Radio-programma ZT'i*? metcr'flink I>ostuur' Wauw! GEMENGD NIEUWS Dood door schuld. HELDKRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 OCTOBBR 1935 COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN De Nederlandsche Bank verlaagt haar disconto. Nederland en de finan cieels sancties tegen Italië. Volkenbond en vrede. onze prijzen van Oe Winkelweek in de ÉTALAGE Demonstratie voor Democratie. Autobus door Wieringermeer- polder. Tusschen twee treilers bekneld geraakt. Het auto-ongeluk bij Nigtevegt Dl besturder van den auto, J. O., wonende te Bloemendaal, was op onverklaarbare wijze met zrjn auto van den weg geraakt en in schuine richting in het Merwedekanaal ge reden. HdtTaTS In7.,te De eene goede daad is de andere waard. Beschonken sportvlieger. REEDS 1324 WINNAARS Buitenland. Een boot op den Nijl omgeslagen 26 samenzweerders ter dood gebracht. Een jaloersche vrouw laat een jong meisje ontvoeren. 0 0 Stakman Bossestr. 65 Tel. 514 PERMANENT-WAVE 12.50 en 13.50 Mr A. L. DE BLOCK BENOEMD TOT GKÏFFIEK VAN DE EERSTE KA5.EK. De Eerste Kamer neeft in haar vergade ring van gisteravonu met 42 uitgebrachte stemmen benoemd tot griffier als opvolger van wijlen jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blok land, den heer mr. A. L. de Block, thans commies-griffier van de Kamer. Met een vol procent tot 5 pet. Naar de N. R. Crt. mededeelt, verlaagt de Nederlandsche Bank met ingang van vandaag haar disconto en verdere tarieven, die sedert 17 September j.1. onveranderd waren ge bleven, met een vol procent. Het departement van financiën doet in overleg met de Nederland sche Bank de noodige stappen. Overeenkomstig de Maandag door de coör dinatie-commissie te Genève aangenomen re solutie inzake financieele sanctie-maatregelen tegen Italië, waarbij de regeeringen worden uitgenoodigd onmiddellijk de aanbevolen maat regelen in werking te stellen, voorzoover die toegepast kunnen worden zoolang de wet telijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de praktijk alles te doen om te bevorderen, dat van 31 October af de toe passing van de voorgestelde maatregelen ver zekerd zal zijn, doet het departement van financiën in overleg met de Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueele andere door den Volken bond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig worden ingediend. DE WERKLOOSHEID» Op 28 September 380014 werkzoeken den. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 tot en met 28 September .935 het aantal leden van inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 544.100, waar van 75.300 landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 468.800 verzekerden bedroeg 30.2 pet. In de vorige verslagperiode (9 tot en met 14 September 1935) bedroeg de werkloosheid 29.8 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschei- delijk 25.6 pet. en 24.1 pet. Bij 1061 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 September 1935 in totaal 380.014 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 358.911 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 360.743 werkloos, onder wie 344.903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376.022, onder wie 358.551 werkloozen Het aantal werkzoekenden is blijkens het bo venstaande sedert 14 Septembe 1935 gestegen met 3.992, het aantal werkloozen daaronder met 2.192. Groote openbare vergadering te Amsterdam. De vereeniging Volkenbond en Vrede heeft gisteravond te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waarin ver schillende sprekers beschouwingen hebben ge wijd aan het onderwerp: „De Volkenbond en het conflict tusschen Italië en Abessinië". Rede mr. G. v. d. Bergh. Eerste spreker was mr. G. v. d. Bergh. De