Veel geruchten maar onbetrouw baar nieuws. Zoo'n Migraine? De oorlog in Abessinië tweede blad heldersche courant van zaterdag 19 october 1933. Genève gaat door met het oefenen van druk op Mussolini. Spoedige actie aan het front verwacht, ijk zal t/igeland eventueel bijstaan in de Middeilandsche zee. Groote militaire parade te Addis Abeba. Uitstel van de beslissingen tot 29 October. Een dreigement van Titulescu. Bezorgdheid in Egypte. Scherpe Engelsche taal tegen Frankrijk. Een belangrijk onderhoud conferentie van de Volkenbondsstaten. Italië hoopt op tusschenkomst van het Vaticaan. Het Fransche antwoord aai» Londen. Een beroep op de niet- leden van den Volkenbond De opmarsch in het Noorden. Wijziging in het Oosten- rijksche kabinet. De samenzwering in Turkije Radek over de houding van Duitschland. De hertog van Buccleuch ernstig ziek. Grijsaards defileeren voor den Negus. (Van onzen speciaJen correspondent W. F. Deedes). Addls Abeba- Donderdagavond. Terwyl oe oorlog voortgaat, worden mili taire schouwspelen te Addis Abeba steeds zeldzamer. Desondanks heeft de bevolking vanochtend vele duizenden krijgslieden kun nen bewonderen, die uit verafgelegen distric ten in de hoofdstad bijeen waren gekomen voordat zij nfcar het front vertrokken. Niets ontbreekt aan de officieele ceremo nie. De keizer en hooge officieele personen volgden vanaf hun speciale zitplaatsen het voorbijtrekken der stoere Abessijnsche berg bewoners, die onder het schreeuwen van oor logskreten en het zwaaien met wapenen in de vlakten beneden het paleis paradeerden Vanmorgen vertrok het z.g. centrale leger onder leiding van den minister van Oorlog' uit Addis Abeba naar Dessié. Het aantal manschappen, dat in de eerstvolgende dagen T 000fdStad Zal V6rlaten' ongeveer 80.000 dezer manschappen zijn afkomstig uit de omgeving van Addis Abeba, 20 000 uit Wallaga, 15.000 uit Goffa en 30.000 uit Kam- bata. De troepen marcheerden vanochtend uren lang door de straten. Zy vormden een leger, dat met geen enkel Abessijnsch leger, dat ik tot nu toe heb gezien, is te vergelijken. De mannen, die vanochtend voor den keizer paradeerden, waren zoo een en al traditie, dat het schouwspel tot tranen heeft geroerd! Hun wenschen en hun oorlogskreten en hun bravour herinnerden aan het buitengewone schouwspel, dat te Moskou bij ceremonieën te aanschouwen valt. De mannen trokken in groepen voor den keizer op, kruisten hun zwaarden en zegden de grootsche daden van den een of anderen voorvader op, die be roemd was uit veldslagen in het verleden. De bevolking van Addis Abeba keek toe. Alle werk in de hoofdstad stond stil. De ver trekkende troepen vormden het middelpunt van alle leven in de stad. Ondanks hun bravour en hun uiterlijke vertooning van kracht en moed kon iedere Europeesche toeschouwer zien, dat zij zoo wel in uitrusting als capaciteit, ver bene den de verrassend ordelijke en goed georga niseerde troepen der keizerlijke garde, ston den. Het was duidelijk, dat zij het Abessijn sche leger van het verleden vertegenwoor digden. Zij schenen tot een anderen tyd te behooren. Hun voorkomen was wel is waar schilderachtig genoeg; hun cape van leeu wenhuiden en hun schitterende versierselen verblindden het oog voor een oogenblik, maar zoodra de eerste verrassing daarover voorbij was. bleek, dat hun uitrusting slechts van twijfelachtige waarde was in den mo dernen oorlog. De gemiddelde leeftijd der mannen was eveneens hooger dan die van het geregelde leger. Het leek vanmorgen of een man op tien meer dan 60 jaar oud was en een op iedere vijftig over de veertig. Een aantal hunner was zelfs zoo oud, dat het onmoge lijk leek, dat zij actieve soldaten waren. Ik zag een aantal met witte baarden, die groot vaders zouden kunnen zijn van de enthou siaste jeugd, die aan het begin van den oor log uittrok. Als men bedenkt, dat dit gedeelte van het leger vermoedelijk bestemd wak om de ver antwoordelijke taak op zich te nemen Aussa te verdedigen, komt men tot de conclusie, dat hun