TRiUMPH Radio-programma HIER 'n triomf van smaak voor slechts 1 cent! IO' VOO. IO Op en om het Binnenhof. gemengd nieuws VOETBALLERS De moord te \A/ildervank, De doodeluke aanrijding te Sassenheim. Door een vrachtauto overreden en gedood. De aanrijding van den burge meester van Haarlem. Dood door schuld. De storm In Centraal-Amerika VIRGINIA CIGARETTES De munitie-ontploffing te Lantsjau in Kansoe. HKLDERSCHE COURANT VAN Binnenland. DOOD GEVALLEN. Te Lienden (bij Hel) is de 22-jange onge huwde appelplukker R. A. V. K. uit Ommeren bij het appelenplukken van een ladder naar beneden gestort hij brak den halswervel en liep verder inwendige kneuzingen op Hij is aan de gevolgen overleden. DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOH VOLKSVLIJT. De rechtbank te Amstedam heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den gewezen directeur- en den gewezen commissaris van het Paleis voor Volksvlijt; Het O. M oordeelt verd. M schuldig aan het publiceeren van een valsche balans, twee maal gepleegd, aan verduistering van 1 100.000, aan verduistering van effecten, al dan niet tezamen met PI gepleegd, en Pl s schuld acht hij bewezen aan verduistering van 11.000 en van 6400. Tegen verd M. eischt het O M. een gevan genisstraf van 3 jaar, zonder aftrek, tegen verd Pl. een gevangenisstraf van 2 jaar, wat den laatsten betreft met aftrek van de helft van den tfld in preventieve hechtenis door- Tegen beide verdachten is levenslang geëischt. r Voor de rechtbank te Groningen hebben te rechtgestaan de beide verdachten van den moord, in den nacht van Maandag 12 Juni, op den alleenwonenden Jaeob Kroeze, te Wil- dexvank: B B 27 jaar, arbeider te Wilder- vank en K. S., 33 jaar, eveneens arbeider al daar, beiden gedetineerd. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij, met het oogmerk om zich meester te maken van Kroeze's spaarpenningen, Kroeze van het leven hebben beroofd. B heeft zich naar de woning van Kroeze begeven en daar in diens gezelschap gewacht tot zijn medeplichtige zich eveneens aldaar aanmeldde. Onmiddellijk nadat S. was bin nengelaten, heeft deze een revolver op Kroeze gericht, waarna beide verdachte zich tegelijk op den ouden man hebben geworpen, Toen deze op den grond lag, hebben zhem met hun beiden vastgebonden en heeft B den on gelukkige bij de keel gegrepen en hem de hand tegen of in den mond gedrukt en hem aldus eenigen tijd vastgehouden, Teneinde de ademhaling te beletten, heeft een der ver dachten Kroeze een zakdoek in den mond ge stopt. Vervolgens heeft één hunner of hebben sajj gezamenlijk de voeten van hun slachtoffer met een touw stevig aan elkaar gebonden en eveneens diens handen. Terwijl de oude man bewegingloos op den grond lag, hebben zij het huis doorzocht en met hun beiden de brandkast opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer 710 ge stolen. Daarna hebben zij het huis verlaten, om eenigen tijd later terug te keeren met een koevoet, dien zij uit een naburige schuur heb ben gehaald. Dit zware stuk ijzer hebben zij aan het lichaam van Kroeze vastgebonden en het daarna laten zinken ln het nabijgelegen Oosterdiep, waaruit het eenige dagen later door de politie is opgehaald. Verdachten hebben, zooals uit de verklarin gen van hun beide vrouwen blijkt, in het bij zijn van die vrouwen tezamen overlegd, dat *sg bij Kroeze hun slag zouden slaan, De vrouw van S. verklaart, dat daarbij ook was overlegd den ouden Kroeze te dooden, een verklaring, die zoowel door de verdach ten als door de vrouw van B wordt tegen gesproken. De officier van justitie wijst er op, dat het hier een misdrijf betreft van zoo emstigen aard als slechts zelden in Nederland voor komt. Hier is sprake van roofmoord in vereeni- ging