Radio-programma DE WE EGBERTS Ingezonden De reis van president Paul Krüger met Hr. Ms „Gelderland". GEMENGD NIEUWS éAfeomscHE HEEREN BAAI en BAAI-TABAK HELDERSCHE COURANT VAN, DINSDAG 22 OCTOBER 20 October'22 November 1900 Binnenland. De slachtoffers van de Ui ver. De Nederlandsche ambulance naar Abessinië. Uitbreiding torpedobonv aanval. Vijf leerlingen van Fransche ambachtschool gedood. IK Mi p WË 1 Ifwi Kr»;'*'' ANNO 1753 Hoe deze week Uw inkoppen Doe ze io Den Helder Doe ze bij de deeF nemende winkeliers U bevoordeelt UzelS L Eenige historische blzonderheden. De publieke opinie van die dagen. Het ls deze week 35 jaar geleden, dat de grijze Paul krüger, president van de toen malige Transvaalsche republiek, zich te Lo- renco Marquez inscheepte aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", om daarmede de reis te aanvaarden naar Europa, waar hy de tus- schenkomst voor de beide republieken, Trans vaal en Oranje Vrijstaat, die in vollen oorlog waren met Engeland, hoopte in te roepen van de mogendheden. Velen zijn er, die zich nog levendig die dagen van spanning en van intens medeleven met de Boeren en hun dap peren bevrijdingsstrijd kunnen herinneren, en de kwestie AbessyniëItalië heeft eenige analogie daarmee. Want zoo goéd als thans aller sympathie uitgaat naar de door Italië belaagde Abessijnen en geen woorden scherp genoeg zijn om Mussolini's politiek af te keu ren, zoo goed was toen geheel Europa op de hand van de beide Zuid-Afrikaansche re publieken, die zoo dapper voor hun onafhan kelijkheid vochten. Tot recht begrip van den toestand volge hier een korte historische uiteenzetting. Krü ger, die reeds eerder tegen de Engelschen gestreden had, wist in Januari 1896 een inval van Engelsche troepen onder leiding van Jameson te verhinderen, doch hierdoor ont stond een zeer slechte verhouding met Enge land, die voortdurend erger werd en in 1899 leidde tot den oorlog, Reeds vooraf had Krü ger, die een goed staatsman was, en reeds lang dit conflict had zien aankomen, zijn land in staat van tegenweer gebracht en door een bondgenootschap met den naburigen Oranje Vrijstaat zich den steun van president Steyn verzekerd. Maar het was spoedig duidelijk, dat op den duur de beide Zuid-Afrikaansche republieken het tegen het veel sterkere En geland zouden moeten afleggen, en vandaar dat Kruger in 1900 naar Europa ging ten einde zich ook daadwerkelijke hulp van de Europeesche mogendheden te verzekeren (aan goede woorden had het niet ontbroken). Onze Koningin stelde voor den grijzen staats man Krüger was toen al 75 jaar de „Gelderland" ter beschikking, waarop hij zich den 20sten October 1900 inscheepte. De Europeesche mogendheden moesten evenwel van verwikkelingen met Engeland niets hebben en Krügers reis had dan ook geen resultaat. President Loubet ontving hem met al de eerbewijzen, aan staatshoofden verschuldigd, maar de bijeenkomst, die Krü ger daarna met hem had, leidde niet tot eenig resultaat. De Duitsche keizer wilde hem in 't geheel niet ontvangen. Daarop ging hij naar Den Haag, Utrecht en Hilversum. Inmid dels hadden de Boeren den guerilla-oorlog te gen Engeland aangevangen en eerst den 31sten Mei 1902 moesten zij hun verzet op geven. De beide Boeren-republieken verloren nu hun zelfstandigheid en werden Engelsche koloniën, maar door het werken van de z.g. Afrikaansche partij, die ontstond toen in 1905 een Vertegenwoordigend Bestuur voor Transvaal en Vrijstaat werd ingesteld, ver kreeg men ten slotte een zekere mate van zelfstandigheid voor geheel Zuid-Afrika (waaronder dan ook Natal, de Oranje Vrij staat en de Kaap de Goede Hoop zijn be grepen). Het ligt buiten het bestek van dit artikel, daar hier nader op in te gaan: wij moeten weer terug naar den ouden staatspresident Paul Krüger. Twee jaar na het sluiten van den vrede, 14 Juli 1904, overleed hy te Cla- rens. Het is wel aardig eens na