organisatie, hun wapenen en hun militaire kennis in het algemeen totaal on voldoende waren. Het grootste deel der troepen was uitge rust met ouderwetsche geweren, van de meest uiteenloopende modellen. Een gedeelte droeg antieke kor,te zwaarden, welke wel is waar sierlijk, maar van weinig nut op het moderne slagveld zijn. De hoeveelheden ammunitie was eveneens verschillend. Sommigen droegen zware rie men, die meer dan 200 patronen bevatten, anderen hadden ongeveer 100 en velen slechts een handjevol. Als deze voorraad op is, zijn de geweren bovendien waardeloos, want met moderne ammunitie zal men in deze oude museumstukken niets kunnen be ginnen. Geen der troepen, welke ik vandaag zag, droeg iets, dat op een modem uniform of een moderne uitrusting geleek. De meesten zijn in de plaats daarvan in traditioneele burgerkleeding gestoken. Een verder teleurstelling waren de armoedige transportmogelijkheden. Zij bestonden uit oude muilezels, waarvan de meeste overbelast waren óf door te zware berijders óf door te veel bagage. Men kon zich moeilijk voorstellen, dat deze mannen, die ik vanmiddag door de hoofdstraten zag marcheeren en hun zwaarden zag zwaaien, ook maar het geringste begrip van de mo derne oorlogsvoering of vart de eischen, van een langdurige campagne hebben De regeering heeft daar klaarblijkelijk rekening mede gehouden, want ik verneem, dat de voornaamste reden voor het terug houden van oorlogsnieuws gedurende de iaatste weken de wensch van den keizer was en van de ministers om dat groote centrale ïeger naar het front te zenden voordat te Veel over den strijd bekend was. De meerderheid der strijders, die ik van daag heb gezien, verkeeren in de meening, dat het Abessijnsche leger, overal waar ge vochten wordt, met roem en victorie is ove'~ 'aden. De regeering stelt er natuurlijk prijs °P. dat zij deze illusie in elk geval zoo lang hogelijk zullen behouden. De regeering meent eveneens, dat de te genwoordigheid van deze nieuwe troepen grootere en meer belangrijke successen zal verzekeren dan tot nu toe het geval is gc- eest, en hoe grooter de successen des te ter voor dc propaganda. an onzen specialen correspondent W. F. DEEDES). Addis Abeba, Vrijdagavond. Het is nog steeds practisch onmogelijk een officieele oorlogsbulletin van eenige waarde van een Abessijnsch minister los te krijgen. De hoogwaardigheidsbekleeders schijnen vast besloten om den oorlog als een soort geheim te beschouwen, waarin alleen de regeering en de generaals aan het front zijn ingewijd. De hoofdstad is evenvol met troepen als mei. geruchten. De keizer houdt nog steeds parades van de troepen, die dagelijks uit de omlig gende districten in de hoofdstad aankomen, om zich bij het leger aan te sluiten. Maar de ministers, wier taak het is inlichtingen te ver strekken, iaten zich nergens over uit. Met het minzaam gebaar van iemand, die op het punt staat hoogst belangrijk nieuws te onthullen of van een goochelaar, die op het punt staat het bekende ei te voorschijn te laten komen gaven de minsters het offi cieele communiqué van den dag over. Het bevatte als gewoonlijk een aantal ver haaltjes, die met den grootsprakigen naam van oorlogsnieuws worden betiteld. Het docu ment, dat uit meer dan 300 woorden bestond, sprak ter nauwernood over het Abessijnsche leger. Toch was de betreffende minister er hoogst trotseh op. Hij wees met specialen trots op de eerste passag§, waarin met veel omhaal van woorden het minstens drie dagen oude nieuws van een opstand in Godsjam werd tegengesproken. De tweede verklaring sloeg eveneens op een ditmaal uit Cairo afkomstig gerucht over de desertie van groote aantallen Italiaansche sol daten. Het communiqué schreef dit incident toe aan .,de energieke houding, die Engeland heeft aangenomen" en vervolgde met de mede- deeling, dat de Italiaansche troepen inderdaad „ernstig gedemoraliseerd" zijn. Nog een derde ei kwam uit den glanzenden hoogen hoed te voorschijn in den vorm van een vaag gesteld bericht over de