Julianadorp BINNENLAND Marktberichten. HELDERSCHE. COURANT VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. ir Scheen Hoofdpijn, Kiespijn. Bloembollensaneeringsplan. Militaire pensioenwetten. Begrooting van soc ale zaken. Nederland en de sancties. Het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier Tweede Kamer. Marineberichten. Stoom vaartberichten Burgerlijke Stand Wat voor weer vandaag? In lederen Boekhandel Hel wonder der moderne psychologie/ .leder mensch kan door de studie van ,dlt boek dekten, tegenspoeden mh- lukkingen, armoede, nood en wanhoop uit (Ijn 1 1190 I 2.50 N V. SIRVIRE Br valt Iets te bereiken. Benige Jaren terug werd hier voor een waarde van 1 mil- lioen uit zee aangebracht Dit verwentelde in vele handen en bracht hier een zekere wel vaart. Nu is het verschrompeld tot onge veer 2 ton. De vloot kan niet krijgen wat haar toekomt. In het buitenland wordt meer voor de vis- schersvloot gedaan dan in ons vaderland en als niet wordt ingegrepen, zal ons eenmaal zoo prachtige bedrijf niet meer in staat zijn concurreerend op te treden. Dit ziet de heer Stevenson en door zijn ver tegenwoordiging in de V. C. heeft hij, zoo noodig, direct contact met den minister. Jammer is het, dat onze handel daarin niet is vertegenwoordigd, maar activiteit dient te worden ontplooid om dit alsnog te bereiken. De afsluiting der Zuiderzee heeft onze vis- schcrij geknakt en de regeering dient daar compensatie tegenover te stellen. In Harlingen is blijk gegeven ondernemings geest te bezitten. Er moet hier visch komen, want afzet is er nog te vinden. Vele plaatsen zijn verstoken van visch. De Dienst voor het Levensmiddel en bedrijf te Amsterdam adviseert een organisatie in het leven te roepen, die zorgt, dat Amsterdam van visch wordt voorzien. Deze groot-afnemer moeten wij bedienen en kunnen wij bedienen, mits alle krachten samen werken om dit tot stand te brengen. Hier ligt terrein voor ons braak. De N.V. te Harlingen wil alle visch van onze visschers afnemen. Maar dat moeten wij ook kunnen. Daarom: grjjp dit aan in ver eende kracht! Texel, Wieringen en Den Helder moeten in deze samen werken en zorgen, dat de visch hier wordt aangevoerd voor den afzet in de provincie Noord-Holland en vooral naar Am sterdam. En zooals de voorzitter zegt, voor de over tollige visch: koelhuis en conserveering. Spr. zegt: Ik dank u, voorzitter, voor het bijeenroepen van deze vergadering. De voorzitter brengt hiervoor dank en voegt er aan toe, dat er ook wel belangstelling in de gemeente is. Van den heer Van Willigen b.v. heeft hij al een paar maal waardevolle advie zen gehad. De heer Nypels heeft ook groote waardee ring vOor hetgeen de voorzitter doet. Hij memoreert den vroegeren arbeid van de Econ. Commissie te dezen opzichte. Er dient iets te worden gedaan. Spr. wenscht een kleine commissie, die deze zaak uitwerkt. We moeten hier dezen tak van nijverheid behouden. Onze toekomst ligt in de visscherij. Minister Gelissen wil industriebevordering en visscherijindustrie is, wat we hier noodig hebben en hetgeen uitvoerbaar is. Daarvoor moeten we niet terugdeinzen voor stroppen in het begin, want het voordeel zal eenmaal komen. Als het den visscher goed gaat, gaat het den zakenman goed, en omgekeerd: als het den visscher slecht gaat, kwijnt het zakenleven. Maar we mogen de voorzitter niet alleen laten staan. Samengewerkt en we komen er. De commissie, die spr. zich voorstelt, moet bestaan uit vertegenwoordigers van gemeen tebestuur, Econ. Comm., Kamer van Koop handel en Dep. van Nijverheid. Wanneer het hoofdbestuur van het belang dezer aangelegen heid wordt overtuigd, weet spr., dat het daar aan alle krachten zal geven. Vanavond moet nog deze commissie tot stand komen, aengevuld met personen uit handel en visscherij. De heer Bot memoreert, dat reeds vele pogingen zijn gedaan weer op te bouwen, maar dat er veel tegenkanting, zelfs van vooraan staande personen is geweest. Spr. hééft ge waarschuwd, dat de Zuiderzeeafsluiting onze nekslag zou worden en dat de vischhandel