Spori Ingezonden, Nogmaals het vetv raad van Ras Gugsa, De Coördinatie-commissie neemt drastische maatregelen. HuLDhKSCHH COURANT VAN DO IJHR DAG 17 OCTOBKK 1935 Julianadorp. Burgerlijke Stand BUITENLAND De staking van de mijnwerkers. De Sowjetunie en Japan. De stand van de Volkenbonds- financiën. Japan en een vlootkonferentie De Britsche vlootvoorstellen. j De Ver. Staten en de neutraliteit Japan blijft neuf aal. De„Blijf-beneden" staking in Zuid-Wales Engeland zet krachtig door en wil o.m. de Middellandsche zeevloot met terugtrekken. Frankrijk in het nauw. - Van het front weinig nieuws. Engelsche officieren bij de Abessijnsche troepen? Italië's financieele reserves. Hoe de eerste Italiaansche officier sneuvelde. De zaal gelastigde van Abessinië te Rome. - - -4 BA ZAK TEN BATE VAN DE CHB. SCHOOL AAN DEN KORTEVLIET TE KOEGRAS. Zooals reeds zoovele jaren, heeft ook dit jaar de Meisjesvereeniging „Wees een zegen getracht dezen bazar zoo goed mogelijk te organiseeren. En daarin is zij wonderwel ge slaagd. Ten eerste vindt men er een gezellig zitj en de dames uit de theetent bezorgen U voor een civiel prijsje een kop thee en gebak. Voor de heeren zijn rookartikelen aanwezig. Voorts is met vlaggendoek en planten aan een en ander een feestelijk aanzien gegeven. En dan is er alles wat op een goed gesor teerde bazar thuishoort. Onze conclusie: gaat er heen. De opening. Woensdagmiddag had deze plaats door den heer G. A. Niessink. Gemeenschappelijk zingt men met orgelbegeleiding Psalm 118 vers 7. Daarna wordt dank gebracht aan de Meisjes- vereeniging voor het vele werk, dat zij hier voor verrichtte en voorts aan allen, die op eenigerlei wijze medewerkten om een en ander te doen slagen. De heer Niessink gaat voor in gebed, leest vervolgens het schriftgedeelte Ps. 118 1—!7, en knoopte hieraan een korte beschouwing vast. Niettegenstaande de gelijkschakeling van het Bijz. met Openbaar onderwijs, wat betreft de finantiën, kan men toch 3teeds een extraatje gebruiken en het is goed, dat elk belanghebbende bij dit onderwijs hier terdege rekenschap mee zal houden. Da bazar wordt daarna geopend verklaard. Deze is ook heden (Donderdagmiddag) ge opend en wordt om 10 uur gesloten. TURNWEDSTRIJDEN ALKMAAR EN OMSTREKENWEST-FRIESLAND. Zondag j.1. zijn te Alkmaar en Hoorn de selectiewedstrijden gehouden van beide boven genoemde turnkringen, waarbij de volgende dames en heeren aangewezen werden om Za terdagavond alhier in Casino hun kringen te vertegenwoordigen in de „dualmeet": Alkmaar en Omstreken: de dames: M. Ran T. Kok, L de Betue, B. Ran, L. Koning en T. van Weelderen; de heeren F. G. Nol, J. Schuit, L. v. Bodegraven, G. Leeuwangh, J. Jonker en J. Schuuring. West-Friesland: de dames: G. os, C. Kool- Rempt, T. Tensen-Bor.iekoning, N. Bommezij, T. Singer en M. Weststrate; de heeren: K, Groenewoud, H. Cordez, A. Felusch, C. Pee reboom, V. Bobeldijk en J. Koster. Gezien het gepresteerde op de selectie-wed- strijden belooft het Zaterdagavond in Casino een buitengewone turnavond te worden. Het programma vermeldt o.a.: Rhythmische oefe ningen Dames O.K.I.. en de wedstrijdnum mers Brug, Paard en Ringen, voor de heeren bovendien nog de Rek. Op een voor dat doel opgesteld bord zal steeds het puntental van de deelneemsters (mers) gepubliceerd worden. Aan iederen bezoeker wordt gratis een pro gramma verstrekt, waarop de behaalde pun ten der deelnemende dames en heeren aan- geteekend kunnen worden. Aangezien in Den Helder een dergelijke ontmoeting nog niet plaats vond, mag met recht worden gezegd, dat het hier een zeer belangwekkende en voor turnliefhebbers leer zame avond oetreft. Een gezellig turnersbal zal de avond be sluiten. Verder zie men de advertentie. ZESDE PARTIJ EUWEALJECHIN REMISE. Zevende partü heden te Utrecht. Gistermiddag en -avond is de zesde partij tusschen dr. Euwe en