Italianen, die „blijkbaar uit angst voor een aanval van ras Seyoem", aan de Noordgrens bezig zouden zijn met het maken van loopgraven, en het op werpen van prikkeldraadversperringen. Dat was alles. De ministerieele goochelaar zweeg, glimlachte en verdween, na een slot opmerking te hebben gemaakt, vermoedelijk over de snelle hand, die het oog bedriegt. En er was weer een dag voorbij. Deze vernuftige propaganda dient nergens toe en stemt even weinig met de feiten als de rest van de vluchtige geruchten, die over de straten en pleinen van Addis Abeba dwar relen overeen. De bulletins veroorzaken iederen dag luid en onvriendelijk gelach onder de Europeanen in de stad en dat moet eigenlijk hoofdzake lijk worden medegedeeld onder de verant woordelijke Abessijnen. De gedeelten van het nieuws, die er waar schijnlijk uitzien, worden door geen enkel feit bekrachtigd. Die gedeelten echter, die -niet meer dan praatjes zijn, worden van onder tot boven versierd met een rijkdom van ondoor dachte en vaak onjuiste details een bouw werk in den slechtsten rococostijl. Overbodig te zeggen, dat deze als nieuws vermomde geruchten niet ernstig worden ge nomen in de allerlaatste plaats door ver scheidene officieele regeeringspersonen, die tot voorzichtigheid bij het publiceeren van berich ten aanmanen. (Copyright Morningpost-A.N.P.). In verband met de mogelijkheid, dat ver schillende delegaties zich deze week nog niet definitief zullen willen binden het Engelsche voorstel inzake de uitvoerrechten aan te ne men. daar zij eerst nog overleg met hun re geeringen daarover moeten plegen, heeft Eden het denkbeeld opgeworpen, dat de conferentie der volkenbondsstaten voor de sanctiebepalingen zich heden of Maandag voor een week verdagen zal en dan op 29 October opnieuw zal bijeenkomen voor het nemen van de definitieve beslissingen en daarbij te zorgen voor een gelijtijdige in werkingtreding van de door Frankrijk be pleite uitvoerverboden en van 't door Enge land bepleite invoerverbod. De regeeringen zouden dan tot 26 Oct. trjd krijgen om hun standpunt aan het Volkenbondssecretariaat bekend te maken. Men uit hier natuurlijk het vermoeden, dat dit door Eden in overweging gegeven uitstel van de definitieve beslissingen in verband staat met de diplomatieke besprekingen tus- schen Londen, Parijs en Rome, waarvan het resultaat waarschijnlijk de volgende week be ter te overzien zal zijn. Het is gisterenmiddag" in de commissie van negen vrij heftig toegegaan. Zooals gisteren reeds te verwachten was, had de door de re dactie-commissie ontworpen resolutie zich grootendeels geplaatst op het standpunt van Iden dat op het oogenblik in deze kwestie voornamelijk een afwachtende houding zal moeten worden aangenomen, en met te veel in bijzonderheden zal moeten worden nage gaan" hoe het beginsel der wederzijdsche hulp- verleèning in de practijk zal moeten worden toegepast. Titulescu kwam tegen dit voorstel uitdrukkelijk in verzet en hij verklaarde ten slotte. dat de geheele Kleine Entente zoowel ais de Balkan-entente weigeren zou aan eenige sanctiebepaling deel te nemen, indien de juridische verplichting van andere staten om hulp te verleenen aan de staten, die door de uitvoerverboden tegen Italië het zwaarst getroffen worden, niet veel sterker zou worden uitgesproken en indien niet de uit deze alge- meene verplichting voortvloeiende bijzondere verplichtingen precies zouden worden om schreven. Er werd tenslotte een compromis verkre gen, doch Titulescu heeft hierin volstrekt niet van ganscher harte toegestemd. Titulescu had er ook op aangedrongen, dat de commissie zou aanraden een vermindering van de invoercontingenten der staten, die wei geren zich bij de sancties aan te sluiten. Titu lescu had hier natuurlijk Oostenrijk en vooral Hongarije op het oog. De gedelegeerde van Polen verzette zich echter tegen dit denk beeld. De correspondent van de Daily Express te Kairo meldt, dat men in Egypte zich onge rust maakt in het vooruitzicht van oecono- misehe