De oorlog in Abessinié. Het nieuwe Britsche Lagerhuis. Strijd aan alle fronten Oorlog of Vrede in Europa? RKEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM Jiock tfiot Jfocfi zot. f aait m hml TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. 5 Het Cheralta-plateau, ten Zuiden van Hausien, is een zwakke plek in de Italiaansche linie. Sasabaneh is nog niet door de Italianen bezet. Belangstelling voor de Engeische verkiezingen. ^intersc^ofels Successen van Abessijnen. ,,'t BONTHUIS", K0NINGSTR. 93 KORTE BONTMANTELS J. J. H. KOOPMAN De toepassing van de sancties. De Grieksche koning uit Londen vertrokken. Geeft Venizelos den strijd op? OUDEN HEER VAN 60 JAAR AKKERS ORIGINEEL TER INZAG» Regeeringsmeerderheid van ongeveer 250. Conservatief overwicht versterkt. De doop van den zoon van den hertog van Kent. Het bezoek van Ribbentrop aan Parijs thans zeker. Van het Noordelijk front. Hevige gevechten bij Daggaboer in het Zuiden. Oroote Abessijnsche verliezen bij Azbi, in een gevecht, dat 24 uur duurde. 1 (Van onzen specialen correspondent.) Rome, Donderdagavond 14 November. De berichten, die alhier ontvangen worden, maken melding van activiteit aan alle Ita- liaansch-Abessijnsche fronten. Zoo verhalen zjj van een pantserwagengevecht in Ogaden, van de bezetting van sterke posities door de Italianen voorbij Makallé, het bouwen van versterkingen aan de Tacazze in het Tigre- gebied. Activiteit van de Italianen en Dana- kil-soldaten in de ravijnen langs de Danakil- woestijn, en Abessijnsche voorbereidingen voor een treffen op den weg door de woestijn naar Dessié, vormen voorts onderwerp van de Italiaansche berichtgeving. Officieele Italiaansche berichten melden voortdurende successen van de Italianen in al deze districten, waar ontmoetingen met den v\jand hebben plaats gevonden, die steeds onmiddellijk tot den terugtocht overging. De Italianen hebben hun militaire positie, met het doel Harrar te veroveren, aanmerkelijk verbeterd, tengevolge van een hevig gevecht in de Faf-vallei, 12 mijl ten Zuiden van Gor- rahei. De kracht der Abessijnsche defensie is op deze strategisch belangrijke plaats ge broken, waardoor elke Abessijnsche actie langs deze route in de richting van de grens van Italiaansch Somaliland onmogelijk is ge maakt. Hierdoor ligt nu de weg voor de Italianen open voor het naaste doel: een op- marsch door de Tughfafan-vallei naar Sasa baneh. Een Italiaansche colonne, in actie op dit belangrijke gedeelte van het Italiaansche Somalifront, haalde de Abessijnen in de vallei Van de Faf in. In zijn beschrijving van de actie, die daarop volgde, seint generaal de Bono hedenavond: „De vijand, versterkt door geregelde troepen, bestaande uit ongeveer 1000 man, kwam opzetten in motorlorries en pantserwagens, maar werd afgeslagen door het overwicht van onze pantserwagens. De Abessijnen trokken terug en lieten meer dan 400 dooden op het slagveld achter, waar onder één Europeaan, die nog niet geïdentifi ceerd is), benevens machinegeweren, ge weren, diverse motorlorries en munitie. Hetzelfde rapport maakt melding van de Italiaansche verliezen tijdens dezen strijd: „Gedood één officier, één korporaal en 15 inlandsche soldaten. Gewond één officier, twee cadetten en 16 inheemsche officieren." Alle Abessijnsche tegenstand is blijkbaar in dit belangrijke district thans gebroken, en deze beslissende actie in de buurt van Faf zal ongetwijfeld een demoraliseerenden invloed hebben op de aarzelende plaatselijke aanvoer ders in het geheele Ogadengebied. Na dit succes zijn de Italianen begonnen met de voltooiing van de voorbereidingen in de Gabredarre-zone, ten Noorden van Gorrahei. Het tweede legercorps aan het Noordelijke Tigre-front is thans bij de Tacazze aange komen en werpt versterkingen op