WINKELWEEK Stadsnieuws Een wonder-middel legen PRIKKEL-hoestf Predikbeurten DAMES! BONTHUIS ÓÓK vonr Uw «RUin"0T0 VAN LACO ZULT U HOOREN! Laco zult U zien! akkers Abdijsiroop BONTKRAGEN «I. <J. Mm Koopman HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG ig OCTOBER 1935. 9 f 950. —aan prijzen beschikbaar gesteld. De vlaggen uit en tvjord van onzen Burgemeester Ned. Ver. van Huisvrouwen. De winkelweek en de spertijd. Zondag 20 October Vonnis van Lt van Boven geveld. KONINGSTRAAT 93. l)HKl.)ry, BI. AD Groote deelname van de zijde van de winkel.ers. De belangs,ell,„» je' L U .8rce"' Laa' ieder meedoen- ieder maakt kans op den hoofdprijs van honderd gulden, een der andere acht en derttg geldprijzen of een der 180 praetische cadeaux ut, de zaken van de deelnemende winkeliers. Voo, een totaal bedrag van Maandag begint de door onze redactie georganiseerde winkelweek. De stad zal van Maandag tot Zaterdag een feestelijk aanzien hebben. De rijk verlichte étala ges, van de deelnemende winkeliers, die goed verzorgd zijn, zullen duizenden kij kers trekken, en honderden koopers naar binnen lokken. Warit het is met dit laat ste woord aan het publiek, dat wij het aan willen moedigen volgende week hun jnkoopen bij de deelnemende winkeliers te doen. Speciale aanbiedingen zullen in de winkels worden gedaan. Men zie daarvoor de étalages en leze de adver tenties in de Heldersche Courant van volgende week Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Onze winkelstand zal U deze week toonen dat u niet buiten de stad hebt te kooipen. Qok onze abon- né's^óït dé omgéving wekken wtj op tot een bezoek aan Den Helder en aan de zaken yam? de deelnemende - winkeliers. Oök' voor hen staat de gelegenheid open mee te doen aan het oplossen en inzenden van den gevraagdein zin. Ook zij kunnen den hoofdprijs- van honderd gulden, den tweeden prijs van vijftig gulden of een der andere geldprijzen of waardevolle cadeaux, die men in de advertentie elders in dit nummer vermeld vindt, winnen. Voorwaarde voor deelname is dat men vijf bonnen, die door de deel nemende winkeliers verstrekt wor den, bij aankoop van 0.50 één bon, inruilt tegen een bewijs van deel name op ons kantoor en op dat be wijs van deelname den gevraagden zin invult. Deze zin verkrijgt men door de winkels van de deelnemende winkeliers te bezoeken en het num mer te noteeren dat voor een der étalageramen hangt, alsmede de let ter, die in een der étalages is neer gelegd of opgehangen. Als men zoo alle letters en nummers heeft geno teerd heeft men niet anders te doen dan de letters op te schrijven op volgorde van de nummering en men heeft de zin. Doodeenvoudig dus. Wie meerdere bonnen heeft en dus meerdere bewijzen van deelname kan in zenden, diens kans wordt vanzelf op den hoofdprijs of meerdere der andere prij zen, grooter. Wanneer men dus een mantel noodig heeft of een japon, een kachel of een lamp, huishoudelijke artikelen, fruit of levensmiddelen, men koope die volgende week bij een der deelnemende winkeliers. Iedere 0.50 waarde geeft dus een bon en voor iedere 5 binnen krijgt men een bewijs van deelname. Men heeft kans dat wat men volgende week bij een der deel nemende winkeliers koopt, men dubbel en dwars terugkrijgt aan waardebons of praetische cadeaux. Men zie voor de tientallen prijzen de advertentie, met de namen van de deel nemende winkeliers, op pagina 8 van dit blad. Direct na afloop van de winkelweek zullen wij de oplossingen nazien en zoo spoedig mogelijk zullen dan de prijswin naars bekend gefhaakt worden. Dat zal in ieder geval in den loop van de week na de winkelweek gebeuren. Vermoede lijk Dinsdag 29 October, Wij herhalen hier ons verzoek tot