I Sn" De feestmiddag van de Heldersche Courant voor Uw kinderen. Breezand. Wieringen. Schagen, Anna Paulowna. Julianadorp. Callantsoog, De Heldersche Courant als huisvriend voor de gezinnen in Breezand. GEMEENTERAAD. IO HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935- verleenen. Wij beloven U, dat wij ons uiter ste best zullen doen dit vertrouwen waardig te zijn. Wy danken de Heeren van P.T.T. zoowel in Den Haag als in Alkmaar voor hun belang rijke medewerking aan ons verleend. Het zou mij te ver voeren om allen, die ons geholpen hebben apart te bedanken, maar toch kan ik niet nalaten onzen dank uit te spreken aan de huiseigenaren, die ons bijna zónder uitzondering toestemming verleenden om den kabel langs hun eigendommen te mo gen bevestigen. Aan onze abonné's zou ik twee dingen wil len zeggen en wel: 1. dat wqj U de verzekering geven, dat wij alles wat in ons vermogen ligt voor U te kun nen doen ook zullen doen. Ondanks de groote financieele offers, die wij ons getroost heb ben en ondanks de machtiging van ons Ge meentebestuur om de contributie te mogen verhoogen tot 45 cent, hebben wij besloten deze op 40 cent per week te laten. 2. Kunnen wri ons indenken, dat er onder U zijn, die de nieuwe centrale van Binnen ook wel eens zouden willen bekijken. Wij hadden gedacht U bij groepen van 200 uit te noodigen. Wij zullen U dan door middel van den incasseerder een kaart doen toeko men, waarop de datum en uren van bezich tiging vermeld staan. Wij gelooven wel dat U daarmede accoord zult kunnen gaan. Ik zal nu eindigen, doch wil dit niet doen dan met de hoop uit te spreken, dat de pret tige samenwerking tusschen de Gemeente, P.T.T. en ons op dezelfde wijze moge voort duren. Ik dank U. Compllmenteering namens het Hoofdbestuur van P.T.T. De eigenlijke plechtigheid was hiermede ge ëindigd; de rest van den avond was gewijd aan de gezelligheid van een onder onsje. Toch niet geheel, want, nadat de eerewijn was rondge diend en de diverse gezellige zitjes, die de Cen trale aanbiedt, door de genoodigden in beslag waren genomen, was het de heer Verhagen (bedrijfsleider van het telefoondistrict Alk maar), die namens het Hoofdbestuur van Pos terijen, Telefoon en Telegraaf, de gelukwen- schen voor deze gebeurtenis uitsprak. Van meet af aan, aldus deze spr., heeft P.T.T. ge weten, dat, voor hetgeen hier tot stand is ge bracht, kosten noch moeite zyn gespaard, zoo dat wij kunnen zeggen, dat deze centrale éf is, en het Hoofdbestuur met gerust hart kan ver sterken, wetende dat deze uitzending voldoet aan de door haar gestelde eischen. Spr. vertelt van de eerste beginselen der radiodistributie, jaren geleden. Zaandam is er de bakermat van: een toestelbezitter aldaar liet een ander mee-genieten van de uitzending, en daarmede was feitelijk de kiem voor de dis tributie gelegd. Al spoedig, toen dit zich uit breidde, Week er voor P.T.T. aanleiding zich met de zaak te bemoeien: onder geen enkele omstandigheid mocht het telefoonnet hier na deel van ondervinden natuurlijk en een wets ontwerp, waarbij aan de radio-distributie be perkingen en voorwaarden werden opgelegd, verscheen. Niettemin werd hierbij de grootste soepelheid voor het jonge bedrijf betracht. Levendig herinnert spr. zich de eerste ver gadering van den radio-distributiebond in Krasnapolsky te Amsterdam, negen jaar ge leden. Welk een verschil met de radio-distri butie van thans! Toen wist men ternauwer nood wat distributie van radiomuziek was. Het bestuur van P.T.T. gaf in dezen echter de noodige voorlichting betreffende aanleg van net en antenne, enz. en dit had veel succes. Het radio-distributienet is thans uitgegroeid tot een instituut over de geheele wereld; het Nederlandsche net is daarvan zonder eenigen twijfel het grootste. Dit net telt nagenoeg 500.000 aangeslotenen, dat is bijna evenveel als het aantal eigen toestelbezitters. Met een gelukwensch namens het Hoofdbe stuur eindigt spr. Bloemstukken, enz. Natuurlijk waren voor deze gelegenheid een aantal bloemstukken gekomen. Hieronder waren bizonder fraaie; van