TRiUMPH Radio-programma Op en om het Binnenhof. IO' VOOR IO HIER VOETBALLERS %n triomf van smaak voor slechts leent GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 OCTOBER 1935. De houding van Griekenland. Binnenland. Het ongeluk op den onbewaakten overweg te Nootdorp. Doodslag te Alphen a. d. Rijn. Garnalenvaartuig vergaari tig keer sterke is en de transporten dus veel grooter moeten zjn. Met dezelfde moeilijkheden hadden de Duit- schers in Zuid west-Afrika tijdens den opstand der H~rrero'f te kampen. De luitenant-kolo nel von Salzmann wijst er voortdurend op: Het water in d< gaten vermindert razend vlug. Het is namelijk geen grondwater, maar welwater, dat uit een bepaalde aardlaag op welt. Graaft men bijvoorbeeld door de er on der liggende laag -reen. dan kan het gebeu ren dat het water met een slag verdwijnt. Zoo gaat het ook wanneer bijvoorbeeld som mige gaten dieper gegraven worden dan de reeds in de nabijheid bevindende. Het diepste heeft dan al het water terwijl de andere vlug uitdrogen. De waterkwestie is steeds netelig, nu is zij wederom op den voorgrond getreden om dat wij voor onze paarden niet voldoende hebben. Daarbij komt nog iets anders: niet alleen is de heele reeks waterputten droog maar de er om heen liggende grasvlakten zijn door de Hererj-kudden tot de laatste balm afgegraasd." Steeds weer komt dezelfde klacht: geen water geen voer. ,,Het is helaas een feit, dat er geen gras halmpje te vinden is; wat de kudden niet hebben opgevreten hebben de Herero s ver brand om volgens Afrikaansche begrippen een neutrale zone te scheppen, die voor een op weiden aangewezen tegenstander, de grootste moeilijkheden oplevert. Trouwens de Europeesehe paarden kunnen dit gras nage noeg niet verdragen. Men bekijke maar eens onze arme dieren, de meeste zijn erbarmelijk mager. Vele hebben tengevolge van het scherpe gras wonden in den bek kunnen dus niet eens behoorlijk vreten en kauwen. Dit zijn de eerste slachtoffers van den dood en hun aantal wordt steeds grooter. In ieder ge val hebben wij reeds ontdekt, dat het be roemde Afrikaanscne gras lang niet die voe dingswaarde heeft als men wel dacht. Het vult wel de ïaag ir geeft geen kracht en is zeker niet in staat de haver te ver vangen. Men beweert trouwens dat zelfs de oude Afrikanen in tijden van vrede voor hun paarden nog aanzienlijke voorraden haver kochten. De beroemde Mongoolsche ponny, die wel het minst-eische de rijdier ter wereld is, presteert indien het met haver gevoerd wordt drie keer meer dan wanneer het slechts gras te verorberen krijgt. Men lette maar eens op den door de Gobi-woestijn trekkenden Chineeschen koopman. Ondanks de talrijke prachtige weiden geeft hij zijn paarden rijke lijk haver, en deze spaarzame handelsman doet dit zeker niet zonder reden. En hier is alles afgegraasd of verbrand. Het is heel erg voor onze dieren, waarop wij geheel zijn aangewezen De neutraliteit van Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat de Griek- sche reeders de kapiteins van hun schepen geïnstrueerd hebben geen ladingen in te ne- ment van of voor Italië. De Grieksche sche pen in het Verre Oosten hebben last gekre gen niet door het Suezkahaal, maar om Kaap de Goede Hoop terug te keeren. De assuradeuren in de Piraeus vragen hoogere premies voor sommige zones nabij de Ita- liaansche en Egyptische wateren In verband met het Italiaansche optreden in Abessinië schrijft het regeeringsblad Preia, dat Griekenland als lid van den Volkenbond verplicht is tot deelneming aan sancties. Bij een conflict in de Middellandsche Zee zal Griekenland onmiddellijk het middelpunt van het oorlogstooneel worden. De handhaving van de neutraliteit van Griekenland is een utopie. In een bij de regeering ingediend wetsont werp wordt verlenging van