Het Menu Het uiterlijk voorkomen uw visitekaartje. De moeder als verpleegster. Najaarsverkoudheid. 'T JUTTERTJE ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 PAG. 3 De eerste indruk van Uw persoon moet gunstig zijn. Slordigheid stoot ieder afl door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. Menige vrouw geeft haar „visitekaartje" af zonder zich hiervan bewust te zijn. Toch is het een feit, dat de eerste indruk, die men op iemand maakt, vaak den doorslag geeft en een be»ld van de persoonlijkheid vormt. Wanneer men met iemand kennis maakt, moet men uit zijn uiterlijk aan zien reeds in grove trekken een beeld weten te vormen. In de meeste gevallen zal men ondervinden, indien men althans over eenige menschenkennis beschikt, dat de eerste indruk bevestigd wordt, hetgeen bewijst, dat het uiterlijk aanzien van een vrouw haar wazen weergeeft.. Wij hebben het allen wel eens onder vonden bij het aannemen van een gedien stige, hoezeer haar uiterlijk, haar binnen komen, hare bewegingen een indruk weer geven. Wij maken hieruit op, of zij be schaafd is, niet te langzaam in hare be wegingen en bovenal, of zij zindelijk en netjes is. Eén blik op haar handen en nagels, zégt ons reeds veel en onder het spreken nemen wij onwillekeurig verschil lende details op. Een zak van den mantel, die ingescheurd is, een knoop, die loshangt of ontbreekt, handschoenen, die kapot zijn, of een hoed die vol s> f zit. ..Armoede?" vraagt de werkgeefster zich af. „Neen. deze k,eine onachtzaamheden wijzen op slordigneid, althans op een zekere nonchalance. Iemand, die er uiterlijk slordig uitziet, kan onmogelijk precies zijn in zjjn werk. Wij hoorden onlangs van een werkgever, die over een groot personeel beschikt en aan zijn vrouwelijke sollicitanten de vraag deed, of hij even een blik in haar handtasch mocht werpen. Was de inhoud netjes gerangschikt en lag niet alles kris-kras dooreen, dan wist hij met iemand *3 doen te hebben, die orde lijk en netjes was, hetgeen van groote be- teekenis was in zjjn beorjjf. Niet alleen de ongehuwde en werkende vrouwen geven deze „visitekaartjes" af, doordat zjj in het dagelijksch leven met zeer veel vreemde menschen in aanraking komen, doch ook de huisvrouw doet het zelfde, zij het wellicht eveneens onbewust. De verzorging van het uiterlijk aanzien strekt zich niet alleen over hare persoon- Ijjkheid uit, doch teveps over man en kin deren. Wanneer men een getrouwden man ziet, die onverzorgd is en met een pax vol vlek ken loopt, een slordigen boord, niet ge perste broek, afgesleten hakken en nog allerlei kleinigheden, die ontbreken, dan is de oorzaak hiervan te oeken in nalatig heid van de zijde der huisvrouw, die op al deze details te letten heeft. Een man worden al deze kleine nalatig heden al gauw vergeven, omdat hjj zoozeer in beslag genomen wordt door zijn werk en nu eenmaal gewend is alles in orde te vinden. Hapert er een of ander aan zjjn kleeding, dan hoort men onwillekeurig zeggen: „Hoe is het mogeljjk, dat zjjn vrouw er niet voor zorgt". Hetzelfde geldt voor de kinderen, zoo wel voor hun gedragingen buitenshuis als voor de wijze, waarop zjj er uit zien. Wan neer zjj er onverzorgd uitzien, dan krjjgt men al heel spoedig een indruk van de omgeving thuis en van de moeder. Kleertjes mogen nog zoo versteld zjjn en wellicht door veelvuldig wasschen ver kleurd, doch kunnen daarbjj toch ordelijk en netjes gestreken zijn. Welk een indruk maakt een meisje of jongen, die jurken of pakken draagt, welke slordig zijn ge streken en wellicht nog kapot of zonder voldoende sluiting zjjn! Zelfs indien weinig middelen aanwezig zjjn om nieuwe kleertjes aan te schaffen kunnen kinderen er toch nog goed verzorgd uitzien. Tenslotte kan men zich 'nog een beeld vormen van de vrouw in haar eigen woning want in den grond is ieder huis een spie gel van het wezen der huisvrouw. Niet alleen ziet men of deze haar vak verstaat en beheerscht, doordat het geheel een keurigen indruk maakt, doch tevens voelt men aan, of zij een sfeer van gezel ligheid weet te brengen. Hiervoor zjjn geen kostbare meubileeringen noch be paalde antieke of moderne stjjlen noodig, doch het geheim is veel meer gelegen in het aanbrengen van allerlei kleinigheden op de juiste wijze, in overeenstemming met het geheel. Warme, harmoniëerende tinten en niet te vergeten enkele bloeiende planten en bloemen. Hoewel men geen enkele moeder toe- wenscht. dat zjj als verpleegster in haar gezin moet fungeeren, kan de gelegenheid zich toch voordoen, dan dit van haar ver- eischt wordt. Men kan zich het gelukkigst achten, wanneer men ziekte slechts van