Stadsnieuws IXaai gaan ute Openstelling van de nieuwe Radio-Centrale. Predikbeurten De prijsvraag van de Heldersche Courant. JJT.A.V.E.N.U." Woensdag 6 Nov. a s »Ue firma Adam en Eva" LACO IS VOOR DEZEN TIJD I perdeblad Nog geen toewijzing der prijzen TOWEELVERENIGINQ SÏT niouwe Soembastraat, Secretariaat. HELDERSCHH COURANT VAN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935. Lacozal komen,zien en overwinnen J. H. KOOPMAN Al onze Stof en Bontmantels naar maat, garandeeren wij volkomen jj WESTSTRAAT 14 Zondag 3 November ,,'t BONTHUIS", KONINGSTRAAT 93 J. J. H, KOOPMAN „n ondergang van Zon en tijd P' van hoog water (Texel) Wintertijd. 2011 Hoogwater op: ond.: s'm. nam; NoV„ 6,59 1 6.28 0.29 0.52 1 7.01 16.26 1.22 1.55 7.03 16.24 2.41 3.28 P j. 7.05 16.22 4.05 4.50 W 7.01 16.21 5.25 6.05 D g 7.09 16.19 6.3i 6.55 V 7.10 16.17 7.22 7.42 v i Lichten op voor alle voertuigen. ^terdag 2 Nov., 17.00 ZoDdaK 3 16.Ö8 Maand"g 4 16.56 Ondanks harden en gestaegen arbeid der juryleden ie men helaas nog ntet tot een be slissing kunnen komen ten aanzien van de toe wijzing der prijzen voor de prijsvraag van de „Heldersche Courant". Wij hebben Donderdag verteld hoe de eerste taak der jury was, de ingekomen briefjes te rangschikken en te tellen, hetgeen voor negen menschen eenige uren vordefde Daarna moesten allereerst de verschillende slagzinnen worden gelezen en be oordeeld; hiermede" hebben zich verschillende juryleden, betzij afzonderlijk, hetzij tezamen, beziggehouden. Met de grootste zorg werd iedere zin beoordeeld op zijn verdlenstj, en op deze wijze bleven, na de eerste schifting, circa 600 inzendingen over. Daarna moesten deze 600 inzendingen voor de tweede maal worden gesorteerd, waarbij in het bizonder werd gelet op de rijmpjes en de mogelijke fouten, die ze konden bevatten. Aldus werden toen nog'ruim 200 inzendingen afzonderlijk gelegd. Vrijdagavond heeft de volledige jury hier over langdurig en ernstig vergaderd. Er bleken voor de toewijzing der beschikbare prijzen nog allerlei moeilijkheden te overwinnen, zoodat, ondanks uitvoerige discussies, nog geen be sluit kon worden genomen en wij ons tot ons groot leedwezen genoodzaakt zien onzen lezers te vragen nog eenig geduld te willen oefenen. Hit het bovenstaande blijkt wel, dat de schif ting en de toewijzing serieus geschiedt; in den loop der volgende week hoopt de jury met haai werk gereed te komen. VERBETERING. De uitslag van de prijsvraag der fiima Vis ser Zn., Reigerstraat, gepubliceerd in ons blad van Donderdag, moest inplaats van erw ten over druiven handelen, hetgeen onze lezers wel zullen hebben begrepen. Aan 't Instituut Mercurius slaagden voor 't diploma machineschrijven de heeren B. Bischoff en C. de Vries beiden leerlingen van genoemd instituut. APOTHEKEN. Van hedenavond. 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 4 Nov. tot 11 Nov. wordt avond- en Zóndagdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. CHR. school voor l.l.o en l.o. Herfstvacajitie duurt tot en met Woensdag, Met verwijzing naar de in dit nummer voor komende advertentie vestigen wjj er de aan dacht op, dat de herfstvacantie voor de leer lingen der Chr. School voor U. L. O. en L. O. niet a.s. Maandag eindigt, doch eerst Woensdag. Donderdagmorgen vangen de lessen aldus weer aan. Een en ander is toe te schrijven aan de werkzaamheden, welke in het gebouw verricht worden. roode kruis. Wjj vestigen de aandacht op het Ingezonden stuk van de afdeeling Den Helder van het Roode Kruis betreffende den jaarljjkschen speldjesdag, die gehouden wordt. ambulance voor abessinié. Sedert de laatste verantwoording ontvangen: Van Oome Piet en zijn stuurman f 1.