60 jaar Van Willigen. Stadsnieuws uhice Mantels OE LACO-PRIJSVRAAG Opa's geschenk J. J. H. KOOPMAN Predikbeurten DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. Lichten op voor alle voertuigen artikel. Wat door 2 geslachten der Van Willigens tot stand gebrachtwerd. - Van zware zorgen en noesten ijver.- Een zaak met eigen karakter. BD J.F.BEEMSTERB0ER 20 000 mijlen over zee. WESTSTRAAT 14 Zondag 17 November Ga naar HET GESPREK VAN OEN DAGi 0P' en ondergang van Zon en tijd Van hoog Water (Te;xel) Wintertijd. Zon Hoogwater Nov. op: (md.T s'ra. nam. Z 17 7.25 16.05 0.43 1.10 M 18 7.26 16.03 1.35 2.07 D 19 7.28 16.02 2.45 3.22 W 20 7.30 16.01 3.52 4.22 D 21 7.31 16.00 4.54 5.22 V 22 7.33 15.59 5.45 6.07 Z 23 7.35 15.57 6.30 6.51 Zaterdag 16 Nov.17.36 Zondag 17 163.5 Maandag 18 16.33 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P, Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 18 Nov. tot 25 November wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. HAZAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Op 20 en 21 Nov. a.s. hoopt de Doops gezinde Gemeente alhier een bazar te hou den in het zaaltje van den heer v Weelde aan het Koningsplein. Voor de dames zijn er mooie handwerken, terwijl er voor de kinderen eenige attracties zijn. De toegang is vrij. Zie verder de advertentie. UITSLAG AANBESTEDING. Door den Intendant der Zeemacht in de middag alhier aanbesteed de levering van Stelling van Den Helder werd Donderdag- 46.500 kg versch inlandsch rundvleesch, ten behoeve van de Zeemacht, het Marine-Hos pitaal, het Koninklijk Instituut voor de Ma rine en de Landmacht te Den Helder, gedu rende het tijdvak 1 Jan. 193630 Juni 1936. Ingeschreven werd als volgt: J. F. van Leeuwen, Amsterdam 54,8 cent; V. d. Stam's Levensmiddelenpaleis Amster dam 55.9 cent; J. M. Groot, Alkmaar 56.9 cent; P. Wit, Den Helder 57 cent; J. Korver, Den Helder 58 cent; J. Slikker, Den Helder 59 cent; Van Gelderen, Leiden 59,5 cent; Godschalk Zn., Amsterdam 61,8 cent; A. J. H. van Haaren, Den Helder 62 cent; Fa. C. Goes, Den Helder 64 cent; A. v. d. Linden, Amsterdam 66 cent; Hekket en Eeken, Am sterdam 68 cent; J. A. van R'eyn, Amster dam 68 cent. TENTOONSTELLING NEDERL, VER. VAN HUISVROUWEN. Demonstratie van eigen werk. Hoe gezellig het was...... Donderdagmiddag- en avond is door de ijverige leden der Heldersche afdeeling van de Nederl. Ver. v. Huisvrouwen een tentoonstel ling gehouden in Musis Sacrum en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze „demonstratie van-prestatie" alleszins geslaagd is. Dat wil dus zeggen: zoowel wat betreft het ingezon- crine als het interesse van het publiek. Jaarbij komt nog iets: het bestuur schijn- namelijk over een aanvullend zintuig te bet schikken, om het lid en niet-lid naar den zin te maken, zoodat men, ook als verslaggever (en, let wel: als eenige man onder een plus minus 125 dames!) dergelijke avonden hooge- ljjk apprecieeren kan. Zooals wjj zeiden: het was een tentoonstel ling en wel één, waarop men op charmante wijze door de leden zelf vervaardigde voor werpen uitgestald had. Goeddeels waren dit resultaten van schoone handwerken, doch ook was er een afdeeling, voor den cullinairen fijnproever om van te watertandenIk bedoel een aantal ingezonden schotels, (pud dingen, hors d'oeuvres, tulbanden, taarten. en wie zal het den mannelijken kroniekschrij ver euvel duiden, dat zijn appreciatie vooral daar heen ging Doch wij hebben ons laten leiden door een terzake deskundige en het duurde niet lang of ook wij kwamen onder de bekoring van tal van magnifieke stukjes werk. Het zou een herculische taak zijn een ge detailleerd overzicht te geven: er waren prach tige spreien, heel fijn kantwerk, een groot aantal kussens (uitgevoerd in diverse dessins), kelimwerk, Smyrna, enz. enz. te veel om te