Radio-programma Op en om het Binnenhof. GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1935. i Treinontsporing in de Water graafsmeer te Amsterdam. De schipbreuk van Les deux Frères. Auto geslipt. De doodslag te Alphen. Waaghalzerij op een motorfiets. Door een auto overreden en gedood. 'S jonge, ik beklaag oen man die nog geen triumph rookt i wat 'n fijne kwaliteit en aroma voor cifchts i centi Binnenland. EEN LASTIG THANSPORT. Dezer dagen zal een interessant en lastig transport geschieden. Een groote salonboot, die naar Britsch-Indië moet worden gebracht, zal daarheen vervoerd worden als deklading van een zeeschip. De salonboot, Veluwe ge naamd, ligt thans te Amsterdam. Het schip zal naar Rotterdam varen en dan in de Rijnhaven aan boord van het zeeschip worden geheschen. De salonboot is 25 M lang en dit alleen wijst er reeds op, dat het hrjschen aan boord van het zeeschip de noodige moei lijkheden zal opleveren. Een bok van Wilton zal er aan te pas ko men en duikers zullen, als de salonboot langs zij het zeeschip ligt, de kabels om den romp moeten bevestigen, waaraan de boot moet worden opgeheschen. Het transport over zee geschiedt met het s.s. Tajandoen van de Holland-Britsch-Indië Lijn. Waarschijnlijk zal a.s. Zaterdag de- salonboot op h'et zeeschip worden geplaatst. EEN ZONDERLINGE ARME. In het bezit van 100 gouden tientjes. Dezer dagen zou een oogenschijnlijk arm lastig persoon, die nog maar enkele maanden te Prineenhage vertoefde, naar een gesticht voor zwakzinnigen worden overgebracht. De pölitie" kwam echter thans tot de ontdekking, dat de man,"die eén verwaarloosden indruk maakt, in hét bezit was van een kistje, dat hij zorgvuldig onder zijn jas bewaarde. Bij nader onderzoek bleek dit te bevatten een be drag van 4000 k 5000, n.1. een spaarbank boekje, bankpapier, zilvergeld en zelfs 100 exemplaren- van het steeds zeldzamer voor komende muntstuk",,het gouden tientje". De man zal nu de kosten van het „logies" in het gèsticht zelf moeten betalen en afstand moe ten doen van zijn dierbaar kistje. IDagbl. v. N.-Br). Donderdagnacht om 2 uur 40 zijn van een goederentrein, komende uit de richting Amersfoort, zeven wagons ontspoord, toen de trein binnenkwam op het rangeerterrein Watergraafsmeer bij de Zuider Ringvaart. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd; de materieele schade is echter zeer groot. Het verkeer naar en van het Gooi onder vond door deze ontsporing groote vertra ging, daar de treinen, komende van Weesp, over verkeerd spoor geleid moesten worden. Onmiddellijk waren maatregelen genomen om het verkeer op de groote afstanden en naar het buitenland zoo min mogelijk ver traging te doen ondervinden, waartoe vele treinen over Utrecht naar Amersfoort geleid werden. Natuurlijk hadden in het bizonder de fo rensen grooten last van het gebeurde. Zij moesten worden verwezen naar de Gooiscbo stoomtram en naar taxi's. De bemanning gereél door het Nederlandsehe s.s. „Ariadne", na 24 uur zwerven in open sloepen. 3nzake de schipbreuk van den Franschen driemaster Les deux Frères, verneemt de N R. Crt., dat het Nederlandsehe stoom schip Ariadne, van de Koninklijke Neder landsehe Stoomboot Maatschappij, van de Middellandsche Zee op weg naar Amster dam, ter hoogte van Quessant twaalf vis- schers aan boord heeft genomen, afkomstig van Les Deux Frères, die in twee sloepen ronddreven. De mannen vertelden, dat zij hun schip, dat tengevolge van het slechte weer in zin kenden toestand was gaan verkeeren, had den verlaten. De visschers behooren thuis te St. Malo. Zij waren van Griekenland, waar zij ge- Vischt hadden, op weg naar huis. De Ariadne heeft de twaalf visschers over gegeven aan een Fransche sleepboot De eorr. van het blad te Amsterdam meldt voorts: Na aankomst van de Ariadne hadden wij een onderhoud met den eersten stuurman. Hij deelde ons mede, dat niet twee, maar vier open visschersbooten van Les deux LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING. Altijd angst voor pijn na den maaltijd. Kan nu weer alles eten. Jaren lang sukkelde ik met een slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me ge weest, want ik kan nu weer alles