tusschen Addi Rassi en Addie Encato. Generaal de Bono meldt, dat het eerste legercorps, dat heeft deelgenomen aan den opmarsch naar Makalle, in contact ls met de troepen uit Danakil, en dat beide troepen thans gezamen lijk voortgaan met belemmeringen langs de aan de Danakil grenzende rotswanden op te ruimen. Het inheemsche corps zet de voor bereidingen voor de bezetting van Gheralta voort. Daar Gheralta ongeveer 20 mijl ten Noorden van het veroverde Makallé ligt, heeft de verovering van de stad op de Abes sijnen groote beteekenis voor de Italianen. De officieele berichten melden, dat in de actie rond Gheralta de Italianen één officier en twee inheemsche cadetten hebben verloren. De Abessijnsche verliezen werden „zwaar" genoemd. In officieele kringen in Italië wordt de uit slag van de Engeische verkiezingen met span ning tegemoet gezien. Men hoopt, dat, wan neer het Engeische parlement weer geopend zal zijn, er een kans zal bestaan verder tc komen met de vredesonderhandelingen inzake Abessinië. De doorsnee-Italiaan stelt echter in deze Engeische parlementsverkiezingen niet het minste belang. Zijn geheele aandacht wordt ln beslag genomen door het feit, dat ieder oogenblik sancties op hem en zijn land kunnen worden toegepast. Hij heeft echter ook een vaag idee, dat de dingen op de een of andere manier in orde zullen worden gebracht als de Engeische ver kiezingen achter den rug zjjn, maar de Ita liaansche kranten voeden die hoop niet in het winst. Het volle gewicht van de propaganda der regeering in de pers en elders wordt aan gewend om alle Italianen te organiseeren in den economischen oorlog tegen de geheele Gereld en speciaal tegen Engeland. De toestand aan alle fronten. De Italiaansche berichten over de Abes- Bijnsche bewegingen aan het Noordelijk front, öie gisteren opvielen door een verontrusten- ëen toon, zijn weer wat kalmer geworden. Niettemin heeft de Abessijnsche aanval op Gheralta ten Zuiden van Hausien de Italia nen blijkbaar verrast. Hoewel de Italianen loochenen dat de Abessiniërs hun linies door broken hebben, is dit, gezien de Italiaansche berichten over de activiteit van generaal Maravigna, die de verbindingen van de Ta- kazze met Makallé tot stand hadden gebracht ^ONIJW'S AUTOMATIC °AQ EN NACHT. BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. en de positie, die de Abessiniërs op het oogen blik innemen, toch zeer waarschijnlijk. Het staat wel vast, dat het Gheralta plateau een zwake plek is ln het Italiaansche front. Hoe wel verschillende Italiaansche berichten mel den, dat de aanvallen die hier met succes op de Italianen ondernomen worden gedaan wor den door guerillatroepen, spreken andere be richten, eveneens van Italiaansche zijde, de verwachting uit, dat ras Syoem zijn hoofd kwartier naar deze streek verplaatst heeft, wat er op zou duiden, dat er hier ook van ge regelde Abessijnsche troepen sprake is. Ook het haastige sturen van versterkingen naar den linkervleugel wijst op ongerustheid. Overigens schijnen de Italianen hier Azzi Dera weer genomen te hebben. De Abessijnsche troepen blijken aan het Zuidelijk front na den val van Gorrahei grooteren tegenstand geboden te hebben, als de berichten oorspronkelijk vermelden. De Abessiniërs concentreeren zich thans nog om Harrar en Dzjidzjiga en zij schijnen van plan te zijn hier hardnekkigen tegenstand te bie den. De Italianen hebben een afdeeling inland sche troepen in het gebied langs de grenzen van Britsch Somaliland gezonden, vermoede lijk om de wapentransporten die hier langs trekken aan te vallen. De Italiaansche vliegtuigen hebben Donder dag opnieuw verkenningsvluchten uitgevoerd in het gebied tusschen Daggaboer en Harrar waarbij z(j volgens een bericht uit Addis Abeba bommen hebben laten vallen op eerst genoemde stad, waarbij eenige bewoners doodelijk getroffen zouden zijn. Een bericht uit Asm ra maakt melding van het overtrekken van den Setit door inland sche Italiaansche troepen. De gevechten b(j Azbi blijken een zeer ernstig karakter gehad te hebben. Zj) hebben langer dan 24 uur geduurd. Zoo wel de Abessiniërs als de Italianen schij nen vrij aanzienlijke verliezen geleden te hebben. Een bericht van den D.N.B.