het personeel was er een van witte chrysanten, in den vorm van een rad; van paarse primula's waren hierin de letters B. H. (BregmanHeyligenberg) ge werkt, terwijl rose anjers rechts beneden aan gebracht waren. Verder noemen wij de A.V.R.O., het technisch personeel (bloemen mand), de drukkery de Boer (witte lelies), enz. Het personeel had bovendien de origineele gedachte gehad een demonstratiebord te ver vaardigen, waarop waren aangebracht model len der verschillende kasten en hun inwendige montage (ook de kasten bij de aangeslotenen aangebracht), de ondergrondsche verdeelkabels enz., waardoor bezoekers een uitstekend idéé Krijgen van dit alles. En, wat hiervan nog het aardigste is: dit demonstratiebord is na den werktijd, in nachtwerk, vervaardigd. Het inwendige van het gebouw. Tenslotte volgen hier nog bizonderheden omtrent de afwerking en inrichting van het ge bouw, in aanvulling (en misschien gedeelte lijke herhaling) van vroegere mededeelingen. Die afwerking is, in één woord gezegd, keurig: een smaakvolle entrée, waarin is aangebracht een monumentale bank, en waarvan de wand- bedekking gedeeltelijk bestaat uit fraaie blauwe tegels. Hier is verder voor bezoekers een loket waaraan is aangebracht een electri- sche bel, voor het geval zich niemand bij het loket bevindt. De firma Blom, Polderweg, hoek Krugerstraat, die de geheele stoffeering ver zorgde, heeft alle eer van haar werk. Binnenin de Centrale vindt men keurige moderne meu bels, maar het is in het bizonder over het groote rek, dat wij nog iets moeten zeggen. Do heer Speur uit Julianadorp heeft dit met een mooie blauwe verf bespoten, hetgeen een vroolijken indruk geeft aan het geheel. Het verdeelrek. Op dit groote rek zijn aangebracht zeven versterkers (voor een 8en is nog ruimte be schikbaar) en een, in vier afdeelingen ver deeld, schakelbord. Op het benedenste paneel van dit schakelbord is voor iederen schakelaar een z.g. automaat geplaatst; bij het instellen van den versterker heeft men niet anders te doen dan het toestel op het verlangde station te zetten en den handel over te halen. Bij kort sluiting valt onmiddellijk de betrokken auto maat af, waardoor de spanning van den ver sterker wordt uitgeschakeld. Daarboven bevindt zich een paneel be vattende drie groepen schakelaartjes, te weten oen voor het inschakelen van microfoons, een A.-ecde voor de versterkers (met behulp van twee ie°rtPnkan iC"ere gr°CP Van het net in ee gedeelten worden gesplitst, waarop bij worden ingeschakeld), en een groep, zijn de schakelaars voor brand alarmsysteem. Het derde paneel (het tweede van boven af gerekend, bevat 80 schakelaars, n.1. 16 groe pen van 5, zijnde 5 programma's. De stad is n.1. verdeeld in 16 secties, terwijl op het schakelbord ieder programma van iedere groep apart uit- of ingeschakeld kan worden. Het bovenste paneel tenslotte bevat links een belastingmeter, waarmede op iedere groep de belasting kan worden opgemeten en rechts een meter met de benoodigde schake laars, waarmede kan worden gecontroleerd of eventueel de kabel de aarde raakt of contact heeft met een anderen. In het midden van dit paneel bevindt zich een electrische klok. Rechts van het schakelbord is een gramo- foon tafel geplaatst, waarop twee gramofoon- platen onmiddellijk achter elkander kunnen worden uitgezonden, terwijl ook de microfoon kan worden bediend. Hilversum, Huizen en het buitenland. Het ligt in de bedoeling, zoodra hiervoor toestemming van den Minister van Binnen- landsche Zaken is verkregen, op de 5e groep iederen avond, uitgezonderd des Zondags, van 78 uur gramofoonplatenmuzlek uit te zenden. Verder wordt het eerste programma Hilver sum, het tweede Huizen, het derde en vierde buitenlandsche stations. Tenslotte: De bij de abonné's aangebrachte kastjes zijn momenteel nog niet alle op het juiste nummer afgesteld; de abonné's behoe ven zich dus niet te verontrusten, als zij niet op het juiste nummer het programma krijgen Dit komt in orde, zooals ook nog veel, dat thans misschien nog niet 100 is, in orde komt. Eenig