noemen. Daarbij kwam nog een aantal inzendingen van leden, alleen ter demonstratie, en wel origineel gobelin, waarvan diverse magnifieke specimina gèëxposeerd waren. Zoodat U wel zult begrijpen lezer, dat al die dames daar in Musis Sacrum het opper best naar hun zin hadden, hoed en mantel af- en uitdeden en er. zooals men dat noemt, „den-avond-voor-zetten". Daartegen was niet het minste bezwaar, want van officieele zijde werd meegedeeld, dat men niet voor 12 uur weg mocht En zoo was het allemaal zeer genoegelijk. en men kreeg tegen een civielen, fooiloozen prijs een smakelijk kopje thee, benevens een gebakje. Om half negen opende de presidente, mevr. GrunwaldPoppers, en zij deed dit op waar lijk origineele wijze: namelijk op rijm. Voorts deelde zjj mede, welke dames voor hun inzending met een prijs bekroond waren. (Het is hier tevens de plaats de jury-leden Ie noemen, die zich san dit lastig karwij ge geven hadden: mevr. de Boer—Korver, mevr. Klapmeyer en mej. Meyers). Het bleek, dat mevr. van Vliet den eersten prijs deelachtig geworden was.. Evenwel: nog 9 andere dames werden verblijd met een be looning voor hun keurig werk, zoodat men zich niet beklagen kon over karigheid. Men zal begrijpen, dat dit wel het hoogte punt van den avond was. Daarna werden nog de uitverkorenen genoemd, op wier „schotel" een belooning viel en vervolgens ving men aan met de verdeeling der ontelbare prijzen voor de bezitters van steunbonnen. Zoo verstreek de avond, zonder wanklank on in een uitermate montere sfeer. In één Woord; men was uit enentre nous. Bij een terugblik op deze tentoonstelling domineert echter o.i. een factor: en wel deze: dat de leden der Huisvrouwenvereeniging er inderdaad in geslaagd zijn met iets goeds voor den dag te komen. Dat het ingezondene nu maar niet zóó-zóó was, doch dat dit den toets der critiek glansrijk doorstaan kon. En dat is tenslotte toch maar het kardinale punt Wij vermelden tenslotte nog, dat iedere 5de bezoekster verblijd werd met een door de fa. A. Grunwald beschikbaar gesteld verpakt Wjj ontvingen van een van onze jeugdige lezeresjes een versje, dat eigenlijk bestemd was voor 't Kinderhoekje", doch dat we te aardig vinden, om het ook onze andere le zers (essen), die aan het Kinderhoekje ont groeid zijn, niet te laten lezen: Wat een vreugde bjj buur Keetje: Trijn, haar dochter, was de bruid. Trouwde met boer Krelis, weet-je. En ze zongen blij en luid. 't Huis zat volgepropt met mensen. Ieder wenste 't jonge paar Veel goeds en de beste wensen Stapelden zich op elkaar. Ieder gaf hun een cadeautje. Eerf mooi servies gaf tante Lien. Een mooie kachel gaf haar grootje, Een kolenbak haar tante Sien. Ooms en tantes, nicht en neven, Allen, allen gaven wat. Men wist niet wat men meer moest geven, Wat nog de jonge bruid niet had. Nu was nog de beurt aan opa. Ook hij wenste 't jonge paar Veel geluk en weinig zorgen, Grote zegen jaar op jaar. Mijn cadeau, mijn beste kinderen. 'k Hoop je bent er mee tevree. 'k Gaf je bij de Jutterkrant op, Voor jarenlang als abonné! Jansje. BOND VAN BARMHARTIGHEID. De Bond vdn Barmhartigheid hoopt op Woensdag 20 November ais. weder een massale inzameling van bruikbare kleeding, schoeisel en huishoudelijke artikelen ten behoeve van de minder bedeelden in onze gemeente, te houden. Als men maar eens wist hoe groot de be hoefte is aan behoorlijke warme kleeding voor groot en klein, en hoe dankbaar die aanvaard wordt, dan zou men eigen garderobe terstond nazien en gaarne één of meer kleedingstukken, zelfs al kan men die niet gemakkelijk missen, voor de behoeftigen afstaan. Ziet u eens wat u doen kunt. Maak uw pak vast klaar, opdat als één van de vele auto's, die gratis voor dit doel beschikbaar zijn ge steld, a.s. Woensdag in uw buurt komt, dit kan worden mede gegeven. Ge zult er anderen