Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit ïndië T .nJTTFRTJE ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 PAG. 5 Hw'; rtrsï' •-» *>«- Het straatbeeld van den dag. De Sint Nicolaastijd nadert weer snel en daarmede ook de tijd, dat het Amsterdam sche straatbeeld weer grootendeels be- heerscht zal wqrden door den Spaanschen bisschop en zijn zwarten knecht, benev®" de speciale etalages die in de winkes^^ ten te zijner eere worden ingeric niet te miskennen voorboden van vielen nu reeds te aanschouwen. een enkele verschijning straatmuzi- vriend in den vo™ vamyoor kant en de collecte^ he(. tee_ het komend ees versch\jningen zullen ™coïu-v»rk«È«. - op uitnooacging van het initiatief Comité Amsterdam, ook dit keer weer tegenover de St. Nicolaas- kerk aan wal zal zijn gestapt en zijn officieele bezoek aan het Paleis op den Öam en aan net Prinsenhof gebracht heeft. In afwachting hiervan wordt het straat beeld echter voorloopig nog beheerscht door de bioscoop-reclame en... het siga renbandje. Sinds het City-theater, (Neer- lands grootste bioscoop-theater, zijn deuren aan het Kleine Gartmanplantsoen opende, zijn onze andere „rolprent-tem pels" energieke tegen-reclame-campag- i nes begonnen: nog meerl ichten en nog grooter plakkaten verschijnen aan hun gevels, zij brengen hun prijzen om laag en laten door de Straten ook levende beelden van vleesch en bloed paradeeren, geheel gelijk en gelijkvorming aan de beel den, die men in de loopende week op hun witte doek als schaduwen kan zien bewe gen... Naast leze levende film-beelden speelt, zooals gezegd, het sigarenbandje, in den vorm van jeugdige verzamelaars, die een ieder door hen als rookend slachtoffer gediagnosteerd mans-persoon aanklampen, in de straten een hoofdrol... Het nieuwste is thans een combinatie van deze beide ver- sChijnselen-van-den-dag. Er worden sinds kort, door een bepaald bioscoop-concern, dat het kind-film-sterretje Shirley Temple voortdurend, nier en daar reeds weken lang. aan het verteederde gemoed der bioscoopgangers voorzet, via een groot paantal sigarenwinkeliers bijwijze van at tractie gratis „Shirley-Temple-sigaren- >V bandjes" beschikbaar gesteld. En ook in sommige theaters ontvangen de bezoekers zulke sigarenbandjes me het portret der jeugdige filmheldin, verschillend van kleur, al naar gelang den rang... Alleen, en dat is jammer, ontbreekt er een Shirley- sig'aar tn. Wat de moderne reclame, speciaal de moderne bioscoop-reclame, al niet vermag!... Tegen het cadeau-stelsel. Tot de moderne reclame-middelen be hoort ook het zoogenaamde cadeau-stel sel. Maar dit heeft de laatste jaren toch hr een groot deel- van de- kringen waar "-het-toepassing- vindt, ook- veel- tegenstand - gewekt, zoo zelts Jat er eenige jaren ge leden reeds een Comité van Acue tegen dit reclame-middel werd opgericht, dat thans reeds ?0Ö~ a ngesloten vereenigingen telt, terwijl van d< 36 Kamers van Koop handel en Fabrieken niet minder dan 33 van hun belangstelling nebben doen blij ken. De secretaris an dit Comité heeft deze week voor de hoofostedeiijke „Alge- meene Winkeliers\ ereeniging" een lezing over dit cadeat. stelsel ohouden en na afloop bleek wél, da men ook in Am sterdamsche winkelierskringen sterk tegen genoemd stelsel graant was; hij acclama tie toch wera een mot aangenomen welke ter kennis gebracht zal worden aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, waarin er op aangedrongen wordt onverwijld wettelijke maatregelen voor te stelien ter beteugeling van dit euvel, door welke daad uitvoering zal zijn gegeven aan een - zeer positiev belofte van een van 's ministers imbta oorgangers. Laat ons nog even terugkeeren tót de film; en wel als concurrent van het too- neel. Er is op het oogenblik, voor een ieder is dit duidelijk, maar weinig ..tooneel" dat het tegen den nog steeds groeiende en