geduld is hiervoor noodzakelijk. Wij zijn hiermede aan het einde van onze beschouwingen .Vermelden wij nog, dat archi tect van het gebouw is de heer Deelstra, aannemer J. Lugtenburg, terwij 1 het schilder werk verzorgd werd door de firma Hubbeling. En hiermede den talloozen luisteraars heil en veel genot van hun nieuwe net, en de heeren Heyligenberg-Bregman bloei en uit breiding van hun bedrijf toegewenscht! Uit de speech van den heer Bregman heeft men kunnen lezen, dat de firma zich opoffe ringen getroostte om de contributie zoo laag mogelijk te houden; laat men toonen dit te waardeeren, door zich op te geven als abonné! PREDIKBEURTEN. Nod. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, Ds. de Zeeuw, van Echten (Pr.) AANVRAGE HINDERWETVERGUNNING. Door den heer P. J. Kruisveld, te Groote Keeten is aan B. en W. dezer gemeente ver gunning aangevraagd ingevolge de Hinderwet voor het plaatsen en in werking brengen van een tweetal electromotoren in zijn timmer manswerkplaats, gelegen aan den Voorweg te Groote Keeten. SUBSIDIE WERKVERSCHAFFING „HET ZWANENWATER." Door den Minister van Sociale Zaken is weder een overheidssubsidie toegezegd in 40% der kosten van de werkverschaffing uit te voeren door de N.V. Mij Het Zwanenwater in haar duingebied te Callantsoog. Het ligt in de bedoeling het natuurschoon door bebos- sching van een gedeelte der duinen te ver hoogen. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Evenals vorige jaren zal met ingang van deze week op het loon in werkverschaffing een brandstoffenbijslag worden uitbetaald van maximaal 1.per week. LOONBIJSLAGREGELING BLOEMBOLLENBEDRIJVEN Door het gemeentebestuur is den Minister van Sociale Zaken verzocht ook voor deze gemeente een loonbijslagregeling voor de bloembollenbedrijven van kracht te verklaren. Dit met het oog op eventueele werkverrui ming in die bedrijven. N. S, B. Met de opmerking, dat noch de storm die buiten loeide, noch de storm die thans over de N, S, B. woedt, een beletsel zouden zijn om de reeks vergaderingen van den N. S. B. voort te zetten, opende de heer Van Erp van Schagen de vergadering, die Donderdag avond in de zaal van den heer Jb. Öorst werd gehouden. Spreker was de heer F. Vlekke van Am sterdam, die z'n rede aanving met het op vallend te noemen, dat de Nederlanders van thans de dupe zijn geworden van een specia- len karaktertrek van ons volk, omdat men maar steeds geleefd heeft onder een systeem, zon der dit te controleeren en zonder zich bewust te worden, dat wij en het nageslacht daar de funeste gevolgen van zouden ondervinden. In opgaanden tijd heeft men zich alleen in gespannen om nog grooter welvaart te be reiken dan er reeds was, had men geen tijd om te letten op wat blijvend is in een volk en heeft men zich een systeem op laten leg gen, waardoor we, zei spr., nu de hoogcon junctuur voorby is, tot onzen schrik moeten bekennen, dat we staan by 't kadaver van wat eens ons volk was. Ons volk is een volk van partijformaties geworden en degenen, die met uw hulp, zei spr., voordeel hebben genoten van die groe peeringen, zullen u ook onder zien gaan, want niettegenstaande ons land naast Ame rika voor het rijkste geldt en op de tweede plaats komt met een rijk koloniaal bezit, kunnen we de neergaande conjunctuur niet opvangen. Is het, zoo richt spr. dch tot z'n hoorders, nu uw schuld, dat alles gaat zooals 't gaat? Ge kiest toch zelf uw regeering? Slechts minuut in de vier jaar is de kiezer koning, zei spr. Dan worden 100 menschen, knap ui hun vak, gekozen, die beslissingen moeten nemen over alle bronnen van welvaart, enz., waarvan niet zij, maar alleen de betrokkenen de eischen en nooden kennen. Daarna wordt er gehandeld over de kiezers heen. En na o.a. herinnerd te hebben aan de jongste kabinets wijziging betoogde spr. dat ieder er slechts op uit is winst vc 7'- - dat geen fractie, uit welk plan zy ook komt, succes kan bereiken, omdat zy daartoe eerst een meerderheid moet hebben met 51 of meer leden, dat men die by de huidige constel latie nooit kry'gt en dus alleen met