mede helpen en zelf veel vreugde door beleven. EEN JONG ARCHITECT MET EEN MOOIE TOEKOMST. „De Tel." van Vrijdagavond bevat een in terview met een jeugdig architect, den heer Arthur Staal, die den Prix de Rome voor schoone bouwkunst verwierf met zijn werk. Reeds eerder had deze, thans 28-jarige, te zamen met een tweetal geestverwante archi tecten den eersten prijs van de gemeente Am sterdam verworven voor een complex arbei derswoningen; de thans verkregen onderschei ding was de belooning voor een door hem ontworpen collectieve woning voor kunst schilders. Dat wij van een ander melding maken, ge schiedt omdat de heer Staal in zijn interview herinnert aan het hier ter stede gebouwde modemagazijn door hem ontworpen. Bedoeld is het pand van de firma Gerard Worm in de Keizerstraat; echter geschiedde de bouw hier van in samenwerking met een broeder des heeren Worm, den illustrator Piet Worm. SIGARENZAAK P. SNEL. Liefhebbers van een goede sigaar kennen al vele jaren den winkel van den heer P. Snel, Loodsgraeht 1, pachter van de firma De Goey. Maar van heden af is deze zaak ver plaatst naar de Koningstraat no. 71, waar de heer Snel een veel ruimer en practischer pand heeft betrokken, naast de zaak van den heer Zegel. Deze winkel is daartoe geheel opnieuw betimmerd en de verschillende merken zul len hier ongetwijfeld beter tot hun recht komen, in den winkel zelf zoowel als in de étalageruimten. Een origineele reclame in den vorm van vloeitjes, zal ongetwijfeld medehel pen, de aandacht op dit nieuwe adres te ves tigen. KUNSTHANDEL OOSTENDORP. Eenigen tijd geleden hebben wij eenige regels gewijd aan den kunsthandel van den heer J. H. Oostendorp, die deze in de Van Galenstraat had geopend. De woning daar bleek alras te klein en ook de stand was nu juist niet zoo ideaal voor een dergelijke zaak. De heer Oostendorp heeft daarom zijn zaak verplaatst en vond in Keizerstraat no. 30 een voor het doel geschikt pand. Een geheel nieuwe betimmering werd aangebracht, die speciaal werd ontworpen en de schilderijen inventaris werd uitgebreid met een rijkdom van kunstvoorwerpen, het eene nog mooier dan het andere. Alles wat hier staat, is ori gineel werk van kunstenaars, hetzij het een kop en schotel betreft, dan wel een aschbak, een pulletje of een vaas. Het is ondoenlijk een overzicht te geven van wat er alzoo te zien en te koop is, daarvoor moet men zelf gaan kijken. De heer Oostendorp liet ons bijvoor beeld zien een origineel ontwerp voor een lamp: uit den geschilderden achtergrond komt de kiel van een vaartuig naar voren en deze vormt het omhulsel van dit lampje, dat een sieraad is in een of andere kamer. Prach tige pullen, vazen, kop-en-schotels, origineel beschilderd, heele typische kunstvoorwerpen vormen met de aanwezige schilderstukken den winkel-inventaris. Ook namen van artis- ten kunnen wij niet noemen, slechts met een paar stadgenooten dient een uitzondering te worden gemaakt. Wie er een bezoek brengt, verzuime niet het kunstmonogram te bezich tigen, dat aan het gordijn van de deur is be vestigd. Dit werk is vervaardigd door onzen stadgenoot Sneltjes, den metaalbewerker, die al bekendheid verwierf door zeer fraaie reliefportretten in brons van Hare Majesteit en minister Colijn. Dan verdient ook de stof feering aandacht van den heer van der Blom, Polderweg. De betimmering is vervaardigd door de firma Kersbergen, terwijl de heer van Baaren de verlichting verzorgde. Gisterenavond is de nieuwe zaak geopend. DE BAND VAN COLEMAN HAYVKINS IN CASINO. Morgen treedt Coleman Hawkins in Casino op. De beroemde neger-saxofonist brengt behalve uitmuntend verzorgde dansmuziek, enkele solo's, waarbij zijn buitengewone talen ten zullen uitkomen. In Amerika, zoowel als Europa, behaalde hjj succes op succes. Dezer dagen herdenkt een der allergrootste zaken