zich zou verplaatsen naar Harlingen en Wie- ringen. Maar het kan ook anders, want Den Helder moet blijven het vischcentrum voor het Noorden. moeten een moderner vloot hebben. Er is geen geregelde aanvoer en daardoor kan de handel ook niet bestaan. En visschers- en -landeis'oelang loopen parallel. Aangepakt dus! Ee voorzitter licht nog enkele dingen toe en toont aan de hand van uitgewerkte cijfers van hoeveeel belang het bestaan van de visscherij is voor allerlei andere bedrijven. Voor 100 schuitjes in Zeeland was dat in 1904 een uitgaaf voor het onderhoud van 193.830.75. Ee voorzitter haalt aan hetgeen gezegd is door dan heer Crena de Jongh over den toe stand in Indië. Niet terugzien, maar voor waarts. Er van maken wat er nu van te maken is. Opnieuw de hand aan den ploeg. Ee heer Kolster heeft respect voor het ideale doel van den voorzitter. Hoe deze theorie in Werkelijkheid om te zetten Daarmee is de andel reeds lang bezig. Neem den handel in garnalen met' Amsterdam. Alles desillusie en groote stroppen. Kan het anders, wij zijn gaarne bereid tot medewerken. Eet voorstel van den heer Nypels tot saraen- stolling van een commissie wordt nader be handeld. Vertegenwoordigd zullen daarin zijn: wet houder De Boer van de gemeente; de heer Velthuis, Econ. Comm.; de heer Nypels, Dep. wan Nijverheid; de heer P. C. de Boer, de heer Stevenson, voorzitter Ned. Visschersbond en Voorzitter Samenwerking; de heer Bot als vis- sehcrijdeakundige; terwijl twee vertegenwoor- T.ers uit handel en visscherij, op advies van de heeren Goedknecht en Bais, zullen worden toegevoegd. Ee.heer Liebert, door den heer Nypels ge- hoemd, meende uit hoofde van zijn ambtelijke Positie hiervoor te moeten bedanken, maar zal gaarne ten allen tijde van advies dienen, het geen dankbaar wordt aanvaard. De heer Nypels wil vanavond een stek voor de eerste commissievergadering uitzetten zoodat genoemde personen daarover naverea- deren. 5 De voorzitter zegt hartelijk dank en hoopt op samenwerking en daardoor op slagen. PREDIK BBU KTBN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur. Da. M, van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam MAUKTOVEBaOM' De handel in vette koeien was Donderdag iets minder. De duurste koe werd verkocht voor den prijs van f 200.zoo ongeveer 25 ct. per kg. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste roteering f 190.De handel in geldekoeien was matig. Goede aanvoer van vaarzen* hoogste noteering f 120.—dat was nogal bevredigend; deze handel was heel goed. Gras kalveren iets duurder handel goed. Nuchtere kalveren werden ook goed verkocht. Oude slachtschapen, geen noemenswaardige aanvoer. Jonge vette schapen hoogste noteering f22.—; handel zeer goed. Overhouders. matige handel'. Naar magere schapen was niet veel aanvraag. In paarden was wel handel. Vette varkens tot 21 ct., handel vrij goed. De hooge prijzen van 25 en 26 ct. van vorige weken zijn afgeloopen. Schrammen geen noteering. Biggen hoogste noteéring f 14.—handel zeer matig. Ze waren niet best te verkoopen. Op de kippenmarkt wel iets stijging van prijzen. Over het alge meen was de markt hier niet ongunstig, eerder goed te noemen. Al wat U noodig - - - - heeft om deze pijnen te verdrijven Is een Mljnhardt's Poeder. Per stuk 8 cent.: doos 45 cent. Bij Uw drogist. BOTER, De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week wederom vastgesteld op 95 ct. per K.G. De inkrimping van 10 pet. voor hyacinthen en tulpen gaat niet door. De minister van landbouw en visscherij heeft het percentage, bedoeld in het bloembollen- saneeringsplan 1935 voor hyacinthen, tulpen en narcissen bepaald op 95. Daaruit volgt, dat een inkrimping van 10 pet. voor hyacinthen en tulpen niet doorgaat, zoodat dit teeltjaar dezelfde oppervlakte met bloembollen mag worden beteeld als het teeltjaar 1934/35 vol gens de nieuwe meting. Bij het uitschrijven van de teeltvergunning 1935/36 is echter wel met de inkrimping rekening gehouden, doch te zijner tijd zal voor het verschil een aan vullende teelt vergunning