die plan nen uit propagandistisch oogpunt voor den dag komt. Eerst moet het volk één zijn, zei spr. en dan kan een plan kans van slagen hebben. En hij gelooft in de mogelijkheid van dat één worden, omda». hij de verdeeldheid ziet als iets kunstmatigs. De N. S. B. wil den corporatieven staat, waarin elke volksgroep een corporatie vormt, die haar afgevaardig den slechts dan, wanneer dat noodig is naar Den Haag stuurt om de regeering te advisee- ren voor de belangen van die volksgroep. Een voorlichting door vakmenschen dus, die deskundig blijven, omdat zy in het vak blij ven, terwijl de beroepspolitici dat niet doen. Spr. wekte tenslotte op de gelederen van de N. S. B. te versterken en behandelde na de pauze, de vragen, die schriftelijk ingediend konden worden. Op de gebruikelijke wijze (het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus), werd de vergadering gesloten. De laatste gelegenheid voor nieuwe abonné's om nog mee te doen aan de winterpuzzle, uitgeschreven door de Heldersche Courant. Een hoofd prijs van 250 gulden. Een tweede prys van 100 gulden, een derde prijs van 50 gulden, een vierde prys een dames- of heerenrijwiel naar keuze, en tal van andere luxe- en practische cadeaux. De Heldersche Courant telt tal van trouwe lezers te Breezand en heeft vele goede vrien den, niet alleen onder de ruderen, maar vooral ook onder de jeugd. Om dien band Bree zandDen Helder steeds steviger te maken, breidt de Heldersche Courant haar terrein daar steeds meer uit. Vorige maand nog heeft zy eenige tientallen abonné's te Breezand ge boekt. Daar moeten er meer by komen en daar kunnen er meer bjj komen. Nu we volop in het leesseizoen zijn en de gezellige winteravonden zooveel vrijen tijd laten om ons in de gebeurtenissen in binnen- en buiten land te verdiepen, moet de vriend, die Dp populair-overzichtelyke wijze u daarover in licht, ook uw huisvriend worden. Dat is de Heldersche Courant! W(j geven nieuwe abonné's een laatste gelegenheid om nog mee te doen aan onze groote wlnter-puzzle, die honderden ge zellig en spannend bezig houdt. Wij ver bonden aan de oplossing van deze puzzie een hoofdprijs van 250 gulden, een twee- den prys van 100 gulden, een derden van 50 gulden, een vierden prys, een dames- of heerenrijwiel naar keuze, een vijfden prijs, een kinderrywiel en tal van luxe- en huishoudelijke cadeaux. Het totaal aan geldprijzen en cadeaux voor deze winter-puzzle bedraagt niet minder dan zeshonderdvijftig gulden, De puzzie bestaat uit de samenstelling van een slagzin, waarvan wekelijks minstens één letter, op een der advertentie-pagina's, of in een ingezonden mededeeling, geplaatst wordt. Men knipt deze letter uit en plakt ze op op een kaart, die door ons verstrekt wordt. Wanneer de laatste letter verschenen is, zendt men de kaart in en dingt mee naar de groote geld- of andere prijzen, die onder de goede oplossers verloot worden, Voor nieuwe abonné's te Breezand is dit de laatste gelegenheid om nog mee te doen aan de winter-puzzle. Bovendien ontvan gen zjj nog een gratis bewijs van toegang tot onzen kindermiddag op volgende week Woensdag, waarvan men de bijzonderhe den elders op deze pagina vindt. Abonneert U dus nu!!! Geeft U op aan onzen agent, den heer C. v. Goes of aan den colporteur, die U in het begin van de volgende week komt bezoeken Weekabonnementen f 0.13. Kwartaalabon nementen 1.65. Vandaag vertellen we eenige bizonderheden over den feestmiddag, die de Heldersche Cou rant georganiseerd heeft voor de kinderen van haar abonné's, op volgende week Woensdag des middag 4 uur, in café Borst. Wy raden onzen lezers aan, met het koopen van de entrée-kaartcn niet te wachten tot het laatst. Vorig jaar hebben wij op verschillende plaatsen tal van kin deren moeten teleurstellen, omdat de zaal was uitverkocht Café Borst was toen ook te klein om het jeugdig audito rium te bergen en het plezier dat de kinderen toen hebben gehad, is een waarborg, dat ook volgende week Woens dag de zaal uitverkocht zal zijn. Koop dus spoedig uw kaarten, opdat ge niet teleurgesteld