wereld roept het geweld voor het eerst een halt toe, zij wil het geweld voor het recht doen wijken. Daarbij neutraal zijn zou gelijkstaan met medeplichtigheid met den schuldige, alle goedwillende staten, die het recht over het geweld willen doen zegevieren, zullen offers moeten brengen op het altaar van den vrede. Nederland zou niet Nederland zijn, als het dit niet met vreugde deed, zoo zei hij o. m. Rede mr. G. A. Boon. Het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon: Den teleurgestelden in den Volkenbond kan wat thans te Genève gebeurt moed geven. Het is de inleiding tot een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van den Volkenbond, die een onrechtvaardigen aanval gebrandmerkt heeft als een misdaad, waarvoor de schuldige voor het forum van 50 volkeren geroepen is. Nederland, zoo besloot spr., zou niet het land van Hugo de Groot zijn, de bakermat van het volkenrecht, als het zich thans afzijdig hield. ZIET CHINA MATTEN Reeds werd een bedrag van 607 gulden aan geldprijzen en cadeaux beschikbaar gesteld voor de inzenders van den gevraagden zin. Ieder maakt kans op den hoofdprijs van 100 gulden, den tweeden prijs van 50 gulden of een der andere geldprijzen of cadeaux. (Zie ook het artikel op pagina 5 van dit blad) Jhr. mr. D. J. de Geer spreekt. Derde spreker was jhr. mr. D. J. de Geer. Deze achtte het een reden tot groote vreugde, dat de betrekkingen tusschen de volken uit de belangensfeer in de sfeer van het recht zijn overgegaan. Zij zijn niet meer gericht op hei overwinnen i n den oorlog, maar op het over winnen van den oorlog. Nederland heeft, aldus spr. verder, den plicht mede te werken als geïnteresseerde bij de rechtsorde der internationale gemeenschap. Het spreekt vanzelf, dat haat tegen of afkeer van den staat, die inbreuk maakt op de inter nationale rechtsorde, aan de tegen dien staat te nemen maatregelen vreemd moet zijn. Het doel van het optreden van den Volken bond, het doel van de sancties, moet niet zijn het ov.erwinnen van een vijand, maar het her stel van de rechtsorde, daarom is het zoo goed dat niet tot militaire, maar tot oeconomische sancties besloten is. Mr. A. M. Joekes aan het woord. Het vrijzinnig-democratische Tweede Ka merlid mr. A. M. Joekes deed uitkomen, dat ook in Nederland hier en daar de meening schijnt post te vatten, dat behoefte aan ex pansie voor Italië een verontschuldiging kan zijn voor zijn aanval op Abessinië. Dit onrecht is ook vroeger gepleegd, zoo redeneert men, maar dit op zichzelf is geen verontschuldiging en zeker niet in dezen tijd, die andere mid delen ter beschikking stelt dan geweld om rechtvaardige verlangens bevredigd te krijgen. Bij de toepassing van bepaalde sancties, waartoe besloten -wordt, zullen sommige Ne derlanders, bij deelneming daaraan door ons land, schade lijden. Wij zullen moeten begrijpen, dat het handhaven van het recht tegenover het redeloos geweld offers ten volle waard is. Rede dr. R. Regout S.J. Dr. R. Regout S.J., leeraar aan het St. Cani- sius college te Nijmegen, zette uiteen, dat men bepaalde bezwaren moge hebben tegen den Volkenbond en het pact, het kernbeginsel er van blijft onaantastbaar: het recht sterker dan de macht en het geweld. Zou dit beginsel komen te vallen, dan vallen wij noodzakelijk terug in de anarchie, die vroeger de betrek kingen tusschen de volken beheerscht heeft. Drie bijeenkomsten der S.D.A.P. in de residentie. Als antwoord op den landdag van de N.S.B. hield de plaatselijke raad van de S.D.A.P. en de Haagsche Bestuurdersbond gisterenavond eèn democratische demonstratie in de groote autobushal van de H. T. M. aan den Fruit- weg, die plaats biedt aan ongeveer 15.000 menschen. Den Haag leverde het