sancties. Egyptes handelsbalans ten opzichte van Italië is actief. Italië is Egyptes derde klant op de wereldmarkt en kocht ver leden jaar voor 2.200.000 Egyptische ponden ruwe katoen. Ook is het een belangrijk af nemer voor Egyptische uien. Het is mogelijk, dat Egypte Engeland kan bewegen, dit jaar den heelen katoenoogst op te koopen, maar men kan niet verwachten, dat Engeland steeds een aankoop zal garandeeren, welke met de vraag van Italië gelijk staat. Vandaar dat er kooplieden zijn, die te kennen geven, dat le. Egypte geen lid is van den Vo kenbond en niet aan de bespreking van de sancties deel neemt. 2e. dat het geschil Egypte niet inte resseert, omdat niet is aangetoond, dat het bedreigd wordt; 3e. dat Egypte niets te win nen heeft, maar niets dan gevaar zal loopen, bij deelneming aan de sancties. Mussolini acht ^aval's voorwaarden onvoldoende. De Daily Telgraph verneemt uit Genève, dat Mussolini wel Dere.d i3 tot onderhandelen, doch niet onder de voorwaarden door Laval gesteld, die echter reeds veel verder gaan, dan vele leden van den 'olker.bond mogelijk achten. Een Italiaansche persstem. De Milaneesche Stampa bezweert Frankrijk zich niet door Engeland om den tuin te laten leiden. Italië heeft vertrouwen in de weer standskracht van het Fransche volk en zijn regeering. Iedere zwakheid bergt het gevaar in zich, dat geen uitweg meer kan worden gevonden. Onder dit opschrift merkt de Daily Herald in een hoofdartikel o.a. op: „Engeland beseft volkomen de bezorgdheid van Frankrijk yoor zijn nationale veiligheid en het is meer nog dan 10 jaar eleden, toen het verdrag van Lo- carno werd geteekend, bereid die veiligheid via den *V olkenbond, te waarborgen. Daarom juist is het nu tijd de dingen bij hun naam te noemen. Frankrijk heeft thans de kans van een men- schenleeftijd. En Laval loopi gevaar die kans weg te gooien. Dat is de zuiverer waarheid, die wij in het hart van de Fransche regeering en de Fransche pers zouden willen branden. De geheele toekomst van Frankrijk gaat sa men met den Volkenbond. Als deze ineen mocht storten zou de oekemst van Frankrijk wanhopig zijn. En juist thans, nu volledige Fransche steun uit den Volkenbond een sta len slagboom tegen agressie zou kunnen ma ken, weifelt en aarzelt Laval. Dat heeft de openbare meening in Engeland gedreven tot een razernij, die reeds lang het stadium van de uiterste verbazing voorbij is. „Wie heeft vooraan gestaan Dij de stich ting van den Volkenbond? Frankrijk! Wie was de vurigste voorvechter van het stelsel van collectieve veiligheid? Frankrijk! Is het dan te begrijpen, kan het waar zijn, dat Fran- krijks verdediging vernietigd zal worden door Frankrijks hand? Het is waar dat Frankrijk te kiezen heeft tusschen Mussolini en den Volkenbond. Maar het moge zich herinneren, dat men geen ome- lette kan maken zonder eieren stuk te slaan. „Als de Volkenbond Abessinië nu niet kan beschermen tegen agressie, hoe kan men dan verwachten, dat het morgen Frankrijk wel tegen agressie zal kunnen beschermen?" De sterkte van de Italiaansche troe pen in Libye. Over de juiste sterkte van de Italiaansche troepenmacht in Libye is men over het alge meen zeer geheimzinnig, maar Donderdag werd bekend gemaakt dat ze 50.000 man sterk is en uit drie divisies bestaat. Eenige dagen geleden is de Metaniro-divisie, die 17.000 man sterk is van Ancona naar Tri polis vertrokken begeleid door 48 bommen werpers. De andere twee divisies, die eenigen tijd ge leden vertrokken zijn, zijn de Assietta-divisie, die thans te Derna ligt en de Cesseria-divisie bij Benghazi. Naar het D. N. B. uit Rome meldt, heeft de chef van de Italiaansche regeering gisteren de gezanten van Frankrjjk, Argen tinië en Engeland ontvangen. Aan het onderhoud met Drummond wordt hier groot gewicht gehecht. Hoewel men van beide kanten het grootste stilzwijgen .in acht neemt over den inhoud der bespreking, laat men toch doorschemeren, dat het onderhoud een bevredigend verloop heeft gehad. Men is van oordeel, dat de kwestie