wordt. De toeloop was Woensdag j.l. in Den Burg zóó groot, dat de zaal van „d'Oranjeboom", die ongeveer 500 kinderen kan bevatten, te klein was. Dat zal ook in Breezand het geval zyn. Zooals we Donderdag reeds meedeelden, zal prof. Samir Haofim, wiens beschaafd optre den en verbluffende goocheltoeren ook vorig jaar de kinderen geboeid heeft en niet minder de ouderen, ook nu weer zijn medewerking verleenen. Zijn programma zal nog meer dan vorig jaar berekend zjjn op een jeugdig audi torium. Een si>eelman, een soort muzikaal wonder, zal op verschillende instrumenten populaire wysjes voor de bezoekers spelen, die zy zelf mee kunnen zingen. Dat zal stemming in de zaal brengen. Een snelteekenaar toovert schetsen, die kinderen uit de zaal hem opgeven, op het bord. Het Heldersche Courant twaalftal, samen gesteld uit kinderen van abonné's, opent den middag met een tableau, waarby de kinderen in de zaal het Heldersche Courant lied zingen, dat bij den ingang wordt uitgereikt, en ver toont verder „lichf'-dansjes, voert voordrach ten en leuke versjes uit, waarby de kinderen in de zaal bij verschillende nummers een werkzaam aandeel hebben. Jan Katrol, een van de grootste grappen makers, van Den Helder, zal de kinderen doen schateren van het lachen. Woensdag belooft het een middag te worden van gezonde pret, een middag van vreugde voor U en uw kinderen. Komt allen! Gunt uw kinderen dit genoegen. De toegangsprijs voor de kinderen van abonné's is 0.05, voor kinderen van niet- abonné's 0.10. Kaarten zijn verkrijgbaar by onzen agent, den heer C. v. d. Goes, hedenmiddag na 2 uur, Maandag en Dinsdag den geheelen dag, behalve tusschen 12 en I uur en Woensdag tot 's middags 3 uur, voor zoover er dan natuur lijk nog kaarten zijn. Aan de zaal zullen in geen geval kaarten verkocht worden. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. Mededeelingen. Afwezig zyn de heeren Lubbert, wegens verhindering, en Op 't Veld, wegens ziekte. Na opening en goedkeuring der notulen volg den een reeks mededeelingen, waarvan we enkele laten volgen: Van den Commissaris der Koningin ie bericht ontvangen, dat aan den Burgemeester verlof is verleend om zich tot 6 December bui ten de gemeente op te houden. De heer K. Keuris is aangewezen om den burgemeester te vervangen. De verordening op de heffing van schoolgeld voor 1. o. en vervolgonderwijs is goedgekeurd, zoo ook de verordening op de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting. De rekening der gemeente over het jaar 1933 is door Ged. Staten gesloten. De Ned. Spoorwegen hebben bericht, dat de ongunstige tijdsomstandigheden niet wet tigen tot electrische verlichting van de stop plaats Breezand over te gaan. Ook in den komenden winter zal aan de R.K. school in den Nieuweweg vervolgonder wijs worden gegeven. Het verslag van het hoofd der o. 1. school I omtrent het schoolzwemmen gewaagde van groote animo voor die zwemmen. Door het ongunstige weer konden maar weinig zwem lessen gegeven worden. De circulaire van het A. A. Z. Ak over de contributieregeling van ziekenmondsen, gaf den heer Van der Ploeg aanleiding op te merken, dat dezen winter nog niets van contributiever laging terecht zou komen, hetgeen hij betreur de. De heer Keuris deelde mede, dat men ver dere bespreking zal moeten afwachten. Aan de gemeente is 2700 voorschot toege kend, ter uitbetaling aan J. C. de Schipper ter bekoming van een plaatsje ingevolge den Landarbeiderswet. Uit de ingekomen balans en verlies- en winstrekening van de N.V. Bloembollenveiling „Breezand" blijkt, dat er een klein voordeelig saldo is, 72,14. Op de vraag van den heer Hooimeijer of de rente betaald is, antwoordde de Voorzitter: Voor het nieuwe kapitaal wel. Van den Minister voor Sociale Zaken is be richt ontvangen, dat het uurloon van alle objecten en werkverschaffing 26 cent zal be dragen en de vergoeding voor regenverliet 21 cent. B. en W. hebben getracht deze verlaging ongedaan te krijgen, daar zij 27 cent al het uiterste vonden en de levensmiddelenprijzen stijgen. Aan den heer Dekker werd op diens vraag meegedeeld, dat nog geen antwoord op het verzoek van B. en W. was ontvangen. Na aanbesteding in de levering van brand stoffen voor de gemeentegebouwen opgedragen aan J. Muntjewerf. Benoeming secretarie-ambtenaar. Ged. Staten berichtten, dat ze accoord kon deen gaan met de aanstelling van een ambte naar ter secretarie, maar dat er geen scha deloosstelling aan den eersten ambtenaar mocht worden gegeven. Met ingang van 1 Nov. is benoemd de heer D. J. Doets, met een sala ris van 840 plus 100 vor diploma. De heer Baken blijft secr.