eten, zonder angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. Indien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw vertellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel lk de menschen wat Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van in digestie of maagzuur is een onvoldoende wer- kink der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam ver wijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen, welke zich hierbij vormen doen de maag uitzetten en kunnen dat onaangename gevoel van opgezwollenheid teweegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, geregelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt, of die ongewenschte gassen zich weer zullen vormen Wanneer U dan trouw blijft aan „de kleine dagelijk- sche dosis" zult U geen angst meer behoe ven te hebben voor pijnen of andere narig heid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar brj alle apothekers en drogisten k 0 90 en I 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen, let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op .Te buitenvei-pakking, de naam Rown- tiee Handels Maatschappij voorkomt. Frères waren opgepikt. Ook drie honden waren aan boord. De twaalf visschers waren Maandagmor gen in de booten gegaan en hadden tot Dins dagmorgen, dus 24 uur, rondgedreven Zij waren voorzien van water en levensmiddelen en hnn toestand leverde op dat oogenblik geen gevaar op, daar de zee kalm was. Zij vertelden, dat zij in de booten waren ge gaan, omdat hun schip lek was en dat zij al een dag of acht hadden moeten pompen. Toen zij Les deux Frères verlieten, verkeer de het schip in zinkenden toestand. I De laatste drie vermisten van de beman ning van het aan de Bretonsche kust ver ongelukte schip Les deux Frères zijn gebor gen. De bestuurder gedood. Zjio vrouw ernstig gewond. Donderdagnacht is de gehuwde mijnopzich- ter Erich Heer, uit Kerkrade, werkzaam bij de Dorniniale Mijn, toen hij van Aken huis waarts keerde, per auto met zijn echtge- noote, blijkbaar tengevolge van de snelle vaart, tusschen Aken en Laurensberg ge slipt. De auto sloeg om en de heer H. werd op slag gedood. Zijn vrouw werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Aken gebracht. De auto is vernield. Verdachte tot. drie jaar gevangenis straf veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 21- jarigen losse werkman J B. uit Aarlander- veen, gem. Alphen a.d. Rijn, tegen wien door het O. M. terzake van zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend, twee jaar ge vangenisstraf is geëischt. B. heeft in den avond van 9 Juni j.1. te Alphen, na een woor dewisseling, den 40-jarigen fabrieksarbeider Teunis van Soest met een mes een steek in den hals toegebracht, tengevolge waaraan het slachtoffer bijna onmiddellijk overleed. De rechtbank verwierp het door verdachte opgeworpen beroep op noodweer en veroor deelde hem tot 3 jaar gevangenisstraf. Verdachte heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Donderdagmiddag is op den Rijksweg tus schen Doorn en Driebergen een ernstig onge luk gebeurd. In de nabijheid van het terrein, waar de kermis zou worden geopend, gaf de circa 20-jarige jongeman R. v. K., afkomstig uit Doorn, ten aanschouwe van een talrijk publiek, levensgevaarlijke staaltjes van rij- j kunst op een racemotor te zien. Hij joeg met zeer groote snelheid over den weg, klom onder het rijden op de benzine tank en ging dan met uitgespreide armen rechtop staan. De kermisklanten, onder wie er waren die met een motor tegen, een rechtopstaanden wand plegen te rijden en die dus v/el iets ge wend zijn, waren diep onder den indruk van de prestaties van den jongeman en moedig den hem aan. Fotografen begonnen hun len zen op hem te richten en hoewel van K. steeds nerveuzer werd, drong men er bij hem op aan het kunststuk voor de vierde maal te herha len om gelegenheid te geven een goede foto te nemen. Met razende snelheid kwam Van K. aan stuiven, ging op de tank staan, doch toen begon de motor te slingeren en plotseling schooi het voertuig onder den berijder uit, waardoor deze voorover op de straat viel. De motor reed voort in de richting van