den diensttijd van het leger van 14 tot 18 maanden ge- ëischt. Het dagblad Hellenismos meldde gisteren, dat de Grieksche regeering voorbereidingen treft tot het leggen van mijnen en het in stelling brengen van zwaar kustgeschut. De houding van België. De Belgische Soir schrijft, dat de buiten gewone vergadering van de commissie uit het parlement voor de buitenlandsche aan gelegenheden -door de uiteenzetting van minister-president Van Zeeland den indruk gekregen heeft, dat België moet deelnemen aan een gemeenschappelijk optreden, resul- teerend in de eventueele toepassing van sancties, wanneer daarvoor eenstemmigheid bestaat in den Volkenbondsraad. Deze kwes tie van de sancties zou de leden van de com missie levendig bezig gehouden hebben. De houding van Egypte. Sir Locker Lampson, de Britsche hooge commissaris in Egypte en den Soedan is gis terenavond onverwachts per vliegtuig te Alexandrie aangekomen. Hij heeft een onder houd van een uur gehad met koning Foead, waarna hij naar Kairo terugkeerde. Wsekkroniek De herstelde politieke vrede met de aanneming van de bezuh nigingsvoorstellen bezegeld! - Nog iets over de crisis-bespiege lingen. - Een hartig woord van den premier... - Het capi- tulantenstelsel en de verkeerscoördinatie. Den Haag, 3 October '35. De slag op het Binnenhof om de bezuini gingsvoorstellen is gestreden en althans in eerste en voornaamste instantie door de Regeering glansrijk gewonnen! De „Re- geeringspartijen" stonden bij de eindstem ming weer trouw naast elkaar in 't gelid, en de vette bezuinigingskluif, welke een Kabi netscrisis veroorzaakte, had niet al te veel van de parlementaire spitsroeden te lijden gehad. Hoewel het complex er toch niet heelemaal gaaf gekomen is, zeker niet, als men bedenkt, dat de onderwijsbesparingen en Warenwet-materie achteraf zijn gehouden om naderhand nog onder 't mes te worden ge nomen. Maar de groote moot is binnen. Ten aanzien van een enkel onderdeel toonde de Kamer onweerstaanbaar verzet, wenschte zij zich onverkort te doen gelden, 't Was zoo onoverkomenlijk, dat men er absoluut een nieuw conflict voor over gehad zou hebben, tenminste, een minister-crisis. En het bijzon dere van het geval maakte ongetwijfeld het feit uit, dat de strubbeling dreigde met minister Slingenberg, die zich nota bene voor het eerst achter de groene tafel bevond om het deel betreffende de sociale aange legenheden te verdedigen. Nog „slimmer" was, dat zijn eigen partijgenooten zich bij de oppositie aansloten! Mr. Joekes uitte dan ook zijn spijt over den loop van zaken, doch de bewindsman nam een en ander gelukkig niet tragisch op, allereerst, wijl hij dood onschuldig kon worden geacht aan de voor bereiding van het betreffende voorstel, dat door zijn voorganger werd klaargestoomd. Edoch, hij verdedigde het en dus nam hij thans de verantwoordelijkheid ervoor op zich. Het betrof namelijk een voorstel om de uitbetalingen via de Ziekte- en Ongevallen verzekeringen van 80 op 70 van het dag loon te brengen. Dat wilde men onder geen beding. De loonen zijn al zoozeer gedaald, dat een dusdanige vermindering van het „ziekengeld" op een dubbele positieverslech tering zou neerkomen. Minister Slingenberg koos de wijste partij en trok het voorstel in, zeggend, dat over wogen zal worden het ontwerpen van een regeling, welke de laagste loonen buiten schot laat. De Kamer had dus de dreigende verslechtering weggebezemd Maar voor den nieuwen minister werd het geen bijzonder pleizierig debuutHoe wel hij een tweede voorstel, behelzende ver mindering van de jaarlijksche storting in fondsen der Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering gedurende 5 jaar met 34 millioen per jaar, na een geruststellende mededeeling omtrent de rechten der verzekerden makke lijk aanvaard wist