BEGINT MAANDAG! Stadsnieuws TPaat gaan hemt BLUE BAND Jlocfi ifiot Jlocfi zot. Laco - Laco - Laco! LACO: PRECIES OP TIJD! NASSI GORENG tWHBDH blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG i7 OCTOBER 1935. De zaken van de deelnemende winkeliers volgende week in het teeken der belangstelling Een woord van onzen Burgemeester Licht op voor alle voertuigen. Oorlogskaarten. Zeekrjiqsraad Willemsoord. Uit het politierapport. Visscherij. KONIJN s AUTOMATIC De morgenstond heeft Politierechter Alkmaar Arrondissements rechtbank te Alkmaar. de winkelweek De winkelweek, die van Maandag a.s. tot volgende week Zaterdag gehouden wordt, be looft gezellig te worden. Het groot aantal deelnemende winkeliers, dat zich reeds heeft opgegeven, staat er borg voor, dat de stad een gezellig winkelend puoliek zal trekken. De groote geldprijzen en de tal van andere cadeaux, die beschikbaar gesteld zijn, zullen duizenden stadgenooten volgende week naar de étalages van de deelnemende winkelzaken trekken en meer dan ooit zal de aandacht op de vele en goede zaken in onze stad ge vestigd worden. Dat is ook de bedoeling! Het Heldersche publiek moet in Den Helder koopen, en dat kan niet anders bevorderd worden, dan dat de winkeliers volgende week toonen, wat zij aan het koopend publiek hebben aan te bieden en dat zij dat doen op zoo voordeelig moge lijke wijze. Een woord tot de winkeliers. Wij richten hier tevens nog een apart woord tot de deelnemers aan de winkelweek. Zorgt er vooral voor dat uw étalages er zoo goed mogelijk verzorgd uitzien. Geeft ze door een extra lichtpunt of versterkte lamp een zoo voordeelig mogelijke verlichting. Licht trekt. Laat de artikelen in uw étalages spreken tot de menschen. Prijst zooveel moge lijk uw waren, zoodat men niet heeft te gissen naar de waarde van de uitgestalde artikelen, maar die direct kan zien. Om de stad deze winkelweek een feestelijk aanzien te geven, men trekt dan nog meer publiek, stellen wij voor, dat alle deelnemende winkeliers volgende week van hun zaak de vlag uitsteken. Dat geeft gezelligheid en waar gezellig heid is, daar trekt men publiek. Dus allen, de vlag uit!!! Winkeliers, die nog niet lot deelname aan den étalage-wedstrijd besloten hebben, kunnen zich nog opgeven op ons kantoor tot uiterlijk Vrijdagavond negen uur. Gezien de nog te nemen maatregelen, het samenstellen van den zin, die, wanneer hij samengesteld is niet meer gewijzigd kan worden; het drukken van. de kaarten met letters en c1" -p corres- pondeerende nummers, moet de inschrijving tot deelname beslist Vrijdagavond 9 uur ge sloten worden. Zaterdag in den loop van den dag zullen bij de deelnemende winkeliers kaarten, letters en bonnen bezorgd worden. Volgende week zullen de deelnemende zaken in het teeken van de belangstelling van het publiek staan. Behalve de geldprijzen die de directie van de Heldersche Coura,nt beschikbaar stelde, ten bedrage van 250 gulden, hebben de winke liers tot op heden reeds daarbij aan prijzen beschikbaar gesteld cadeaux ter waarde van 357 gulden, dat beteekent tus dat aan de oplossers en inzenders van den gevraagden zin een bedrag aan geld en cadeaux kan worden uitgekeerd van 607 gulden. Zaterdag a.s. zullen wij de namen van de deelnemende winkeliers vermelden, met het bedrag aan geld of de cadeaux die door ieder beschikbaar zijn gesteld. Het initiatief van de Heldersche Courant, om het koopen in Den Helder aan te moedigen, heeft mijn volle sympathie. De Mid denstand heeft, vooral in onzen tijd, een moeilijken strijd, om het hoofd boven water te houden en waar onze stad tal van goede zaken bezit, die behoorlijk