-penn. van het Burg. Armbe stuur. Esperanto-cursus. Aan de Esperantovereeniging is vor een cur sus het gebruik van een schoollokaal toege staan. Werkloozen, die de geheele cursus vol gen, krijgen hun leerboekje gratis. Aanslagen schoolgeld. Verschillende verzoeken om vermindering of ontheffing van de aaslag in het schoolgeld weerden toegestaan. Vergoeding bijzondere- scholen. Vastgesteld werden de vergoedingen over 1933 aan de bijz. scholen, volgens art. 101 der l.o. wet. Kosten straatverlichting. Met het P.E.N. werd een overeenkomst, be treffende de straatverlichting, aangegaan. De kosten bedroegen vroeger 1969.49 en zullen nu 1471.57 worden Belooning ambtenaren Burg. Stand. Terwijl de belooningen aan de ambtenaren van den Burg. Stand thans 365 bedragen, moet het totaal-bedrag, volgens de door Ged. Staten voorgestelde regeling, ten hoogste 200 worden. Aangenomen werd het voorstel de verlaging te aanvaarden en te verzoeken de jaarwedde van den lsten ambtenaar te bepalen bp 175, van den 2en op 25 en den 3den en 4den ambtenaar niet te bezoldigen. 1ste ambt. is de heer C. Keijzer, 2e Burg. Lovink, 3e de heer D. Stammes en als 4den ambtenaar werd meet algemeene stemmen, de heer D. J. Doets benoemd. Salarisverlaging Burg., Secr. en Ontv. Een schrijven van Ged. Staten vroegen de meening van den raad over den salarisverla- gmg van 5 pet. op wedden, van Burgem.. Secrearis en Ontian„er g personeel wordt toegepast- Kuiken De heeren Dekker, «^sterman e wilden liever over dit pun P men er nu vergadering beraadslagen Burgem. onvoorbereid voorstond en °™^rd uit- Lovink afwezig was. De behandel.ng we.u gesteld. verhuur Cérè». Voor het komende jaar is de weer verhuurd aan den heer J. v f 1050 Kosten ligger. Het opmaken van een nieuwen ligger op de wegen zal 450 kosten. In verband daarmede werd de begrooting 1935 gewyzigd. Rondvraag. De heer Kloosterman vroeg inlichtingen aan gaande de loonschaal in de vrye bedrijven met overheidssteun. Het loon was 18 per week; is nu gesteld op 30 ct. per uur. De heer Kloos terman dacht, dat de 18 uniform geldend waren tot 1 Dec. en daar dus niet aan getornd mocht worden. Secr. lichtte toe, dat f 18 niet te handhaven ra, omdat dit niet is „het gel dend loon ter plaatse". De heer Van der Ploeg informeerde, of mogelijk was de goedkoope margarine ook in Breezand verkrijgbaar te stellen. De heer Keijzer lichtte de bezwaren, daar aan verbonden, toe. B. en W. zullen er zich nog over- beraden, evenals over een verordening, aangaande het parkeeren van auto s bij avond, wat de heer Hooimeijer ter sprake bracht. Hierna volgde sluiting. (Ongecorrigeerd.) PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. J. N. Drost, em. pred. te Heemstede. Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middag3 2.30 uur, Ds. E. Jansen. Burgerlyke Stand van 24 tot en met 81 October 1935. ONDERTROUWD: W. Keppel en A. Omis OVERLEDEN: M. Bakker, 62 jaar, vrouw van Jac. de Haan. ZUIDERZEESTEUN. Personen, in het genot van Zuiderzeesteun, die voor het innen der geldelijke tegemoet koming een gemachtigde wenschen aan te wijzen, behoeven voor deze machtiging niet langer een zegel 0.30 te gebruiken. Zij kunnen hunne machtiging op een gewoon vel papier stellen. Wel moet hunne handteeke- ning door den Burgemeester voor gezien wor den geteekend. LICHTVERLETREGELING. De lichtverletregeling in de werkverschaf fing geldt voor de maanden November t.m. Februari. De regeling luidt als volgt: Per week zal normaal 48 uur als arbeidstijd