te lezen, wat in die dagen omtrent deze gebeurtenis geschre ven werd. Wij hebben daartoe opgeslagen den jaargang Held. Courant (toen nog „Vliegend Blaadje" genaamd), waar wij in het Buiten- landsch Overzicht van Zaterdag 20 October 1900 het volgende lezen: Op het oogenblik waarop wij dit over zicht samenstellen, meenen wij, dat de heer Krüger zich gèrèed maakt om met de „Gelderland" de reis naar Europa te aan vaarden (Commandant was kapt. ter zee J. H. L. J. Baron Sweerts de Landas Wy- borgh). Reeds vernemen wij, dat hij met de officieren van dien oorlogsbodem heeft kennis gemaakt, en dat zijn bagage aan boord is overgebracht. Wanneer dit num mer onzer Courant in handen der lezers komt, is de man zeker al op weg om het doel zijner reis te bereiken. Hij houdt zich bij het aanvaarden van zijn tocht over tuigd, dat na de wending, welke de oor log in Zuid-Afrika genomen heeft, zijn te genwoordigheid in Europa de zaak der Boeren veel nuttiger en dienstiger kan zijn, dan dat hy bleef in de nabijheid van zijn geliefd Transvaal... Bijna tegelijkertijd kwam in de pers het bericht, dat Hare Majesteit zich verloofd ljad. Natuurlijk was doóf den 'oorlog een min of meer vijandige stemming Jegens Engeland ontstaan; dit gaf o.a. de '„Times" aanlei ding om naar aanleiding van de verloving op te merken, dat de deelneming en belang stelling in de verloving in Engeland niet zal worden verminderd door de vervreem ding van de Nederlanders van Engeland, welke nog niet van oude dagteekening is, en, naar het blad vertrouwt, van voortf- gaanden aard zal zijn. Maar de Belgische „Petit Bleu" uitte zich feitelijk geheel in den geest, zooals dat algemeen in Europa ge voeld werd, toen het blad schreef: „Iedereen zal bij deze verbintenis het grootste geluk toewenschen aan de dap pere jonge Koningin, die den -heer Krüger de „Gelderland" ter beschikking heeft ge steld en zoodoende de eenige in Europa is geweest, die den moed heeft gehad, aan de kleine Boerenrepubileken, door Groot- Britannië verpletterd, een officieel blijk van deelneming te geven." Zooals wij reeds zeiden, bleven de Boeren ook na het vertrek van president Krüger, doorstrijden. De overzichtschrijver in het „Vliegend Blaadje", uitte zich hierover als volgt: Trots alle kromme en verdraaide berich ten, die van Engelsche zijde over den toe stand in Zuid-Afrika worden verspreid (men ziet, de geschiedenis herhaalt zich, alleen Italië doet het thans in wat rheto- rischer en bloemrijker taal), blijven de Boeren zich met kracht handhaven. De strijd wordt dagelijks voortgezet, wel niet met gevechten van groote legerkorpsen, maar met felle schermutselingen. Den En gelschen wordt daardoor veel afbreuk ge daan En verder: Intusschen heeft de heer Krüger aan boord van de „Gelderland" de reis aanvaard. Veler wensch zal op 't ver nemen daarvan wel geweest zijn, dat de edele grijsaard den tocht voorspoedig vol brengen, en dat het doel zijner reis be reikt worden moge. Aan sympathiebetui gingen zal het den waardigen man zeker niet ontbreken, doch van veel grooter waarde zal het zyn, als de regeeringen in de Europeesche staten voldoen aan den volkswensch om verzet aan te teekenen te gen vernietiging, van de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche republieken. 'tls te voorzien, dat dit nog wel eenige maanden zal kunnen duren, want op deze manier kunnen de Boeren den strijd heel lang volhouden. Wat zal echtèr daarvan het einde zijn Zeer waarschijnlijk dit, dat de enorme offers aan geld en aan menschen voor Engeland zóó groot zullen worden, dat er zich daar te lande een sterke neiging zal vertoonen, om den lyng- durigen en verwoeden strijd op te geven. Juist niet, dat de kogels der Boeren zoo veel Engelschen doen omkomen, doch het Engelsche leger wordt zwaar geteisterd door ziekten, door de vreeselijke typhus vooral, die in dit -jaargetijde erger wordt dan anders. Men