dr. Atjechin om het wereldkampioenschap schaken te Rotterdam in remise geëindigd. Het was een hardnekkige strijd, die pas na 73 zetten zijn slot vond. Hedenavond om 6.30 vangt te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de zevende partij aan. van Den Helder. van 15 en 16 October 1935. ONDERTROUWD: H. J. Slots en C. E. van Ek. E. H, Meijer en C. Oeljée. W. Luijt en M. Boon. B. H. Klop en M. F. Klooster. J. J. Landman en G. Bregman. F. D. Landzaat en W. Ledegang. J. Lutjens en C. K. de Leeuw. D. Groenveld en G. v. Loosen. GETROUWD: J. Bruijn en C. Lastdrager. J. I. H. Kottman en J. C. W. Kruk. BEVALLEN: P. M. HellendoornBoot, z. M' v' R8nBÜL d- P. A. Jongschaap Meyaert, d. OVERLEDEN: Wed. H, Krigée, 65 j. Wed P. de Klerk, 76 j. Geachte Redactie, Mag ik een klein plekje van u voor het volgende Op 't oogenbl.k wordt er langs de huizen gewerkt met lijsten voor een kinderfeestje. Velen meenen, dat dit uitgaat van Volks- i onderwijs. Hierbij deel ik mede, dat Volks onderwijs geheel buiten deze zaak staat. Wij hebben alleen loten ia circulatie. U dankend voor de ruimte, Redactie, teeken ik, Hoogachtend, Uw dw., MARINUS. CORRESPONDENTIE, v. d. S., Marine-hospitaal. Het ligt niet in onze bedoeling een letter van onze letter- puzzle te plaatsen in één der étalage-kasten van de deelnemende winkeliers aan onze win kelweek. De letters van de letter-puzzle ko men uitsluitend tusschen de advertenties in mcdwlwr" helZ° tus3che» de ingezonden mededeehngen of gewone advertenties Red. Held. Crt. Gisteren heeft de staking zich wederom uitgebreid. In het totaal staken er nu 2000 man onder den grond en 4000 daarboven. De staking in het kolenbekken van Zuid- Wales heeft zich gisteren nog met ongeveer 2000 man uitgebreid, die in verschillende mijnen uit de omstreken van Pontypridd en Caer- philly de sympathie-staking hebben geprocla meerd en doorgezet. In het totaal staken er thans 2000 man onder den grond en 4000 daar boven. De speciale trein die de jonge werkwilligen uit Menthys Tydfü een week lang naar de Mine Mile-Point-onderneming had vervoerd, is gisteren niet vertrokken. Niet echter omdat de werkwilligen niet waren komen opdagen, maar omdat de machinist en stakers verklaar den de onderkruipers niet te zullen vervoeren. Dit nieuws was niet algemeen bekend gewor den en duizenden mijnwerkers en hun vrouwen stonden bij het stationnetje van Trelywiss den trein op te wachten en toen hij niet verscheen, keerde zich de volkswoede tegen de in grooten getale opgecommandeerde politiemacht, die met afdeelingen uit Barry en Pontypridd was versterkt. De politie moest de menigte, die nu besloot te wachten tot de werkwilligen van de nachtploeg naar boven kwamen, rustig hou den en zij is daarin niet ten volle geslaagd. Er zijn eenige charges uitgevoerd, er is met stee- nen geworpen en met stokken geslagen en verscheidene personen hebben rake klappen opgeloopen. Een gevecht in het donker. Ernstiger werd de toestand toen berichten kwamen van een geregelden veldslag, die op den bodem van een naburigen mijnput tus schen federale mannen en leden van de Unie was geleverd. In deze mijn waren 60 federatiemannen af gedaald en toen zij beneden waren, verklaar den zij eveneens te zullen blijven tot zij een schriftelijke verklaring van de directie ont vangen, dat de niet-federatie-delvers zullen worden ontslagen. Er werkten echter 80 tot 100 van deze delvers in de betrokken schacht, en in bijna volledige duisternis is tusschen beide partijen een gevecht geleverd, waarin de federatiemannen het onderspit gedolven heb ben. Zij zijn althans naar de liftkooien terug gedrongen en met geweld naar boven gebracht. Het bleek, dat 40 man leelijk toegetakeld waren. Het dorpje Trelywiss liep toen te hoop en toen de andere vechtersbazen twee uren later naar boven kwamen om onder sterk geleide naar het station te