worden aange nomen behalve voor de maanden November en Februari, wanneer per week de arbeids tijd wordt aangehouden op 47% uur en voor December op 45 uur per week. Aan tewerkgestelden zal, indien tengevol ge van lichtverlet met een korteren weekar- beidsduur moet worden volstaan dan hierbo ven is aangegeven (dus minder dan 47%, resp. 45 uur) een uitkeering worden gedaan van net basisuurloon, d.i. 80 van het vast gestelde uurloon, van de verschillende ge meenten voor ieder uur, dat wegens lichtver let in een week korter wordt gewerkt. Mogelijk is ook de werktijden tydelyk te veranderen en dan iets langer te werken. POLITIE. Gevonden: een bruin zeiltje. Inlichtingen bjj den gemeentebode te Hippolytushoef. VER. VAN PLATTELANDSVROUWEN. Vrydagavond hield Dr. Hoedemaker, onze plaatselijke Dierenarts, een lezing voor ge noemde vereeniging over het onderwerp „Be smettelijke ziekten van onze huisdieren en het gevaar hiervan voor den mensch." Nadat mevr. G. de HaanBosker de aanwezige dames (en ook heeren) welkom had geheeten, nam Dr. H. het woord. Een splitsing wordt gemaakt tusschen niet en besmettelyke ziekten. De eerste groep kan ontstaan door warmte, koude, mechanisch geweld etc. De tweede groep, de besmettelyke ziekten, zooals mond en klauwzeer, vlekziekte, enz. enz. Spr. be handelt de werking der bacteriën en smet stoffen. Vooral over de T.B.C.-bacil wordt zeer uit gebreid gesproken. De melk van t.b.c. vee kan een zeer belangrijke bron voor besmetting vormen. Spr. staaft een en ander met cyfer- materiaal. Ook by geit, varken en paard komt deze ziekte voor. Katten en honden kunnen in enkele ge vallen voor den mensch gevaar opleveren. Vooral de hond heeft deze eigenschap en niet te vergeten „de papagaai". Verder bespreekt Dr. H. het miltvuur; de z.g. Malta-koorts, de vlekziekte by varkens, mond- en klauwzeer, etc. Wij meenen te kunnen volstaan door mede te deelen, dat de heer Hoedemaker op leer zame wijze dezen avond heeft gevuld, zooals hier reeds vele malen door hem is geschied. Nadat enkele vragen tot genoegen zyn be antwoord, wordt besloten met een keurige film eener model-boerderij, alsmede een extra nummer. Daarna sluiting door mevrouw De Haan Bosker. GEGUND, Naar wy vernemon is de bouw van een woonhuis met auto-garage, voor den heer Jb. Koorn Dz„ te Hippolytushoef, gegund aan den laagsten inschryver, den heer P. Pz. de Haan alhier. JAARVERGADERING DER MUZIEK- VEREENIGING „HARMONIE" IN „CONCORDIA". mSmS:ae 0 x De secretaris, de heer H. G. Rumn leest vervolgens notulen en jaarverslag, wélke be houdens een kleine opmerking, onder dank zegging worden goedgekeurd. h ?r J?leek /oorts een nadeelig saldo te zyn hetwelk gedekt werd door een der bestuurs- lecien. Dij de bestuursverkiezing werden de aftredende l' S' RumP- G- Rasch en P. Bruul met meerderheid van stemmen herbenoemd; na- men aunno benoeming weder aan* De uitvoeringen werden vastgesteld 0n m vember en Februari voor kunstlievende lede* met Kerstmis en Paschen openbare uitvoert* gen. Tevens werd besloten een extra uitv'°" ring te geven in Cinema de Haan, zoo moge*t zal ook iedere maand een bal-avond worde gegeven. Tevens zal in de maand FebrUflw een fancy-fair worden gehouden, waar toegevoegd een huisvlyttentoonstelling. 0 IJKWET. Tegen een tweetal personen is door den brigadier der rijksveldwacht proces-verbaai opgemaakt wegens het gebruiken van maten en gewichten welke niet waren voorzien van het vereischte goedkeuringsmerk. u Onlangs hebben wij er op gewezen dat vanaf 1 October 1935 tot en met 31 December 193c alle maten en gewichten het goedkeurings. merk de letter h moeten dragen. Allo ander® goedkeuringsmerken zijn thans niet geldig, in het najaar van 1936 zal er weder een herjjk plaats vinden. Men kyke dus alle maten en gewichten eens na, en hoede zich voor het gebruik van ver keerd gemerkten. Een flinke boete en inbe slagneming van de maten en gewichten kan het gevolg zijn. Den Oever. BAZAR EVANGELISATIEVEREENIGING. Voor eenige weken berichtten wy reeds, dat ten bate van bovengenoemde vereeniging