De Ossche onderwereld voor de Bossche Rechtbank, gaan m Acen? Schagen, HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG IQ OCTOBER 1935 DRAlSfflA-vA^ VALKEMBURG'S- Uit het politierapport. Visscherij. Langs de Straat. Julianadorp. Wat voor weer vandaag? BINNENLAND Weer een Ossenaar gearresteerd. Deviezensmokkelarij Sigarenfabriek afgebrand het ontslag van vier juristen bij een crisisbureau. LUCHTVAART De Postvluchten van naar Indië- GEMEENTELIJKE CURSUS OUDE TALEFf. Omdat het meerdere malen gebleken is, dat belanghebbenden, ondanks zijn achtjarig bestaan, niet bekend zijn met den van Gemeentewege ingestelaen Cursus Oude Talen, waar men zich kan voorbereiden voor het Staatsexamen A en B, waarvan het diploma recht geeft tot het afleggen van examens aan de Universiteit in de faculteiten der Godgeleerdheid, Rechtsgeleerdheid en Lette ren en Wijsbegeerte (diploma A) en in de facul teiten der Wis- en Natuurkunde, Geneeskunde en Rechtsgeleerdheid (diploma B), lijkt het mij, als Wethouder van Onderwijs, niet ondienstig de beteekenis van dezen cursus voor gegadigden uiteen te zetten. Zij, die in het bezit zijn van het diploma H. B. S. B hebben slechts examen af te leggen in Grieksch en Latijn, terwijl degenen, die het einddiploma H. B. S. A en H. H. S. bezitten voor het Staatsexamen A examen moeten doen in Grieksch, Latijn en Wiskunde. Nu bestaat hier in Den Helder de gelegenheid om met geringe kosten (het cursusgeld wordt berekend naar den aanslag in de inkomsten belasting der ouders) zich voor dit examen te bekwamen. Vooral voor niet kapitaalkrachtige ouders is dit van onschatbare waarde, omdat zij daardoor de kans krijgen hunne kinderen een Universitaire opleiding te geven, waarop sommi gen krachtens hun aanleg en geaardheid recht hebben. De cursus duurt drie jaren. De eerste twee jaren, die kunnen worden gevolgd door leerlingen uit de vierde en vijfde klasse van bovengenoemde inrichtingen van onderwijs, geven inleidend onder wijs in de vakken van het Staatsexamen Grieksch en Latijn, terwijl in het derde jaar;'; als de leer lingen eindexamen hebben gedaan de speciaal- studie voor het Staatsexamen volgt. Ook<niet bezitters van het diploma H. B. S. en H. H. S. kunnen tot den cursus toegelaten worden, indien hun ontwikkeling van dien aard is, dat zij de lessen met vrucht zullen kunnen volgetj, hetzij, dat zij voor het Staatsexamen wenschen opgeleid te worden of alleen daardoor hun aleemeene ontwikkeling wenschen te vergrooten. Ik ben overtuigd, dat deze uiteenzetting van de beteekenis van zulk een nuttige instelling van Onderwijs voor een stad als Den Helder met zijn -f- 35000 inwoners, niet misplaatst is, W. DE BOER, Wethouder van Onderwijs. KIND AANGEBEDEN. Gisterenmiddag geraakte een 3-jarig jon getje in de Langestraat spelenderwijs onder een driewielig motorrijtuig, waardoor het kind zijn rechteronderbeen brak. Nadat door een geneeskundige de eerste hulp was ver leend, werd het jongetje per auto naar het Marinehospitaal vervoerd. Den bestuurder van het motorrijtuig treft geen schuld. De credietverleening voor de haringdrijf- netvisscherij 19351936 is weer aanleiding geweest voor het persbureau A.N.P., den secretaris van de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij een onderhoud te vra gen, zoodat deze gelegenheid had zijn hart weer uit te storten over den genomen maat regel der Visscherij Centrale. Men is wel dankbaar, maar had meer ver wacht. Een zeer gerechte klacht achten we, dat de reederijen tot dusver nog steeds wachten op de afrekening van verelden jaar en dat zij nog geen cent hebben ontvangen van de overblijvende vijftienpercent, waarop zij krachtens een latere toezegging van de regeering recht hebben. Over het afzetgebied zijn ook belangrijke dingen gezegd, vooral wat betreft den afzet van haring door Engeland aan Rusland. Slechts een algemeene opheffing der tol muren (in velerlei opzicht), welk geluid ai krachtiger wordt gehoord en dat te Genève indertijd is ingeluid door dr. Colijn, kan de oplossing in velerlei opzicht brengen. Aan het Handelsblad