't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Ingezonden. Nogmaals het ver. raad van Ras Gug$a Julianadorp- GEMEENTERAAD. HELDERSCHE COURANT VAN Burgerlijke Stand van Den Helder. Officieele verklaring over ingewikkeld geschiedenis. Twijfel over juistheid Vaa Italiaansche mededeelingen. Is Ras Gugsa dood? (Van onzen spccialen correspondent W. F. DEEDES). PAARD GEWOND DOOK EEN PLOEG. Woensdagmiddag stond de met een paard tre spannen wagen van den brandstoffenhandelaar J. W. voor een perceel aan de Blauwe Keet. Het beest is zeker geschrokken en kwam met beide achterbeenen in een daarliggende ploeg terecht. Het verwondde zich daarbij ernstig. AUTO MET DAKPANNEN IN DE SLOOT. Woensdagmorgen reed een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met dakpannen, langs de Middenvliet ter hoogte van de „Chnstina Hoeve". Bij het oprijden van de brug raakte de aanhangwagen los en schoot pardoes de wegsloot in. De lading, hoewel er nogal wat pannen gebroken waren, werd overgeladen, de wagen uit de sloot gehaald en zoo was dit incident, dat eenige schade teweegbracht, weer achter den rug. BAZAR TEN BATE VAN DE OHR. SCHOOL AAN DEN KORTEVLIET TE KOEGKAS. Zooals reeds zoovele jaren, heeft ook dit jaar de Meisjesvereeniging „Wees een zegen getracht dezen bazar zoo goed mogelijk te organiseeren. En daarin Is zij wonderwel ge slaagd. -Ten eerste vindt men er een gezellig zitje en de dames uit de theetent bezorgen U voor een civiel prijsje een kop thee en gebak. Voor de heeren zijn rookartikelen aanwezig. Voorts is met vlaggendoek en planten aan een en ander een feestelijk aanzien gegeven. En dan is er alles wat op een goed gesor teerde bazar thuishoort. Onze conclusie: gaat er heen. De opening. Woensdagmiddag had deze plaats door den heer G. A. Niessink. Gemeenschappelijk zingt men met orgelbegeleiding Psalm 118 vers 7. Daarna wordt dank gebracht aan de Meisjes vereeniging voor het vele werk, dat zij hier voor verrichtte en voorts aan allen, die op eenigerlei wijze medewerkten om een en ander te doen slagen. De heer Niessink gaat voor in gebed, leest vervolgens het schriftgedeelte Ps. 118 117, en knoopte hieraan een korte beschouwing vast. Niettegenstaande de gelijkschakeling van het Bijz, niet Openbaar onderwijs, wat betreft de finantiën, kan men toch steeds een extraatje gebruiken en het is goed, dat elk belanghebbende bij dit onderwijs hier terdege rekenschap mee zal houden. Da bazar wordt daarna geopend verklaard. Deze is ook heden (Donderdagmiddag) ge opend en wordt om 10 uur gesloten. DE KERMIS, De kermis 1935 behoort weer tot het ver leden, Zonder wanklank verloopen en begun stigd door best weer mag zij geslaagd heeten. Zoowel de caféhouders ais de zaken op de straat hebben goede zaken gemaakt, waaron der niet het minst het bioscooptheater van den heer De Jong. Vooral de voorstelling op Maandagavond van „Op hoop van zegen", trok veel volk. De muziek in de café's was goed. verzorgd. Voor het prijs-dansen 's Maandagsavonds bij Schrieken bestond groote belangstelling. De prijzen werden gewonnen door: 1. Jb, Struif en vrouw; 2. G. Dekker en vrouw; 3. G. Noot en vrouw. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. E. M. van Roode van Hillegom; J. A. Kroon van Hoorn; W. F. van Silfhout van Bergen (N.-H.)j mej. W. Klopman van Bergen (N.-H.), Vertrokken: Mej. B. Wij ma naar Den Helder; M. KoningGrin naar Den Helder; IJ. Voorthuyzen naar Den Helder; H, C. J. de Bout en gezin naar Medemblik; IJ. v. Doorn en echtg. naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gornehs, z. v. W. Hoogeveen en C. M. Jonker; Petrus Johannes Co melis, Z. v. E. Komen en C. Jonker; Trijntje, d, v. P. Smit en G. V, Keyzer; Foppe, z. v, G. v. d. Wal en A, de Vries. Getrouwd: J, Bergman mi G. Colijn; C. J. Zandbergen en M, Steidl; P. de Vries en M, A. Kranenburg; L, Veitman en N. Lief hebber; J. van Doom en M. C. Vaars Overleden: G. Stins, oud 65 jaar. POLITIE. Gevonden: Grijze regenjas. bond