u HONDERD GULDEN Radio-programma Quaker Havermout Prospectussen?| BINNENLAND GEMENGD NIEUWS NASSI GORENG THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 22) ct. Drukkerij De Boer Naasting van gemeentelijke electriciteitsbedrijven in Noord-Holland. Voor do ambulance naai Abessinië. Herdenking van Alkmaars ontzet. Stijging van den Goud' voorraad der Neder- landsehe Bank. Het hamsteren. Men „Hamstere" niet. Het stoomschip Rotterdam De berechting van de misdadigers van Oss- Hoog water in Friesland Kermisgeneugten. verdienen. De smokkelarij aan Zuidgrens. de Zware brand te Venlo. KONIJN 'S AUTOMATIC Inbrekers te Bunschoten aan het werk. Waarschuwing tegen spiritist. Auto-ongeluk. Ernstig autobusongeluk. Mae West door gangsters bedreigd. De dynamiet-aanslagen bij Weenen HP-LDERSCHE COURANT VAN boNDERDAG 10 OCTOBER 1935: De burgemeesters van Alkmaar, Bussum en Hilversum hebben de fracties van de staten van Noord-Holland verzocht een mon delinge uiteenzetting te mogen geven van hun standpunt ter zake van de naasting van het gemeentelijke electriciteitsbedrijf door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland. Prinses Juliana stelt duizend gulden ter beschikking. Prinses Juliana, voorzitster van het Neder- landsche Roode Kruis, heeft 1000 ter be schikking gesteld voor de eventueele uit zending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië. Ook een belangrijke gift van de Koningin. Naar wij vernemen, heeft ook de Koningin 1000 ter beschikking gesteld van het Neder landsche Roode Kruis voor de eventueele uit zending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië. MELKPRIJS. De prijs voor het taxégedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6% ct. per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwali teit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 Vb cent per liter. EXAMENS DER STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. De commissie voor de stuurliedenexamens, bedoeld in de Schipperswet (St.bl. 1907, no. 244), zal aanvangende 5 November, zitting houden te 's-Gravenhage. Carel van Bylandt- laan no. 5. De aanvragen, om tot de examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 20 October. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden, om tot dit examen te wor den toegelaten, verwezen naar art. 7 van het besluit van 27 December 1907 (Staats blad no. 353) vastgestelde Reglement voor de Stuurliedenexamens. BELANGRIJKE .MUTATIE OP HET LAND- BOUW-CRISIS-BUREAU. Naar het „Hbl." van zeer bevoegde zijde verneemt, zal de fungeerende secretaris van het college van (agrarische) Regeeringscom- missarissen en feitelijk directeur van het Landbouw-crisisbureau van het Departement; van Landbouw, die met onbepaald ziekenverlof is vertrokken, na zijn terugkeer met ander werk op een veel bescheidener schaal worden belast. Deze beslissing van minister Deckers staat' los van het onderzoek naar de ontslag neming door de vier juridische ambtenaren, wier aan den minister uitgebracht bezwaar schrift niettemin aan een zeer grondig onder zoek wordt onderworpen. Feestelijke 8 October viering. Dinsdag is de traditie getrouw Alkmaars ontzet gevierd. Bij den burgemeester werd de traditioneele aubade gebracht, waarna jhr. van Kinschot en mevrouw de kleinen tracteerden. Inmiddels had Soli Deo Gloria zich opgesteld op het bordes van het Stadhuis en liet van daar een half uur lang koraalmuziek weerklin ken. Het carillon speelde vroolijke vaderland- sche wijsjes en toen het om 10 uur was uitge speeld, kwamen de vertegenwoordigers van Postduivenvereenigingen op het Waagplein bij een. Zij lieten een duizendtal duiven de lucht ingaan. Daarna hebben honderden schoolkinderen ballonnetjes opgelaten. Elke ballon was voor zien van een nummer en van den naam van het kind, dat