met voorbedachten rade, waarvoor spr. meent de zwaarste straf te moeten vragen, die de wet toestaat, n.1. levenslange gevange nisstraf voor beide misdadigers. Van de publieke tribune weerklonk applaus. De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den timmerman M, de W, uit Broek op Langendijk, tegen wien door het O. M. twee maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs, gedurende een jaar is geëischt ter zake, dat hij op 16 Juli j.1. in de Hoofdstraat te Sassenheim, met een door hem toestuurde vrachtauto, twee pleegzusters heeft aangereden, tengevolge van welke aanrijding zuster 3L. de Geus is over leden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenisstraf en tot de ge vraagde bijkomende straf. De 14-jarige J. B. te Leiden, die orn half een Donderdagmiddag op een vrachtauto meereed van de firma v. d. H., uit Oestgeest, bestuurd door V. de B is op den Zuidsingel plotseling van den wagen gesprongen, met het noodolttig gevolg, dat hij werd overreden en op slag dood was. De politie stelt een on derzoek in of hij met of zonder medeweten van den bestuurder meereed. Een nadeir onderzoek gelast Op 6 April had op den Amsterdamsche- stiaatweg een ernstig ongeluk plaats. Een motorrijder, de heer Zweerts uit Haarlem, kwam in botsing met een automobiel, be stuurd door den burgemeester van Haarlem, Deze laatste stond twee weken geleden te recht, voor de rechtbank te Haarlem, wegens het veroorzaken van dood door schuld De of- ciei van justitie was van meening, dat de botsing veroorzaakt was dooi het met vol doende rechtshouden door den autobestuur- de, De elsch luidde 5000 boete, subs 50 dagen hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar De rechtbank meende, dat het onderzoek met volledig i* geweest en verwees de stuk ken naar den rechter-commissaris om te on derzoeken op welk gedeelte van den weg het Ongeluk gebeurde Daarvoor zal opnieuw ge hoord worden de heer v. d Hulst als deskun dige en zoo noodig andere getuigen en des kundigen. Twee maanden gevangenisstraf In den ochtend van 31 Aug. j.1. heeft te Wateringen op het kruispunt, waar de Poel- djjksche weg, de Ambachtsweg, de Noordweg en de Kerklaan samenkomen, een doodelijke aanrijding plaats gehad, waarvan de 29-jarige wielrrjdster, mej. Veldhuis, het slachtoffer is geworden. Deze aanrijding is veroorzaakt door een vrachtauto, bestuurd door den 85- jarigen chauffeur W. A. O., uit Honselersdijk, die zich ter zake van het veroorzaken van dood door schuld te verantwoorden had, doch ontkende dat het ongeluk aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest Verdachte erkende, dat hij bij het nemen van de bocht links heeft aangehouden, zooals ook door eenige ooggetuigen werd verklaard, waarhij verdachte even te voren de linker hand bij wijze van richtingaanwijzer uitstak. Verdachte zeide van meening geweest te zijn, dat hij ruimte genoeg had om nog voor het meisje de bocht te maken. De president wees er op, dat verdachte verzuimde de wielrijdster voorrang te verlee- nen en zonder vaart te verminderen de Kerk laan Is Ingeslagen. Verdachte staat blijkens het politierapport hekend als een roekeloos rijder, die steeds rqet ondeugdelijk materiaal op den weg komt. Het O.M, kon geen verzachtende omstandig heden aanvoeren en vorderde tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Uitspraak 14 November. Buitenland. Uit Managua wordt gemeld, dat als een gevolg van den grooten storm in Nicaragua 10.000 menschen dakloos zijn. Kaap Gracias Adios Is totaal vernield, maar er zijn slechts weinig dooden. DOKTERSVROUW ONTVOERD. Een vooraanstaand medicus te Detroit, dr. J. H, McGraw, heeft Donderdagavond bij de politie aangifte gedaan, dat zijn vrouw, nadat zij