zelfs sigarenbandjes voor zijn zegewagen „pannende, concurrent bioscoop wee. te -bolwerken. Er is echter hog wel tooneel, dat het zelfs in deze tijden nog wél .eèr tijdlang wist uit re bouden. Dat js Ian bet vplkstooneel" zooals Bouber. en de zijnen het in den Plantage-schouwburg gebracht hebben. Vroeger, voordat Bouber met zijn „Jan tjes", uie kortgeleden nog eens weer °P de film lauweren oogstten!, de suc cesvolle serie volks-stukken begon te spe- 'en (-De: Woonschuit", „Het huishouden van Jan Steen", en laatstelijk nog „Vrou wen^ voor iedereen") moest dat „volkstoo- .neel het bij Stoel en Spree in de Plantage tansche laan doen met draken, zooals b.v. De twee Weezen... De Jantjes en hun opvolgers zijn zeer zeker een groote sprong vooruit geweest. Men zou er, theoretisch over kunnen gaan redetwisten, of zij nu tenslotte wel „het" zuivere, gezonde „volks-stuk" gebracht hebben, of ook niet in hen een goed deel valsch sentiment en vooze romantiek school. Maar in alle ge val staat vast, dat die groote sprong vooruit er met hen was en staat ook vast dat hier iets ten tooneele werd gevoerd, dat nauw aansluit bij wat aan sentiment, echt zoowel als valsch!, in het Am sterdamsche „volk" r.og steeds leeft... En ook mogen wij dankbaar zijn, dat zij ons gebracht hebben die prachtige serie crea ties van Amsterdamsche volksmoeders van Aaf Bouber. Nu deze actrice 27 No vember a.s. haar zilveren jubileum gaat vieren in den Stadsschouwburg mocht een en ander nog wei eens even in herinnering worden gebracht. Zij, deze Amster damsche „volksactrice" bij uitnemend heid verdient het ten volle dat haar a.s. jubileum-avond ineerciaad tot een succes wordt! De jongste zorgen van B. en W. Wij blijven verder maar... op straat en op het sportsterren- en zullen het Prin senhof en het :,gémeenteleven" zooals het van daaruit door onze vroede vaderen ge leid wordt terzijde la -n. Alleen even een zij-sprongetje naar dat Prinsenhof vanaf het voetbalveld en weer .erug... Nauwelijks zit het Hoofdstedelijk Col lege min of meer vast in het zadel of afgrijselijke zorgen beginnen het te teis teren. Zorgen van zulk een ingrijpend karakter in de Amsterdamsche politiek en in het Amsterdamsche leven, dat ons het denkbeeld, ook maar een oogenblik te moe ten staan in de schoenen van Amsterdams Bestuurderen, ten eenenmale nog afgrijselij ker voorkomt, dan bovengenoemde afgrij selijke zorgen! In deze zware tijden van crisis en werkloosheid, niet sluitende bud getten, al of niet dempingsvraagstukken, achteruitgang van havengelden, tunnel vraagstukken enz. enz. vertoont zich een spook op het groene laken van de Bestuur derstafel, een spook, dat, zooals spoken betaamt, zich vastklampt aan het denk vermogen der gezegde bestuurderen, het niet loslaat en hes vroeg of laat ten grave zal slepen, gesmoord, gestikt in de afgrij selijke ijselijkheden van gezegd spook. Wij hopen en vertrouwen, dat in deze droeve dagen voor ons gemeentebestuur, de oude wijsheid en beleid, die hen reeds sierde, zoolang Amsterdam zich aan het kleine visschersdorpje aa den Amstel ontwor stelde, hen ook nu niet in den steek zal laten en dat deze oude wijsheid en beleid zooals gezegd ir de hoofden van be stuurderen voornoemd de oplossing zal mogen brengen van het vraagstuk, dat ijseirjker en spookachtiger is, dan alle vraagstukken, ooit voor een gemeentebe stuur opgeworpen, te zamen Het bestaan van or.ze geliefde stad „iaat op het spel! En niet alleen van onze stad, maar van geheel Nederland. Behooren niet de vroede vaderen vari de Amstelstad het voorbeeld te geven van Bestujrswfsheid, van Inzicht, var Regeertalent, \an Voorbeeldelooze plichtsbetrachting en andere zaken. Welnu! Al deze fraaie, een stadsbestuurder sieren de, eigenschappen zullen op een zware proef gesteld worden bij de oplossing van het probleem, 'waarvan de moeilijkheden