Het Menu ZATERDAG 16 NQVEMBFR 1935 Gevoeligheid van kinderen bij weerswisselingen. Slaapziekte van een schoonheidskoningin Warme kleeding. Goed schoeisel vereischt. In ons land met zijn wisselvallig kli maat, vele regens en wind moet men over een zeer sterke constitutie beschikken om niet telkens weer aan kou vatten bloot ge steld te worden. Men heeft zelfs in najaar en winter, na, koude, gure dagen op het meest onver wacht een bepaald zachte temperatuur, die ons reeds aan het voorjaar herinnert. Aan den anderen kant gebeurt het ook meermalen, dat men absoluut niet op regen rekent en eensklaps overvallen wordt door hevige stortbuien. Het is dan ook nood zakelijk, dat men zich warm kleedt, het geen in bijzonder geldt voor schoolgaande kinderen, die, weer of geen weer, er iede- ren dag op uit moeten. De ademhalingsor ganen zijn in den regel het gevoeligst voor kou vatten, neus, keel, strottenhoofd, lucht wegen en longen reageeren spoedig op weersveranderingen. Kinderen zijn zeer gevoelig en in den regel niet zoo gehard als volwassenen: daarom gaat er dan ook bijna geen winter voorbij, dat zij niet verkouden zijn of hoes ten, hetgeen veelal in bronchitis overgaat. Alle voorzorgen moeten genomen worden om deze ongewenschte ziekte tegen te gaan, in het bijzonder in de periode tus- schen November en Maart. Frissche lucht is gezond en goedkoop, vooral als zij verwarmd en gezuiverd is door de ultra violette stralen der zon. Kinderen moeten zooveel mogelijk iede- ren dag uitgaan, doch niet indien er een koude, vochtige mist hangt, althans niet als zij vatbaar zijn. Regen vraagt speciaie beschermende kleeding en goede schoenen, die het vocht niet teveel op doen trekken. Zelfs babies kunnen met iedere weers gesteldheid in hun wagen uitgaan, mits zij een warme hoofdbedekking en wollen jasje aan hebben, desnoods wordt onder de de ken nog een kruikje gelegd als het erg koud is. Schoolgaande kinderen moeten warme, wollen kleeding dragen, hetgeen echter niet zeggen wil, dat de eene laag over de an dere gedragen wordt, „om de koude buiten te sluiten" en het slachtoffer ten over vloede nog in shawls gewikkeld wordt zóó hoog, dat het nauwelijks zijn hoofd kan draaien. Van belang is, dat Kinderen lange wollen kousen en stevige schoenen dra gen en zuivere wol op de huid. Wol is de natuurlijke bedekking van het schaap en bevat een bepaalde hoeveelheid dierlijk vet, vormt daarom een ideale bescherming van de gevoelige menschelijke huid tegen koude. Kousen en schoenen zijn een hoogst be langrijk onderdeel der kleeding, waardoor niet alleen kouvatten voorkomen kan wor den, doch ook de zoo pijnlijke wintervoeten. Is het wel te verwonderen, dat zoovele kinderen, die men zelfs 's winters met knie kousen ziet loopen zoo vaak verkouden zijn Meermalen hooren wrj moeders zeggen, dat hare kinderen geen lange kousen „wil len" dragen, hetgeen echter geenszins steekhoudend is, indien moeder het noo- dig oordeelt. Het is alles slechs een kwes tie van gewconu» en men kan in ons kli maat 's zomers en 's winters niet hetzelf de dragen. Doelmatig gekleede kinderen zullen niet alleen minder vatbaar zijn, doch in de toekomst minder aanleg voor rheumatiek hebben. Kinderen, die met re gen naar school gaan en dun gezoolde laarzen dragen, hebben een groot gedeelte van den dag vochtige voeten, hetgeen hun weerstand verminuert, en allerlei ziekten veroorzaakt. Stevig gezoolde laarzen of overschoenen zijn onmisbaar. Practisch is om de schoenen op school te laten wisse len voor warme pantoffels. Komen de kinderen thuis en zien ze bleek en hebben zij koude rillingen, dan is het vrij zeker, dat zij kou gevat heb ben en om erger te voorkomen, stopt men ze vroeg in bed met een warme kruik en een kop warme anijsmelk. Een uitstekend werkend middel is tevens licht verwarmde kamferolie, waarmee borst en rug wordt ingewreven, daarna afdekken met een i«ag watten en een flanellen of wollen doek, b.v. oude shawls zijn zoo goed om bewaard te worden voor dit doel. Vrijdag. V - Het is ons niet onbekend, dat de groote successen door schoonheidskoninginnen be haald, zeer vaak een noodlottigen invloed op de betrokkene heeft gehad. Thans doet zich bij een jonge Ameri- kaansche schoonheidskoningin een geval van slaapziekte voor. Patricia Maguire, een jonge vrouw van ongekende schoon heid werd drie malen achtereen als schoonheidskoningin gekozen. In alle dag bladen en tijdschriften van Amerika ver scheen haar portret en iedereen werd ge trokken door haar beeldschoon uiterlijk en zeldzaam mooie oogen. In het begin van 1932 werden Patricla's oogen dot waren en als met een waas overtrokken, terwijl zij door een niet te overwinnen moeheid werd overvallen. 