deze had losgelaten. Er hangt een label aan met het verzoek deze op te zen den, waar ze gevonden wordt. Zoowel voor de vinders als voor de kinderen zijn voor de verst komende ballonnen loten van Lotisico als prijzen beschikbaar gesteld. Bij het groote Victorie-beeld, heeft de voor zitter der 8 October-vereeniging, notaris mr. C. J. de Lange, een rede gehouden, waarin hij de bijzondere beteekenis van dezen niet alleen voor Alkmaar, maar voor geheel den lande blijden dag schetste. Nadat zij was uitgesproken werden de stads- en landsvlag geheschen en de traditio neele krans met linten in de Alkmaarsche kleuren bij den vredesengel neergelegd. In den namiddag stonden duizenden uit Alk maar en omgeving langs den weg geschaard welke den grooten optocht zou volgen. Deze stond onder regie van den heer Kater en stel de twaalf landen voor. Deze veel bewonderde optocht trok door de geheele stad. op verscheidene plaatsen werd gestopt teneinde folkloristische dansen te kunnen uitvoeren. Ook de Alkmaarsche middenstand heeft zich niet onbetuigd gelaten. Een honderdtal winkeliers nam deel aan een zoogenaamd hu moristische winkelweek, waarbij het publiek moest beoordeelen welke étalage het grap pigst was. 's Avonds heeft het fanfarecorps een rond gang door de gemeente gemaakt. Tal van buurtvereenigingen hebben weer onderling een gezelligen avond in elkaar ge zet, er zijn ook buurtvereenigingen, die ook kinderspelen en volksfeesten houden. De ge- rheente heeft ook het hare tot de feestelijk heden bijgedragen door den mooicn Accijns- tprente illumineeren. Nu de katholieken eenige jaren geleden be- sl i en ook aan de feestelijkheden deel te nemen^— alleen de ,soc. tjem. en meer (ink- S,roëpen, houden zich, ila^r .nog'.buiten AlKinaar telken iacè njeer van ée'n'gopd1 georganiseerde feestviering'te zieh. De nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank geeft een belangrijke stijging van den goudvoorraad te zien en wel met 20 nu. Vermoed wordt, dat het goud uit Frankrijk afkomstig is, hoewel de stand van den wissel koers voor een normalen invoer van goud geen aanleiding gaf. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de Nederlandsche Bank op bij zondere wijze, bijv. door de aflossing van cre- dieten, de beschikking over francs heeft ge kregen, waarmede zij de goudaankoopen kon, financieren. Tegelijkertijd heeft een inkrimping van de credietverleening plaats gehad en het eind resultaat is. dat het gouddekkingspercentage van ca. 62tot 66'- is gestegen. I Onderzoek door het gemeentebe stuur van Rotterdam; het ver schijnsel werd onder de aandacht der Regeering gebracht. Naar aanleiding van de geruchten, dat ge durende de laatste dagen te Rotterdam het publiek, uit vrees voor mogelijke schaarschte van levensmiddelen, als gevolg van de inter nationale verwikkelingen, meer dan gewone hoeveelheden daarvan zou inkoopen, heeft het gemeentebestuur van Rotterdam zich op de hoogte gesteld van den aard en de mate van deze inkoopen. Hierbij is gebleken, dat enkele voedingsarti kelen boven de dagelijksche behoeften zijn in- gekocht. Afgezien van een geringe prijsver-1 hooging van een paar artikelen was de toe- neming van de vraag in het algemeen geen oorzaak van prijsstijging, aangezien de voor-j' raden der gevraagde artikelen ruimschoots voldoende waren om aan de gestegen vraag te voldoen. Het gemeentebestuur blijft dan ook van meening, dat de vrees voor schaarschte van levensmiddelen hier te lande voor het tegen woordige volkomen ongegrond is, doch be grijpt ten volle, dat voortwoekering van deze ongemotiveerde inkoopen in de toekomst moet Het raad daarom ieder in zijn eigen be- pijnlijker prijsstijging. Het raads daarom ieder in zijn eigen be lang aan de vooral in deze tijden van spanning zoo noodige kalmte te bewaren. Niettemin