grootste contingent voor de drie stampvolle bijeen komsten, waarin de heer K. Vorrink, voor zitter der S.D.A.P., telkens een rede hield. De eërste en derde bijeenkomst waren hoofdza kelijk voor betoogers uit de residentie en om geving, die in lange optochten naar den Fruitweg waren getrokken. De tweede bijeen komst werd bevolkt door betoogers van bui ten de stad, die met negen extra-treinen uit Rotterdam, Leiden, Delft en Schiedam werden aangevoerd. De voorzitter der S.D.A.P., de heer Koos Vorrink, ving zijn rede aan met de vraag, of de blanke beschaving te gronde zal gaan in een woesten chaos, of de Westersche mensch- heid in het uur van het hoogste gevaar het roer der wereld zal grijpen en sturen naar een toekomst van vrijheid, vrede en welvaart, ge grondvest op het zedelijk verantwoordelijk heidsgevoel, dat belichaamd is in de idee der democratie. Fascisme is oorlog. Dat is het woord, waar in wij als democraten en socialisten onzen af schuw tot uitdrukking hebben gebracht. Een woord, dat thans tot afschuwelijke werkelijk heid is geworden. Het fascistische Italië gaat optreden als „ordeschepper" in het land van den negus. Toen onze minister van Buitenlandsche Zaken te Genève uitsprak, dat Neder land bereid is, zijn vrijwillig aangegane Volkenbondsverplichtingen volledig na te komen, sprak hy in naam van ons ge- heele volk, zonder onderscheid van poli tieke richting (applaus). Met één enkele uitzondering: Ir. Mussert verklaarde op den landdag van de N.S.B., dat Italië niet anders kan dan Abessinië verove ren, omdat het moet beschikken over grond stoffen. Bovendien verklaarde Mussert in den Volkenbond een gevaar voor den Vrede in Europa te zien. In dit uur zou Troelstra, op wien de heer Mussert zich heeft durven beroepen, als hij nog leefde met zijn ganschen hartstocht en met zijn gansche politieke overtuiging staan vóór den Volkenbond en tegenover Mussert. In naam der sociaal-democratische arbei dersbeweging vraag ik u, aldus besloot spr., op de bres te staan voor het vrije geweten en voor onze grondwettelijke rechten, trouw te zijn aan de democratie. Na de rede van hun partij-voorzitter zon gen de demonstranten geestdriftig de Inter nationale, besloten met herhaald vrijheid geroep. De uittocht uit de hal na iedere bij eenkomst en het volloopen voor de volgende geschiedde telkens zeer ordelijk. DE RIJKSMIDDELEN IN SEPTEMBER. Meeste opbrengsten weer lager. De Rijksmiddelen brachten in September 30.017.190 op tegen 30.724.155; de meeste middelen laten een lagere opbrengst zien, be halve de Accijnzen op Geslacht en Suiker, en de Successierechten. Eind September was voor de directe belas tingen totaal 83.352.533 op de kohieren ge- bracht, tegen 78.405.707 het Vorige jaar op genoemden datum." Ged. Staten van Noord-Holland hebben ver gunning verleend aan de N.V. Waco, te Hoorn, tot het in werking brengen van een autobus- dienst van Medemblik naar Middenmeer en Wieringerwaard naar Den Oever en terug. Wijziging is gebracht in de bij besluit van 11 Januari 1933. aan dezelfde N.V. verleende ver gunning o.m. tot het uitoefenen van een auto busdienst van Den Oever over De Haukes, Slootdorp, Wieringererf en Medemblik naar Hoogkarspel en terug in dien zin, dat daaruit het opgelegde vervoerverbod voor het traject ije HaukesDen Oever vervalt: en in de bij biesluit van 7 Juni 1933, aan deze N.V. ver leende vergunning o.m. tot het in werking hou den van een autobusdienst van Edam naar Amsterdam én terug, voorzooveel het bij dat besluit omschreven traject van dezen autobus dienst betreft. Binnenland. Jongen te IJmuiden doodelijl; gewond. Bij het binnenkomen van een stoomtreiler te IJmuiden is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Als