—. otaal met de vorige opgave f 11.90. nieuwe zaak. Wjj oerwijzen naar de in dit blad voor komende advertentie van den heer J Swart, m»nJ»°gjndorPstraat 38, waarin hrj bekend zaak in atrft®6enmiddag om 3 uur zijn «rtikele.7 g,las' behang en huishoudelijke f 1 nnt °l)ent Iedere kooper van minstens L- ontvangt een verrassing. UITSLAG VERLOTING. „Uw Komnhvnr u°tinf Va" d<?n Zen<iingskrans en W. van n„ ?me goedgekeurd door B. 354, 129. 196.' 472. 467, 214, Af té halen bij J <3raBff e J waaff. Spoorstraat 54. brengt op plaats be- een onder- O.Z.-dienst. Ten onder mjjn bevel als een uitstekend KEN PLECHTIGHEID IN DE ONDER. ZEEDIEN STKA ZERN E. Uitreiking eere-medaille Oranje- Nas sau. kazerne ha^onde^^r^i^a^^^Wrt61181" eere-medSfvïn d"itrejkin^ l'1^ van^de var1 den gedecoreerde'gSS, Zaroa So™ Kon^ti«kenge heer Wa»ast met defe wensch e Het f«rSCheidÜIg Van harte Scl"k- wenschte Het is mij, zoo zeide de Kolonel een bizonder voorrecht deze eere-medaille aan LiillcnrlTe,\iUitreiken' 6n dat wel ver- schillende ^redenen. In de eerste treft het hier een der onzen n.1 officier dienende bij den tweede omdat deze O.-O staat en ik hem ken militair met uitnemenden staat van dienst" uitmuntend in plichtsbetrachting, wiens on treden steeds werd gekenmerkt door eerbied voor zrjn meerderen, eerbiedwekkend en ver- HiiUw„? ,geV,6nd voor zi->n ondergeschikten Hij was dientengevolge een toonbeeld van een 30Lo! I"°fÜwer en waar 11'j thans biJna 30 jaren dient br, de Kon. Marine, daar hopen W1J, uat gij met gerechten trots deze medaille zult dragen. Zich daarna wendend tot de officieren, onder officieren en manschappen, wees spr. op het nuttige van een goed voorbeeld. Dat goede voorbeeld van adj. Wallast geldt voor allen maar speciaal voor de jongeren moge het een aansporing zijn den juisten weg te betreden en te blijven volgen. De militaire dienst beteekent voor velen hunner dikwijls een groot deel van hun leven, en als zij dien goed vervullen, be teekent dat tevens, dat hun leven goed is Eerbied, plichtsbetrachting en trouw zijn de goede eigenschappen, welke den mensch sieren, én speciaal gelden die ten aanzien van ons hoogste gezag Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin. M,et een driewerf hoera op de Koningin werd deze plechtigheid besloten. PROF. VENING ME1NE8Z NAAR DEN HELDER. V oor het houden van een wefen- sehappeljjke lezing. Wjj vernemen, dat op initiatief van de afd. Den Helder van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" Prof. Ir. Veiling Meinesz hier ter stede een wetenschappelijke lezing zal komen geven. Deze zal op Donderdag 14 No vember a.s. in het bioscoopgebouw „Rialto" plaats vinden. In de weinige plaatsen, waar hij voor groote gezelschappen als Onze Vloot, Verg. Oost en West, enz. deze lezing hield, had de Professor een buitengewoon succes en wist hij zijn auditorium ten zeerste te boeien. Nadere bijzonderheden inzake het ver strekken van plaatskaarten volgen in dit blad. LOTERIJ t.b.v. NED. K.-K VOLKSBOND, AFD. DEN HELDER. Men schrijft ons: Hoewel door den desbetreffenden Minister uitstel van trekking is verleend tot Mei 1936, deelt het comité mede, dat het vereischte aan tal loten thans vrijwel Is geplaatst. De trek king, die ten overstaan van notaris A. M. Engelmann zal plaats hebben, zal nu geschie den ongeveer half December a.s BOND VAN BARMHARTIGHEID. Den Helder. Woorden van waardeering voor 20 November Inzameldag. Donderdagavond heeft in de Vischmarkt- school een bijeenkomst plaats gevonden van de Heldersche afdeeling van den Bond van Barmhartigheid, éen maatschappelijke instel ling, waarover wij in dit blad reeds meermalen schreven en wier verdiensten men niet hoog genoeg kan aanslaan. De samenkomst had in feite ten doel niet aleen de aanstaande wintercampagne voor te bereiden, doch ook, zooals dit in alle andere afdeelingen In den lande geschied was, het werk-comité weer te installeeren. Dit nu bleek in Den Helder niet noodig te zijn, aangezien men het geheele jaar actief gebleven was. Ook