exit. Stadsnieuws 'T BONTHUIS" „T.A.V.E.N.U." Woensdag 6 Nov. a.s. „De Firma Adam en Eva". Jioch Jlod KRAGEN en SHAWLS. KORTE BONTMANTELS Laco zal U voldoen! Laco - Concours d'Eieganceü gaan tfW? LISTERINEl TANDPASTA TWEEDE blad De laatste garde De puzzle voor een kwartje. Hoe druk het weer was Licht op voor alle voertuigen. KONINGSTRAAT 93. TONEELVERENIGING Opgave nieuwe leden: Uit het politie-rapport. Visscherij. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Een motoriogger vergaan bij Katwijk. Behoudt de bekoring] van Uw mond Gingen wij van de veronderstelling uit,, dat jjét Maandag met de deelnemerskaarten halen den ditmaal wel zoo'n vaart niet zou loopen: om 4 uur bleek dat een belangrijk deel van het Heldersch winkelend publiek't weekend gebruikt had om zich te voorzien van de zoo lel begeerde Haeé-bonnen. Het bleek ondubbelzinnig: reeds half 4 dromde dat daar vooi ons Bureau saém, 'dat het een lieve lust was. Gepensionneerde oude heeren, dienstmeisjes met kinderwagens, kalme scholieren en druktemahende bel hamels......' Vooral toen men ontdekte dat een foto dezen laatsten middag vereeuwigen zou, was er geen houwen méér aan: de heele jeugdige middenstof drong en wrong zieh maar naar voren zoodat het verkeer in de Koningstraat eenige malen leelijk in gevaar was. En voor het laatst hebben wij de extra troèpen jongedames laten aanrukken ter af stempeling der kaarten..: weer was het noo- dig dat aan 8 loketten tegelijk gezwoegd werd. Iedereen 'wilde de eerste zijn en vooral als er dan een gelukkige was, die met 100 of meer Hacé-bonnen aan de beurt was dan had men zoo'n fortuinling wel wèg willen kjjken? In placide rust alleen stond daar, achter in de hal, DE doos, geel en met een niet te stillen honger naar oplossingen. De doos, die nu geopend zal worden en waaruit de lawine komt van goede en foutieve oplossingen. De jury wordt wel voor een heel moeilijke taak gesteld. Zij is niet te benijden. Toen het naai zessen liep, luwde de bandjir een weinig. Nog steeds verslond de gele vriend achter in de hal het aangedragen voedsel...... nog was hij niet vol En als klap op den vuurpijl komt daar plot seling een kleine knaap op ons toe met twee montere flikkerende oogen in z'n scherp kopje, en die fluistert ons daar in 't oor: „meneer, heppu de slagzin al Kennem van me kóope: voor e kwartje......" Waaruit weer blijkt, hoe ook de jeugd reeds naarstig bezig is met uit de meest uiteenloo- pende zaken een voordeeltje te slaan. Do be doeling was dit intussehen niet...... Ook hedenmorgen heeft het, althans in de eerste uren, nog druk geloopen van mede dingers, die hun oplossingen in de groote bus deponeerden. Hëdenmiddag twee uur had de opening plaats In tegenwoordigheid van de jury en den adj.-ihspeeteur van politie, den heer J. Schippers. En thans: de wedstrijd is gestreden en de soldaten kunnen huiswaarts gaan. Nu is het woord aan de jury, bij wie het zelfs mogelijk is, dat de jongen met één deelnemerskaart én één slagzin den hoofdprijs wint... Doch djat hebben wjj kalm af te wachten. Zate-dag aanstaande Is wellicht de groóte dag- jury. Dé volgende heeren zullen zitting nemen in de jury die de emdbeoordeeling zal hebben voor de toewijzing van de prijzen van de win kelweek Hl. H. Bos, hoofd der Chr. U.L.O. School. 3. Brouwer, verslaggever Held. Crt. 3 P. H. Klapmeijer, leeraar teekenen. J. H. E. Teune, directeur Gasfabriek. J. H. Witsenburg, directeur Nutsspaarbank. Met naoreele effect: En thans nog enkele opmerkingen over het bex eikte resultaat van de achter ons liggende winkelweek. Dat. er resultaat is, het behoeft waarlijk niet betwijfeld te worden. Een heele lange week hebben duizenden speurende oogen étalage na étalage aan een onderzoek onder worpen en het is een logisch gevolg, dat een belangrijk deel der koopende jutterrj in de diverse show-ruimten voorwerpen en artikelen ontdekte, welke men