heeft het gemeentebestuur het raadzaam geoordeeld de aandacht van de re geering op een en ander te vestigen. De regeering geeft een waarschuwing. De Regeeringspersdienst meldt: Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarste van bepaalde goederen inkoo pen doet boven de normale behoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uit vloeisel van de politieke spanning in i Europa, niet de minste reden aanwezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal handelen, door op ge heel normale wijze zijn inkoopen te blijven doen. Gift van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin gin aan het Nationaal Crisiscomité ten bate van de inzameling een gift van 5000 doen toekomen. Binnenland. De passagiers per Volendam naar New York. Het stoomschip Volendam van de Holland- Amerika Lijn, met de passagiers van het stoomschip Rotterdam aan boord, is Maan dag van Kingston (Jamaica) naar New-York vertrokken. Slechts lekkage in de tanks. Van de zijde der Holland-Amerika Lijn deelt men verder mede, dat blijkens de tot dusver ontvangen berichten de schade aan de Rotterdam nogal meevalt. Er is lekkage in de dubbele bodemtanks II, III en TV, maar de ruimen zijn droog. Den juisten omvang van de schade zal men eerst kunnen beoor deelen, wanneer er een uitgebreider onder zoek ingesteld is; het duikeronderzoek heeft zich uiteraard slechts bepaald tot de huid van het schip. Vermoedelijk zal de Rotterdam, na een certificaat van zeewaardigheid gekregen te hebben, naar Newport News of New-York vertrekken om daar in een droogdok ge plaatst te worden voor nader onderzoek. Maandag 21 October zullen voor de recht bank in Den Bosch de volgende zaken worden behandeld; tegen den 22-jarigen arbeider A. J. R. en den 25-jarigen metselaar J. J. v. B„ beiden te Oss, wegens inbraak bij H. Jansen te Oss in den nacht van 4 op 5 Februari 1935, waarbij een partij stof werd gestolen; tegen den 29-jarigen schilder W. A. B., den 32-jari- gen landbouwer F. de R. en den 25-jarigen ar beider J. den B., verdacht van den overval te Zevenbergen in den nacht van 2 November 1930, waarbij een bedrag van 1000 gulden werd gestolen; tegen den 29-jarigen arbeider M. A. v. d. E., verdacht van medeplichtigheid aan den roofoverval te Deurne in den nacht van 3 op 4 Juli 1934 en tenslotte tegen den 34-jarigen J. J. B., en den 35-jarigen M. J. den B„ arbeiders te Oss, verdacht van in braak te Oss in den nacht van 20 op 21 Jan. 1934 bij P. J. Jassen, waarbij geld en spek werd gestolen. Vrouw verbrand. Dinsdagmorgen vatten de kleeren van de 87-jarige weduwe M. Kayser aan de Wilhel- minasihgei te Maastricht vlam, toen zij in haar slaapvertrek wgs. Zij vjiichtte naar beneden, waar dè vrouw dóór hüisgenooten werd geholpen. Met brandwonden overdekt', werd zij naar het ziekenhuis gebracht, waar. zij in den loop van den dag aan de gevolgen! is overleden. Brand aan de Keilehaven te Rotterdam. Een ltolenloods platgebrand en eenige andere loodsen beschadigd. Dinsdagavond om acht uur is brand uitge broken op het terrein van de N.V. F. W. His- schemöller Zoon's Handelmaatschappij aan den Keileweg alhier. Een houten loods, waarin partijen kolen lagen, brandde geheel plat; van; een andere loods is een gedeelte weggebrand', en 'eenige andere loodsen kregen schade.) Bovendien zijn de drie tractors met opleggers' en een personenauto vernield. De brandwéer werkte met groot materiaal en slaagde er in den brand, die in den aanvang een zeer; gevaarlijk karakter had en die een aangren zende fabriek bedreigde, tot de loodsen tei beperken. Vele boeren zetten hun rundvee op stal. Het buitengewoon regenachtige weder van de laatste week heeft het boezemwater in Friesland zeer doen stijgen. In laag gelegen streken staan de weilanden blank. Er is niet tegen te