het pu bliek, dat zich echter tijdig uit de voeten wist te maken. De eerste hulp werd verleend door dr. Le Heux, die het slachtoffer, dat een zware her senschudding had opgeloopen en bewusteloos was, per ziekenauto naar zijn woning liet vervoeren. Zijn toestand is vrij ernstig. Ernstig ongeluk bij Gouda. Op den nieuwen weg bij de sluiswerken te Gouda fietste vanochtend de 24-jarige echt- genoote van den olieschipper C. Hoogendijk van den Turfsingel 8 aldaar. Zij was op weg naar haar ouders te Ouderkerk a, d. IJssel. Achter op de fiets zat haar 4-jarig dochter tje. Ter plaatse waar het rijwielpad onder broken wordt wilde zij den rijweg oversteken en rechtsaf slaan. Uit tegenovergestelde rich ting naderde een zes-wielige met steenen be laden vrachtauto van de expeditie-onderne ming v. d. Pol te Zwijndreeht. De chauffeur, die naar hij later mededeel de, veronderstelde, dat de wielrijdster recht door zou gaan, sneed Ie bocht welke hij moest maken te veel links af, met het ge volg, dat de juffrouw door den auto werd gegrepen en tegen den grond werd gesmakt. Het kind viel van de duo en geraakte met het hoofdje onder een der wielen van het zware voertuig. Het kind was op slag dood. De wielrijdster kreeg een lichte hersenschud ding en is naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft beslag gelegd op den auto en stelt een onderozek in. Morgen zal op het lijkje sectie worden verricht. Buitenland. DE ONTVOERING VAN GENERAAL KOETEPOF. De rechtskundige adviseur van de vrouw van den in Januari 1930 ontvoerden Wit- Russischen generaal Koetepof heeft bij den rechter van instructie een verzoek ingediend, om in deze mysterieuze zaak een nieuw onder zoek in te stellen. In het bijzonder vraagt Campinchi, de advocaat, dat nog eens de Parijsche taxichauffeur Le Gall zai worden verhoord, die in April 1935 zelf verklaard zou hebben, aan de ontvoering van den gene raal medeplichtig te zijn. La Gall was er in geslaagd uit het bagno te Cayenne te vluchten, en toen hij later te Lissabon door de politie werd gehoord, deelde hij mede, dat hij als lid van de Fransche communistische partij van de gepeoe bevel had gekregen, den Wit-Russischen generaal te ontvoeren. Eind Januari 1930 had hij met zijn taxi in een voorstadje van Parijs ge wacht. Spoedig naderde tot dichtbij een an dere wagen. Twee hem bekende gepeoe- beambten en een onbekende vrouw hadd n den bewusteloozen generaal uit dezen wagen getild en in zijn taxi gebracht. Daarop had men hem bevolen, naar Malo-les-Bains te rijden, waar de nog steeds buiten kennis zijn de Koetepof in een villa aan zee werd ge bracht. Le Gall had daarop een geldelijke be looning ontvangen en sedertdien van de ge- heele zaak niets meer gehoord. Het onderzoek der politie wees uit, dat een villa, ofschoon niet dicht aan de zee gelegen, wel in aanmerking zou kunnen komen. Bo vendien was juist ten tijde van de ontvoering van Koetepof te Malo-les-Bains een boot ge stolen, die later aan het strand werd terug gevonden. Deze boot zou naar de meening der politie gediend kunnen hebben om den generaal naar België of aan boord van een op zee kruisend schip te brengen. Het verdere onderzoek is evenwel zonder resultaat gebleven. Afgewacht moet thans worden, wat het nieuwe onderzoek aan het licht brengt. Overigens zijn sommigen van meening, dat Le Gall beweert bij "de ontvoe ring betrokken te zijn, om zijn terugkeer naai' het bagno van Cayenne, waarvoor hij voor een andere misdaad gebracht was, uit te stellen. ONTVOERING VAN BANKIERS DOOR BANDIETEN. Uit Douglas in den staat Arizona wordt ge meld, dat vijf Amerikaansche bankiers, onder wie J. Durrell, de vice-president van de Na tional City Bank te New York door bandieten zijn ontvoerd in de Mexicaansche provincie Sonora, toen de Amerikanen daar op jacht waren. De brave bankiers merkten echter tot hun schrik, dat zij zelf het wild waren. Nader wordt nog gemeld: De bankiers zijn dooi bandieten in de Siërra Madre ontwapend en naar de bergeri ontvoerd. Het zijn de vice-president van de National City Bank of New York, John Durrell, James Bruce van de Chase National Bank of New York, Paull, en dr. Wheeling uit