worden aangeboden Een nieuw artikel S. Bij nadere nota van wijzigingen in de wets ontwerpen tot wijziging en aanvulling van de militaire pensioenwetten is een nieuw artikel 5 opgenomen op het voetspoor van hetgeen bjj nota van wijzigingen is voorgesteld ten aanzien van artikel 9 van het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922. Voorts strekt deze nadere nota van wijzi gingen tot het verschuiven van den datum van ingang van enkele der voorgestelde ver anderingen tot 1 April 1936, zooals ook in het hiervoren bedoelde wetsontwerp is geschied. Uit de memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord betreffende de begrooting van sociale zaken wordt ont leend, dat de indiening van een wetsontwerp inzake den arbeidsduur van chauffeurs binnen zeer korten tijd tegemoet kan worden gezien. De minister vertrouwt, dat de huisarbeids wet 1933 binnen zeer korten tijd in werking zal kunnen treden. Een commissie is ingesteld ora te onder zoeken, welke maatregelen knnnen worden genomen, om in de toekomst gebeurtenissen, als zich ten aanzien van de pensioenen bij de Kon. Hollandsche Lloyd hebben voorgedaan, te voorkomen. Het wordt niet gewenscht geacht, de gewij zigde stuwadoorswet in werking te doen treden. De minister acht wettelijke regeling van de ziekenfondsen gewenscht. Het aanhangige wetsontwerp op een wijziging daarvan is bij zijn departement in behandeling. Verdere verjaging van huren van woning wetwoningen in de groote steden blijft aan de orde en zal zooveel mogelijk worden bevorderd. Geconstateerd wordt, dat het aantal vreem delingen, werkzaam in de onder de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen gebrachte beroepen thans regel matig afneemt. Maatregelen tot regeling van het vestigen van ondernemingen door vreemdelingen zijn bij het departement van handei, enz. in ver gevorderd stadium van voorbereiding. De minister overweegt, in overleg met zijn ambtgenoot van landbouw, mede met het oog op het behoud van natuurschoon, de wen- schelijkheid van een inventarisatie van object en welke in de toekomst wellicht als werkver schaffingsobjecten kunnen dienen. De maatregelen afgekondigd. Donderdagavond zijn verschenen de Staats bladen no. 547, bevattende een Kon. besluit van den 14den November 1935, houdende een verbod van credieten aan Italië ingevolge de Sanctiewet 1935 en no. 648, bevattende een Kon. besluit van den 14den November 1935, houdende een verbod van invoer van goederen uit Italië ingevolge de Sanctiewet 1935. In de St.crt. (no. 223) is voorts opgenomen een Kon. besluit van 14 November 1935 no. 3, houdende een verbod van uitvoer van bepaalde transportdieren en grondstoffen naar Italië. De begrooting voor 1936. Over neming van wegen. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier heeft Woensdag in het Ge- meenelandshuis te Alkmaar vergaderd, ter behandeling van de begrooting voor 1935. Oorspronkelijk werd dit waterschap, naj den watersnood in 1916, door het provincialej bestuur ingesteld om eenheid te brengen in! het beheer van de zeeweringen en om een lichaam te hebben, dat voor een deel van de belanghebbenden de gelden inde, door de| provincie uitgegeven voor de herstelwerken. Nog steeds wordt hievoor de begrooting be zwaard met een uitkeering aan de provincie van 307.320. Na de tot standkoming van den afsluitdijk verloor dit lichaam zijn beteek en is ten aan-; zien van het onderhoud van de zeeweringen. Het Hoogheemraadschap begreep, dat het moderne gebruik van wegen een ander beheer vorderde dan voorheen bij de waterschappen gebruikelijk is en pakte, om het platteland; met den nieuwen opgelegden last te verzoe nen. dit beheer flink aan. Ook op deze be- grooting wordt daarvoor een bedrag vanj 226.660 uitgetrokken. Dit alles zou het verzet in Noorholland te gen het hoogheemraadschap niet hebben doéni luwen. De provincie, die gaarne het lichaam in stand houdt, om de gelden betreffende dén watersnood binnen te krijgen, bevorderde echter een beweging om eenheid te krijgen in het beheer der wegen