ziet,, de toestand van toen vertoont analogie met dien van thans. Den 22sten November arriveerde de „Gel derland" te Marseille, waar Krüger van boord ging en een waren zegetocht door Frankrijk aanving. Uit Marseille zond hij aan onze Koningin een telegrafische dank betuiging voor het feit, dat Hare Majesteit de „Gelderland" te zijner beschikking had gesteld, waarop een hartelijk antwoord-tele- gram terugkwam. Parijs had den ouden pre sident een grootsche ontvangst bereid. Over al langs den weg werden de kreten gehoord „Leve Krüger! Leve de Boeren! Leve de onafhankelijkheid!" Nochtans was er, zooals we reeds zeiden, vgn daadwerkelijke officieele hulp der Europeesche mogendheden geen sprake: niemand durfde of wilde het risico loopen ter wille van de Zuid-Afrikaansche rijken een conflict met Engeland uit te lok ken. (Vóór Italië staat het er in dat opzicht niet zoo gunstig voor, vreezen wij). In een tweede artikel zullen wij een en ander vertellen omtrent de reis van de „Gel derland" met den president aan boord; deze beschrijving wordt ontleend aan een verslag, in het „Marineblad" 1900—1901 opgenomen. (Slot volgt.) SLOEP AANGESPOELD. Aan het strand te Egmond aan Zee is Za terdagmiddag een reddingsloep aangespoeld. Blijkens de daarin aangetroffen reddingsboei, gemerkt Insterburg-Königsbergen, afkomstig van een Duitsch schi,,. In de sloep trof men behalve de boei ook nog een scheepslantaarn, een riem en een trommel met scheepsbeschuit aan. REDDERS BELOOND. De visschers H. J. Konijn en H. Dekker te' Egmond aan Zee hebben in den afgeloopen zomer met gevaar voor hun eigen leven een badgast gered, die zich te ver in zee gewaagd had. Dit reit is niet oncpgemerkt voi rbijge- gaan. De Maatschappij tot het redden van drenkelingen heeft hen door bemiddeling van dr. A. Fischer een medaill- met oorkonde laten uitreiken. Bovendien ontvingen zij een geldelijke belooning van 40 en 25. ALWEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Voerman doodc.ljjk gewond. Zaterdagmiddag reed ie ongeveer 60-jarige voerman Bos uit Enschede met een met twee paarden bespannen wagen over den on- bewaakten overweg in de lijn Enschede—Hen gelo, gelegen nabij de brug over het kanaal TwenteRijn onder de gemeente Enschede. Doordat B. zeer doof Is hoorde hy niet, dat «en losse locomotief in snelle vaart uit de richting Enschede naderde. De wagen werd door de locomotief gegrepen en geheel ver splinterd. Ernstig gewond werd B. opgeno men. Met dezelfde locomotief is hij naar Hen gelo vervoerd. De man is' kort na aankomst in het Algemeen Ziekenhuis overleden. WRAKSTUKKEN VAN EEN VLIEGTUIG AANGESPOELD. Van een Fransch toestel. Zondagmorgen zijn aan het strand onder de gemeente Wassenaar wrakstukken van een, waarschijnlijk Fransch, vliegtoestel aan gespoeld. Op een der stukken waren de let ters F.A. te lezen. De inspecteur van den Luchtvaartdienst van het departement van Waterstaat, .de heer J. van der Heyden, neeft te Wassenaar en te Zandvoort, waar gisteren soortgelijke wrak stukken zijn aangespoeld, een onderzoek in gesteld. EEN GOED BERICHT UIT LANGENDIJK. Goede pryzen voor de kool. Men meldt aan de N. R. Crt.: De prijzen, welke de laatste weken voor de verschilende koolstoorten aan de Lange- dijker veilingen worden gemaakt, zijn goed. In vergelijking met het vorige jaar zijn ze vee] hooger; ze liggen nu aanmerkelijk bo ven den richtprijs, zoodat zij niet voor een bijslag in aanmerking komen. Voor de kool, welke in de polders buiten het eigenlijke tuinbouwdistrict wordt geteeld, wordt reeds een prijs van 500 per spoorwagen betaald, dat is meer dan het dubbele van verleden jaar Over 't geheel wordt ook daar minder geteeld dan in 1934, doch zy, die daar kool verbouwden, zullen een veel beter financieel resultaat boeken dan de laatste jaren het geval is geweest. De kool, welke tegenwoor dig aan de veilingen wordt aangevoerd