worden gebracht, ont brandde de volkswoede opnieuw en op agenten en hun beschermelingen werd een hagel van steenen geworpen. De politie heeft drie of vier maal gechargeerd maar kon haar protegees niet in den steek laten, zoodat het volk weer spoedig opdrong en nog voor de trein vertrek ken kon, was er geen ruit meer heel en een paar werkwilligen hebben door steenworpen rake kwetsuren opgeloopen. Een laconiek bericht uit Trelywiss zelf zegt, dat daar vanavond geen mensch zal rondloo- pen die niet met een of anderen politiestok heeft kennis gemaakt. Na het vertrek der werkwilligen keerde de rust allengs terug en de vrouwen begonnen weer thee en soep te be reiden in de groote ketels die in de nabijheid van de mijn waren opgesteld om den federatie mannen die beneden waren gebleven van voed sel te voorzien. Een conferentie In zicht. Inmiddels was te Cardiff de uitvoerende raad van de federatie van Zuid-Wales bijeen gekomen, benevens afgevaardigden uit de ver schillende afdeelingen, die een mandaat in den zak hadden om voor afkondiging van de alge- meene staking te stemmen. De "bijeenkomst van het bestuur met de afgevaardigden is echter uitgesteld op het bericht, dat het be stuur een dringende uitnoodiging had ontvan gen van de patroonsorganisatie om over het conflict te confereeren. Deze vergadering zou 's avonds gehouden worden te Cardiff en het besluit tot al of niet staken is tot na afloop uitgesteld. Een Japansche lezing. Sjimboem Rengo meldt uit Hsinking, dat van de grensincidenten op de Mantsjoerijsch- Russische grens hqt hoofdkwartier van het Kwantoengleger een communiqué verspreid heeft en volgens hetwelk een Japansch gen darme, een Japansche gids en vijf leden van een Mantsjoerijsche grenspatrouille gedood zijn en vijf Mantsjoerijsche soldaten van een grenspatrouille gewond in den namiddag van 12 October, toen een afdeeling van vijf Ja panners en dertig Mantsjoerijsche soldaten, die patrouillediensten verrichten, aangeval len werden door ongeveer 50 Russische ca- valieristen, die zich op Mantsjoerijsch grond gebied hadden begeven op 20 KM ten Noor den van Pogranitsjnaja en die gewapend wa ren met omstreeks vijf zware machinegewe ren. Hoe Italië de Abessiniërs tracht te bewerken. Ten aanzien van het voortdurend overloo- pen van de hoofden en bevolking van Tigré schrijven de bladen, dat dit het gevolg is van de houding, die het bestuur op last van Mus solini aanneemt, vooral in Somaliland. waar de slaven, die aan de wreedheden van hun meesters ontsnapten, vrijheid en bescherming vonden. In Somaliland is een dorp van slaven, thans vlijtige landbouwers. De bladen schrjjven ver bitterd over de beslissing van Genève, die tegenover zo„ I mensc.ieljjke solidariteit de onderdrukkers wapent zich tegen de onder drukten. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Genève telefoneerde Dinsdagavond: Het Volkenbondssecretariaat maakte van daag bekend, dat op 30 September 20,200,000 goudfranken aan contributies van de Volken bondsstaten over het jaar 1935 was ontvan gen, en bovendien 4.900,uOO goudfranken aan achterstallige contrib itie. Daar op 30 Sep tember 18,400,000 goudfranken voor het Vol kenbondssecretariaat, het internationale ar beidsbureau en het I-ngsche internationale gerechtshof was uitgegeven, was op 30 Sep- tember dus 6.700.000 goudfranken op de bank aanwezig. Op 30 Sept van dit jaar was 66 24 pet. van de over het loopende jaar verschul digde contributie reeds binnengekomen tegen 59.72 pet. op 30 September 1934. NIEUWE TORPEDOJAGER TE WATER GELATEN. Een nieuwe torpedojager voor de Amerir kaansche marine is vandaag van een helling van de United Dry Doek Company op Statenr eiland te water gelaten. De bodem werd Ma- han gedoopt. Het agentschap Rengo meent te weten, dat het kabinet het ontwerp-antwoord op de Brit>- sche vlootvoorstellen heeft goedgekeurd. Men