gewoonlijk zijn bij het binnen komen een aantal jongens aanwezig, die op dé schépen springen, vaak als deze nog niet gemeerd zijn. Zoo ook gisteravond. Een 11-jarige jongen, een zoon van mevr. de weduwe Veldhuis, sprong op een van de schepen, kwam te val len en raakte tusschen twee treilers bekneld." Men bevrijdde den jongen, die er ernstig aan toe was. Een dokter constateerde, dat hij ern stige inwendige kneuzingen had opgeloopen .en dat vervoer naar een ziekenhuis overbodig was. Door de Eerste Hulp bij Ongelukken werd de jongen naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij een uur later is overleden. Het vermoe>den bestaat, dat er misdaad in het spel is. Donderdagavond is, zooals wij hebben ge meld, bij Nigteverht een auto in het Mer- wedek naai gereden, by welk ongeluk een moeder en haar tienj-rig dochtertje jammer lijk zijn verdronken. Het onderzoek dat naar dit ongeluk is in gesteld, heeft er toe geleid, dat O. op last van de justitie te Amsterdam is gearresteerd op vermoeden, dat hij het ongeluk opzettelijk heeft veroorzaakt. In het onderzoek is onder., njeer gebleken dat de verstandhouding tus schen O. en zijn echtgenoote veel te wenschen overliet. Laatstgenoemde had daarom beslo ten echtscheiding aan te vragen. Gesprekken van buurtbewoners over het raadselachtige ongeluk, waarbij allerlei feiten en gissingen ter sprake kwamen, hadden den burgemees ter van Weesperkarspel, den heer W. Bins, die door de Bloemendaalsche recherche op de hoogte was gebracht aanleiding gegeven een nac'er onderzoek te doen instellen. Nadat dit geschied was, is de substituut officier van justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, gewaarschuwd, die verder het onderzoek ter hand heeft genomen. Na het verhoor van O. achtte de officier het noodzakelijk, dat de man in arrest werd gesteld. Hij is in het huis van bewaring te Amsterdam opgesloten en zal morgen voor den rechter-commissaris worden geleid. KIND GESTIKT. Bij een binnenbrandje in De Bilt. Dinsdagavond werd de brandweer gealar meerd voor een brand aan den Hofdijk in De Bilt. Bij onderzoek bleek dat brand was uit gebroken op de slaapkamer van een boerderij bewoond door den landbouwer W. v. Scher- penzeel; de ouders waren afwezig en hadden de verzorging overgelaten aan een 23-jarigen knecht, die tevens op het 2-jarig zoontje zou passen dat op de slaapkamer sliep. Toen hij op de slaapkamer kwam stond deze vol rook. Benige kleedingstukken bleken in aanraking tje zjjn gekomen met een brandende lamp. De knecht haalde onmiddellijk het kind uit zijn bedje en holde ermee naar beneden. Het kind bleek echter reeds gestikt. Dr. van Wijk heeft nog een uur getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet baten. De brand is met eenige emmers water ge- bluscht. Het 1-jarig zoontje van de familie Jonk man in de Irisstraat te Almelo, dat in een ka mer aan het spelen was, is naar een tobbe met water gekropen, die in de kamer stond. Het kindje geraakte met het hoofd onder wa ter en is vrijwel onmiddellijk gestikt. Het ongeluk aan de Kortekade. Vrachtautobestuurder door slaap overmand. Het O. M. laakt de onbe hoorlijk lange werktijden, welke de firma van haar chauffeur eischte. H. D.