is byna alle voor hef binnenland bestemd Van de zijde der zuurkoolfabrikanten ls een bij zonder groote vraag naar witte kool, zoodat deze duur ls. DE RAMP VAN DE „NIJVERHEID". Slachtoffer b\) Schokland thans aan gespoeld. Bij Schokland is Zondagmiddag het lijk aan gespoeld van een onge-per 35-jarigen man, die eenige weken geleden by het vergaan van de „Nijverheid" is verdronken. Zooals men zich herinnert zyn de twee overige opvaren den toen gered. Het l(jk verkeert in verren staat van ont binding en zal naar Steenwyk worden over gebracht. Overbrenging stoffelyk overschot naar Nederland. Naar Het Volk verneemt, zal het stoffelyk overschot van de slachtoffers der ramp met de Uiver, dat thans nog ui de nabijheid van Rutbah Wells iri de schoot der aarde rust, binnen afzienbaren tijd door een Nederland- sche begrafenisonderneming naar ons land worden vervoerd. De juiste datum is nog niet vastgesteld, tengevolge van het buitenlandsch verblijf van den heer Plesman. In de afgeloopen week zijn de bijdragen voor de eventueele uitzending van een Ne derlandsche ambulance met ongeveer 10.000 vermeerderd en is de 20.000 overschreden. Twee methoden. Onder dekking van een nevelgordyn en in combi natie met een aanval in duikvlucht. Omtrent de uitvoering van een torpedo bomaanval bestaan tegenwoordig twee opvat tingen. De eerste opvatting is, dat de torpedobom aanval moet geschieden onder dekking van een nevelgordijn, Een of twee patrouilles nevelvliegtuigen leggen rondom het schip een nevelgordijn met een straal van o.g. 2 K.M. Daarna heeft de torpedobomaanval plaats. Deze methode heeft het voordeel, dat de na dering van de torpedobomvliegtuigen gedekt plaats heeft, evenals de terugtocht. Een na deel is echter, dat het nevelgordyn zicht op' het schip belet. Bovendien gaat de verrassing verloren, want de vijandelijke schepen zijn er door het stellen van het nevelgordyn op be dacht^ dat een torpedobomaanval zal worden uitgevoerd. Vandaar dat de deskundigen meer voelen voor een gecombineerden aanval van torpedo bomvliegtuigen en vliegtuigen in duikvlucht. Om de aandacht van den aanval der torpedo» bom-vliegtuigen af te leiden en deze verras send te doen plaats hebben worden een of twee patrouilles vliegtuigen vooruitgestuurd^ welke een aanval in duikvlucht zullen uit voeren; Zij vliegen op groote hoogte en trek- ken de aandacht der bedieningen van het luchtdoelmaterieel tot zich. Daardoor is de kans groot, dat de laag vliegende torpedo- 'bómvliegtuigen niet worden opgemerkt en dus verrassend hun aanval kunnen doen. Na het lanceeren der torpedobommen, welk oogenblik wordt aangegeven door het weg draaien der torpedobomvliegtuigen storten de andere vliegtuigen zich in duikvlucht op het schip en vallen dit met scherfbommen c.q. zwaardere bommen en mitrailleurs aan. Niet té laag mag worden doorgestoken om te be letten, dat de detonatie der torpedobommen de vliegtuigen zelf vernielt. Buitenland. Nabij Souillac, 100 KM. benoorden Toulouse !is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Zestien leerlingen van de hoogere ambachts school voor boerenzoons waren als discipli naire straf gedurende den Zondagmiddag te werk gesteld in een steengroeve achter de ;schpol, onder leiding van een leeraar, toen 'het gewelf der 'groeve bezweek en allen on- [der een lawnie van steenen en aarde werden ibedolven. Vijf hunner werden op slag gedood en twee levensegvaarlrjk gewond. De lijken konden eerst na urenlangen arbeid der in al- jlëryl ontboden reddingsbrigade, die met kra nen en hefboomen verscheen, geborgen wor gden. De jonges waren bijna onherkenbaar verminkt. EUROPEAAN VERWOND. Een vrouwenperkara. De correspondent te Padingsidempoean van de Deli Crt. schrijft: In 'de buurt van Batangtoroe heeft zich dezer dagen een geschiedenis afgespeeld, waarbij een Europeesche assistent van een verwond werd, dat hy in het hospitaal