onzerzijds hiervoor een woord van hulde. Er was bericht van verhindering ingekomen van de volgende heeren: den Commandant der Marine, burgemeester Driessen, de wethou ders De Boer en Smits, de heeren Bandsma, Niessink en De Jager en de directrice van de Vakschool. Een kort welkomstwoord werd gesproken door den heer Dissel, ijverig voorzitter van den Bond, in het bijzonder tot den spreker van dien avond, den luitenant-kolonel van het Heilsleger, J. P. Rawie uit Amsterdam. De heer D. wees nog eens op het perma nente karakter, dat de afdeeling Den Helder draagt. Het is, dank zij de medewerking van de geheele burgerij, dat men dit resultaat echter kon bereiken. Er werden dit jaar niet minder dan 6000 stuks kleeren afgegeven! En dat alles ging nagenoeg zonder financiën. Van de 83 kas werden ca. 100 paar schoenen ge repareerd en ongeveer 18 aan luiergoed be steed. Hierna neemt de heer Rawie het woord. Deze uit zijn waardeering voor het krach tige werk, door Den Helder geleverd en noemt ter illustratie van hetgeen de Bond presteerde éenige cijfers. Hieruit blijkt ondubbelzinnig op welk een uitgebreid sociaal terrein gearbeid wordt en hóe deze' arbeid van noode is. Van tal van zijden mocht men medewerking ontvangen, ook van officieele instanties, en het is met groote dankbaarheid, dat spi van dit alles gewaagt. De jaartyjksche inzameldag. Wat den jaarljjkschen inzameldag betreft, besloten is, dat deze gehouden zal worden op Woensdag 20 November a.s. In de rest van November en in December zal men dan in beslag genomen worden door het sorteeren, ontsmetten, etc., van de ontvangen goederen. In Januari wordt dan doorgaans met de uit reiking aangevangen in de 29 afdeelingen. Eenige details van de campagne worden be sproken en het blijkt, dat de geheele „oude" garde paraat is ook ditmaal weer op t pad te gaan. Bovengenoemde data van bewerking en uit- deéling zal gelden niet voor Den Helder, dat diligent gebleven is, en dat ook daarvóór hel pen zal waar dit van noode is. Getracht zal vervolgens worden om van eenige crisis-instanties een, zij 't"ook kleine, uitkeering te krijgen, teneinde financieel dé handen wat vrij, te hebben. Dé rondvraag' levert eenige beschouwingen op in verband met de reclame-campagne, welke wederom ijverig ter hand genomen zal worden. De heer Dissel sluit hierna de samenkomst. Hoewel wp in de komende maanden nog wel eens terug zullen komen op het werk van den Bond, zouden wjj reeds nu allen, die iets voe len voor dit 18-karaats barmhartigheictewerk, op het hart willen drukken eens na te gaan wat men voor dit doel te missen heeft. Er is wel degeljjk armoede in Den Helder en dat men hier niet steeds mee te koop loopt, kan tenslotte alleen maar ten gunste van deze aan aardsche goederen zoo misdeelden uitgelegd worden. In leder geval houde men voorioopig den datum van 20 November a.s. in 't oog. Er zijn er velen, die op U rekenen! „T.A.V.E.N.U." A.s. Woensdag opent onze plaatselijke too- neel vereeniging T.AVEN.U. het speelsei zoen. In afwijking met de laatste jaren wordt dit keer begonnen in het luchtig genre; TA..V. E.N.U, hoopt met het geestige blijspel: „De firma Adam en Eva" haar leden een paar ge- noegelrjke uren te verschaffen. Het goed geschreven stuk is zeker een gang naar „Casino" waard! De verzorging is als vanouds, zoo is de meubileering van de fa. Harjer, de costumeering van de fa. Herschel en het kapwerk van de fa. Wolzak, Amster dam. Voor de verdere bijzonderheden omtrent de uitvoering van a s Woensdag verwijzen wrj naar de annonce in het nummer van he den. ST. N1COLAASFEEST MARINE!