vapf boerinnen en andere PLATTELANDSVROUWEN. De afdeeling Wieringerwaard van den Ned. Bond van Boerinnen e.a Plattelandsvrou wen heeft Dinsdag wederom een succesvollen avond mogen boeken. Voor dezen avond was de heer Ir. Lienesch, landbouwleeraar uit Schagen, uitgenoodigd, die een lezing hield over ..Zwitserland als Boerenland", geïllus treerd met lichtbeelden. De opkomst was uit stekend, ongeveer 120 menschen. Nadat de voorzitster mevr. VisserBakker allen welkom had geheeten. werd het woord gegeven aan den heer Lienesch. Men kreeg door hem een goeden kijk op het boerenleven in Zwitserland; de illustraties versterkten dezen nog belangrijk. Het hoeden van het vee in de Alpen, het oogsten van het hooi in deze streken, is op zichzelf al een heel stuk werk. Groote boerderijen bestaan daar niet. De meeste zijn ongeveer 10 hr. men heeft dan ook niet wat men hier aantreft, dat de melk wordt opgehaald. Deze vindt in de Alpen z(jn bereiding; er worden kazen ge maakt niet van 2 ft 3 pond, maar van 80 en meer ponden. De heer Lienesch. die voorts nog tal van bijzonderheden vertelde en liet zien, heeft dezen Avond ten volle doen slagen. twekmaal gebloeid. Ata btzonderheid in dit jaargetij zagen wij dezer dagen bij den heer W. de Graaf aan den Walingsweg een vruchtboom in vollen bloei Ook van *t voorjaar had deze boom gebloeid en vrucht gedragen. Hippolytushoef POLITIE. Verloren: een jongensjasje en een petje en een rijwielplaatje in etui. Inl. gem. bode te Hippolytushoef. bruin ALGEMEENE VERGADERING BURGER BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ TE WIERINGEN. J.l. Dinsdagmorgen te 10 uur vergaderde bovengenoemde maatschappij in café Scheltus te Hippolytushoef. De leden-opkomst was zeer gering te noemen, overigens een bewijs hoeveel vertrouwen de leden in hun bestuur- deren schenken. De heer Br. Kat opent deze vergadering en geeft een kort overzicht over de gebeurte nissen in het afgeloopen jaar. Hij merkt op dat dit jaar veel rampspoed heeft gebracht voor de maatschappij, doch dat mede door de zeer coulante afwikkeling met de herverzeke- ringsmjj. ondanks alles nog een financieel voordeel is te bespeuren. Van deze plaats wenscht spr. dank te zeggen aan de Coop. Onderl. Van Noord-Holland (de herverz. mij.) welke maatschappij op zeer zakelijke en aan gename wijze heeft medegewerkt bij de af wikkeling der schaden. Spr. kan op dit oogen- blik zeer actueel zijn, wanneer hij de brand van Maandagnacht te Stroe in het gesprek brengt. Deze post is ook bij de Wieringer ondergebracht, zoodat hoogstwaarschijnlijk wel uitgekeerd zal moeten worden. De heer de Wit vraagt of het bestuur sta tutaire vrijdom heeft bij het bepalen van ver goedingen aan helpers, die bij brand verder onheil weten te voorkomen. Hij acht dit ge- wenscht, daar men zonder belooning meestal liever den boel branden laat. Voorz. antwoordt bevestigend en zegt, dat de Wieringer tot heden toe altijd vergoeding voor vrijwillige hulp heeft uitgekeerd gekregen. Secretaris de Vries leest vervolgens de no tulen welke onder dankzegging zonder wijzi gingen worden goedgekeurd. De heer Jn. Bruul, penningmeester, brengt volledig verslag uit van zijn beheer, waarop de voorzitter niet kan nalaten waardeerende woorden te dien opzichten te uiten. Wij ont- leenen aan dit verslag het volgende: Verzekerd bedrag op 1 Juli 1935 2.958 750 Ontvangen premiën l-7-'341-7-'35 4.998.96 158 aanteekeningen werden op polissen ge maakt, terwijl 45 nieuwe inschrijvingen en dus hetzelfde aantal polissen werden uitge reikt. In Jan. 1936 bestaat de onderlinge maat schappij 50 jaar. Bij die gelegenheid zal de Centrale Bestuursvergadering op Wieringen worden gehouden. Kasoverzicht. Saldo 1 Juli 1934 Ontvangsten f 67.23 19.186,91 19.254.14 19,089 42 Uitgaven Saldo 1-7-.35 164.72 Bij kapitaaisvergetrjking blijkt het volgende: Kapitaal 1934 45.397.83 Kapitaal 1935 45.080.33 Nog te innen premiën 317.50 580.96 Accrès f 263.46 De waardeering der