het huis had verlaten om te gaan winke len, door bandieten zou zijn ontvoerd. DE WEDUWE VAN EDISON HERTROUWD. De weduwe van Ecfison, die 70 jaren oud Is, Is met een 73-jarig industrieel in het huwelijk getreden. ANTT-SEMBTSCHE AANSLAG. In het stadje Vorny, in het Noord-Litausche district Telschi, waar den laatsten tjjd her haaldelijk anti-semietische relletjes voorkomen, Is een bom gegooid in het huis van den Jood- schen koopman Itzig Upin. Bij de ontploffing werd de dochter van Upin zwaar gewond en het meubilair beschadigd. SPAANSCH SCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Het Spaansche stoomschip „Zabaltide" is hi) aankomst in de dokken van Garston (Lan- eashire) in brand geraakt, Het schip is bijna geheel uitgebrand. Het had een lading espar- togras aan boord. De bemanning kon zich tijdig in veiligheid stellen. Volgens de pas heden bekend geworden officieele cijfers zijn bij de ontploffing in het munitiedepot te Lantsjau in de provincie Kansoe op 20 October j.1. meer dan 2000 per sonen gedood. Over de ramp bij Lantsjau wordt nog het volgende gemeld: Er zouden 2000 personen om het leven zijn gekomen; honderden menschen liggen onder de puinhoopen begraven. Een op ongeveer 300 meter van de plaats des onheils gelegen Duitsch zendingsstation, met bijbehoorend zie kenhuis en school werd verwoest. Vele zieken werden onder de puinhoopen begraven. Bijna alle zendelingen en verpleegsters werden ge wond. Binnen een omtrek van 2 km is alles verwoest. De gouverneur van de provincie heeft een tempel doen ontruimen ten behoeve van de tienduizenden dakloozen. In openbare aanplakbiljetten wordt medegedeeld, dat com munisten aan de ontploffing schuld''? zijn. W«ekkromefe Hel groot-politiek tournooi gaat weer beginnen 1 Toch nog dreiging? - Regeering en volk. Wat de Eerste Kamer van het sanctie-wetje zei ls hoop nog gewettigd - Den Haag, 31 Oct. 1935. De ,,rust" op het Binnenhof spoedt weder om ten einde! A.s. Donderdag beginnen in ons Lagerhuis de algemeene begrootings- debatten. Rondom deze dingen openbaart zich mo menteel zeer weinig „spanning", Men ver onderstelt, dat de gedachtenwisseling vrij vlot verloopen zal, omdat men aanneemt, dat de „vechtlust" der Regeeringsmeerderheid na hetgeen van den zomer gebeurd is, als voor- loopig bekoeld kan worden beschouwd. Toch moet men niet veronderstellen, dat élke ver rassing als absoluut uitgesloten kan gelden. In verschillende politieke beschouwingen in de pers kan men lezen, hoe men vreest, dat de huidige kalmte iets zou kunnen zijn gelijk de stilte, die den storm vooraf pleegt te gaanVan de spanning is nog Iets over gebleven, verklaarde prof. Aalberse nog niet zoo lang geleden op een politieke vergade ring en in deze zinspeelde hij op het feit, dat de vrede tusschen Katholieken en Kabi net eigenlijk slechts een soort „bestand" is, en géén definitieve vrede. De „Nederlander" (C.-H.) had aangaande een passage in het Voorloopig Verslag, waar in gewaagd werd van de mogelijkheid op een herhaling van het conflict, geschreven, dat men deze uitlating niet te hoog moet aan slaan. Het (hoewel altijd nogal heftige) Ka tholieke „Huisgezin" was integendeel van oordeel, dat een nieuwe breuk „binnen afzien- baren tijd" te verwachten is, tenzjj de Regee ring zoo van koers veranderen zou, dat ver dere wrijving tusschen haar en de grootste Kamerfractie zou zjjn uitgesloten. Het rommelt dus nog altijd aan den po- lltieken hemel, hoewel er inderdaad héél wat zou moeten gebeuren eer de bul nader komt en er een catastrophale „Inslag" plaats vindt Vooral het vaste-lasten-ontwerp is een klip, welke tot behoedzaamheid aanspoort. Maar hoofdzaak blijft vanzelfsprekend het alge meen economisch beleid van het Kabinet. Met