daar niet verwacht zou hebben. Frappante voorbeelden hiervan kwamen ons ter oorezoo was er een dame, die regelmatig een zeker soort zijde in Amsterdam aan schafte en dit nu bij een van onze plaatselijke middenstanders geëtaleerd zag. "Wat belangrijker Is: het artikel bleek goed- kooper dan in onze hoofdstad. Weer een ander ontdekte zoo gebruiks voorwerpen, waarvan zij,, het bestaan in een Heldersche zaak niet gedroomd had. En tegen een zelfden prijs, ais welkezij eertijds be steedde in een andere plaats. Het is te begrijpen, dat zulke menschén niet direct tot aankoop overgaan, doch er mee wachten tot de eerste gelegenheid, dat men een dergelijk artikel noodig heeft. Waarmee wij willen bewijzen, dat deze winkelweek ook profij rt biedt op langeren termijn. Het doel hetwelk wij ons stelden, is zeker bereikt. Vooral het moreele doel: dat men zich ter aanschaffing van zijn behoeften NIET naar andere plaatsen behoeft te begeven: dat Den Helder even goedkoop is als deze plaatsen. En zou deze kennis niet van onschatbare beteekenis zijn EEN PRIJS of EEN NIET? Men ziet al uit met groot verlangen. Zou ik het zjjn, of hij, of zij? Men maakt zich al, dat is toch logisch, Reeds van te voren hiermee blij. Het spreekt vanzelf, dat niet ieder Een prjs wint, want dat zou niet gaan. Er zjjn ook nieten, anders was er, Aan heel het puzzlen weinig aan. Wanneer u nu geen prijs mocht winnen. Laat dit dan even zijn gezegd. Dat dan een and're keer weer wel eens 't Geluk voor u is weggelegd. Alex Stribolski. Dinsdag 29 Woensdag 30 Oet, 27.07 uur 7.Ó5 uur Bij het laatst gehouden examen slaagde te Den Haag voor het Machinisten-diploma A. de heer J. Oudshoorn. ©E MAIL DIT' INDIiS. De speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip Chr. Huygens zal morgen om 9.59 Den Haag; 9 u. Amsterdam (W.P.); 9.33 Rotterdam (Maas) aankomen. - DE ZA TERDAGAVONDMARKT. Geen rijwielen meer. Van Zaterdag af zullen bezoekers van onze markt geen rijwiel meer aan de hand mee mogen voeren. De groote drukte op de markt heeft de politie tot dezen maatregel doen be sluiten. Men houde er dus rekening mee, WET OP DE DITVERKOOPËN. Bij de Kamer van Kóóphandel en Fabrieken te Alkmaar liggen de aanvragen ter visie van de N.V. Jb. Harjer Zn. tot het houden van een opruiming en van de firma Oudkerk én van Praag tot het houden van een uit verkoop, beiden te Den Hélder. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 22—29 October 1935. Wijzigingen: Den Helder: W.I.C.A., winkel in consump tieartikelen. FiHaal gevestigd te Den Heldër, Spoorstraat 116. DE WERELDSPAARDAG. 3)1 OCTOBER. Op 31 October a s. zal wederom de her denking plaats vinden van den Wereldspaar dag. Het denkbeeld om een Wérëldspaardag in te stellen werd met algemeene stemmen aangenomen op het eerste Internationale Spaarbankcongres, dat in 1924 te Milaan werd gehouden en dat werd bijgewoond door de afgevaardigden van 7200 spaarbanken uit 27 landen, waartoe ook Nederland behoorde- De actie heeft ten doel nog eens in het bijzonder de aandacht te vestigen op het nut tige werk der spaarbanken, wier eenig doel is de bevordering van het sparen. Aan duizenden kost het helaas groote moeite in dezen crisistijd de eindjes aan elkaar te knoopen, doch velen vinden daarbij thans een ruggesteun in hun spaarbank boekje, waarop zij in betere tijden regel matig wat gestort hebben met het oog op onverhoopten financieelen tegenslag. Daar naast zpn er echter ongetwijfeld nog velen, die ook nu nog in staat zouden zijn, regel matig een gedeelte van hun inkomsten naar dfe Spaarbank te brehgéh, waardoor zij finan cieel sterker zouden staan, wannéér de groote uitgaven in nabije toekomst noodig mochten blijven. Hoezeer door velen gepoogd wordt het sparen vol te houden, in het bijzonder het sparen van kleine bedragen, blijkt uit het feit, dat- dit jaar van 1 Januari tot heden in onze spaarbusjes 34.000 