op- der ondernemingen in de buurt zoodanig genomen moest worden. I Naar verluidt zou de oorzaak üervan zyn een betrekking met een Javaansche vrouw. t)e assistent had den echtgenoot van de; vrOuw op een avond in de fabriek te werk gesteld en maakte van de afwezigheid van den man gebruik om de vrouw een bezoek t!e brengen. De koelie, 'die achterdocht, kwam échter thuis zag het tweetal, waarop een woordenwisseling ontstond, gevolgd door handtastelijkheden, waarop de beleedigde echtegenoot een hard voorwerp greep en den assistent daarmede een aantal slagen op het hoofd toebracht. Deze is niet een tweetal bloe dende wonden in het hospitaal opgenomen. Tegen den koelie is proces-verbaal opgemaakt. DE VIERLING. Nog een der knaapjes overleden. Albert, de kleinste van de viering van hét echtpaar Harmworth, die vorige week Zater dag geboren zijn is gisteren in het Royal Free Hosiptal te Londen overleden. Hij was de tweede geborene en hij volgt den oudste, G^orge, dfe reeds Dinsdag overleed. Albert woog bij zijn geboorte slechts 2 pond 1*4 ons of nauwelijks. 2 pond Ned. gewicht. De twee jongste van den vierling Vietor en Alfred ma- k£.n het naar omstandigheden goed. WOENSDAG 23 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. L. v. d. Wolf 11.0012.00 M. F. Jurjaanz (harmonium) en Mej. G. Koeman (sopraan). 12.15 Gramofoonplaten. I.00 Vocaal en instrumentaal concert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.453.45 Gramofoonplaten. 4.00 Zang door A. Stroink (mezzo-alt) m.m.v. E. v. Eden (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. - 7.15 Reportage. 7.30 Mevr. C. Schenk-Röder: Onze Sterhuizen. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert W. de Vries. 9.00 Voor jonge menschen (IV). 9.30 NCRV-Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. (Om 10.00 Berichten). II.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voor arb. i. d. Conrinubedr.Dr. W. v. Ravesteyn (lezing), J. Lemaire (declama tie), en solisten. 12-00 Gramofoonplaten. 12.30 De Flierflulters o.l.v. E. Walis, m.m.v. B. v. Dongen (zang). I-151-45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen 5.30 Fantasia o.l.v. E. Walis. 6.00 De Bohemians o.l.v. J v. d. Horst. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië 7.00 Flohr en S. Landau spreken over de match EuweAljechin. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 J. Roussel (cello) en J. Bernard (piano) 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.45 VARA-orkest ol.v. H. de Groot. 9.40 Nieuwsberichten. 9.45 Residentieorkest o.l.v. P. v. Anrooy, m. m.v. C. Moerman (viool). 11.00 B. Premsela: Moeilijkheden in het hu welijk. 11.20 E. Waiis (viool), J. Jong (orgel), S. Sipos (cymbaal), en L Rossican (piano). II-4512.00 Gramofoonplaten. Er ontbreekt iets op Uw disch, Als HAAS' mosterd er niet is! DONDERDAG 24 OCTOBER 1935. 'Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. g;009.15 en 10.00 Gramofoonplaten 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. d. Woude. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12,15 Gramofoonplaten en orkesteoncert. 2.00 Hanawerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 2 203.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing Ds. R. ten Kate- m.m.v. ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6 05 A. Fein-and viool en B. FeinlandBos Janszen (cello). 6.457.00 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" o.l.v. R. Meyering, m.m.v. H, Zlrkzee (plano) en een Voordrachtclub o.l.v. Mevr. A. E. v. d. Hoek—v. d. Bergen. 10.00 Berichten. 10.0511.30 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Mevr. R. Lotgering—Hlllebfand: Het recept van de week. 9.05 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Knipcursus. 2.453.45 Uitzending van de herdenking van het 150-jarig bestaan der Kweekschool v. d. Zeevaart te A'dam (Spreker o.a. Dr. H. Colijn. 