wordt uit IJmuiden bericht, dat het waardecontingent van versche haring naar Duitschland is vastgesteld op 210.000 mark, welk bedrag in overleg met de regeering zou zijn vastgesteld. Deze contin genten zouden dan nog zoo zijn geregeld.dat de uitvoer plaats kan hebben naar verhouding wat de exporteurs hebben uitgevoerd in het tijdvak 1929—1934. Dit toegestane contingent mag van weinig beteekenis worden geacht, zoodat we ons niet kunnen verklaren waarom er onlangs zoo'n groote roep was om de Engelsche drifters ge legenheid te geven meer haring aan te voeren met het oog op de groote buitenlandsche vraag. Het komt ons voor dat dit alles lichtelijk overdreven is geweest, zoodat het verklaarbaar is dat maar niet altijd dadelijk op allerlei ge uite wenschen wordt ingegaan. Men gaat in Zeeland nog steeds door met het winnen van groote hoeveelheden mossel zaad van de Belgische en Zeeuwsche kust, waarbij blgkt, dat het zaad van de Belgische kust nog beter voldoet dan dat van de Zeeuwsche. Deze vindplaatsen van mosselzaad jn den omtrek van Zeeland zelf zal niet nalaten zijn eigenaardige uitwerking te hebben op den stand van de mosselbanken in de Waddenzee, omdat er waarschijnlijk weinig meer van dat zaad daar zal worden gehaald. Welke uitwerking dat zal zijn is zoo dadelijk met te zeggen, maar kan pas blijken als er inderdaad geen behoefte meer bestaat aan dit mosselzaad, want dan zou er gedacht kunnen worden aan mosseloverbevolking in de Wad denzee. Momenteel mag dat van ondergeschikt be lang worden geacht, omdat de mosselindustrie ui 4e Waddenzee van geen beteekenis kan worden genoemd. Maar dat neemt niet weg de mogelijkheid van uitbreiding in de toekomst. Immers te Harlingen is men begonnen deze industrie weer leven te doen inblazen, waar oor allicht ook anderen zich aangespoord zullen voelen deze zaak ter hand te nemen, en in dat geval heeft deze mosselzaadkwestie wel eenig belang. 1UALTO-THEATER, „Alleen voor 11", 'h aardige Vlaauuckr film, In toet Kialto-theater draait tot en met Zondagavond een Vlaamsche film, getiteld w m Vr die wel in den van he. publiek zal vallen De naam .jihifaaiet h lemaal juist, en de reclamebiiletten ver in .lea üau ook ..filui-operei.te". Op gelukkige wjze hebben onze zuidelijke stamgenoot en - a i •ii waardoor een uiterst genoegelgk, vlot ge speeld geheel verkregen is: typisch gemoede lijk Vlaamsch, vol jolijt en natuurlijk ook met een korreltje sentimentaliteit. Het aardige is ook, dat men van a tot z den tekst kan volgen. Het verhaal speelt in Antwerpen en bevat een dubbele liefdesgeschiedenis, die, na veel wederwaardigheden en belevenissen, dan ook naar een dubbel happy end voert. Aller aardigst spel is er van twee jongens, trou wens, aller spel was vlot en de noodige dan cings ontbreken niet. De zang viel minder te roemen. De film viel klaarblijkelijk ook in den smaak van het publiek, dat zelfs na afloop applaudisseerde. Wie deze film zien wil, kan dat nog tot Zondagavond; Maandag, Dinsdag en Woensdag gaat In dit theater nogmaals de „Op Hoop van Zegen" met Esther De Boer—Van Rijk. Het tweede hoofdnummer, na de pauze, was van veel minder gehalte; een vrg rommelige, verwarde geschiedenis, die zich afspeelt tijdens het carnaval te Venetië, ook al weer met veel zang en dans. Hiervan is de tekst En- gelsch, maar er ia zeer veel verklarend Hol landse!», zoodat het verhaal goed te volgen is. Het journaal brengt o. a. opnamen van priDses Juliana bg de opening van de school voor africhting van honden als geleiders van blinden te Watergraafsmeer, een leutige gou den bruiloft te Klundert, kiekjes uit Addis Abeba, van de Engelsche vlootversterking in de Middellandsche Zee, Amerikaansche slag schepen, enz. (wyi deze groote, voor Nederland tot nog toe gelukkig ongekende Maffia-zaken, sterk de belangstelling trekken, heeft onze speciale ver slaggever eenigen tijd in Oss vertoefd, om daar op de duistere plekken der misdaad impressies op te doen. Behalve eenige feuilletons over «tfn bevindingen, zullen wij ook de groote zaken, waarin de „zware" jongens