inhieuw Raadsels m VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP I Van iemand, die niet bang voor pijn was Nieuwe Raadsels. T JUTTERTJE ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 PAG. 7 BET BINNENLAND De film bestaat 44) jaar. De afgelopen week heeft men het feit hêrdaeht, dat Lumière, een Fransman de film heeft uitgevonden. jullie weet zeker wel, dat de meeste films in het buitenland worden gemaakt, doch Nederland heeft v»ok twee filmstudio's n.1. de „Cinetone" te Amsterdam en een te Wassenaar. Deze laatste is vorige week Zaterdag feestelijk geopend door minister Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheep vaart- Nederland behoudt de Amsterdam se MJd. De minister van Binnenlandse Zaken, minister De Wilde, had voorgesteld, om voor ons land de Midden-Europese tijd in w voeren, dat is de tijd, zoals men die in Oost-Europa, namelijk in Duitsland, Polen, Oostenrijk en Cechoslovakije heeft en 40 minuten later is dan onze wintertijd. Zijn voorstel is echter niet aangenomen, zodat wij Voorlopig in de winter de Am sterdamse tijd houden en in de zomer een uur later. >t Is wel eigenaardig, dat van alle lan den in Europa Nederland een eigen tijd heeft, want de andere landen in West-Eu ropa, zoals Engeland, België en Frankrijk hebben de West-Europese tijd, die 20 mi nuten vroeger is dan onze tijd. Niet hamsteren. In tijden, dat men meent, dat de waren duurder zullen worden, zijn er mensen, die een massa levensmiddelen inslaan, soms wel genoeg voor een heel jaar. Dat noemt men hamsteren. Hoe men aan dat woord komt, zullen jul lie vragen. Wel, een hamster is een knaag dier, dat tot de familie der muizen behoort. Het dier graaft I m diep onder de grond uitgestrekte holen, waarin het *n aanzien lijke voorraad graan, erwten, bonen enz. verzamelt. Een volwassen hamster kan per jaar soms wel 25 kg graan naar zijn hol slepen. En nu bedoelt men met hamsteren „doen als een hamster" dus Veel voorraad inslaan. Er is in ons land echter voldoende le vensmiddelen en daarom waarschuwt onze regering het volk, zich vooral niet onge rust te maken en vooral niet te hamste ren, daar juist door het hamsteren de prij zen gaan stijgen en d' mensen er dus dan zelf de schuld van zouden zijn, dat de wa ren duurder worden. De schaakwedstrijd De s;and van de schaakwedstrijd Alje- chin-Euwe is thans 42. Geen kinderspel. Te Boxtel, ten zuiden van 's-Hertogen- bosch (zoek deze plaats even op), speel den eenige schooljongens op een terrein van de spoorwegen. Ze brachten een lege kolenwagen in beweging, die met een vaart tegen een stootblok kwam. Een kind van vier jaar kwam daardoor tussen de buffer en het stootblok en was op slag dood. De bollen moeten nu In de grond. Wie in zijn tuinde a.s. voorjaar wil ge nieten van de mooie kleuren van de bol gewassen (tulpen, narcissen, hyacinten, crocusjes enz.) moet er voor zorgen, dat thans de bollen in de grond komen. UIT BET BUITENLAND Weer een koning In Griekenland? In Griekemand, (als je dit land op school nog niet geleerd hebt, dan even opzoeken op je atlas; het ligt in het zuid-oosten van Europa) stelt men pogingen in het werk, om weer een koning op de troon te plaat sen. De laatste koning was George II, die in 1911 moest Vluchten. De strjjd In Abessinië. De Italianen rukken heel langzaam ver der Abessinië binnen. En niet alleen van uit het noorden, maar ook van uit het Oosten. Als