„ 23 jaar, chauffeur, te Utrecht, heeft terecht gestaan terzake van het veroorzaken van den dood door schuld. Het zou aan zijn hoogst roekeloos en onvoorzichtig chauffee- ren te wijten zijn geweest, dat in den vroe gen morgen van 15 Juli j.1. de zes-wielige vrachtauto van de N.V. fruithandel P. J. van den Brink Zonen, te Utrecht, op de Korte kade te Rotterdam over het trottoir en den grasberm heen, tegen een lantaarnpaal en een boom was gereden, bij welk ongeluk de 12-jarige Jacobus Overbeek, die, zooals men zich zal herinneren, met den chauffeur en diens broer in de cabine van den bestuurder zat, het leven heeft verloren. Verdachte gevoelde 'zich niet schuldig aan het gebeurde. Hij had den avond te voren tot half tien in het pakhuis van de genoemde vennootschap gewerkt. Dien dag was hij reeds met den auto naar Keulen geweest; toen hij klaar was met het inladen van zijn vracht voor den volgenden morgen, was hij, zeer vermoeid, nog even met een collega chauffeur naar huis geweest, waar hij zich in het gezelschap van zijn meisje eenigszins had ontspannen, en was toen naar huis ge gaan, waar hij zich om twaalf uur ongeveer të bed had begeven, en anderhalf uur slaap had genoten. Hij had zich namelijk of half twee reeds laten wekken; vijf uur moest hij met den bananenauto weer in Rotterdam zijn en voor den tocht met den hoog met zware kisten beladen zes-wieligen wagen rekende hij twee tfur. Het ongeluk was gebeurd doordat verd. een oogenblik door slaap was overmand. VRIJDAG 18 OCTOBER, Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8,00-9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonpl. en schlagermuziek. 2.30 Orgelconcert en gramofoonpl. 4.15 Orkestconcert, gramofoonpl. en lezingen. 7.45 PTT-kwartier. 8.00 Berichten. 8.05 Oratoriumconcert. 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Schlagermuziek. 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Schlagermuziek en gramofoonpl. 11-1512.00 Populair concert. Hilversum II, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 8 00 VPRO, 12.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Het Twentsch Dubbel Gem. kwartet o.l.v. C. Schildkamp, m.m.v. mevr. W. Scharp Fransen (piano). 2.10 Causerie Mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.30 Vervolg kwartetconcert. 2.40 Gramofoonpl. 2.50 P. J. Schenk; De tuin in het najaar (II). 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.05 Solistenconcert (viola, piano, saxofoon en viool). ,x 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gra mofoonpl. 6.30 Orgelspel J. Jong. 7.00 Lezing over Jaurès door Dr. W. v. Ra- vesteyn, gramofoonpl. en declamatie F. N ienhuys. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8.00 Vrijz. Godsd. persbureau. 8.05 Dr. Nic. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 J. v. d. MeentWalter (zang) en Th. v. d. Pas (piano). 9.00 Mr. Dr. 'V. Verkade spreekt over Thor- becke. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Dr. A. Groeneveld: De rol van de au- thoriteit in het kinderleven. 10.30 GramOiOonplaten. 10.15 Vrijz. Godsd. persbureau. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 19 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzerding. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2,00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonplaten. 5.30 Esperanto. 5.45 Schlagermuziek. 6.20 Lezingen en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Gevar. programma. (Om 10.30 Berich ten). 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Hetty Beek (declamatie), J. Jong (orgel), Coos en Polly Speenhoff (zang), en Gramofoon platen. 12.00 Trio Sam de Gorter. 12.45 Gramofoonplaten. I.151.45 Vervolg trio-concert. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Dubbel X, o.l.v. C. Steyn, m.m.v. B. v. Dongen (zang). 3.15 J. Brautigam: De haven van Rotterdam. 3.30 Gramofoonplaten. 4.20 T. Gulden: De concurrentie-po3itie van Nederland. 4.40 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Oud Nederlandsche muziek door het VARA-orkest, het Collegium Musicorum, en blokfluitenensemble „Viva la Musica" o.l.v. Dr. E. H. Meyer. 7.00 Veluwsche uitzending. 7.40 Z. Francescatti (viool) en D. Win3 (piano). 