- PERSONEEL BENEDEN DEN rang van OFFICIER Men schrjjft ons: Met verwijzing naar de in dit nummer voor komende advertentie, kunnen we mededeelen, dat de feestelijkheden, in tegenstelling met vorige jaren, ditmaal gehouden worden in Casino, zoodat de ouders en verdere genoo- digden op een goede zitplaats kunnen rekeneu Het feest zal gehouden worden Donderdag middag 5 Dee en zal aanvangen om half 2, waarna St. Nicolaas op zeer moderne wjjze zijn bezoek komt brengen. Optreden zal prof Wertal met een zeer gevarieerd kinderprogramma, dat de kinderen zal doen schaterlachen Muziek, zang, versnaperingen en geschenkeD, zullen er toe bjjdragen, dat den kinderen een gezellige middag wacht. We willen de ouders er nog even op attent maken, dat de aangifte tot deelname sluit op 6 November. DERDE ATTRACTIE SOÏRÊE. Men schrjjft ons De derde attractie-Soirée in „Musis Sacrum" belooft wederom een groot succes te worden De directie stelt prjjzen beschikbaar; o.a, voor de juiste oplossing der „Rebus". Verder een attractie voor alle aanwezigen terwijl de Firma v. Houten tracteert. Last but not least, „The Allround Musicians" ver zorgen de Dansmuziek. Z.V.S.V. Men schrijft ons; De zeevaartschoolvereeniging organiseert op 8 November a.s. haar eersten feestavond van dit seizoen in „Casino". De dansmuziek wordt verzorgd door „The Moochers". Dit is wel 't neusje van de zalm, daar „The Moochers" op 't laatste Jazz-Concours In het Kurhaus te Scheveningen den eersten prjjs veroverden. De verdere nummers van het programma wil len we niet verraden, maar 't belooft 'n succes volle avond te worden Zie verder de annonce in dit blad, betreffende de uitreiking van introducties. FILMVOORSTELLING VAN DE N.V. DROSTE TE HAARLEM, In de „Witte Bioscoop". Donderdagavond waren wij op uitnoodiging van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V., te Haarlem, naar de „Witte Bioscoop" in de Koningstraat getogen ter bewoning van van een filmvoorstelling, O.a. zou hier worden vertoond Droste's Bedrijfs-geluidsfilm „Altijd Welkom". Vele genoodigden, waaronder bestuur en leden van de Vereeniging voor Huisvrouwen, hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt, zoodat het theater voor een aanzienlijk deel gevuld was Nadat de vertegenwoordiger der firma Droste een kort welkomstwoord had gespro ken, werden vóór de pauze verschillende aar dige films gedraaid, terwijl het tweede deel van den avond gereserveerd was voor de be drijfsfilm der firma „De Binnenhuis-archi tect" was een vermakelijke Amerikaansche klucht, die gevolgd werd door prachtige natuuropnamen van Linz aan den Donau, die wel een denkbeeld gaven van deze streek en haar folkloristische gebruiken. Dansen, volksspelen kregen, wij te zien, ook een kijkje op de moeilijkheden van de echte bergsport, zooals die beoefend wordt in het Stödertal. „De moderne Loreley" was een komische marionetten-groteske, waarin de jonkvrouw, die de voorbijvarende visschers betoovert en haar haar kamt met een gouden kam, zooals Heine ons wil doen gelooven, een goed speci men was van een volegverschrikster. Ten slotte kregen we voor de pauze nog een variété-nummer van Grock, den beroemden komiek, een interessant filmpje, omdat wij hier met dezen artist kennis konden maken. Een korte pauze volgde, waarin aan ieder der aanwezigen een verrasinkje in den vorm van een doosje bonbons (assortiment van alles wat de firma fabriceert) werd overhandigd. De vertegenwoordiger der fabriek gaf een korte toelichting de film zelf was een ge luidsfilm, waarbij, naast de muzikale illustra tie, tevens toelichting gegeven werd over de verschillende fasen van de bereiding waarin bij uiteenzette de groote moeilijk heden, die moesten worden oveiwonnen bij de vervaardiging van deze film, speciaal op het gebied van het geluid. Men wilde de geluiden natuurgertrouw weergeven, maar dit was niet steeds mogelijk Fabrieksgeluiden zijn onaan genaam, heterogeen en zouden op den duur in zoo'n film storend werken. Men heeft er nu dit op gevonden, dat zo door den muzikalen bewerker der film zjjn omgezet in muziek. Zöo heeft hij