voor den dag komen en waar men zeker even goedkoop uit is als in de zaken buiten onze gemeente, verdient het streven, om op deze zaken de aandacht te vestigen, ieders waardeering. Het bevoordeelen van den plaat selijken Middenstand, is het be voordeelen van onze eigen gemeente. Ik hoop, dat het pogen van de Heldersche Courant, om meer de aandacht te vestigen op onze plaatselijke zaken, met succes bekroond zal worden. De burgemeester van Den Helder, D vaderdag 17 Oct. 17.32 uur. Vrijdag 18 17.30 uur. DE VOLKSCONCERTEN DER STAFMUZIEK. In ons bericht omtrent de abonnements concerten, die de volgende week weer aan vangen, maakten wij ook melding van de volksconcerten en schreven, dat deze tegen betaling van 25 cent kunnen worden bezocht. De trouwe bezoekers weten, dat dit onjuist was en 30 cent moet zijn. Van Zaterdag af zijn hiervoor aan de be kende adresen de toegangsbewijzen verkrijg baar. VLAGGETJESDAG CHR. MILITAIR TEHUIS. Men schrijft ons: Onder verwijzing naar de in dit nummer geplaatste advertentie wordt op Zaterdag 19 Octóber een vlaggetjesdag georganiseerd, waarvan de baten ten goede komen aan het Christelijk Mil. Tehuis aan den Kanaalweg alhier. Waar in onze Marinestad er velen zul len zijn, die weten wat het zeggen wil een tehuis te vinden in een stad waar ze tijdelijk moesten vertoeven, vertrouwen wij, dat de dames die u a.s. Zaterdag een vlaggetje zullen aanbieden, dit niet tevergeefs behoeven te doen. Steunt dit mooie werk en koopt een vlag getje. In onze publicatiekasten zijn opgehangen €en tweetal kaarten van Abessinië. Op de eene ia niet vlaggetjes aangegeven de positie der oorlogvoerende partijen, terwijl men op de andere kaart duidelijk ziet de moeilijk beden van het terrein, die de Italianen tal van rgen baren. CURSUS IN AUTOTECHNIEK. De heer H. Verkerk zal ook dezen winter een cursus houden in autotechniek. Genoemde cursus omvat niet alleen de theorie, maar ook wordt praktisch onderwijs gegeven. Er is een zeer uitgebreide collectie leermiddelen aanwezig, terwijl ook aan het electrische ge deelte de uiterste zorg is besteed. Op een groot bord zijn alle aan een auto voorkomende electrische apparaten gemonteerd, welke in werking gebracht kunnen worden, hetgeen het onderwijs zeer aanschouwelijk maakt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. ST. NICOLAASFEEST MARINE PERSONEEL. Evenals het vorige aar heeft zich weer een commissie gevormd, weike zich ten doel stelt voor de kinderen van het geheele Ma rinepersoneel beneden den rang an officier, ongeacht zijn godsdienstige overtuiging of de wijze waarop hij is georganiseerd, een St. Nicolaasfeest te organiseeren. Voor deelname aai. dit feest verwijzen wij u naar de advertentie in dit blad. TREKKERSAVOND. De Nederlandsche Trekkersbond (N.T.B.) organiseert op Dinsdag 22 October a.s. een openbare trekkeravond in de bovenzaal van het Algemeen Militaire Tehuis in de Spoor straat. Getracht zal worden de aanwezigen een prettigen indruk te geven van het in enkele jaren zoozeer populair geworden jeugd- herbergwerk en bovendien zal men er kennis kunnen nemen van het streven der in de N.T.B.-vereenigde trekkers. Op de film vastgelegde trekkersromantiek, leuke trekkersliedjes, volksdansen en een korte toespraak, zullen zonder twijfel de ge schikte middelen blijken te zijn, om de aan dacht der belangstellenden geboeid te houden. De toegang is kosteloos, ieder is welkom, speciaal degenen die al eens van Hollandsche of buitenlandsche jeugdherbergen hebben ge bruik gemaakt. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in het nummer van heden. XWEE-JAR1G KIND AAN VERDRINKINGSDOOD ONTSNAPT. Gistermiddag, om circa kwart voor drie, is een tweejarig kind, dat aan den waterkant aan het spelen was, in de Steengracht, juist tegenover dt Gasf briek, evallen. Op het luide geschreeuw van een paar kinderen, die in de naoijheid waren, snelden twee jonge- manen toe cn sprongen zonder zich te be denken in het vuile water. Zij mochten het genoegen smaken het kind, dat al spartelend naai het midden van de gracht afgedreven was, nog juist op ójd te grijpen. De moeder van een der redders pakte het kind aan den kant aan en bracht Kei onmiddellijk naar binnen. Zij ontkleedde de kleine drenkelinge en waschte naa met warm water. Intusschen werd de moeder van het kind gewaarschuwd, die met droge kleertjes aan kwam dragen. De kleine was spoedig weer geheel opge knapt en em woord van hulde mag den koe nen redders, den heeren D. Abbenes en Van Es, niet onthouden worden. HET EERSTE HELDERSCHE „BRANDS"-CAFÉ. Hedenavond opening. Vanavond 6 uur opent de heer D. van Zant wijk in het perceel Brakkeveldweg 160 het eerste plaatselijke ,,Brands"-café. Voor hen, die het nog niet weten, ver melden wij, dat men het bier, dat in deze verlofzaak geschonken wordt, brouwt in de Brands-fabrieken te Wijlre en dat dit wed ijveren kan met de beste biersoorten. Behalve café is deze zaak ook hotel, ter wijl tenslotte liefhebbers van de biljartsport hier tenvolle hun hart op het groene laken kunnen ophalen. „WIE, WORDT OE BESTE REFBEIN- ZANGER(ES) V' De Directie van Musis Sacrum annonceert voor Zondagavond een soireé, waarop o.a. bovenstaand onderwerp als attractie voor komt. De Directie ver' kt ons den lezers er op attent te willen maken, dat voor deze attractie vanaf heden inschrijving mogelijk is; desgewenscht kan vooraf met het orkest wor den gerepeteerd. „JODENHAAT ALS VORM VAN MISDAAD IN DE POLITIEK". Over bovenstaand onderwerp spreekt de be kende Voorzitter van de Vrijdenkersvereeni- ging „De Dageraad" J. Hoving, op Donderdag 24 October in Casino. Voor nadere bijzonder heden raadplege men de advertenties. Het on derwerp in kwestie is door den heer Hoving reeds voor de microfoon behandeld. VAN TWEE FIETSERS. Woensdagmiddag te circa 12f uur had bij de Keizersbrug een aanrijding plaats tusschen een tweetal fietsers. De een kwam van de Keizersgracht en moest wachten op voor gaand verkeer. Hij werd echter geramd door een collega, komende vanaf de brug. Het achterwiel werd nagenoeg geheel vernield en er ontstond een warme woordenwisseling over de schuldkwestie en die der. betaling. Vanzelfsprekend trok dit geharrewar op het sper-uur nogal wat belangstelling. Zitting van Woensdagmiddag. Woensdagmiddag stonden voor den Zee krijgsraad verschillende beklaagden terecht, welker zaken zooals dat heet „gevoegd" waren, d.w.z. dat ze als een zaak werden be handeld. Dit waren in de eerste plaats de zaken van een drietal mariniers le kl., die zich hadden schuldig gemaakt aan overtreding van art. 245 Wetboek van Strafrecht: het plegen van ontucht met een meisje beneden 16 jaar, een geval, dat zich uiteraard niet voor wedergave in een courant leent, hoewel het in openbare terechtzitting en geenszins met gesloten deuren werd behandeld. De drie delinquenten waren te Rotterdam aan 't passagieren geweést; hoewel de eisch van den Fiscaal vrij hoog was, n.1. voor twee hunner 3 maanden gevangenisstraf en voor no. 3 2 maanden, bracht de Krijgsraad dit terug tot het clemente vonnis van 1 week voor ieder. Voor een belangrijk deel was dit te danken aan het pleidooi van mr. A. Veld man, en voor een niet minder belangrijk deel zeker aan het ter terechtzitting door den