gelooft, dat de Japansche vlootpolitiek ten doel heeft te komen tot algeheele ont wapening ter zee, en een internationalen toe stand te scheppen, waarbij iedere bedreiging en ieder gevaar van een aanval is uitgesloten, DE TERUGKEER VAN KONING GEOKGE Voorbereidingen Een onzer correspondenten telefoneerde ons gisteravond uit Athene: De Grieksche regeering zal met het oog op de volkstemming buitengewone maatregelen nemen. De deelneming aar de stemming zal verplicht worden gesteld en thuisblijvers zul len worden gestraft. De bladen berichten, dat een financieele groep het Grieksche gezantschap te Londen een crediet lan vijl" milliard drachmen heeft aangeboden. Hiervan zullen de kosten van de royalistische propaganda worden gedekt, ter wijl drieduizend pond zou bestemd zijn voor de particuliere civiele lijst van de gescheiden vrouw van koning George. De vroegere persoonlijke raadgever van de beide laatste Grieksche koningen, Geheimrat George Streit, Is met een bijzondere opdracht naar Londen en naar koning George vertrok ken. Streit, die sinds zijl. jeugd in Athene woont ofschoon hij in Munchen is geboren, was ge durende den oorlog de verbindings-officier tusschen de Grieksche regeering en de Hohen- zollern. Het antwoord van Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat een woord voerder van het ministerie van marine ver klaard heeft, dat het antwoord van de Japan sche regeering op de Britsche uitnoodiging om deel te nemen aan vlootbesprekingen in overeenstemming zal zijn met de besprekin gen, die de Japansche zaakgelastigde in Augustus te Londen heeft gehad. Japan zal weigeren deel te nemen aan besprekingen, waarvan de basis van te voren reeds is vasti- gesteld zooals Engeland voorstelt. Japan zal van te voren geen erkenning van de ontwa.- peningsprincipen eischen, maar wenscht uit drukkelijk het voorbehoud deze tijdens dp conferentie ter sprake te brengen. Aangezien Japan vreest tijdens de confe rentie geïsoleerd te raken, zou het den 31sten December als uitersten termijn voor de con ferentie willen vaststellen. Japan zou vervolgens de voorkeur geven aan het sluiten van bilaterele verdragen langs diplomatieken weg. Mac Swain, lid van het Huis van Afge vaardigden te Washington en voorzitter van de legercommissie uit dat Huis, verklaarde te gelooven, dat het Congres in de volgende zitting een permanente wet zou aanvaarden voor absolute neutraliteit. Reuter meldt uit Tokio. Auriti, de Italiaansche gezant, heeft Sjige- mitsoe, den plaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken, gevraagd naar de hou ding van Japan ten opzichte van de sanctie- besluiten van den Volkenbond. Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan blqft vasthouden aan zijn neutraliteit. Japan is officieel niet in kennis gesteld van de be sluiten van den Volkenbond, speciaal niet, hoe de Volkenbond art. 16 denkt toe te passen. Japan behoudt zich daarom ten opzichte van de besluiten van den Volkenbond vol ledige vrijheid van handelen voor, temeer daar Japan tegenover Genève niet meer gebonden HET r UWE LIJK VAN DEN HERTOG VAN GLOUCESTER. HET RADIO-MONOPOLIE VAN ENGELAND. De commissie voor de verkeersmiddelen té Washington heeft bekend gemaakt, dat het Britsche radio-monopolie, welks bestaan de doorzending naar de Ver. Staten van de rede van Aloisi had belet, zal worden verbroken. Er is tot dat doel reeds een overeenkomst ge- teekend tusschen de American Telephone and Telegraph Cy. en de Fransche regeering. Een moeilijke verkenningsvlucht van de groep Disperata. Het vliegtuigeskader Disperata is op den terugtocht, nadat verkenningen waren ge daan te Ambaj A.adji en naar een munitie depot, waarbij ook bommen werden gewor-j pen, tusscnen Serioot en Ar.daio beschoten uit luchtdoelartillerie. Het eskader beant woordde het vuur met bommen en mitrailf leurvuur en is