uit de verte kent en moeder met roode wangen en stralende oogen met haar troepje stoeit. Er komt in de meeste gezinnen echter wel eens een tijd, dat zich ziekten voor doen en dan is het noodig, dat moeder met verstand en kennis van zaken weet aan te pakken. Merkt de moeder uit allerlei ongewone verschijnselen, als gebrek aan eetlust, koorts, lusteloosheid, dat de kinderen niet zjjn als gewoonlijk, dan begrijpt zij, dat zij een ziekte onder de leden hebben en houdt hen in bed. Meermalen zijn zij na een dag bedrust weer normaal, en is het alleen een kwestie geweest van een sprjsverterings- stoornis, een gevatte kou of iets derge lijks. Wanneer kinderen en vooral jonge kin deren koorts hebben, behoeft dit echter niet te verontrusten. Het jonge organisme reageert spoedig en veelal hevig op alle stoornissen en koorts is een natuurlijk af- weermidel, dat men noch door medicjjnen noch door baden moet zien te onderdruk ken. Natuurljjk moet de temperatuur regelmatig opgenomenrectaal) en geno teerd worden, opdat de dokter zoo noodig het lijstje kan raadplegen bij het stellen van zjjn diagnose. Een natte wikkel is onschadelijk en be vordert het transpireeren, terwjjl tevens voor schoonmaken der darmen zorg ge dragen wordt door het kind groene poeder of wonderolie te geven, of wel sinaas appelsap, appelmoes e.d. Heeft het kind geen eetlust, dan kan men hem beter een paar dagen laten vasten, dan iets op te dringen. Zelfs zuigelingen kunnen gerust eenige dagen zonder voedsel, hetgeen het beste middel is om voedingsstoornissen op te heffen. Koortsige kinderen zijn dor stig en vruchtensap is het meest verfris- schend, terwijl gort- en rijst water met een weinig suiker eveneens uitstekend is. Kinderen, die ziek zijn moeten in een rustige, goed geventileerde kamer liggen met getemperd licht. Meer dan het bovenstaande kan een moeder niet doen, en ziet zij, dat het kind na een dag niet beter is of de tempera tuur stijgt, dan moet zjj den dokter laten komen en stipt opvolgen, hetgeen deze voorschrijft. Het komt jammer genoeg maar al te vaak voor, dat moeders het beter denken te weten en de voorschriften niet stipt uitvoeren, vooral als de kinde ren oogenschijnljjk beter zjjn. Bij de schijnbaar onschuldige kinder ziekten als mazelen, roode hond, roodvonk, waterpokken enz. is het van groot be lang, dat de kinderen lang genoeg in bed blijven, waardoor meermalen complicaties voorkomen worden. Het is inderdaad waar, dat het geduld der verplegende moeder en dat der patientjes hierdoor zwaar op de proef wordt gesteld, doch men moet in dergeljjke gevallen door den zuren appel heen bjjten. Allerlei geschikte spelletjes en bezigheden zullen helpen om door een paar vervelende dagen heen te komen. De eenvoudigste manier om goud en zil ver schoon te maken is, om het enkele minuten in een kopje heet water te laten liggen, waarbjj 1 theelepel ammoniak is gevoegd. In de komende maanden zijn er regel matig verkouden menschen,, hetgeen aan de steeds wisselende temperatuur en het wisselvallige weer grootendeels is toe te schrijven. Iedere gewone verkoudheid maakt het echter niet dadelijk noodig, dat men naar den dokter gaat. Vele huis middeltjes helpen meermalen afdoende en een der oudste is wel de kou door flink transpireeren kwijt te raken en een paar groote koppen lindebloesem thee of warme citroen bewijzen uitstekende dien sten in dit opzicht, ten overvloede wordt wellicht nog een warme kruik genomen. Door het zweeten wordt het vocht in het weefsel geabsorbeerd en de poriën openen zich, zoodat de giftige stoffen het lichaam kunnen verlaten; zweeten is dus tevens een reinigingsproces. De verschillende middeltjes om te transpireeren als linde bloesem, kamillen, vlierthee, citroen enz., werken door de aetherische olie, die zjj bevatten, prikkelend op de zweetklieren. Minder bekend, doch een buitengewoon goed midel is aftreksel van wilgen-schors, dat niet alleen doet zweeten, doch' tevens urinezuur afvoert en pijnstillend werkt. Men kan dit aftreksel, indien men zulks wenscht, combineeren met een der andere genoemde middelen. Zweeten is goed voor iedere patiënt, die een normaal hart heeft, terwijl de huid tjjdens de kuur met azijnwater moet worden gewasschen, hetgeen buitengewoon aangenaam aan doet. Heete baden werken eveneens uitstekend, vooral indien men er hooizaad, lindenbloesem of dennenaalden- extract aan toevoegt. Tijdens de zweet kuur moet men liefst weinig eten, aange zien de spijsvertering te veel van de lichaamskrachten vergt en deze juist op de genezing moeten worden geconcen treerd. Naarmate de maag en darm minder aangezet