rapporteur, den heer Bos, beëedigde reclas- seeringsrapport. Uit een en ander bleek, dat het meisje in kwestie zelf een belangrijk aan deel in het delict heeft gehad. Het verzoek van den verdediger om een voorwaardelijke straf werd niet ingewilligd. Het tweede geval betrof „opzettelijke onge hoorzaamheid" drie zeemiliciens-matrozen hadden in Vlissingen op een bank in het Bellamypark gezeten, toen een sergeant van de landmacht passeerde, dien zij niet groet ten. Deswegen onderhouden, antwoordden zij niet en toen hieruit een volksoploopje ont stond, waren zij met den sergeant en een inmiddels gerequireerden korporaal opge- loopen om in den militairen politiepost zich nader te verantwoorden. Toen had een der drie tegen den sergeant gezegd: we kunnen dat n.1. c' naam opgeven wel hier af, en hiervoor moest deze nog extra terechtstaan. Van twee hunner was mr. Dr. J. A. E. Buis kool de verdediger. De Fiscaal qualificeerde het als „dienstweigering in vereeniging", het geen de straf aanmerkelijk zwtfkrder zou maken, doch dit werd door den verdediger energiek betwist. Geëischt werd tegen twee hunner, R. T. T. en A. B., 6 weken, tegen den derde J. W B., 7 weken gevangenisstraf, een en ander na aftrek van de voorloopige hechtenis. Zooals we reeds zeiden, betwistte de ver dediger de qualificeerde van dienstweigering; hoogstens mocht hier van een „stomme streek" worden gesproken. Opzettelijke on gehoorzaamheid bestond, ook volgens mr. Buiskool, wel, doch deze kon z.i. krijgstuch- telijk worden afgedaan. En wat die speciale dienstweigering betrof, aan J. W. B. ten laste gelegd (tegen wien een week meer geëischt werd daarvoor) dit was volgens den verdedi ger meer een onschuldig bedoelde' opmerking Donderdag 17 October. Bokswedstrijden ,J3port na Arbeid", Casino, 8 uur. Fancy-Fair Christelijke School a. d. Kortevliet, 3 uur. Vrijdag 18 October. Psychometrische séance, gebouw Hoogstr. 65, 8 uur. dan een weigering. „We kunnen het hier op straat wel afhandelen" had hij bedoeld te zeggen. Wat den drie jongemannen eigenlijk bezield had, toen ze stuk voor stuk weiger den op te staan en het salut te brengen, werd ook tijdens de rechtzitting niet duidelijk; een hunner had een beetje slaperig en versuft neergezeten en de woorden waren niet tot hem doorgedrongen, en toen waren de ande ren ook maar blijven zitten. Zoo stelden zij het voor. De Krijgsraad kon, blijkens de uitspraak, niet met het pleidooi meegaan, want de 7 resp. 6 weken van den eisch werden tot een gevangenisstraf van 2 maanden voor ieder, met aftrek van de preventieve hechtenis en voor wat J. W. B. betreft, met vrijspraak van het sub 2 ten laste gelegde. Als laatste geval kregen we den zee milicien-matroos 2e kl. L. v. H., die te Vlis singen van een marineman een rijwielplaatje had weggenomen, doch zeer clement behan deld werd door den Krijgsraad met een boete van f 10.sub. 20 dagen, conform den eisch van den Fiscaal. De jonge man werd ernstig door mr. de Sitter onderhanden genomen, die hem wees op het ernstige van zijn daa'd, juist omdat dergelijke diefstallen zoo gemakkelijk zijn te plegen. Hij had evenwel bekend en toonde ter terechtzitting van den ernst en het verkeerde van zijn daad overtuigd te zijn Maar hij had het gedaan, niet wetende hoe hij, die met verlof naar huis zou gaan, aan een nieuw plaatje moest komen. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van den Singel werd aan gifte gedaan van ontvreemding van een hem tóebehoorend heerenrijwiel. Mishandeling en beleediging. Door een bewoonster van de le Govers- dwarsstraat werd aangifte gedaan, dat zij is mishandeld en beleedigd. - Zooals we reeds vermeldden, is er weer een regeling getroffen om haring uit de markt te nemen door de visscherij-centrale. Thans is officieel bekend gemaakt welke bepalingen daarvoor geldende zijn. Ten behoeve van de reeders zal, evenals ver léden jaar een crediet beschikbaar worden ge steld van ten hoogste 750.000, waarvoor aan dè reeders 2y2 pet. rente zal worden berekend, vermeerderd met een omzetbelasting. Boven dien zijn er dan nog enkele andere financieele bepalingen. We kunnen ons slechts verheugen over deze- credietverstrekking, omdat wij, in deze om standigheden, er principieèle voorstanders van zijn. Dit toch is een middel om het vischbedrijf te steunen, waarbij niet slechts de reeders be lang hebben, maar allen, die in dit bedrijf hun arbeid vinden. Bovendien is aan deze credietverstrekking nagenoeg geen risico voor het rijk verbonden. De verstrekte gelden zijn nu gedurende twee jaar verstrekt en telkens is deze gerestitueerd. Nu het principe van credietverstrekking is vastgelegd, kan getracht worden voor deze andere doeleinden crediet te verkrijgen. Na tuurlijk zal ieder geval op zichzelf moeten wor den beoordeeld, opdat maar niet lukraak cre diet zal worden verstrekt, maar dat zijn din gen, die nader onder de oogen kunnen worden gezien. Het gaat er nu om de bevoegde instan ties te suggereeren, dat nog andere bedrijven dan het haringreederijbedrijf behoefte hebben aan goedkoop crediet, waarvoor het risico ook niet zoo groot behoeft te zijn. Uit Ouddorp wordt aan de Nw. Rott. Crt. bericht, dat er thans uit Frankrijk wat vraag begint te komen naar gezouten garnalen. We hopen, dat deze vraag .1 mogen toenemen, opdat ook de visschers hier in het Noorden daarvan eenig profijt kunnen hebben. Vooral met stormdagen immers kan dat hier van be- teekenis zijn, omdat dan door de visschers van om de zuid, die het van buitengaats moeten hebben, soms niet gevischt kan worden, terwijl dan op Texelstroom nog geregeld het bedrijf kan worden uitgeoefend. Voor ons ligt een prijscourant van een han delaar in visch, die ze rechtstreeks levert aan dè consumenten. We halen daaruit aan den prijs van een paar soorten: zuiderzeebot 50 cent per pond, schol 35 tot 40 cent per pond. We zullen daarop geen commentaar leve ren, maar volstaan met de bloote vermelding. Ieder kan dan zijn conclusies trekken. Hoe de botvisscherij in het IJselmeer achter uitgaat, moge blijken uit de cijfers, die vanuit Enkhuizen aan de Nw. Rott. Crt. worden ge meld. In 1933 werd te Enkhuizen aangevoerd 573.263 pond bot; in 1934 537.775 pond en tot dusverre in 1935 82.600 pond. Dat is dus in één jaar tijd een vermindering van rond 455.000 pond. Men meent dan ook dat de bot als IJselmeer- visch weldra zal zijn verdwenen. Welk een uit stekende naam had indertijd de Zuiderzeebot! Voor de visschers rond dat meer wel een droe vige constateering, dat men niet een poging heeft gedaan om nog iets van den botstand te redden door overplanting van jonge bot. Wederom wordt vanuit Urk gemeld, dat de snurrevaadvisschers verleden week besomden van 200450 per vaartuig, en de treil- visschers van 60.tot 150. Geeft dit niet iets te denken m c in den mond! (- en avondrood: Blue Band op 't brood!) niet uit blik. DAG EN NACHT. Strafzitting van Maandag 14 October. Heibel op Urk. De Urker visscher L. P., in nationaal costuum present, was mishandeld door een tweetal niet verschenen mede-eilanders, Willem H. en Meindert M., welke ingewikkelde zaak als nummer 1 in de openbare zitting werd be handeld. De heer P. werd bij afwisseling ont haald op stompen en trappen. Het feit was gepleegd op 2 Juni j.1. en de