hier ter stede haar 6Ó-jarig bestaan. Het is de firma J. van Willigen, door en door bekend bij oud en jong, die dit jubileum her denkt. rt'if 60 jaren, het is een. heelen tijd... Daarin kan zeer veel gebeuren, ten goede en ten kwade... Maar, zakelijk gesproken, kan van de firma van Willigen getuigd worden, dat zij zeer gelukkig geweest is. Inderdaad gelukkig, want wat is er van den in 1875 door den heer J. van Willigen, vader van den tegenwoordigen eigenaar, gestichten eenvoudigen en kleinen winkel in rookartikelen geworden! Na 60 jaren zorgen en noesten vlijt is een paleis ont staan, een koop-paradijs voor iedereen, het sieraad van de Weststraat en de juweel in het architectonisch schoon van Den Helder. Van Willigen! In dien naam is het begrip: inrichting van de huishouding vereenzelvigd. Van Willigen...: voor ons geestesoog doemen hoogopgetrokken puien op, een rij helverlichte étalages, met altijd kijkende en beraadsla gende menschen ervoorVan Willigen...: gezellige, ruime zalen, vervuld van een veel stemmig gezang van vragende klanten eh antwoordende winkeljuffrouwen... Van Wil ligen: enorme exposities van alles wat de huishouding annex is,, van het eenvoudigste glas tot het glanzende porcelein, van den solieden potkachel tot den stemmigsten Jaarsma-haard, van de kaars tot de electri- sche lamp,- enz., enz. Van' Willigen./:ter completeering van het huiselijk geluk, de brenger van het comfort. Hoe gemakkelijker het thuis gemaakt wordt, hóe gelukkiger men het immers hèeft.L... Deze firma Van Willigen nu bestaat 60 jaar en het lijkt ons interessant eens na te gaan, hoe zij ontstaan en gegroeid is, hoe zorgen haar kwelden en hoe zij zich, door haar stand vastig karakter (want dat is het hart van de zaak!) de plaats heeft weten te veroveren, welke thans ingenomen wordt. Ontstaan van de firma. Stichter is de heer Jan van Willigen, de overleden vader van den huidigen eigenaar, den heer H. van Willigen. Jan van Willigen vestigde zich in 1875 in een winkelpand aan de Weststraat. Hij begon daar een handel in rookartikelen, waarbij hij hoofdzakelijk leverde aan Engelsche zeelieden, die dit artikel in groote hoeveelheden naar Engeland importeerden. Bij de opening van het Noordzeekanaal en verplaatsing van de zeevaart naar IJmuiden ging het exportbedrijf kwijnen en werd naast de rookartikelen het artikel parfumerieën hoofdzakelijk engros verkocht. Langzamer hand werd het luxe artikel erbij betrokken en ontstond het tegenwoordige detailbedrijf. Ups en downs' zijn de zaak niet bespaard gebleven en er kan niet beweerd worden, dat deze crisis de ergste is, die meegemaakt wordt. Zorgen was geen onbekend woord', werktijden tot diep in den nacht, verkoop op Zondag, onverwarmde winkels in ijskoude winters, van alles wat een bedrijf in de kin derschoenen moet meemaken, is extra „ge noten". De slechte economische omstandigheden van Den Helder in die dagen bleven in de daarop volgende jaren het stempel van de bedrijven drukken. Een verdere uittocht naar IJmuiden deed de koopkracht der bevolking nog meer terugloopen en steeds moest naar nieuwe ar tikelen gezocht worden om de bestaansmoge lijkheid te handhaven. In die dagen moesten vele zaken het op geven, werden gesloten of vestigden zich elders. Met taaie volharding en in uiterste zuinigheid werd verder gewerkt en werd nog tijd gevonden voor maatschappelijk werk; het eerste Militaire Tehuis aan den Kanaaiweg, het Diaconessenhuis aan de Oostslootstraat zijn mede door den ijver van den heer Van Willigen gesticht. Als groot kindervriend or ganiseerde hij ieder jaar voor Heldersch Be lang kinderfeesten en wist mede door zijn stuwkracht de vereeniging op te voeren tot een van 500 leden. Door ouderen hoort men dikwijls beweren, dat het vroeger een geheel anderen tijd was dan tegenwooordig, doch de