door voor gemeenten; en waterschappen de gelegenheid te openen bij hen in onderhoud zijnde wegen, tegen een gemiddeld jaarlijksch bedrag af te koopen én aan het hoogheemraadschap in eigendom en onderhoud over te dragen. De meerdere kos ten voor het beheer der wegen krijgt het hoogheemraadschap uit het wegenfonds en, uit een bijdrage van de provincie. Vele ge-; meenten en waterschappen, die graag van dej steeds duurder wordende wegen afwilden,, maakten van deze gelegenheid gebruik. Voor wegen voorkomende op het provin ciale wegenplan was een post van 37.8001 uitgetrokken, voor wegen voorkomende op het aanvullende wegenplan 'een bedrag van. 58.640 en voor wegen, niet voorkomende op het provinciale wegenplan een bedrag van 21.140. Bovendien werd hiervoor op den kapitaaldienst een bedrag van 550.000 uit getrokken, te dekken door een leening. -i De agenda bevatte voorts voorstellen om; ten laste van het hoogheemraadschap te ne-: men den Hoeverweg in de gemeenten Alk maar en Egmond-Binnen, den Ilper- en Pur- merlander rijweg in de gemeente Ilpendam; den Dorpsweg en den landweg in de gemeente Middeiie; den weg op den Valkoogerdijk in de gemeente St Maarten; den nieuwen weg in de gemeente Oude N;edorp; den weg op den ouden Westfrieschendijk in de gemeente; Schagen; het Zaandammerpad in de gemééh-' te Assendelft, den weg van Egmond aan den Hoef naar Egmond aan Zee, terwijl boven dien de agenda een achttal voorstellen be vatte, die alle betrekking hadden op het aan- koopen van grond of het sluiten van grond-: overeenkomsten met andere lichaamen. De begrooting voor den gewonen dienst wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 1.045.490 aan en voor den buitengewó- nen dienst een bedrag van 142.650. DaHk zjj het batige slot van 1934 groot 159.733.64, kon het heffingspercentage van den omslag met 0.3 verlaagd worden en op 3.4 worden gebracht. De geraamde ontvangst van den omslag over de gebouwde en ongebouwde eigendom men bedraagt 283.500 en de raming van den afzonderlijken omslag ter voldoening van de bijdrage aan de provincie in de waters- noodkosten 307.320. Een bijzondere ontvangstpost is die groot 40.000 te verkrijgen door den verkoop van steen en en puin, afkomstig van dijkglooiïngen tusschen Aartswoud en Medemblik. Alle voorstellen inzake overneming van wegen en grondruilingen zijn z.h.st. aangeno men. De begrooting is vastgesteld. De behandeling van de begrooting van bin- nenlandsche zeiken werd Vrijdag voortgezet. Minister De Wilde vervolgt zijn rede. Spreker zegt, dat het hem leed doet, te wor den beschuldigd van aanranding van de ge meentelijke autonomie, die hij juist zoo waar deert. Het college van B. en W. van Amster dam, heeft, ondanks heftige bestrijding, eeji resultaat bereikt waardoor Amsterdam zelf standig heeft kunnen blijven. Gemeentebesturen, die onverstandig maat regelen nemen, en zij, die het toezicht op ge meenten laten verslappèn, brengen die autono mie in gevaar. In verband met des heeren Drees' rede ver klaart spreker, dat de S.D.A.P. het recht tot klagen mist. Gemeentelijke autonomie veron derstelt financieele zelfstandigheid. Heeft een gemeente deze niet meer, dan is het volkomen logisch, dat zij aan autonomie inboet. Steunbehoevende gemeenten mogen niet ongecontroleerd de. gelden besteden, die het Rijk haar verschaft. In zijn circulaire van 7 November heeft spr. op zijn verzoek van vele gemeenten zekere richtlijnen aangegeven, geenszins om de ge meenten te ringelooren. Gemeentebesturen hebben spr. herhaaldelijk om concrete gege vens verzocht en die heeft spr. haar met de richtlijnen verschaft. Een algemeene rijks regeling met standplaatsaftrek enz. zou veel bezwaarlijker zijn dan sprekers standpunt. De heer Drees steune spreker in zijn stre ven om geen toestand te laten ontstaan, waar in het noodzakelijk zou zijn, de suggestie van het rapport- Raaymakers op te volgen en dei gemeentesalarissen bi) K. B. vast te stellen.! Komt er een betere toestand, waarin de salarisuitgaven der gemeenten een evenredig deel vormen harer inkomsten, dan houden de artikelen 125 en 126 op een schrikbeeld te zijn, verdwijnen de accountants en behoeft het toe zicht op de gemeenten niet meer zoo scherp te zijn. Spr. hoopt dezen schoonen tijd nog te beleven. Na eenige repliek wordt de af deeling goed gekeurd. Krankzinnigenzorg. Bij de afdeeling Krankzinnigenwezen bepleit Mevr. De VriesBruins (s.