West-Vir- ginië, en Jack Durrell, de vertegenwoordiger van de Chase National Bank te San Francis- co, de uitgever van de New York Times, A. D. Norcross, wist tan de ontvoerders te ont komen en waarschuwde de politie. Omtrent het lot der ontvoerde b. akiers verkeert men in de grootste ongerustneid, daar de bandie ten die van de Rio Garnde iwamen, zich daar aan plunderingen te buiten waren gegaan. Zij hadden o.a. met 30 man de stad Santa Anna aangevallen en den burgemeester, den chef der politie en verschillende ambtenaren doodgeschoten.. L Amerikaansche politie in de grensplaat sen van Arizona is gealarmeerd. WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Man door een trein overreden en gedood. Donderdagnacht isde 22-jarige zoon van de wed. Goedvolk te Zwolle bjj het passee- ren van den onbewaakten overweg in den Marsweg door een trein gegrepen en op zij geworpen. Hl bleef op de rails liggen en werd door een anderen trein overreden en gedood. ECHTELIJK DRAMA TE DEVENTER. Vrouw ernstig gewond. Donderdagnacht hoorden buren in een wo ning aan den Schoutenweg te Deventer bij de familie de Wit een hevig tumult. Even later snelde de man in groote opwinding naar buiten. In de woning vond men zijn bewustelooze viouw, badend in haai' bloed. De politie ver voerde haar naar het. ziekenhuis, waar zij in emstigen toestand aankwam. De 30-jarige echtgenoot is naar het krank zinnigengesticht te Brinkgreve gebracht. Hij was ook vroeger al wegéns krankzinnigheid verpleegd. De getroffene was 30 jaar, moe der van twee kinderen. Het was niet mogelijk na te gaan, waar mee de man, die den inboedel kort en klein sloeg, de vrouw zoo ernstig heeft kunnen verwonden. Waekkronieli Velerlei gebeuren rond om het Binnenhof Den Haag, 17 October '35. Een week van weinig beroering in de open bare Binnenhofferij ging voorbij. De Eerste Kamer hield een avondvergaderingetje, in hoofdzaak om een nieuwen griffier te benoe men, wijl in de vacature, ontstaan door het zoo ontijdig heengaan van jhr. Beelaerts, moest worden voorzien. En wat verwacht kon worden geschiedde: de commies-griffier, mr. A L. de Block werd met algemeene stemmen aangewezen. Voorwaar een eervolle benoeming voor een pas 34-jarige! Mr. de Block is ongetwijfeld een man van ongewone bekwaamheden en het mag de vraag worden genoemd of hij het griffier schap als de afsluiting van zijn carrière be schouwt, hoewel de functie zeer zeker hoog- intellectueele werkers kan bevredigen. De Se naat heeft dus weer zijn griffier; het wach ten is verder op de aanstelling van den commies-griffiêr. Kon de Eerste Kamer met hartelijk applaus haar scriba begroeten, de Tweede moet noode een poos afstand doen van haar grif fier! Mr. Kesper, de emimente „rechterhand" des voorzitters, wordt gedwongen om gezond heidredenen een wijle achteraf te gaan. Ieder, die weet, wat er vast zit aan de taak van dezen functionnaris vooral in begrootings- tijd of in overige perioden, waarin groote en belangrijke zaken moeten worden voorbereid en behandeld kan beseffen, dat mensche- lijke krachten hier te kort kunnen gaan schieten. Zelfs de noeste werkkracht van mr. Kesper kon den strijd niet volhouden. Moge de rust algeheel herstel van krachten schen ken! In de afdeelingen hebben de Eerste Kamer leden deze week het ontwerp tot verlaging van openbare uitgaven onderzocht; het Voor- loopig Verslag is ieder oogenblik te wachten. Veel bijzondere spanning wordt in verband met deze procedure niet gevonden, want na tuurlijk zal ook de Senaat de houding van de. „volkskamer" volgen. Echter kunnen bij deze gelegenheid nog wel eens zaken worden be licht, dewelke in het debat aan de overzijde van het Binnenhof niet of weinig naar voren kwamen. Hoogstwaarschijnlijk zal men trachten, dc zaken nog vóór het het begin van het No- vembersche groot-politieke debat (in bet La gerhuis) in kannen en kruiken te krijgen. Naar bekend werd schijnt het plan te be staan, die begrootingsbespiegelingen op Dinsdag 5 November te doen aanvangen. De Senatoren zullen zich dus moeten haasten! Officieel is tot heden omtrent een weder- bijeenkomen van de Tweede Kamer niets be kend. Het wachten is momenteel feitelijk