later, zonder incidenten, te Asmara teruggekeerd. DE VLOOTQUAESTIE. Het verluidt volgens een bericht uit To kio dat de Japansche regeering bij de on derhandelingen inzake de vlootkwestie zal blijven vasthouden aan haar standpunt, vol gens hetwelk Japan volkomen gelijkgerech tigd moet zijn op het gebied van de vloot- sterkte met de Ver. St. en Engeland. CHINA EN JAPAN. Een verklaring van Okaraoera. Generaal-majoor Okamoera, van den ge- neralen staf te Tokio, verklaarde, dat de be volking van Noord-China zeer tevreden is onder het huidig bestuur en dat de oecono- mische ontwikkeling goeden voortgang maakt, „Wij acaten het noodig, dat drastisch word: ir-gegrepen in den politieken toestand", zeidë hij op ae conferentie van generaals, waarop tevens plannen besproken werden om Het hoofd te bieden aan een eventueel samengaan usschen de Chineesche communisten, Buiten- Mongolië en de Sowjets, hetgeen een ernstigen toestand zou scheppen. De Koning heeft bepaald, dat alle school kinderen te Londen op 6 November een vrijen dag zullen hebben bq gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Gloucester. De trouwring wordt, evenals bjj prinses Marina, thans hertogin van Kent, weer uit Welsch goud vervaardigd en is evenzeer weer een geschenk van de Welsche mijnwerkers. Een verdere uitbreiding. De staking in het kolenbekken van Zuid- Wales en Monmouthshire, die reeds den naam „Blijf-beneden-staking" heeft verwor ven, heeft zich Dinsdag in belangrijke mate uitgebreid, daar 9000 delvers in de Rhonda- vallei in Glamorgan zich met de stakers van de Nini Mile Point-mijn solidair hebben ver klaard. Ook deze mijnwerkers hebben een deel van de dagploeg naar beneden gezonden en daar te blijven, maar alle jongens onder de 21 en delvers boven de 45 jaar weer naar boven gestuurd. Eén der mannen van de West-schacht is ziek naar boven gebracht. Hq vertelde dat er bijna geen verlichting meer was en de man nen warmere deelen van de mijn hadden op gezocht en den tijd doodden met het zingen van liederen en 6 onderiinge „„BK h«d .en Mt gen,cl spelen ui-gedacht, pe geest van licht ging dat nu me echter niet verzet der afgedaalden boven door gebroken en zqd warell komen als hun eischen ingewn g trein met Een aanslag werkwilligen. op een Dinsdagmiddag is een laffe aanslag gc- Van een 1500 rein trein die 90 werkwilligen niet- federatieteden naar de Oostschacht van Nine Mile Point onderneming vervoerde brug werd een rotsblok van ongeveer j pond naar beneden gegooid, toen de J hpHriiVPI'3 vftH dGZG lflffC passeerde, maar b,£Ten de steen kwam daad waren iets te laa en ipreetat niet op het dak van het compart.mcn tc. ix waaronder de werkwilligen zaten maar P een ledigen goederenwagen die volgde en na tuurlijk vernield werd. Koning Leopold blijkt thans met veel hm der meer te hebben van de ribbreuk, wel hij bq de ramp te Kussnacht opliep. Samen met zijn kinderen heeft hij, waarschqnl.Jk dc finitief, het idyllische kasteel Stuivcn erg verlaten, waar hij met koning Astnd zulke gelukkige jaren heeft doorgebracht. De wo ning de prinsjes en nagenoeg het geheele personeel van Stuiven bevinden zich thans in het slot te Laken, waar koningin EUsabcth zich persoonlijk met de opvoeding kleinkinderen bezig houdt. De kleine prinses Josephine Charloft weer, als vroeger, iederen dag „aar Scl" e^t het paleis te Brussel, waar zjj ,ne( ''°°1 i, kinderen van minister-president Van en een paar meisjes uit een aristocral,^'an4 zin les krijgt. eh ge. DE JODEN WEL IN DE WINTEBHtffi Uitgesloten v<*" 'u»vinuip. in overo stemming met de Jodcnwctten moesten zelf maar een hulpverleening voor arme genooten op touw zetten. ra«- De vermelding van deze uitsluiting jn buitenlandsche pers en ongunstige ind dien zq op het buitenland heeft gemaakt heeft nu, naar de Berlijnsche corresponde J van de Times meldt, de overheid tot een vr ziging van dat draconisch besluit bewoge Officieel wordt namelijk te Berlijn meL^ deeld dat de winterhulp-organisatie zal „over- wegen ook voor arme Joden te zorgen"", HET BELGISCHE KONINGSGEZIN Nu Astrld er niet meer is. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De strijd in Abessinië Officieele verklaring over ingewikkelde geschiedenis. Twijfel over juistheid van Italiaansche mededeelingen, Is Ras Gugsa dood? (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES). ADDIS ABEBA, Woensdagavond. Iederen dag wordt het warnet van geruch ten omtrent den onvindbaren persoon van den Abessijnschen generaal Haile Selassie Gugsa minder oplosbaar. Hier te Addis Abeba is het nog steeds onmogelijk de zaak te ontwarren, maar het blijkt thans uit mededeelingen, die ik vandaag heb gekregen, meer en meer waar schijnlijk, dat Haile Selassie Gugsa het Itali aansche front niet levend heeft bereikt. Vol gens de Italiaansche lezing van het verhaal, gaf de jonge generaal, die de schoonzoon is van den keizer, zich vrijwillig over aan gene raal Santini met de verklaring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had bewezen te zijn en dat zijn overgave daarom in het belang van Abessinië was. De Abessijnsche regeering heeft vanochtend toegegeven, da,t Dedjasmatch Haile Selassie Gugsa de Abessijnsche troepen heeft verlaten. De ministers verklaren, dat hiervoor vol doende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessijnsche en de Italiaansche lezingen echter niet over een. In sommige kringen wordt beweerd, dat een groot deel der Abessijnsche troepen met Ras Gugsa was overgeloopen. Volgens het officieele regeeringsrapport heeft Ras Gugsa, die de Abessijnsche troepen Woensdag te middernacht verliet, slechts een honderdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen. Met hen is hij in de richting van Asmara vertrokken. Onderweg verbrak hij alle Abessijnsche ver bindingslijnen en richtte zooveel mogelijk schade aan. Zijn aanvoerders en zijn troepen op wier steun hij rekende, weigerden echter hem te volgen. De reden voor de overgave van Ras Gugsa is volgens het officieele communiqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bq den dood van Ras Gugsa's vader, diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte ervan aan Ras Seyroem geschonken. Het is bovendien bekend, dat ras Gugsa sedert lang jaloersch is op zijn machtigen buurman ras Kassa, en dat hij gaarne bereid was alles te doen om het gezag van den ouderen man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het misschien niet onmogelijk is, dat ras Gugsa zijn eventueel nut voor de Italianen als pre tendent voor 's keizers kroon, heeft voorzien. Gedeeltelijk zou dat plan zeer wel uitvoer baar zijn en terzelfder tijd zou 't ras Gugsa's tot nu toe onderdrukt streven naar macht be vredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een ander punt. Het is bekend, dat ras Gugsa bij minstens twee vroegere gelegenheden Asmara heeft bezocht, éénmaal voordat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de geboorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar, toen h(j klaarblijkelijk vriendschappelijke relaties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. Een andere is deze: ik heb uit betrouwbare ministerieele bron vernomen, dat het nieuws van ras Gugsa's aankomst te Asmara niet te gelooven is en dat het verder zeer wel moge lijk is om de juistheid der Italiaansche be richten over zijn ontvangst en zjjn verder doen en laten, ernstig in twijfel te trekken. Volgens deze opvatting zouden 250 man uit Asmara de grens van Eritrea zijn overschre den om ras Gugsa te binden en hem naar de Italianen over te halen. Ras Gugsa zou hen hartelijk hebben ont vangen en spoedig daarna met een kleine Abessijnsche troep zijn vertrokken, schijnbaar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hq