-cor- respondent aan het Noordelijk front maakt zelfs melding van 500 dooden aan Abessijnsche zjjde. Zooals men weet zijn de Italianen er In geslaagd de stad ten slotte te bezetten. Verder gaan aan het Noordelijk front de guerilla-gevechten met groote hevigheid voort. Het aantal Abessijnsche soldaten, die zich op verschillende plaatsen hier achter de Italiaansche linies bevinden, moet wel zeer groot zijn. De Italianen zijn nu al geruimen tijd bezig om het terrein tusschen hun linies te zuiveren en de jongste berichten van Itali aansche zjjde spreken van een hernieuwde en verstrekte actie tegen de Abessijnsche guerilla troepen. DE GEVECHTEN BIJ DAGGABOER. Zoowel uit Addis Abeba als uit Asmara worden hevige gevechten bij Daggaboer gemeld. De Italianen hebben de stad fel gebombardeerd, waarbij verschillende dooden te betreuren waren. Uit Harrar wordt gemeld, dat generaal Nassiboe, de opperbevelhebber aan het front van Ogaden, persoonlijk aan de hevige gevech ten bij Daggaboer deelneemt. Men acht het daar onwaarschijnlijk, dat hier sprake is van een werkelijk treffen tusschen de twee groote legers, daar de Italianen het gebied niet bezet hebben, doch het krachtig bombardeeren, teneinde den opmarsch voor te bereiden. Het is meer waarschijnlijk, d t het hier schijnbewegingen betreft. Een officieel communiqué van de regeering te Addis Abeba meldt, dat de Italianen opnieuw Daggaboer gebombardeerd hebben. Zij wierpen 50 bommen, die de hutten der inboorlingen verwoestten, alsmede een kerk, waarvaD de priester werd gedood, hetgeen in kerkelijke kringen groote verontwaareiging heeft gewekt. De Italiaansche actie zou er op wijzen, dat de Italianen de bevolkingscentra vermijden, zoodat het niet onmogelijk is, dat de Abbes- sijnsche bewering, dat de Abessiniërs nog langs deelen van de verdedigingslinie van Gorrahei tot Dzjidzjiga stand houden, juist is. Het gerucht gaat, dat Fiaorari Goingoel en Sjifera tijdens het bombardement van Dagga boer ernstig gewond werden. De bombardementen; 400 bommen, één doode. Men becijfert te Addis Abeba, dat sedert het begin van den oorlog de Italiaansche vliegtuigen reeds 18.000 bommen op Abes- sijnsch gebied hebben laten valleh. Waar deze bomaanvallen in het geheel ongeveer 45 per sonen het leven hebben gekost, moeten de vliegtuigen gemiddeld 400 bommen laten vallen om den dood van één Abessijn te veroorzaken. Daarom is men daar van meening, dat de Italiaansche luchtaanvallen weinig schade aanrichten. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de re geering heeft bekend gemaakt, dat ten Noor den van Makallé de Abessiniërs op de Italia nen groote hoeveelheden koopwaar en munitie heeft buit gemaakt en tevens een honderdtal geweren. De Italianen zouden ernstige verliezen heb ben geleden. Van verliezen van Abessijnsche zjjde wordt geen melding gemaakt. De voeding der Italiaansche soldaten. Naar Reuter uit Asmara meldt, worden de Italiaansche soldaten aan het Noordelijk in veulen, chevrette, seai enz. Goed passende modellen gemaakt en naar maat. Eigen atelier. Voor elk gewenscht model Bontkraag. Bontvellen vanaf 60 cent. front, dank zjj de mechanische middelen van vervoer, uitstekend gevoed, 's Morgens krjj- gen zij zwarte koffie en een stuk brood; om 12 uur soep, macaroni of rijst, gevolgd door kaas, of vleesch en brood. Tijdens dezen maaltijd wordt water