hijvoorbeeld het binnenkomen van het fabriekspersoneel, dat uiteraard niet geluidloos geschiedt, omgezet in muziek, het ontstaan van chocoladeletters, welke machi naal in den lettervorm gegoten, worden, wordt begeleid door de muziek van het aloude Bt. Nicolaasliedje „Zie, ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", enzoovoort. Tijdens de filmveitooning geeft een stem de noodige ex plicatie; het bleek ook al zeer moeilijk hier de meest geschikte te vinden. Daarna vertelt spr. in het kort de geschie denis van het ontdekken en het bekend worden der cacao, die door Spanjaarden uit Mexico is geïmporteerd en zich toen geleidelijk over de wereld heeft verspreid. Via de Euro- peesche hoven is de cacao geworden de sma kelijke volksdrank van heden, „drank der tra ditie" genaamd, Vooral is ^e cacao, dank mede onze uitstekende plantages, een specifiek- Hollandsehe drank geworden, ons Hollandsch fabrikaat heeft dan ook terecht een wereld reputatie verworven, en daaronder heeft de Cacao-Droste een wel zeer bijzonderen naam verkregen. Hierna werd met de vertooning der film aangevangen; zjj is opgenomen door de Multi- fjlm te Haarlem en geeft een duidelijk en uit voerig beeld van de bereiding van het product en alles wat hiermede annex is. De bekende mannetjes komen zich op geestige wijze aller eerst op het doek voorstellen en daarna krijgen we een chocolade groet, naast allerlei kiekjes van de aloude Spaarnestad met de moderne fabrieken. Nadat we het uitgaan hebben bijgewoond, dat ons een beeld geeft van het groote personeel, dat hier werkt, wordt een wandeling door de fabriek gemaakt waarbij we het geheele proces kunnen volgen. Van het lossen der balen ruwe cacao, via het zeveD en verwarmen der boonen, krijgen we ai spoedig de bekende Verpeegsters-cacao, die ontstaat, nadat uit de gezuiverde boonen de cacaoboter is verwijderd. Het tweede deel der film doet ons de be werking der chocolade zien; deze is aanmer kelijk ingewikkelder. Interessant is het men gen der suiker door 'het fijne cacao-product, en niet minder interessant zijn de verschil lende bewerkingen, die het ondergaat. Dan: hei vullen en verpakken door tal van rappe meisjeshanden en daarmede is voor dé choco lade dan de eindfase aangebroken (behoudens de expeditie, waarvan we in het laatste deel nog een beeld krijgen). In het derde deel zien we o.a. de vervaardiging van bonbons, enz., van het aanbrengen der versieringen, hetwelk vrijwel het eenige is, dat niet machinaal ge schiedt, maar waarvoor zelfs artisten aan het werk zijn, en dan, zooals we zeiden, de expe ditie over de geheele wereld. Te half elf was deze voorstelling, waarover de aanwezige dames en heeren hoogst voldaan waren, geëindigd. Groote belangstelling van de zijde der autoriteiten. Belangrijke dag voor de aangeslotenen. Voldoet aan de door het hoofdbestuur van P.T.T. gestelde eischen. De nieuwe Centrale mag worden gezien zegt de burgemeester. Het was gisterenavond voor de vele op het radio-distributienet aangesloten luisteraars een belangrijke avond, nX de avond van de lang verbeide ingebruikname van de nieuwe Cen trale. Bij verschillende gelegenheden hebben wij al een- en andermaal verteld hoe die nieuwe Centrale er zou uitzien, hoe zij werkte en zoo meer, maar steeds nog kon omtrent den termijn van ingebruikname niets definitiefs worden vermeld; men „hoopte" op een be paalden datum te kunnen beginnen, maai' die datum moest eenige malen worden verschoven. Gisterenavond nu konden de vele aangeslo tenen, die mèt de heeren Heyligenberg en Breg- man ongeduldig het oogenblik verbeidden, waarop de uitzending uit bet nieuwe gebouw zou aanvangen, tevreden worden gesteld, en zeker mag de avond van Vrijdag 1 November 1935 als een historische datum worden be schouwd. Van de aanwezige autoriteiten vermelden wij den Burgemeester (die de