de telegrammen aan de regeering af die ik hier van tqd tot tijd heb doorgegeven en waarin hij het verloop van zijn marsch over de grens van Eritrea meldt. Op dit punt wijkt de nieuwe lezing van za ken af van het officieele communiqué. De marsch zou geruimen tijd zijn voortgezet. De Abessijnsche metgezellen van Ras Gugsa begonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zij begrepen, dat hij van plan was te deserteeren. Zij overlegden met elkander gedurende een oponthoud onderweg en maakten een plan op. Toen de troepen weer op weg gingen, reed ras Gugsa met zijn officieren voorop. Zqn metgezellen hielden de teugels van hun muil dieren in en lieten hem op korten afstand vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zqn re volver en schoot hem in den rug. Rag Gugsa viel gevaarlijk gewond in het zand, waarop de mannen uit Asmara, nadat zq zagen, wat gebeurd was, de vlucht namen. De gewonde werd naar Aksoem terugge bracht, maar overleed onderweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door de laatste gebeurtenissen bevestigd. Vorige week ontving de regeering hier tele grammen van Ras Gugsa, waarin hij zijn spijt betuigde over zijn schijnbare dwaze pogingen om de Italiaansche vesting Adi Caie met een kleine troep te bereiken. Ik verneem, dat de keizer persoonlijk zqn tevredenheid over Ras Gugsa's verdwijnen heeft betuigd. De verdwenen generaal was een onecht kind, een onontwikkeld man, die nooit aan het hof te Addis Abeba was ontvangen, en die door de Abessijnsche aanvoerders niet geacht en vertrouwd werd. Hij was een slecht organisa tor, wiens zaken steeds in de vreeslijkste wan orde waren en zijn jaloezie tegenover Ras Seyoem had zulke moeilijkheden veroorzaakt, dat de keizer had gevraagd hen te verzoenen. Daarop had een paar jaren geleden zijn huwe lijk met de dochter van den keizer plaats. De keizer hoopte daarmede tevens zijn trouw te winnen. De gebeurtenissen van de laatste week heb ben bewezen, dat deze hoop ijdel is gebleken. Ras Gugsa blijft een vraagstuk met velerlei aannemelijke oplossingen, die echter geen van alle volledig zijn bevestigd. (Copyright Morningpost-A.N.P.). Dezer dagen zqn, volgens Havas, eenige Engelsche officieren, die zich uitgeven voor journalisten, van Dzjiboeti vertrokken naar het vijandelijk front, waar zij zich gevoegd hebben bq de Abessijnsche troepen. Het ver trek van de vrijwilligers geschiedt buiten weten van den negus. De Abessijnsche minister van oorlog naar Dessié. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zal de minister van oorlog, ras Moeloegeta, eerlang naar Dessié vertrekken, vanwaar hq ziCh waarschijnlijk aan het hoofd van een sterk leger naar het Noordelijk front zal begeven. Het is nog niet bekend, wanneer de negus naar het front zal vertrekken. Men gelooft, dat zijn vertrek zal samen vallen met het tijdstip, waarop de militaire operaties in allen ernst zullen beginnen. Volgens de Excelsior zijn ongeveer 10 000 meerendeels aan mélaria lijdende Italiaansche soldaten, die van het Afrikaansche front terugkeerden, het Suez-kanaal gepaseerd. Aanbiedingen aan Mussolini. Mussolini worden voortdurend aanbiedingen gedaan om gouden metalen voorwerpen te laten smelten en wel door sportclubs. De laat ste aanbieding is gedaan door een nvmna- .U.Kclul, te wclke 53 medailles en andere kunsttropeeën bezit. De coördinatiecommissie liekrach- tigt de voorstellen van de sub commissies. eo« n UiVtWeC 6n VÜfUg staten samengestelde cooidinatiecommissie heeft gisteren een open bare bq eenkomst voor de behandeling van de door de commissie van achttien goedgekeurde voorstellen gehouden. ongekeurde De coördinatiecommissie nam zonder eenige goetlgcko hrft d°°r <iC commi3sie van achttien dische co ontwerp-resolutie van de juri dische commissie aan. mihLre onHoreWng van het rapport