werd gespaard. Hét is een opmerkelijk verschijnsel en aldus te verklaren, dat nu in dezen tijd voor velen het sparen van groote bedragen onmogelijk is, getracht wordt door middel van onze spaarbusjes, toch nog iets ter zijde te leggen. De Wereldspaardag is in den loop der jaren onweerlegbaar een uitstekend middel geble ken om den spaarzin aan te wakkeren. Toch is het vanzelfsprekend, dat een dergelijke ver hoogde actie in de huidige voor velen jsoo buitengewoon moeilijke tijdsomstandigheden slechts op bescheidene wijze dient te geschie den. Door het nemen van verschillende maat regelen is dan ook dit jaar reeds eenige we ken aan den Wereldspaardag herinnerd. Het kantoor der Spaarbank .zal op 31 October Van des morgens acht uur tot des avonds aëht uur doorloopend voor het publiek geopend zijn. Indien, daaraan behoefte mocht bestaan, zal de bediening aan de loketten door grooter aantal personeel geschieden. Een verlicht opschrift aan den gevel van de Spaarbank wijst op den bjjzonderen dag. Ter herinnering én niet minder ter aanmoediging, ontvangen zr), die op 31 October spaarder der Nuts spaarbank worden, naar keuze een kunst kalender of een zakagenda cadeau. In vorige jaren is steeds weer door tal van spaarders voor de herdenking van den Wereldspaardag belangstelling aan den dag g'elegd. Mogen Donderdag a.s. wederom velen de Spaarbank bezoeken en door een inleg (van hoe geringe grootte ook) of door het openen van een nieuwe spaarbankrekening, blijft geven zelfs in dezen tijd, in te stemmen met het nut van sparen. MARANATHA-CONFERENTIE. Men verzoekt ons, met verwijzing- naar de In dit nr. voorkomende advertentie, de aan dacht te vestigen op de Driedaagsche Mara- natha-conferentie, die gehouden wordt in het Evangelisatiegebouw in de Vijzelstraat. Het onderwerp van deze conferentie' is: „De geestelijke achtergrond van de tegenwoordige wereldcrisis. Leider van de conferentie is de heer D Meyei' van Heiloo, vroeger evangelist bij de Belgische evangelische zending. Samenkomsten worden gehouden heden middag 3 uur en hedenavond 8 uur, terwijl om half zes een koffie-rnaaltijd wordt ge houden. Morgen en Donderdag hebben op dezelfde uren samenkomsten plaats. De toegang tot alle samenkomsten is vrij. 55 Groote keuze moderne Wij maken elk gewensebt model op eigen atelier. van prima veulen f GO» brengt op hel blij-eindigend paradijsverhaals 54 Soemlta straat» Secretariaat» T-.P.'s EERSTE UITVOERING IN DIT' SEIZOEN. Zaterdagavond heeft P. P„ veteraan in het vereenigingsleven van onze stad, voor de eerste maal in dit seizoen in Casino acte de présence gegeven en, laat ons direct zeggen, de avond is, niet alleen wat het sportief menu betreft, méér dan geslaagd. Wat er dan voor interessants na de Uit voering gegeven werd, daarover direct. Der gewoonte getrouw was het ook ditmaal weer de heer A. Veen, die In een kort en bondig speeehje een woord van welkom sprak. De heer Van Hooijdonk, kreeg eenige zéér hartelijke woorden te incasseeren (die hém dan ook rechtens toekomen!). En nog was de spreker niet goed en Vvél verdwenen, of reeds marcheerde de meisjes klasse A. de Bühne rond, zeer parmant !en zeer correct, in aardige lichtrose jurkjes. Lenigheidsoefeningen en een rhythmischen dans voerden ze uit en natuurlijk was de zaal één en al enthousiasme over deze jongste garde der Pro Patrianen. Het is ondoenlijk het geheele, uit circa 14 nummers bestaande, program systematisch te behandelen en aan een bespreking te onder werpen. i Na de meisjes kwamen de jongens dér A.