van de vermindering der strijdkrachten in de Middeilandsche Zee en de daaraan door de Engelschen vastgeknoopte vraag van een vermindering der Italiaansche troepen aan de Egyptische grens in de Tripolitaansche provincie Cyrenaika een zekere rol hebben gespeeld. Naar men uit Engelsche kringen ver neemt, zal Zaterdagavond een ongeveer 12 deelen omvattend officieel communiqué over het onderhoud tusschen Mussolini en Drummond worden uitgegeven. De correspondent van de „N. R. Crt." te Genève telefoneerde gisteravond aan zijn blad: De juridische commissie van de conferentie der Volkenbondsstaten voor de sanctiebepa lingen tegen Italië, heeft als haar meening uitgesproken, dat de andere staten geen beroep zullen kunnen doen op de meestbegunstigings- clausule, om te verlangen, dat bepaalde voor- deelen, b.v. hoogere invoercontingenten, die verleend zouden worden aan staten, die het ernstigst onder de stopzetting van hun uit voer naar Italië te lijden hebben, ook aan hen deelachtig worden. De commissie was van oordeel, dat de eisch van het Volkenbonds verdrag, dat de staten elkaar wederzijds hulp moeten verleenen, om het nadeel der sanctie maatregelen zoo gering mogelijk voor elkaar te maken, een buitenwerkingstelling der meestbegu n s tigingsc1ausu1e in dit geval volkomen rechtvaardigt. De tweede vraag was, of in gevallen, waarin Italië zich de groote voordeelen bij een handels verdrag verworven gad, staten, die tengevolge van de meest-begunstigingsclausule zich dus ook in gelijken voordeeligen toestand als Italië bevinden, thans in een minder gunstigen toe stand zouden geraken, dóórdat de Italiaansche invoeren en dus ook de Italiaansche voordee len komen te vervallen. De commissie wrs van oordeel, dat weliswaar juridisch ook de voor rechten aan de andere staten zouden ophou den te bestaan, doch dat de regeeringen den toestand ten gunste van die andere staten zullen moeten herstellen, voorzoover deze stat en aan de sanctiebepaliDgen deelnemen op grond van die bepaling van het Volkenbondsverdrag, waarbij de staten zich verplicht hebben, de nadeelige gevolgen van de sanctiebepalingen zoo gering mogelijk voor elkaar te maken. Naar Reuter uit Rome meldt, neemt, naar mate de bedreiging met sancties en de pressie van Engeland toenemen, tevens de wil tot weer stand der natie toe. In goed-ingelichte kringen bestaat er nog een kleine hoop, dat het Vaticaan tot een vreedzame regeling van het conflict zal kunnen bijdragen. De hoop op een actie van het Vaticaan is gevestigd op het feit, dat men er van overtuigd is. dat de Vaticaansche diplomatie de laatste weken niet heeft stilgezeten. De Heilige Stoel is tegen eiken oorlog, dus ook tegen den hui- digen, maar tevens tegen een algemeenen oorlog, welke uit elke poging om het huidige conflict te onderdrukken kan voortvloeien. Hjj is voor een vreedzame oplossing, maar schijnt vooral beducht voor sancties of vernederende maatregelen, in naam van den vrede genomen. Men verneemt, dat de meeste nuntii den laatsten tijd op het Vaticaan zijn geweest en veronderstelt, dat zrj naar de hoofdsteden van de landen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, zijn vertrokken met instructies om op den vrede aan te dringen. Het vertrek van mgr. Maglioce naar Parijs, waar hij dadelijk door Laval werd ontvangen, heeft hier zeer de aandacht getrokken. Men zegt, dat hij geen bepaalde voorstellen meebracht, maar is overtuigd, dat hij er bij Laval op heeft aangedrongen, dat hij in verzoenenden geest werkzaam zal blijven. Frankrijk -al zijn verplichtingen uit hoofde van artikel 16 lid 3 na komen. Naar het D. N. B. uit Parijs meldt, heteft Laval, tijdens het onderhoud dat hij Vrijdag middag met den Engelschen gezant te Parijs heeft gehad, hem het Fransche antwoord op de Engelsche vraag overhandigd. Naar in goed-ingelichte Fransche krin gen verluidt, zal Frankrijk zijn verplich tingen, voortvloeiend uit par. 8 van art. 16 vervullen en zal dus wanneer dit noo- dig zal bijken, zijn deel