op de ontwerpen, welke noodig zullen zijn in verband met de sancties tegen Italië. Ieder hoopt natuurlijk van harte, dat die maat regelen overbodig zullen worden door een meer vredelievende houding van den Duce, maar heel sterk is die hoop vanzelfsprekend niet. Nederland is bereid, zijn offers op het al taar der internationale samenwerking te brengen, hoe zwaar dat momenteel ook moge vallen. Het werkloozencijfer steeg weer in September! Een groot licht in de duisternis is het besluit, dat de tweede „Statendam" in Nederland zal worden ge bouwd. Dat beteekent anderhalf jaar werk voor ongeveer 3600 man, ongerekend nog de zijdelingsche stimuleering op de werk gelegenheid. De Regeering verleent een voorschot aan de Holl.-Amerika Lijn en de overige partijen hebben mede uitgeblonken door soepel overleg. Vooral het offer, van arbeiderszijde gebracht mag worden ge waardeerd. De Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij is de eigenlijk aanneemster van het te bou wen zeekasteel van 33.000 ton, waarvan men de beste resultaten veiwacht. De „Staten dam" voldoet uitstekend, maakt bedrijfs winst mogelijk. Een zusterschip is alleszins gewenscht, ook met het oog op de concur rentie met reuzen-schepen als de „Norman die' en dergelijke. De naam van de boot staat nog niet vast; velen spreken en schrij ven over den „Prinsendam", doch de directie van de H-A. Lijn schijnt voorkeur te heb ben voor „Nieuw-Amsterdam", wat zeker niet onbegrijpelijk is. Dit stuk „werkverschaffing" kan dienen als een voorbeeld van productieven arbeid. Het vermeerdert blijvende werkverschaffing, want het schip zal plaats moeten bieden voor een vierhonderd-koppige bemanning. En dan de leveranties, welke geregeld aan zoo'n drijvend hötel moeten worden gedaan! Kon men maar veel méér van dergelijke '^.karweitjes" opsnorren, er is zoo dringend behoefte aan! Maar al bouwden we tien van dergelijke schépen, dan nóg zouden wij slechts een tiende van onze werklooze werkers aan arbeid geholpen hebben, gesteld eens, dat zooveel handen in het scheepsbedrijf en aan verwante vakken aan den slag konden gaan. Te betwijfelen is, of men ooit door middel van min of meer kunstmatige werkverschaf fing het groote euvel afdoende bestrijden kan. Zulk nuttig werk als de bouw van ge noemd schip vindt men niet lichtDe groote redding moet komen van over de grenzen, als in de wereld weer eens wat vrijere principes op handelsgebied gaan gel den, waaraan vooraf dient te gaan stabili teit op monetair terrein. Wat dit aangaat, er schijnt iets op komst. Althans, zoowel in Engeland als in Amerika gaan machtige stemmen op om tot een wereldomspannen de regeling te komen. Dr. Colijn zal zich thans wel voelen als een economische Noack, die heel in de verte een stipje land meent te kunnen ontdekken, Men weet, hoe hij steeds betoogd heeft, dat voor Nederland eerst de zon doorbreekt, als de „internationale waan zin" begint te wijken Wat verder het gewone legislatieve werk der Tweede Kamer betreft, het V. V. ver slag betreffende het ontwerp nopens de re geling ter vervanging van de Warenwet is verschenen en bevat ernstige bezwaren, heel ernstige zelfs. Voorts heeft de Regeering een wetsontwerp ingediend betreffende de inning van kleine vorderingen, weer een maatregel ten bate van den Middenstand. De middenstanders beleven een soort revi val. Overal in den lande worden „Miea"- propagandaweken gehouden. „Mica" wil zeg gen: „Middenstandsactie". De handeldrijven de middenstanders weren zich geducht en hebben hun apathie van nog enkele jaren geleden voorgoed afgelegd. Zij zijn zich terdege bewust geworden, dat de Midden stand een der hechtste pijlers vormt van ons Staatkundig leven. Ook de Regeering is gaan begrijpen, dat de winkeliers vooral in dezen tijd recht heb ben op bescherming, evenals andere volks groepen die geniet. Verschillende steunmaat regelen (die de Overheid ongeveergeen cent kosten!) werden ontworpen, de Midden stand had in hoofdzaak slechts bescherming tegen oneerlijke concurrentie in allerlei vor men noodig. Een twee millioen voor crediet- doeleinden werden indertijd beschikbaar ge steld, that 'sall! Op 15 dezer trad in werking