activa geschiedde vol gens de nominale waarde. Dan houdt de voorzitter nog eenige be schouwingen over den brand van Stroe. Daar na rondvraag en sluiting. BRAND TE NOORD-STROE. Dinsdagmorgen omstreeks half 5 brak te Noord-Stroe door onbekende oorzaak brand uit In het leegstaande woonhuis en de boer derij van mej. de wed. Ev. Klein, eerder de wed. K. Sprenkeling en kinderen te Hippoly tushoef. De woning was eenigen tijd geleden door den huurder verlaten, opodat de eigenaresse en haar kinderen haar thans zelf zouden be trekken. Het perceel verbrandde geheel. De motorspuit van Hippolytushoef. welke men gerequireerd had, had een gemakkelijke taak, daar er geen belendende perceelen waren, zoodat men zich kon bepalen om de smeu lende resten te dooven. Verzekering dekt de schade. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat de ontruimde woning juist schoon gemaakt was en deze week nog betrokken zou worden, KA ADSO VERZICHT Doordat de Burgemeestersbenoeming nog op zich laat wachten stond de raadszitting van Dinsdagmiddag onder leiding van den Loco-Burgemeester, den heer Vlaming, die, niettegenstaande deze vergadering feitelijk tusschentijds was. en nu juist geen bizonder belangrijke punten op de agenda stonden, on verwacht voor een vrij lastige taak kwam te staan. Bij het voorstel tot wijziging van de Per- soneele Belasting kwamen n.l. enkele zaken aan de orde, die voor de gemeente van vér strekkende beteekenis kunnen zgn. Reeds was de verlichting der lasten voor de hoteliers de oorzaak van de vervroegde raadszitting, om dat voor 20 Oct. een besluit over de halvee ring van de heffing van f 50 op de biljard» moest zijn gevallen. Het bleek wel, dat zoo goed als alle raadsleden het er over eens wa ren, dat de café's te zwaar zgn belast, doch de wijze waarop het hierdoor ontstane tekort op de begrooting gestopt moest worden ont lokte veel protest. De heer Parlevliet opende de discussies over dit onderwerphij was tegen de verhoo ging der autobelasting, al betrof het hier, zoo als de voorzitter zeide. belasting van een groep die door een aanvulling van de Wet in een gunstige conditie verkeert. Spr. koppelde aan zijn betoog vast. het voorstel om op de begrooting een Weggeld (of Vreemdelingen- belasting) en Vermakelijkheidsbelasting te plaatsen, waarvoor een prae-advies bij deze raadszitting was ingediend. Ook deze belas tingen konden, zooats hij mededeelde, de goed keuring van de groep Gemeentebelangen niet wegdragen. De heeren De Waard en v. d. Vis konden zich ook niet vereenigen met het in voeren van een zoo laag gestelde Vermake lijkheidsbelasting ten koste van de bedriifs- fM'lO's. J Het onderwerp belastingverlaging voor biljarten moest in deze vergadering worden afgehandeld en omdat dit niet te scheiden was van het voorstel verhooging auto-belas ting werd over dit voorstel driemaal gestemd. Tenslotte werd het prae-advies van B. en W. met 11 3temmen aangenomen. Tegen stem de de fractie der Chr.-Hist. Over Weggeld en vermakelijkheidsbelasting werd geen besluit genomen; de heer Parle vliet deed het voorstel om dit aan te houden: Hij had wel zooveel vertrouwen in de zaken kennis van de bestuursleden van T.E.S.O., dat over het verschil van 1000 (waarvan een zoo fnuikende belasting als een heffing op het Vreemdelingenverkeer het gevolg zou zijn) nog wel te praten zou zijn. Ook de heer Dog- gei' en enkele andere raadsleden waren het hiermee eens, hoewel de Voorzitter er op wees. dat de raadsleden over den financieelen toestand van de T.E.S.O. moeilijk een oordeel kunnen vellen. Men weet ook niet waar ge vaar van concurrentie zou schuilen. Gewezen werd er echter op, dat wanneer de T.E.S.O., zooals tot nogtoe, in het belang van Texel werkzaam zal blijven, het concurrentie-gevaar niet groot zal zijn. Erg warm liepen de besprekingen over deze zoo belangrijke onderwerpen niet, dit bleek wel uit de goede stemming, die in den raad tijdens de rondvraag nog heerschte: het schijnt