de deelnemende winkeliers, de vlag gen uit te steken, zoodat de stad volgende week een feestelijk aanzien heeft. Waar gezelligheid is daar trekt men menschen, en die zijn noodig voor het slagen van de winkelweek; Dus; de vlaggen u i 113 Het initiatie) van de Heldersche Courant, om het koopen in Den Helder aan te moedigen, heeft mijn volle sympathie. De Mid denstand heeft, vooral in onzen tijd, een moeilijken strijd, om het hoofd boven water te houden en waar onze stad tal van goede zaken bezit, die behoorlijk voor den dag komen en waar men zeker even goedkoop uit is als in de zaken buiten onze gemeente, verdient het streven, om op deze zaken de aandacht te vestigen ieders waardeering. Het 'bevoordeelen van den plaat selijken Middenstand, is het be voordeelen van onze eigen gemeente. Ik hoop< dat het pogen van de Heldersche Courant, om meer de aandacht te vestigen op onze plaatselijke zaken, met succes bekroond zal worden. De burgemeester van Den Helder, Onze oud-stadgenoot, de heer G. War ner, te Amsterdam, slaagde 16 dezer met goed gevolg op het aldaar gehouden examen voor het arts-diploma. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 21 Oct. tot 28 Oct. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingwa, Kanaalweg. TKEKKERSBOND. Wij verwijzen naai' de advertentie voor komend in hét nummer van heden waarin de Nederlandsche Trekkersbond bekend maakt, 'lat h<j op Dinsdag 22 October a.s. een open bare trekkersavond in tie bovenzaal van Alg. Mil. Tehuis in de Spoorstraat houdt. EERSTE MaRINE-CONCERT. In aanvulling op hetgven wij reeds schreven, willen wij nog even verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden, voor het concert van a.s. Woensdag. Vóór de pauze wordt gespeeld de vijfde sym ihonie van Tschaikowsky, na de pauze is het programma zeer afwisselend; we krijgen een orientaalsche suite van Gauwin. en een der Noorsche rhapsodieën' van Halvorsen (no. i) en tot slot de czardas uit de bekende opera van L. Grossmann »l)er Geist des Wojwoden Alle aantrekkelijke nummers. Dus Woensdagavond half negen 1 NIEUWE ZAAK. In de Schagenstraat no. 60 opent de heer Koffeman hedenmiddag zijn gemoJerniseerden bakkerswinkel. Velen kennen den heer Koffe man als hun bakker; de bakkerij was een jaar of wat geleden al gemoderniseerd, maar de winkel tot nog toe niet. Dat was natuurlijk wel van invloed op het bezoek; de eigenaar heeft dat begrepen en omdat er nu toch plannen schijnen te bestaan om ook op de straat zelve een verjongingskuur te doen ondergaan, heeft de heer Koffeman de koe bij de horens gevat en een vriendelijk uitziend, modern winkeltje in het leven geroepen, waai heden middag een keur van gebakjes de koopers toelachen. ONBEWOONBAARVERKLARING. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te ver klaren eeh woning aan de Bassingracht f0, toebehoorende aan J. H. Moorman, alhier, a s- mede een woning Doggersvaart 9, toebehoc- rende aan A. en J. van den Berg Cz. te Anna Paulowna. Eerstgenoemde moet ontruimd zyn binnen een week, laatstgenoemde binnen drie maanden. AANBESTEDING. Door den heer J. J. Schoeffelenberger werd Vrijdagmorgen in Café Minneboo, Keizerstraat alhier, openbaar aanbesteed het bouwen van een enkele en van een dubbele woning aan den Strooweg alhier. Ingeschreven was als volgt; ,A O O G X 0) c X <D CO Z -4-1 <D J. de Wit f 2.875.— f 5.692.— E. J. van Voorst 2.950.— 5.400.— W. F. Labout 2.990.— 5.380.— C. Th. Quack 3.245.— 5.580.— F. A. Zeilmaker C. A. Blok, Driehuis 3.400.— 6.500.— E. Zon 3.425.— Geus Molenaar 3.475.— 5.735.— Gebr. Riemers 3,496.— 6.547.— K. Venema 3.570.— 5.770.— Reyers Vlaming 3.570.— 6.820. D. Koger 3.869.— 6.329.— Minneboo Walboom 3.900.