va" de itaire onder-commissie over de aanvulling van de lijst van wapenen, munitie en oorlogs materiaal, waarvan de uitvoer verboden is herinnerde voorzitter de Vasconcelloa er aan] dat de chemische en brandstichtende oorlog reeds volkenrechtelijk verboden is, doch dat de commissie van achttien desalniettemin haar goedkeuring had gehecht aan het voor stel van de militaire ondercommissie, om ook den uitvoer naar Italië van appamten en pro ducten, die voor den chemischen en brand stichtenden oorlog gebruikt worden, te ver bieden. Hierna werd ook het voorstel van de com missie van achttien in zake de lijst van wa penen, munitie en oorlogsmateriaal, waarvan de uitvoer naar Italië verboden is, aangeno men. De commissie-vergadering werd daarop verdaagd, waarschijnlijk tot Zaterdag, in de hoop dan de voorstellen omtrent de oecono- mische sanctiemaatregelen te kunnen behan delen. Australië'» toestemming. Lyons. de Australische premier heeft gis teren in het federale parlement te Canberra verklaard, dat de Australische regeering den tekst van de besluiten der commissie van 18 te Genève had ontvangen en zich in beginsel met Engeland solidair had verklaard inde toepassing. De posities aan het front. De berichten van het front maken melding van hevige regenbuien in de nabijheid van Gorrahei, die de bewegingen van de Italiaan sche troepen in ernstige mate belemmeren. Volgns d kaart: n zouden de legers de volgen de posities innemen: het tweede Italiaansche legercorps onder generaal Maravigna, aan den rechtervleugel van de Italiaansche strijd krachten is de rivieren Steit en Takatze ge naderd. Het corps inheemsche troepen onder generaal Piroli heft een steunpunt gevonden bij Entiscio, terwijl de linkervleugel van het eerste legercorps onder generaal Santini in de buurt van Adrigat is. Tegenover generaal Maravigna bevindt zich Ras Kassa met troe pen voortrekkers onder dedzjazmatsj Ajaleoe Boeroe in de nabijheid van Setit. De troepen van ras Synoem zouden zich dan tusschen de Takatzrivier en Makalle bevinden. Niet ver hier vandaan in het achterland moeten zich de troepen van den kroonprins bevinden. Ook in de buurt van Aussa en aan het So- malifront zijn nieuwe Abessijnsche troepen samengetrokken. Aksoem gevallen. Officieel wordt thans door Reuter uit Rome gemeld, dat de Italiaansche troepen Aksoem zijn binnengerukt. Het Reuter-bericht weet nog als bijzonder heid te melden, dat de stad sinds October reeds practisch in handen van de Italianen was, die de ïmringende heuvels bezetten en den vijand verhindert en zich te vereenigen. Inmiddels werden de onderhandelingen ge voerd met de autoriteiten van de stad. Zondag overhandigden dezen aan den Italianen 4® sleutels. Italië's financieele reserves, aldus schrijft de Financial Times, reiken vermoedelijk voor een jaar. Met dit vooruitzicht kan de Volken bond zich echter niet tevreden stellen. Itali®8 zwakke kant is de omstandigheden, dat voor geen enkel lid van den Volkenbond de Itali aansche goederen onontbeerlijk zijn. Een vol ledige versperring van den uitvoer uit Ith" zou Italië op zulke financieele lasten brengen> dat het zou moeten gaan inzien, hoe hope'00® het is nog verder tegenstand te bieden aarl den Volkenbond. De speciale correspondent van te Asmara meldt, dat er thans bijzonderheo bekend worden omtrent de omstandighed® waaronder luitenant Morgantini, het ccr8 slachtoffer aan Italiaansche zqde, i® ^3nije veld. Hij viel tegelijk met dertig Askari s. hij aanvoerde, in een hinderlaag, waar troep driehonderd Abessiniërs tegenover vond. De zaakgelastigde van Abessinië heef ministerie van buitenlandsche zaken cr va kennis gesteld, dat hij van zijn regec""®^,. dracht had ontvangen te ve trekken c" Addis Abeba terug te kcci jeze Het ministerie heeft acte genomen va mededeeling.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6