wel, dat de geestigheid in den raads- zetel. die de heer Kikkert in het oude College steeds bezette, is vast blijven zitten. De heer Parlevliet, die naar deze plaats is verhuisd, merkte n.l. tot groote hilariteit van geheel den raad op, toen de heer Dogger in alle ernst wees op een gevaar, dat dreigde van losloopende koeien op den Hoomderweg, „Ge lukkig maar voor jou, dat er geen stier bij was. die kan immers geen rood verdragen." Dinsdag 15 Ocfcober 1935. Voorzitter de heer K. Vlaming. loco-Burge meester. Secretaris de heer C. Jonker. Tegenwoordig alle leden. Na opening van den Voorzitter wor den de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzittter brengt in herinnering, dat aan de leden ter oriënteering is toegezon den een toelichtende beschouwing op de wijzi gingen, welke B. en W. aanbrengen in de ont- yrerp-begrooting voor 1936, Voor kennisgeving aangenomen. Ontslag Ambtenaren van den Burgerleken Stand, Aan de heeren J. S. Pijt en R. P. Keijzer Cz. wordt overeenkomstig hun verzoek eervol ontslag verleend als Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Benoeming Ambtenaren van den Burgeriyken Stand Tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden overeenkomstig de aanbevelingen van B. en W. tot onbezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met twaalf stemmen en 1 stem in blanco achtereenvolgens benoemd de heeren K. Vlaming en J. Cz. Kager, Oeze benoeming zal aanvaard worden. Verdeeiing werkzaamheden Bur ger!""' Stand, Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de verordening tot regeling van de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand te wijzigen, zoodanig, dat in de artikelen 1 en 2 voor de namen J. S. Dijt en R. C. Keijzer Cz., worden gelezen respectievelijk de namen K. Vlaming en J. Kager Cz. Jaarwedden Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, Ged. Staten zgn voornemens op verzoek van de Regeering de jaarwedden van de ambtena ren van den Burgerlijken Stand tot een lager peil terug te brengen en daarbij tevens meer uniformiteit tot stand te brengen tusschen de zeer uiteenloopende regelingen in de verschil lende gemeenten. De gemeenten zijn daarbij naar haar zielen aantal in 9 klassen ingedeeld. Voor Texel kan in totaal 250 worden uitgekeerd, zijnde het bedrag, dat thans uitbetaald wordt. Aangezien in de regeling de noodig geachte bezuiniging verdisconteerd is, concludeeren B. en W., dat tot dusverre te Texel de jaar wedden lager zijn geweest dan in doorsnede elders. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich met de ontwerp regeling kan vereenigen Aldus besloten. Verhuring van gronden. B. en W. stellen voor hen te machtigen te verhuren: van 20 Maart 1936 tot 1 September 1936 twee perceelen grond aan den Haffelerweg, resp. aan J. van Leeuwen en C. Bakker Rz., voor een huursom berekend naar 125 per H.A.; tot wederopzegging een perceel grond ach ter de o. 1. schooi te Oudeschiid voor 8 per jaar aan C. Blom Mz., onder de verplichting het grasveld, tot het schoolterrein behoorende. ten genoegen van B. en W. te onderhouden; tot wederopzegging als tuingrond te ver huren voor pachtsommen berekend naar ge middeld 2 cent per m2 per jaar perceeltjes grond aan den Witte Kruisweg en annex de Algemeene Begraafplaats; bij openbare inschrijving te verhuren tot 1 September 1936 twee perceelen grond aan den Haffelerweg. Deze voordracht wordt aangenomen. Wjj/.iging Personeele Beslasting. Naar aanleiding van het voor het belasting jaar 1936 te laat ingediende verzoekschrift van de afd. Texel van den Bond van Koffie huis-. Restauranthouders en Slijters om ver mindering van de huurwaarde voor Koffie» huizen e. d. voor de heffing van personeele beslasting, willen B. en W. adressanten tege moet komen door de belasting op de biljarts met de helft te verlagen en derhalve te bren gen met inbegrip van de 159 opcenten van 50 op 25, hetgeen een inkomstenverminde ring zal brengen van f 400 Tevens stelleu zij