Stadsnieuws JtOCfl ifot Jfocfi zot. Beemsterboer DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN felNSDAG 12 NOVEMBER 1935. Licht op voor a!!« voertuigen. De kweekschool voor onderwijzen te Den Helder. Tm ^-jAcciiraaU^ Fa. Een prima Laco-horloge voor een dame heeft li reeds voor f 13.75 Vooreen heer v.af f 12.75 Keizerstraat 15 U doet toch ook mee aan de Laco-prijsvraag Christelijke Besturenbond Van St. Maarten. Pinsdag 12 Nov. Woensdag 13 16.42 uur 16.41 uur EEN JUBILARIS. Morgen, Woensdag 18 Nov., hoopt de heer C. J. Lebbe den dag te herdenken, dat h|j voor 40 Jaar bij de N.V. Drukkerij en Uitge verij vh. C. de Boer Jr. in dienst trad. De heer Lebbe is voorman van de drukkerij. In het Voorloopig Verslag hoofdstuk VI - Onderwijs, wordt in de afd. Lager Onderwijs „gevraagd, of de bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Den Helder niet indirect gesubsidieerd wordt door de gemeente Den Helder, niet alleen doordat de leeraren van gemeentelijke instellingen aan deze kweek school les geven, maar vooral ook doordat de gemeente niet onbelangrijke studietoelagen toekent aan leerlingen der kweekschool, die anders de kosten niet zouden kunnen betalen. Men vroeg met hoeveel leerlingen dit het geval is, en welke bedragen voor studietoe lagen, boeken en dergelijke worden toegekend. Heeft zulks, zoo vroeg men, de instemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken en in hoeverre is deze indirecte subsidieering van bijzonder onderwijs toelaatbaar INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 5—12 November 1935. - v .Nieuwe zaken. Den Helder: C. H. Biegstraten, Jonkerstraat 48, melk- Blijter. K. Meijer, achter Keizerstraat 32, schilders bedrijf. J. Roeper, Keizerstraat 45, poelier, boter, kaas en eieren, fijne vleeschwaren. Wijzigingen. Den Helder: M. Blom, Middenstraat 42, aardappelen, groentenhandel. Eigenaar uitgetreden. Opheffingen. Den Helder: „De Nijverheid" (eig. C. de Beus), Joubert- Straat 50, winkel in boter, kaas-en eieren. DORUS RIJKERSFONDS. In vervolg op ons bericht van Zaterdag herinneren wij er aan, dat heden begonnen wordt met de aanbieding van lijsten ter ver krijging van gelden voor het Dorus Rijkers fonds. Het Bestuur vertrouwt dat vele inge zetenen hun bijdrage zullen plaatsen op deze lijst, omdat het Dorus Rijkersfonds, ter onder steuning van behoeftige menschenredders, wil het zijn arbeid kunnen voortzetten, veler steun noodig heeft. In stede van de aanbieding van het traditioneele speldje, meende het bestuur door middel van lijsten, waarop ieder zijn bij drage kan invullen, meer in den geest yan het publiek te handelen. Laat niemand dus ver zuimen, die daartoe in staat is, op deze lijst te teekenen, teneinde het aan het bestuur mo gelijk te maken zijn zegenrijk werk voort te zetten! DE JEUGD IN DE BRANDING. Bij dezen vestigen we nog even de aandacht op de getuigenis-bijeenkomst voor democratie en persoonlijke vrijheid, die zooals men waar schijnlijk reeds weet, gehouden wordt op mor gen, Woensdag 13 Nov., in de Doopsgez. Kerk. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door den Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond, de Jongeren Vredes Actie en de Doopsgez. Jon geren Bond. De sprekers vindt men vermeld in de ad vertentie in dit blad. De te houden toespra ken zijn getiteld achtereenvolgens: „De Jeugd in de branding." „Heeft democratie voor ons nog waarde?" „Het recht van de vrije menschelijke per soonlijkheid." „De Katholieke jeugd in den strijd voor de toekomst." De bijeenkomst vangt aan te acht uur. Voor verdere bizonderheden zie men de advertentie. PROPAGANDA VOOR MEERDER ZUIVELGEBRUIK. Tot ons leedwezen zijn in de naamlijst der bestuursleden van de Districtscommissie voor Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog ter propagandeering van meerder ziiivelgebruik, opgenomen aan het eind van het verslag der vergadering van Vrijdag, dat wij publiceerden in ons nummer van Zaterdag, eenige zin storende misstellingen terechtgekomen, die het wenschelijk maken die namén nogmaals af te drukken. Zij volgen hier: Eere-voorzitter: burgemeester Lovink, Anna Paulowna; Waarnemend-voorzitter: D. Knol, directeur der Zuivelfabriek 't Zand; Vice-voorzitter: Th. A. A. Terra, Huisdui nen; Secretaresse-penningmeesteressemevrouw A. MetselaarKaan, Oudesluis, vertegenwoor digend de Ned. Ver. van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen 2e Secretaresse: mevrouw C. W. Witte broodv. d. Kamer, Den Helder, Kerkgracht vertegenwoordigend den R. K. Vrouwen- °h6. af deeling Den Helder; Verdere leden: S. Eriks, Koegras (Holl. Maatschappij v. Landbouw); J' J. Kistemaker, Den Helder; M. Vries, Callantsoog (met den heer Knol (wd. voorzit ter, vertegenwoordigend den Bond van Zuivel- tabrikanten) s Broersen, Anna Paulowna, (met den heer eria vertegenwoordigend den Land- en Tuin- bouwbond, L.T.B.); A. Swaters, arts, Julianadorp; de Boer, wethouder te Den Helder. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opg-ave betreffende het kantoor der poste ren te Den Helder. boy11 den '00') der maand October werd aan op spaarbankboekjes in- Derh 68'627'05 en terugbetaald 124.438,95. 55 8H89 mlnder ingelegd dan terugbetaald droog 8PU1 nIeuw uitgegeven boekjes be- NOORD- EN ZUIDHOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ. Dringende oproep voor steun. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, met wier middelen sedert hare oprichting 5762 schipbreukelingen werden gered, bestaat 11 November a.s. 111 jaar. Zij geeft thans een door Jo Spier getee- kenden „Reddingboot-kalender" en een bro chure uit en verzendt die aan diverse adres sen om grootere bekendheid te geven aan haar werk. Wil de Maatschappij in staat zijn de finan- cieele branding te trotseeren en op dezelfde wijze te blijven doorgaan met haar materiaal te vervolmaken en oud-redders, die in behoef tige omstandigheden verkeeren te helpen, dan zullen er zich nog 22000 Nederlanders moeten verbinden om dit werk met een jaar- lijksche contributie van f 2.50 of meer te steunen. Gedurende de zware herfststormen, die onze kust dit jaar hebben geteisterd, werden door de reddingbooten der Maatschappij vele men- schenlevens gered en aan bewondering voor den moed der redders was geen gebrek. Doch wel is het aantal Nederlanders, dat haar werk met een jaarlijksche gift steunt, veel te gering. Gaarne voldoen wij daarom aan het ver zoek om ter gelegenheid van den lilden Red dingbootdag nog eens de aandacht op de N.Z.H.R.M. te willen vestigen en er op te wijzen, dat alle giften welkom zijn, doch dat vooral contribuanten noodig zijn. Het adres der Maatschappij is Mauritskade 63, Amster dam-O, Postgiro 26363. NUTSSPAARBANK DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand October 1935. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd f 132.992,54 en terugbetaald f 234.520,71. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal bedraagt thans f 2.693.584,56. In de maand October werden 120 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 9209. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn inbegrepen 12 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van October leverde een bedrag van f 3.487,82 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans ruim 2000. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Zaterdagavond gaf bovenstaande zang- vereeniging, onder leiding van haar direc teur, den heer F. van der Mey, haar eerste winteruitvoering in „Casino" voor een goed gevulde zaal. Ofschoon waarschijnlijk deze vereeniging, zoo goed als haar zuster-ver- eenigingen hier ter plaatse, van de crisis en de algemeene salarisverlagingen te lijden zal hebben, mocht zij zich nochtans in een groote Opkomst verheugen. De zangvereeniging zelve weet zich ook vrijwel op peil te hou den, hoewel eenige nieuwe leden, met name ook onder de mannen, niet te onpas zouden komen. Dit tekort aan krachten was nu en dan duidelijk merkbaar bij de uitvoering der diverse nummers. Nadat de Voorzitter der vereeniging, de heer S i e b e n, den aanwezigen het welkom had toegeroepen hij sprak ook al over „bloedarmoede" en het organiseeren, dien tengevolge, van een steunbonnenactie, en hij hield ook al een pleidooi voor toename van leden werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Dit geschiedde vlot en zonder haperen, zoodat de pauze tijdig inviel. Nog moet hier vermeld worden, dat de heer Sieben in zijn openings woord den directeur prees voor alles wat hij in den loop der jaren voor den zang gedaan heeft. Allereerst trad het gemengd koor op met een drietal nummers, „Zondagswijding" van Fr. Abt, een nummer, dat nog niet overal