te krijgen. Van de verdere „avonturen" met de para grafen van het bezuinigingsontweip dat ten slotte 77 millioen moet „opbrengen" was vooral dat betreffende het capitulanten- stel van belang, ofschoon evenzeer het ge deelte aangaande de verkeerscoördinatie tot een algemeen debat aanleiding gaf. Deze twee zaken vormen eigenlijk meer „perspec tiefbesparingen", d.w.z.. het rendement moet op den duur blijken. Voor ik echter verder ga met de bespre king van deze zaken moet ik toch nog even teruggegaan naar het Vrijdag 27 September behandelde, toen definitief de vrede werd ge sloten tusschen dr. Colijn en de Katholieke Kamerfractie. De breuk is voorloopig stevig gekramd, getuige o.a. den wensch van prof. Aalberse, dat het huidige Kabinet een lang leven be schoren moge zijn. Ook kwam hjj op tegen een de ronde doende „fabel", als zou er een oude veete tuèschen hem en den premier be staan. „Als ik iemand hoogacht, dan is het dr. Colijn!" zoo riep de afgevaardigde uit. De Kath. leider vertrouwt, dat het nieuwe Kabinet een andere visie op de zaken heeft dan het vorige. De verklaring van Dr. Colijn, dat hij niet in 't minst iets grievends bedoeld had toen hij op den avond van den 23sten Juli bij zijn vraag om schorsing der beraad slagingen de Katholieken in één adem noem de met o.a. de revolutionnaire oppositie wijl hjj (aldus de premier nu) op zuiver za kelijke gronden de groepen wilde aangeven, die het vertrouwen in het Regeeringsbeleid hadden opgezegd, heeft bijkbaar ook veel „kwaad bloed" bij de Katholieken weggeno men. De premier kwam tot de van meerdere kanten gestelde vraag, waarom het nieuwe Kabinet in elk geval formeel nieuw, wijl een op dracht tot Kabinetsformatie van de Kroon er aan vooraf ging meende, nu ineens wèl met de Kamer te kunnen samenwerken. „Is in het debat niet gebleken, dat de Regeering grond had voor de verwachting, dat er toe nadering zou komen? Aldus ontweek Z. Exc. heel handig het aangeven van concrete pun ten. In de Kamer werd dan ook gemees muild en toen de premier nog eens nadruk kelijk de vraag stelde, of dit Kabinet het zelfde is van Juli, ging een aanhoudend ge lach op. Dr. Colijn herinnerde aan het tweede Kabinet-Ruys, dat in '22 optrad en toch ook „nieuw" heete, doch waarin nagenoeg alle ministers van het vorige waren overgestapt, de premier incluis... Sprekend over de ontvangst, het huidige Kabinet in de Kamer bereid, verklaarde de minister-president „niet ontevreden" te zijn, wat zich laat denkenWaarom zoo lang ge wacht was met het publieeeren van het Re- geeringsprogram Om H. M. gelegenheid te geven, een inhoudrijke Troonrede te doen voorlezen, waar de rede anders een zin ledige herhaling zou geworden zijn. Mogen we dezen uitleg beschouwen als het eenige motief? Dr. Colijn verzette zich tegen beschouwin gen als van ir. Albarda, als zou het Kabinet meer belooven dan het doen wil. Men wachte maar eens af! Ook achtte Z.Exc. het driemaal onjuist om te meenen, dat een libe raal minister niet de man is om groote wer ken te bevorderen. Ir. Van Lidt de Jeude is juist met bezieling aan het werk! De aan tijging is onrechtvaardig als men let op den tijd, waarin groote werken achter elkaar werden uitgevoerd. Daarenboven: de liberale fractie heeft zich nooit verzet tegen het uit voeren van groote werken. Het devaluatie-vraagstuk bracht den mi nister tot een bijzonder verzoek. Hij wenschte namelijk verder over deze mogelijkheid te zwijgen, omdat zij in de gedachten van het Kabinet geen plaats inneemt, wat hem aan de Kamer deed verzoeken voortaan over de valuatie te zwijgen. Elke discussie daarover wekt in het land weer nieuwe onrust, nieuw wantrouwen en nieuwe goudafvloeiingen. Dr. Colijn eindigde op een wijze, welke trof door een in toorn geuit onparlementair, doch