economische weerstand, die vroeger door den ondernemer overwonnen moest worden, was in dien sobe- ren tijd in de allereerste plaats door werklust te breken. De klanten maken de onderneming; de eco nomische druk, dien zij uitoefenen is, dat zij -AccuraaU^ Elegant en toch nauwkeurig I Twee eigenschappen, die zelden samen gaan. 0e Laco collectie, die wij U momenteel kunnen toonen zal U verrassen, niet alleen door haar nouveauté's, doch tevens door de bijzonder lage prijzen. JUWELIER - HORIO6ER-0EN MELDEP voor het minste geld de meeste waar willen hebben. Het geluk, de bekwaamheid en de kennis van den handel brachten het resultaat, dat het artikel en de prijzen den toets van iedere concurrentie konden weerstaan. De ondernemingsdrang deed het bedrijf groeien, het uitte zich in het scheppen en steeds weer herscheppen van de onderneming. De groote waarde van de traditie, dat eerlijk heid het langst duurt en dat alleen zaken ge daan kan worden op de basis van weder- zijdsch vertrouwen, komt in dit bedrijf zeer zeker tot zijn recht. Het ontstaan en het wezen in dit bedrijf is dan ook altijd nauw verbonden aan den naam van den stichter, die geest en hart aan zijn werk had verpand en zich met bezieling en kennis aan zijn werk heeft gewijd en steeds een voorbeeld is geweest voor zijn volgelingen. De meest belangrijke veranderingen hebben plaats gehad na 1900. In dien tijd was het bedrijf gedeeltelijk groot-, gedeeltelijk klein handel. Om goedkoop te kunnen koopen was de afzet in Den Helder te klein en moesten, wilde men goedkoop kunnen verkoopen, te groote hoeveelheden worden ingeslagen, waar voor in Den Helder alleen geen afzetgebied gevonden kon worden. Daarom werden de winkels en winkeltjes in den kop van Noord-Holland tot en met Alk maar geregeld bezocht. De omzetten groeiden, de pakhuisruimten werden te klein, er moest noodzakelijk verbouwd worden. De huidige situatie. En zoo is de firma gegroeid, telkens kwam er een stukje bij, niet in een schielijk groei proces of in onstuimige ontwikkeling, doch door ieder jaar een stapje verder te gaan en ieder jaar wat uit te breiden werd een mid- denstandsbedrijf gevormd, dat ver uitgaat Zoo groeide ook de afdeeling meubelen en boven de doorsnee bedrijven in den lande, stoffeerderij tot een complex van zalen, waar in alles getoond kan worden, wat handen- en machine-arbeid op meubelgebied bieden kan. Over deze' laatste aanwinst zullen we het direct nog even hebben. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk bedrijf heel wat vraagt van leiding en personeel. Al leen een man als de heer Van Willigen, de leider met hart en hand, kan een bedrijf als het zijne aanvoeren en de juiste richting geven. Zooals zijn vader, de stichter, en de overwinnaar van de eerste moeilijke jaren was, zoo is de zoon de vervolmaker van dat prachtige werk. Een echt zakemnan, deze heer Van Willigen, the right man in the right place. Vaak op reis, op zoek naar het artikel (dat inderdaad opgespoord moet worden!), in den loop der jaren een zeer ervaren kooper gevorden, die zijn vak het mooiste vindt, dat er is. Niet dat het gemakkelijk is; integen deel, het is moeilijker dan welk ook. Vergeet niet, dat men een paar duizend artikelen door en door, naar prijs en kwaliteit, moet kennen. T De eigenaar is echter in de zaken gegroeid. Voor zijn 21ste jaar deed hij kennis van zaken bij relaties op, daarna riep zijn vader hem in de zaak. Sindsdien heeft de heer Van Willigen een actief aandeel in het bedrijf gehad, eerst als de rechterhand zijns vaders, later als de verantwoordelijke man. Wat in het bedrijf het meest opvalt we hebben het al eens eerder aangevoerd dat is, dat het ondanks zijn gestadigen groei toch nooit den kant van het Warenhuis is uitgegaan. Met vaste hand werd één lijn gehouden: die van de woninginrichting. Steeds