zuiver werd weergegeven, dank z|j vermoe delijk de onvermijdelijke tooneeïkoorts. Be ter was no. 2, „Het Russische Vesperkoor", van Bortnianski, maar hier wreekte zich het tekort aan bassen, waardoor dit fraaie num mer onvoldoende tot zijn recht kwam. Frisch en zuiver, ook wat de inzet betreft/ daarentegen was Isr. Olman's „In Mei". Hierna verschenen de kinderen, die drie liedjes van Worp zongen, 't Kon nog beter en later ging het ook beter; eigenlijk is ook dit koor te klein voor zoo'n groot Casino- tooneel. De Onder-afdeeling, dat zijn dé grootere kinderen, had een paar mooie liedjes ingestudeerd, o.a. van Hendrika van Tussenbroek, de dezen zomer op hoogen leeftijd overleden componiste van zooveel pittige, geestige wijsjes. Ze zongen frisch en pittig. Wederom kwam het kinderkoor met Hendrika van Tussenbroek's geestige liedje „Ouwe holle boom". Hierbij staan de kin kinderen met den naar het publiek en praten (zingen in dit geval) tegen een ouden hollen boom, wien zij verschillende vragen stellen. De boom een stem achter de coulissen antwoordt. Is dit niet origineel en geestig bedacht? Het was een alleraardigst num mertje. Dit liedje werd door mejuffrouw An- nie Remelink op de piano begeleid. „Morgenrood" zelf kwam opnieuw voor 't 'voetlicht met twee mooie nummers: van Paardekoper „Aan 't Strand,", van H. J. den Hertog „Waak op". Zij stellen hooger eischen dan de doorsnee-nummers, die men meestal op zoo'n avond hoort. Tot slot zong alles tezamen, d.w.z, van de hoofdafdeeling alleen de dames, verder de onderafdeeling en het kinderkoor, van Tetterode's „Vogelnestje" en Catharine van Rennes' bekende „Ange lus". 't Klonk mooi en zuiver over 't alge meen en oogstte een zoodanig applaus, dat het laatste nummer werd gebisseerd. Aan de pianiste werden bloemen aange boden, terwijl een van de kleinsten der meisjes den heer van der Mey een bloem stuk overhandigde. Opmerkenswaard was de goede discipline, die opder het troepje kleintjes heerschte; vooral de jongens stonden met een verheer lijkt gezicht hun leider aan te zien en letten angstvallig op diens minste bewegingen, waaraan zij zich dan te houden hadden Na de pauze kregen we een blijspel inéén bedrijf; „Liefde zoekt list", en het tradL o- neelo nadansje was het slot van dezen avond, UITZENDING MARINE-AVOND VOOR DEN KRUISER Hr. Ms. „DE RUYTER". Het bestuur van „Onze Vloot", bericht ons het volgende: In verband met het beschikbaarstellen van de bouwdoozen „de Ruyter", waarin knutse laars materialen vinden voor het opbouwen van den nieuwen kruiser, 'zal Dinsdagavond 19 dezer, een marine-avond worden gehouden in de K.R.O.-studio, waarop de Minister van De fensie a.i., dr. H. Colijn, de openingsrede zal uitspreken. Daarna zal de voorzitter van de propaganda-commissie voor het verstrekken van de bouwdoozen (welke reeds in Den Hel der b(j de Vereen. „Onze Vloot, Parallelweg 42, verkrijgbaar waren), Dr. N. Japikse. een rede houden over Admiraal de Ruyter. Ver volgens zal de commandant van den nieuwen kruiser, kapt.-luit. ter zee A. C. v. d. Sande Lacoste, de inrichting van het schip bespre ken, waarna tenslotte de secretaris der com missie het doel van het verstrekken van de bouwdoos zal toelichten. De Kon. Militaire Kapel en de heer Clinge Doorenbos verleenen medewerking. De uitzending geschiedt van 19.35 tot 21.20 uur. „DE BLOKKENDOOS". 100 Hollandsche kleinkunst. Het mochL geen verwondering baren, dat Fientje de ïa Mar en de haren na de vele goede critieken in de groote pers, b|j hun op treden in onze stad een nagenoeg uitverkocht Casino konden boeken. Waarmede aangetoond werd, dat als Hollandsche artisten werkelijk iets goeds kunnen bieden, ook al is het onder het-motto „klein-kunst", de menschen nog wel naar de schouwburgzaal willen en de bioscoop een keertje kunnen laten voor wat zij is. Zondagavond dan was „de Blokkendoos"^ die in het Leidsche-plein-theater in Amster dam wekenlang veel succes heeft geoogst, in ons Casino. Jan van Ees, die de conférence •voor zijn rekening had, schoof er om 20 over achten het deksel af en haalde in den loop van den avond alle blokken voor den dag, die aanwezig bleken te zijn. Het was een inter- ressante doos. Er zaten mooie en leuke, vreemdsoortige en regelmatige blokken in, kortom het was een doos, gevuld met de typische eigenschappen, welke een huidige „cabaret-revue" behoort te bezitten. Zooals in elke blokkendoos waren er kleine en groote blokken, in letterlijken en figuurlijken zin Groot was b.v. Fientje de la M a r, die als artistiek leidster aangekondigd was, doch waarvan we alleen maar de kwaliteiten als cabarettière kunnen beoordeelen, zijnde de artistieke bij een cabaret vrijwel overbodig. Maar wat zij dan ook in haar optreden heeft laten zien en hooren, heeft ons opnieuw de overtuiging geschonken, dat zij een van Hol lands grootste, zoo niet de allergrootste chan- sonnière is. Met een weliswaar technisch voor verbetering vatbare, maar toch zeer plooibare stem brengt zij haar eenvoudige liedjes op suggestieve wijze. Haar dictie en mimiek zijn daarbij uitstekend. Direct na haar mag de kleine, maar in haar tooneel-manifestaties toch zoo groote Corrie Vonk genoemd worden. Zij is de onvolprezen vertolkster van de weinig geciviliseerde dienstbode en van de vrouw uit den eenvoudigen stand, Als wilde zij haar all-round-capaciteiten toonen, bereikte zij in het voorlaatste nummer het hoogtepunt als de jongen in de schets Fransche thema's. Een ontroerend stukje realisme was dat! Aangenaam verrast werden we door de prestaties van The Jungle Serenaders. Dit viertal imiteerde een volledig jazz-ensemble en dat wel zoo goed en in de finesses, dat het talrijke publiek er tenslotte enthousiast van werd. Het werd ruimschoots beloond voor zijn aanhoudend applaus, want de sympathieke Serenaders gaven bewonderenswaardige ar rangementen van de „Tiger Rag" en het eeuwig jong blijvende „Dinah" toe, In vogelvlucht gaan wij thans de andere medewerkenden voorbij en dan noemen weJohann Elsensohn, die de lachers op zijn hand had in de door hem zelf geschreven schets: Gesprek op lijn 11, maar daarvoor gelegenheid had om in het wellicht mooiste nummer van het programma schril licht te doen vallen op een stukje ver dwijnend Amsterdam; de Bruggetrekker Immers Amsterdam „wordt zoo plat als een pannekoek". Voorts Beuker en Denijs, die met hun arrangementen niet de aandacht hadden, die ze verdienden, Minny Erfmann, die eenige bijkomstige rolletjes vertolkte, Jan van Ees, die het wel druk had, doch geen indruk op ons kon maken. Tenminste als conferencier niet, hij mist de gave om op vlotte, geestige dan wel onderhoudende wijze de eene scène met de andere te verbinden. Stefifa Wine verzorgde de dansfantasieën in dit programmahaar op treden was geen openbaring Komen we tot een slotwoord, dan kunnen we verklaren, dat de velen zich ongetwijfeld met deze blokkendoos vermaakt hebben, het Hollandsche cabaret leeft nog en heeft, als het nog een vernisje over een enkel grofheidje weet te leggen, alle reden van bestaan. Wij zullen met belangstelling de verdere prestaties van deze artisten volgen en het is lang niet uitgesloten, dat een ensemble ais het hunne op den duur in een behoefte van goed, en solied amusement kan voorzien. De „Casino"-directie deelde ons na afloop mede, dat de beroemde Coleman Hawkins Zondag a.3. in haar gebouw zal concerteeren; AANBESTEDING. Door den heer J. J. van der Leek, architect alhier, werd Maandagmorgen in het Kegelhuis aanbesteed het bouwen van een winkel met bovenwoning, aan de Keizerstraat 83 alhier. De volgende billetten waren ingekomen; Geus en Molenaar 4235.-; K. Venema 4240.N.V. Bouwbedrijf v.h. H. Doorn 4300.D. Kooger 4320.P. Vermeulen 4395.—; P. Boots 4431.—; W. A. Ran 4470.A. Bolt 4490.J. Steeman 4496.L. Plaatsman 4518.Reyers en Vlaming 4560.fa. Minneboo en Walboom 4590—; W. F. Labout 4698.—; G. J. de Wit 4720.—; C. T. Kwak 4750.—; Koorn en De Jong, Medemblik 5345.—; Gebr. Kers? bergen 5365.—; H. van Pelt 5400.—; H. Hagen 5500. Voor zoover niet anders vermeld, allen te Den Helder. PROPAGANDA-AVOND VOOR ATHLETIEK Door de Kon. Nederl. Athletiek Unie, wordt op 22 November een propaganda-avond ge houden voor Athletiek, georganiseerd door de M. S. V. Zeemacht in Casino. Op dezen avond zullen als sprekers optreden eenige bestuursleden der Kon. Nederl. Athle tiek Unie, waarbij een en ander wordt toege licht met lichtbeelden. Ook wordt er waar schijnlijk een Olympische film vertoond. Door leden van de Marine Sportvereeniging „Zeemacht" worden er dien avond eenige demonstraties gegeven in Schermen en Gym nastiek. Propaganda-vergadering. Het Bestuur van de afdeeling Den Helder van