een bazar zou worden gehouden. Zooals wij thans vernemen, nadert de tijd snel en zal deze bazar gehouden worden op 3, 6 en 7 Novem ber a.s. in de zaal van den heer J. Lont alhier. Aan dezen bazar is tevens een verloting ver zonden met als hoofdprijs een dressoir. Zij, die nog iets voor dezen bazar mochten hebben, worden beleefd verzocht dit voor a.s. Dinsdag in te leveren aan het gebouw „Land in Zicht". Wij hopen, dat deze bazar evenals vorige jaren wederom een succes zal worden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blykens het overzicht van het aantal aangegeven gevallen van besmettelyke ziek ten over de week van 20 tot en met 26 Oc tober 1935 heeft zich te Wieringen één ge val van paratyphus voorgedaan. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gen». (Oosterland). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Herdenking Kerkhervorming. Na afloop stemming voor het Kiescollege. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Herdenking Kerkhervorming. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Middags 4.30 uur, de heer O. Deen, Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 'a Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur Leesdienst. URGERLIJKE STAND van 24 t/m 31 Oct. ONDERTROUWDJ. Zeeman, oud 21 jaren, melkcontroleur te Zijpe en J. Molenaar, oud 21 jaren, zonder beroep, te Schagen. GETROUWD: J. Schlahmilch en S. Water- stok. OVERLEDEN: G. Zuidam, oud 85 jaren, wed. v. D. Bleeker. L. W. Quac, oud 73 jaren, echtgen. v. A. Franken, wonende te Zype. POLITIE. VERLOREN2 rijwielplaatjes, 2 mutsen, een portemonnai. GEVONDENeen muts. WERK GEGUND. Aan den heer C. Krom te Limmen is voor de som van 7743.gegund de bouw van 3 woonhuizen met garage aan den Rijks straatweg te Heilo, waarvan de publieke aanbesteding Maandag 28 October j.l. door den makelaar H. Dekker te Schagen, voor diens lastgever werd gehouden. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donder dag j.l. iets minder bij vorige week, doch daar stond tegenover, dat de handel beter was. Hoogste noteering f 200.— (prys per pond ca. 26 ets.). Weinig kalf koeien aangevoerd; handel wel goed. Geldekoeien waren er in voldoende mate. Handel niet byzonder willig. Vaarzen- handel matig. Hoogste noteering f 120. Graskalveren vlug-duur, evenals de nuch tere kalveren. Oude slachtschapen tot f 23.50. Handel goed. De duurste jonge vetten gingen voor f 22.50. Handel idem. Overhouders waren iets minder dan vorige week. Magere schapen stug. Noteering vette varkens 21 ets. Later werd dit 22 ets. DiS was een trekkende handel. In bokken en geiten was weinig te doen. Kippen pryshoudend. Paardenhandel goed. FOKVEEMARKT, De Fokvereeniging Barsingerhorn-Schagen hield een Fokveemarkt en Keuring alhier, op Donderdag 31 October 1935. Keurmeesters waren de heeren: E. Kost er Dz. te Berkhout, inspecteur Ned. Rundvee- stamboek en ir. de Vries, veeteeltconsulent te Alkmaar. Ingezonden waren 128 stuks stier kalveren, 13 stuks lcuikalveren en 3 hokkelingen» Bekroond werden de stierkalveren: Blok Zeppelin 23, le pr. A, eigenaai Reyne, Barsingerhorn; Frans A 23, le Pr- eigenaar A. v. d. Sluys, Sint-Maartensvlotbrug. Rooseveldt 5, 2e pr. A, eigenaar Wb. van o Oord, Barsingerhorn; Rooseveldt 7, 2e pr- eigenaar dezelfde als voren; Hendrik K 3, pr. C, eigenaar Jn. E. J. Kramer, BurgerbnJgi Rooseveldt 11,3e pr., A. Wb. van der Oord, 1» singerhorn; Rooseveldt 3, 3e pr. B, dezelfde alsvoren; Henriot 4, 3e pr. C, eigc C. Donker Az., Hoogwoud. Rubriek kuikalveren: r b. Rosette Cornelia, le pr. A, eigenaai Waiboer, Anna Paulowna; Dora 42, 2e p eigenaar A. Winkel Pz., Nieuwe £ieKooy, Guurtje 3, 2e pr. B, eigenaar H. o- nggt Harenkarspel; Rika 34, 3e pr. A' A. Winkel Pz., Nieuwe Niedorp. Rubriek hokkelingen geen bekroning De handel en prijzen waren g00"-);. vandef Van de boerderij van chn heer V\ Oord Cz. te Barsingerhorn werden stierkalveren ingezonden. fok*0®* 68 stuks waren van leden van 1 vereeniging Barsingerhorn-Schageni

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18