— 7.280.— Muziek en Esperanto. Het was voor een lang niet volle „Musis Sacrum"-zaal, dat Donderdagavond mevr. Posthuma als vice-presidente der vereeniging, het welkomstwoord toeriep aan diegenen, welke het de moeite waard gevonden hadden aan de uitnoodiging gevolg te geven. En het was deze categorie, welke gelijk had; want het was een gezellige avond, waarop we ons zeer zeker niet verveeld hebben. Men had, zeer verstandig van de dames- bestuurderen, een gedeelte van den avond ge reserveerd voor een tweetal muzikale inter- mezzi, terwijl het leerzame, ditmaal bestond uit een lezing over Esperanto door den heer P. de Jong. Het kwintet, onder leiding van den heer Preus, gaf allereerst eenig muzikaal allerlei. Daar was een marsch, een wals, iets „hot's" en wat sentimenteels. Het klonk aardig en dat was het voornaamste. De heer Preus zelf speelt verdienstelijk viool en daar men zich aan het populaire genre hield, was natuurlijk succes verzekerd. Toen arriveerde de heer de Jong, Esperanto- enthousiast bij uitnemendheid, die de uitnoo- ding der N. V. v. H. gaarne aanvaard had om eens een uiteenzetting te geven van deze, zooveel gesmade als verheerlijkte, wereldtaal. Allereerst vertelde hij, dat de bij velen post gevat hebbende idéé, als zou het Esperanto maar een nieuwtje zijn, foutief is. Het is geen nieuwtje. Integendeel; eeuwen geleden liep de groote wijsgeer Descartes reeds met dergelijke plannen in z'n hoofd rond, terwijl ook cultureele kopstukken als Comenius en Leibnitz zich met het principe van een „wereld-taal" bezig hielden. Er is ook wel eens een systeem geweest, doch daar dit al te machinaal in elkaar ge zet was, had het niet de minste kans van slagen. Dit was het z.g. „Volapük". Het Esperanto, zooals wij het thans ken nen, werd geboren in Polen in den jare 1887.-.<! Een zekere Dr. Martin Schleier nam het initiar, tief en zie: het slaagde. Dat het juist in Polen ontstond is frappant: het was daar een ware taal-chaos, zoodat Dr. Schleier persoonlijk zag, hoe noodzakelijk het was, dat er eenheid op taalgebied kwam. Het ging natuurlijk alles behalve via het bekende leien dakje. Maar... ging het dan langzaam, het groeide. Het was in Frankrijk, dat men er zich belangrijk voor interesseeren ging. En hier ving de zegetocht over de wereld aan. Groepen ontstonden, ver- eenigingen, congressen werden gehouden en vandaag den dag bestaat er een uiterst be langrijke wereldassociatie. Tal van bezwaren, die er zoo tegen het Esperanto aangevoerd worden, bespreekt de heer de Jong. En de lans die hij voor deze wereldtaal breekt, mag er zijn. Een voornaam punt is wel de sociale waarde van het Esperanto. Millioenen zijn niet in de gelegenheid Fransch, Engelsch of Duitsch te leeren. Zoodoende kan men zeggen, dat voor déze menschen prac- tisch een stuk cultuur verborgen blijft. Het Esperanto maakt het mogelijk dat ook deze minder bedeelden zich internationaal kunnen oriënteeren. Wij hooren dan nog, dat de internationale organisatie 2000 afgevaardigden in niet minder dan 53 landen heeft en dat ook in Nederland een bloeiend Esperanto-leven ontstond, hetgeen echter, gezien onzen sectarischen aanleg, ver deeld is over diverse geestesstroomingen. Aan het slot van zijn rede gaf de heer de Jong nog enkele opmerkingen over de z.g.n. Cseh-methode, waarover U nog niet zoo lang geleden het noodige in de Heldersche Courant heeft kunnen'lezen. Na de korte pauze was het weer het kwintet, dat een viertal nummers uitvoerde en een hartelijk applaus te incasseeren kreeg. Het was dit en een herfstbouquet, die den heer Preus en de zijnen verplichtten een toegift te geven. Mevr. Posthuma dankte den heer de Jong en 't muzikale ensemble