den Chr. Besturenbond had voor giste renavond in het Chr. Militair Tehuis, Kanaal- weg, een groote propagandavergadering be legd, waar door een tweetal sprekers het I woord werd gevoerd. Medewerking werd ver leend door het Tehuis-Orkest, onder leiding van den heer D. P. Makelaar. In een vijftal bussen waren een groot aantal Wieringer en Julianadorpers naar hier gekomen. Openingswoord van den heer J. van 1 Zwijndrecht. Nadat op de gebruikelijke wijze met ge zang, gebed én bijbellezing de bijeenkomst, welke zeer goed was bezocht, geopend was. hield de heer J. van Zwijndrecht, voorzitter van dén Chr. Besturenbond, de openingsrede. Vergaderingen als deze, aldus de spr., na eerst de sprekers van den avond welkom te hébbén geroepen, hebben groote beteekenis, niet zoozeer om de vergadering op zichzelve, maar wegens de nawerking ervan en de propaganda, die ervan uitgaat. Alle chr. den- jkenden dienen te beseffen, dat ze bij ons hooren. Juist in dezen tijd is het van zo» groote beteekenis, dat we ons aaneensluiten, om het recht te zoeken waarvoor wjj strijden. „In bewogen tijd" is één van de onderwer- ipen van dezen avond. Nog is het crisistijd, nog is er de moeilijke strijd tegen werkloos heid en vermindering van inkomen. Maar ivooral moeten wij strijden tegen het geestelijk verval van hen die dagelijks aan de stempel lokalen zich vervoegen. Hoewel het gelukkig niet meer te vergelijken is met armbedeeling. We zouden er bijna hopeloos onder worden: we weten het niet meer. Maar als chr. arbei ders zullen wij niet versagen, doch het hoofd omhoog houden en den alouden beproefden weg bewandelen in onze vakbeweging. En spr. hoopt, dat ieder straks gesterkt en met frisschen moed weer mag voortgaan. Wij ver wachten het van God alleen en we zullen onze thr. arbeiders uit alle straten en stegen halen En tot ons voeren om hen deze waarheid in te prenten. „In bewogen t|jd". 'Éérste spreker was de heer C. van Baren, hoofdbestuurder van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, met bovenstaand onderwerp. Vooraf echter liet het Tehuis-Orkest onder den heer D. P. Makelaar zich hooren, o.a. met Brahms' Hongaarsche dansen no. 4 en 5, die opmerkelijk goed en in pittig rhythme vertolkt werden. Spr. trekt een parallel tusschen 1914 en 1935. Een omwenteling op politiek en geeste lijk terrein is nog bezig zich te voltrekken. Er zijn thans velen, die zich voelen als schepen zonder roer en die zich afvragen: waar gaan we heen? Veel wat tot dusver muurvast scheen te staan, zagen wij ineenstorten, idealen wier verwezenlijking nabij scheen, worden vernietigd, millioenen menschen heb ben hun geestelijk evenwicht verloren. De tijd ontbreekt om een diagnose te stel len voor het geestelijk leed, dat geleden wordt. Overal is disharmonie en wanorde, en daarboven uit wordt een kreet van bevrijding gehoord. En los van de ontbindende geeste lijke krachten kunnen wij dit alles niet ver- staan. Wat heeft dit alles ons te zeggen? Wjj rpoeten de vragen van dezen tijd onder de ojogen zien en wij hebben ons allen te herzien in 'dezen zin, dat wij ons meer hebben te geven met het hart en te beseffen, dat wij gjedreven worden om Gods wil. j Als in ons komt het besef, dat het evan- gjelie van het kruis de stuwkracht is van ons lfven, dan zijn wij onoverwinnelijk. „Zoo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn?" zei Paulus en dat moet ook in ons klinken. Als wij op deze wijze arbeiden, zal dat ons werk in komende perioden ten goede komen. Onze t|jd roept om mannen van beginsel, van vastheid. Steeds heeft het evangelie leven wekkende kracht geschonken, en wat het onzen vaderen gaf, zal het ook ons geven. Werkloosheid heerscht aan alie kanten, tienduizenden jonge menschen kunnen geen plaats vinden in het productie-proces het ié onnoodig er bij stil te staan. Dat alles is ohs bekend. Aan materieele verbetering ia in dezen tjjd dan ook niet te denken, maar ia daarom ons werk overbodig? Als er geen Chr. vakbe- wjeging ware geweest, wat zou er dan van onze loonen zijn terechtgekomen? i Daarom, ook in dezen tijd is de Chr. vak- beweging van groote beteekenis. Ook op ander terrein, in crisiswerk enz. (werkverschaffing, istjeunverleening, uitzending naar werkkam pen, enz.). Dag in dag uit is de Chr. vak beweging bezig den nood te lenigen. lEr zijn groepen, die met allerlei