4.0C Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 VPRO. Causerie Ds. E. D. Spelberg. 6.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander, 7.00 Vervolg omroeporkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry, 8.00 Berichten 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Prof Dr W Mengelberg m.m.v. Walter Gieseking (pia no). 10.30 Gramofoonplaten. Om 10.45 Verslag schaakmatch Euwe—Al jechin). 11.00 Berichten. 11.10 Gramofoonplaten. 11.7012.00 Gramofoonopnamen, V, i ppl km W, 7 T ;>"v" DOKTER DOOK EEN KRANKZINNIGE DOODGESCHOTEN. Prof. dr. Hubert Prohaska, hoofd van de psychiatrische en neurologische landskliniek te Brno (Brünn), ls door een patiënt dood geschoten. De man was kortgeleden voor onderzoek in de kliniek opgenomen. Men heeft den indruk met een daad van wraak te doen te hebben. De krankzinnige had den medicus voor zijn huis aan de Krautmarkt opgewacht en toen de professor verscheen had hij vier schoten bout portant op hem gelost. Dr. Prohaska overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. AARDSCHLTVING IN DELI. Medan. Zware regens hebben Zaterdag nacht een groote aardschuiving in den weg van Brastagi naar Medan veroorzaakt, waardoor het verder verkeer over dezen weg volkomen is gestremd. Tengevolge var de aardstorting ls een personenautc in een ravijn gegleden. De inzittenden bleven ongedeerd. De auto werd totaal vernield. De waterstand in de rivieren is zeer hoog. Overal dreigen bandjirs. (Aneta.) (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) In de Held. Crt. van Zaterdag 12 October schrijft de heer Steensma over de stijgende levensmiddelénpryzen. Het lijkt my uitstekend daarop de aandacht te vestigen, temeer om dat uit die aanhoudende stijging blijkt, dat het leven dagelijks duurder wordt instede van goedkooper. De Regeering doet het telkens voorkomen dat zij het leven goedkooper maakt, maar daarnaast worden bijna iederen dag maatregelen door haar getroffen die maken, dat de levensmiddelen duurder wor den. De. inkomsten gaan achteruit en de levensbenoodigdheden worden duurder. Dat is de clou. Maar de heer Steensma noemt onder de dagelijks duurder wordende artikelen ook brood. Is hy daarmede niet abuis? Naai' mijn weten is, ondanks de steeds stijgende prij zen van allerlei grondstoffen, waaruit brood gebakken wordt, de prijs van het brood nog niet duurder geworden. Wel is er vanzelf animo by de bakkers om den broodprijs te verhoogen, maar het is toch nog niet gebeurd. DE NIJS. DE NOOP VAN EEN EENS WELVARENDE STREEK. In de Heldersche Courant van October komt een uitvoerig artikel voor over den noodtoestand aan den LangendtJk. Om uit dien noodtoestand te worden verlost, wordt het aanplanten van boomgaarden op groote schaal in overweging gegeven. Waar ik een paar jaar gewerkt heb in de boomgaarden van de Yahima Valley in Noord-Amerika, waar een groot deel der mooie roode appels, die hier in de winkel worden verkocht, geteeld worden, kan het misschien zin hebben de toe standen en ervaringen daar te vergelijken met wat men aan den Langendijk vindt. Appels zullen er groeien aan den Langen dijk. Zoo goed als ze groeien ten westen van het Cascade gebergte, maar meer naar den zeekant, niet zoó heel ver van de Yahima Valley. De appels die echter ten westen van het Cascade gebergte groeien, waar een zeeklir maat heerscht, worden slap nadat ze geplukt zijn, juist als de appels in Nederland algemeen doen. 