optreden, door onzen speclalen verslaggever laten verslaan. Red.). Voor de tweede maal wordt het scherm gehaald. Het tweede bedrijf van een gruwelijk sensationeel drama wordt in de Bossche Rechtzaal opgevoerd. Nog zijn het de minst spannende actes. want 'veelal zijn het niet de „zware" jongens, die voor het voetlicht komen, doch de getuigen, die door zeer be zwarende verklaringen komen belasten. Evenals het eerste bedrgf, staat op de Spin huiswal voor het groote Gerechtsgebouw, een menigte menschen. Bij de zijpoorten dringen zg samen. Velen staan er reeds lang, voor geen tien gulden zouden zij hun bevoorrecht plaatsje afstaan, plaatsje, dat recht geeft op de eerste rij dei- publieke tribune, vanwaar je het best, de gratis voorstelling kunt volgen. Het is lang niet alles élite, wat zich daar verdringt... jongens met apachenkoppen... tronies, die je niet graag op een eenzamen landweg tegen zou willen komen. Wijd uit, beneden het Gerechtsgebouw, strekken zich sappige, groene weiden, die heel in de verte vredig omzoomd worden door huis jes met leuke roode daken, die scherp uit komen in de klare morgenlucht. Half tien betreden wij het Gerechtsgebouw. De wachtkamer Is vol menschen. Er zijn ge moedelijke Ossenaren bij, met heel eerlijke ge zichten. Het zijn nette burgers, die getuigenis zullen moeten afleggen. In sappig Brabantse!» maken zij grollen,.. Er zijn ook schrale bleeke mannen, de haren verward, met een onrustfgen blik in de oogen, die diep en donker in het bleeke gezicht lig gen... Zij zeggen niets. Martiaal en stoer staan tusschen die heterogene menigte de mare - chaussee uit Oss. Vannacht heb ik over de donkere velden van Oss rondgezworven, ben gegaan langs ritselend struikgewas, waar het geboefte de meest weer zinwekkende moorden pleegden. Toen heb ik ze ook gezien die mannen, die onder leiding van de wachtmeesters De Geer en Mintjes, het kwaad met wortel en tak hebben uitgeroeid. Bij nacht en ontij loopen zij patrouille tot de tanden gewapend. Langs drassige wegen en velden, onbegaanbaar van slik zag ik ze speu rend rondgaan in den monotoon neervallenden regen, die de boomstatnmen glimnat maakte. In het onheilvolle duister liepen de mannen op zoek naar de laatsten, die nog niet opge sloten zyn achter het groote Gerechtsgebouw. Maar nu staan ze hier opgepoetst en opge doft in hun beste uniform. Voor hen is het vandaag, alsof ze na een hevig gevecht in den oorlog, parade houden In een stad op den vijand veroverd. Alvorens de Rechtszaal te mogen betreden, moet ik mij eerst ter dege legitimeeren en wordt gevraagd, of ik fototoestellen bij mij heb, of andere ongerechtigheden. Precies om tien uur, de Rechtszaal is nu byna geheel gevuld met journalisten, advo caten en genoodigden, roept de deurwaarder plechtig; de Rechtbank! Allen verheffen zich van de zetels als de rechters binnenkomen, Een klein deurtje, achter in de zaal klapt open het zal in de Bossche Rechtszaal nog honderden malen opengaan. Hierdoor betreden de leden van het Ossche gilde, de Rechtszaal. Direct vanuit de gevangenis worden zij hier heen geleid. Hun gelaat ls veelal bleek, de ge- vangeniskleur teekent er zich scherp op af. Licht en buitenlucht wordt hen zelfs op dezen kleinen afstand onthouden... ze worden bin nendoor geleid. Met luider stem kondigt de deurwaarder aan: A. J. Ottens. 23 jaar en P. A. Schuur man, 19 jaar Dan staan zij voor het beklaag- denhekje. Ze zien er beiden niet boefachtig uit. Ottens gekleed in een keurig blauw kamgaren costuuin, de haren netjes gekamd, doet aan een gemoedelijken jongen, op zgn Zondagse!», denken en toch ook hun is de Ossche sfeer te machtig geworden... voor een zware misdaad staan zg voor hun rechters. Pres.: Is 't zoo, wat je in de dagvaarding is ten laste gelegd? Bekl. Ottens: Jawel, Edelachtbare. Pres.: Je dacht, er is bij die oude menschen wat te rooven, hè Bekl.: Jawel, Edelachtbare. Pres.: Jij en je maat hebben afgesproken er heen te gaan op 6 Januari van het vorig jaar. Jullie hebben je vermomd, je gezicht onherken baar gemaakt. Je maat zou op den uitkijk