malen! Sommige landeigenaren of pachters trachten met malen het water de baas te worden, doch dit gaat bij een weers gesteldheid als die van de laatste week, een voudig niet. In de laatste dagen is de water stand met ongeveer 20 cm gestegen. Tegelijk met dezen sterken regenval is de; temperatuur van de open weilanden lager geworden, zoodat de koeien het s nachts koud krijgen. Sommige boeren hebben hun; dieren van dekken voorzien, doch nu de lan~ den drassig gaan worden, beteekent dit, dat; de dieren veel vroeger dan verleden jaar opj •stal moeten worden gezet. Voor tal van vee houders is dit een onverwachte strop daar; er nog gras te over is en de kostgangers op stal dadelijk nieuwe onkosten veroorzaken. i In het dorpje Lent bij Nijmegen heeft Dins dagavond laat een hevige vechtpartij plaats, gehad, waarbij een jongeman zwaar werd ge wond. Het slachtoffer, Hubbers, was met eenige vrienden kermis gaan houden. Er werdl flink gedronken en plotseling sloeg de feest vreugde over in een vijandige stemming. Biji een woordenwisseling heeft een man een bier- flesch gegrepen en daarmede Hubbers zóó hevig op het hoofd geslagen, dat de fleschi brak en Hubbers door de scherven zwaar werd gewond. Zijn toestand is hoogst zorg-i wekkend. De dader is ontkomen en tot na toe niet gevonden. (Zie voor bijzonderheden hier over de Heldersche Courant van Zaterdag) Duizenden K.G. boter en suiker worden Nederland binnengesmokkeld. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Aan de Nederlandsch-Belgische grens valt gedurende de laatste weken een sterke op leving van den smokkelhandel waar te nemen. lederen avond opnieuw trekken tegen het invallen van de duisternis tientallen smokke laars België in om 's nachts over weilanden en akkers en zwaar beladen met smokkel waar, meest margarine en suiker, Nederland weer binnen te trekken. Door de uitgebreidheid der grenssteek en de meestal uitnemende organisatie der smok kelbenden die een uitgebreiden spionnage- dienst 'hebben, staan de rijksambtenaren tetgen de smokkelarij vrijwel machteloos, Zoodat slechts een zeer klein percentage der smokkelwaar wordt „afgeslagen" zooals zulks in smokkelaarsgangen heet. Meende de inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Breda eenige maanden geleden de smokkelwaar, die in beslag wordt geno men, op ongeveer 7 pet. van het totaal te mogen stellen, sindsdien is dat percentage aanzienlijk gedaald zoodat het thans niet meer dan 3 of 4 bedraagt. En wanneer men dan rekent dat alleen te Chaam de laatste maanden gemiddeld 1500 tot 1600 kg. boter en suiker in beslag wordt genomen, dan komt alleen langs deze grens post elke maand ongeveer 40.000 kg marga rine en suiker frauduleus ons land binnen. Er zijn in het eerste halfjaar van 1935 te Chaam niet minder dan 12 smokkelauto's in beslag genomen met totaal 11.000 kg. smok kelwaar. Het aantal rijwielen dat alleen aan den post wordt aangehaald, beloopt geregeld eenige tientallen per maand. Volgens een door rijksambtenaren ver richte telling trókken alleen Zondag j.1. van 's avonds kwart over 5 tot 7 uur ruim 40 bekende smokkelaars bij het gehucht Grazen (gem. Chaam) „d'n Bels" in. Niettemin werd in dén nacht van Zondag op Maandag in het geheel slechts 48 kg. margarine „afgeslagen" en bij den burgemeester van Chaam in be waring gegeven. Uit dit alles blijkt wel dat het smokkelbe drijf welig tiert en dat de rijksambtenaren, die met de bestrijding hiervan zijn belast, voor een weinig benijdenswaardige taak staan. Het eenige middel ter bestrijding zou zijn een uitgebreidere grensbewaking. Zeer groote schade. Gisteravond is door tot nog toe onopge- helderde oorzaak brand ontstaan in de zageifj van de N.V. Houthandel J. M. van Gasselt, aan de Roermondschestraat te Venlo. In de zagerij annex schaverij waren groote voor raden bewerkt hout opgestapeld, zoodat het i vuur in korten tijd een grooten omvang had t aangenomen. Bij het ontdekken van den brand was dit gedeelte van het gebouw dan ook in een vuurzee herschapen. In de werkplaats waren tien houtbewerkingsmachines en tal- i lijke dure gereedschappen aanwezig. Dit alles I is door het vuur geheel vernield. De Venlosche brandweer was spoedig aan wezig en bestreed met zes spuiten het vuur. VRIJDAG II OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. Schouten. 