- afdeeling, met oefeningen, op het paard. Nu, dat was me een springen en een scharen dat het een lieve lust was. Ze hadden er zelf ple zier in. Bankoefeningen voor de meisjes A. volgden nu en daarna, voor de laatste maal de jongens A. met lenigheidsoefeningen. En of het nu kwam van het vorig succes... of dat men het nu nog beter wilde doen... wie zal het zeggen: er werd een fout gemaakt. Natuurlijk liet de heer van Hooydonk stop pen. Natuurlijk omdat we hem zoo kexuien. En opnieuw ging de oefening, en toen. uit stekend Daarna marcheerden op de Meisjes B voor brugoefemngen, gevolgd door de heeren op het zelfde toestel. P.P.'s heerenafdeeling is niet groot: in tegendeel, zij is voor een zóó groote vereeni- ging zelfs te klein. Maar het gepresteerde werk was omgekeerd evenredig aan het aan tal deelnemers. Accuraat werd gewerkt en wel dusdanig, dat er menig welgemeend ap plausje in de zaal opklaterde. Jongens B paardoefening, Dames op de Barren en Jongens B. lenigheidsoefeningen. Alles werd even vlot achter elkaar afgewerkt, welke vlotheid zeer loffelijk is. No. 10 vermeldde Hoogrek Heeren. Hier- vooi geldt o.i, hetzelfde als wij opmerkten over het barrenwerk. Ten slotte waren daar nog een rhythmischo oefening voor de meisjesklasse B., en lenig- heidsoefeningen voor de Dames, benevens ëen vrije oefening (uit de K.N.G.V.-serie) voor dezelfden. Deze vrije oefeningen werden door gramc- foonmuziek geïllustreerd en waren opvallend door hun charmant cachet. Zij waren tevens het besluit van het gym- nastiekprogram, dat zoowel door de mede werking van de jongste als de oudste leden, een alleszins verzorgden indruk achterliet. De welhaast klassiek geworden één-acter volgde na de pauze: het was ditmaal een Ori gineel uitgedacht blijspelletje van Johan Broedelet, dat met zijn juiste bezetting der rollen er in vloog.., „De Hand" heette het vagabondistiseh ge val en waarin wij als voornaamsten van ide cast ontdekten de heeren de Snayer, Schelfn- ger (natuurlijk!) en Veen, en als dames rrjej. A, de Snayer. Het stuk werd vlot gespeeld en vooral de heer de Snayer als Hein Poter ver toonde als vagebond een uitstekend spel. En na Thalia kwam nog Terpsichoré, ;de snelvoetige, die verscheidene uren tal van vroolijke rappe menschen met zich meevoerde. „HUISDUINER BELANG." Men schrijft ons: Zaterdag j.1. opende deze actieve vereeni ging V.V.V. het winterseizoen met een van haar populaire feestavonden. j In de feestelijk versierde balzaal van „Den nenheuvel" bracht het bekende duo, bestaan de uit de H.H. Koekenbier en Reuzen al spoe dig de „stemming" er in. Eerstgenoemde ver zorgde het muzikale deel, terwijl de heer Reu zen door zijn grappen en levensliedjes zeer spoedig het uitbundig-meelevende pubiel: voor zich innam. De climax was bereikt bij het geniaal- bedachte maskerade-spel. In de korte onderbrekingen voor het vér- anderen van kleeding en grime, konden I voor het grootste deel natuurlijk het vrouwe lijk deel de danslust niet bedwingen. Natuurlijk ontbrak de traditioneele ver loting niet, waarvoor vele leverancier», zoo wel uit het dorp als uit de stad, de mogelijk heid gaven door een overvloed van nuttige i en aangename prijzen. Door de onvermoeide afwisseling van de medewerkers vlóóg de tijd om. De avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Al met al was het een glansvolle avond; een van de vele, zooals de jeugdige en jong-ma- kende vereeniging haar leden en donateurs heeft voorgezet en, naar we hopen, nog dik wijls zal voorzetten. Dat dit laatste niet zou gebeuren, zal van het bestuur met zijn popii- ïairen voorziter niet afhangen; maar daarvoor moet het kunnen rekenen op haar leden en donateurs... en ook daarvoor heeft het wei nig zorg. Maar, zooals de voorzitter in zijn openingswoord naar voren bracht, alléén het organiseeren van feestavonden is niet het doel van de vereeniging. RUDI ZIMMERMANN'8 KAPSALON. Wj) ontvingen van den heer Rudi Zimmer- mann het verzoek om te vermelden, dat be halve de betimmering van Kari Czech, het schilderwerk der cabines uitgevoerd werd door Erich Girmann en dat van de zaak zelf door de fa. Gapers en Groenendijk. Door een bewoner van de Gravenstraat werd aangifte gedaan van mishandeling. Tegen een tweetal jeugdige