in de collectieve verplichtingen op zich nemen. Frankrijk beantwoordt de Britsche vraag dus be vestigend. In Fransche kringen wordt er echter den nadruk op gelegd, dat de voorwaarden, die gesteld zijn, van dien aard zijn, dat par. 3 van art. 16 in de tegenwoordige omstandig heden geen gevaar loopt, te behoeven te wor den toegepast. Immers Engeland koestert geen aggressievè gevoelens ten aanzien van Italië en Italië is niet van plan, Engeland aan te vallen. De „Daily Telegraph" meldt uit Genève: In een geheime zitting van de coördinatie commissie voor de sancties is besloten, morgen rapporten te zenden aan Amerika, Japan Brazilië en Duitschland inzake de financieele en oeconomische sancties en het wapenuit voerverbod. In een begeleidenden brief zal de commissie uiting geven aan den wensch, de meening der regeeringen over deze kwesties te vernemen. De vier regeeringen zullen worden uitge- noodigd, hun handel met Italië in den tegen- woordigen omvang voort te zetten, en een aanvulling der door de sanctiemaatregelen gelaten leemten te vermijden. Het schijnt, dat er aan het Noordelijk front thans weer eenige beweging zal komen. Uit Asmara wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen gereed staan voor den verderen op marsch naar het Zuiden. De verkenningen, die de luchtmacht de laatste dagen van het terrein ten Zuiden van Adoea heeft verricht, zijn geëindigd. Donderdag heeft men Makkallé gebombar deerd, bij welk bombardement de Abessiniërs verliezen geleden zouden hebben. De voortrekkers van het Italiaansche leger zjjn Donderdag reeds verder getrokken langs het dal van de Sulla, waarbij zij Makallé reeds vrjj dicht genaderd zjjn. De troepen van ras Syoem zouden zich teruggetrokken heb ben, waarbij er nochtans verschillende scher mutselingen zouden hebben plaats gehad, die eenige verliezen aan de Italianen toebrachten. Men verkeert nog in het onzekere of de Abes siniërs Makkalle zullen verdedigen, doch men neemt aan, dat de Italianen hun beproefde tactiek om de stad eerst te omsingelen ook nu weer zullen toepassen. De Italianen meester van Gerlogoebi. Naar Reuter uit Rome meldt, verneemt de Messagero, dat de regen, welke in Ograden weer is gevallen, den opmarsch van de troepen van generaal Graziani stuit. Vermoedelijk zal de regen tot November duren. De Italiaansche troepen hebben zich op hef Zuiderfront meester gemaakt van Gerlogoebi (Gelegen op de grens van het betwiste gebied) Dus weer een ellendige dag in hel voor uitzicht. Heusch niet noodig I Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. Engelsch'Egyptische voorzorgs maatregelen. De Times meldt uit Kairo: Wegens de inrichting van een voorloopige basis voor de Middeilandsche Zeevloot te Alex- andrië en wegens de aanzienlijke vermeerdering van Italiaansche strijdkrachten in Lixië, is in overeenstemming met de Egyptische regeering besloten, om het Britsche garnizoen in Egypte voorloopig te versterken met een brigade infanterie, welke binnenkort in Egypte zal aankomen. Brigade-generaal Priestman, die het bevel voert over de nieuwe troepen, is commandant geweest van het Britsche contingent in het Saargebied bij de volksstemming. De Britsche luchtmacht in Egypte is even eens versterkt. De nieuwe brigade zal voor loopig te Alexandrië blijven. Inmiddels worden een Britsch en een Egyptisch bataljon naar Mersa Matruh aan de westkust gezonden om het Egyptisch bataljon te versterken, dat in normale gevallen g^stationneerd is te Sollum aan de grens. Over de geheele linie een persoonlijke overwinning van Starhemberg. Naar het D.N.B. uit Weenen meldt, wordt officieel meegedeeld, dat Bondskanselier dr. Schusehnigg den Bondspresident Miklas heeft voorgesteld uit hoofde van art. 82 van de grondwet van 1934 alle leden van de regeering te ontslaan. Tegelijkertijd diende de Bonds kanselier bij den Bondspresident zijn ontslag in volgens art. 86 van de grondwet van 1934. De Bondspresident keurde het voorstel om de leden van de regeering te ontslaan