mishandelde vis scher werd eerst begroet met een papieren zak met vuil. Het was meer dan ergerlijk. Eisch tegen ieder 15 boete of 10 dagen. Vonnis conform. Vernieling. De niet verschenen mej. Cath. Helena St. was ten laste gelegd vernieling van een glas en een spiegelruit op 18 Aug. in het café van den heer K., vroeger te Alkmaar, thans te Den Helder. Thans schijnt de twist weer te zijn bij gelegd, althans de dame is weer bij K. in be trekking. Veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. Belust op een polsklokkie. Mijnheer H. T. Z. te Texel had zich begin Augustus aldaar meester gemaakt van een armbandhorloge, eigendom van den veehou der K. M. O. Ter zake dit oneerlijke feit heden ter verantwoording geroepen, had hij geen blijk van belangstelling gegeven, weshalve hij bij verstek werd veroordeeld tot 25 boete of 15 dagen. Een wegenbelastingkaart misbruikt. De houder van een 6-assig motorrijtuig, de expediteur C. A. te Den Helder, stond terecht ter zake van het hem te laste gelegd ernstige feit, dat hij een wegenbelastingkaart zou heb ben vervalscht. De wachtmeester der mare chaussee Brandwijk had verdachte te Bever wijk aangehouden en de van valschheid ver dachte kaart in beslag genomen. Gevorderd werd ten opzichte van dit fiscale gruwelstuk 100 boete of 50 dagen hechtenis. Dr. Buiskool, uit Schagen, ontkent dat op juridische gronden een veroordeeling wegens valschheid in geschrifte mogelijk zou zijn en concludeert te dien aanzien dus ontslag van rechtsvervolging. In de tweede plaats vermeen de pleiter dat verdachte, volgens zijn opvat ting en terminologie, geen kwaad opzet had, zooals pleiter nader trachtte aan te toonen. Geconcludeerd werd voorts vrijspraak, subs. een niet te hooge geldboete. Na re- en dupliek werd verdachte veroor deeld tot 50 boete of 25 dagen. Zitting van Dinsdag 15 October Uitspraak 10 October. Jacob Kl. los-werk, Den Helder. Zedenmis drijf. (Eisch vrijspraak). Geen uitspraak. Onvoldoende uitgeweken. De taxi-chauffeur Gerard E., te Den Helder, had op 24 Januari aldaar, op den hoek Sluis dijkstraat en Schagenstraat, volgens meening van den ambtenaar een aanrijding veroor zaakt, met een ander vierwielig motorrijtuig (autobus), bestuurd door L. v. d. Poel, omdat hij niet voldoende had uitgekeken, en was als toen veroordeeld tot 40 boete of 10 dagen. Veroordeelde kwam in appèl, doch'er kwamen i geen nieuwe bijzonderheden naar voren en werd bevestiging gerequireerd. Roekeloos tegen een handkar aangereden. Fr. R. een 22-jarige vrachtauto-chauffeur uit Nieuwer-Amstel, zou op 19 Febr. op den Beursdijk te Wieringen tegen een handkar, bestuurd door zekeren Hendrik Koning, zijn aangereden en was ter zake dit feit door den kantonrechter te Den Helder veroordeeld. Van dit vonnis kwam Frans in hooger be roep, voorloopig echter zonder resultaat, aan gezien de officier bevestiging van het von nis, 25 boete of 10 dagen, requireerde. Haven van Nieuwediep 16 Oct. 1935. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Fauvette". 17 October. De zomer is vergaan, en wij wachten op den herfst. De herfst is ver gaan, en wij wachten op den winter. De korporaal is sergeant en wacht op zijn volgende bevordering. De Volkenbond heeft tot sancties besloten, en de wereld wacht op de uitvoering. Komen zij tot uitvoering, dan wachten we weer op de reactie in Rome. Het gemeentepersoneel is op zijn loonen gekort en wacht op de volgende verlaging. Iedereen wacht altijd op iets. Op zijn geluk, of op eens anders tegenslag, wat dikwijls hetzelfde is; op de tram, op den eersten van de maand, op zijn vriendin, op de vacantie, op den