personen werd proces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van sigaretten. Door een bewoner van de Nieuwstraat werd aangifte gedaan, dat hui) is beieedigd. Tegen een zeven-tal personen werd proces verbaal opgemaakt ter zake het zonder nood zaak staan in portieken in de Spoorstraat. Altijd gaande blijft de kwestie van het puf- verbod, hetwelk van de IJmuidensche zijde er telkens bij wordt gesleept, omdat men daar blijkbaar de pufaanvoer beschouwt als de groote débacle voor het vischbedrijf. Daaren tegen hebben we op ceze plaats al menigmaal stelling genomen en in ingezonden in de N. Visscherijcourant wordt daartegen ook her haaldelijk geschreven, maar niettegenstaande dat blijft men van IJmuidensehen kant vol houden, misschien indachtig aan het spreek woord, dat de aanhouder tenslotte wint. Daarom blijft het helaas noodig, dat voort durend op deze aangelegenheid de aand icht gevestigd blijft, en vooral dat men in belang hebbende kringen (waartoe we ook de Helder sche visscherijvloot rekenen) op zijn qui vive blijft. De argumenten tegen zoo'n pufverbod zul len we nu maar niet herhalen. Een tweede slrijdpunt is de treilende loggervloot en het trawlbedrijf. Telkens blijkt, dat men te IJmuiden deze loggervloot maar noode ziet aan den afslag. Men heeft het dan over on geregeld binnenvallen van deze vloot, etc. En ziet daarin ook al weer een belemmering van het vischbedrijf. Dat aan de 17 Katwrjksche loggers, die na 1 Januari 1934 van eigenaar zijn verwisseld een uitvaartvergunning is gegeven, kan men niet verkroppen. We meenen echter te weten, dat deze vergunning zeer voorwaardelijk is verstrekt en dat het voor een achttal nog lang niet zeker is dat zoo'n certificaat zal worden verstrekt, omdat deze na 1 Februari 1935 van eigenaar zijn verwisseld. Dat dit dus een belangrijk strijdpunt is, laat zich denken. j En laat ons nu niet zeggen, dat dit strijd punt de Heldersche visschersvloot niet raakt, want dan beziet men het beperkt, want er zouden zich mogelijkheden kunnen voordoen, die ook belemmerend zouden kunnen werken op een goede functionneering van dit bedrijf. Een derde belangrijk strijdpunt is de kwes tie tusschen klein- en groothandel. Zooals bekend, zijn pogingen gedaan om tot overleg met elkaar te komen, maar die hebben gefaald, zoodat nu een verbitterde strijd staat uit te breken tusschen deze beide belang rijke groepen ir het visehdistributie systeem. Wat daarvan voor het eigenlijke vischbedrijf de gevolgen zullen zijn, valt niet zoo dadelijk te zeggen. Voorloopig zien we ln dezen strijd vopr de visscherij eenig voordeel, gedachtig aan het gezegde: twee honden vechten om een been en de derde gaat er vlug mee heen. Maar tenslotte meenen we, dat er weer niets dan misère uit kan voortvloeien. Men begint zich van beide zijden zeer schrap te zétten, hetgeen blijkt uit de eenigszins korzelige taal waarvan men zich al begint te bedienen. De groothandel is, zooals men weet, een krachtige organisatie, en de kleinhandel is druk doende zieh,' door uitbreiding van haar ledental, krachtig te ontwikkelen. Overleg schijnt voorloopig uitgesloten te zijn en de strijdbijl heeft men ter hand ge nomen. En, we weten, dan wordt de rede een beetje uitgeschakeld en is eenzijdigheid troef, Met belangstelling zullen we dezen strijd blijven volgen, omdat deze diep raakt het ge heele vischbedrjjf, dat aan dezen strijd aller minst behoefte heeft, maar die niettemin zal moeten worden meegemaakt. We zouden nog wel meer strijdpunten kun nen noemen, maar deze drie raken ook het Heldersche vischbedrijf en daarom meenden we deze te moeten aanhalen. En daaraan heb ben we voorloopig ook wel genoeg. Van Wieringen wordt aan de N. R. Crt. be richt, dat er tien kisten haring zijn aange voerd, die tegen den prijs van 5 tot 5.40 per kist van de hand gingen. Mocht dit de z.g. najaarsharing zijn, dan is deze al heel