25 Februari 1932 viel het meisje in een die pen slaap en eerst sedert korten tijd schijnt het bewustzijn een weinig terug te keeren. De meest bekwame artsen hebben tever geefs getracht het raadsel dezer geheim zinnige slaapziekte op te lossen. Drie jaren aaneen is zij op kunstmatige wijze gevoed, waardoor zij in het leven is geble ven. Thans kan zij reeds langer de oogen openen, doch het bewustzijn is nog niet ge heel terug gekeerd. Soms lacht zij haar moeder, die haar trouwe verpleegster is, even toe en maakt een lichte handbewe ging, indien men haar een vraag stelt, spreken kan zij echter nog niet. Een beroemde Amerikaansche psycho loog is van meening, dat volledige gene zing slechts mogelijk is, indien hij het om vangrijke dagboek van Patricia mocht doorbladeren, aangezien dit in psycholo gisch opzicht zeer zeker aanwijzingen om trent de oorzaak der ziekte zou kunnen geven. Tot nog toe heeft de moeder van Patri cia Maguire dit verzoek besli3t van de hand gewezen en is vol hoop, dat geduld tenslotte zal overwinnen en haar dochter deze geheimzinnige ziekte te boven zal ko men. van deze week. Zondag. Crèmesoep Kalf slappen Doperwten Aardappelen Mei wijncrème Maandag. Ribstuk Spruitjes Aardappelen Bananenpudding Dinsdag. Vleeschschotel Andijvie Aardappelen Gemengde sla Woensdag. Groentensoep (magere) Macaroni met tomaten Noten Vruchten Donderdag. Gevuld gehakt Groene kool Aardappel-purée Appelmoes Gebakken visch Aardappel-sla Watergruwel Bieten en andijviesla Kletskopjes Zaterdag. Gebakken lever Gestoofde tomaten Rijst Perencompóte Meiwijncrème Vi fl. Meiwijn, 100 gr. suiker, 5 eieren, sap van 2 citroenen, geraspte schil van 1 citroen. De eierdooiers worden eenige minuten flink schuimig geklopt met de suiker en de geraspte citroenschil, daarna voegt men lepelsgewijze wijn en de gezeefde ci troensap bij en blijft steeds kloppen, tot alles verwerkt is. De massa wordt nu op een lage pit, met een asbestplaatje onder de pan, aan de kook gebracht, terwijl men steeds met de garde blijft kloppen, totdat ae massa mooi dik en gebonden is. Het eiwit is met een tikje zout zeer stijf geklopt en wordt nu bij kleine gedeelten tegelijk door de vla ge mengd, die daarna wopit overgegoten in een glazen schaal en koud gepresenteerd met zachte biscuits of vanillewafeltjes. öa:-anenpudding. 1 L. melk, 3 bananen, 2 eierdooiers, 60 gr. custardpoeder (vanille), 100 gr. suiker, stukje boter. De melk wordt op 1 kopje na aan de kook gebracht en de suiker -r in opgelost, de rest van de melk wordt gebruikt om de cus tardpoeder aan te maken en bjj de koken de melk gevoegd, daarna de massa roe rende laten doorkoken. Eierdooiers klop pen en eenige epels pudding bijvoegen, vermengen en daarna alles terug in de pan en de massa nog even tot op kookpunt brengen. Pan van het vuur en flink op kloppen met de boter, totdat het geheel wat afgekoeld en luchtig is. Bananen schillen en aan plakjes verdee- len, welke bjj de pudding gevoegd worden, daarna overbrengen in glazen schaal. Vieeschschotel. 4 oru vleeschresten, 125 gr. broodkruim, 1 uitje, 1 blokje delfrite, 50 gr. bacon of ham, boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, kerry zout, peper, 2 eieren, beker ver dunde jus of water, waarin een bouillon blokje is opgei .l, panetrm 'el. Een vuurvaste schotel of puddingvorm wordt dik ingevet en bestrooid met pa neermeel, zoodat de bodem en zijkanten geheel bedekt zijn. We hakken vleesch en ham of bacon zeer fjjn, snipperen het uitje en fruiten het gaar, doch niet bruin (met de kerry), mengen daarna vleesch, eieren, broodkruimels, peterselie, peper, zout, bouillon en uien goed dooreen, vullen met dit mengsel het schoteltje, bestrooien het met een weinig paneermeel, leggen er een beboterd papier op en plaatsen het scho teltje, een half uur of drie kwartier in den oven, daarna kan het gestort of in de schotel gepresenteerd worden. Kletskopjes. 