gaan staan, hè? Bekl. (murw): Jawei Edelachtbare. Pres.: Door een deur zgn jullie binnenge komen om half zeven, hè, later zouden jullie de buit deelen. Toen jullie binnen waren, wat hebben jullie toen gedaan Bekl. zwijgt, zijn vingers grgpen nerveus achter op den rug. Pres.: Jullie hebben je slachtoffer tegen den grond gesmeten hè, jy en de Bie en wat heb ben juHie toen In zgn mond gedaan Bekl (zeer nerveus): Een prop. Edelacht bare, maar ik deed het niet Pres.: Nu niet ontkennen! Jij hebt meege daan; je hebt hem ook bij zgn beenen vastge grepen en je hebt hem vastgehouden. Jg hebt het raam opengeschoven; en toen van Bergen, je slachtoffer, wilde opstaan, heb je hem op nieuw tegen den grond geworpen en toen heeft de Bie het huis afgezocht, hè Bekl. zwygt. Pres.: Beken je 't of niet? Bekl. aarzelt even, dan zegt hg: Jawel Edelachtbare, zoo was 't. Pres.: En wat heb je op het gezicht van je slachtoffer gegooid, dat ie heelemaal weerloos zou zgn? Bekl.: Een kussen. Edelachtbare. i Pres.: En van Putten (De Rut) hield de oude vrouw vast hè en toen riep je maat: lk heb het al! Bekl. poogt zijn schuld te verzachten en zegt, dat hg niet weet, dat er geld gestolen is, maar dan valt een der rechters vinnig uit: Piet de Bie heeft je een zak getoond! Bekl. Weet ik niet... Pres.: Heb je ook niet gezien dat die oude man en vrouw verwond werden? Bekl.: Nee, Edelachtbare. Ik heb erg veel berouw. Pres.: Je berouw komt wel erg laat... Bekl. gaat zitten; dan komt zijn maat voor het beklaagdenhekje. Hij is na afloop van den roofoverval rustig naar de bioscoop gegaan. Een typisch geval, die Schuurman, een jongen van ternauwernood 17 jaar, toen hij den roofoverval pleegde, voordien nooit veroordeeld. Hij komt met den grootmeester der misdaad, Peer de Bie, in aanraking eu dan is hg verloren! Het Schayksche veld greep hem in zijn roof- klauw. Het Schayksche veldfc., de donkerste buurt vp.n duister Oss... De oude landbouwer van Bergen legt den eed af. Op de formeele vraag of hij familie is van de misdadigers, trekt hij een verschrikt ge zicht: Gelukkig niet, wel ninik, zegt hij. Hij vertelde hoe 's avonds om half zeven, zijn vrouw was in de keuken, de deur open ging, en twee gemaskerde mannen dreigend binnentraden. Ze grepen me vast, Edelachtbare, en kwak ten me op den grond. Ze stopten me een prop in den mond... en ik verzette me... en riep om hulp, maar m'n vrouw werd vastgehouden door een andere gemaskerde in de keuken. Ik ben Iillijk verwond geworre... kgkt u maar naar mijn hand... m'n heele leven kan ik me hand niet meer goed gebruiken... De oude toont zijn hand, die door president en de overige leden met belangstelling wordt geobserveerd. Pres.: Hebt u uw vrouw niet hooren schreeu wen Get.: Ik kon niet hooren, want er zat een prop in me mond (vreugde in de Rechtzaal). Pres.: Kon u niet hooren? Een prop in den mond maakt je wel stom. maar toch niet doof. Get.: Dat kwam door dat kussen, Edelacht bare, dat ze over me kop hadden gegooid, dat verstikte me. Ze hadden op dat kussen getrapt. Dan komt de vrouw van het slachtoffer voor. Een kittig,' oud vrouwtje, dat vroolijk rond kijkt. Ze voelt zich. Een prachtige Brabantsche kap heeft ze op het hoofd. Pres.: En zije gij famielje van die verdachte. Get.: Ikke... famielje... gelukkig nie. Ik bin de eerbare huisvrouw van van Bergen, dat ben ik... Gij mot de eed afleggen, zegt mr. Ummels, de president, in sappig Brabantsch. Gij mot zeggen de waarheid! Het vrouwtje knikt en legt snel en ratelend den eed af, doch ze doet het glad verkeerd, het moet haar voorgezegd worden, wat veel hila riteit geeft. Pres.: En hebbe gy verlof gegeven aan die inbrekers om oe geld met te nemen en die lakens ok? Get.: Wel ninnik, ik zal zoo gek niet weze. Pres.: Wat hebben ze met oe man gedaan. Get.: Ze hebben 'm met zijn kop op de planken gesmeten met zoo'n klap, dat lk het heurde. Pres.: Heurde oe dat en konde ge niet schreeuwen Get.: Ze hadden mien mond dicht maakt... Het kleine deurtje achter de Rechtzaal klapt open. De Rut. een der „zware" jongens, die door zijn te