gedronken, 's Avonds worden bouillon gedronken, en verder ander half glas wjjn. Bovendien worden er in groote hoeveelheden citroenen rondgedeeld. Waarover de Groote Fascistische Raad zal beraadslagen. (Van onzen specialen correspondent.) Rome, Vrijdagavond 15 November. Italië staat thans gereed voor het nemen van belangrijke besluiten, nu de Engei sche verkiezingen achter den rag zijn. De vraagstukken, waarmede men te Rome thans zich bezig houdt, reiken veel verder, dan de Abessjjnscho kwestie. De regee- rlng werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mogeljjk conflict met geheel Europa en houdt zich tege lijkertijd bezig met plannen voor Euro- peesche samenwerking, omdat men weet, voor geen andere keuze dan deze twee uitersten te staan. Het meerendeel der uitgewerkte plannen heeft de bedoeling in beide alternatieven te voorzien. Rome weet, dat complicaties in Europa de economische ineenstorting van Italië zullen heteekenen, maar de regeering, de gewapende macht en het Italiaansche volk worden in gereedheid gebracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren als er geen andere uitweg overblijft. De overtuiging heerscht, dat het uitbreken van een eatastro- phe niet aan Italië, maar aan den onder druk van een sterke mogendheid werkende Vol kenbond te wijten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het dreigen der naderende sancties (de achttiende No vember komt steeds dichter bij) alle weer standsmaatregelen bespoedigt en het Italiaan sche volk in oorlogszuchtige opwinding brengt, hebben anderzijds de diplomatieke onderhandelingen der afgeloopen maanden ge diend om de regeering voor te bereiden op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer en andere gevoelens worden bevredigd, om van een herleving van den Volkenbond, waar in ook Dultschland vertegenwoordigd zal zijn, maar niet te spreken. Deze tweeledige positie, die de mogelijk heid van oorlogscomplicaties, evenals een mogelijke vredelievende samenwerking omvat, zal morgenavond worden besproken in een speciaal daartoe belegde middernachtzitting van den Grooten Fascistischen Raad, onder voorzitterschap van Mussolini. De hijeen- komst zal plaats vinden in het Palazzo Venezia. De banieren van de fascistische partij zullen het balcon versieren. Elke politieke, militaire en economische figuur, die een be langrijke positie inneemt, is in den raad ver tegenwoordigd, waarbij dan nog komen de speciaal aangestelde deskundigen. Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, is speciaal voor deze bijeenkomst naar Londen overgekomen. De raad is slechts een adviseerend lichaam, maar wat de raad van daag denkt, wordt morgen door de regering uitgevoerd. De raad zal de volgende punten bespreken: Ten opzichte van complicaties in Europa: 1. maatregelen om weerstand te bieden aan de op Italië toe te passen financieele en economische sancties. 2. voorstellen betreffende economische tegen maatregelen, toe te passen op landen, die de sancties ondersteunen. 3. permanente bezuiniging binnenslands, om eventueel tot economisch herstel in staat te zjjn. 4. Het overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet ondersteunen, ten behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika noodzakelijke producten. 5. De ontwikkeling van de binnen- en buitenlandsche propaganda voor de onder steuning der Italiaansche actie. 6. Discussie over de grenzen van economi sche sancties en behandeling van een voorstel betreffende blokkade, wanneer deze grens wordt geacht te zijn overschreden. 