goed, maar aanvaardde het verzoek van den Bondskanse lier om van zijn ambt ontheven te worden, niet. Hij trachtte den Bondskanselier er toe te be wegen een nieuw kabinet, samen te stellen. Schusehnigg aanvaarde deze opdracht en kwam hierna met voorstellen die door den Bondspresident werden aanvaard. In het nieuwe kabinet zal Schusehnigg niet alleen Bondskanselier zijn, maar tevens belast worden met de portefeuille van landsverdedi ging en die van onderwijs. Het nieuwe kabinet zal verder uit de vol gende personen bestaan: Ernst Starhemberg, vice-kanselier. Egon Berger Waldenegg, minister van bui- tenlandsche zaken. Eduard Baar Barenfels, minister van bin- nenlandsche zaken en verzekeringswezen. Prof. dr. Debretsberger, minister van soc. zaken. Dr. Ludwich Draxler, minister van handel en verkeerswezen. Dr. Robert Winterstein, minister van justitie. Ludwig Strobl, minister van landbouw. Buresch, minister zonder portefeuille, belast met alle economische aangelegenheden en voorzitter van de economische ministerieele commissie. Een proclamatie van Fey. Naar het D. N. B. uit Weenen meldt, heeft dr. Fey gisteren de volgende proclamatie voor de Heimwehr uitgevaardigd, die o.m. het vol gende inhoudt: „Ik eisch van alle kameraden en troepen van de Weenscbe „Heimatschutz", dat ze zich rustig zullen houden en zich niet door geruch ten, gebeurtenissen of onlusten tot eigenmach tige daden of ongedisciplineerd optreden zullen laten verleiden. Kameraden! Gij hebt mij gis teren uw liefde en trouw getoond: derhalve verwacht ik van u, dat gij aan het opperste bevel gehoor zult geven". Het begrip militie officieel ingevoerd. Ondanks de vele dementis der laatste dagen, heeft geheel onverwachts na een ministerraad, waarover verschillende niet te controleeren ge ruchten de ronde deden, een reconstructie van de regeering plaats gehad, die over de geheele linie een persoonlijke overwinning voor Star hemberg beteekent. Schusehnigg blijft bonds kanselier, maar zal aan prins Starhemberg, die vice-kanselier hlijft, de opperste leiding van alle weerbaarheidsorganisaties overdragen, die te zamen den naam van „Freiwillige Militz in Oesterreichischer Heimatschutz" zal dragen. Hierdoor is voor het eerst het begrip militie officieel in Oostenrijk ingevoerd. Dr. Drachsler, de vertrouweling van Star hemberg, wordt minister van financiën, waar door de Heimwehr ook de leiding krijgt op het gebied der financiën. Verder bezet de Heim wehr met haar vertrouwensmannen, de minis teries van buitenlandsche zaken, van binnen- landsche zaken en van het ministerie van openbare veiligheid. De overwinning van Starhemberg beteekent tevens een bevestiging van de door de Oosten- rijksche regeering gevolgde politiek ten gunste van Italië. De koers der regeering blijft die van Dollfuss. De buitenlandsche politiek zal het handhaven van den vrede en van de neutrali teit ten doel hebben. B(j de reconstructie Is het van belang, dat enkele ministers, die golden als voormannen van de oude christelrjk-sociale partij, zijn afgetreden. Eveneens is afgetreden de leider van de Weensche Heimwehr, dr. Fey, die naar het heet, sinds langen tijd op slech ten voet stond met prins Starhemberg. Het te Stamboul verschijnende blad „Tan" meldt uit Ankara, dat daar een samenzwering tegen staatspresident Ataturk ontdekt is. Er zijn tenminste twintig arrestaties verricht. De leider van de samenzwering is Yahya, een vertrouwde van den ouden samenzweerder Cerkesetem, die na den onafhankelijkheids oorlog verbannen is. Ook een afgevaardigde uit de provincies Urpha en Ursavag zouden bjj de samenzwering betrokken zijijn. Korte berichten. De Italianen zjjn in haastig tempo doende, om de haven Massawa aan de Roode Zee gereed te maken voor verde diging. Donderdagnacht hebben er groote transporten van kanonnen plaats gehad naar de eilanden, die voor de baai van Massawa gelegen zijn. Men schat het aantal Italiaansehe vliegtuigen, dat te Assab aan de Roode Zee geconcentreerd is, op 500. De