brievenbesteller, op de krant, op de loterij- lijjst, resp. de beurskoersen, op ander weer. Wachten neemt naast slapen, het grootste déél van ons leven in beslag. Speciaal het wachten op de tram. De tram wacht terwijl wij erin zitten maar meestal is het wachten aan ons. Ze is altijd net weg als we komen. Het schijnt een natuurwet te zijn, die spot niet alle kansberekening. Soms weten we niet, of we zullen wachten, of dat kleine eindje zullen loopen. Gaan we te voet, dan komt zonder mankeeren de tram achter ons aan. Besluiten we te wachten, dan komt er aan het wachten geen eind. Een ontembaar gevoel van trots ontwaakt in ons: we willen niet voor niets gewacht hebben. En inder daad na een minuut of twintig komt de tram, en zelfs eenige tegelijk! Te voet zou men allang aan het doel zijn geweest. Moraal: men moet altijd het tegendeel doen van dat gene wat men doet... Ter veraangenaming van het wachten staan hier en daar stijlvolle wachthuisjes. Het aan gename wachten moet daar echter staande geschieden. Banken zouden ons tot slapen kunnen verleiden. Misschien zouden daar in den schemer ook koppelsgewijze jongelieden kunnen verdwalen, die heelemaal niet wach ten willen. Een of andere reden zal het wel hebben. Ook de wachtkamers in de stations zijn niet al te geriefelijk. Reizigers hooren in de treinen. In de wachtkamer 2e klasse zitten de reizigers 3de. De reizigers 2e klasse zitten in auto's. Daarvoor wachten zij weer bij ponten, benzinepompen en overwegen. En in de 3de klas wachtkamer zitten de angstigen, die voor het eerst op reis zijn. Het onpleizierigste is het in de wacht kamers van een dokter en een advocaat. Men heeft er plankenkoorts en bladert in het wilde weg in kapotgelezen oude jaargangen. Bij den tandarts wacht men eigenlijk heel graag. Men zou het oogenblik van de confrontatie wel uren willen verschuiven. Van louter doods angst heeft men geen kiespijn meer, en men zou hard wegloopen, als men zich niet er voor geneerde. Door met hem te spreken, merkt men pas hoe ingewikkeld alles is... en dat men al veel eerder had moeten komen. Wachten bij voorname menschen heet: antichambreeren. Groöte heeren hebben het heel druk. Hun tijd is in minuten verdeeld. Door het bezoek direct toe te laten, zouden zij de verdenking wekken, tijd te hebben of zelfs op den bezoeker te hebben gewacht. Bovendien gaat van wachten een opvoedende kracht uit: wachten maakt ons klein en lee- lijk. Als men twee uur gewacht heeft, is men zoo bescheiden als een muis, heeft z'n mooiste zinnen die men had klaargemaakt, vergeten en is tenslotte nog blij als de ander wat zegt. Pas bij het afdalen van de trap wordt men weer groot en flink en herinnert zich, wat men had willen bulderen en wat men thuis vertellen zal. Men heeft ook menschen van karakter. Wanneer ze lang moeten wachten, voelen ze zich gekrenkt in hun ijdelheid. Hun trots zwelt aan, en hun woede zoekt een uitweg, zoodat ze opeens explodeeren, opspringen, de wachtkamer uitrennen, alle gegalonneerde portiers omverloopen, de deur van het heilige der heiligen openrukken en ineens voor het bureau of den troon des grootmaehtigen staan, die uit oprechte bewondering voor hun doorzettingsvermogen hun het gevraagde toestaan of hen in dienst nemen. Zeker, die dingen bestaan. Ik heb het met m'n eigen oogen gezien: op de film. Wachten moet geleerd worden. En het droevige is, dat kinderen het het slechts kun nen, ofschoon ze er den moesten trjd voor hebben. Terwijl, wanneer men er dcor schade, en schande achter is gekomen, men stokoud is, en er niets meer aar. heeft.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5