seherp-veroosdeelend woord. Hij wenschte, dat in en buiten de Kamer zou worden ge hoord en begrepen, hoe hij degenen, die de vlucht uit den gulden in vreemde valuta be vorderen „onvaderlandslievende schobbers" noemt, door onzekerheid van binnen- en buitenlandschen toestand een toebereiden VIRGIN IA CIC AR ETTES bodem vindend bjj een zenuwachtig publiek. „De vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur, en de taak der Regeering wordt erdoor belemmerd. Handel en nijverheid worden er ernstig door benadeeld", aldus met klem de premier, die er voorts op wees, dat de vluchtelingen er ten slotte zelf ernstig schade door lijden. Want aanzienlijke verliezen zijn geleden door velen, die hun bezit verbonden met het vage- bondeerend kapitaal. „Land en volk hebben thans op sociaal en economisch gebied aller eerst behoefte aan verlaging van de veel te hooge rente en aan uitbreiding van crediet. En deze twee zijn alleen te verkrijgen, indien men de zenuwachtige stemming voorgoed van zich afschudt en vervangt door de oud- Nederlandsche deugd van rustige beraden heid en grimmige volharding!" De Kamer begreep dit hartstochtelijke be roep op de beste klachten in ons volk vol komen, getuige het applaus en de „Bravo's", welke spontaan opklonken na de soms heftig geuite woorden van den leider onzer Re geering. Na de premier sprak wederom een aantal afgevaardigden over „de" kwestie. Maar het einde kwam in zicht. Het werd meer een schermutseling tusschen fractie-leiders. Zoo ging mr. Aalberse in op de verwijten-Albarda. „Wie mij moedwillig door een ruit gooit be hoeft niet te denken, dat ik haar betaal", aldus de Kath.-leider, waarmee hij wilde zeg gen dat hij geen schuld droeg aan de crisis en dus ook niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de gevolgen. Wat naderhand den heer Albarda deed opmerken, dat dr. Colijn op 19 Juli zijn sommatie uitte (dat was op een Vrijdag), en dat het antwoord eerst den volgenden Dinsdag gegeven moest worden. Er was dus tijd voor overleg om na te gaan, welke gevolgen een crisis zou hebben. Prof. Aalberse betoogde verder, dat Nolens' „uiterste noodzaak" altijd bedoeld heeft min stens samenwerking met nog een derde partij, al achtte de afgevaardigde zulks geen wet van Meden en Perzen. Doch ook dit keer gold genoemd parool. Ir. Albarda vergeleek de Kath.-positie bij Simson, na de bekende haarbewerking. Prof. Aalberse wees deze oud-testamentische ver gelijking af. Hoezeer hij ook hield van het Fransche volk („Als ik geen Nederlander was, zou ik wenschen een Franschman te zijn", aldus mr. A.), het parlementaire stel sel aldaar bewonderde hij niet en zeker niet de methode van het bij voorbaat klaar héb ben van ministeries. De afgevaardigde ging verder in op de rede-De Geer, waarin gesproken was van een „operette-crisis". Hij ontkende, dat een cate gorisch antwoord op de sommatie van dr. Colijn te vermijden ware geweest. De destijds tot het Kabinet gestelde vraag, of het nog vertrouwen stelt in zrjn taak was niet on behoorlijk, want de bedoeling was aan te geven wat noodig is om devaluatie te voor komen. En ten aanzien van het verschil in het oude en het nieuwe Kabinet betoogde mr. Aalberse nog eens, dat zij te vinden was in veranderde visie. De latere historieschrijver zal vermoedelijk uitmaken aldus de afge vaardigde dat ons beider visieniet. geheel onjuist is geweest. Prof. Aalberse eindigde met een woord van Guizot, dat een Regeering aljeen dan haar overwinning heeft bewezen, als zij erin slaagt, de vrede te bewaren. Zoodanige vrede wenschte de heer Aalberse het Kabinet toe! Ir. Albarda sprak. Toornig. Hij bleek ver bitterd door de Katholieke houding. Zij wer ken liever samen met liberalen dan met ons, zoo zei hij. Maar wanneer S.D. en R.K. samenwerken, dan