hierboven geschecst zijn. B. en W. zullen zich namelijk bezig houden met de vraag: Is Voetballen Voor Vrouwen Geoorloofd? Zij zijn al begonnen adviezen in te winnen bij den K. N. V. B. Amsterdam Lichtsignalen-stad! Gestaag zet dt Politie de Verkeers politie dan, haar taak voort Amsterdam veilig te maken voor alle soorten van ver keer, voetgangers incluis. Meer lichtsigna len, meer vluchtheuvels, meer „verboden in te rijden" en meer dit en meer dat. Het zou van pessimisme getuigen te denken dat al deze voorzorgsmaatregelen een dus danige rompslomp zou zijn geworden, dat het verkeer onveiliger geworden is. De ze geningen van de uniforme verkeersborden doen zich hier goed voelen. Inplaats van wonderlijke gedrochten van borden met on leesbare opschriften, die in een klein kwar tiertje niet te ontcijferen waren, staan thans langs de grachten heldere, duidelijke borden met een enk .ie streep Oj. letter. Van verre reeds, ziet het „verkeer" wat wél en wat niét mag en dit werkt een vlot verloop van het erkee'r zeer in de hand. Binnenkort zal het Muntplein voor zien worden van automatisch werkende lichtsignalen, hetgeen voo. dit zeer drukke en chaotische verkeersplein een belangrijke verbetering beteekent. Thans trachten op de spitsuren drie, soms vier, agenten het verkeer gaande te houden, dat, ondanks hun heldhaftige pogingen toch nog telkens vastloopt niet het minst door de stroo men voetgangers, die zich over dit minia tuurpleintje van c - Kaiverstraat naar de Reguliersbrec straat en Rembrandsplein be geven en vice versa! Vanuit de rustige Kaiverstraat, waar bijna geen rijverkeer is en de geheele straat één trottoir, komt de stroom van gezellij winkelende, keuvelen de, al dan niet gearmde voetgangers plot seling op het door allerlei rijverkeer door sneden Muntplein, om daar in mootjes ge hakt, de Reguliersbreestraat ingestuwd te worden. Ook aan deze voetgangers zal worden gedacht. Speciale overgangen wor den gemaakt, beveiligd door lichtsignalen van een kleiner type, als die voor het „groote" verkeer, maar evenzoo „rood" voor onveilig en „groen" voor veilig. Een belangrijke taak zal echter nog zijn, die zelfde voetgangers, voor wier veiligheid zoo gezorgd wordt, op te voeden tot een be hoorlijk „gebruik" van deze veiligheids maatregelen. Te zeer denken voetgangers nog, dat zij buiien alle „verkeerswetten" vallen en loopen als hinderlijke obstakels tot eigen gevaar door het rijverkeer. Koopman: „Ik heb inlichtingen omtrent je ingewonnen." Aanstaand schoonzoon: „Ik ook naar u." Koopman: „Laten we over wat anders praten." „Wat kost het als je me naar het station brengt?" „Vijfendertig cent, mijnheer!" „Moet ik voor de kindéren extra be talen?" „Neen, mijnheer, die zijn vrij." „Nou, breng die aan maar wég, dan ga ik wandelen." KERKSCHENDINGEN IN SOVJET-RUSLAND. Als Theaters en Clubs ingericht. Er wordt gemeld, dat de kerksluitingen in de Sovjet-Unie hoe langer hoe talrijker worden. In Odessa zou de Gereformeerde Kerk in een Duitsch-cummunistisch theater zijn omgebouwd. Te Prischib, in de Duitsche nederzetting, werd de kerk tot een Communistische school ingericht. Te Molotschansk is de kerk afgebroken en de steenen werden gebruikt ter uitbreiding van een volkswijk ten oosten van de stad. Ook de gedenksteenen op het nabij liggend kerkhof, welke vooral een groote waarde bezitten, zijn gestolen. Doeh niet alleen in deze Russisch - Duitsche streek worden dergelijke prak tijken door de Sovjets uitgeoefend. Ook de door de Finnen bezette gebieden in Kare- liën en Ingermanland, hebben last van kerkroovers en -schenders. Beste Klaas, De vorige week mocht ik nog al schrij ven van de geringe prestaties van het Zeemacht-elftal, en daar, om al mijn woorden te beschamen, winnen ze me bot bovenop met 32 van de nummers één van de hoofdklasse Tjong Hwa, een Chi- neezenclub, aie tot nog