demagogi sche leuzen onder het volk komen en ons werk trachten te ondermijnen. Spr. waar schuwt tegen het ondermijnend werk van het socialisme' e.a. Hoon en smaad en verguizing hébben wij ondergaan, maar het heeft onzen stirijd versterkt. Geen toegeven aan anti-christelijke leuzen, zejgt spr., geen socialisme of liberalisme, geen fascisme ook. „De deur staat altijd open op eejn kier", zei dr. Kuyper. Thans is die deur wagenwijd open en men tracht er een wig tujsschen te drijven. Niets evenwel zal de trbuw van de Chr. vakbeweging kunnen krenken. Laat het besef in ons z|jn, dat er geworsteld wordt om onze kostelijkste geeste lijke goederen.. Er zijn er, die nog maar altijd bij de tafel blijven zitten. Onze t|jd vraagt mapnen van beslistheid, mannen van stavast. Men roept om een held, maar laat ons nooit vergeten, dat God de geschiedenis maakt en helt zou wel eens kunnen zijn, dat deze crisis dit goede bracht, dat veel verkeerds uit brandde wat in onze samenleving ingeslopen is, dat zich nieuwe mogelijkheden voordoen en nieuwe perspectieven voor een lichtende toekomst openen. We moeten bidden om met trouwheid te doen wat onze hand vindt om te doen, dan zullen w|j kracht vinden om voort te gaan. Wij verwachten geen hulp van een held. Ja, toch, van dien Held, die op onze lippen het lied der overwinning legt: de Christus. Gods Zoon, Van Hem alleen verwachten wij de zege. Rede van den heer Goote. „Plaisir damour" volgde van Martini en een wals van Fucik, „Traumideale", en daar na betrad de heer J. Goote, hoofdbestuurder Alg. Nederl. Chr. Ambtenarenbond, het podium, om te spreken over het onderwerp „Een vaste koers". Vanzelfsprekend acht spr. het, nu we eenige jaren leven in fel bewogen tijden, dat ook de onderwerpen, die het Chr. Vakverbond opgaf voor onze Novembervergaderingen, het ka rakter dragen van dezen tijd. In de eerste rede werden geschetst de moeilijkheden en zorgen van het menschelijk hart, dat in dezen t|jd openstaat voor allerlei nieuwe denkbeel den. Een nieuwe geest is aan het opkomen, die te niet wil doen het historisch gegroeide en die nieuwe ideeën wil brengen. Spr. heeft hier voornamelijk op het oog het fascisme en het nationaal-socialisme. Het is iets nieuws en als gij de pers van die beweging leest en gij leest ook de pers van de soc.-democraten, dan is dat tusschen die beide levensbeschou wingen een strijd op leven en dood. En toch, zegt spr., hoe onderscheiden ook in de uitin gen zij gaan beide uit van éénzelfde be ginsel, n.1. dat het bestaande verdwijnen moet. Beide leven zij uit een revolutionnair beginsel. Spr. zou daar een uitvoerige toelichting op moeten geven, maar kan wegens den tijd dat niet doen. Het revolütiónnaire is hierin gelegen, dat beide uitschakelen het geloof. Wij erkennen, dat, wil het weer goed gaan, er een beginsel moet z|jn voor een vasten koers, en er is geen beginsel zoo vast en onveranderlijk als dat, hetwelk uitgaat van het woord van onzen God. Zal het weer goed worden, dan dient in de eerste plaats aangedrongen te worden op ver nieuwing van de innerlijke gezindheid des harten. Juist in dezen felbewogen tijd heeft de christelijke vakbeweging koers te houden. Wij hebben onze beweging uit te bouwen en wij moeten nog velen, die bij ons hooren, naar ons toehalen. Daartoe roepen w|j u op. Deze woorden zijn bedoeld als een wapen schouw, om u te zeggen, welk een zegenrijke arbeid is verricht door het Chr. Vakverbond. Ook wij kunnen niet de maatschappij her vormen, zooals wij zouden willen; wij moeten er van afzien plannen voor te leggen, waarvan wij niet weten, of ze wel zegenrijk zijn voor het land. Wij weten alleen, dat rijkdom en armoede, dat goede en slechte jaren niet in onze hand liggen, maar Gods werk zijn. Laten wij toonen te zijn een volk, dat zijn God liefheeft en dankbaar is voor de stoffe lijke dingen, die wij nog boven onze buur landen hebben. En als wij ons eendrachtig scharen rondom Gods banier, zijn wij klaar, ook als de nieuwe maatschappij komt met haar nieuwe vormen. Onze christelijke beginselen zijn ten alle tijde proefhoudend gebleken! Slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. Oranje, hulpprediker te Wieringen, nadat het orkest zich nogmaals met een tweetal nummers had doen hooren, waaronder het aloude „Stars and Stripes for ever", van den nog niet vergeten