de werkloosheid gaat het nog steeds den verkeerden kant uit uit! En ongelukkigerwijs komen nu nog de sancties tegen Italië de perspectieven versomberen, Zonder twijfel is de Regeering toeganke lijk voor verlangens des volks, getuige o.a. de Memorie van Antwoord op het ontwerp tot vervanging van de Warenwet, waarin sterk tegemoet gekomen wordt aan de zeer ernstige bezwaren, door de Tweede Kamer tegen de opheffing der keuringsdiensten ge uit Die opheffing gaat namelijk niet doorl Wel zal belangrijk bezuinigd moeten worden. Ook blijkt, dat de voorgestelde wijziging der Drankwet, waardoor een streven naar or dening ln het betreffende bedrijfsleven beoogd wordt, ln vakkringen sterke instemming vindt. Onze parlementaire democratie bewijst, dat zij midden in het leven staat en niet zoo „vermolmd" is, als sommigen zouden willen doen gelooven. Onze Nationaal-Socialisten, die immers niet bepaald tot de bewonderaars van den demo- cratischen regeeringsvorm behooren, hebben mede deze week ervaren, dat het „aftand- sche regime" zich nog steeds terdege doet gelden. Mussert's hoofdorgaan, „Volk en Va derland", dat vooral in den laatsten tijd op waarlijk ontstellende wijze tegen Regeering en volksmeerderheid ageerde, heeft het zoo bont gemaakt, dat de Justitie aanleiding vond, de persen, waarop het blad gedrukt werd, in beslag te nemen, tevens proces verbaal doende opmaken tegen de verant woordelijke redacteuren. Onze zwarthemden zullen wel op hun hoogste beenen gaan staan, maar wat kunnen zij ten slotte tegen zulk op treden inbrengen, wijl het fascisme alle cri- tiek op de landsregeering als een doodzonde beschouwt! Moeten zij zich niet verheugen in deze in hun oogen fascistische maatregelen? Wat, naar mijn weten, nog nooit geschied de, had verleden Zaterdag plaats, Onze Se naat vergaderde! Dat kwam, wijl de Tweede Kamer twee dagen tevoren de „Sanctiewet- 1935" (in aansluiting met de Geneefsche maatregelen tegen Italië) had goedgekeurd en de Regeering prijs stelde op snelle defi nitieve aanneming van het wetje. Het „nakaarten" over het een week gele den gevoerde debat zou misschien wat erg laat komen, als de gevoerde gedachtenwisse ling niet nog actueel was en er geen din gen waren gezegd, die de moeite van het releveeren loonen. Natuurlijk heeft de Senaat ten slotte met algemeene instemming zijn goedkeuring aan het gebodene gehecht, in zooverre was de zitting niet spannend. Be langrijk was zij, in verband met de mondiale gebeurtenissen, wèl. Hoewel de Regeering ln den Senaat dus een verblijdende eensgezindheid ontmoette, kan niet worden gezegd, dat alle voorstan ders van den maatregel eenzelfde soort sym pathie koesterden. Mr. Mendels (S.-D.), zei misschien niet geheel juist, dat er voorstan ders waren, die in den „klank" hunner rede voeringen het tegendeel doen vermoeden van hetgeen zjj verdedigdenZoo sterk zal het wel niet geweest zijn, maar 'n ietsje waar heid school in deze meening ongetwijfeld. Er manifesteerde zich een strooming zonder veel geestdrift van 't Volkenbondswerk terzake van het recente conflict te willen deelnemen. Dat was grootendeels het gevolg van bezorgd heid voor onze nationale belangen. De heeren De Savornin Lohman (C.-H), Briët (A.-R.), Van Citters (A.-R.) en Kottenbelt (V.B,) maanden tot de grootste voorzichtigheid met de sancties en drongen angstvallig aan op een bescheiden rol van Nederland in deze, ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 ac heer Anema onder afkeuren, a°g>ng <Lmcr voort. Ook in het Sterk!