je de kaart van Abessinië voor je neemt, dan zie je ten noorden van dit land Erythrea liggen, dat Italiaans is; verder de kust langs gaande krijgen we Frans Soma- liland, Brits Somaliland en Italiaans So- maliland, (Aanwijzen!) En nu gana de Italianen ook van uit Italiaans Somaliland Abessinië binnen. Doch ook schijnen de Abessiniërs in 't noordwesten Erythrea, het Italiaans ge bied te zijn binnengerukt. De Volkenbond. De landen, aangesloten bij de Volken bond hebben besloten de wapenuitvoer naar Abessinië toe te staan en die naar Italië te verbieden. Verder zullen ze ook geen geld aan Italië mogen lenen. Dit zijn de eerste sancties, (maatregelen, om Italië te dwingen de oorlog te staken), die de Volkenbond toepast. Een luitenant, die expres zijn been liet breken. Een ver' haal uit de achttiende eeuw naverteld door Mevr. M. Jansen—- v. Deventer. Het was in 1708. Tijdens het beleg van Rijssel werd een Duits luitenant, die Joa- chim von Kleist heette, door een kogel aan het linkerbeen gewond. Het was een heel gevaarlijke wond, en de doktoren waren bang, dat er koud vuur bij zou komen. Daarom kwamen ze met messen en zagen om het been af te zet ten. ■Maar ze hadden er niet aan gedacht, dat von Kleist daar wel eens wat op tegen zou hebben. „Mijn been afzetten?!" riep hij uit, toen hij van het plan hoorde. „Geen denken aan. Hoe kan ik nu werken met één been We zitten midden in de oorlog. Ik ben officier. Maar een officier met een been is een on mogelijkheid dat begrijpt U toch zeker wel!" De negentienjarige jongeman wond zich hoe langer hoe meer op. Hij liet zich zijn pistool brengen, en laadde die voor de oogen van de doktoren. „Wie aan mijn been komt, schiet ik dood!" riep hij, toen hij klaar was met laden. Toen lieten de doktoren hem aan zgn lot over. Ze waren er nu zeker van, dat von Kleist dood zou gaan. Maar von Kleist stierf niet. Zijn been werd zelfs beter, na een heel lange tijd, dat hij erge pijnen .eed Maar het been bleef lam, en ook was het scheef. Toen von Kleist dat zag, werd hij be droefd. Kreupel wilde hij ondei ^een om standigheden blijven. Dan maar liever dood! Nadat ij ver ende doktoren be zocht had, die allemaal zeiden, dat ze er niets aan doen konder zei er een: „Er is maar één manier dat U weer ge woon zult kunnen worden." „En die is vroeg von Kleist verlangend. „Het is een paardemiddel", ging de dok ter door. „En het is niet eens zeker, of het been dan weer goed wordt. Ja, de mogelijk heid bestaat... maar ja, van te voren kan ik U de uitslag niet zeggen!" „Het kan me niet schelen of het een paardemiddel is. Als mijn been maar weer goed wordt, dan vind ik alles best." „Uw been is scheef geheeld, omdat U de hulp van die doktoren versmaad hebt. U zult Uw been nog eens moeten breken, en aan zal het weer goed heelen onder zorgvuldige behandeling, Begrijpt U?" „Ik begrijp het," antwoordde von Kleist. „En... wat bent u van plan?" vroeg de dokter glimlachend. „Moet u dat nog vragen? vroeg von Kleist fier. „Natuurlijk doe ik het. En hoe eer hoe beter." Hij was echter met zo sterke benen ge zegend, dat men zijn been met de beste wil niet kon breken. „Jullie... jullie gaan veel te zacht met me om," bromde von Kleist boos. „Ik zie al weer, dat ik mezelf moet helpen!" Hij dacht een tijdje na, en vond eindelijk de oplossing. Hij liet een paard komen, dat nog nooit bereden was. Het was een buitengewoon wilde