luchtvaart Marineberichten. Schagen, IIELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935- RadioCentrale. Uit het politierapport. Visscherij. Bij het vertrek van Hr. Ms. Kortenaer en van Ghent. De regeering ais vliegtuig- fabrikant. De Postvluchten van en naar Indië. Weer een vliegramp in de Ver. Staten. De Indische sportvliegers naar Indië vertrokken. Vermiste sportvliegers verongelukt Opzegging Collectief Contract Bouwbedrijven. KfCSZTsSw."1 ae 1« Wat voor weer vandaag io verleenen. Wij beloven U, dat wij ons uiter ste best zullen doen dit vertrouwen waardig te zijn. Wij danken de Heeren van P.T.T. zoowel in Den Haag als in Alkmaar voor hun belang rijke medewerking aan ons verleend. Het zou mij te ver voeren om allen, die ons geholpen hebben apart te bedanken, maar toch kan ik niet nalaten onzen dank uit te spreken aan de huiseigenaren, die ons bijna zonder uitzondering toestemming verleenden om den kabel langs hun eigendommen te mo gen bevestigen. Aan onze abonné's zou ik twee dingen wil len zeggen en wel: 1. dat wij U de verzekering geven, dat wij alles wat in ons vermogen ligt voor U te kun nen doen ook zullen doen. Ondanks de groote financieele offers, die wij ons getroost heb ben en ondanks de machtiging van ons Ge meentebestuur om de contributie te mogen verhoogen tot 45 cent, hebben wy besloten deze op 40 cent per week te laten. 2. Kunnen w®t ons indenken, dat er onder U zijn, die de nieuwe centrale van Binnen ook wel eens zouden willen bekijken. Wij hadden gedacht U bij groepen van 200 uit te noodigen. Wij zullen U dan door middel van den incasseerder een kaart doen toeko men, waarop de datum en uren van bezich tiging vermeld staan. Wij gelooven wel dat U daarmede accoord zult kunnen gaan. Ik zal nu eindigen, doch wil dit niet doen dan met de hoop uit te spreken, dat de pret tige samenwerking tusschen de Gemeente, P.T.T. en ons op dezelfde wijze moge voort duren. Ik dank U. Complimenteering namens het Hoofdbestuur van P.T.T. De eigenlijke plechtigheid was hiermede ge ëindigd; de rest van den avond was gewijd aan de gezelligheid van een onder onsje. Toch niet geheel, want, nadat de eerewijn was rondge diend en de diverse gezellige zitjes, die de Cen trale aanbiedt, door de genoodigden in beslag waren genomen, was het de heer Verhagen (bedrijfsleider van het telefoondistrict Alk maar), die namens het Hoofdbestuur van Pos tergen, Telefoon en Telegraaf, de gelukwen- schen voor deze gebeurtenis uitsprak. Van meet af aan, aldus deze spr., heeft P.T.T. ge weten, dat, voor hetgeen hier tot stand is ge bracht, kosten noch moeite zijn gespaard, zoo dat wij kunnen zeggen, dat deze centrale &f is, en het Hoofdbestuur met gerust hart kan ver sterken, wetende dat deze uitzending voldoet aan de door haar gestelde eischen. Spr. vertelt van de eerste beginselen der radiodistributie, jaren geleden. Zaandam is er de bakermat van: een toestel bezitter aldaar liet een ander mee-genieten van de uitzending, en daarmede was feitelijk de kiem voor de dis tributie gelegd. Al spoedig, toen dit zich uit breidde, bleek er voor P.T.T. aanleiding zich met de zaak te bemoeien: onder geen enkele omstandigheid mocht het telefoonnet hier na deel van ondervinden natuurlijk en een wets ontwerp, waarbij aan de radio-distributie be perkingen en voorwaarden werden opgelegd, verscheen. Niettemin werd hierbij de grootste soepelheid voor het jonge bedrijf betracht. Levendig herinnert spr. zich de eerste ver- gadering van den radio-distributiebond in Krasnapolsky te Amsterdam, negen jaar ge- leden. Welk een verschil met de radio-distri- butie van thans! Toen wist men ternauwer nood wat distributie van radiomuziek was. Het bestuur van P.T.T. gaf in dezen echter de noodige voorlichting betreffende aanleg van net en antenne, enz. en dit had veel succes. Het radio-distributienet is thans uitgegroeid tot een instituut over de geheele wereld; het Nederlandsche net is daarvan zonder eenigen twijfel het grootste. Dit net telt nagenoeg 500.000 aangeslotenen, dat is bijna evenveel als het aantal eigen toestelbezitters. Met een gelukwensch namens het Hoofdbe stuur eindigt spr. Bloemstukken, enz. Natuurlijk