toe als de sterkste club hier uit Soerabaja geldt. De stand is dus nu als volgt: Excelsior 4 4 0 0 8 101 Tiong Hwa 4 2 1 1 5 75 Mena Moeria 4 12 14 44 Zeemacht 5 1 2 2 4 7—10 H.B.S. 4 1 1 2 3 5—8 T.H.O.R. 5 0 2 3 2 3—8 Wil je nog meer weten, dan zie je hier ook den deplorabelen stand van het tweede van Zeemacht in de reserve klasse en ook laat ik je hierbij zien hoever of het elftal van Morokrembangan het al in het eerste klas gebracht-heeft. H.B.S. II 4 4 0 0 8 20—4 Excelsior II 5 3 0 2 6 1612 T.H.O.R. II 5 2 1 2 5 11—16 Tiong-H.wa II 4 2 0 2 4 116 Mena-Moeria II 4 112 3 119 Zeemacht II 4 0 0 4 0 426 R.K.S. 8 6 1 1 13 16—8 FI.C.T.N.H. 7 5 1 1 11 43—14 M.L.D. 6 4 2 0 10 20—9 Annasher 7 3 3 1 9 2410 Happy- 8 3 0 5 6 1219 Gie Hoo 6 1 0 5 2 7—21 Ajax 5 113 1 12—18 A.S.C. 7 0 0 7 0 8—34 De Westmoeson begint nu door te zetten Klaas, nog steeds is de regen niet op Soe- rabaja terechtgekomen maar je hoort toch allérwege dat het in de burut al geregend heeft. Je kent dat nog wel uit je vorige term niet waar In de Palmenlaan zuid (om je gedachten eens even te bepalen) is het hét mooiste weer van de wereld' en in de Palmenlaan Noord vait een tropische regenbui. Dat is nu eenmaal Indië waar wij w.el steeds verstomd van zullen bleven staan.' - Een poosje geleden -ben ik eens een weekend naar Trètës geweest. Kerel als je hier komt moet j'e beslist daar in dat nieuwe villapark van Van Vloten gaan kijken. Het lijkt wél Europa, wat zeg ik aan Noord wijk doet het denken. Allemaal op terrassen 'gebouwde villatjes, keurig in stijl ingericht, een zwembad een leuk res taurant (met saté en ijskoud bier) een sportveld, tennisbaan in aanbouw, kortom alles wat je verlofhartje maar begeert. Nu staan er reeds één kleine 50 huizen en er komen er steeds meer. ,'s "Ochtends vroeg, 's Maandags natuurlijk een ware uittocht van auto's en motorfietsen van Marinemenschen, die hun vrouw boven hebben zitten en nu na een genóten week end weer terug' naar Soerabaja gaan. Maar heusch als je erover dénkt om getrouwd uit te komen dan zou ik ook eens gaan kijken of je niet leuker daar in de bergen woont dan beneden, in het, op het oogenblik, gloei end heete Soerabaja. Bovendien-— dat is ook een voordeel, als het helder is,"dan kun je vanaf je terras zoo op Zwaantjes .droogte kijken en kan je vrouw je daar in straat Madoera aan het oefenen- zien. Ons vliegveld Morokembangan heeft in de afgeloopen week bezoek gehad- om te tanken van het eskader van den ka pitein Koppen die met zijn'drie vliegtui gen op weg was naar Nieuw Guinea. Dat gaf een ochtend van vertier, dat- begrijp je. De jaarinarkt is weer gèsloten. Dat is de laatste 'die ik meegemaakt heb voor loopig en hoop ik dat er het volgénd jaar een vervanger voor mij daar rondloopt. Laat ik je nog even zeggen dat er oa. als stand van Aniem een verschrikkelijk groot electrisch fornuis was, waarop zich één der laatste avonden een heeie .revue heeft afge speeld. Man, je keek je oogen uit. Ja, dat is net iets voor die Soerabajanen, dat be grijp je. Op Hr. Ms. Java heeft een zware-promo- tie plaats gehad. De eskader-commandant is 3chout bij nacht geworden en de com mandant is bevorderd tot kolonel. Zoo waait na een jaar de vlag :met de sterren tenminste weer van den voortop van ons vlaggeschip. Op Madoera zijn de Karapan-feesten ge weest. Een drukte in de tram en.op.de ree dat begrijp je. Weet je nóg wel in; 1926 zijn we er samen eens naar "toe geweest. Het is altijd een warm grapje. JfrOuwehs wat is dat niet in deze contrijen- 5 Moet me nu zien ziften kerel,;of nee, het is eigenlijk maar beter dat ijk dat niet beschrijf, maar het „regent", yah mijn stoel af zoo transpireer ik..; Ik. mag wel stoppen ja? (Jé sobat begint al Indisch te praten ook). Nu tot ktjk dan maar weer als het wat minder warm is. HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13