vroeg verschenen. Deze najaarsharing is altjjd een gewild vischje geweest bij de consumenten en vond altijd gereeden aftrek. Het is dus te wen- schen, dat deze eerstgevangene haring van wat blijvenden aard mag zijn. Helaas was het verschijnsel ln den regel zoo, dat de vangsten van zoo geringe betee kenis waren, dat weldra weer de vangst moest worden gestaakt. Met zeer wisselende vangsten versche ha ring komen de schepen te IJmuiden binnen. De besommingen zijn dan ook zeer uiteen loopend. Zoo kwam deze week een Katwijker logger binnen, die een besomming van ruim tweeduizend gulden maakte, welke ln nog geen twee dagen visschen uit- en thuis varen inbegrepen was bereikt. Dit was dus wel een buitengewoon buitenkansje. „De Telegraaf" maakt melding van een bericht in het Engelsche blad „The Fishing News", dat op Billingsgate, het welbekende vischdistrict in Londen een showroom voor versche visch is te bewonderen, waar deze visch op een vriestemperatuur van 70 graden Fahrenheit wordt gehouden en op deze wijze dus in een staat, die de visch in hooge mate verseh houdt. Toegepast op uitgebreider sehaal zou deze bewaring kunnen leiden tot een oplossing van het lastige vraagstuk, hoe de visch, bij even- tueelen grooten aanvoer, zoodanig op te slaan, dat bij lateren minderen aanvoer uit dezen voorraad zou kunnen worden geput. Dit vraagstuk toch is door den heer Ste- venson ter sprake gebracht op het congres van kleinhandelaren in visch te Den Haag, in het begin van September gehouden. Door den Secretaris van de Visscherjj- centrale werd toen gezegd, dat dit niet wel mogelijk was, omdat de bevriezingsmethode nog niet zoodanig was, dat bevroren visch geschikt kan worden gemaakt voor een dis tributie op groote schaal, want dat het bleek, dat de visch wel goed verduurzaamd kon den, maar', bij bereiding los uit elkaar viel. Door een der aanwezigen werd toen al be toogd, dat hij een moot kabeljauw, op Engel sche wijze bevroren, had genuttigd, dat uit stekend voldeed. Het is ons niet bekend of deze visch reeds was behandeld op de wijze, waarvan thans „Fishing News" melding maakt. Onmogelijk is dit niet, maar in elk geval komt het ons voor, dat men nu op den goeden weg Is en dat het niet denkbeeldig is of het moment komt naderbij, dat de wensch van den heer Stevenson zal kunnen worden bevredigd. Dat dit van een uitermate groote beteeke nis voor het vischbedrijf zou zijn, laat zich denken. Het zou er immers toe kunnen lei den, dat er stabiliteit in de vischprijzen zou komen, iets waaraan het bedrijf zoo groote behoefte heeft. Juist deze ontzettende schom meling in de prijzen maakt het bedrijf zoo grenzeloos onstabiel en voor den handel zoo riskant. Bovendien zou de filleering hiermee een stap voorwaarts worden gebracht, want voor de op deze wijze behandelde visch komt al grooter belangstelling, vooral in de groote steden en, niet te vergeten in het buiten land. Maar de groote schommeling in de aankoop prijzen en de ongeregelde aanvoer van visch maakt het haast ondoenlijk om dit product geregeld beschikbaar te stellen. Uit Scheveningen wordt aan de N.R.Ct. ge klaagd, dat er door de Hollandsche vloot zoo weinig haring wordt aangevoerd in vergelij king met het kwantum, hetwelk door de En gelsche vloot wordt gevangen. Zelfs was er onvoldoende voor den handel, die het van den directen aanvoer moet hebben, daar er zoo goed als geen voorraad is. Ook de Stichting heeft nog geen kantje opgeslagen, en de handel maakt zich onge rust, dat bij blijvende beperking er onvol doende haring zal komen, Er is al ruim 80.000 kantjes minder dan verleden jaar. Tot zoover dit bericht. Men weet, dat de visscherij-centrale een bedrag van 750.000 beschikbaar heeft gesteld om haring uit de markt te nemen ter voorkoming van drukking van den prijs, maar op deze wijze zal het misschien overbodig zijn om deze ruiming tot stand te brengen. Mocht