250 gr. donkerbruine suiker, 100 gr. bloem, 75 gr. boter, 125 gr. amandelen. De amandelen worden in heet water ge broeid, van de huidjes ontdaan met duim en wijsvinger en in groote stukken gesne den. De bloem wordt in een kom gezeefd evenals de basterdsuiker, boter bijvoegen en met de handen tot een stevigen bal kneden, die een half uur moet rusten. Men maakt een bakblik vet met slaolie of reuzel, strooit er luchtig wat bloem over en vormt van het deeg kleine balle tjes, die op geljjke afstanden, niet te dicht bjj elkander worden gelegd en in een mid delmatig warmen oven licht bruin gebak ken worden. De balletjes zullen onder het bakken uitloopen tot dunne platte koekjes, en mogen daarom niet te dicht bjj elkaar gelegd worden. Ze moeten op het bakblik eenigszins bekoelen en worden dan stijf, waarna ze met een breed mes van het blik worden genomen. „Hoe komt het toch, dat u onder het dansen nooit hardop praat, maar alleen maar fluistert?" „Wel, u weet, de band-muziek hier wordt uitgezonden en het is zoo goed als zeker dat mijn vrouw daar altijd naar luistert". kinderen moeten leeren spaken en leeren geven. Het is van groot belang, dat kinderen reeds vroeg leeren sparen. Zij moeten we ten, dat moeder niet steeds klaar staat om aan alle verzoeken om geld te voldoen en dat zelfs het kleinste bedrag niet zonder noodzaak mag worden uitgegeven. Om echter het kind tot sparen te krij gen moet het de beschikking over geld heb ben en weten, dat het iedere week zjjn zak geld op een vasten dag zal ontvangen. Dit geld moet echter niet aan snoeperijen be steed worden, doch gaat in de spaarpot. Moeder zorgt, dat de kinderen nu en dan eens iets lekkers krijgen, waaraan het eene kind meer behoefte heeft dan het andere. Wanneer het kind begint te sparen en er, na het eerste, regelmatig andere geldstuk ken volgen, dan is dit een wissel op de toe komst. Men kan met het kind plannetjes maken, wat het wel in de toekomst met het bespaarde kan doen. Het kind moet tevens weten, dat het de spaarpot maar niet wille keurig .mag openen, zoodra hem invalt, dat het een of ander gaarne in zijn bezit zou willen hebben. Kinderen moeten tevens al vroeg leeren, om zoö mogelijk iets van hun geld af te staan aan minderbedeelden. Zij moeten een offer weten te brengen, zélfs als het verlangde, dat zij met de spaarpennin gen zouden willen koopen, voorloopig niet in hun bezit zal zijn. Sinterklaas nadert en vele kinderen zal de Goede Sint voorbij moeten gaan. Is er dan wel iets heerlijkers denkbaar, dan dat de kinderen iets leeren geven van hun ei gen gespaard geld? Vooral indien kinderen zélf leeren géven, dan is het zeker wel de hoogste zegen, die door sparen wordt verkregen. MISS ARGENTINIË MADE IN DENEMARKEN! De Deensche bladen konden niet zwijgen Bjj de verkiezing van „Miss Univers" te Brussel was Miss Argentinië een der grootste concurrenten onder de schoone dames. Enkele Deensche bladen onthulden dezer dagen het geheim, hetwelk rond deze Miss hangt. Miss Argentinië legt een Zui delijk temperament aan den dag doch is een geboren Deensche! De echte Miss Argentinië, die in Brussel zou verschijnen, werd kort vóór haar afreizen ziek en was alzoo verhinderd. In allerijl moest men een andere Miss zoeken, die Argentinië zou kunnen vertegenwoordigen. Men vond een te Parijs verblijvende blonde jongedame, die een Deensche was. Heur haar werd ravenzwart geverfd en daar de Spaansche taal haar niet vreemd was, was het niet moeiüjk haar het eigenaardige Argentijnsch accent aan te leeren. Ook de Argentijnsche nationale dansen kende zij binnen enkele dagen. Zooals gezegd, heeft Miss Argen tinië te Brussel veel succes mogen oogsten, daar niemand het bedrog bemerkte. Doch thans, nu zij weer veilig in Denemarken vertoeft, konden de Deensche bladen, die van de geschiedenis op de hoogte waren gekomen, niet langer meer zwijgen. In Denemarken heeft men hartelijk om het geval gelachen. Jonge man: „Mijnheer, ik denk er over, een van uw meisjes ten huwelijk te vra gen, kan ik bjj voorbaat uw toestem ming krijgen Schoonpapa in spe: „Zeker, jonge man. welke van de twee interesseert je, de keukenmeid of het kamermeigje^T

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11