de regeling inzake „Uitverkoopen" en Opruimingen". Voortaan is er juridisch verschil tusschen beide termen! Maar niet alleen dat, men mag in het winkelbedrijf geen aankondiging meer doen, welke voordeelige koopjes sug- gereeren. Allerlei exotische uitroepen als „Moordprigzen!" of „Dat kan alleen Jaap!" zijn eveneens verboden. In deze regeling schuilt ook een stukje bescherming van het publiek, dat maar al te gaarne bereid wordt bevonden af te vliegen op „boksersprij- zen" Rustige termen als „Halfjaarlijksche uit verkoop" of „Wegens opheffing" zijn toe gestaan, als de Kamer van Koophandel ver gunning heeft verleend. Er zijn de periodieke vrije perioden als de bekende uitverkoop tijden aanbreken. Het publiek kan er dus in het vervolg van op aan, dat het niet bij den neus genomen wordt bij het azen op „koop jes". En voor den bona fide handel betee kent de nieuwe regeling stellig een rugge steun tegen oneerlijke concurrentie. Nu wat betreft het ontwerp nopens de kleine vorderingen. Ieder, die zaken doet, heeft vooral thans! te kampen tegen de „slechte", de „harde" en de heelemaal niet betalers! Tot nu toe vergt „gerechtelijke vervolging" van zoo'n onwillige een heele procedure, die vaak veel geld en tjjd kost. Vereenvoudiging van het „dwangapparaat" lijkt alleszins gewenscht en vandaar het Re- geeringsinitiatief. Men verwacht er mede een heilzame pre ventieve werking van, want de roekelooze luidjes, die maar lichtvaardig „beertjes" kweeken, zullen wel wat huiveriger worden om maar „op rekening" te doen schrijven. Al deze voor de Overheidskas uiterst goedkoope maatregelen kunnen strekken tot meer bloei van den Middenstand. Langzamer hand krijgen we een respectabele collectie wettelijke maatregelen, betrekking hebbend op het winkelbedrijf. Men denke allereerst maar eens aan de Winkelsluitingswet. In de pen is voort de materie aangaande het cadeaustelsel (voor de tabaksbranche werd reeds in dit opzicht iets bereikt). En er is nog meer. Er is ongetwijfeld een goed stuk van de oorspronkelijke vrijheid des winke- liers heen, doch weinigen gelooven, dat de betrokkenen terug zouden willen naar toe. standen van voorheen Ten slotte nog iets uit de parlementair» personalia. Op 9 November a s. wordt gene raal Duymaer van Twist, de politieke vete raan en een der oudste Tweede Kamerleden, 70 jaar. Er wordt een eere- en een gewoon comité gevormd, om den jubilaris straks t« huldigen. De heer Duymaer behoort nog tot j» allengs verdwijnende „oude garde" in de K&. mer, uit de veelbewogen vóór-oorlogsch» periode van ons Lagerhuis. Hij is nog altijd de ondeugd-schalksche, soms wel eens *n tikje onhebbelijke interrumpant, waarom men zich echter nooit echt-boos maakt, wjjl men weet, dat de generaal 't heusch zoo kwaad niet meent. Op 9 November a s. zal hij zonder twijfel weer veel blijken van sym. pathie ontmoeten, want generaal Duymaec is steL'ig een „figuur" in ons national* leven! Parlementariër. ZONDAG 20 OCTOBER. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12,15 KRO, 5 00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Leiden. Voorg.: Ds. H. Thomas. Orgeli P. S. Anes. Hierna Orgelspel. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.00 Gramofoonpl. en lezing. 3.00 Reportage. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Causerie. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te Lem mer. Voorg.: Ds. A. Keuzenkamp. Orgel: W. Dam. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek. 8.40 Reportage. 8.55 Orkestconcert en zang. 10.30 Gerichten. Gramofoonpl. 10.40 Epiloog. 11,0011.30 Esperanto, Hilversum II, 301 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 6 00 VARA, 6 00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 L. Sjouwerman (fluit), V. Swlllens (fa got) en J. Jong (piano). 10.00 Dr. H. B. Wiardi Beekman spreekt over Troelstra afgew. door Gram.pl. en Decla matie. 10.45 Hél. Ludolph (zang), H. Wiggelaar (viool), W. Amende (cello) en D. Wins (piano). 11.15 A. Pleysier: De Volkenbond en Abes- sinië. 11.30 H. Ludolph (zang), A. Weeda (mando line), D. Wins (piano), F. v. d. Heide (kla rinet), R. Bresser (cello) en J. Jong (piano- begel.). 