J. Ph. Sousa. De heer Oranje herinnerde aan de her denking van den wapenstilstandsdag, op 11 November, en sprak voorts over den goeden strijd, n.1. dien van het geloof. Concentreer u op dat wapen, zegt spr., en overwin. Tot den steuntrekker, den grondwerker, tot allen die het zwaar hebben zegt spr. dit: voor ons is het geen wapenstilstandsdag, wij zien elkan der in de oogen en vragen: is onze strijd nog de goede strijd? Al wat gij doet, zegt de apostel, doet dat voor den Heere. Spr. gaat daar nader op in. Vechten voor u zelf, voor uw brood, mag en moet, maar ge moogt niet vergeten, dat ge den goeden strijd voert en alles doet voor God. Velen houden wapenstilstandsdag: ze voeren niet den strijd ten bloedens toe. Het is moeilijk, spr. erkent het. Die strijd vraagt de verloochening van ons zelf. Maar de be looning is hiernamaals. Christus is ons voor gegaan, heeft ons Zijn lichaam gegeven. Wij kunnen alleen dan strijden, als wij het op onze knieën afsmeeken van God. Het doet er niet toe wdt wij doen, als wij het maar goed doen. Geen wapenstilstand dus, maar strijd tegen uzelf. De heer Van Zwijnd recht sprak een woord van dank tot de sprekers, het orkest, de pers. Wat vanavond is geschied, is de inzet, zegt spr. De zaak is nu voorbereid, er komt thans ander werk. Als er aan boord van een schip gevaar is, roept de kapitein „alle hens aan dek". Welnu, laat nu ieder in eigen kring eens propaganda maken, opdat allen, die bij ons hooren, ook tot ons komen. Op een verzoek, ook eens in Den Oever zoo'n propaganda-avond te houden, antwoordt spr., dat zal worden overwogen of dat kan. Tweeërlei soort beschouwing. Nogal vrij goed bekend met de antecedenten van de Katholieke Heiligen, weet ik van St. Maarten juist niet veel. Maar ik stel me zoo voor, dat het een heel oude Heilige moet zijn, met een langen, eerwaardigen baard en heel vriendelijke oogen. Zoo iemand, met wiens uiterlijk kinderen in een ommezien vertrouwd «tin! Het is deze Heilige Maarten, die ook in deze bewogen tjjden nog getrouw ieder jaar een groot deel van de jeugdige vaderlandsche be volking één of meer(!) plezante avonden ver schaft. Ondanks het feit, dat vele deuren vooral heden ten dage hermetisch met 7 sloten ge grendeld bl|jvenondanks emmers water en onheilspellend gegromde verwenschingen... ondanks „de" immer op-de-loer-liggende-hond en wat dies meer zij. Ze trekken door Den Helder: alleen, ge tweeën of in optocht. Pittoresk schoven de vele lichtjes door de straten met hun veel verwachtende dragers. Sommige deuren gingen open en sommige bleven gesloten. Dat hing precies af van de geaardheid van de bewoners. Sommigen lieten het liedje opzeggen en smeten dan de deur dicht (een der meest verfijnde manieren van 12 November. Het in-de-rij-staan is erg in de mode. Alle groote steden kennen de beklemmende rijen werkloozen voor de stempellokalen. Maar, met het naken van den winter, gelukkig ook de opgewekte r|jen voor de bioscopen. In Berlijn staan de huis vrouwen in de queue om haar kwart pondje boter deelachtig te worden, en in Rotterdam om haar belastingduiten kwijt te raken. Maar dat men queue maakt om te trou wen dat is nu weer een nieuwtje, waar op Amerika kan bogen! En denk nu niet, dat het een simpei rijtje van vijftig 3de klasse-paartjes betreft, want dan was het de moeite niet waard er van te vertellen. Nee, het is een volmaakte trouw-epidemie. De correspondent van een Duitsche krant vertelt er van in een brief uit New York. Duizenden trouwlustige koppels belagen op het oogenblik in New York de bureaux van den burgerlijken stand, om zoo gauw moge- gelijk den echtelijken staat te bereiken. De liefhebber|j-in-den-letterlijken-zin is ineens zóó groot, dat het er wel op lijkt, of het trouwen na een bepaalde termijn verboden zal worden. Het is een run ls op een spaar bank, die op springen staat... In het volkrijke stadsdeel Brooklyn speel den zich dezer dagen tooneelen af, die men er nog nooit had aanschouwd. Bij het krie ken van den dag waren er al honderden bruidsparen voor het stadhuis samenge stroomd. Om de belegering te kunnen vol houden, hadden de menschen stoeltjes en proviand meegebracht. Toen om 9 uur de kantoren opengingen, ontstond er een levens gevaarlijk gedrang. Maar hoe later het werd, hoe meer het Stadhuis op een bele gerde veste ging lijken. Bij honderden stroomden