is bij elkaar wat bij el kaar hoort: de groote, werkende massa Voorts verweet hij den heer Joekes, dat hij niet eens geprobeerd heeft of een Kabinet was samen te stellen. Er worden dan immers altijd concessies gedaan en wie weet dus hoe ver de S.D.A.P. had willen gaan? Mr. Joe kes zei er naderhand van, dat hij de in en buiten het Parlement aangenomen houding der S.D.A.P. als richtsnoer wenschte aan te nemen. r 1 De heer Alberda zei verder, dat, als men maar met overtuiging allerlei groote werken aanpakt, het geld ér ook wel komen zou, dat heeft Zweden getoond. Wat heeft men zich niet jarenlang verzet tegen verhooging van successierechten, tegen een industriebank. Nu kan het ineens wèl... Maar nu genoeg over de „parlementaire vredesconferentie", die alweer behoort tot Neerlands rijke geschiedenis 1 Betreffende de bezuinigingsdebatten zal ik mij bepalen tot de hoofdzaken. Een motie- Van den Tempel (S.D.) tegen verlaging van ambtenaren- en onderwijzerssalarissen werd allereerst verworpen, natuurlijk. Waarna men een reeks voorstellen met allerlei besnoeiïngs- maatregelen goedkeurde. Maar zooals gezegd: het voorgestelde capitulantenstelsel dat gaat om het in burger betrekking brengen van dienstplichtige onderofficieren van de landmacht en vrijwillig dienende manschap pen der Marine en enkele afzonderlijke corp sen (o.a. Marechaussées) nadat zij een zes jarige diensttijd achter den rug hebben lokte een breedvoeriger bespreking uit. Minister Colijn verdedigde als tijdelijk Defen sie-beheerder het voorstel. Z.Exc. wees erop, dat hier aan de orde is een financieel-, maar vooral een legerbe lang, wijl een verjonging van het onderoffi cierscorps hoog noodig is. Mede door de hoogopgevoerde - salarieering der beroeps onderofficieren (gemiddeld 2600 p. j.) moet naar een andere regeling worden uitgezien, die goedkooper werkt en toch de weerkracht van het leger versterkt. Nu komt bij mobi lisatie in hoofdzaak alles neer op het reserve kader. Het capitulantenstelsel komt aan een en ander tegemoet. Z.Exc. ging in op de ge opperde bezwaren t.a.v. de mobilisatie, doch de minister toonde zich allerminst bezorgd over de gevolgen van het capitulantenstelsel, erop wijzend, dat de legerleiding steeds en altijd voor genoemd stelsel geijverd heeft. Ingaande op de bezwaren-Ter Laan merkte dr. Colijn op, dat de minister ten slotte over het aanwijzen van capitulanten beslist, veelal gesteund door een te scheppen burgerlijke instantie. Rekening zal worden gehouden met den specialen aanleg en de voorkeur van den capitulant. Over ongeschiktheid beslist even zeer de minister, den capitulantenraad ge hoord, Z.Exc. geloofde, dat er wel eens wrij vingen met de burgelijke instanties zullen ontstaan, maar de Regeering hoopt dan met tact de moeilijkheden te overwinnen. De heer Duymaer werd vervolgens gerust gesteld. Als er geen voldoende capitulanten zijn, dan zal het beroepskader weer aange vuld dienen te worden. De vraag, of er wel steeds voldoende vacatures in de burgerlijke maatschappij zullen zijn, achtte de minister geenszins klemmend. De Gemeentelijke autonomie wordt be dreigd, aldus werd opgemerkt, maar dr. Colijn begreep er eigenlijk niets van De ge meenten zullen aanwijzen, welke betrekkingen zij voor de capitulanten geschikt achten, en daardoor voorkomt men ook het gevaar, dat wachtgelders gepasseerd worden. De minster kwam nu tot de moeilijkheid in verband met de uitsluiting der Sociaal-Demo craten. De Regeering gelooft, die moeilijk heid te kunnen overwinnen. Er moet een synthese komen tusschen den eisch, aan het leger te stellen en het wegnemen van een zedelijk onrecht door uitbreiding van de uit sluiting. Het wachten blijft dus nog op de uiteindelijke beslissing. De alg. beschouwingen werden gesloten en bij dé