tenslotte voor hun medewerking. EEN PRIJSWINSTER. Donderdag 17 dezer ontving mevrouw G. Aberson, Singel 72, Den Helder, een telegram van den heer H. van Gemert, directeur van de Colgate-Palmolive Handel - maatschappij, Amsterdam, met de mededeeling, dat zij een der gelukkige vyinnaars is in den grooten Palmolive-wedstrijd. Mevr. Aberson heeft de keuze tusschen een Fongers-rjj wiel ter waarde van f 41.50 of een chèque van f 35.Mevr. Aberson kocht de drie stukken zeep, die zij noodig had om aan den Palmolive-wedstryd deel te nemen, b(j C. W. Spierenburg, Van Galenstraat 61, alhier. INGEBROKEN IN DE BASSTRAAT. 50 gulden gestolen. Donderdagmiddag is in de Basstraat bjj de Wed. Bruin op klaarlichten dag ingebroken. Gedurende den middag was niemand in de woning aanwezig en toen de zoon later thuis kwam, bemerkte hij aanvankelijk niets van het ongewenschte bezoek. Al spoedig ontdekte hij dit echter. Het bleek, dat men uit een kistje f 48.— weggepomen had, terwijl uit een portemonnaie nog f2. vermist werd. is U vv Koningstraat 29 Niets was geforceerd of overhoop gehaald Men was via de achterzijde van het huis binnengekomen en door de keuken weer ver dwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. HET HEELAL. Over dit interessante, maar niet zeer ge makkelijk onderwerp, hield mr. dr. G. van den Bergh Donderdagavond voor leden en donateurs van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een lezing. Zelf begon hij al zich te excuseeren over het feit, dat een onderwerp als dit, dat nog in geen 20 avon den zou zijn uitgeput, thans in vogelvlucht in slechts enkele uren moet worden behan deld wat moet het dan met den verslag gever, die nog weer meer moet samen vatten?... Stap voor stap ging spr. met ons den kosmos in, we begonnen bij de aarde, den dampkring, zon en maan, de planten, en kwamen zoo geleidelijk verder in het heelal. Om ons eenigszins een denkbeeld te geven van afstanden en begrippen, waarmede men in de astronomie te doen heeft, werkte de spr. met afmetingen, dis binnen ons bevat tingsvermogen lagen. Zoo kregen we, althans eenigszins, een denkbeeld van den kosmos, van zijn ontzagwekkende structuur, van de 'alje verbeelding tartende afstanden en groot- tep. Om bijvoorbeeld een denkbeeld te krijgen vain de aarde waarop wij leven en van wat er: zich op bevindt, gaf hij de volgende ver gelijking: de aarde heeft een middellijn van 12000 km.; de hoogste berg, de Mount Everest, is 9 km. Deze verhouding, terug gebracht op een bol van 1.30 m. middellijn, geeft voor den Mount Everest een verheven- heidje van mm. Zoo is het met de zeeën ook en bergen en zeeën spelen dan ook, ten aanzien van het aarde-lichaam daarop geen ro}; een voetbal, die in de sloot gerold is, is bij wijze van spreken, natter dan de aarde mét al haar zeeën. Op dergelijke even bevatelijke wijze, kregen we daarna een uiteenzetting van het begrip dampkring en zijn beteekenis ten aanzien van de aarde. Op dezen zelfden bol van 1.30 m. hoögte, wordt zoo'n dampkring 7% mm. dik. En dat is dan nog het aller uiterste maximum ervan, waarop hij al zeer sterk verdund is; sneeuw, hagel én alle natuurverschijnselen spelen zich nog veel dichter bij de aardkorst af. Geleidelijk gingen we zoo verder, naar de maan, de zon, waarvan onze aarde een der negen planeten is, en zoo trachtte de spr. ons aanschouwelijk voor te stellen, hoe, on danks de aanwezigheid van al die hemel lichamen, de werrelduimte nochtans buiten gewoon „léeg" is. Zelfs op het kleine model, dat spr. in gedachten geconstrueerd had en waarmee hij alles aanschouwelijk trachtte te maken, zelfs op zoo'n model zijn die af standen nog aanzienlijk. Dan komen we buiten ons