Buitenlandsch Overzicht. S. KROM IPUROL Het Ongesloten Venster NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA DIEP-ZWART REUZEN TUBE VOOR 10 CTS. BINNENLAND Winkel: KEIZERSTRAAT 31 - TELEF. 473 No 7678 EERSTE BLAD ZATERDAG 23 NC~£<VJBER 1935 63ste JAARGANG 'ri Erdal product Voor de Belgische grensverdediging. Het proces tegen de moordenaars van koning Alexander. De deviezenprocessen in Duitschland. China en Japan. VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERM ALKMAAR - TELEFOON 4043 <3 flijnen). Wij handhavem nog onze HEROPENINGSPRMZEN Examens M.O. Radioprijsvraag NC.C. brengt ff 35 000 op. Een Nederlandsche geluids- smaifilm-industrie. Een inventarisatie van paarden en schapen. Opnieuw afslachting van een deel van den veestapel? Ruwe schrale huid Feuilleto n COURANT Abonnement per S maanden bj) vooruitbet.: Heldereche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. '.Nederl. Oost- en West-Indiè' per zeepost 2.10, idem per mail en overige 'landen f 8.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, f 0.70, 0.70, LModeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P« C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau; Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AOrEETKNIIENt 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 et per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Het optreden van Japan in NoorcUChina. -* Uitbreiding van de sancties voor Italiëde commissie van i 8 komt opnieuw bijeen. De taktiek van Japan is op het oogenblik moei lijk te doorgronden. Het plotselinge afbreken van de pogingen om de Noor delijke Chineesche pro vinciën onafhankelijk te verklaren, heeft overal bevreemding gewekt. Het kan natuurlijk niet de bedoeling van Japan zijn, zonder meer zich terug te trekken van zgn aspiraties ten op zichte van China. Er zit meer achter, hoogere politiek, die momenteel moeilijk te doorgron den is. Laat ons enkele grepen doen uit een be schouwing in de „Nw. Rott. Crt." De gerouti neerde overzichtschrijver van dit blad tracht eenig licht te brengen in de taktiek van de gele broeders, die ook voor ons Indië altijd nog een niet te onderschatten gevaar betee- kenen. De leuze voor Japan blijft immers nog altijd: „Azië voor de Aziaten". Vast staat, dat Dolihara, de Japansche „Lawrence", de man wiens komst, waar ook in China, een voorbode is van onrust en nieu we Japansche expansie, door zijn regeering op het oogenblik in de wielen is gereden. Pogin gen daartoe hebben wij wel vroeger van Tokio beleefd. Zij hebben op den duur echter nooit succes gehad. Men kan alleen zeggen, dat het oppergezag in Japan er in geslaagd is, de troe pen op het vasteland tenminste ervan af te houden, een conflict met Rusland uit te lok ken. Ook dat hadden zij gaarne gewenscht. In China echter hebben zij verder vrijwel onge breideld hun gang kunnen gaan. Aan de be denkingen van Tokio hebben zjj zich steeds minder gestoord. Nu echter is hun ultimatum aan Nanking, dat de zelfstandigheid van de Noordelijke provinciën onder voogdij van Japan natuurlijk eischte, door het opper gezag verloochend. Dolihara is boos, zoo ver nemen wij, en dat is begrijpelijk. Hij heeft Peking verlaten, want Tokio heeft niet langer of tijdelijk niet meer toegestaan, dat hij te Peking, met te voren reeds gewonnen Chi neesche autoriteiten over het lot der Noorde lijke provinciën onderhandelde. Tokio wil dat nu zelf doen, door middel van zijn gezant te Nanking, met Tsjiang Kai-sjek persoonlek, Intusschen heeft de Japansche gezant te Nanking, Argosji, een heel lang gesprek met Tsjiang gehad. Het gevolg is, dat hy nu over tuigd heet te zijn van de vriendschappelijke gevoelens van de Chineesche regeering tegen over Japan. De Japanner ziet dus de mogelijk heid van vreedzaam groote doeleinden te be reiken. Wjj achten dat allerminst onmogelijk. China hoeft maar fce beginnen met, zooals in de oorlogsjaren, Japan een monopolie van hulp en voorlichting, een feitelijk protectoraat dus, toe te staan. Heel erg geruststellend, tegenover de on rustwekkende dingen uit Japan, vinden wjj de nieuwe berichten nog geenszins zoo zegt het blad. Wij zouden er eerst gaarne wat meer van weten. De opzet van den Vol- Het Optreden kenbond met zijn sanc- van Japan ^ies tegenover Italië is, het de voortzetting van den strijd in Abessinië onmogelijk te maken. Italië mag dan vlaggen op den dag dat de sancties in werking gaan en de geheele bevolking mag zich solidair ach ter de regeering scharen, tenminste mag den schijn daarvan aannemen, innerlijk zal het wel een andere houding hebben, dan die, welke zich naar buiten