7. Beslissing over het al of niet zitting blijven nemen in den Volkenbond na 18 No vember, indien sancties zonder eenige verdere voorwaarde worden toegepast. Ten opzichte van de vredelievende samen werking zullen in den Raad de volgende pun ten in behandeling worden genomen: 1. Verslag van en bespreking over de diplo matieke onderhandelingen, die in de afgeloo pen maand in Rome, Parijs en Londen hebben plaats gevonden over vredesvoorwaarden in het Italiaansch-Abessijnsche geschil. 2. Een herhaald vredesvoorstel in over eenstemming met de Italiaansche politieke en militaire successen in Abessinië. Deze kwestie zal echter opengelaten worden en beschouwd worden ln het licht van een mogelijk herstel eener Europeesche samenwerking. Het karak ter van deze samenwerking is reeds uitgestip peld in de volgende drie punten: Herstel van het Stresafront, grondige hervorming van den Volkenbond, terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Dit beteekent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het vier- mogendhedenpact. Dit grootsche plan, dat echter yeel kans heeft te struikelen over de woorden „grondige hervorming", spreekt even eens over de samenwerking met Amerika en Japan. De Middellandsche Zeekwestie wordt be schouwd als een consequentie van het alter natief: conflict of samenwerking. Discussies in dit verband zullen loopen over kwesties, naar voren gebracht in Mussolini's besprekin gen met Sir Eric Drummond over de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en de Italiaan sche troepen in Libye. De vraag welke houding op de komende vlootconferentie zal worden aangenomen, ten opzichte van de Italiaansche verbindingen over zee met haar kolonies aan de Middelland sche en Roode Zee, ligt hierin opgesloten. Behalve korte communiqué's, die resoluties in algemeene bewoordingen weergeven, wor den het werk en de besprekingen van den Raad streng geheim gehouden. Maar niemand kan toch ontkennen, dat de bovengenoemde onderwerpen de ernstige aandacht van Mus solini en zijn medewerkers zullen opeischen op dit beslissende oogenblik in de geschiedenis van Italië en Europa. Ook al mag Engeland niet van meening zijn, dat de kansen van vrede in Europa op den achttienden November ernstig zullen worden belemmerd, indien al niet in gevaar gebracht, Italië denkt daarover anders. Vandaar deze bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad. Het Danakil-leger, dat in verbinding staat met de troepen van het eerste legercorps, heeft de Abessijnsche troepen onder leiding van Dodjasmatsj Kassa Sebbat ontmoet in de nabijheid van Azbi, op de hoogvlakte van Tigre. Generaal De Bono bericht, dat de Abessijnen na een hevig gevecht teruggedreven werden. Zij lieten 55 dooden en verscheidene honder den gewonden op het slagveld achter, terwijl de Italiaansche verliezen bestonden uit vier gewone officieren, twintig gedoode inheemsche soldaten en 50 gewonden. Azbi is veroverd. Generaal De Bono meldt eveens, dat verschei dene Abessijnsche nederzettingen zijn gebom bardeerd in het Amba Aladji-district. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.). Gevolgen te Londen. Naar uit Londen wordt gemeld heeft de nadering van den datum voor het begin der sanctiemaatregelen een groote stijging van den invoer van Italiaansche goederen naar Engeland veroorzaakt. Gedu.t-nde de laatste twee weken is de in voer ongeveer twee keer zoo groot geweest als in de laatste maanden. Als a.s. Maandag de sanctiemaatregelen van kracht zijn geworden kum goederen zonder bijzondere invoerver gunning niet meer worden toegelaten. In af wachting van deze maatregelen heeft een aan tal agenturen eenige leden van het personeel ontslagen en de salarissen van anderen ge kort. De leider van een Italiaansch handels agentschap in de City verklaarde, dat na af loop van de volgende week zjjn werkzaam heid zoo goed als afgeloopen is. Hij zal ge noodzaakt zijn 30 bedienden te ontslaan. Een Engeische maatregel tegen ontduiking van het verbod van