stijgend was die lijn, stijgend naar de vervolmaking... Ge loof niet, dat men er denkt te zijn! Voor de volgende week is de officieele opening van de nieuwe meubelafdeeling aangekondigd, maar de tijd zal weer nieuwe eischen stellen en de firma is er van overtuigd nog wel eens te moeten veranderen of uitbreiden. Maar zooals de toestand thans is, kan onze stad trotsch zijn, een firma als Van Willigen te bezitten. Die gesorteerd is als de grootste in den lande, doch die goedkooper is, omdat de lasten min der zijn. Nog zijn er velen, die voor het doen van hun groote inkoopen naar buiten trekken. Zij hebben ongelijk. Hetzelfde dat hen elders geboden wordt, is ook hier te verkrijgen en... tegen minder geld. Het bewijs is eenvou dig te leveren, als men zich maar de moeite geeft om te vergelijken! De nieuwe aanwinst. Het 60-jarig bestaan zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Het meubelpaleis is gereed ge komen en wel juist in de periode, dat dit jubi leum herdacht wordt. Wij hebben er eens een kijkje genomen. De geheele afdeeling is betimmerd met een lichte houtsoort, die weinig licht absorbeert, prettig aandoet, en waartegen de meubelen hun eigen cachet behouden. Om een har monisch geheel te krijgen, zijn de wanden met naturel jutte bespannen, dat aesthetisch aan doet en is een zelfontworpen verlichting aan gebracht, die een diffuus licht verspreidt. Bij de inrichting is gestreefd naar de grootst mogelijke doelmatigheid, het geheel is over zichtelijk en bovendien zijn alle afdeelingen gemakkelijk bereikbaar. De afdeelingen, die bij elkaar behooren, liggen in eikaars onmiddel lijke nabijheid. Bij aanbouw en inrichting is er, waar dit maar mogelijk was, van Nederlandsch fabri kaat gebruik gemaakt. Aannemers, schilders, arbeiders, allen uit de gemeente Den Helder, verzorgden het geheel. De electrische instal latie en de betimmering is in eigen beheer uit gevoerd. Het vakkundig personeel der firma heeft hiermede wel het bewijs geleverd, dat voor binncnbetimmering geen vaklieden van buiten gerequireerd behoeven te worden. Bijna ieder bedrijf wei'kt onder moeilijke om standigheden en nog kan niemand zeggen of het ergste al voorbij is. Toch heeft Van Willi gen, in vertrouwen op de toekomst, het aan gedurfd deze nieuwe afdeeling, met haar ver- groote capaciteit te laten bouwen. Iedere zakenman weet, dat hij zijn eigen boontjes heeft te doppen, maar met den steun van goed per- soneeel kan hem die taak veel worden ver licht. Wij kunnen ons indenken, dat eigenaar, bedrijfsleider en personeel zich verheugen, tel kens opnieuw als zij zien, wat zij gezamenlijk bereikt hebben en telkens opnieuw als zij in hun nieuwe aanwinst werkzaam zijn. En ook de talrijke afnemers zullen zich verheugen in een prettige sfeer te kunnen winkelen. Op het oogenblik wordt met man en macht gewerkt aan de laatste afdeeling en verwacht Nu een pijp, die JAREN meegaat! Schrülelijk gegarandeeid voor inbranden en breken Systeem Dr. Mills (anti-nicotine) I 1.25 Sys eem Ideaal f O 95 Fa. W0RMH0UDT, SPOORSTRAAT 12 Tel 380 Kent U onze overheerlijke 3 cents Sigaren „MET VLAG EN W.MPEL'? wordt einde der volgende week klaar te zijn. Het publiek zal dan in de gelegenheid gesteld worden met het vele, wat geboden wordt, ken nis te maken. Onze indruk is, dat het publiek hier diensten worden bewezen tegen lage vergoeding, en hier rekening gehouden wordt met den grooten eisch van den tegenwoordigen tijd met minder géld rond te komen. Bij deze verbouwing is alle luxe en over bodige decoratie geweerd en allereerst doel matigheid betracht. Alle eer aan den bouw meester van dit complex, de heer Krijnen, die hier een staaltje van zijn capaciteit heeft ge toond. Den Helder is als winkelstad vooruitgegaan met deze uitbreiding en krijgt daardoor als koopstad steeds