veel loslaten de bres in de zwijg zaamheid heeft geschoten, verschijnt, 't Was een overval, die wat geldopbrengst betreft, hem „Iillijk" was tegengevallen, zei hij. Hij dacht dat van Bergen er beter bij zat. Rustig en koen vertelt hij wat er is ge beurd. Een gemeene boeventronie heeft die de Rut, heel anders dan zijn leerlingen. De substituut-officier houdt nu requisitoir. Mr. Everdingen vindt deze geweldpleging zeer ernstig en vraagt tegen Ottens 5 jaar en tegen den nu 19-jarigen Schuurmans, 2 jaar gevan genisstraf. Dan komt de bekende opzienbarende zaak tegen den gedetineerden koopman Verhoeven, meer bekend onder donker Oss als „de Bol" voor. Nerveus en bleek komt hij door het kleine gevangenisdeurtje. Schuw blikt hg over het publiek in de stampvolle Rechtszaal, Deze man is van keurige familie... tot hij met het droesem van de misdadigers in aan raking kwam. No. 2746, meneer de President, roept de deurwaarder. Franciskus Adrianus Verhoeven. Pres.: U was eigenaar van het houten Sport park, hè? Hebt u het zelf in brand gestoken? Gek!.: Ik ben er niet geweest! Een der rechters: Die middag is u er wel geweest! U wist dat het zou gebeuren! U hebt de brandstichting uitgelokt. Met dikke Toon de Soep en Schuyvers "hebt u een af spraak gemaakt. Dikke Toon de Soep heeft bekend. Je had petroleum, alcohol en houtwol klaar gezet en je hebt hem 50.gegeven. Bekl.: Het waren maar 25. Pres.: De Soep zegt, dat het vijftig waren. Bekl.: Dat is gelogen, het is immers voor mg hetzelfde of ik hem 50.of 25. gegeven heb. Pe Pres.: Dat is waar; in de misdaad maakt het geen verschil .Een der rechters (vinnig): Je zegt niet alles wat je weet. Als de verzekering goed zou uitbetalen, zou je meer gegeven hebben, hè? Pres.: Heb jg die flesschen met brandstof neergezet Bekl.: Absoluut niet!' Pres.: Maar het Paviljoen heb je dien nacht opengelaten, anders was het op slot. dat is verdacht. U zidt hiervan direct hooren. Het deurtje gaat open en de „zware" jon gen, Toon de Soep. de dikke, treedt binnen. (Een boevengezicht om van te rillen!) Nu is hij zoo timide als een aangeschoten ree en fluisterend vertelt hij, dat in opdracht Vah den eigenaar van de Wielerbaan, hij en zijn maat, de een aan de linkerzijde, de ander aan de rechterzijde, den boel met brandstof hebben begoten en toen tegelijk er den rooden haan hebben laten kraaien. Incident. Mr. Zinicq Bergman, de advocaat, schiet plotseling scherp uit en veroorzaakt een inci dent, door heftig te protesteeren tegen het hooren van deze boeven-getuigen, die den eed aflegden de waarheid te zullen zeggen. (Verachtelijk draait dikke Toon de Soep zich om, over zijn gelaat valt een wreede grijns, wanneer hij den Wielerbaanbezitter op de be klaagdenbank aanschouwt: Het zijn hier allen boefjes en boefjesmaats!) Het protest baat weinig, want mr. van Ever- dingen eischt 3 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Toon de Soep, de eigenlijke brandstichter wordt in deze zaak niet vervolgd; zijn kame raad Schuyvers krijgt echter 4 jaar. Toon de Soep wacht zoo'n geweldig aantal jaren, dat die paar jaartjes er best af kunnen... Dan verschijnen de acteürs voor het vol gende bedrijf: De roofoverval in den nacht van H op 15 Juli 193h gepleegd op K. Weidema. waar horloges, drie honderd gulden, buidels met geld, lepels en vorken gestolen zijn. Acteurs boeven de Brok, zijn broer en de der tig-jarige van Orsouw verschijnen uit de kleed kamers door het deurtje. We hebben niks gedaan en zgn d'r niet geweest, zeggen de verdachten. De beroofde, oude vrouw, die 85 jaa» was, is eenigen tjjd geleden gestorven. Een bejaarde, oude dienstbode treedt naar voren en moet den eed afleggen. Dan komt de jonge Ceelen, ondanks zgn jeugd, een der grootste misdadigers van Oss. Hij probeert met de oogen te ktiippen en aldus te seinen aan verdachten; maar de presi dent grijpt vinnig ht: Hierheen met je oogen, alsjeblieft hè, dSAr heb je niets te maken! Ceelen vertelt ïn snellen woordenstroom hoe het alles gegaan is. Pres.: Hooren jullie, wat is daarop te zeg gen? Bekl. de Brok: Ceelen