waren voor deze gelegenheid een aantal bloemstukken gekomen. Hieronder waren bizonder fraaie; van het personeel was er een van witte chrysanten, in den vorm van een rad; van paarse primula's waren hierin de letters B. H. (BregmanHeyligenberg) ge werkt, terwijl rose anjers rechts beneden aan gebracht waren. Verder noemen wij de A.V.R.O., het technisch personeel (bloemen mand), de drukkerij de Boer (witte lelies), enz. Het personeel had bovendien de origineele gedachte gehad een demonstratiebord te ver vaardigen, waarop waren aangebracht model len der verschillende kasten en hun inwendige montage (ook de kasten bij de aangeslotenen aangebracht), de ondergrondsche verdeelkabels enz., waardoor bezoekers een uitstekend idéé krijgen van dit alles. En, wat hiervan nog het aardigste is: dit demonstratiebord is na den werktijd, in nachtwerk, vervaardigd. Het inwendige van het gebouw. Tenslotte volgen hier nog bizonderheden omtrent de afwerking en inrichting van het ge bouw, in aanvulling (en misschien gedeelte lijke herhaling) van vroegere mededeelingen. Die afwerking is, in één woord gezegd, keurig: een smaakvolle entrée, waarin is aangebracht een monumentale bank, en waarvan de wand- bedekking gedeeltelijk bestaat uit fraaie blauwe tegels. Hier is verder voor bezoekers een loket waaraan is aangebracht een electri- sche bel, voor het geval zich niemand bij het loket bevindt. De firma Blom, Polderweg, hoek Krugerstraat, die de geheele stoffeering ver zorgde, heeft alle eer van haar werk. Binnenin de Centrale vindt men keurige moderne meu bels, maar het is in het bizonder over het groote rek, dat wij nog iets moeten zeggen. De heer Speur uit Julianadorp heeft dit met een mooie blauwe verf bespoten, hetgeen een vroolijken indruk geeft aan het geheel. Het vcrdeelrek. Op dit groote rek zijn aangebracht zeven versterkers (voor een 8en is nog ruimte be schikbaar) en een, in vier afdeelingen ver deeld, schakelbord. Op het benedenste paneel van dit schakelbord is voor iederen schakelaar een z.g. automaat geplaatst; bij het instellen van den versterker heeft men niet anders te doen dan het toestel op het verlangde station te zetten en den handel over te halen. Bij kort sluiting valt onmiddellijk de betrokken auto maat af, waardoor de spanning van den ver sterker wordt uitgeschakeld. Daarboven bevindt zich een paneel, be vattende drie groepen schakelaartjes, te weten één voor het inschakelen van microfoons, een tweede voor de versterkers (met behulp van deze groep kan iedere groep van het net in twee gedeelten worden gesplitst, waarop bij eventueele te zware belasting een reserve-ver sterker kan worden ingeschakeld), en een derde groep, zijn de schakelaars voor brand alarmsysteem. Het. derde paneel (het tweede van boven af gerekend, bevat 80 schakelaars, n.1. 16 groe pen van 5. zijnde 5 programma's. De stad is n.1. verdeeld in 16 secties, terwijl op het schakelbord ieder programma van iedere groep apart uit- of ingeschakeld kan worden. Het bovenste paneel tenslotte bevat links een belastingmeter, waarmede op iedere groep de belasting kan worden opgemeten en rechts een meter met de benoodigde schake laars, waarmede kan worden gecontroleerd of eventueel de kabel de aarde raakt of contact heeft met een anderen. In het midden van dit paneel bevindt zich een electrische klok. Rechte van het schakelbord is een gramo- foon tafel geplaatst, waarop twee gramofoon- platen onmiddellijk achter elkander kunnen worden uitgezonden, terwijl ook de microfoon kan worden bediend. Hilversum, Hulzen en het buitenland. Het ligt in de bedoeling, zoodra hiervoor toestemming van den Minister van Binnen- landsche Zaken is verkregen, op de 5e groep iederen avond, uitgezonderd des Zondags, van 78 uur gramofoonplatenmuziek uit te zenden. Verder wordt het eerste programma Hilver sum, het tweede Huizen, het derde en vierde buitenlandsche stations. Tenslotte: De bij de abonné's aangebrachte kastjes zijn momenteel nog niet alle op het juiste nummer afgesteld; de abonné's behoe ven zich dus niet te verontrusten, als zij niet op het juiste nummer het programma krijgen. Dit komt in orde, zooals ook