beteren naam. H Onze beste wenschen voor de firma Van Willigen en in de toekomst hetzelfde succes als in de afgeloopen 60 jaren geboekt werd! Prof. Vening Meinesz vertelt voor een „uitverkocht" Rialto over de reis van de K XVIII. Op initiatief van de plaatselijke afdee ling van de Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot" sprak Donderdagavond in het Rialto-theater Prof. Dr. Vening Mei nesz over zijn beroemde reis met Hr. Ms. ,,K. XVUl". Een woord van lof komt toe, aan „Onze Vloot", dat zij ons heeft kennis doen maken met den professor en diens impressies van den eer- en waardevollen tocht, den grootsten, welke een onderzee boot ooit maakte. Er bleek buitengewone belangstelling voor de lezing te bestaan, daar het bioscoopgebouw tot de laatste plaats bezet was. Ruim 8 uur betraden de spreker en de heer Ir. S. Visman, voorzitter van de afd. Den Helder van „Onze Vloot", het platform voor het witte scherm. Een warm applaus klaterde uit alle hoeken van de zaal op: het was het eerste „hoorbare" blijk van Den Helders respect voor des pro fessors grootsche prestatie... Want heeft hij in zijn lezing niet na kunnen laten om bij her haling op de verdiensten van den état-major en van de bemanning te wijzen, die meer dan hun plicht deden ter wille van de wetenschap; al werd 't door den spreker niet uitgesproken, toch heeft het auditorium zich niet aan de suggestie kunnen onttrekken, dat er één man aan boord was, die het zwaarder had, dan welke andere ook. Prof. Vening Meinesz! Hij is geen zeeman en zeker niet op een on derzeeboot, dus voor hem waren de omstan digheden dubbel moeilijk. Maar bovendien moet hem, voor het meer dan tweehonderd maal onderduiken, de m o r e e 1 e verantwoor delijkheid wel zwaar gedrukt hebben. „Kon ik dat allemaal we van de officieren en man schappen vergen?" zoo ontviel hem tijdens de lezing De lezing. Maar laten wij bij het begin beginnen. Ir. S. Visman dan leidde den Professor met eenige welgekozen woorden in, die naast het harte lijk welkom een peroratie op het stereotype „Alles wel en niets bijzonders" bevatte. Prof. Vening Meinesz ving daarna zijn lezing aan met 't een groot voorrecht te noemen hier in Den Helder te mogen spreken, daar hier de Nederlandsche Marine toch haar hoofdbasis heeft. Ten tweede, omdat spr. den hoofdver tegenwoordiger van de Marine, schout-bij- nacht T. L. Kruys en vele anderen van de Koninklijke Marine aanwezig weet en ten slotte, omdat zich onder het auditorium wel familieleden van de opvarenden van de K 18 zullen bevinden. (Dat was tijdens de vertoo ning van de plaatjes wel te merken, want zenuwachtig damesgegichel achter ons ver ried, dat de verweksters ervan een zeer na aan 't hart liggend familielid voor zich op het doek zagen). De Professor vervolgde met te wijzen op de groote beteekenis van de reis: le. om het vlag vertoon, 2e. om de prestatie van de Marine ten opzichte van het Nederlandsche volk en 3e. voor de wetenschap. Spreker zei eerst iets in het kort over het wetenschappelijk gedeelte. Allereerst noemde de Prof. de ontelbare diepzeeloodingen, die plaats gevonden hadden, eenmaal per uur of zelfs in het half uur! Doel van die loodingen was, om den vorm van den zeebodem nauwkeurig te bepalen. Daarin is men uitstekend geslaagd, waarbij vooral van belang is, dat van het gebied tusschen Mauri tius en Z.W. Australië een gedetailleerd profiel werd verkregen. Zooals men weet, was echter het zwaartekrachtonderzoek het hoofddoel van de reis. Het kwam daarbij tenzeerste op een groote mate van nauwkeurigheid aan, die het noodig maakte, dat de proeven bij een onder gedoken boot plaats hadden, daar dan de trillingen van de golven niet optraden en bo vendien het slingeren en stampen van het schip tot een minimum gereduceerd werd. Al leen had men nog last van de lange