11.0012.00 Orgelconcert F. Kloek 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl, 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Hobo-recital B. de Vries, a. d. vl, A. Tump. 4.00 Concert. G. de Knegt-Ter Haar (zang), F. Zepparoni (viool) en Rie Beute (piano).; 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemsche zangvereen. „Bel Canto", de Arnhemsche orkestvereen. en solisten o.l. v. P. Versloot. 9.25 Declamatie door F. C. van Dorp. 9.55 Vervolg concert. 10.25 Berichten. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramof ionpla in. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken. 10.35 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg Orvitropia. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos orkest (gr.pl.). 2.00 P. J. Scnenke: D tuin in het najaar. 2.20 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m.v. E. Veen (piano). I. d. pauze, voordracht door Greta de Braekeleer. 4.05 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.10 Gramofoonplaten. 7.00 Lezing over Herdy, door Dr. H. Polak, gramofoonplaten en declamatie door Hetty Beek. 7.50 Nieuwsber. Herh. S.O.S.-ber. 8.00 Nieuwsber. Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. Nic. A. Bruining: Onze bijbel. 8.30 Concert m.m.v. Maja Reiligh (sopraan), Lini Schröder (alt), F. Zepparoni (viool) en H. Schouwman (piano). 9.00 Mr. Dr. W. Verkade spreekt over Thor- becke. 9.30 Vervolg concert. 10.00 H. Rutters spreekt over Heinriéh' Schuetz. 10.45 Nieuwsberichten Vrjjz. Godsd, Persbu-; 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 12 OCTOBER 1985. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzenaing. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Schlagermuziek en Gramofoonplaten. 6.20 Lezingen en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert en Gramofoonplaten, 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten. 1 Hilversum H, 301 m. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: Gram.pl., VARA-tooneel o.l.v. W. v Cappellen en fragm. uit de revue „Da's wat anders". 12.00 Trio Favoriet. 12.45 Gramofoonplaten. I.001.45 Vervolg trioconcert. 2 00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 K. Vurrink: Bij de herdenking van het 40-jarig bestaan van de cinematografie. 2.35 „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher. 3.10 Lezing. 3.30 R'damsch Philh. Orkest o.l.v. E. Flipse, m.m.v. J. Odé (piano). 4.25 Mr. J. H. v. Peursem: Dia de la rasa. 4.45 Vervolg orkestconcert. 5.30 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie A. v. Nierop. 6.00 „De Wielewaal", o.l.v. P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Friesch uurtje. 8.00 Herh. SOS-ber., nieuwsberichten en VARA Varia. 8.15 Uit het gebouw v. K. W., R'dam: Bonte avond m.m.v. orkest, Ellen Schwarz (sopraan), Willy Derby (liedjes), en B. v. Dongen (zang). 9.00 Gramofoonplaten. 9.25 Vervolg bonte avond. 10.05 Toespraak M. Sluyser. 10.15 De avonturen van Rudolf Ribbeling (II). 