worden tot werken zullen de resultaten beter zjjn. Trouwens als men flink verkouden is, smaakt het eten toch niet, dus het voorschrift zal niet te veel opoffering vragen van den patiënt. Men schen, die bij de minste wisseling van het weer verkouden zjjn, kunnen zich het best tot een arts om advies wenden, die op een of andere wijze kan bevorderen, dat het neusslijmvlies minder gevoelig blijft. Bij beginnende verkoudheid helpt het in ademen van stoom dikwijls, vooral indien aan het water enkele druppels zuivere terpentijnolie of enkele kristalletjes men- thol zijn toegevoegd. Men doet in een teiltje of kom kokend water, voegt er een der genoemde preparaten bjj, houdt het gezicht boven de opkomende damp en be dekt het hoofd met een handdoek. Apo thekers en drogisten verkoopen tevens preparaten, die men in de neus druppelt, indien men de verkoudheid voel; opkomen, die meermalen afdoende helpen. van deze week. Zondag. Crèmesoep Blinde vinken Bloemkool Aardappelen Rödgröd met slagroom Maandag. Schotel van vleesch wortelen en aardappelpuree Watergruwel Dinsdag. Runderlappen Andijvie Aardappelen Gekleurde pudding Woensdag. Vleeschkoekjes Roereieren Snjjboonen Aardappelen Vruchten Donderdag. Runderrollade Groene kool Aardappelen Ananasbeignets Vrijdag. Tomatensoep Sla met eieren Pommes frites Banaan Havermout crackers Zaterdag. Gestoofd v.eesch met groenten Aaruappelen Appelmoes Rödgröd met slagroom. 1 flesch bessensap (groote), 2 dl. water, 120 gram griesmeel, 150 gram suiker (bas terd), 1 stukje pjjpkaneel, 50 gram aman delen, 1 dl. slagroom. De bessensap en het water brengen we aar de kook met het stukje kaneel en la ter dit een kwartier trekken, doch niet koken en halen daarna de kaneel eruit. We mengen de griesmeel, de suiker, en de gemalen amandelen (die vooraf van het huidje ontdaan zijn) dooreen en strooien het in de bessensap, voortdurend flink blijven roeren en ïaten doorkoken totdat we een zeer stevige massa hebben ver kregen, die daarna overgegoten wordt in een met koud water omgespoelden vorm om gehee' en al te bekoelen. Bessensappudding, vla, saus, enz, kan altijd het beste toebereid worden met lichte basterdsuiker, terwijl we moeten zorgen, dat we een absoluut onbeschadigde emaille-pan gebruiken. Na het storten garneeren wij de pudding met geslagen room. Gekleurde pudding. 25 gr. maizena, 75 gr. custardpoeder, 1 theelepel koffieëxtrict, een paar druppel tjes plantenrood of cochenille, 25 gr. bo ter, 100 gr. sui' er, l dl. melk. We beginnen de melk aan de kook te brengen op ongeveer 1 kopje na, waar mede wjj de maizena en custardpoeder aanmengen tot een gelijk papje, voegen eerst de suiker en daarna het papje bij de kokende melk, bleven roeren, geduren de vijf «minuten, dat de massa door moet koken, daarna gaat - e pan van het vuur en wordt de boter er door geklopt en */a ervan m een glazen schotel gedaan, ter wjjl een ander derde in een kom wordt gegoten, en vermengd met het koffie- extract, daarna op de eerste laag in de schaal. De pudding, die nog in de pan is wordt met een weinig cochenille of plan tenrood gekleurd en komt op de koffie- laag. Het geheel wordt weggezet om koud en stjjf te worden, en in een glazen schaal opgediend. Indien men er de voorkeur aan geeft de lagen in een puddingvorm te doen en daar na te storten, kan dit' evengoed. Het is onnoodig hier saus jjj te presenteeren, desnoods geeft mer er droge biscuits bjj. Vleeschkoekjes 200 gr. koud vleesch, 175 gr. bloem, 2 eetlepels slaolie, ongeveer 1 kopje lauw water, 1 eiwit, theelepel nootmuseaat, peper en fijne kruidnagelen, 1 eetlepel ge hakte peterselie, zout, frituurvet, takjes peterselie. Het vleesch wordt zeer fjjn gehakt De bloem wordt gezeefd en aangemaakt met water en slaolie, daarna mengen we door dit beslag het vleesch, kruiden, peterselie, peper en zout naar smaak e., het laatst het stijfgeklopte eiwit. In een ijzeren pan wordt frituurvet heet gemaakt, daarna maken we in de olie 2 eetlepels vet en laten hiermede telkens een lepel bslag in het vet glijden, waarna de koekjes aan beide zijden ucht bruin en gaaf moet bakken. We leggen ze even op grauw papier om de olie uit te laten lekken en stapelen de vleeschkoekjes op een papieren servetje of kleedje op een schaaltje, gegarneerd met bakjes peter selie, die even in het frituurvet gebakken zjjn. Warm opdienen. Havermout crackers. 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 100 gr. havermout, 100 gr. boter, 100 gr. suiker. 2 eieren, tikje zout, 1 2 eetlepels koud water. Bloem (gezeefd), havermout, suiker eü

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19