-d.) onder brenging van het krankzinnigenwezen bij de volksgezondheid. Zij wenscht voorts gegevens omtrent de verpleging van Nederlandsche krankzinnigen in België. De heer Van Dia (s. g.) klaagt over op neming van niet-katholieke krankzinnigen in katholieke gezinnen en Belgische gezinnen, zoover, dat de familie de patiënten niet kan bezoeken. Nederlanders in Duitschland. Mevr. B a k k e r—N o r t (v.-d.) acht het een onbevredigenden toestand, dat er dertig maal meer Duitschers in ons land werken, dan Nederlanders in Duitschland. Inzake ondersteuning van behoeftige schip pers. bepleit de heer Drop (s.-d.) een cen traal, vlug werkend orgaan. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) vraagt, of de minister bereid is, een circulaire te richten tot de gemeentebeturen, waarin hij te kennen geeft, dat zij behoeftige schippers, die in de gemeente liggen, moeten steunen, in afwachting van nader onderzoek. De heer De Visser (c. p.) bepleit een wettelijken maatregel inzake crisissteun voor de schippers. Gemis aan verantwoordelijkheid bestaat bij die gemeentebesturen, die meenen, dat zij, on danks de crisis, op den ouden voet door kun nen gaan, een vlotte leeningspolitiek voerende. Het aantal gemeenten met een reëel nadee- lig saldo was in 1934: 472, in 1933: 597 en in 1932: 770. Neemt men in aanmerking, dat in 1934 de Rijksbijdrage 29 millioen lager is dan in 1933, dan zal men voor 1934 moeten komen tot een cijfer, niet van 35 maar van 7 millioen, tegenover 43.7 millioen in 1933. Hieruit blijkt de groote vooruitgang. Wat aangaat de plaatselijke verantwoorde lijkheid, zij moet zooveel mogelijk bij de ge meentelijke bestuursorganen blijven. Maar de moeilijkheid is, de plaatselijke verantwoorde lijkheid te vereenigen met financieele afhanke lijkheid. Liet men de noodlijdende gemeenten aan haar zelf over, dan zouden zij tot niets meer kunnen komen en ware het met haar auto nomie heelemaal gedaan. Nu helpt het Rijk. Er bestaat een nauwe samenwerking tus schen Regeering en Ged. Staten. De iaatsten kennen ook de correspondentie der Regeering met de gemeentebesturen. Zij wil het georganiseerd overleg voorts zoo veel mogelijk tot zijn recht laten komen. Misslagen van de Regeering zijn niet uit gesloten. Concrete klachten zullen worden onderzocht. Men bedenke wel, dat de tijds omstandigheden bij de salarieering van over wegenden invloed zijn. Dan zal men een juister begrip krijgen van wat in dezen rijd een exces moet worden geacht. Uitvoerig gaat de minister nog op tal van punten in. o.a. op het georganiseerd overleg en de egalisatie van de salarieering. Nadat de begrooting van Binnenlandsche Zaken was goedgekeurd, kwam aan de orde het wetsontwerp wijziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1S25. De heer Van Braambeek (s.d.) ont wikkelt diverse bezwaren tegen het wetsont werp, o.a. het bezwaar, dat hier evenals bij de Indische pensioenen een nieuw soort ver bintenissenrecht wordt ingevoerd. De regeering beroept zich op de zware eischen, aan het spoorwegpensioenfonds ge steld, maar dit fonds is langzamerhand een pot geworden, waarin massa's menschen zijn gekomen, niet omdat zij den pensioengerech tigden leeftijd hebben bereikt, maar als ge volg der krasse bezuinigingsmaatregelen dei latere jaren. De heer Hermans (r.k.) zegt. dat, toen vroeger de pensioenen zijn verhoogd, het standpunt is ingenomen, dat, als het geldloon gewijzigd werd. het daarop berustende pen sioen ook moest worden gewijzigd. Dit stand punt kan niet worden verlaten met betrek king tot het aanhangige wetsontwerp. Mevrouw B a k k e rN o r t (v.d) zegt, dat de sterkste grond, waarom haar fractie mee gaat met de