^dafln niesen rechtsdaden met Daarbij ging de heer Lohman zoo ver, dat ei naderhand nog een soort incidentje tusschen hem en den minister uit groeide! Mr. Mendels had namelijk zijn ergernis geuit over die schuchterheid. „Ik word wat kriebelig als ik zoo herhaaledlijk en precieus hoor aansporen tot voorzichtig- en bedachtzaamheid!al dus de afgevaardigde. Z.Exc. voegde er na derhand aan toe, dat hij een nog wat scher per woord dan de heer Mendels zou hebben gebruikt om jhr. Lohman van repliek te die nenDe professor had namelijk allerlei feiten opgenoemd om aan te toonen, dat de minister zich te Genève wel degelijk op den voorgrond had pogen te dringen. Ofschoon Z.Exc. in zijn eerste rede nadrukkelijk het tegendeel betoogd had, erop wijzend, dat men hem met alle geweld voorzitter der Com missie van Achttien had willen maken, wat mislukte, juist omdat de minister geen lei dende rol wenschte. De heer Lohman was boos op den bewinds man, omdat hij getoond had weinig lust te hebben op de beweringen van de afgevaar- den in te gaan. Het liep met een sisser af, toen jhr. De Graeff desgevraagd be loofde in 't vervolg wat minder overgevoelig te zijn (voor den dikwijls wat prikkelend- agressieven toon van den heer Lohman!). Algemeen was de verontwaardiging over de verdragschending van Italië; daaromtrent bleek men 't met elkaar volmaakt eens. Mr. Lohman kwam er rond voor uit, dat hij de rechtsopvatting van genoemd land verge leek met de moraliteit van struikroovers. Hij achtte het hoogst eigenaardig, dat in ons land een beweging, welke pretendeert, het geweten der natie te bezitten, de Italiaan- sche expansie-poging toejuicht. De afgevaar digde erkende eveneens, dat de wereld vol onrecht is en dat geen der mogendheden zich op de borst kan slaan. Doch Italië wordt daarmee niet verontschuldigd bij zijn aanval op een zooveel zwakker medelid van den Volkenbond. De heer Lohman en de andere hierboven genoemde heeren grepen de gelegenheid aan om te wijzen op het gevaarlijke van de voor al in het verleden zoo sterk gevoerde pro paganda voor nationale ontwapening. „Wijl het conflict zoo ver van ons verwijderd ligt, worden onze ontwapenaars ineens vechters bazen!", riep de heer Briët uit. Dit sloeg o.a. op de woorden van prof. Van Embden, die voorstander was gebleken van een krachtige sanctie-politiek zonder uitstel. Mr. Briët zei verder, dat men het Nederlandsche volk in slaap wiegt als men zegt, dat ons lidmaat schap van den Volkenbond onze veiligheid vergroot. Het tegendeel ls waar, aldus de af gevaardigde. En de heer Knottenbelt meende, dat het Abessynisehe geval leert, hoe een land, on danks den Volkenbond, op eigen kracht moet kunnen vertrouwen. De sancties werken zoo langzaam Tegenover deze min of meer schuchtere vrienden van Genève stelde zich een rij waar lijk enthousiaste aanhangers, namelijk de heeren Van Embden (V.-D.), Van Lanschot (R.-K.) en Anema (A.-R,). Vooral de rede van laatstgenoemde afgevaardigde was de meest-gloedvolle van den middag. Zijn kort, doch; daarom niet minder .boeiend, betoog scheen alle weifelmoedigheid weg te vagen, want ten slotte stemde ieder in met een spontaan applaus Mr. Van Lanschot vond het verkeerd, bij de debatten over de sanctie-kwestie de na tionale ontwapening of het fascisme ter sprake te brengen. De internationale veilig heid mag geen speelhal worden van de natio nale politiek, aldus de afgevaardigde. Neder land heeft bjj de collectieve veiligheid het allergrootste belang! Evenals prof. Van Embden had verklaard, met vreugde en trots het optreden van Ne derland te Genève te hebben gevolgd, achtte mr. Van Lanschot 's ministers rede te Genève voortreffelijk. En de Senator vond voorts, dat de heeren Briët en Lohman de collec tieve veiligheidsgedachte onderschatten. Hun scepticisme ondergraaft absoluut den waar borg van veiligheid voor Nederland, aldus mr. Van Lanschot. De afgevaardigde was van meening, dat geen staat