nog veel, dat thans misschien nog niet 100 is, in orde komt. Eenig geduld is hiervoor noodzakelijk. Wij zijn hiermede aan het einde van onze beschouwingen .Vermelden wij nog, dat archi tect van het gebouw is de heer Deelstra, aannemer J. Lugtenburg, terwijl het schilder werk verzorgd werd door de firma Hubbeling. En hiermede den talloozen luisteraars heil en veel genot van hun nieuwe net, en de heeren Heyligenberg-Bregman bloei en uit breiding van hun bedrijf toegewenscht! Uit de speech van den heer Bregman heeft men kunnen lezen, dat de firma zich opoffe ringen getroostte om de contributie zoo laag mogelijk te houden: laat men toonen dit te waardeeren, door zich op te geven als abonné! ZONDAG. Programma 8. Keulen. 8.35 Morgenwijding. Kalundburg. 9.20—9.45 Diversen. Brussel L 9.45 Gramofoon. 10.20 Clavecimbal- recital. 10.35 Cellorecital. 10.50 Gramofoon. Weenen. 11.05 Het Weensche symph.-orkest olv. Rud. Nulius. Keulen. 12.05 Het Berl. groote Omroeporkest. Brussel H. 1.20 Gesproken dagblad v. h. N.I.R. I.35 Populair concert olv. K. Walpot. 2.35 Gramofoon. 3.05 „Monna Vanna", hoorspel, een Falklandje van Herman Heijermans. Keulen. 3.20 Het orkest der Flieger Unter- gruppe olv. W. Funk. Parijs Radio. 5.20 Gevarieerd populair concert door het Victor Pascal orkest. Beriyn. 7.20 Uit de Staatsopera: „Unter den Linden". „Die Zauberflöte" v. Mozart. 10.30 Berichten. 10.40 Het Omroeporkest olv. B. Aulich. 11.2012.00 Populair concert van Bernhard Derksen's orkest. ZONDAG Programma 4. Parijs. 8.30 Gramofoonmuziek. Brussel Vlaamsch. 9.20 Openingsfanfare olv. Franz André. 9.35 Causerie: Inleiding tot den „Dag van het N.I.R." 10.05 Cellorecital door Adolphe Frezin. 10.20 Weensche muz. (gram.) 11.05 Wandeling door het gebouw van het N.IR. 11.25 Reportage van de eerste steenlegging van het nieuwegebouw van het N.I.R. 12.20 Weerbericht. 12.23 Minne Bolo- tine zingt. Droitwich. 12.45 Het B.B.C.-orkest van Noord- Ierland olv. Peter Montgomery. 1.50 Troise en zijn Mandoliers. 2.20 Het Victor Olof Sextet. 3.05 Het Luton Orkest olv. E. S. Carter. 4.05 Gramofoonmuzek. London Regional. 4.50 Het B.B.C.-orkest (afd. C) olv. Jozeph Lewis. Droitwich. 5.50 Het Lyra Kwartet met Anne Thursfield, mezzo-sopraan. London Regional. 7.05 Het London Palladium Orkest olv. Richard Creon. Droitwich. 8.15 Kerkdienst in de studio. Deutschlandsender, 9.159.20 Dansmuziek door Ad. Lutter en Carl Woitschach. Droitwich. 9.20 Een Harmonie-orkest olv. B. Walton O'Donnell. 10.05 Albert Sandler en zijn Park Lane Hotel Orkest Deutschlandsender, 11.05 Dansmuziek door Hja Livschakoffs orkest. Weenen. 11.20—12.00 Het Edi Csoka-jazz- orkest mmv. Viktor Hernau, zang. MAANDAG. Programma 8. Keulen. 9.55 Concert. 10.05 Sportoverzicht. Kalundborg. 11.20 Klokkenspel en uurslag. (Concert uit rest. „Ritz" olv. Arn. Nielsen). Brussel (Vlaamsch). 12.20 Gramofoon. 12.50 Omroeporkest. 1.20 Gesproken dagblad v. h. N.I.R. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gram. Kalundborg. 2.20 Donde's danksorkest. Deutschlandsender. 3.20 Concert. Keulen. 4.20 Concert. Parys (Radio-Paris). 5.50 Symphonie-concert. Leipzig. 6.20 Volksmuziek. 7.15 Dagelijksch overzicht. 7.30 Philharmonie-orkest. 9.20 Be richten. Paris Poste-Parisien. 9.30 Argentijnsche muz. Weenen. 10.00 Populair concert. 10.20 Mede deelingen. 10.35 Populair concert. 11.05 Jazz orkest v. Charly Gaudriot mmv. F. Hauk (zang). MAANDAG. Programma 4. Parys (Radio-Paris). 8.20 Gramofoon. Deutschlandsender. 9.35 Schooluitzending. Regional programma. 10.35 Korte godsdienst oefening. 10.50 Greenwich-tijdsein. Weerber. II.05 Orgelconcert. 11.35 Orkest. Droitwich. 12.05 Schots Studio-orkest. 1.05 Gramofoon. Regional programma. 1.50 Gramofoon. 2.20 Orkest. 3.20 B.B.C.-orkest. 4.20 Orkest. 5.05 Solisten-concert. Droitwich. 5.35 B.B.C.-dansorkcst. Leipzig. 6.20 Sudeten-Duitsche Volksmuziek: Vocale en instrumentale solisten olv. Heinr. Werlé, mmv. W. Götze (guiter) en het Om roeporkest. Droitwich. 6.50 De grondslagen der muziek. Regional programma. 7.10 B.B.C.-orkest. 7.35 Kwintet. Droitwich. 8.20 B.B.C.-koor. 8.50 „Night falls on slow-on-the Uptake". 9.35 Kitty Masters. Regional programma. 