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk. 12.01 Het Aeolian-orkest. 12.45 Disco-nieuws. 1.15 Orgelconcert P. Palla rn.m.v. H. Viskil (tenor). I.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouworkest o.l.v. B. Walter m.m.v. J. Thibaud (viool). 4.20 Gramofoonpl. 4.30 Zutphen's Mannenkoor o.l.v. J. G. de Jong. 4.50 Sportnieuws en gramofoonpl. 5.00 „De Sphinx", uitzending uit Cairo. 5.20 Gramofoonpl. 5.30 Voetbal van den dag. 5.50 Sportnieuws, Gramofoonpl. 6.00 M. Francken: Filmkroniek. 6.30 A. Donker: De dichter van dezen tijd. 7.00 Studio-Dienst m.m.v. het Gooisch Vocaal kwartet. Voorg.: Ds. F. Oort. 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajoa' orkest m.m.v, de AVRO- Girls en Alex de Haas. 9.30 Radio-Journaal. 9.45 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. E. Steele (sopraan), H. Clovis (tenor) en C. V. Bos (pianobegel.). (Om 10.15 Verslag Schaakmatch Eu we—Aljechin). II.00 Berichten. 11.10 Gramofoonpl. 11.1512.00 De AVRO-Decibels o.l.v.: Eddy Meenk. MAANDAG 21 OCTOBER. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. E. G. v. Uchelen. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 W. Cuperus: Uddo as Fries. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest en Gram pj. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2 45 Mevr. M. Adrian Merckena: Appelspijze». o.153.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. D. Zwart, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Orgelspel R. Parker. tf.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. f.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Ringavond v. d. Ring v. Cbr. 2,angve% „Gelderlands Achterhoek", in de Grootft Zaal v. d. Buitensociëteit te Zutphen. (Gag 9.00 Causerie Ds. A. G. B. ten Kate, en «uit 10.00 Berichten.) 10.3011.30 Gramofoonmu2iek, Hilversum 11, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd tk>or •69 AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Johnny Kroon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., mra.vb S. Crawley (zang). 12.00 Het CantabiM-orkest o.l.v. E. Beecknuut en Gram.pl. 2 00 Gramofoonpl. 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.304.00 Pianorecital. E. Veen. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Max Tak: Vermaarde violisten. III. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.15 Dr. H. Peeters: Diphterie-bestrijding. 7.30 Brahms-pianorecital door G. Hengeveld.1 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 8.40 Gramofoonpl. 9.05 Voordracht Julia de Gruyter en R Sb Noppen. 9.25 Omroeporkest o.l.v, A. v. Raalte 1» '»-Sb Lotte Schóne (zang). 10.15 H'-t Renova-Kwintet. 11.00 Berichten. 11 30—12.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddjfl Meenk. DINSDAG 22 OCTOBER. Hilversum 1, 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10 00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Lezingen. 7.45 Gramofoonpl. (Om 8,00 Berichten). 8.30 Revue-programma. 10.30 Berichten. Gramofoonpl. 11.0012 00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Omroeporkest o.l.v. Gerharz. 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hillebrand: Najaar* groente. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gramofoonpl. I.45 Omroeporkest o.l.v. Gerharz. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 5.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Kinderuur. 5.30 VPRO. Ds. B. J. Aris: Vertellingen n™ den Bijbel. 6.00 Het Lyra-Trio. 6.45 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 7.15 Mr. J, Linthorst Homan: De veilig'10' week van de K.N.A.C. bestaat 5 jaar. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Berichten. 8.10 Z.Exc Gen. C. J. Snijders spreekt ove de Luchtpostzegels. 8.20 Concert uit Weenen m.m.v. solisten orkest o.l.v. Jos Holzer. 9.25 Slot van „De Strafzaak Mary Bug spel van B. Veiller. Leiding: Kommer 10.05 Pierre Palla (piano) en Topy f (zang). 10.25 Bridgeles door Mr. E. C. Goud*1"' 10.40 Verslag schaakmatch „Euwe-AUtt II.00 Berichten. T0ny 11.10—12.00 Uit Carlton, Amsterdam: Steemers tango-orkest en Neville 1 Dansorkest.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2