ter wereld het op den duur tegen economische sancties kan uithouden. Italië gevoelt nu reeds den druk ervan! De Volken bond ls thans als 't ware aan het proefstoo- men! Mr. Mendels trad in hoofdzaak met den heer Lohman in dispuut. Hij achtte het fali- kant verkeerd om den minister te Genève aan te wijzen: con sordino! Niet onhandig ging de afgevaardigde in op wat jhr. Lohman gezegd had over het ver zuim, dat Genève gepleegd zou hebben door niet allereerst pogingen te ondernemen tegen den reeds jarenlang gevoerden algemeenen economischen oorlog. „De heer Lohman dus in socialistisch vaarwater!", zoo riep de an der quasie-verabasd uit. Want het kapitalis me achtte de heer Mendels in déze de groote schuldige als oorzaak van de ellende. Mr. Lohman interrumpeerde: Dat is toen wel een heel verrassende conclusie! Maar de ander vervolgde: Een man als dr. Cölijn was als internationale figuur nooit erg persona grata hij den heer Lohman en zijn politieke vrienden. Doch nu komen zij ineens met het verwijt tegen den Volkenbond op de proppen Mr. Mendels noemde den Volkenbond nog een wrak getimmerte, een oorlogsgebouw. Men mag hoogst-dankbaar zijn, als er nog Iets van terecht komt! Ten slotte ging de atfgevaardigde even in op de bespiegelingen over de nationale ontwapening en wees hij op het z.i. stellige feit, dat, indien Abessynië tot de tanden gewapend was geweest met de meest-moderne oorlogsmiddelen, dan zou de wereld lang niet zooveel sympathie koes teren voor dat land. De weerloosheid ver hoogt den weerzin voor wat geschiedt De laatsfe spreker was prof. Anema. Dat was inderdaad „lest best!" De afgevaardigde wenschte uit te gaan van de nuchtere werkelijkheid. Wanneer een klein volk wordt aangevallen door een grooten, sterken staat aldus de professor met groote openhartigheid dan zegt iedereen: Er moest eens iemand komen, die zoo'n aan valler kraakte. Maar in 't verleden deed de Volkenbond practisch niets hij conflicten. Doch thans is men tot daden overgegaan, hoewel dat op treden toch niet verkwikkelijk ls door de af zijdigheid van Amerika, dat de zaak blauw- blauw laat, door Japan en Duitsehland, die wellicht op den loer liggen, om uit het geval voordeel te halen. Oostenrijk en Hongarije nemen aan de sancties geen deel. Frankrijk toont aarzeling met de sancties en Engeland is ineens en thousiast voor den Volkenbond uit eigen be lang. Dit eigenbelang moet men nu niet te sterk particuliere leven plegen - Thans alleen uit idealisme voort tc komen. rechtB- gaan in het interna ion Hoewel Velen besef en eigenbelang toepa8. militaire sancties v g wereldoorlog n,« «m.e-Mfflng, den huldigen toestand vergelijke dertig jaren geleden, dan zien we we* een enorm verschil er bestaat. Wie dergem veranderingen niet ziet, beseft me s v< ontwikkeling der wereldgeschiedenis. Atajn een kwarteeuw zooveel beieikt ko op het gebied van het internationale recht, is er dan rede tot scepticisme?! De ongebonden toestand van voor den Vol- kenbond heeft drie eeuwen bestaan. Eerst kreeg men den strijd om de hegemonie tus schen het Habsburgsche en het Bourgon dische Huis. Toen dat mislukte, kreeg men de evenwichtstheorie. Dat stelsel van in volle vrijheid naast elkaar leven heeft ten slotte geleid tot een „daverend faillissement Daarom vond prof. Anema aanleiding om met enthousiasme voor het wetsvoorstel te stemmen, niet met champagne-enthousiasme daarvoor achtte hij den tijd te einsig. eenigë® weg is die van recht en orde. Hij zal heel wat moeilijkheden en vertrouwen heb ben in de toekomst! Minister De Graeff verklaarde met onver deelde bewondering en onverdeelde sympathie naar de rede-Anema geluisterd te hebben. Nederland kan en mag zich niet onttrekken aan zijn eens gegeven