9.50 „The Nut Club" Droitwich. 10.20 B.B.C.-orkest. 11.35 Dans muziek: Het Casani Club-orkest olv. Char les Kunz. DINSDAG. Programma 8. Keulen. 9.20 Nieuwsberichten. 9.30 Voor de kleintjes. 9.50 „Wir und die Welt". Kalundborg. 11.20 Klokkenspel en uurslag. (Concert uit Hotel d'Angleterre olv. Els. Magnussen. Brussel (Vlaamsch). 12.20 Gramofoon. 12.50 Populair concert. 1.20 Gesproken dablad v. h. N.I.R. 1.80 Vervolg concert. 1.50 Gram. Kalundborg. 2.20 Scandinavische muziek. Deutschlandsender. 3.20 Populair orkest-con cert. Keulen. 4.20 Groot Omroep-orkest. Brussel (Vlaamsch). 5.20 Gramofoon. 5.50 Kinderuur. Beriyn. 6.25 Blaasmuziek. 7.00 „Echo am Abend". Bcromünster. 7.10 Concert. Brussel II. 9.20 Het Omroepsymphonieorkest olv. Fr. André. Leipzig. 9.50 Populair concert. Weenen. 11.20 Dansmuziek: Hans Kremsber- ger's orkest mmv. Edi Woday (zang), DINSDAG. Programma 4. Parys (Radio-Paris). 8.05 Gymnastiek. 8.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender. 10.05 „Fröhücher Kinder- garten." Regional programma. 10.35 Korte godsdienst oefening. 10.50 Greenwich-tijdsein. Weerbe richt. 11.05 „Western" Studio-orkest. 12.05 Orkest. 1.05 Gramofoon. Droitwich. 1.20 Studio-orkest. Regional programma. 2.20 Orkest. 3.20 Sted. Orkest van Torguay. 4.50 Gramofoon. Droitwich. 5.35 Zigeuner-orkest. Regional programma. 6.50 Orkest. Weenen. 7.30 Russische volksliederen. 7.55 „Schlagerrevue 19191925." Regional programma. 8.55 Liederen en bal laden. 9.35 B.B.C. Militair orkest. 10.20 Greenwich-tijdsein. Weerbericht. Droitwich. 10.40 Orkest. 11.35 Dansmuziek Lew Stone's Band. EEN BETER VEHIKEL? Door een bewoner van de Schagenstraat werd aangifte gedaan, dat zijn rijwiel staan de op de Westgracht was verwisseld voor een ander. NAAMLOOS. Door een bewoner van de Spuistraat werd aangifte gedaan van vermissing van een naamplaatje van de deur van zijn woning. De ansjoviszouters hebben, volgens de N.R.Ct. te Amsterdam vergaderd, in verband met de groote voorraden, vooral van den jaargang 1930. Ter ruiming wil men de bemiddeling inroepen van de regeering. Ook hier blykt weer gebrek aan samen werking tusschen exporteurs en zouters, waar door men niet tot een bevredigende regeling kan komen. Van de bestuurstafel werd b.v. gezegd, dat sommige exporteurs tot de be staande moeilijkheden hebben bijgedragen door de oude jaargangen in Duitschland in dis- crediet te brengen. Zij houden de vraag naar oudere jaargangen tegen en koopen hiervan op tegen lagen prys als houders in moeilijk heden zyn gekomen. Het oude systeem dus nog. Niet een be staan met elkaar, maar ten koste van elkaar. Deze aangelegenheid grijpt echter dieper dan de belangen van zouters en exporteurs, want als er niet geruimd wordt, zal er in het komende jaar voor de eventueele vangsten niet veel prijs zyn te maken. Ook dit geval bewijst weer hoe eigenlijk alles in elkaar grijpt, zoodat als de een schade lijdt het tot het gevolg heeft dat ook de an der daaronder lijdt, uitgezonderd dan waar schijnlijk een groep, die we gewoon zyn te noemen: de gehaaide jongens. In het belang van zouters en visschers ho pen we dat er een regeling kan worden ge troffen, dat de oude ansjovis kan worden ge ruimd. Ontstellende verliezen zijn er geleden en de terugslag in de nevenbedryven wordt geducht gevoeld, hetgeen zich het sterkst doet gevoelen in de kleinere plaatsen rond het IJsselmeer, waar van oudsher de ansjovis- zoutery een belangrijke tak van nijverheid was. NEDERLANDSCHE BOND VAN KLEINHANDELAREN IN HET VISCH- EN HARINGBEDRLJF. Groote protestvergadering te Amsterdam. De Besturen van bovengenoemde organisa ties hebben een openbare protestvergadering belegd tegen het besluit van de Stichting Maatschappelijke Steun, om de visch- en haringventers uit te sluiten van de regeling, die getroffen is om ue venters in den aan komenden winter van bijsteun te voorzien. Tot deze protestvergadering is de geheele pers uitgenoodigd, bovendien is een verzoek aan alle fracties in den Gemeenteraad ge richt, om een harer leden naar deze vergade ring te zenden. De vergadering wordt gehouden Dinsdag 5 November, 's avonds 8 uur, in gebouw „De