in voer van Italiaansche waren. Het Volkenbondssecretariaat heeft vandaag een brief openbaar gemaakt van de Britsche regeering, waarin deze de maatregelen mede deelt, die zij getroffen heeft in het belang van de doeltreffendheid van het verbod van den invoer van Italiaansche goederen. Van 18 Nov. af zal voor alle goederen, die afkomstig zijn •uit landen, die aan Italië grenzen of gemak kelijk uit Italië te bereiken zijn en die niet de verplichting op zich genomen hebben, een verbod van den invoer van Italiaansche goe deren uit te vaardigen, bij hun invoer in Enge land een certificaat van oorsprong worden geëischt. De landen, waarop deze bepaling be trekking heeft, zijn volgens een Engelschen brief: Albanië, Duitschland, Hongarije, Oos- rjjk en Zwitserland. Een verzoek van Zuid-Slavië aan Engeland om tegemoetkoming in de verliezen. De Zuid-Slavische regeering heeft opgrond van het advies van de coördinatie-commissie inzake onderlinge hulpverleening als uitvloei sel van de toepassing van de sancties aan de Engeische regeering voorgesteld door deskun digen van beide landen de mogelijkheid te laten onderzoeken van handelsovereenkomsten, om Zuid-Slavië te helpen de verliezen te dragen, welke de toepassing van de oeconomische sancties tegen Italië meebrengt. De Zuid- Slavische gedelegeerden zijn reeds te Londen aangekomen en de besprekingen beginnen de volgende week. De voornaamste artikelen, waarvoor Zuid-Slavië een afzetgebied zoekt, zijn varkens, gevogelte (voornamelijk kalkoe nen) en eieren. SLACHTOFFERS ONDER DE ITALIAANSCHE WERKLIEDEN. Reuter meldt uit Rome. dat aldaar een ljjst is gepubliceerd, volgens welke in het tijdvak van 1 Maart tot 10 November 211 van de 35.000 arbeiders die in Oost-Afrika werken gestorven zrjn. De toestand is nog verbeterd door de sani taire maatregelen en doordat het werk in de zoutvlakten is beëindigd en het klimaat op de hoogvlakten beter is. Koning George II is Donderdagochtend om 11 uur uit Londen naar Parijs vertrokken op den terugweg naar zijn land, dat hij twaalf jaar lang al3 balling heeft moeten mijden. De prins van Wales, de hertog en hertogin van York en de hertog en hertogin van Kent deden den koning op het station uitgeleide, waar het publiek hem hartelijk toejuichte. Ook prins Paul van Zuid-Slavië en zijn ge malin deden hun neef uitgeleide. Voor zijn vertrek zeide de koning: Ik grijp de gelegenheid te baat het Engeische volk te danken voor de gastvrijheid, mij m mijn exil verleend. Ik zal altrj. de prettigste herinne ring behouden aan Groot-Brittannië en de eindelooze goedheid en hoffelijkheid, die ik er ondervonden heb. De banden, die Engeland en Griekenland aan elkaar binden, zijn van historischen aard en ik hoop levendig, dat zij ook voortaan zoo sterk zullen blijven, als zjj tot dusver geweest zijn. Men zegt te Athene, dat Venizelos zjjn vrienden heeft aangeraden zich met het nieuwe regiem te verzoenen op zekere voor waarden, o.a. een algemeene amnestie voor allen met uitzondering van hemzelf. Dank zij den KLOOSTERBALSEM is hij nu weer kras en monter rTot mijn öOste jaar mankeerde ik nooit iels, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen h(j had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dal ik m\j weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 00 jaar te worden." J. Vr. Ie O. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand en snijwonden Ook ongeëvenuurd als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. 