het tot gevolg hebben, dat meerdere loggers konden uitvaren voor de haringvangst dan zou dat weer werkgelegenheid scheppen. De mogelijkheid er toe lijkt ons niet uitge sloten. De bemanning geredl; de logger met inventaris verloren gegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 3 uur bevond de logger, gemerkt D. D, Y. 132 van de Poolsche reederij Mewa zich ter hoogte van den Wassenaarschen Slag tegen over de kust. De motoriogger, groot 150 ton, was jongstleden Maandagavond van Scheve ningen uitgevaren en had de geheele week, bijna zonder dat de bemanning zich rust gunde onder de Engelsche kust gevischt en wel met een dusdanig succes, dat men met 32 last, on geveer 540 ton, haring de terugtocht naar Scheveningen aanvaardde, waar men Zaterdag nacht hoopte aan te komen. Het weer was echter zeer slecht, er was een dikke lucht met veel regen en er was geen •helder vuurzicht. Dit gevoegd bjj het feit, dat de bemanning oververmoeid was, is vermoede lijk oorzaak geweest, dat men zich geen vol doende rekenschap had gegeven, waar men zich precies bevond. Toen men er toe overging te looden om de juiste plaats te bepalen, was het reeds te laat. Ter hoogte van den Wasse naarschen Slag stiet de logger tot twee keer toe op een zandbank. Zoodra men bemerkte, dat het schip vast zat, werden er noodseinen uitgezonden. Het schip raakte wel weer los, maar het gelukte niet de vrije zee weer te bereiken. Op het strand bevonden zich twee stroopers met een lichtbak. Dezen zagen de noodseinen en waarschuwden den reëder C, den Duik te Katwijk, die zich op zijn beurt onmiddellijk in verbinding stelde met den schipper van de reddingboot, den rechercheur van politie te Katwijk C. Jonker, Tien minuten nadat deze de waarschuwing ontving, was hjj met de uit twaalf koppen bestaande bemanning van de reddingboot op het strand. De zich in gevaar bevindende logger was inmiddels tusschen de zandbank en de kust verder afgedreven in de richting van Katwijk aan Zee, nu en dan zat hij weer vast, doch even ten Noorden van het Uitwateringskanaal kwam de logger geheel vast te liggen, evenwijdig met de kust. Omstreeks kwart voor'vijf ging de redding boot ter hoogte van de De Brittenstraat onder bevel van schipper Jonker in zee. Het was geen gemakkelijk werk, omdat men erg moest op passen, dat de woeste golven de reddingboot niet zouden omslaan. Na ongeveer een kwar tier roeiens kreeg men aan stuurboordszijde door middel van een lijn verbinding met het schip. Toen de reddingboot langszij van den logger was gekomen lieten acht leden van de beman ning zich langs een lijn in de reddingboot af zakken; de schipper en vijf man weigerden het schip te verlaten. Het schip zakte intussehen hoe langer hoe dieper in het zand; de inventaris, stukken van luiken enz. werden weggeslagen en door den sterken westenwind op het strand geworpen,, waar zij werden geborgen. Van alle kanten sloegen de golven over het schip heen, zoodat het ook voor de achtergebleven bemanning niet meer mogelijk was op het schip te blijven. Omstreeks half elf ging de reddingboot ten tweede male zee in en werden de kapitein en de overige leden van de bemanning in veilig heid gebracht. Bij dezen tweeden tocht ging ook de heer W. van der Toorn mee naar het schip in nood. Doornat werd de bemanning ondergebracht in hotel het Zwaartje.' De logger zakte in den loop van den dag hoe langer hoe dieper in het zand weg en 28 October. Het principe, dat aan deze rubriek ten grondslag ligt, namelijk, dat iedere dag recht heeft op een glimlach, heeft op even onverwachte als ondubbelzin nige wijze instemming gevonden in de hoofd stad van Tsjecho-Slowakjje. Maar op een beetje rare manier. In Praag immers is door eenige heeren een club opgericht, welke leden (naar een Amsterdamse!» blad weet te melden) zich verplichten, eiken dag minstens één grap uit te halen of althans er een te vertellen. Zóó