voor een minimum belas - ting vast te stellen voor auto's en wel even als het geval is voor motorrijwielen op 8 in hoofdsom. Voor een luxe auto voor meer dan 2 personen beteekent dit, bit een heffing van DONDERDAG 17 OCTOBER >935- De hCCT De^e Reeds werd een bedrag van 607 gulden aan geldprijzen en cadeaux beschikbaar gesteld voor de inzenders van den gevraagden zin. Ieder maakt kans op den hoofdprijs van 100 gulden, den tweeden prijs van 50 gulden of een der andere geldprijzen of cadeaux. (Zie ook het artikel op pagina 5 van dit blad) 150 opcenten, een verhooging van ten hoogste 12.50, voor een luxe bedrijfsauto van ten hoogste 6.25 en voor een auto-verhuurder van ten hoogste 3.12r\ Vrachtauto's vallen buiten de belasting. De hieruit voortvloeiende inkomstenvermeerdering is te ramen op 500. Hierover houdt dan de heer Parlevliet een beschouwing en voegt daaraan nog toe: Het weggeld is voor den vreemdeling niet prettig. Zoowel de vermakelijkheidsbelasting als het weggeld en de verhooging van de auto-belas ting zou voorkomen kunnen worden, als T.E.S.O. bereid was mede te werken. Deze onderneming heeft na ruime afschrijvingen over 1934 een netto-winst gemaakt van 14000. Als zij de lasten der gemeente, dus van de gemeentenaren helpt verlichten, zal zij de sympathie van Texel's bevolking behouden, en behoeft zij geen concurrentie te vreezen. Namens zijn fractiegenooten verzoekt spreker dan ook: le. de personeele belasting' op de automobielen niet te verhooge 2e. B. en W. uit te noodigen: a. geen voorstellen in te die nen tot heffing van een vermakelijkheidsbe lasting, en b. voorstellen aanhangig te maken tot heffing van een weggeld ad 5 cent van eiken niet-inwoner, die de gemeente bezoekt. De heer De Waard was aanvankelijk voornemens tegen de aanhangige voordracht sterk te ageeren, omdat hij daarin zag een poging om de lastenverlaging van de café houders te verhalen op de autohouders. Spreker vindt het niet logisch, dat B. en W., wien een weggeld minder sympathiek is dan eenige andere belasting, de vermakelijk heidsbelasting willen terugbrengen tot 500 en het weggeld tot 1250. Diverse besprekingen volgen: De heer De L u g t keurt het bijv. goed, dat de invoering van het weggeld besproken wordt. T.E.S.O. is de eenige onderneming, die veel geld aan het vreemdelingenverkeer ver dient, terwijl de gemeente zich veel uitgaven voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer getroost heeft. Het zou van de zijde van T.E.S.O. een sympathieke daad zijn, als zij spontaan de gevraagde hulp verleende. Misschien vindt het bestuur van T.E.S.O. in het gesprokene aanleiding zijn standpunt te herzien. De Voorzitter heeft er niet op tegen, dat dit In het openbaar wordt gezegd. Het Bestuur van T.E.S.O. staat op het standpunt in de eerste plaats de belangen der onder neming te moeten dienen. Voorheen heeft T.E.S.O. wel subsidie verleend aan de Ge meente. Thans zegt het Bestuur daartoe niet te kunnen overgaan. In een beoordeeling daarvan kan het Gemeentebestuur bezwaar hebben. De Gemeente toch heeft geen mede zeggingschap. De heeren Bruin en Dogger zijn van mee ning, dat T.E.S.O. wel tot helpen in staat is. Eerstgenoemde gaan de plannen van B. en W., wat de heffing van een weggeld betreft, niet ver genoeg. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met T.E.S.O. op goeden voet willen blijven en daarom niet verder willen gaan, dan nood zakelijk is. De heer L e b e r beveelt aan, dat B. en W. nog eens met het Bestuur van T.E.S.O. zullen gaan praten. De heer Parlevliet merkt op, dat T.E.S.O. kan volstaan met een uitkeering van 2.5 cent per passagier; spreker vertrouwt daarom, dat T.E.S.O. wel zal helpen, als puntje bij paaltje komt. In het Bestuur zit ten zaken-menschen. Verscheidene leden geven vervolgens nog commentaar. Tegenover de opmerking van den Voor zitter, dat voor een autoverhuurder de verhooging gering is, stelt de heer Van der V i s, dat de lastenverzwaring voor