't Is daarom dat de appels van meer naar den zeekant voor den handel geen waar de hebben. In en om North Yahima echter met zijn veel droger klimaat en langeren zomer worden de appels absoluut volledig rijp, naar het heet. Ze hangen nog lang aan de boomen nadat de pitten reeds zwart zijn, wat by den velen zonneschijn de appels hun mooie kleur geeft, terwijl de appels steeds hard blijven. Heuvelachtig land is verder meer gewild dan absoluut vlak land, waarmee de kwestie van nachtvorsten in 't voorjaar echter ook wel iets te doen heeft. Verder is de opbrengst grooter dan hier, al heeft men ook daar jaren met weinig vruchten, vooral na een overvloe- digen oogst. De zeer groote hoeveelheid appels die er is, heeft verder de oprichting van groo- te koelhuizen In de hand gewerkt en mogelijk gemaakt. Wat de rentabiliteit betreft, die is niet al tijd schitterend, lang niet. Minder goede tijden voor 't algemeen voelt de ooftbouw vaak zeer zwaar, terwijl de mooie vruchten grootendeela meer half en half als een weelde-artikel voor de groote bevolkinsmassa's In de steden moe ten worden beschouwd. Eenzelfde invloed ondergaat ook de verkoop van snijbloemen, wat veel Invloed heeft op de rentabiliteit van het bloembollenbedryf. Wat de Ooftbouw als zoodanig betreft, ge» loof ik dan ook niet, dat het aan den Langen dijk ooit iets zal kunnen worden, wat bij de meest intensieve Ooftbouw der vooraanstaan de Amerikaansehe districten vergeleken kan worden. Mij persoonlijk wü de toestand van bodem en klimaat in het meer heuvelachtig Zuid-Limburg daarvoor geschikter voorkomen, Wat nu de verkoop van het product betreft, daarvoor is het aan de Langendijk veel beter gesteld, wijl de vruchten geen reis over een heel werelddeel of een halve wereld hoeven te maken vóór ze het dichte centrum der be volking wel hebben bereikt. En dat betee- kent zeer veel. Maar nu een heel ander iets. Is de toestand van heden, met zijn zeer slechte exportgele genheden voor de meer natuurlijke'producten, van blijvenden aard? Boomgaarden aanleggen op groote schaal, en wachten tot er vruchten aan. komen, ls een heel ding. En 't zou kunnen zyn, dat de men schen bij dien tijd tot de ontdekking zouden zijn gekomen, dat het toch maar verstandiger zou zyn de meer onbelemmerde export- en handelsvoorwaarden van voorheen te herstel len, Iets wat toch altijd eën mogelijkheid blijft. Met de betere exportgelegenheden voor de groente en kool die zeer goed aan den Lan gendijk groeit, zou dan de import van buiten- landsche appels, mooier dan die van den Langendijk, allicht gelijken tred houden. En dan zat men weer in een nieuwe crisis die tot de opruiming der inmiddels mooi opgegroeide vruchtboomen zou kunnen leiden. Ik ben wat conservatief op dat gebied, maar ik kan den toestand van heden nog niet voor blijvend aanzien. Vóór den grooten oor log vormden de landen van West-Europa te samen het centrum van industrie, wereld handel en wereldverkeer, met Engeland en Duitschland bovenaan staande, maar met een behoorlijk plaatsje ingeruimd voor Nederland ook. Sinds het uitbreken van den oorlog van 19141918. tot den dag van heden ls men echter steeds meer uitgegaan van een alge meen streven, waarin leder lilliputstaatje, willend of onwillend, er van uitgaat op zich zelf te kunnen leven zonder wereldhandel en wereldverkeer niet alleen, maar zelfs zonder een behoorlijke omgang en ruilverkeer met de overige landen van Europa. Dat is do .nieuwe toestand", waarbij men zich steeds meer zoekt aan te passen, maar wat voor ons, noch voor de groote hoeveelheid der bevol king van andere landen ook maar een schijn van een bestaansmogelyk inhoudt, al doet men natuurlijk zyn best het te zoeken. Waar om ik steeds nog meer gevoel voor een terug keer naar den „ouden toestand" van voor den oorlog, wat m.i. in veel opzichten nog wel gaan zou, en wat voor de groote massa in vele landen beter zou zyn. Ook voor dó Langendijk met zijn cultures,: al moet Ik toe stemmen, dat men dien niet terug heeft door het te wenschen. Alhoewel, bij de aanplanting van vrucht boomen, wat heel iets anders is dan een nieuwe culture van één jaar, is het een factor die ik voor me zelf niet over het hoofd zou willen zien, daargelaten wat anderen er van mogen denken. Cocksdorp, Texel. H. Braam.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2