zonnestelsel; de dichtstbijzijnde ster, de alpha, ligt op 40 billioen kilometers afstand, eén begrip, dat wij ons niet - kunnen voorstellen. Zooals bekend, werkt men in de astrologie dan ook met lichtjaren. In dit verband had de spreker het over de begrippen lengte en afstand, die alleen bestaan „in betrekking tot" andere afstanden. Een absolute lengtemaat bestaat niet; de groote wiskundige Poincaré heeft dat geestig uiteengezet. Ook de tijd wordt slechts gemeten door vergelijking met andere dingen, en het is Einstein geweest, die be wezen heeft daadwerkelijk bewezen dat deze relativiteit ook geldt ten aanzien Van de wereldruimte. Dan komt de vraag: hoeveel van die hemellichamen zijn er wel? Op aanschouwe lijke wijze zette spr. uiteen op welke wijze men de aantallen, door berekeningen, tracht te benaderen (want meer dan benaderen is het niet). Met den grootsten telescoop ter wereld, de Mount Wilson telescoop in Ame rika, worden bepaalde gedeelten van den hemel gefotografeerd; op deze wijze komen groote aantallen sterren te voorschijn, die men met den gewonen kijker niet zien kan. Zoo'n opname wordt dan als gemiddelde ge nomen; men kent precies de grootte van het deel van den hemel, dat gefotografeerd is, en berekent op deze wijze het totaal. Zoo is men thans gekomen tot een totaal van 1500 millioen sterren, maar vast staat reeds, dat er veel meer zijn, omdat tenslotte ook die grootste kijker ter wereld lang niet alles kan opnemen. Zoo kwamen we op den melkweg, de ster- rengroep waartoe ons gansch sterrenstelsel behoort, en tot de vraag: is dan de melk weg het eenige sterrenstelsel of zijn er nog meerdere? En dan luidt het antwoord, dat met vrij groote zekerheid kan worden vast gesteld, dat de vele nevelvlekken, die men reeds zeer lang waarnam, maar waarvan men de beteekenis niet wist, alle nieuwe melkwegstelsels vormen. Nu reeds zijn 2 millioen van zulke nieuwe melkwegen ont dekt! 2 millioen complexen dus van milli oenen en nogmaals millioenen sterren, zon nen, planeten, enz., conform de onze. De dichtstbijzijnde van die 2 millioen melk wegen ook dat heeft men door bereke ning kunnen vaststellen ligt 850.000 licht jaren van ons verwijderd, d.w.z. dat het licht, dat de sterren ervan uitstralen 850.000 jaar noodig heeft om de aarde te bereiken Eenmaal zoover, komt de vraag: gaat dat zoo door tot in het oneindige? Wij kunnen ons, noch van eindigheid, noch van oneindig heid eenig begrip vormen. Want by eindig heid komt, de vraag: wat is er dan achter die eindigheid? is de vanouds beproefde Akker s Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskrach! van reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Apolheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2 per flacon En oneindigheid kunnen we ons evenmin indenken. En nu heeft Einstein aangetoond, dat het heelal wel onbegrensd, maar noch tans niet oneindig is. Dit lijkt absurd en toch is het betrekkelijk eenvoudig: evenals we op aarde, steeds doorloopende (denkbeeldig) in een rechte lijn, tenslotte weer op ons punt van uitgang terug zouden keeren, evenzoo geschiedt dat in het heelal. Einstein bewees, n.l„ dat de baan van een lichtstraal en dat is het eenige waardoor we kunnen be palen of een lijn recht is in de wereldruimte een kromming vertoont en dus tenslotte op zijn punt van uitgang terug komt, precies zooals dat op aarde zou ge beuren. Ook dit zette spr. zeer aanschouwe lijk uiteen. Vervolgens behandelde hij nog den levens duur van de sterren en de sterrenbeelden, en zette uiteen, hoe ongelooflijk jong, ten op zichte van den kosmos, onze aarde nog slechts is. En de menschheid zelve, die eerst eeuwen na de consolidatie en vorming