vermindering der pensioenen en de aantasting van verkregen rechten, is de deplorabele toestand van 's Lands financiën. De heer Wijnkoop (c.p.) biedt principieel verzet tegen het wetsontwerp en verwijt den heer Van Braambeek, dat deze dit ook niet heeft gedaan. Het betreft hier een aantasting van verkregen rechten van proletariërs en komt in wezen neer op een loonaftrek met terugwerkende kracht. Minister Van Lidtde Jeude zegt, dat de regeering zooveel mogelijk tegemoet is ge komen aan de wenschen, in de Kamer geuit, blijkens de wijzigingen, in het wetsontwerp aangebracht. Men heeft gezegd, dat het hier een aan tasting betreft van verkregen rechten, maar het pensioen is uitgedrukt in een percentage van het loon. En het percentage wordt niet aangetast, maar het icon is veranderd. De tegenwoordige toestand van het fonds kan niet worden bestendigd. Het wetsont werp brengt een besparing van 1.4 milhoen. Amendementen. De heer Van Braambeek (s.d.) ver dedigt een amendement om de verlaging der pensioenen te beperken tot 10% en om niet te korten op de weduwen- en weezenpensiosnen. De heer Amelink (a.r.) verdedigt een amendement om te bepalen, dat op pensioenen van 500 of minder geen korting zal worden toegepast, terwijl voor pensioenen tot hooger bedrag dan 500, die door de korting tot beneden dit bedrag zouden dalen, de korring beperkt blijft tot het bedrag, noodig om de pensioenen tot 500 terug te brengen. De Minister neemt het amendement-Ame- llnk over. Over het amendement-Van Braam beek wordt Dinsdag gestemd. DE MINISTER VAN JUSTITIE OVER ZIJN BELEID. Memorie van antwoord op de begrooting. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van het departement van Justitie voor 1936 is het volgende ontleend: Het Kabinet acht met het oog op den aard van het onderwerp de behandeling van het huwelijksvermogensrecht minder gewenscht. Bij de a.s. herziening van het burgerlijk kinderrecht zal i de regeling van de rechtsver houding tusschen ongehuwde moeder en kind mede aan de orde komen. Opzegging van het collectieve Haagsche hu welijksverdrag met het oog op de gewijzigde Duitsche huwelijkswetgeving ware niet prac- tisch, reeds omdat geen opzegging effect kan sorteeren vóór 1 Juni 1939. Wijziging van de Nederlandsche wet zou de uit het verdrag voortvloeiende verplichtingen niet kunnen op heffen. Dat er reden is om te spreken van een zwakke houding tegenover de actie van de N.S.B., kan bezwaarlijk worden toegegeven. Onjuist is de meening, dat de inbeslag neming van de persen der „Tribune" onrecht matig zou zijn geweest. Dat de Nationaal Socialistische Beweging in een tijd van groote internationale spanning meent de buitenlandsche politiek van de regeering te mogen aanvallen op de wijze als zij doet, kan door ieder weldenkend vader lander niets anders dan ten zeerste worden afgekeurd. Teneinde een herziening van de wettelijke en andere voorschriften, betrekking hebbende op de houding der overheid tegenover de vreemdelingen, zoo deugdelijk mogelijk voor te bereiden, zal binnenkort een commissie worden ingesteld, die deze herziening zal heb ben te ontwerpen. Het principieele standpunt, dat wederinvoe ring van de doodstraf een eisch zou zijn van God's gerechtigheid, deelt de minister niet. De voortvarendheid waarmede zoowel door de Koninklijke Marechaussee als door de ge meentepolitie te Oss tegen de misdadigheid in die gemeente wordt opgetreden, verdient alle waardeering. Er schijnt geenerlei aanleiding aanwezig, voor de gevangenen van ,JDe Zeven Provin ciën" een gunstige regeling ten aanzien van de executie hunner straf te treffen, welke van de geldende bepalingen zou afwijken. ÏNUIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in heide richtingen CORRESPONDENTIE. Wegens plaat3gorek moesten eenige inge zonden s. ikken olijve>. liggen tot h i volgend nummer. HR. MS. „KORTENAER" EN „VAN GIIENT". De torpedojagers 11 ortenaer en Van Ghent zijn gisteren van Algiers vertrokken. HR. MS. „GELDERLAND". Hr. Ms. Gelderland is 14 November in Teneriffe