Ruyter", de Ruyterkade, te Amsterdam. BOUWDOOZEN HR. MS. „DE RUYTER". Men verzoekt ons opname.van het vol gende: De afd. Den Helder van de Kon. Verg „Onze Vloot' streeft ernaar om zooveel moge lijk van de reeds onlangs in dit blad genoemde bouwdoozen van Hr. Ms. „De Ruyter" in onze stad geplaatst te krygen. Deze doozen zijn niet in den handel ver krijgbaar en zijn geen winstohjecten. Tot 15 December kunnen gegadigden (leden en niet- leden) zich schriftelijk wenden tot het secre tariaat, Parallelweg 42. RIALTO-THEATER. „Familieschandaal", een film van kwaliteit. Er was een tijd, dat de Duitsche film- suprematie buiten kijf was. Wat daar van daan kwam, was stukken en stukken beter dan alle andere producties by elkaar. Zoo was het. En Amerika bleef den naam houden van sensatieleverancier, van wild-west, van stoo- tende immoraliteit, van vulgariteit, enz. enz. Te slecht om waar te zyn Maar wy verzekeren U, dat het Amerika van heden wel degelijk producties op de markt brengt, die van superieure kwaliteit zyn, en vooral de laatste twee jaar komen daar van over den grooten vijver cinografische schep pingen van verbysterend filmisch inzicht. amilieschandaal is de weinig-zeggende titel van Rialto's hoofdnummer, doch wederom heeft Mitchell Leisen (de zelfde regisseur als die Death takes a holiday creëerde) een film vervaardigd, die mijlen boven het gemiddelde uitsteekt en die den aandachtigen toeschou wer met bewondering vervult niet alleen voor een technisch volmaakte regie, doch hem tevens doet afvragen hoe men een dergelijk rhytme, een dergelijke weergaloos knappe uitbeelding van tal van uiteenloopende karak ters wist te bereiken. Het geval" op zichzelf is origineel. Een jonge Amerikaan uit de „high society" neemt wraak op zijn achtenswaardige familie, die door haar overdreven standing zyn uit een burger-milieu komend meisje in den dood drijft. Zyn wraak bestaat in het huwen met een der dochteren van Amerika's oudste volk, een Indiaansche Deze brengt hij te midden der Nieuw- wereldsche aristocratie en het effect dat hy sorteert Doch laten wy de diverse „points" (ja, er zyn er méér dan een) niet verklappen. Dit zou zonde zijn. Maar wel willen wij de aandacht vestigen op het spel van Sylvia Sidney en Gene Ray- mond (de laatste voor ons tot heden vol komen onbekend) hetwelk meesterlijk is. Deze film is van de eerste meter tot de laatste strak gehouden. Geen moment gaf men toe aan effectjagerij, geen enkel oud recept werd gebruikt En ook thans demonstreerde Leisen staal tjes van zijn fantasie en filmisch inzicht, welke van zeer hoog gehalte waren. Men moge tenslotte dan bezwaren opperen tegen de tendenz van dit werk, als drama tisch geheel is het magnifiek. En dit komt dan uit Amerika: het land van cowboys, happy endings, sentimentaliteit en Broadway-songs Het kan verkeeren. Voor de pauze draait men „Prairie in vla- men". Deze naam is reeds karakteristiek voor het genre, waaronder men de geheele be kende heksenketel van veedieven, revolver- schietende helden, rennende paarden et cetera kan onderbrengen. Als men zich nog aan d'aloude Amerikaan- sche romantiek van een voorbije periode kan bedwelmen (en dat kunnen er velen) wel: dan biedt ook deze Stony u diverse perspectieven. Een interview met den groepS' commandant, Lt. ter zee Ie klas J. van Leeuwen. Zilverig-grijs iiggen in de haven van Nieu- wediep twee zwaar-gewapende jagers. Het zijn de Hr. Ms. Kortenaer en Van Ghent, in 't voorjaar uit Insulinde thuisgeva- ren en welke aanstaanden Maandag te 12 uur wederom naar Nederlandsch-Indië vertrekken. Is het vertrek van oorlogsschepen uit onze gemeente uiteraard voor de bevolking reeds een evenement, ditmaal is de belangstelling voor het aanstaand vertrek zoo mogelijk nog grooter. De reden hiervoor is bekend: beide oorlogs bodems maken de reis via Suez-kanaal Roode Zee, de zóne, welke momenteel zoo in het brandpunt der wereldbelangstelling staat. De volksmond karakteriseert dit traject al met „de gevaarlijke zóne", doch ook al mag dit gevoegelijk overdreven genoemd worden, feit is, dat aan de reis in dit geval een speciaal pikant tintje gegeven wordt. Het was voornamelijk