Oceaan deining. De Prof. verklaarde vervolgens hoe het mo gelijk was, dat men bij die proeven een nauw keurige bepaling van den vorm der aarde kon maken en hoe hij in staat was in de praktijk te ervaren hoe de evenwichtsverhouding is tusschen oceanen en continenten. Dat even wicht wordt gemakkelijk verbroken door de merkwaardig groote tegenstellingen, die zich overal voordoen: een groot hoogteverschil met weinig overgang, tusschen continent en oceaan, (ontstaan van aardbevingen). Vele profielen werden verkregen, van den zeebodem bij Ma- dagascar, bjj Mauritius, bij Zuid-Amerika, bij Australië, enz. Spr. beëindigt het wetenschappelijk gedeelte met een eigen interpretatie te geven van een andere oorzaak der evenwichtsverstoringen. Wij maken MiI tegen lage prijzen. DAMES KLEEDERMAKERIJ Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)' 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Onderw.„Drieërlei oordeel'' (lCor.4: 3-4) 's Avonds 6.30 uur. Ds. F. W. J. v. d. Poel Bediening van het H. Avondmaal. Westerkerh, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Gercf. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Avonds 7 uur, Ds. W. F. ten Rauwelaar van Zwolle. Jeugddienst Solozang Onderwerp: „Imitatie". Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, J. Luther Ramp 's Avonds 6 uur, Ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Luthev Ramp. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). Verjaardag van Kerkwijding. 's Morgens 10 uur, hoogdienst, 's Avonds 7 uur, vesper. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen opgaaf ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen MET EEN ALS ST. NICOLAASCADEAU verrast U Uw Ouders Verloofde Echtgenoot Kinderen *Wn:..£5?raai 2S Hij neemt aan, dat onder de harde korst der aarde een vloeibare laag aanwezig is, het con tinent is sterk radio-actief, er ontstaat groote warmteontwikkeling, deze deelt zich mede aan de vloeibare laag en daardoor zouden stroo mingen ontstaan. Uiterst langzame, de ver plaatsing is niet meer dan 1 cm per jaar Herhaalde malen interrumpeerde Prof. Ve ning Meinesz zichzelve in dit gedeelte van zijn lezing om hulde te brengen aan commandant, en andere opvarenden van de K. XVIH, spr. noemt de reis van de K. XVIII het toppunt van medewerking, die de marine ooit aan de wetenschap kon verleenen. Het populaire gedeelte volgt thans. Eerst een tweetal huldebetuigin gen, n.1. aan het adres van Wilton-Feyenoord, daar de boot zich schitterend heeft gedragen, in alle omstandigheden, en ten tweede aan het comité „Onze Marine", dat de reis voor do equipage zeer veraangenaamd heeft. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat de vele lantaarnplaatjes, die daarna de lezing ilustreerden, de intense belangstelling van dc aanwezigen mochten genieten. De opnamen waren glas-helder, zoodat het beeld als het ware „sprak". Vele opnamen van het leven aan boord natuurlijk, in „dienst en vrijen tijd". (Neptunus en ega aan boord) en voorts inte ressante kijkjes in de vele plaatsen, die de boot aangedaan heeft. De professor vertelde daarbij met warmen toon over de goede kame raadschap aan boord, over de eminente ver standhouding en telkens weer dook zijn be wondering voor de prestatie der 34 schepelin gen op. Zoo had het technisch gedeelte van de marine nog een compliment te incasseeren, voor haar grondige kennis van materialen, die het mogelijk maakt, dat een onderzeeboot, behept met een ingewikkeld stel mechanismen- in-klein-bestek zoo groote bedrijfszekerheid kan bieden. Spr. had 't over de waardeering, die in het buitenland viel waar te nemen, over de hartelijkheid, waarmede men door de Hol- landsche kolonies in den vreemde werd ont vangen en de voldoening, die de K. XVIII had,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 25