coördinaten-commissie zon hebben besloten een beroep te doen op Duitsch land, dc Ver. Staten, Japan en Brazilië, om hun handel met Italië In den tegen- woordigen omvang voort te zetten, doch de door de sancties veroorzaakte leemten in Italië*» bevoorrading niet aan te vullen. Eden geeft in overweging de sanctie-» conferentie tot 29 dezer te verdagen. Ver moedelijk houdt dit voortsel verband met diplomatieke besprekingen tusschen Lon den, Parijs en Rome. Volgens een bericht uit Rome hebben de Italianen zich op het Zuidelijk front van Gerlogoebi meester gemaakt. De Italiaansehe oorlogscorrespondenten houden vol, dat een deel der troepen van Graziani oprukt langs de grens van Britsch Somallland, om den toevoer van wapens en munitie naar Abessinië af te snijden. De laatste versterkingen, die uit Napels vertrokken zijn, zouden bestemd zijn voor het leger van Graziani. De Engelsch-Egyptische strijdmacht wordt, wegens de concentratie van Itali aansehe troepen In libye, voorloopig met een brigade Engelsche Infanterie ver- sterht. Mussolini heeft gisteren de gezanten van Engeland, Frankrijk en Argentinië ontvangen. Aan het onderhoud roet Drum mond wordt te Rome groote beteekenis gehecht; vandaag zal er een communiqué worden uitgegeven. Laval heeft Vrijdagavond het Fransche antwoord op de Engelsche vraag aan den Britschen gezant te Parijs doen toekomen. Frankrijk verklaart zich hierin bereid zijn verplichtingen tot militairen bij stand, voortvloeiend uit art. 16 par. 3 van het Volkenbondspact, te zullen nakomen. Tot nog toe hebben 15 staten de eerste aanbeveling van de sanctie-commissie op gevolgd, n.1. de opheffing van een e.v. wapenembargo naar Abessinië en de in voering van een zoodanig embargo naar Italië. Men verwacht ieder oogenblik een ver der oprukken van de Italiaansehe troepen In het Noorden. Doel van dezen opmarsch is Mahallé, welke stad gisteren opnieuw door Italiaansehe vliegtuigen is gebom bardeerd, waarbij de Abessiniërs verliezen zouden hebben geleden. Er zouden tus schen de voortrekkers en troepen van ras Seyoem eenige schermutselingen hebben plaats gehad. Te Addis Abeba werd gisteren officieel medegedeeld, dat in bet totaal 158 Abes sijnsche soldaten met ras Gngsa naar de Italianen gedeserteerd zijn. De subcommissie voor de oecoiroml- sche sancties heeft een Ijjst vastgesteld van grondstoffen en sleutelproducten, welker uitvoer naar Italië zal worden verboden. De subcommissie heeft voorts in be ginsel het Britsche voorstel tot algeheel verbod van invoer in de aan de sancties deelnemende staten van Italiaansehe producten aangenomen. In de Izwestjja schrijft Radek, als commen taar op Duitsche persstemmen, dat de voor naamste zorg van Duitschland daarin bestaat, een versterking van de Fransch-Engelsche betrekkingen te beletten. De toenemende hulp, die Duitschland Italië verleent in den vorm van export, met bet doel Engeland te dwingen Duitschland een overeenkomstigen prijs te be talen, is voor Italië niet de hoofdzaak. De hoofdzaak is, dat als Duitschland erin slaagt de pogingen te saboteeren om tot een Franscb- Engelsche overeenstemmieg te komen, het onmogelijk zou worden om den druk op Italië te versterken. Door een wig te drijven tusschen Frankrijk en Engeland en te helpen om van het conflict in de Middeilandsche zee een con flict met een duurzaam karakter te makeD, hoopt de Duitsche diplomatie met Engeland tot een principieel accoord te komen, dat het de vrije hand in Europa geeft. i Een gisterenmiddag uitgegeven bulletin meldt, dat de toestand van den hertog van Buccleuch, vader van Lady Alice Scott, gister morgen zeer ernstig was. Lady Alice is met een vliegtuig van den prins van Wales uit Londen naar Selkirk in Schotland gevlogen, waar de geheele familie aan het ziekbed ver- eenigd is. Gisterenmiddag 4 uur is nog een bulletin uitgegeven van den volgenden inhoud: De toe stand is sinds hedenmorgen niet verergerd;, maar de patiënt is zeer zwak.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5