10.60 en 50 gr. f 1. De Londensche corr. van „De Telegraaf" schrjjft: Een regeeringsmeerderheid in het Lagerhuis van om en nabij de 250. Dit is thans de eind conclusie op grond van de laatste cijfers, waar in nog slechts de uitslag van enkele districten niet is verwerkt. Het moge dan waar zijn, dat de nationale partijen tientallen zetels aan Labour moesten afstaan, de overwegend sterke positie der regeering in het parlement is onaangetast ge bleven. Thans zal het zaak zijn, dat zij met even verstandig beleid als voorheen deze positie voor het voeren van een politiek van werkelijk nationale samenwerking op breeden grondslag blijft aanwenden. De eenige leden van het ministerie, die de nederlaag leden, waren juist twee leden van de nationale Labourgroep, de MacDonalds, vader en zoon. Het kan dus niet uitblijven, dat in het gereconstrueerde Baldwin-kabinet, dat voor het nieuwe parlement zal treden, het con servatieve element allicht nog meer zal domineeren dan in de laatste regeering het geval was. Opmerkelijk is het, hoezeer hij deze verkie zingen de strijd tusschen conservatieven en Labour heeft gedomineerd. De liberalen zijn tot de positie van een kleine partjjgroep afge daald. Engeland keert bewust tot het twee partij-stelsel terug, hetgeen ten slotte grootere klaarheid in de politieke constellatie zal bren gen. Van de 615 districten waren gisteravond de uitslagen van 597 districten bekend. Volgens dezen voorloopig definitieven uitslag de andere resultaten worden waarschijnlijk eerst heden of later bekend hebben de regeerings- partijen 420 en de oppositiepartijen 177 zetels gekregen. De stand was: Regeeringspartijen Conservatieven 879 Nationaal-liberalen 30 Nationale Arbeiderspartij8 Onafhankelijke aanhangers der regeering 3 Oppositie: Arbeiderspartij153 Onafhankelijke Arbeiderspartij 4 Liberalen (Samuel)15 Liberalen (Lloyd George) 4 CommunistenI De meerderheid der regeering bedraagt der halve 243 zetels. Bij de ontbinding van het Lagerhuis was de stand der partijen (met inbegrip van de vacan te zetels) als volgt: Regeeringspartijen Conservatieven 459 Nationaal-liberalen 38 Nationale arbeiderspartij13 Anderen <a a 3 Oppositie: Arbeiderspartij 59 Liberalent 30 Anderen13 De regeering had toen dus een meerderheid van 411 zetels. De doopplechtigheid voor het kind van den hertog en de hertogin van Kent zal ln den middag van 20 November geschieden in de kapel van Buckingham Palace. Naar verluidt zullen het kind vier voornamen geschonken worden: Edward George Nicholas Patrick. De doop zal verricht worden door den aartsbis schop van Canterbury, terwijl slechts de leden der koninklijke familie en de intieme vrienden van de beide ouders de plechtigheid zullen bijwonen. Bij den doop zal de aartsbisschop gebruik maken van water uit de Jordaan en van de gouden doopvont van Windsor. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Berlijn meldde Vrijdagavond: Ribbentrop gaat thans stellig naar Parijs. De Duitsche ambassadeur aldaar, Koster heeft opdracht gekregen om bij Laval het bezoek 16 November. Dat het lichtende voorbeeld van naastenliefde juist uit de we reld der boksers moest komen, had zeker niemand gedacht! Toen Tony Arpino, de Londensch-Italiaan- sche middenzwaargewicht bokser vorigen Vrijdagavond te Bristol in de 12de ronde zijn tegenstander vloerde, barstte hij ineens in tranen uit. Hij wierp zich op de touwen en weigerde door te boksen. „Ik zou liever" zoo zeide hij „mijn heele beurs willen ver liezen dan nog eens mijn tegenstander te ra ken." Deze, Pat Buckley, was intusschen weer opgekrabbeld en gereed om door te boksen, maar Arpino duwde hem weg. Aan Buckley werd toen de overwinning toegekend. Het Engeische publiek raakte uitzinnig van geestdrift. Zrj bewonderde de daad van den sportsman, die weigerde een al te ge makkelijke overwinning te behalen en juichte hem op daverende wijze toe. En nou U. Had U dit voor mogelijk gehouden? Houdt U het voor mogelijk, dat zijn spor tieve daad zal worden nagevolgd? De wereld zou er zeker radicaal door ver anderen. Denk U eens het