moet openbaren. Italië zal het straks zwaar te verantwoorden krijgen, te meer waar blijkt, dat de Volkenbond het niet by halve maatregelen zal laten. Op het Volkenbondssecretariaat toch werd Donderdagavond bekend gemaakt, dat De Vasconcellos de commissie van 18 tegen Vrij dag 29 November weder heeft bijeengeroepen. Het is de bedoeling, dat de commissie van 18 dan zal nagaan of met het oog op de hou ding van niet Volkenbondsstaten, een besluit van de conferentie van de Volkenbondsstaten om de reeds in beginsel aangenomen uitbrei ding van uitvoerverboden naar Italië binnen korten tijd in werking te doen treden, rede lijke kans op doeltreffendheid zou bieden. Zooals men weet heeft de commissie van 18 op 6 November verklaard, dat het wenschelijk zou zgn, dat ook de uitvoer van petroleum, ijzer, staal en steenkool naar Italië zou wor den verboden, zooodra de noodzakelijke voor waarden voor de toepassing van de uitbreiding der lijst der uitvoerverboden verwezenlijkt zullen zgn. De commissie van 18 heeft toen tevens besloten aan de regeeringen later een datum voor de in werking treding van deze nieuwe sanctiemaatregelen te zullen voorstel len, indien de antwoorden der Volkenbonds staten over hun bereidwilligheid om ook aan deze uitbreiding der sancties mee te doen en indien de ter beschikking van de commissie van 18 komende inlichtingen over de vermoe delijke houding van. niet Voikenbondsstaten voor dit vaststellen van den dag der in wer- kingtreding der nieuwe sanctiemaatregelen doelmatig zouden maken. Uit het feit, dat De Vasconcellos besloten heeft de commissie volgende week te doen bij eenkomen, leidt men hier af, dat thans vol doende kans bestaat, dat de niet Volkenbonds staten, in het bijzonder met betrekking tot petroleum en de daarvan afgeleide producten, een uitvoerverbod van de zijde der volken- bondsstaten althans niet van zijn practische beteekenis zullen berooven. Voorts zal de onder-commissie van de com missie van 18, die belast is met de bestudee ring van het antwoord der regeeringen over de toepassing van reeds overeengekomen sanc tiemaatregelen op Woensdag 27 November in haar eerste vergadering bijeenkomen. DE DOOD VAN JELLIOOE. De chef van den marinestaf, vice-admiraal De Graaf, heeft Donderdag een bezoek ge bracht aan de Engelsche legatie ten einde aan de Engelsche marine de deelneming van de Nederlandsche marine te betuigen met het overig den van admiraal Jellicoe. Een extra-cirediet van ruim 71 mil- iioen frank. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat op de buitengewone be grooting voor het dienstjaar 1936 een crediet is voorzien van 71.895.000 frank, bestemd om de voltooiing van de fortenketen, op het plateau van Herve en ook bezuiden Gent, mogelijk te maken. In de allereerste plaats zal het fort te Battice worden voltooid. Daarna komen de vestingwerken te Neufcha- tel, Pepinster en Remouehamps aan de beurt. Bij het fort te Eben-Emael zullen schuilplaat sen voor mitrailleurs worden gebouwd ten einde de bruggen over het Albert-kanaal on der vuur te kunnen nemen. De infanterie-stelling bezuiden Gent is zoo goed als klaas. Zij strekt zich uit van Astene op de Leie, over Ecke, Munte en Landskou ter tot Kwatrecht op de Schelde. Ook voor de „waterlinies" in de provincies Antwerpen en Limburg is een extra-crediet uitgetrok ken. Reuter meldt uit Aix-en-Provence: Woensdagavond heeft mr. Desbons gezegd: „Ik ben op onwettige wijze als advocaat ge schrapt. Onder deze omstandigheden heb ik besloten me te associeeren met mr. André Berthon, die zich met mij voor de balie zal melden." Hij voegde hieraan nog toe het niet onmo- getlijk te achten, dat men ten slotte er nog toe zal moeten overgaan de zaak der Oestas- ji's naar een nieuwe zittin; van het Hof van Assiesen te verwijzen. Mr. Hesbon# en de Parysche balie. Mr. Desbons, de advocaat van de Oestasji's wiens schrapping als advocaat zonder hooger beroep te Aix uitgesproken werd, is een ken ner van het naburige Oosten, vooral van de Balkanvraagstukken. In het gerechtsgebouw te Parijs wordt die afzetting levendig besproken. Sommige leden van de balie betreuren, dat op de „berisping", die hem reeds ten deel gevallen was, terstond de schrapping gevolgd is. Huns inziens had de president van het hof hem eerst voor een tijd moeten schorsen; Desbons is nu niet in staat zich te verdedigen. zy bedreigen het bestaan van vele kerkelijke instellinge» en orden. De talrijke processen tegen leden van gees telijke orden zaaien naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Ziircher Ztg. con stateert in katholieke kringen groeiende onrust en