8.00 Herh. S.O.S.-Ber. 8.03 Nieuwsber. VARA-Varia. 8.15 Gevar. programma m.m.v. Z. Frances catti (viool), Jan Musch (voordracht) Rosa Spier (harp) en andere solisten. 9.55 Gramofoonplaten. 10.15 V.A.R.-Maandrevue, m.m.v. de Fliere fluiters o.l.v. E. Walis, en solisten. II.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. Het O.M.. »»rr.ne„» i ver. dachte schuldig is aan Gaat hij echcer vrijui omdat hij, tenge- 1 volge van te lange diensttijden suf is ge worden of in slaap ge en? Spr. geloo - van niet. Verdachte had dan maai om ont slag moeten vragen, dat was r-ltyd beter geweest dan iemand dood rijden. Inplaats van dadelijk mui bed te gaan. heef ver dachte nog zijn meisje opgezocht. Hij had behooren te zeggen, dat hij te vermoeid was. Dit alles neemt echter niet weg, zoo gaat liet O.M. voort, dat de werktijden welke de vennootschap van verdachte heeft geëisch-, onbehoorlijk lang zijn. Zeker zal verdachte s voormalige pJtroon zich mede schuldig moe ten gevoelen aan den dood van den jongen Overbeek. Dat neemt niet weg, vindt mr.. Römelingh, dat verdachte uit een oogpunt van generale preventie gestraft moet worden. De eisch luidt drie maanden hechtenis, OVERTREDING VAN DE WAPENWET. Bij een gehouden contröle op de naleving der bepalingen betreffende de vuurwapenwet hebben rijksveldwachters in samenwerking met de gemeente-politie te Sevenum (Limb.) bij de ingezetenen niet minder dan 20 vuur wapens en een groote voorraad munitie in be slag genomen. Tegen de overtreders is proces-verbaal op gemaakt. HET WRAK VAN DE NIJVERHEID i GELICHT. Vórige Week heeft men, met behulp van 2 schepen van Van der Graaf en Koelman s Bergingsbedrijf, getracht het wrak van de Nijverheid, die tijdens den storm op het meer Flevo was gezonken, te lichten. Door de slechte weersomstandigheden is dit niet mo gen gelukken. Gisteravond evenwel is men geslaagd, het wrak te lichten en te Urk binnen te bren gen. Het schip is zwaar beschadigd. Kapitein Van Duiken helpt een Britschen schoener. Kapitein Van Duiken van de „Rotterdam" is van meening, dat de eene goede daad de andere waard is. Op 30 September liep de „Rotterdam" nabij Kingston op Jamaica aan den grond en het Britsche s.s. „Ariguani" nam de passagiers aan boord. Nadat het schip was vlotgekomen, zag het onderweg naar New-York den Britschen drie mastschoener „North of Cuba", die de vlag onderstboven had geheschen. De „Rotterdam" stopte en men bevond, dat de neger-kapitein van den schoener met zijn uit tien personen bestaande bemanning twee dagen zonder voldoende water en voedsel op het schip hadden doorgebracht, aangezien het schip in windstilte was geraakt. De „Rotter dam" vulde de voorraden aan, en op den dank van den kapitein zeide kapitein Van Duiken: „Iri orde, eenige dagen geleden was ik zelf in moeilijkheden". De Kantonrechter te Haarlem heeft gister ochtend een zaak behandeld tegen een sport vlieger, die op 19 Mei in beschonken toestand op het platform van Schiphol heeft gereden en daardoor de veiligheid in gevaar heeft ge bracht. Voorts heeft hij geen gevolg gegeven aan een bevel om zijn motor af te zetten. Verdachte was niet verschenen. Zijn ver blijfplaats was niet bekend. Eerst werd als getuige gehoord een employé van Schiphol, die op het terrein was toen de vlieger in de richting van het terras reed. De vlieger hield nog bijtijds in en minderde zijn vaart slechts op 2 m afstand van het terras. Er zaten verscheidene personen, die indien de vlieger niet had gestopt, in groot gevaar zou den zijn gekomen. Deze getuige deelt voorts mede, dat verd. voornemens was op te stijgen. Hij merkte spoedig dat verd. beschonken was en gaf den havenmeester in overweging, het sein tot ver trek niet