openingsrede hield én de inschakeling der eerste uitzending ver richtte), de wethouders Smits en Van der Vaart, den gemeente-secretaris, de hoofd-amb- tenaren Dokter, Teune, Van Dalen, diverse raadsleden, de heer Van Willigen, voorzitter van de Held. Winkeliersvereeniging, vertegen woordigers van het Hoofdbestuur van P.T.T, en van A..V.R.O., V.A.R.A, en K.R.O., en ver schillende anderen. Rede van den Burgemeester. Nadat de Burgemeester, op verzoek van de directie der HJFt.C.O., de 5 knoppen van den omroep had ingeschakeld, hield hij de volgende rede: Geachte luisteraars, Zoowel voor U als voor de Heldersche Radio Centrale Onderneming is het vandaag wel een zeer bijzondere dag, nu hedenavond het nieuwe radiodistributienet in gebruik zal worden genomen en daarmede dus, na lang wachten, het tijdstip is aangebroken, waarop de verschillende wenschen en verlangens, welke de laatste jaren ten aanzien van de radio-distributie in deze gemeente naar vo ren zijn gebracht, zullen worden verhoord. Het is daarom, r1at ik met zooveel genoe gen aan de uitnoodiging van de firma Hey ligenberg om het nieuwe net officieel in gebruik te willen stellen, gevolg heb ge geven. Dat zij daarbij zoo vriendelijk is geweest, haar microfoon voor mij beschikbaar te stellen, apprecieer ik in hooge mate, omdat ik daardoor in de gelegenheid word gesteld, enkele woorden tot U te richten, waarin ik, in eenigszins beknopten vorm, de tot stand- koming van het nieuwe bedrijf zal trachten te schetsen. Toen in het jaar 1928 de gemeenteraad besloot tot het verleenen van een concessie voor het aanleggen van een radiodistributie- nct in deze gemeente, was de ervaring op het gebied van dezen tak van radio-techniek, om het zoo maar eens te noemen, nog niet bijster groot. Het bedrijf bevond zich nog in de kinderschoenen en algemeen werd het risico, dat de toenmalige exploitant toonde op ziet te durven nemen, buitengewoon groot geacht. Niettemin meenden Burgemeester en Wethouders den Raad te moesten voorstel len, de gevraagde concessie onder bepaalde voorwaarden te verleenen, omdat zij, over tuigd van de cultureele waarde, welke van de radio uitgaat, er toe wilden medewerken, dit genot onder ieders bereik te brengen. Getuige het groot aantal abonné's, dat zich op het net liet aansluiten, bleek de distribu tie, welke door middel van bovengrondsche kabels geschiedde, weldra een succes te zijn, ondanks het feit, dat slechts de twee Neder- landsche stations op het net konden worden beluisterd. Dit ging goed tot tegen het einde van het jaar 1932, toen, zooals U bekend zal zijn, in de kringen der aangeslotenen eenige ontevre denheid ontstond en er zelfs een comité werd opgericht, dat bij de bevoegde instanties po gingen ging aanwenden ter verkrijging van een betere regeling der radio-distributie. Ik zal mij er hiervan onthouden dieper in te gaan op de velschillende grieven, welke naar voren werden gebracht, doch mjj ertoe bepalen met te zeggen, dat het gemeentebe stuur reeds eerder tot de overtuiging was ge komen, dat de bestaande regeling, welke op 26 Maart 1933 afliep, in verschillend opzicht wijziging behoefde, ja, dat het -deze zaak reeds ernstig in studie had genomen. Aanleiding daartoe waren mede de opzienbare mededec- lingen in de dagbladen, volgens welke het aan de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken :e Eindhoven zou zijn gelukt de radio-distribu tie via het electriseh lichtnet mogelijk te ma ken. Het vraagstuk of, en tn bevestigend geval, ep welke wijze dit systeem, dat de voordeelen had, dat de bovengrondsehe kabels, welke het stadsbeeld zoo ontsieren, zouden verdwij nen en voorts het aantal stations met twee zou worden uitgebreid, voor onze gemeente toepassing zou kunnen vinden, is toen tot in de finesses bekeken, doch het resultaat was van dien aard, dat, hoofdzakelijk om