iemand, die bijv. 4 auto's in zijn bedrijf heeft, niet gering is. De heer E p e verklaart zich met de voor dracht te kunnen vereenigen. De autohouder heeft vergeleken bij den motorrijder In de laatste jaren In een voordeelige positie ver keerd; dat willen B. en W. opheffen. Daar naast willen zij een categorie, die zwaar be last is, eenige verlichting brengen. Spreker begrijpt niet. waarom men den luxe-auto bezitter zoo angstvallig wil ontzien. De Voorzitter sluit hierna de discussie. De heer Parlevliet vraagt hoofdelijke stemming over artikel 1 verhoog ing auto belasting), welk artikel wordt aangenomen met 8 stemmen. Artikel 2 (verlaging biljartbelasting) wordt aangenomen met 11 stemmen. Artikel 3 (tijdstip van invoering) wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ontwerp-verordening hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 10 stemmen Rekening vereenigiug tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming tot goed keuring der rekening van de gemelde ver- eeniging over 1934, sluitende met een tekort van 190.01, besloten en tot betaling van het aandeel der gemeente in dit tekort ad f 163.90, zijnde de rente en 5% aflossing op de leening voor de koelcel. Rondvraag. Werkverschaffing. De heer De Lugt wijst op de onbillijkheid, welke er z. i. in schuilt, dat arbeiders uit dé werkverschaffing, die tijdelijk bij particulie ren geplaatst zijn, geen regenverlet krijgen uitgekeerd als zij tyj den particulieren werk gever door de weersomstandigheden niet kun nen werken. Dit is geen prikkel om bij par ticulieren werk te zoeken. De Voorzitter antwoordt, dat over deze aangelegenheid het oordeel van den Inspecteur van de Werkverschaffing is inge wonnen Goedgevonden is, dat In dergelijke gevallen de arbeiders terug kunnen koeren tn de werkverschaffing, al» het daarby werkbaar weer is terwijl bij een particulieren baas niet gewerkt kan worden. Voor regenverlet kua- gebrSit niCt 'n aanmerki"* worden antwoord waarop 16 September en i ju»-»- va„ f 18._ loon per ha weiland is gorden ver- op f 12.50. Niet Uit het oog mag (l,recte loren dat de regeling niet bedoel I ondersteuning van de bcdn^ Er in0et ,.S„„S van nnJvu nvt het bedn Izakelijke Na l. Januari a s. zal de gelegenheid waai daarom in het bedrijf extra werkboven schjjnUjk verlengd worden. Vliegveld- De heer Bruin heeft aaiimeriungcnboo- ren maken over den gang van zaken b« aanleg van het vliegveld. Er woidl gr gezaaid op plaatsen, waar het onkruid groeit; ook wordt te dun ingezaaid. De heer Keijzer wijst er op, dat «g zaaid wordt als dekvrucht. Niet om een v ledige schoof te verkrijgen. De Voorzitter zegt, dat overleg pleegd is met de deskundige leden van den Raad en overigens de leiding berust bij c t Heide-Maatschappij. De heeren Leber, De Lugt en Dros deelen mede, dat over de hoeveelheid zaaizaad niet met hen gesproken is. De door den heer Bruin genoemde hoeveelheid zaaigraan kan echter nog wel te veel zijn. Veel hangt af van de soort. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Sluiting. Den Burg. ZILVEREN JUBILEUM. Den 20sten October a s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat te Den Burg op initiatief van wijlen mevrouw H. A. C. Willemsen de R.-K. Naaivereeniging St. Liduina werd opgericht. De vereeniging die ten doel heeft voor kerk en armen der R.-K. Parochie te naaien, heeft in die jaren zeer veel en zeer nuttig werk verricht. Menig huismoeder zal bij de herden king van dit feit herinneren, de goede gaven in den loop der jaren van de vereeniging ont vangen. Er werd altijd veel en ernstig ge arbeid. Moge de vereeniging nog lang tot ze gen der armen blijven bestaan. Het jubilé zal op eenigszins feestelijke wijze door de leden worden herdacht. E i e r I a nd. VERLOTING EEUWFEEST POLDER EIERLAND. Dinsdagavond heeft in Hotel „De Linde boom" te Den Burg de trekking plaats gehad voor de verloting van het Eeuwfeest van Polder Eierland. De hoofdprijs, een motor rijwiel, viel op lot No. 796 en werd gewonnen door mej. StolkStark te De Cocksdorp; de tweede prijs viel op No. 1952, dit was een radiotoestel; de derde prijs, een rijwiel, viel op No. 1393. Verder werdeu nog verschillende andere artikelen verloot. Oostereud. PAARD OP HOL Dinsdagmiddag sloeg een voor een kar ge spannen paard van den heer Dalmeyer te Oost, op hol, doordat het schrok van een tractor. In vliegende vaart rende het dier den Oosterweg op, de kar achter zich aan slee- pend. Door het omvallen van de kar, kwam het hollend dier gelukkig' tot stilstand. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, wel was de kar beschadigd. i WEEK IN DUISTER, De straatverlichting te Oosterend is al weer een paar dagen defect, zoodat hier des avonds een Egyptische duisternis heerscht. De jeugd profiteert. RIOOL VERSTOPT. Ten gevolge van de aanhoudende en vele regens in den laatsten tijd is het straatriool te Oosterend verstopt. De goten staan gere geld vol water en modder, vooral bij een slagerij, vanwaar het vuile water niet door de goten kan loopen, is het een zeer vuile boel, en er wordt dan ook veel geklaagd over den onaangenamen geur, die daar hangt. Het is te hopen, dat hierin spoedig verbetering komt. van 15 en 16 October 1935. ONDERTROUWD; H. J. Slots en C. E. van Ek. E. H. Meijer en C. Oetjée. W. Lugt en M. Boon. B. H. Klop en M. F. Klooster. J. J, Landman en G. Bregman. F. D. Landzaat en W. Ledegang. J. Lutjens en C. K. de Leeuw. D. Groenveld en G. v. Loosen, GETROUWD; J. Brugn en C. Lastdrager. J. I. H. Kottman en J. C. W. Kruk. BEVALLEN: P. M. HeilendoornBoot, z. M. C. y. RijnBijl, d, P. A. Jongschaap Meyaert, d. OVERLEDEN; Wed H. Krigée, 65 j. Wed. P. de Klerk, 76 j. Geachte Redactie, Mag ik een klein plekje van u voor het volgende Op 't oogenbiik wordt er langs de hulzen gewerkt met lijsten voor een kinderfeestje. Velen meeuen, dat dit uitgaat van Volks onderwijs. Hierbij deel ik mede, dat Volks onderwijs geheel huiten deze zaak staat. Wij hebben alleen loten In circulatie. U dankend voor de ruimte. Redactie, teeken ik. Hoogachtend. Uw dw., MARINUS. CORRESPONDENTIE, v. d. S„ Marine-hospitaal. Het ligt niet In onze bedoeling een letter van onze letter- puzzle te plaatsen in één der étalage-kasten van de deelnemende winkeliers aan onze win kelweek. De letters van de letter-puzzle ko men uitsluitend tusschen de advertenties in krant' h0l7'J tusschen de Ingezonden mededeelingen of gewone advertenties Red Held Ort ADDIS ABEBA, Woensdagavond. lederen dag wordt het warnet van fteruch ten omtrent den onvindbaren persoon van den Abessynsclicn generaal Haile Selassie Cugs» minder oplosbaar, llicr te Addis Abeba is nog steeds onmogelijk de zaak te ontwarree maar het Wijkt thans uit mededeelingen, gn Ik vandaag heb gekregen, meer en meer waar. schgnlijk, dat Haile Selassie Gugsa het lUii" aansche front niet levend heeft bereikt. Vol" gens de Italiaansche lezing van het verhaal" gaf de jonge generaal, die de schoonzoon ié van den keizer, zich vrijwillig over aan gene. raai Santini met de verklaring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had bewezen te *(jn en dat zijn overgave daarom in het belang van Abessinië was. De Abessijnsche regeering heeft vanochtend toegegeven, dat Dedjasmatch Haile Selassie Gugsa de Abessijnsche troepen heeft verlaten, De ministers verklaren, dat hiervoor vol- doende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessijnsche en de Italiaansche lezingen echter niet over een. In sommige kringen wordt beweerd, dat een groot deel der Abessijnsche troepen met Ras Gugsa was overgeloopen. Volgens het officieele regeeringsrapport heeft Ras Gugsa, die de Abessijnsche troepen Woensdag te middernacht verliet, slechts een honderdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen. Met hen is hij in de richting van Asmara vertrokken. Onderweg verbrak hij alle Abessijnsche ver bindingslijnen en richtte zooveel mogelijk schade aan. Zijn aanvoerders en zijn