te geven. Get. heeft het vliegtuig bij een vleugel gegrepen en een ander heeft blokjes voor de wielen gelegd, zoodat hij niet kon starten. Andere getuigen bevestigden dat verd. onder den invloed van sterken drank verkeerde. De ambtenaar van het O.M. kwam tot de conclusie, dat de openbare orde en veiligheid verstoord zijn. Dit is evenwel nog veel ernstiger dan een automobilist die dronken is. De lucht vaartwet schrijft voor, dat de bevoegdheid voor ten hoogste zes maanden afgenomen kan wor den. Dit vindt spreker wel wat kort en het is te verwachten, dat deze bepaling in de toe komst veranderd zal worden. Spr. meende, dat een geldboete weinig indruk zal maken, hoe hoog deze ook zou zijn. Daarom eischte hij een principieele straf van 8 weken met intrekking van de bevoegd heid voor 6 maanden en voor het niet voldoen aan het bevel tot afzetten van den motor 50 subs. 25 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot 3 weken hechtenis, intrekking van de bevoegd heid voor 6 maanden en een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. jachtongeluk. Jonge man gedood. Gistermiddag werd de ongeveer 20-jarige Heyink, terwijl hij met anderen, onder wie zijn broer, bij Ede op jacht was, door een plotseling afgaan van zijn geweer op ongeveer 1 meter afstand door een schot hagel in den buik getroffen. Ernstig gewond is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. lijk aangebracht. Opvarenden van het visschersvaartuig Har- lingen 17, hebben nabij Vlieland drijvende ge vonden en te Vlieland aangebracht het lijk van een man van middelbaren leteftijd lang b,M- J kaal' bl' 00ren en achterhoofd H G ?aaf g6bit' op "nkerhand geta- toueerd anker, gekleed in donkerblauw over- meT rit1^ Tltt6 ÖUnne Ktrepen' "lauwe trui met ntssluiting, voorkant twee puntzakjes blauwe werkbroek, riem met metalen gesp in den grooten Palmolive wedstrijd f 500.-, de hoofdprijs voor September werd gewonnen door den heer H. R0u: wenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn Van l t/m 15 October werden 13 Fon^ rijwielen, waarde f 39.50, (of f 35.- contant) gewonnen door: 1 Oct Mei. M. Dekker Paradiisloan 8, Eindhoven 7 Oct F Weslerholf, N. Hoogebrug 213, Gronina.. nn P J V d; Wetering, Schoolslr. A 64, Didam ic^u 4 Oei Mei. AlidaVerwey. Ruitenbeek, leusden (A,„ d- C Xi. Me Jo Doemen, Julianolaan 209, Bilthoul. 7 Oer P. J. Siardin, Wielingenplein 13, Utrecht 1 8 Oct Mevr. J. van Dijk, H. Mulierweg 32, Winlerswiit 9 Oct: Me|. T. de Jong de Wetstraat 12 Huizen, 'r| 10 Oct Me|. Hen Oreel, Harllngerstr. 3. leeuwarde„ t Ort' Mevr. A. luyting, Verdronkenoord 97, Alkmoe.' 7 nëi' P J. Siardin, Wielingenplein 13, Utrecht 0v##- 8 Oct Mevr. 1. van Dijk, H. Mulierweg 32, Winterswijk 9 Oer Me|. T. de Jong de Wetstraat 12 Huirum 10 Oct Me Uen- Oreel Harllngerstr, 3, leeuwarde„ l 1 Oct.' Mevr. A. luyting, Verdronkenoord 97, Alkma®,' 12 Oct. Mêj. M. Blafteb Geste schestraal 5 Eindhoven 14 Oct G Dijkstra, Jac. Marislaan 24. Arnhem 15 Oct: Mei A. Klijnstra, Wijk C 84. Ijlst |Fr.| Koop vandaag nog ÜW 3 stukken PalmoliV9 en schrijf ons, in 30 woorden of minder waarom U Palmolive verkiest! Alle nadere inlichtingen bij Uw winkelier. In October 27 Fongers rijwielen en 1350 extra pri|zen, en een HOOFDPRIJS VAN F 500.. BELASTINGONTDUIKING. Een boete van 10.000 De rechtbank heeft den 48-jérigen P, j, A„ te Utrecht, wegens ontduiking van de in- komsten- en vermogensbelasting, veroordeeld tot een boete van 10000, s ibsidair drie mnd, gevangenisstraf. De eisch was twee maanden gvangenisstraf, Het betreft hier een ontduiking van 27.0oo' JONGEN VERDRONKEN. Te Vriezeveen is onder de buurtschap Sib. ljuloo de 12-cjarige. J» J. Timmer door onbe. kende oorzaak in het Vriezeveensche Veen. kanaal geraakt en verdronken. De jongen was voor een boodschap uitge- stuurd doch bleef langer weg dan men ver. wachtte. Men is op zoek gegaan en heeft zijn lijk In het Veenkanaal gevonden. 