is gek! Even later wanneer Ch. de Brok gehoord wordt als getuige, herroept hij al zijn vorige verklaringen. Mr. van Everdingen: Je hebt hier niet te draaien, dat deed je in de gevangenis ook al, je vrouw heeft je bepraat je broer te sparen; ik zal je wegens meineed laten vervolgen! (Alweer een bewijs hoe weinig men van de eeden dezer boeven op aan kan, het is spot ten met deze heilige verklaring). Getuige houdt echter voet bij stuk en teekent zgn verklaring. Dan neemt mr. van Everdin gen requisitoir. Zijn eisch is niet malsch: 8 jaar gevangenisstraf Getuige Ch. de Brok volhardt tenslotte in zijn verklaring, waarbij Mi alles herroept. Een der rechters vraagt ironisch: Hebben jullie soms op de buizen geklopt? Drie jaar gevangenisstraf hooit deze boef tegen zich eischen. Dan valt het doek tot de volgende opvoering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer Th. Looy. van Rotterdam. SCHAGER MARKTBERICHT. Donderdag jl. was een belangrijk aantal vette koeien aangevoerd. De prijzen waren iets minder, doch de handel trekkend. De duurste koe ging voor circa 24 cents p. p. Handel in kalfkoeien vrg goed. Geldekoeien matig, pinken goed. Paarden slechts weinig aangevoerd. Vette varkens stug. De prijs hier van was 2 cents minder dan vorige week. Biggen- en schrammenhandel ook iets minder. Naar bokken en geiten was weinig vraag. Kippen iets hooger in prijs en de vraag was tevredenstellend. Wat de graskalveren betreft, deze werden vlug-duur verkocht. Vette kalveren weinig aangevoerd, f 0.30 tot f 0,45. Handel in nuch tere kalveren vlug. Fokkalveren f 12.tot f 18.—. Jonge vette schapen iets minder in prijs. Hoogste noteering f 21.—. Oude slacht schapen f 17.— tot f 23.—. Handel goed. Over- houders goed. Tot f 13.50. Magere schapen trekkend. Medegedeeld door het Koninklgk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht ln den morgen van 19 Oct. Hoogste barometerstand 766.8 te Toulouse Laagste barometerstand 714.6 te Wiek Barometerstand te Den Helder 746.3 Verwachting Stormachtige tot krachtige Z.W. tot N.W.- wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring Regen of hagelbuien en kouder, Vrijdagmorgen 11 uur vredig De Breewatei straat lig bruin- WH is treheel in blauwe overall, zorgen. Hg is geneei tersUaat3che Achter de ramen Breewaieisu vrouwen die zeemen en boenen, zooal? *et in een schoone straat, als de Breewaterstraat- sche. betaamtAlles ademt verder rust In de Vosstraat rijdt een melkwagen. HU paard draait den hoek om en rijdt de Bree- waterstraal in. Maar plots gebeurt er iets heel zonderlings •t Dier wordt onrustigeen later is 't heelemaal wild. 't Zwiept met de staart dan neemt 't een geweldige sprong en begint te draven, slaat op hol... 't Ltfkt wel of onder zgn staart brandend stroo w vastgemaakt - 't steigert, slaat tegen den trottoirband - dan krijgt het Mussolin.aan- sche annexatieplannen en evenmin als het Italiaansche leger 't Roode kruis in Adoea verschoonde en bombardeerde verschoont het do! geworden paard dit Huis tot heil van Den Helder en ramt met geweld den strijd- wagen tegen de muren van 't Witte kruis, die een bres vertoonen. De Witte kruis-bezetting holt naar bui ten. De heele Breewaterstraat raakt in rep en roer. Vrouwen laten hun zeem, hun boen ders hun aardappelen, en zelfs een koppie leut in den steek. Het paard is nu zelf3 tot drieste dol heid vervallen. De koning van den wagen, dé boer, wordt met een slag door het paard van zijn troon geworpen en rolt over de straat. Rinkelend spetten flesschen met melk, flesschen met gort over. den weg. Overal ligt een spoor eierstruif. Een krijgskreet gaat er opHet paard schrikt opnieuw neemt een zijsprong 't ziet den in 't wit gehulden schilder. 