van de aarde daarop onstond, is nog weer veel jonger: men zou haar kunnen vergelijken met een zuigeling van eenige uren, voor wie 'dus nog een gemiddelden levensduur van 75 jaar in de toekomst ligt. Op deze wijze be schouwd, begrijpen we ook veel van' het nog ongeordende in onze huidige samenleving, en tevens zien we, dat wij, d.w.z. de mensch heid, nog een heerlijk perspectief van groeiïng voor de borst hebben. Nog weer dieper gaande vragen: wat was er dan vóór zich uit de gasvormige nevels de verschillende sterren consolideerden, en hoe zijn die nevels ontstaan, moeten onbe antwoord blijven: ieder beantwoorde die naar eigen heilige overtuiging. Ook de vraag: waartoe dit alles, waarom is die Schepping er? kan niet worden beantwoord. Dr. Ketner dankte den spr. voor zijn zeer interessante lezing. Een maand vroeger dan andere jaren is dit jaar de spertijd ingegaan, met als direct ge volg, dat de Middenstand er voor zal zorgen Zijn maximale belasting zoo laag mogelijk te houden. Wij hadden gehoopt en het bestuur van de Heldersche Middenstandsver. met ons, dat het Gemeentebestuur tijdens de winkelweek voor deze bepaling de hand zou lichten, zelfs al zou dit; de gemeente dan ook geld gekost hebben. De litkomsten van het electriciteitsbedrijf rechtvaardigen deze verwachting. Wij zijn ech ter teleurgesteld; het gemeentebestuur bleek niet geneigd den spertijd voor een week op te heffen, met als gevolg, dat we volgende week geen overdaad van licht zullen krijgen, dat het feestelijk aanzien van de winkel- strate anders zoo zeer zou verhoogen. ■VEILIGHEIDSMAATREGELEN AAN .IET STRAND.' Afwijzend prae-advles. Door H. Kramer, lid van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschèn Bond tot redding van drenkelingen, is aan den Raad verzocht om aan het strand nabij de Donkere Duinen een strandveiligheidsdienst in te stellen ter verzekering van de veiligheid van de baders in de zee aldaar. In dit adres brengt hij in herinnering zijn schrijven van 13 Mei 1935, betreffende hetzelfde onderwerp, waarop B. en W. berichtten, dat was gebleken, dat bij ver wezenlijking van de door adressant gedane voorstellen een uitgaaf in eens zou moeten worden gedaan van rond f 575.terwijl voorts voor het toezichthoudend personeel gedurende het badseizoen een wekelijksche uitgaaf van f 70.— zou worden gevorderd. Vooral deze laatste, telkens terugkeerende kosten, deden het College tegenover de gedane voorstellen afwijzend staan. Voorts merken B. en W. nog op, dat op de door adressant voorgestelde wijze, van een voldoend toezicht nog geen sprake kan zijn, omdat tegenwoordig gebaad en gezwommen wordt langs het geheele strand tot aan den Van Foreestweg toe. De gemeente kan, met het oog op de kosten, niet voor dit toezicht zorgen. B. en W. zijn dan ook van meening, dat dit aan het particulier initiatief moet worden overgelaten, terwijl de gemeente eventueel steun zou kunnen verleenen. B. en W. achten alzoo geen termen aanwezig voor te stellen, over te gaan tot het instellen van een veiligheidsdienst. In verband met het vorenstaande wordt nog aangeteekend, dat de afd. Den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis bereid is geweest voor dezen zomer bij wijze van proef aan en nabij het strand bij de Donkere Duinen een post voor eerste hulp voor ongevallen te vestigen. SUBSIDIE LIPLEESCURSUS. Afwijzend prae-advles. De plaatselijke vereeniging „Tot bevordering der belangen van slechthoorenden" heeft zich tot den Raad gericht met het verzoek om, ten behoeve van den door haar georganiseer- den cursus liplezen, een subsidie, groot f 120. uit de gemeentekas beschikbaar te willen stellen. Aangezien B. en W. het verleenen van