50 personen verdronken, Dicht bij Luxor is gistermiddag een gewone passagiersboot, die bezoekers naar de Ko ningsgraven en de pyramiden brengt, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak plotseling omgeslagen. Volgens de eerste berichten zijn 50 personen, de meesten inlanders, verdron ken. In de republiek El Salvador wordt een strenge censuur uitgeoefend als gevolg van een complot tegen president Martinez. 26 personen, die de leiders van het complot zou den zijn, zjjn op staanden voet gefusileerd. Do woning van president Martinez wordt door soldaten èn politiebeambten met machinege weren bewaakt. EEN ROYAAL GEBAAR. 10.000.000 voor een museum. Uit Pittsburgh wordt gemeld, dat Andrew Mellon, de multi-millionnair en oud-minister van financiën, een bedrag van tien millioen dollar ter beschikking heeft gesteld voor den bouw van een nationaal museum in Washing ton. EEN VAN DE VIERLING OVERLEDEN. Dinsdagmiddag is George, de oudste van de vierling, van het echtpaar Harmsworth, plotseling overleden. De kinderen waren juist gedoopt door dominee Parker, waarhij ze echter in hun be'de wiegjes waren blijven liggen, toen een der zusters een verandering in George's toestand constateerde. Prof. Amy Fleming, die de vierling ter wereld had helpen brengen, werd onmiddellijk gewaarschuwd en heeft nog een half uur door toediening van zuurstof getracht het kereltje in het leven te houden, maar het lichaampje reageerde niet en het leven vlood onder de behandeling heen. George is 64 uur oud geworden. De toestand van de drie broertjes Albert, Victor en Alfred was goed en prof. Fleming hoopt hen al'e drie in het leven te kunnen houden. Een uur voor George's dood was aan het ziekenhuis uit naam van een Londensche firma een kin derwagen voor een vierling bezorgd, waaraan thans de drieling wat meer ruimte zal vinden. Moeder Hamsworth, die haar kindertjes niet zelf voedt, heeft haar oudsten slechts een minuut gezien, maar zy was heel flink toen de professor haar het overlijden meedeelde- Vader kwam kort daarop van zijn werk en bij zijn vrouw blijven zitten tot haar tranen gedroogd waren. Een avontuurlijke ontvoeringshistorie heeft zich, volgens het A.N.P. te Moedling bij Wee nen afgespeeld. De Amerikaansche fabrikan John Gruberth uit Brooklyn, die een v bezit in Moedling, had eenigen tijd geleden Stiermarken een achttienjarig meisje leere kennen, waarmede hg wilde trouwen, na v zjjn vrouw te zijn gescheiden. Toen zijn vroM van zijn voornemens in kennis gesteld wet maakte zy het plan op. naar het voorbb n der Amerikaansche kidnappers, het plan.wee haar man te verijdelen. Zij wist met £eld jonge mannen voor zich te winnen. ontvoerden het meisje uit het huis van v.v/viuui net mciöjt; uit xici ouders en brachten het per auto naar Semmering, waar zy het met revolvers gen een afscheidsbrief aan den fabrih 111 richten. Tegelijkertijd namen zy foto's v a meisje op zoodanige wijze, dat c*8aru,.roUvV kunnen blyken, dat zij den fabrikant o:1^oC(j. was. Ten slotte brachten zy haar naar ling, naar de villa van de vrouw van oen kant, waar zij werd opgesloten. ..jicftiit maakten zy ook nog het plan op den met behulp van bacillen, die zij uit 11' u ratorium hadden willen stelen, te vernl,o0rda' Van dit alles is echter niets gekomen, de ouders van het meisje zich in vf' g|aaK" hadden gesteld met de politie, die f yjn de het meisje op te sporen. De vro'ge- den fabrikant en haar beide helpelS arresteerd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2