woord. Die offers heb ben we te affnvaarden, ook uit ideëele over wegingen. Het Volkenbondspact is een hoog en gfioot goed, mede in het haast ondenkbar geval, dat Nederland het slachtoffer zou w0r. den van een aanval. Op 31 October worden te Genève de W. ste beslissingen aangaande de sancties nomen. De sancties worden gelijktijdig toegg. past. Na jhr. De Graeff sprak minister Gclisse» Dat kwam, w(jl h\j de debatten het gebeurde met de benzine ter sprake was gebracht. Het plotselinge uitvoerverbod van benzine haq bij vergissing ook het transitoverkeer getrof fen. En daardoor was immers de schjjn ge- wekt al sol Nederland reeds op eigen houtje iets tegen Italië wilde ondernemen. Minister De Graeff had reeds te dezer zake een ver klaring gegeven, doch Exc. Gehssen kwam een en ander nog even nader toelichten. Het gebeurde had geenerlei vijandige bedoeling, was slechts het gevolg van een dreigend gel brek aan benzine in ons land. Een wetje van 3 Aug 1914 machtigt in zoo'n geval tot een verbod van uitvoer. Door een vergissing zijn bi) Lobith gedurende hoogsten een half uur een paar benzineachepen voor Zwitserland opgehouden, that 's all' En toen bleek, dat er benzine genoeg voorhanden was, is maatregel weer ingetrokken. „Dit is in het kort het benzinedrama!" aldus besloot de be windsman met een lachje. Zooals reeds gezegd repliceerde de heer Lohman om met den minister nog een appel tje te schillen Aangezien dat gelukkig niet veel tijd vorderde kon men eindelijk overgaan tot aanneming van het wetje. Nederland ls dus gereed voor het nakomen van zjjn internationale verplichtingen. „Een man een man, een woord een woord!" had de heer Lohman in dit verband uitgeroepen. Ndg is er een sprankje hoop, dat men op het uiterste moment een vergelijk zal weten te vinden. Maar het staat te vreezen, dat den Volkenbond zoo'n éclatant succes„be spaard zal worden! Parlementariër. ZONDAG 3 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 6.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit ie Vluchtheuvelkerk te Zetten. Voorg.: Ds. J. Lammerts van Bue- ren. Hierna: Gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.00 Reportage. 3.00 Lezing. 3.20 Gramofoonplaten. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.30 Orgelspel Ch. J. de Wolff. 6.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Noor- derkerk) te Middelburg. Voorg.: Ds. D. Bremmer. Orgel: Ch, J. de Wolff. Hierna gewijde muziek. 7.45 Voetbalnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek. 8.45 Zang 9.00 Orkestconcert. 9.45 Onbekend. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. Hilversum H, 301 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 6.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspe! J. Jong. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraztje S. S. Lantinga, 9.20 Orgelspel J. Jong. 9.30 Ir. R. A. Gorter: Doe het veilig. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en maatschappij. 10.00 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk, Bols- ward. Voorg.: Ds. J. Vink. 11.30 Dr. N. B. Tenhaeff spreekt over „In de schaduw van morgen" door Prof. Dr, 3. Huizinga. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. St. Jo- sephskerk te Tilburg. 12.01 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. I. d. pauze J. Aalderink: Het schilderij van de maand. I.45 Verslag door H. Hollander v. d. Voet- halwedstrijd „HollandDenemarken" te Amsterdam. 4.00 De AVRO-decibels o.l.v. E. Meenk. 4.50 Sportnieuws. 5.00 Haarl. Orkestvereen. olv. P. Tiggers. 5.30 Sportpraatje. Uitslagen. Gramofoonpl. 6.00 Vervolg concert mmv. M. Komst (trom pet). 6.45 F,. Kupers: Bij het VARAJubileum. 