't Doet een sprong en begint te hollen in de richting van de Heldersche rivier. De kar van den schilder wordt door de melk- kar als achter een Romeinsche zegewagen meegesleurd. De schilder, die zgn kar niet gekraakt wil zien. poogt zijn voertuig te redden. Hij holt achter de van eierstruif druipende kar aan. Hij holt in de richting van het Heldersche kanaal, achter den ontmanden wagende boer op straat richt zich op uit de melk en gort, begint nu ook te hollen. Hij wil weer leider worden. Hij zal Vrouwen met zeemlappen en bezems en boenders allen rennen in de richting van het Heldersche kanaal, doch het paard ziet geen obstakels. Het rent recht toe, recht aan op 't water. Met één nik werpt het de schilderkar tegen een boom...... een ontzettend gekraak volgt, dan een plons het water spat op; dan is de kar verdwenen onder 't zwarte water. De boerenkar wordt door een boom tegen gehouden en dan kan 't paard niet meer. De mannen en vrouwen spreken van sanc ties tegen 't paard, maar de stalhouder neemt Muus in bescherming. Hg haalt hem uit 't kapotte lemoenrustig en gedwee laat het zich in den stal leiden. De schilder en de mannen en vrouwen duiken naar de kar in 't kanaal, binden er een touw aan en danonder den Abes- sijnschen kreet: orendoééé wordt de kar op 't droge gehaald. Voor het „Witte Kruis"... een melkvijver, even verder gekookte gortdaartusschen centen en dubbeltjes van den boer De heldere witte schilddersjas van den schilder en blauwe kiel van den stalhouder, zwaar beëieratruifd. Aldus gebeurde, dat Vrijdag 18 October 1635 in den ernstigsten crisistijd het in de Breewaterstraat vloeide van melk en boter, eieren en honing en de centen op de straat- steenen te grabbel lagen. Op verzoek van de Ossche politie is te Eindhoven gearresteerd de 36-jarige van S„ geboren te Oss. bijgenaamd Mijne Pop. H(j werd verdacht van betrokken te zijn geweest bij eenige overvallen met roof in 1926 te Oss gepleegd. Van S., die bg het verhoor door de politie te Oss een volledige bekentenis Aflegde, zal ter beschikking van de justitie worden gesteld en naar Den Bosch worden gebracht. Een kistje met voor 75.000 mark geld en papieren aangetroffen. Kommiezen van het Duitsche grenskantoor bij Tegelen hebben, aldus ontleenen wij aan de Tel., een belangrijke deviezensmokkelarij ontdekt. Een expediteur te Tegelen had aan het Nederlandsche grenskantoor enkele kistjes met ijzerwaren aangegeven. Bij onderzoek bleek een der kistjes voor een bedrag van on geveer R.M. 75.000 aan bankpapier, gouden munten en waardepapier te bevatten. De Ne derlandsche douane heeft het kistje met kost baren inhoud ter beschikking gesteld van den expediteur. Het schijnt echter, dat de Duit sche douane van deze smokkelarij de luent had gekregen. De afzender zou in Keulen woonachtig zijn. Nader meldt men aan de N. R. Crt.: De expediteur L. uit Venlo, had de zending aan het station van de Duitsche grensplaats Kalflenkirchen afgehaald om ze op de ge bruikelijke wijze langs het grenskantoor uit te voeren. Bg dezen uitvoer kwam de smok kelarij niet aan het licht; deze werd eerst ontdekt op het enkele meters verder ge legen Hollandsche grenskantoor. toen de com miezen de Ingevoerde goederen visiteerden. De expediteur, die van deze smokkelarij onkundig was en de vrees koesterde, dat hij door de Duitsche autoriteiten als betrokken bij deze smokkelar zou worden aangezien, heeft de Duitsche douanebeambten van de ontdekking kennis gegeven en medegedeeld wie de afzender te Keulen was. Van Duitsche zgde werd hem toen verzocht het kistje met geld weder over de Duitsche grens te brengen. Hg weigerde echter daaraan gevolg te geven. *0 Zondag 2# October 19S5_ DonscH, Musis 8aerum, ft uur. Feestavond R. K Ver. Overheid**-*» R. K. Volksbond. Dansen, Casino, des middags en des avond ^=====:55 Toen de Duitsche autoriteiten zich naar s adres van den afzender te Keulen beg» bleek de vogel reeds gevlogen. Daarna zij/®11 echtgenooten en twee inwonende faam^ leden van den afzender als gijzelaars goarroT teerd. De afiender is naar alle waarschijn' lgkheid uit Duitschland gevlucht eu Limburg uitgeweken. In afwachting van zgn komst heeft de ex- pediteur het kistje met geld niet ftoorgezem" den aan het adres van bestemming te Heer* len, doch het in bewaring gehouden. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een der droogkamers van de sigarenfabriek Artlfa te Horst (Llmb.». Het vuur, dat g»"etig voedsel vond in de groote voorraden droge grondstoffen, breidde zich zeer snel uit, zoodat weldra het geheele fabrieksgebouw in lichte laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in de nabijgelegen Zuid-Netlerlandsche kantfabriek, die ernstig bedreigd werd. voor het vuur te vrijwaren. De aangetaste fabriek brandde tot den grond toe af. Ook de inboedel ging verloren. Ongeveer dertig arbeiders worden door stagnatie in het bedrijf getroffen. Brandmeester gewond. De brandmeester V., die van een plat dak af hét vuur met een straal water bestreed, deed een misstap en stortte van ongeveer 5 meter hoogte. Met ernstige inwendige ver wondingen is de man naar het ziekenhuis ge bracht. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN HISPANO VAN 1700 P.K. In de bekende Fransche fabriek van moto ren, Hispano Suiza, wordt een nieuwe motor geconstrueerd, speciaal berekend voor reus achtige vliegbooten met een leeggewicht van circa 80 ton. Deze motor zal het in de motor techniek tot nogtoe ongekende vermogen heb ben van 1700 P.K. Zij zal bestaan uit een 2-tal cylinder-groepen, waarvan elk als aparte motor functionneert en een schroef aandrijft, De twee schroeven, die in eikaars verlengde liggen, draaien in tegengestelde richting. De cylinders zgn in lijn opgesteld en hebben een vloeistofkoeling. Deze motor zal naar verhou ding van zijn vermogen zeer licht zijn en door de bijzondere conceptie, waarop terloops ge wezen is, niet veel meer plaats innemen, dan een motor van 800 tot 1000 P.K. van ortho doxe contructie. Op vragen van den heer Boon 1. Is het juist, dat de vier juridische amb tenaren van het regeeringsbureau voor de uit voering van de Landbouwcrisiswet 1933, die geoordeeld hebben hun dienstbetrekking wegens dringende redenen bestaande in on- gewenschte ambtelijke verhoudingen te moeten doen eindigen, de motieven tot dezen stap schriftelijk aan den minister hebben medegedeeld 2. Zoo ja, is de minister dan bereid; de Kamer omtrent deze motieven in te lich ten; mede te deelen of Zijn Excellentie daarin niet aanleiding vindt tot het instellen van een ern stig onderzoek; indien Zijne Excellentie daarbij van misstan den in de ambtelijke verhoudingen blijkt, een reorganisatie te gelasten, opdat aan even- tueele misstanden een einde wordt gemaakt? heeft de minister van landbouw en visscherij geantwoord 1. De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. a. Het motief, dat door de vier bedoelde ambtenaren wordt aangevoerd, is achterstel ling in hun werkzaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstreven van een ambtenaar van het Landbouw-Crisls-Bureau, tegen wien zij om andere redenen ook bezwaren hebben. b. Naar deze aangelegenheid wordt een ernstig onderzoek ingesteld. De aanleiding daartoe vindt ondergeteekende zoowel in de motleven, die door de betrokkenen zijn aan gevoerd, als in het daartoe strekkend ver zoek van den onder 2a bedoelden ambtenaar. c. Uiteraard zal aan misstanden, die aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt. KIND DOODGEREDEN. Eergisteravond is het 6-jarig dochtertje van de familie P. G. bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Eenige uren later is het meisje aan haar verwondingen overleden. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Donderdagmiddag heeft Let militaire vlieg tuig genummerd 608 uit Soesterberg, wegen* een defect aan deu motor een noodlanding gedaan op een weiland in de buurtschap Ben» onder de gemeente Hazerswoude Het vlieg tuig, dat bestuurd werd door den lsten lu nant-vlieger Nass en mede bemand was o den reserve-vlieger G. Th. Uitzetten, v°er een vlotte landing uit. Het vliegtuig i« plaatse gedemonteerd en zal per vrach a naar Soesterberg worden vervoerd. De „Sperwer" (terugreis) vertrok van Athene en arriveerde denzelfdcn Schiphol. yj oct De „Kievit" (terugreis) vertrok te van Mcdan en arriveerde denzelf' en Alorstar. rlr0k De „Oeverzwaluw" (heenreis) <[Cüzc'JM'1 Oct. van Singapore en arriveede dag te Bandoeng,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10