Kamerlid in, dat, op het punt een wetsontwerp verworpen te krijgen, zich snikkend met zijn hoofd op tafel werpt, en uitroept: „Ik kan dit niet langer aanzien! Een liberaal is mij bijgevallen, een sociaal-demo- e~aat heeft mij gesteund, een anti-revolution- heeft mjj gelijk gegeven, en nu ook nog „..i communistDit ia tegenover de re geering niet fair. Ik stem vóór het ontwerp van den minister!" Stel U even den advocaat voor, die argu ment op .argument stapelend, den ambtenaar van het O. M. in de figuurlijke touwen heeft gedrongen en zóó begaan raakt met diens verwarring, zóó te doen krijgt met de vol slagen ontakeling van diens requisitoir, dat hij huilende uitroept: „Edelachtbare Heeren, de geachte Officier moge dan al onder den indruk gekomen zijn van mijn pleidooi, dit gaat mjj te ver. Ziet mijn cliënt aan, de boosaardigheid staat in zrjn trekken gegrift! Het moet mjj van het hart, deze man kan niet onschuldig zijn. HU zal mij ook wel hebben voorgelogen! Grijpt hem, boeit hem, sluit hem in, maar laten wU een eind maken aan deze onwaardige ver tooning. Mijnheer de Officier, ik neem al wat ik gezegd heb terug Om tot Engeland terug te keeren, het land waar de opzienbarende daad van sportiviteit haar oorsprong vond, waar moest het heen indien op een dag Sir Samuel Koare ge schrokken van de eenstemmigheid, waarmee hij op zijn verlangen de in Genève vereenigde wereld het economische wapen opnam tegen Italië, slap in de knieën werd en tot de we reld sprak: „Laten we ophouden! Zoovelen tegen ééndit is geen kunst. Een Volken- hondsverdrag, dat zulke bepalingen bevat, is immoreel. Laat Italië Afrika in den zak ste ken, en basta ermee!" Ach, waar is de belastingontvanger, die zich de oogen afwisschend, de huizen langs trekt, en, boete doende voor de duizenden bitterharde aderlatingen, waartoe de wet hem verplicht, uit zijn privé spaarpot den braven burgers de belastingpenningen komt terug brengen, die ze het vorig jaar bloedzweetend hebben opgebracht: „Neemt het, neemt het, en vraagt mij niets. Ik kan het niet langer aanzien, hoe jullie geplukt worden. Dit zal mij verlichten, mijn gevoel van medeplichtig heid verzachten Helaas, een belastinginspecteur heeft niet de zachtmoedigheid, noch de teederheid, van een bokskampioen! Zaterdag 16 November. Musis Sacrum8 u. Korfbalver. Soirée, Casino, 8.15 u. Sted. Muziekcorps, Concert, Café Centraal, 8 u. Feestavond Deutscher. Verein. Zondag 17 November. Casino, nam. S.306 en 8 u. Coleman Hawkins and his Band. Mxisis Sacrum, 8 u. Alpina-Solrée. R.K. Volksbond, 8 R.K. Gemengd Tooneelgezelschap. Dinsdag 19 November. Casino, 8 u. Winnubst, Concert. Woensdag 20 November. Bazar Doopsgez. Gem. Bovenzaal Van Weelde, Koningsplein, 3 Donderdag 21 November. Casino, 8 u. Harmonie, Operette. Bazar Doopsgez. Gem. Bovenzaal Van Weelde, Koningsplein3 u. Vrijdag 22 November. Casino, 8 u. Zeemacht, sportdemonstratio Zaterdag 23 November. Casino, 8.15 u. Harmonie, Cabaret-avond, Dinsdag 26 November. Casino, 8.30 u. Tweede abonn.voorstelling „Toekomst" van Henri Bernstein. N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering te Tiel Agentschap voor Den Helder: BKsaa <1- J- v. d. Plaat, Spoorstr. 53. van Ribbentrop voor te bereiden en den dat om van het bezoek vast te leggen, Er zal ook een lijst worden overeengekomen van onderwerpen, welke zullen worden behandeld. Men mag aannemen, dat daartoe de begren zing van de wapeningen zal behooren en de kwesties, welke samenhangen met het verdrag van Locarno. Bovendien zal een toenadering op cultureel gebied worden voorbereid. De cultureele betrekkingen zullen worden ver diept door een Duitsch-Fransche vereeniging, welke zal zijn op te richten resp. opnieuw op te richten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5