7.00 Populair programma mmv. de Fliere fluiters olv. E. Walis en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg mmv. L. Zimmermann (viool)! 8.50 Gramofoonplaten. 9.00 Radio-journaal. 9.15 „De familie Stastok", hoorspel van J. v. d. Poll naar Hildebrand's Camera Obscu>a". 10.00 Uit „Diligentia", Den Haag: De Revel- lers zingen. 10.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep mmv. H. Cals (sopraan). Ca. 10.45 Verslag Schaakmatch Aljechin. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofoonplaten. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzendmg. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. v. Lokhorst 11.00 Chr, lectuur. ij^1,2;00 en 1215 Gramofoonplaten iz.30 Adamsch Salonorkest o.l.v. D H Ph Kiekens. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 2.45—3.15 Wenken voor de keuken. 3.304.00 Modecursus. 4.00 Bijbellezing Ds. N. Willemse. M.rnv bariton en orgel. -m-ra-v. 6.00 Orgelspel R. Parker. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. Eu we 8.05 „Elck wat wils", gevar. programma. 10.26 Berichten. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum U, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door da AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Cantor, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Orgelconcert P. van Egmond Jrmmv, Bram Hemerik (cello). 12.00 Het Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeck- man, en gramofoonplaten. 2.00 Pianorecital Egb. Veen. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, mmv, Dini Erkens (sopraan). 4.30 Max Tak: Vermaarde violisten (IV). 5.30 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Dr. G. Tartakower spreekt over de match EuweAljechin. 7.00 Zang door A. M. Lenzberg. Aan den vl.1 E. Veen. 7.30 Boekbespreking Dr, P. H. Ritter Jr, 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 8.36 De Revellers zingen. 8.65 „Beroemde liefdes", door K. Seymour, I. Nelson en Lady Hamilton, vert. W. Vogt. 9.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, mmv. Ethel Bartlett en Rae Robertson (2 pia no's). 10.10 Orgelconcert P. Palla. 10.30 Iersche gramofoonmuziek. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Uit Carlton, Amsterdam: Tonny Steeners tango-orkest en Neville Bishop's dansorkest, DINSDAG 5 NOVEMBER 1985. Hilversum I, 1875 m, KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Gramofoonplaten en schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur, 3.004.00 Modecursus. 4.15 Gramofoonplorkestconcert en lezing. 6.40 Lezingen. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert. 9.00 Sport. 9.15 Orkestconcert. 9.45 Causerie. 10.10 Prijsvraag-uitslag. 10.15 Gramofoonpl, 10.30 Berichten. 10.3512.00 Populair concert en gramofoonpl- Hilversum U, 301 m. AVRO-uitzending. 11.00 en 0.30 RVU. 6.35 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Lismonde. f 11.00 Causerie door mevr. Dr. J. C. Proos. Thoden van Velzen. 11.30 Vervolg ensemble Lismonde. 12.30 Frankly's 16 Musical Stars o.l.v. Erica Helen en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 3.00 Knipcursus. 4-904.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen, 5.30 Ds. B, j. Aris: Bijbelvertellingen. 6.00 Gramofoonpl. 6 30 Dr. Th v Schelven: Wat maakt u van uw leven? 7 00 Schubert-recita.1 door C. V Bos (plano)- 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8 00 Berichten. 810 „Mazaik in woord en muziek", revu® door Alex de Haas en Max Tak, solisten en Kovacs Lajos' orkest. LeUms- Max Tak 9 30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m v v. Kempen (tenor). 10.20 Verslag schaakmatch EuweAljec^'n' 10.25 Brldge-les door Mr EI O. Goudsmit. 11.00 Berichten. 11 10—12 00 Gramofoonpl. J.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2