behandeling der artikelen kwam de heer D. v. Twist met een amendement om een capitulant het recht te geven te bedan ken voor een burger-betrekking, waarin Zon- dagarbeid wordt verricht. De heer Gosching (R.K.) zei, dat in dienst ook wel op Zondag gewerkt wordt en de minister achtte het amendement overbodig. De heer Van Twist handhaafde zijn voorstel. Dat werd verworpen. De betreffende para graaf werd goedgekeurd met o.a. de Socia listen tegen. Ook een tweetal Katholieken ,(de heeren IJsselmuiden en Steinmetz) tee kenden verzet aan. Eerstgenoemde vreest on- gewenschte inmenging in het gemeentelijke ambtenarencorps. Doch het gansche complex ontwerpen haalde een gesloten meerderheid van de vijf partijen. Er rest mij nog iets te zeggen over het verkeers-debat. De Regeering vroeg namelijk een volmacht om regelend te kunnen op treden inzake vrachtvervoer. Een vergunnings stelsel zal moeten worden ontworpen ter ver mijding van den krankzinnig opgevoerden con currentiestrijd. Nu openbaarde zich in de Kamer vrees, dat de vrachtauto het kind van de rekening zal worden ten bate van de spoorwegen, om de tekorten weg te wer ken. Minister Van Lidt de Jeude bezwoer, dat zooiets nooit zal gebeuren, dat de sa neering van het spoorwegbedrijf geheel los zal komen te staan van het wegverkeer. Ver schillende leden der Rechterzijde bleven wan trouwig en stemden ten slotte zelfs tegen. De Kamer werkt voorloopig weer in de af- deelingen, ter onderzoek van de rijksbegroo- ting. Parlementariër. EEN GELUKKIG WINNAAR! De heer H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn, heeft in '\i maand September het beste antwoord ing .zonden op de prijsvraag: „Waarom verkiest Palmo.ive zeep?" Daar mede won hij behalve den dagelijkschen prijs van een Fonger. rijwiel den hoofdprijs voor September, groot 500, Omtrent het ongeluk op den onbewaakten overweg in den achterweg te Nootdorp, dat wij vermeldden onder „Laatste berichten", in het vorige nummer, wordt nader gemeld: V. d. Ende was op weg naar Den Haag om een hoeveelheid bussen en flesschen melk naar de Sierkan aldaar te brengen. Het jon getje reed een eindje met hem mee en zou onderweg zijn uitgestapt. Onbegrijpelijk is het, dat v. d. E. den trein niet heeft zien aankomen. Weliswaar is het zicht niet al te best, doch opvallend is het wel dat een andere vrachtauto, welke vlak voor den auto van de slachtoffers reed, den trein wel heeft zien naderen. Deze chauffeur stopte dan ook, doch v. d. E. passeerde en reed den overweg op. De melkauto werd door den trein, die met een snelheid van ca. 90 km. reed, op zij ge grepen en over grooten afstand meegesleurd. De beide slachtoffers werden 50 meter verder op de Ijjn geslingerd en onherkenbaar ver minkt. De voorwielen van den trein ontspoor den op het moment dat de botsing plaats had. Slechts met de achterwielen op dc rails is de trein nog een eind doorgereden, Dat een en ander niet de oorzaak van een spoorweg ongeluk is geworden is onbegrijpelijk. Het chassfs van den auto is nai de botsing blijven zitten en is eei voorop den trein -j n „„htcr- toen de trein stilstond verwijderd. De acht wielen van den auto zijn op u blijven liggen; den motor heeft men 150 m. voorbij de plaats des onheils teruggevonden. Voorts waren overal op de lijn brokstukken V'Van' den trein werden eenige ruiten ver nield; een Haagsche dame liep verwondingen aan het gelaat op. Zij kon na verbonden te zijn haar reis vervolgen. De trein was aan den voorkant zwaar be schadigd Met assistentie uit Gouda s het ontspoorde gedeelte weer op de ra s ge bracht. De beide achterste wagens zijn los gekoppeld en na een half uur naar Zoe e- meer gereden met de passagiers, die vandaar met een andere trein naar Den Haag zijn ge bracht. Het beschadigde treingedeelte is