redenen van finaneieelen aard, van dit systeem, dat uiteraard gemeentelijke exploitatie in zich opsloot, moest worden aigezien. Teneinde de noodige vrijheid te hebben bij het zoeken naar een andere oplossing werd in de raadsvergadering van 22 Nov. 1932 be sloten, de loopende concessie, welke, zooals gezegd, tot 26 Maart 1933 van kracht was, te beëindigen. Te overwinnen moeilijkheden. Bij de nadere bestudeering van het vraag stuk, waarvoor inmiddels door het gemeente bestuur een speciale commissie, bestaande uit de heeren W. Biersteker, J. B, F. Meijer, P. Th. Luyckx en D, v. d. Mast, onder mijn pre sidium, was aangewezen, bleek al heel spoe dig, dat ae aan de commissie verstrekte op dracht om de oplossin; te vinden, waarbij zoo wei de belangen der aangeslotenen ais die van de gemeente op de beste wijze behartigd zouden worden, zoo niet onuitvoerbaar dan toch zeer moeilijk was, hetgeen niet behoeft te verwonde: en, als men nagaat dat het vraag stuk van technischen aard was en de commis sie bovendien te doen kreeg met verschillende personen, die zich bereid hadden verklaard, de radi<^-distributie in deze gemeente onder bepaalde voorwaarden ter hand te nemen. Ondanks vele en ampele besprekingen werd evenwel in de commissie geen overstemming bereikt, aangaande de kwestie of tot het ver leenen van een nieuwe concessie diende te worden overgegaan, dan wel aan gemeente lijke exploitatie van het distributie bedrijf de voorkeur moest worden gegeven. De meer derheid der commissie was tegen gemeente- lrjkë exploitatie van het distributie-bedrijf hoorde daar ook toe, -'was er voor. Wel is het opmerkelijk, dat de commissie, na de verschillende belanghebbenden te hebben gehoord, van stonde af aan van gevoelen is gewèest, dat, zoo niet tot gemeentelijke ex ploitatie zou worden besloten, de voorwaar den, waaronder de firma Heyligenberg de ex ploitatie op zich wenschte te nemen, zoowel in het belang der aangeslotenen, als van de gemeente, het meest aannemelijk waren. Dit is dan ook de reden geweest, waarom het gemeentebestuur, na overleg met het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, de onderhandelingen met haar heeft voortgezet en welke onderhandelingen uit eindelijk op 21 November 1933 tot het ver leenen van de gevraagde concessie hebben geleid. Het is voornamelijk aan de bemiddeling van het gemeentebestuur, in het bijzonder van den Wèthouder, den heer van der Vaart, te danken geweest, dat de firma Heyligenberg op 20 Januari 1934 met de exploitatie van het be drijf kon aanvangen. Het nieuwe distributienet. Bij het vaststellen van de voorwaarden, waaronder de concessie is verleend, is spe ciaal met Uwe belangen rekening gehouden. Niet alleen bijjkt dit uit de verlaging der ta rieven, welke de firma Heyligenberg aan stonds nadat zij met de exploitatie van het bedrrji is aangevangen, heeft ingevoerd, het blijkt boven alles uit hetgeen zij nadien, on getwijfeld met groote financieele offers, tot stand heeft gebracht, waarmede ik bedoel het nieuwe distributienet, dat voor zoover voor het aanbrengen daarvan van gemeentegrond gebruik moest worden gemaakt, onder grondse)! is en verder uit langs de huizen aan gebrachte loodkabels bestaat. Speciaal over dat net wil ik U nog iets mededeelen. In de loodkabels, welke zich thans aan uwe woningen bevinden zijn zes dubbel-aders op gesloten, waarvan er vier zijn bestemd voor het doorgeven van de Nederlancfsche en bui- tenlandsche stations. Een reserve-aderpaar kan worden gebruikt voor het doen van mc- dedeeiingen en voor het .uitzenden' van bij zondere plaatselijke gebeurtenissen, alsmede voor het doorgeven van gramofoonmuziek, hetgeen, vooral des zomers, bij het optreden van aetherstoringen, van belang kan zijn. Over het zesde aderpaar kan de gemeente DAMESKIEEDERMAKFR - BONTWERKER Ned. Herv. Gen». (Nw. Kerk, Weststraat)' 's Morgens 10.30 u., Ds. M. A. G. Vorstman van Anna Paulowna. 