uit dien hoofde, dat wij besloten den groepscommandant der beide schepen, den luitenant ter zee le kl. J. van Leeuwen, te interviewen, en vonden deze, juist na een grondige inspectie van de Kortenaer door den Schout-bij-nacht T. L. Kruys, direct bereid ons het een en ander mede te deelen. Op onze vraag om welke reden de Korte naer en de Van Ghent in 't voorjaar naar Pa- tria waren gekomen, antwoordde de heer van Leeuwen, dat dit voornamelijk ten doel had vaargelegenheid voor het personeel te schep pen. Deze gelegenheid is namelijk op het be trekkelijk gering aantal schepen in Indië niet steeds voldoende, en teneinde haar te stimu- leeren greep men de mogelijkheid van ge noemde reis direct aan. Daarbij komt dan nog de omstandigheid, dat een gedeelte van het Indische personeel naar Holland moest en het transport per eigen gelegenheid is economi scher dan per mailboot. Herstellingen zijn eveneens alhier verricht, doch dit geschiedde slechte en passant en zij waren van zeer ondergeschikt belang. Hierbij komt, dat het materiaal in uitstekende con ditie is en geheel aan de gestelde eischen voldoet. Men had dan ook evengoed deze reparaties in Soerabaia kunnen verrichten, waar men tegenwoordig over een absoluut voldoende outillage beschikt. De voorloopige bestemming, aldus de heer Van Leeuwen, is Soerabaia. Waarheen men ons daarna zal dirigeeren is nog onzeker en hangt af van de instructies van den com mandant der Marine in Indië. De reis wordt in betrekkelijk snel tempo afgelegd, alhoewel men het nu ook niet een speciale spoedreis kan noemen. De gewone franje vervalt ditmaal echter, zoodat men in circa 6 weken het doel bereikt hoopt te hebben. Gewoonlijk nemen deze rei zen 3 maanden in beslag. Loopt de vaart mee, dan zal men voor Algiers het anker een dag of vijf laten vallen, om ook daarna de z.g. „kruisvaart" te behouden (d.i. 15 mijl). Als regel wordt in groepsverband gevaren, terwijl, als het weer dit toelaat, oefeningen gehouden worden. Volledigheidshalve laten wij hieronder nog enkele gegevens volgen, den jagers betreffen de: beide schepen hebben een waterverplaat- sing van 1700 ton en voeren de gebruikelijke bewapening. Deze bestaat uit: 4 kanonnen van 12 cm, 2 van 7% cm (tevens voor lucht doel), 4 mitrailleurs van 12,7 mm (eveneens voor luchtdoel geschikt) 2 drieling-kanonnen, voor het afvuren van torpedo's van 53 cm! Voorts bezit men een toestel om kunst matig nevel te verwekken, terwijl een 4-tal mortieren speciaal aangebracht zijn om dieptebommen tegen onderzeebootaanval te verschieten. Deze bewapening is 18-karaats en bevindt zich, wij zeiden het reeds, in uitstekende con ditie. Het vuur van de hoofdbatterij (de 4 kanonnen van 12 cm.) wordt als regel cen traal geleid vanaf de gevechtsbrug. Wat de equipage betreft, deze bestaat be halve uit beide commandanten (van Hr. Ms. van Ghent is luit. ter zee le kl. J. Houtsmul ler. commandant) op ieder schip uit 1 lsten officier, 1 chef Machinekamer, 4 zee-officie ren, en 2 officieren van den M.S.D. Vervol gens 19 onderofficieren met den rang van sergeant of hooger en 103 korporaals en manschappen. In ons blad van Dinsdag komen wij nader op het vertrek terug. Besloten tot oprichting van een N V. Naar de N. R. Crt. verncemt heett jle regeering besloten over te gaan tot stichting van een nieuwe vliegtuigfabriek. Men zal zich herinneren, dat deze kwest aanhangig gemaakt is bij het Werkfonds door de NV Vüegtuigenfabriek Fokker, daar y gesteund door de K.L.M. De heer Fokker- had om voorschot van het kapitaal gevraagd, noodig voor de stichting van een nieuwe fabriek. Om de onderneming rendabel maken, moesten dan alle orders van de regee ring en de K.L.M. In deze fabriek worden ge concentreerd. De regeering, zoo luiden thans onze miicn- tingen, heeft wel is waar niet besloten tot een eenheidsfabriek zooals de aanvrager wensch- te, maar tot stichting, samen met enkeie industrieelen, van een gemengd bedrijf, waar aan de vorm zal worden gegeven van een naamlooze vennootschap. De helft der aandeelen plus één zal de regeering aan zich houden. De overige zullen ter beschikking gesteld worden o.m. van de N.V. Vliegtuigenfabriek Fokker, maar naar verluidt, zouden ook anderen in het kapitaal kunnen deelnemen. Besluiten omtrent plaats en directie van de fabriek zyn nog niet genomen. Wat de plaats betreft wordt Schellingwoude opnieuw ge noemd. De Sperwer is op de heenreis 1 Nov. van Medan vertrokken en denzelfden dag te Ban- doeng aangekomen. De „Kievit" (heenreis) vertrok 1 Nov. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodh- poer. De „Lijster" (terugreis) vertrok 1 Nov. v. Athene en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 1 Nov. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. onderscheiding voor de neder landsche vliegtuigenfabriek, Op de wereldtentoonstelling te Brussel. Naar wy vernemen heeft de desbetreffende jury van de wereldtetoonstelling te Brussel besloten aan de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker een grand prix toe te kennen voor de inzending van verschillende vliegtuig modellen in het Nederlandsche paviljoen. 750 NIEUWE VLIEGHAVENS IN DE VER. STATEN. De plaatsvervangende minister van handel te Washington, Johnson, heeft in verband met het werkverschaffingsprogramma der regee ring meegedeeld, dat een nieuw vlieghaven- bouwprogramma voorziet in den bouw van 750 vlieghavens, waarmede een bedrag van ongeveer 100 millioen dollar is gemoeid. Met den bouw van 250 vlieghavens zal direct een aanvang worden gemaakt. Thans vier dooden. Woensdagavond is nabij Cheyenne in Wyo- ming een verkeersvliegtuig van de United Air lines gevallen. Het toestel viel op een berg en de brandstof ontplofte. Vier personen kwamen om het leven. Om 8 uur 38 gisterenmorgen zyn de beide sportvliegers Khouw Khe Hien en Terluln weer van Schiphol naar Indië vertrokken. Uit Baraboo in den staat Wlsconsin wordt gemeld, dat de sportvlieger John J. North, een student uit Randolph, die met een vriend Zondag een vliegtocht had gemaakt en sedert dien vermist werd, door een expeditie is ont dekt. De lijken der beide jongemannen werden gevonden nabij het wrak van het neergestorte toestel. Tegen 1 Maart 1986. De R.-K. en Chr. patroonsbonden hebben aan de arbeidersorganisaties medegedeeld, dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst, welke 1 Maart 1936 afloopt, wenschen op te zeggen. Zij achten loonsverlaging noodig en klasse verlaging van een aantal plaatsen, terwijl niet overal de vacantieregeling zal kunnen worden gehandhaafd. De m,ale' waarin die loonsverlaging noodig is, wordt met medegedeeld, omdat men streeft naar samenwerking met den algemeenen werk- geversbond (Ned. Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland) welke zyn standpunt nog niet heeft bepaald, de overval met roof te mariaheide. De officier van justitie te 'a-Her- togenbosch en verd. Peer de b. tee- kenen hooger beroep aan tegen het vonnis. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch hooger beroep aangeteekend tegen het vonms van de rechtbank van 28 Octeber B' (Pe6r) en L' A' v- d- H (de Brus) werden veroordeeld töc 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek van vooïïople hechtenis. De eisch was 16 jaar zonder aftrek. teekend h°°ger beroeP het optredeneer naaam tegen Inbeslagneming te Schiedam. genomen. Tegen den „,,i and in beslag verbaal opgemaakt P CUr is Proces- en Vaderland" bii den ^Ctober van -Volk - klo.K» „co, Medegedeeld door het Koninklyk Meteorologisch Instituut Naar waarneming verricht in den morgen van 2 November Laagste barometerstand 742 3 te Jan Mayen Hoogste barometerstand 775.3 te Riga, Barometerstand te Den Helder 764.5. Verwachting Meest matige Z.O. tot Z.W. wind. Half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen en weinig verandering in temperatuur. Bij Kon. besluit van 28 October is, met in- gang van 1 Januari 1936, aan den off. Van den M.S.D. der le 1. A. A. Ro-sa 0p verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag „it don zeedienst verleend. Off. van den M.S.D. 2e kl. S. Pluim ig gisteren overgeplaatst van de Onderzeedienst- kazerne te Willemsoord aan boord van Hr. Ms. panteerdekschip Gelderland te Nieuwe- diep. Luit. ter zee 2e kl. F. J. A. Knoops is aan gewezen voor den dienst In Oost-Indië en 30 Oct. met de Marnix van St. Aldegonde van Amsterdam derwaarts vertrokken. By Kon. besluit van 29 October is, met ingang van 31 October 1935: a. aan den luit. ter zee der 2e kl. H. V. Quispel, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; b. benoemd tot luit. ter zee der 2e kl. bjj de Koninklijke marine-reserve, op grond van de bepalingen van het dienstplichtbesluit voor Ned.