alleen vinden de heeren, dat het leven tegenwoordig is uit te houden. Het denk beeld is misschien prijzenswaardig, maar op de hachelijke uitvoering komt het natuur lijk aan. De hoofdvoorwaarde voor het suc ces van een grap is het plotselinge, het on verwachte en daaraan moet het ln de Praag- sche grapjassenelub toch wel een beetje ont breken. Iedereen heeft wel eens een van die typen ontmoet, die de reputatie hebben, al tijd grappig te zijn, en ledereen heeft zich in hun gezelschap wel eens onbehagelijk ge voeld om niet te zeggen onpasselijk voe len worden. Men is er niet altijd naar ge stemd om grappen in ontvangst te nemen, en zeker als men weet, dat ze onvermijdelijk en onontloopbaar zijn, dat men er op aange keken en voor dom gehouden wordt, als men het niet op de juiste oogenblikken zal uit brullen, zit men met onwil en een obligaten, bevroren grijns op zijn gezicht toe te luiste ren, om zich tenslotte met weerzin en stjjf- geworden kaken uit de geestelijke omknelling te verlossen. Er is verder een vraag, die niet van belang ontbloot Is: wat is grappig? Wij hebben iemand eens hooren zeggen, dat er ln de wereld tien moppen bestaan, en dat zij sedert eeuwen telkens in gewijzigden vorm terugkeeren. Daar zit zéker een grond van waarheid in. Wat de collega van het Amsterdamse!! blad, die bovenstaand bericht formuleerde, onder humor verstaat, bewijst al welke bi zarre begrippen er op dit gebied bestaan. Houdt uw buik goed vast, en luistert: „Verliezen op de beurs zullen zij van een smakelijke grap vergezeld goed gaan." „Een pijnlijk bezoek aan den tandarts wordt voorafgegaan door een geestigheid. „Een aderlating (heel grappig en nieuw, deze inval) bij den fiscus wordt door een aardigheid veraangenaamd." Men kan zich dezen verheven humor on geveer als volgt voorstellen: Den tandarts zullen zij op het oogenblik dat hjj een kies trekt, b.v. aan het lachen maken dooi- een speelgoednijptang voor den dag te halen en te zeggen: Doet u het hier liever mee. Op het belastingkantoor zullen zij versche nen in 'n maskeradecostuum, voorstellende een uitgeperste citroen en krachtig er tegen protesteeren, dat zij nog iets in hun porte feuille mogen houden. En wanneer zij hun beursmakelaar de dui zenden kronen uitbetalen, die zij op een transactie hebben verloren, zullen zij een ge deelte voldoen in bank-van-leeningsbriefjeR of den makelaar een diner aanbieden omdat zij niet het dubbele zijn kwijtgeraakt. Het is allemaal, zonder uitzondering, om té schateren van het huilen, en ik geloof dan ook dat men beter doet, den lach te bewaren voor de kostelijke oogenblikken waarvoor hij bestemd is. Ook in Praag. Dinsdag 29 October. Ie abonnementsvoorstelling Ensemble Be Boev* Van Rijk, Casino, 8 uur. Woensdag 80 October. Kindervoorstelling, Casino, i.SO uur. Verzorgt Uw tanden vanaf heden met Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube Kleine tube 10.000.000 geestdriftige gebruikers over dc geheele wereld tegen den avond staken de twee masten nog juist boven het water uit. De logger moet dan ook als verloren worden beschouwd. De waarde van den logger wordt op 24.000 geschat; de gevangen visch vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 3800. Ook zijn vrij wel alle bezittingen van de bemanning verloren gegaan. Het schip was door de reederij zelf verzekerd; de bezittingen van de bemanning echter niet. Ook gaat uiteraard verloren het winstaandeel, dat de bemanning van deze goede vangst zou hebben ontvangen. Tijdens de samenkomst in het Zwaantje heeft de heer de Booy, secretaris van de Noord- Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij^ dé heeren C. Jonker, schipper en C. Yljéland en G. van Ryn, roeiers van de Katwijksche red dingboot, gehuldigd voor het feit. dal zij ge durende vijf-en-twintig jaar ten deze in functie zijn geweest.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9