's Avonds 6.30 uur, Ds. f. W. J. v. d. Poel Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein)] Geen dienst. Gerei. Kerk (Julianapark). '^Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Woensdagavond 8 uur, Ds. Tollenaar Dankuur voor het gewas. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk). 'e Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 'e Morgens 10 u. en 's avonds 5.80 U, Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 uur, Dankstond Ds. v.d. Kraats. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht). 'a Morgens 10 uur 's middags 5 uue de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). d 's Morgens 10.30 uur, de heer Dun, van Alkmaar. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Lutber Ramp. Oud-Katholieko Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Saraenkomat 3.30 Openluchtsamenkomst, 8 uur n.m. Verlossings^Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdrjkatraat hoek Schagenstraat. Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9,30 en 'a avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen Zaterdag 2 November. Speeltuinvereeniging „Vischmarkt", 's middags 86 uur(kinderen) 's avonds 8 uur (ouderen), Musis Sacrum. Feestavond ,JOe dutterCasino, 8 uur. Zondag 3 November. Dansen, 's middags en 's avonds, Casino, Prop. Attractie Soiree, Musis Sacrum. Feestmiddag RJK. Meisjesschool R.R. Volksbond, 86 uur. Maandag 4 November. V.A.R.A., Jubileum-avond, Casino, 8 uur. Christelijke Oranjevereeniging, Nieuwe Kerk, Weststraat 8 uur. Woensdag 6 November. Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.UCasino 8.30 uur. Donderdag 7 November. Reductie Tooneelvoorstelling, Casino. Zaterdag 9 November. Uitvoering Morgenrood"onderafdeeling en KinderkoorCasino, 8 uur. biedt U een groote keuzo leuke modellen Bontkragen, tegen scherp gestelde prijzen vrijelijk beschikken, indien zij daarvan gebruik wenscht te maken, voor een eventueel tè ma ken brandalarminrichting. Van dezen zesden kabel merkt u niets; hij gaat als het ware uw deur voorbij. Eventueel zullen daarop slechts worden aangesloten die personen, die bij ge vallen van brand, tot hulpverleening opge roepen moeten worden. Het gemeentebestuur heeft dus ook reden om tevreden te zijn met de totstandkoming van het nieuwe net. De nieuwe Centrale in de Gravenstraat, waarin ik mij thans bevind, mag werkelijk worden gezien. De ontvangapparaten voldoen, zoowel wat selectiviteit als weergave betreft, aan de hoogste eischen. Speciale versterkers zullen er voor zorgen, dat de kwaliteit der uitzendingen nergens te wenschen over laat. Ik kan belangstellenden onder u dan ook aan raden eens een kijkje in de Centrale te ne men. Ongetwijfeld zullen de ondernemers daartoe gaarne de gelegenheid openstellen. De heeren Bregman en Heyligenberg mo gen trotsch zijn op het resultaat van hun werk. Ik wil dan ook mijn rede niet hesluiten, zonder zoowel hen als u daarmede, mede na mens het gemeentebestuur, van harte geluk te wenschen. Ik hoop, dat u hetgeen thans op het gebied der radio-distributie in deze gemeente wordt geboden, zult weten te waardeeren en ik spreek daarbij den wensch uit, dat het de Hel dersche Radio Centrale Onderneming in allo opzichten goed moge gaan, zoowel in het be lang van de aangeslotenen als van de ge meente. Ik heb gezegd. Rede van den heer Bregman. Door den heer Bregman werd deze rede als volgt beantwoord: Mijnheer de Burgemeester, geachte aan wezigen en abonné's. Mede namens mijn compagnon zeg ik U, mijnheer de Burgemeester hartelijk dank voor de woorden zoo juist door U gesproken. Tevens danken wjj de Wethouders en den Raad nogmaals voor het vertrouwen in ons gesteld door de concessies aan ons te willea

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13