-Indië, H. V. Quispel, sub a genoemd. Bevorderingen In Oost-Indië. 1 Juni 1935: marinier 2e kl. F. H. Steen- hagen tot marinier le kl. 1 Augustus 1935: serg.-geschutmkr. M. H, Tienstra tot majoor-ge. chutmaker. 21 Augustus 1935: korp.-machinist B. p. Luitjes tot serg.-machlnist. 26 Augustus 1935: korp.-telegr. A. J. do Smit tot serg.-telegrafist. 27 Augustus 1935: majoor-konstabel H. Trietsch tot opperkonstaoel. 27 Augustus 1935: serg.-konstabel D. J, Matze tot majoor-konstabel. Bevordering. Marinier 2e kl. J. Overmeer. 1 Sept. 1935 tot marinier le kl. Bevordering ln West-Indië. Matroos 2e kl. A. Schriek. 1 Aug. '35 tot matroos le kl. Marinier 3e kl. J. v. Etteger. 1 Juli '35 tot marinier 2e kl. Aangenomen ln den zeedienst. Stokers 3e kl. P. W. j. Bergen en D. Snij ders. 23 October 1935. Stoker 3e ki. G. Slob Gzn., 28 Oct. 1935, Oveneden. Kwartiermeester J. M. Mulder, 28 Oct. '35. Met ontslag uit den zeedienst. Matroos 2e kl. W. C. Dijkstra ,31 Oct. '35. Lichtmatroos W. Hovenkamp, 6 Nov. '35. Leerl.o.o.vlieger H. Scheepstra, G. v. 1 Meer, P. J. Aarts, 1 Nov. 1935. Overplaatsingen. Serg.-konst. P. v. d. Helm, 15 Nov. '35 van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. A'dam. Korp.-monteur D. M. v. Kessel en maj.« macht J. Doezie, aanwijzing om met Hr. Ms, v. Ghent naar O.-Indië te worden uitgezonden ingetrokken. Maj.-macht. W. Lugten, aangewezen om met Hr. Ms. v. Ghent naar O.-Indië te worden uitgezonden. Maj.-macht. J. Doezie, 2 Nov. '35 van v. Ghent naar Wachtschip Willemsoord. Maj.-macht W. Lugten, 2 Nov. '35 van Dhr. mijnenv. naar v. Ghent. Serg.-macht. G. Jorissen, 1 Nov. '35 van Wachtschip Vlissingen naar Dlv. mijnenv. Maj.-torpedoma. A. W. Jongman, 4 Nov. '35 van O.Z.D. naar Schorpioen. Serg.-torpedom. J. Hager, 4 Nov. '85 van Schorpioen naar O.Z.D. Weekblad „Stad'en Land". Het nummer van heden van dit weekblad bevat het tweede artikel over Den Helder van Dr. Hubert van Bleyenburgh, en is rijk ge ïllustreerd met afbeeldingen betreffende de marine. Wy zien allereerst een groote opname van de „Van Ghent", liggende op de werf, en daarnevens tal van speciaal-opnamen, het in gereedheid brengen voor de reis naar Indië, nazien van het geschut, een theorie-les aan den medewerker, enz. Verder is er een fraaie afbeelding van het bekende monument voor den eersten onderzeeër, dat zich by de O.Z.- kazerne bevindt, van een viertal onderzee booten met klein moederschip, en nog eenige andere. De tekst alsmede de afbeeldingen zijl wederom zeer veelzijdig; een jeugdig land genoot, Harry van de Linde, vangt aan met een reisbeschrijving, die hy maakte per (iets door Europa, actualiteiten als het Utrechtscbe congres en de herdenking van het 150-jarig bestaan der Amsterdamsche Zeevaartschool enz., zyn niet vergeten. Met de Nederlandsche Reisvereeniging wordt een reis gemaakt naaf Moskou en eenige interessante bjjzonderhedin verteld van dit verre en voor velen nog ij0® vreemde land. Kortom, er ls wederom veel dat dit nummer aantrekkelijk maakt. marktoverziuht. De aanvoer van vette koeien was dag j.1. iets minder by vorige week, doch stond tegenover, dat de handel beter Hoogste noteering f 200.— (prijs Per p ca. 26 ets.). ei Weinig kalfkoeien aangevoerd; hand® ,g goed. Geldekoeien waren er in vol' mate. Handel niet bijzonder willig. a handel matig. Hoogste noteering f *20. yCh- Graskalveren vlug-duur, evenals de tere kalveren. _oed. Oude slachtschapen tot f 23.50. Handel g^ De duurste jonge vetten gingen voor Handel idem. vürige Overhouders waren iets minder dan vette week. Magere schapen stug. NoteeriDg pjt varkens 21 ets. Later w. d dit 22 was een trekkende handel. doe°> In bokken en geiten was weinig 1 e(j. Kippen prijshoudend. Paardenhandel g

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10