nieuwe subsidies, met het oog op de financiën der gemeente, in het algemeen niet verantwoord achten en er In dit geval geen bijzondere aan leiding voor subsidieverleening aanwezig is, stellen zij den Raad voor op het verzoek af wijzend te beschikken. DE NATIONALE GEBEDSSAMENKOMST. Morgenavond 8 uur samenkomst in het Evangelisatiegebouw, Palmstraat. Naar aanleiding van den oproep van de keizerin van Abessinië tot alle vrouwen van de wereld, om te bidden voor den vrede, heeft zich ook in ons land een comité opgericht, dat besloten heeft op morgen (Zondag) in het geheele land samenkomsten te houden. In onze stad zal in het evangelisatiegebouw .Palmstraat, morgenavond 8 uur een Lithur- gische dienst Worden gehouden, die voor iedere vredevriend toegankelijk is. Om half negen zal er een oogenblik zijn van stil gebed, van bezinning of concentratie. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds Ö.30 u. Ds. N. v.d. praats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, geen dienst, 's Avonds 7 uur; Prop. C. Pel Jr., van de Bilt, Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie Palmstraat) 's Morgens 10 uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem, 's Avonds 5 uur, Avondmaalsbediening door Ds. Blauw 's Avonds 8 uur, Bidstond voor den vrede. Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediklng Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus,Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Groote keuze tegen concurreerende prijzen. Zeer aparte modellen. Bontwerker Weststraat 14. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Zon Hoogwater Oct. op: ond.: s'm. nam. Z 20 6.34 16.55 2.04 2.52 M 21 6.35 16.53 3.35 4.21 D 22 6.37 16.51 4.55 5.32 W 23 6.39 16.49 6.03 6.28 D 24 6.41 16.47 6.52 7.08 V 25 6.43 16.45 7.25 7.42 Z 26 6.44 16.43 7.54' 8.12 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag Zondag 20 4 9 0 17.25 Maandag De dienst, die hoogstens een uur zal duren, zal worden geleid door den heer Luther Ramp. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Het H.M.G. handhaaft het vonnis van den zeekrijgsraad. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 32-jarigen Luitenant ter Zee der 2de klasse H. L. van Boven, laatstelijk dienende aan boord van de Zeven Provinciën, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis op 14 Augustus door den Zeekrijgsraad waarbij hij veroordeeld was tot 3 maanden gevangenis straf met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis en ontslag uit den Militairen dienst, zonder ontzegging van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen, in verband met de muiterij op genoemd schip. Het H.M.G. heeft, met vrijspraak van een ondergeschikt punt, het vonnis, voor wat de straf betreft, bevestigd. PRIJSVRAAG FIRMA JAN GOVERS. Dat de étalagewedstrijd tot een extra acti viteit aanspoort, is reeds gebleken. De firma Jan Govers, Koningstraat, heeft een interes sante prijsvraag samengesteld voor allen, die voor een bedrag van 50 cent koopen. In de étalage, welke speciaal de aandacht vestigt op zagen, zijn een 28-tal woorden en woordjes verspreid. De deelnemer kan deze woorden bij elkaar zoeken en daarvan een zin samenstel len, welke op zagen (voorwerp) en aagen (handeling) betrekking heeft! Het aardige, maar tevens lastige van dezen zin is, dat 11 maal het woordje „zagen" er in voorkomt. De heer Govers stelt 2 hand- en 2 schrob zagen als prijzen beschikbaar. Vele deelnemers aan de groote slagzin- prysvraag zullen niet nalaten ook aan dezen aardigen wedstrijd mede te doen. Wij maken op eigen atelier ieder gewenscht Kraagmodel van elké bontsoort.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9