aangekomen. Off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht H. L. Grave, van het Wachtschip te Willemsoord en ter beschikking gesteld, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 27 No vember met het m.s. Sibajak van Rotterdam daarheen vertrekken. Bij Kon. besluit van 13 November is, met ingang van 16 November, benoemd tot off. van gez. der 2e kl. bij de Kon. marine de heer H. J. E. J. de Ruyter de Wildt. Bij beschikking van den minister van staat minister var defensie a. i., is ue off. van gez. der 2e kl. H. J. E. J. de Ruijter de Wildt den 18en November 1935 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord: zijn ae volgende plaatsingen gelast met 18 November 1935 de luit. ter zee le kl. W. F. v. Langeveld belas met het bevel ov r Hr. Ms. torpedo boot Z 7; id. P. J. u. Huijer aan boord van Hr. Ms. Schorpioen; tx Je kl. P. C. Wouters belast met het bevel over Hr. Ms torpedo boot Z 8, id. p. Schote aan boord Hr. Ms. Z 8; id. L. J. d. Vien a^n boo.tl Hr. Ms. Z 7; id. A. H. W. von Freiitag Drabbe aan boord van Hr. Ms. Z id. A. G. den Boes- terd, aan boord van Hr. Ks. Wachtschip te Vlissingen; ia. B. Poortman aan boord van Hr Ms. Wachtschip te Vlissingen; de off. van den M.S.D. de: 2e ki. A. J. Romijn aan boord van Hr. Ms. Z 7, id. F. C. v. d. Sterre aan boord van Hr. Ms .Z 8; met 28 Novembtr 1935: de luit. ter zee der 2e k1. J. v. Staveren, aan boord van Hr. Ms. >ran Speijk. Luit. ter zee 2e kl. jhr. S. Röell, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Off. van adm. 2e Kl. uer zeemacht H. D. Wiggers van het Wachtschip te Willemsoord is op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld. Bevordering in Oost-Indië. 1 Mei 1935: Marinier* 3e kl. A. H. Janssen tot marinier 2e klasse. 7 September 9?5: Sergt. timmerman P. Medendorp tot majoor timmerman. 1 Augustiv: 1935. Matrozen 2e klasse G. Brokaar, F. L. Wee sing, R. A. J. v. Dun, C. W. Struyk, J. L. E. v. d. Wedden, I. Onderdijk, P. Koppejan, H. v. d. Klein tot matroos eerste klasse. Ontslag in Oost-Indië. 7 September 1935. Korpl. hofmr. R. B. v. d. Borden, en marinier 2e kl. M. Holen. Bevordering Matrozen 2e kl. J. van den Boom S. J. J. van Rijswijk, J. Ch. Meeder 1 November tot matroos le klasse. Matrozen le kl. A. van den Brand en M. J. Groeneweg en de matrozen 2e klasse J. Peeters en M. F. Philiopus 16 October tot n.atroos konstabel. Marinier 3e ki. F. J. Rosier 1 November overgegaan als Stoke- Se klasse. Met ontslag uit Jen zeedienst. Stokers le kl. J. A. van- Bruggen en P. T. Duhen 16 November. Marinier le kl. J. C. Sanaers 10 November. Marinier 2e kl. K, Zondervan 18 November Marinier le kl. L. W. Blokvoort 12 Nov. Marinier 3e klasse C. J. But 6 November. Aangenomen in den zeedienst. Stoker 3e kl. G. SFb 28 October. Stokers 3e klasse W. van Iterson, A. M. Pelgrim 30 October. Stoker 3e klasse F. Gerrits 31 October. Stoker 3e klasse J. Kuilman 1 November. Matroos 2e. kl N. P. N. Reus 6 November. Uit O.l. in Nederland aangekomen: Korpl. macht. A. C. v. ..oven en marinier 2e kl. K. Zondervan 5 November per m.s. „Chr. Huygens". Uit W.-I. In Nederland aangekomen: Rorp.-schrijver K. Luijendijk en marinier le kl. H. G. de Kort, 10 Nov. per m.s. „Co lombia" Overplaatsingen. Serg.-vltm. K. J Mallee, 7 Nov. '35 van De Koojj naar De Mok, Serg.-vltm. S. Hoomans, 7 Nov. '35 van De Mok naar De Kooi). Serg.-hofm. .1. v. d. Berg, 8 Nov. '35 van Wachtschip Willemsoord naar ochorpioen. Schipper H. Smit, 18 Nov. '35 van Wacht schip Wilemsoord naar Z 8. Serg.-torpm. W. Verkerk, 18 Nov. '35 van Schorpioen naar Z 8. Maj. mach. L. P Naaktgeboren en H. ten Bosch, 18 Nov. 35 van v. Speijk naar Z 8. Bootsman J. van Oosten. 18 Nov. '35 van Wachtschip Willemsoord naar Z 8. Schipper J. Labrujère, 18 Nov. v. Wacht schip Willemsoord naar Z 7. Bootsman P. M. /reeswjjk, 18 Novj van Wachtschip Willemsoord naar Z 7. Serg.-torpm. P. J. W. Neugebauer, 18 Nov. van Schorpioen naar Z 1 Maj.-macht n v. Klaveren en B Westar- nof van v. Spfftk naar Serg.