hengst, die geen ruiter op zijn rug duldde. Maar dat beviel von Kleist juist heel goed. Zonder te aarzelen stapte hij op. Het duurde echter niet lang, of hij werd er af geworpen. Weer stapte hij op. Maar weer werd hij op de grond gegooid. Doch zonder de moed te verliezen, steeg hij altijd maar weer op. Eerst brak von K eist zijn ene arm, ervolgens zijn schou ders. Maar het linkerbeen wlide maar niet kapot! De omstanders keken angstig toe, tel kens wanneer hij op het paard steeg en er dan na een poosje afgegooid werd. En dan kwam hij met een harde smak op de grond neer... afschuwelijk was 't om te zien. En eindelijk bereikte hij dan toch zij doel! Hij kwam op zijn linkerbeen neer, e straalde van vreugde toen hem meeg; deeld werd, dat dit been eindelijk gebro ken was. Onder de handen van den handigen dok ter heelde het been zo goed dat von Kleist weer helmaal gewoon werd. Hij kon weei goed loopen, en van alles doen, wat hij door zijn zieke been een hele tijd niet ha kunnen doen...! Dp oplossingen der vorige raadsels zij I. Marie, Arie. II. Eland. III. Aap, pan, elf, lam, dor, oog, oor, re nat. Apeldoorn. Goede oplossingen ontvangen van: Fransje v. E., Olifant; Jansje, Netty L. R. H., Jantje L., Aster, Jan B., Fia van B.. M. T., Rie L,, Nelly B., Johan en Corm lis L., Piet van H,, Jan L., R. W., Jae Dekker, Toon T., P. N., Sientje N, N. N., Lena H., Piet Tijdeman, Riena Scl. Boterbloempje, Antie E., Bram St., Joos. D., IJsbrand S., Maartje S„ Annie Viooltje, Lena v. Z., Bertha en Gillis I Piet H., Jeanne G., B. R„ Reiniertje E Corrie N., Coba V., Catrien R., Annie H., Rif de K., Annie en Pietje Sch., Rie K., Tineke W., Froukje Z., Herman H. Lientje E., Fietje K., Nettie H., Jopie K Henk R., Saartje K., Annie N., Nellie 1 Joop v. B en van twee kinderen, die ve. geten hadden hun naam onder de oplossii. gen te zetten! i. Met H ben ik een viervoetig dier, Met M wordt ik een rivier, Met B de eerste op elk gebied, Met K lusten sommigen mij niet! II. Ik sta in een stal in Z.-Holland. Warm mijn staart wordt afgesneden, dan iedereen mij graag hebben. III. Ben ik nog onverminkt, Dan sier ik menig dier, Als ik mijn hoofd nu echter mis Sier ik de dis (tafel). 221. Hijgend en puffend liep de bakker den slager achterna. Deze was de straat a' bijna uit. „Heb je al wat geizien?" vroeg de bakker, maar de slager schudde ®et z'n hoofd van nee. Peter was intus- vlug doorgelopen. Hij kon bijna niet ^blijven van de lekkerr.jen in zijn zak. 223. „Jij ondeugende kleine dief," zei een boze stem, „daar hebben we je ein delijk!" Verschrikt keek Peter naar de twee dreigende mannen en smeekte: „Laat me toch los!" Maar de bakker en de slager waren veel te blij, dat ze den dief einde lijk te pakken hadden en snauwden hem toe. 222. Eindelijk vond hij een mooi rustig plekje op een bank in het grote park, aan de rand van de stad. Met glinsterende ogen en gulzige tanden begon hij in de heerlgke krentenbollen te bijten. Juist wilde hij weer een flinke hap nemen, toen hij plotseling bij beide armen beetgepakt werd. 224. „O nee, baasje, we weten drom mels goed dat jij die broodjes en die woi gestolen hebt!" Wat moest hij hier op zeggen? Ze zouden toch niet geloov dat niet hij maar de onzichtbare Flip stolen had. En Flip had het alleen v hem gedaan, dus dien mocht hij n. verrraden. Wat moest hij doen?

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19