10.35 Vervolg bonte avond. II.4512.00 Gramofoonplaten. DAQ EN NACHT niet uit blik. p PONDSPAK (NETTO 500 GRAM) De beste, zongerijpte haver wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui ver en steeds verscli. rijk aan vita minen, die voor uw lichaam noodig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw Quaker Havermout het sma kelijkst en voed zaamst ontbijt voor iedereen en speciaal voor kin deren is het on ontbeerlijk. De brandweer van de N.V. Nederlandsche Instrumenten, Compagnie, wier fabrieksgebouw; vlak bij het brandende perceel ligt, kwam eveneens met drie spuiten aan het blus- schingswerk deelnemen. Ook de brandweer van de nabijgelegen gemeente Blerick ver scheen eenigen tijd later. Ofschoon men het aangrenzende ketelhuis van de zagerij aanhoudend nat hield, heeft men niet weten te voorkomen, dat ook uit dit gedeelte van het gebouw de vlammen naar buiten sloegen. De door den brand toegebrachte schade is zeer groot. Behalve de totaal vernielde ma chinewerkplaats en de kostbare houtbewer kingsmachines zijn nog eenige wagonladingen hout, waarvan het grootste gedeelte reeds be werkt was, door het vuur vernield. De schade die in de tienduizenden loopt, wordt door ver zekering gedekt. Ook is de onderneemster tegen bedrijfsschade verzekerd. f - Dynamiet op kluisdeur beproefd. Gisternacht is een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de Coöp. Fabriek van Melkproducten te Bunschoten. De fabriek Staat tamelijk afgelegen aan den weg tus- schen den Bisschopperweg en het dorp. Door een open tuimelraampje zijn de in-! brekers het kantoor binnengeklommen, waar zij- door middel van een dynamietpatroon het slot van <je kluisdeur hebben: doen springen, 's Morgens vroeg hebben naar de fabriek komende arbeiders onraad vermoed» doordat een kantoorraam, waardoor de, inbrekers ver moedelijk zijn. vertrokken, open stond. In den namiddag .isde leverancier van de kluisdeur in het kantoor van de Zuivelfabriek waarop de inbrekers hun vakkennis hebben: beproefd, ter plaatse een onderzoek komen instellen. Hij heetf dadelijk kunnen consta- teeren, dat, dank zij de constructie, de explo sie van de dynamietpatroon wel het slot heeft kunnen vernielen, maar toch de slui ting niet heeft kunnen forceeren. De inbrekers zijn dus niet in de kluis door gedrongen, zoodat hun werken onbeloond is gebleven. De commissaris van politie van de afdee- ling Centrale Recherche aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam ontraadt het pu bliek ten sterkste in relatie te treden met Willem Samuel Verhoeve, oud 41 jaar. Zoo wel onder zijn familienaam als onder den naam Ben-Onie geeft hij spiritistische séan ces, terwijl hij zich ook noemt psychometrist en magnetiseur. Nader verneemt de Nw. Rott. Crt., dat degeen, tegen wien thans wordt gewaar schuwd reeds tal van veroordeelingen voor allerlei misdrijven achter den rug heeft en dat hij bij een van de verhooren, welke hem in verband met deze zaak zijn afgenomen, als groote merkwaardigheid heeft meege deeld, dat hij nu al anderhalf jaar aan één stuk op vrije voeten was geweest, hetgeen hem in zijn leven, nog niet zoo heel vaak was gepasseerd. Den laatsten tijd opereerde hij als volgt: Hij belegde min of meer openbare spiritis tische séances, die hij met gebed opende, waarjia hij de aanwezigen verzocht enkele christelijke liederen te zingen. Daarna ver richtte hij zijn experimenten, welke op een lichtgeloovig publiek een zeer grooten indruk moesten maken. In den regel waren er dan wel menschen merkwaardigerwijze meest vrouwen die zulk een vertrouwen in hem stelden, dat zij hem bij zich thuis ontboden, om enkele particuliere experimenten, bijvoor beeld met foto's van iemand, die kort te voren was gestorven, te verrichten. De ge heele bijeenkomst vooraf had de man echter juist speciaal belegd, om dergelijke adres sen te kunnen krijgen, want dank zij het groote vertrouwen dat zijn cliënten in hem stelden, was dan Weldra voor hem het hek van den dam voor allerlei schurkerijen. Deze waren van heel verschillenden aard, al naar de omstandigheden hem in deze of in gene