later teruggebracht. Door een aanhangwagen overreden en gedood. Donderdagmiddag om 12 u. is op den Eem- nesserweg te Baarn de aanhangwagen van een vrachtauto losgeraakt op het oogenblik, dat er juist een paar kinderen en een man passeerden. De man, de 35-jarige v. d. H., werd overreden en gedood. Een meisje liep lichte verwondingen op en is naar het zie kenhuis vervoerd. De officier van justitie b(j de Haagsche rechtbank heeft Donderdag in de zaak van den 21-jarigen lossen arbeider J. B. uit Nar- landerveen, die in den avond van den lsten Pinksterdag te Alphen a. d. Rijn den 40- Jarigen fabrieksarbeider T. van Soest met een mes in den hals stak ten gevolge waar van deze onmiddellijk is overleden, ter zake van zware mishandeling met doodelijken af loop twee jaar gevangenisstraf geëischt. Uit een boom gevallen Werkman Donderdagmoi gen was de 27- 'H Jtll lj_> d. k. te Wassenaar op de buitenplaat t.' V, rell bezig met het rooien van b00mc ui®- het afzagen van een dikken tak is deze", zijn borst terecht gekomen, waardooi hi een hoogte van tien meter uit den boom ViUl De man, die met het hoofd op den terecht kwam, was op slag dood Het offer laat een vrouw en twee kinderen acht^* Het garnalenvisschersvaartuig b.h. b Brouwershaven is op de Middenplaat tusscir Goeree en Schouwen vergaan. Langa ri? zijkant van die plaat werd gevischt; toen m? de kor wilde binnenhalen bleken die mot rij} gevuld te zijn. Hierdoor geraakte een Cn der onklaar ten gevolge waarvan de selnn!;" het stuur over het vaartuig verloor en 0p plaat terecht kwam. Met elke windviaa! schoof het er steeds verder op en kwam daar door in steeds hachelijker positie. De g0iv sloegen weldra over boord waardoor het heele schip vol liep. De ter vischvangst terugkeerende schept, ontdekten de ramp en voeren onmiddellijk naar de plaats des onheils, om hulp te biedeni zij konden echter het vaartuig niet naderen doordat niemand een roeiboot bij zich had. Het motorschip de Pionier is daarop naar Scharendflke gevaren en heeft vandaar een roeiboot meegebracht, waarmee de schipper de drie opvarenden, den schipper en zijn beide zoons, heeft gered. Intusschen hadden de schipbreukelingen reeds eenige uren in levensgevaar verkeerdi zjj waren reeds bezig met het maken van een vlot om zich daarmee zoolang mogelijk drjj. vende te kunnen houden. (Hbld.) ZONDAG 6 OCTOBER. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Delft. Voorg.: Ds. A. de Voogd. Orgel: W. v. Thienen. Hierna Orgelspel. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orkestconcert, 1.00 Causerie. I.15 Orkestconcert en gram.pl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuider- kerk), Utrecht. Voorg.: Ds. R. E. v. Arkel. Orgel: G. Terhaak. Hiernr. Qram.pl. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Jubileum-Revue. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto. Hilversum II, 301 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.0012. J0 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduiven- en Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonplaten en pianospel J. Jong. 10.00 Ir. R. A. Gorter: Doe het veilig. 10.15 VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers. 11.15 A. Pleysier: /an staat en maatschappij. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Klokkenspel en uurs.ag van de Beurs te Rotterdam. 12.01 Het Aeolian-orkest. 12.45 Fransche Gramofoonmuzie I.15 Ferdi Kauf. ann' orkest. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Uit „Het H van Holland", Hilversum: riet AVRO-kinderkior jubileert. 3.00 Moderne muziek (Gr.pl.). 3.45 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker, 4.45 Sportnieuws. Gramofoonplaten. 5.00 Zang door J. Moulijn. 5.25 orgelspel Joh. Jong. 5.40 Soortpraatje en -nieuws. 