trocpea op wier steun hij rekende, weigerden echter hem te volgen. De reden voor de overgave van Ras Gugsa is volgens het officieele communiqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bij den dood van Ras Gugsa's vader, diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte ervan aan Rag Seyroem geschonken. Het is bovendien bekend, dat ras Gugsa sedert lang jaloersch is op zijn machtigen buurman ras Kassa, en dat hij gaarne bereid was alles te doen om het gezag van den ouderen man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het misschien niet onmogelijk is. dat ras Gugsa zijn eventueel nut voor de Italianen als pre tendent voor 's keizers kroon, heeft voorzien. Gedeeltelijk zou dat plan zeer wel uitvoer baar zijn en terzelfder tijd zou 't ras Gugsa's tot nu toe onderdrukt streven naar macht be vredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een ander punt. Het is bekend, dat ras Gugsa hij minstens twee vroegere gelegenheden Asmara heeft bezocht, éénmaal voordat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de geboorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar, toen hij klaarblijkelijk vriendschappelijke relaties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. Een andere is deze; ik heb uit betrouwbare ministerieele bron vernomen, dat het nieuws van ras Gugsa's aankomst te Asmara niet te gelooven is en dat het verder zeer wel moge lijk is om de juistheid der Italiaansche be richten over zijn ontvangst en zijn verder doen en laten, ernstig in twijfel te trekken. Volgens deze opvatting zouden 250 man uit Asmara de grens van Eritrea zijn overschre den om ras Gugsa te binden en hem naar de Italianen over te halen. Ras Gugsa zou hen hartelijk hebben ont vangen en spoedig daarna met een kleine Abessijnsche troep zijn vertrokken, schijnbaar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hij de telegrammen aan de regeering af, die ik hier van tijd tot tgd heb doorgegeven, en waarin hij het verloop van zijn rnarsch over de grens van Eritrea meldt. Op dit punt wijkt de nieuwe lezing van za ken af van het officieele communiqué. De marach zou geruimen tijd zijn voortgezet. De Abessijnsche metgezellen van Ras Gugs» begonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zjj begrepen, dat hg van p|aft was te deserteeren. Zij overlegden met elkander gedurende eea oponthoud onderweg en maakten een plw °Pj Toen de troepen weer op weg gingen, ree» reis Gugsa met zijn officieren voorop. metgezellen hielden de teugels van tiun i|iu dieren in en lieten hem op korten afstan vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zijn volver en schoot hem in den rug. Rag Gugsa viel gevaarlijk gewond in zand, waarop de mannen uit Asmara. nftd zij zagen, wat gebeurd was, de vlucht nanl® De gewonde werd naar Akaocm terugg bracht, maar overleed onderweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door laatste gebeurtenissen bevestigd. Vorige week ontving de regecring hiei grammen van Ras Gugsa, waarin hg zijn «1 betuigde over zgn schijnbare dwaze om de Italiaansche vesting Adi Caie me kleine troep te bereiken. r(;„ Ik verneem, dat de keizer persoonlij tevredenheid over Ras Gugsa's verdWO heeft betuigd. De verdwenen generaal was een onecht 1 een onontwikkeld man. die nooit aan te Addis Abeba was ontvangen, en de Abessijnsche aanvoerders niet t;oa^;ini9a- vertrouwd werd. Hij was een slecht org tor, wiens zaken steeds in de vrcesh.tl; -Rflg orde waren en zijn jaloezie Seyoem had zulke moeilijkheden v<''^oen(>». dat de keizer had gevraagd hen te v Daarop had een paar jaren geleden pe l(jk met de dochter van den keizei' p uvr te keizer hoopte daarmede tevens zgn winnen. neb' De gebeurtenissen van de laatste lien bewezen, dat deze ho' o ijdcl is ycjeriel Itas Gugsa blijft een vim tgstuk m' aannemelijke oplossingen, die ecfatrt alle volledig zijn bevestigd P Copyright MomingP°**~A'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10