richting vrij spel gaven. In den regel kwam het neer op een weder rechtelijke geldelijke bevoordeeling, waartoe kleine oplichtingen en flesschentrekkerijen moesten dienen, maar dikwijls ook kwamen de experimenten tenslotte neer op uitspat tingen op sexueel gebied. Bij het onderzoek van de politie is gebleken, dat zelfs nog heel wat menschen van wie men het niet denken zou, een verwonderlijk groot vertrouwen in den man hebben gesteld. Pas nu hen de oogen geopend, zien zij. hoe lichtvaardig zii met dat vertrouwen zijn geweest. Buitenland. Drie menschen verbrand. Dinsdagmiddag 12 uur is te Harburg eeu uit Hamburg komende auto met een tram ia botsing gekomen. Toen passanten beproefden de vier inzittenden, die bewusteloos waren, te bevrijden, ontplofte de benzineho' der en 3 menschen zijn levend verbrand. De vierde is nog in vrij hopeloozen toestand naar een zie kenhuis vervoerd. De identiteit der slacht offers is nog niet vastgesteld. Zeven dooden. Den Passar (Bali). Een autobus, die te rugkeerde van het vliegterrein waar de inzit tenden de rondvluchten van de K.N.I.L.M, hadden bijgewoond, en waarin gezeten waren Chineezen en Baliërs, is, waarschijnlijk door een verkeerde manoeuvre van den bestuur der, van een hoogen weg af gestort. Zeven personen zijn gedood, waarvan vier onmid dellijk dood waren, en drie later in het hos pitaal zijn overleden. Voorts zijn elf inzitten den gewond, waarvan nog drie in levens gevaar verkeeren. (Aneta). Met een zwavelzuurrecept als huidcrême. Het is geen nieuwtje meer in Hollywood, dat Filmsterren, zoodra zij zich een villa op Beverley Hills, drie auto's en een eigen zwembad kunnen veroorloven, dag in dag uit lastig gevallen worden door lieden, die zich „berufsmassig" met chantage e.d. verschrik kingen van de maatschappij bezig houden. Ook bedreigingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Vele filmsterren laten zich of hun kinderen door een lijfwacht, waar niet mee te spotten valt, bij eiken stap ver gezellen. Dit is een van de zwarte zijden van den roem der filmster. Ook Mae West bleef niet gespaard van de praktijken der bandieten. Er was zelfs een soort vereenigingetje gesticht om haar geld afhandig te maken. De heeren gingen in hun bedreigingen zoo openlijk te werk, dat er bijna van een complot sprake kon zijn. Mae West, zeiden en schreven ze, als je ons niet zoo en zooveel duizend dollar geeft, zullen we je met zwavelzuur of iets derge lijks bewerken, zoodat je je gezicht nooit meer voor de camera kunt vertoonen. Mae versterkte hierop haar lijfwacht en nam de politie in den arm, welke een gansch leger van detectives in het geweer stelde om de onverlaten te vangen. En de politie heeft succes: uit Hollywood seinde Reuter vanmorgen, dat thans reeds zeven lieden achter slot en grendel zitten voor deze afpersingsaffaire. Mae West zal zich opgelucht voelen, maaf hoe lang zal zij nog van haar rust kunnen genieten Een beklaagde ter dood veroori dceld, 4 andere tot kerkerstraffen- In het proces dat tegen 5 leden der vroc gere Sociaal-democratische partij werd 6® voerd, wegens het vorige jaar op de heuve in de buurt van Weenen gepleegde dynamie aanslagen, werd Dinsdag de voornaams beklaagde ter dood veroordeeld. Twee ande beklaagden werden elk tot 5 jaar ltcr'|eJa straf veroordeeld, terwijl nog zeer jeug beklaagden tot 2% jaar zware kerkers r werden veroordeeld. De affaire-Hauptmann. In het Hof van cassatie te Trenton ul t staat New Jersey zijn naar het Se gaat tien van de dertien rechters er het veroordeeelend vonnis tegen Haup wegens den moord op het kindje van bergh te handhaven. t-man® Het resultaat van het door Haup ingediende verzoek om cassatie van he hem gewezen doodvonnis zal nog deze bekend worden. tegen W ee"

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2