6.00 Boekbespreking l). Coster. 6.30 Interview. 6.45 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te Noordwelle Voo g.: Ds. W. Klaar. 8.00 Berichten. 8.15 Ferd' Kaufmann e». zjjn orkest. 9.00 Radio-journaal. 9.15 Het Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m. m.v. R. Ohemei (viool), 9.35 Disco-nieuws. 10.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 10.15 Viool-recital R Cl.emet, A. d, vleugel' E. Veen. 10.3U Kovacs Lajos' orkest. II.00 Berichten. 11.10 Gramofoonplaten. 11-1512.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. MAANDAG 7 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten 10.30 Morgendienst, o.l.v. Ds. H. J. Langman •ii.OO Chr. lectuur. 11.30 12.00 Gramoioonplaten. 12.15 Orgelspel R. Parker. 100 Gramofoonplaten. 1.25 Pianorecital door C. Luitjes 2.00 Voor de schei n. 2.35 Gramofoonplaten. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15- -3.45 Knipcursus. 4 00 Bijbellezing Ds, J. Jeronlmus, m.mv Zang en orgel. '"-m.v. 5-00 Het Stichtsche Salonorkest. 6.30 Vragenuur. 7-00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Repi rtage. 7.30 Vrhgenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonplaten. 8 Vra?kenHaagSCh CnSemb,e «J-V. J. 9.15 G. v. Ravenzwaay: Heinrich Schuetz, 9.45 Vervolg concert (om 10.00 Berichten), 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum U, 301 m. Algemeen programma .verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Het AVRO-Aeolian-orkest (gr.pl.), 10.00 Morgenwi. ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Jetty Cantor en haar ensemble en gr, platen. 12.00 Het Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr, m.m.v,. C. v. Staa-Beversluis (sopraan) 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.304.00 Fred. Hartley's Novetly-kwintet (gr.pl.). 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Disco-causerie Max Tak! 5.30 Het Lyra-trio. 6.15 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 7.00 Pianovoordracht Andor Földes. 7.30 G. de Josselin de Jong: De honingbij, haar staatsgedachte, haar liefdeleven. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Uit de Oude Kerk te Amsterdam: Da Haarl. Motet- en Madrigaalvereen. o.l.V. Sem Dresden, m.m.v. A. v. d. Horst (orgel). 9.00 Hawaiianmuziek (gr.pl.). 9.1f Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Het Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m, m.v. J v. d. Woude (viool). 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Gramofoonplaten (Dansm.). DINSDAG 8 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Gramofoonplaten en orkestconcert. 7.1u Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert en lezing. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Populair concert. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 11.00 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Eigen opnamen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Rentmeester. i.rail)i.M 11.00 Causerie Mevr. Lotgering-Hille r I 11.30 Vervolg ensemble-concert, 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Het Renova-kwintet. I.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. ]êUge) 2.00 Vioolrecital R. Bergmann. A. E. Veen. 2.15 Vervolg orkestconcert. 2.45 Vervolg vioolrecital. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.00 Kinderkoorconcert o.l.v. W. i'c9> -J 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. „cS W 8.15 Uit „Casino", den Helder: Kov jos en zijn orkest, en de Decib' 8.45 Eerste deel van „De strairi. goH1"1 Dugan", van B. Veiller. Leid—S- Kleyn. 9.35 Ferdi Kaufmann en zijn orkes 10.20 Gramofoonplaten. v >fr- 10.25 De AVRO bridget met U, C. Goudsmit. II.00 Berichten. 11.10—12.00 AVRO-decibcls Meenk. J. o.l.v-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2