ze toe, de ongelukkigen...De ambtenaren raakten dusdanig overstuur, dat ze politie en brandweer alarmeerden. De gangen werden met geweld ontruimd, op straat werd de brandspuit op de bruidegom- men en bruiden gericht, die onthutst uit elkander stoven! Totdat de politie erin slaagde, de trouw lustigen druipend van het water, in een hon derd meter lange rij te plaatsen, en zij, met een nummertje in de hand, ordelijk wacht ten op hun beurt. Tot zoover lijkt dit alles op een eenigs- zins onwaarschijnlijke humoristische „short" uit het voorprogramma van een derderangs bioscoop. Maar de aanleiding tot deze trouwpaniek was allesbehalve humoristisch. De regeering had namelijk aangekondigd, dat getrouwde werkloozen een extra ondersteuning tege moet konden zien. En dat voordeeltje wilde niemand van de 1 a 1(4 millioen werkloozen uit New York en omgeving, die er voor In aanmerking kwamen, zich laten ontgaan. Tragisch beeld van een fatalen tijd... wreedheid...) anderen gaven al, voordat men de vocale prestaties had aangehoord. Ze waren overal: ik heb ze op de stoep van het meest gevreesde huis van Den Helder, het belastingkantoor, hooren zingen van „Hier woont een rijk man(slecht zijn degenen, die er kwaad van denkenen ik heb mo daarover dol geamuseerd. Op het Postkantoor liepen er gisteravond half zeven ook twee, dia gewaagden van Rijke Mannen en Koeien, dia staarten „Dragen". Het was altemaal zeer kinderlijk en tevens vrij onschuldig. Nu kunnen wij nog een kolom volschrijven met beschouwingen, den Heiligen Maarten betreffende. Heel wijze beschouwingen. Maar we kunnen het ook anders doen: namelijk door onzen allerjongsten, speciale-verslaggever aan het woord te laten, die zijn indrukken hier onder „heet-van-de-pen" geeft. U let natuurlijk niet op grammaticale ont sporingen en stylistische afwijkingen... Der gelijke onbelangrijkheden tellen b|j dezen cor respondent van het St. Maarten-front niet. Maar let op den geest! Frans zegt: Sint Maarten. Zaterdagavond was de halve stad vooral de drukke winkelstraaten in oproer zoveel kinderen waren er al bezig met Sint Maarten. Sommigen mensen gaven al wat zo als cen ten, koekjes, zuurtjes, enz. enz. De kinderen die Zaterdag waren konden het: „Maandag Jan, of we doen er niet an, of loop gauw door, ja bij een zelfs Gaan maar naar bed dat i» beter... konden ze wel dromen! Btj sommigen groenteboeren kreeg je een appel. Ik zal da namen niet noemen want anders komt de vol gende keer de heele Helder bij die menschen op bezoek met St. Maartendoozen waarop scheepjes, vuurtorens, gezichten, vliegmachi nes en allerlij meer op staat. Maandag 11 November 1935. De spoorstraat was maandagavond weer vol van kinderen. Net als de koningstraat maar ditmaal niet met mensen maar met zin gende joelende jongens en meisjes, die alle maal graag een cent wilde hebben. En de zakken van de heldersche jongens waren ge- vult met allerljj heerlijkheden zoals: koekjes, centen, schocolade, speculaas, kaugom, drop, Beschuit, enz. enz. Sommigen jongens hun zakken leken wel stukjes van 't kuitje van het eind van de buitenhaven. De winkels die 't wel goed zo vonden hadden werkelozen gehuurd die allen voor de deuren stonden en de kin deren de doorgang versperde en met eent „Doorlopen Jan" bliezen ze de afmars. D# oliebollen winkel van De Jager werd ook gaarne aangedaan en smulende van een oliebol kwamen de jongens er uit. De firma Vroom en Drees konden wel centen bl|jven geven. En op de molengracht liep een meisje van onge veer 10 jaar die door een straatjongen een schop tegen haar doos kreeg en een kleine brandwond op 't been kreeg. Na 't geval had de jongen de benen genomen. De doos brandde half uit en werd toen door een Jongen uitge trapt. Op de loodsgracht wgrd ik ontvangen met een emmer water. Daar die tractatle te groot was om in men zak te steken liet ik hem maar op de straat liggen. Een man kwam eerst kijken een helen t|jd maar toen ging h|J weg en bleef weg. Op de kanaalweg z|j een man als ik jou was zou ik maar naar bed gaan. Zo was de Sint Maarten van dit Jaar geëindigt. Frans Groote. Mijnheer, i Wilt u niet k|jken naar mijn schrijve, want ik mocht het niet over schrijven want ik moest naar bed. Dag mijnheer. De groeten aan de dames en heeren van 't kantoor, Dag Mijnheer,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9