-kok H. E. Pijl, 18 Nov. '35 van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willems oord Serg.-monteur J. J. V. Cnrnbier, 14 Nov. 35 van O.Z.D. naar Afó Ds Rujjte" EIERVEILING SCHAGEN. 14 Nov. Aangevoerd 20.000 kippeneieren: 47—52 kg 3.40—4.00, 53—55 kg 4.20—4.40, 53—60 kg ƒ5.10—5.30. 60—62 kg ƒ5.10—5.50, 6265 kg 5.10- 5.60; 500 eendeneieren 2.30—2.50. Alles per 100 kg. HELDERSCHE EIERVEILING. li Nov. Aangevoerd 15,310 kippeneieren: 48—51 kg 3.20—4.00, 52- 54 g 20—4.00, 55—57 kg 3.S0—4.80, 58—60 kg MO—5.40, 61—6" kg 5.10—5.60, 64—67 kg 5.50—6.00, kleine eieren 3.203.4ü; 112 eendeneieren 2.402.50. Alles per 100 stuks. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 15 November 1935. Op de he den gehouden kaarmarkt waren in totaal 48 stapels, wege de 9001C f" kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als voigt. Fabriekskaas: 38 stapels Kleine 19.50 en 1 stapel Commis sie (jong) 18 en (belegen) 19. Boerenkaas 9 stapels Commissie 18.50. Alles met rijks- merk. Handel vlug. De graanprijzen. ALKMAAR, 15 No-ember lo35. Op de he den gehoudci Graanmarkt we- n in totaal 812 hl's aangevoerd als: 57 h\ voertarwe 5.40—5.50; 66 hl gerst chw. 5—5.40; 363 hl. haver 6-6.J0; 151 h boonen, w.o.: paarde ƒ5.505.90. oruine 1015, citroen 11 24, duiver 89 en witte boonen 1620; 12 hl karwijzaad 1920.25, 1 hl Tuinboonea 1317 en 162 h erwten, w.o.: k. ;ine, groene 88, groote groene j 1015. grauwe 16 23 en vale erwten 1420.50 Alles per 100 kg- Amste.rdamsche aardappelprijzen. Amsterdam. 15 November 1935. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 76400 kg. BROEK OP LANGENDIJK. 15 November 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 3500 kg Aardappelen: Duc of York 2.50, Eigenheimers 2.50; Blauwe eigenheimers 2.80—3; Friso 1.80; 9600 kg Uien- gele nep 2.903.20. gele drie lingen 0.80- 1; gele uien 1.90—2.10, grove 2.60—2.70; 1200 kg Bieten 1.20—3.20; 3300 kg Peen 0.801; 24000 kg Roode kool ƒ1.40 —6.80' 16000 kg Gele kool 1—4.70; 19000 kg D. witte kool 0.704.40, alles f 100 kg. 5200 str. Andijvie 0.501 en 390 stuks BI. kool le s. 4.50—6.30 en 2e s. 1.50—2.70 per 100 stuks NOORDSCHARWOUDE. 15 Nov. Aanvoer: 7400 kg - rdappelen: r. duken 1.50, bi. eigenheimers 2.302.70; 5800 kg uien: grove 2.50, uien 1.802.10, drieL, 0.901.20. gele nep 2.703; 1400 kg peen 1.20; 150 kg kroten 3.183.20; 7800 kg rooae kool 2.30—5.80; 2600 kg gele kool 2.48 -4.30; 4200 kg D. witte kool 2.20—4.20, alles per 100 kg. Stoomvaart fR) Nederland. Saleier, u., 13 Nov. v. Padang. Johan van Oldenbarneveldt, t., 15 Nov. V. P. Said. Tarakan, 15 Nov. v. Marseille. Barentsz, 13 Nov. te Batavia. Kon Paketv Maatschappij. Nieuw Holland, 12 Nov. te Singapore. Roggeveen, 13 Nov. te Lourenzo Marqués, Stagen 12 Nov. v. Port Na tal. Houtman, 13 Nov. v. Zanzibar. Rantaupandje ng, 13 Nov. te Batavia. Kotterdamsi-be Lloyd Buitenzorg, u., pass. 14 Nov. Kaap Verd. Eilanden. Kedoe, t. pass. 14 Nov. Perim. Baloeran, u. 15 Nov. v. Marseille. Kota Agoeng, t, pass. 15 Nov. Kaap del Armi. Kota Nopan. t., 15 Nov. v. Singapore. Kertosono. u., *"4 Nov. v. Las Palmas. Kota Jede, t.. 25 Nov. v. Singapore. Salland, t„ 16 Nov. te IJmuiden verwacht. Tapanoeli, t., 14 Nov. te Liverpool. Haven van Nieuwediep 14 November, 1935. Aangekomen van Colding Deensche paling-, kotter „Twea'bestemd voor Akersloot. 15 Nov. 1935. Aangekomen van Akersloot en vertrokken naar Colding Deensche palingkotter „Jör- gensen". van Den Helder van 1415 Nov. 1935. ONDERTROUWD: M. de Roo en J. Kochj T. Stnal en S. H. BuurmanW. Tamboer en J. van Dicst; R. Marsman en P. W. Roskam; W. L. C. v. d. Hout en A. v. Zandwijk. Bh VALLENM. KrijnenBlok, d.J. Brouwer Sluiter, d. OVERLEDEN: N. Fransen, 62 j.N G. de Meijer, 21 rnnd. Naar waarneming verricht in den morgen van 16 November. Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch instituut. Verwachting Meest matige Z.O. tot Z. wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige reken en weinig verandering in tem peratuur. Barometerstand te Den Helder 755;8,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19