ontsteltenis, die weldra in het uiterst pessimisme zullen overgaan. Met de 20 zaken, die alleen te Berlijn zijn behandeld is nog niet de helft van den voorraad uitgeput. Telkens en telkens worden katholieke pries ters gebrandmerkt als volksverraders en er ls geen katholieke pers meer die hen daar tegen in bescherming kan nemen. De financieele gevolgen zijn, bovendien voor de kerkelijke instellingen zoo fataal, dat vele hun bestaan bedreigd achten. De opgelegde boeten, waarvoor de orden aansprakelijk worden gesteld, beloopon thans reeds meer dan zes millioen mark en als dat zoo doorgaat zal stellig een groot deel van de kloosters, orden en congregaties in de uiter ste moeilijkheden komen. Bij de processen, met Inbegrip van die welke nog in het sta dium van instructie verkeeren, is weliswaar slechts 1/10 van de Duitsche katholieke In stellingen betrokken, maar door de finan cieele betrekkingen, die er met andere instel lingen bestaan, zal wel de helft ernstige schade lijden. In het proces tegen zusters van de orde der Christelijke iiefde te Paderborn heeft de rechtbank te Berlijn vanochtend vonnis ge veld. Aangezien verscheidene punten van de aanklacht niet loudbaar wa-en gebleken, zijn ed straffen nogal meegevallen. Zuster Adal- berta heeft wegens 2 vergrijpen tegen de de- viezenverordening 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf en 7000 mark boete gekregen, zuster Rupertella 1 jaar gevangenisstraf en 6000 mark boete, en zuster Alfreda 9 maan den gevangenisstraf en 2000 mark boete. Zuster Godeharda is vrijgesproken. De matiging van Japan misschien maar schijnbaar. Een zonderlinge verklaring. Volgens den correspondent van de Daily Herald te Peking is de staking van de be sprekingen te Peking over het uitroepen van de autonomie geen terugtocht van Japan; doch een bijna geheele onderwerping van Nanking. De regeering van Nanking zou bereid zijn te onderhandelen over een feitelijk protecto raat van Japan over geheel China. Dit zou de grondslag zgn van de opdracht van Tsjiang Kai-sjek „alle Chineesch-Japan sche problemen te bespreken." De afkondiging der autonomie uit gebleven, Doihara uitgeschakeld? De afkondiging der autonomie voor de vijf Noord-Chineesche provinciën, die Woensdag zou geschieden, heeft niet plaats gehad. Aan wijzingen, die op het laatste oogenblik uit Nanking waren binnengekomen, zgn voor de autoriteiten hier aanleiding geweest den ver trouwensman van het leger in Kwantoeng, generaal Doihara, mede te deelen, dat geen verdere onderhandelingen met hem kunnen worden gevoerd. Over alle kwesties, die zoo wel Japan als China betreffen, worden offi- cieele besprekingen gehouden tusschen de re geering te Nanking en den bij haar geaccre- diteerden Japanschen ambassadeur. De autonomie niet opgegeven? Het Japansche telegraaf-agentschap Rengo te Tokio, meent te weten, dat de afkondiging der autonomie van Noord-China niet is op gegeven, maar slechts voor enkele dagen uit gesteld. WEGZENDEN VAN LEERLINGEN. Parallel-klasse of H.B.8. bltytt be staan. In Juni 1935 heeft de minister van Onder wijs te kennen gegeven dat hij, teneinde tot vermindering van de kosten der Rgks- H.B.S.en te komen, een aanvuling van het reglement dier scholen overwoog in dien zin, dat leerlingen der eerste klasse, die, na een jaar die klasse te hebben gevolgd, voor het onderwijs aan de school ongeschikt zijn ge bleken en die, indien zy voor de tweede maal die klasse zouden doorloopen, vorming van ter y;r. een extra-parallelafdeeling noodig zouden maken, by het einde van den cursus van de school moeten worden verwijderd. Voor de gemeentelgke en de bgzondere H.B.S.en zou hetzelfde dan ook moeten worden ingevoerd. Thans vinden wy in de „Mededeelingen" van het Departement, dat de bedoelde maat regel voorshands niet zal worden toegepast; de minister wenscht hem eerst in „breeder verband" te bezien. Eiseta van algemeens ontwikkeling. Termjjn vrijstelling aaet twee jaar verlengd. Het Staatsblad No. 652 bevat een konink lijk besluit, waarbij art. 4 van het id. id. van 27 December 1934 nader gewijzigd wordt. Deze alg. maatregel van bestuur loopt over den eisch van „voldoende algemeene ontwik- kelin" van candidaten voor acten middelbaar onderwas. Het K. B. van 1934 heeft deze zaak geregeld, en eischt voor het afleggen der examens M.O. bepaalde diploma's, gym nasium, vijfjarige H.B.S., resp. -handelsschool of middelb. technische dagschool, acte hoofd onderwijzer of gewone lagere acte met twee bijacten, enz. enz. De overgangstermijn, die daarbij was ge steld, is thans van 1 Januari 1939 tot t Ja nuari 1941 verlengd: tot dien tjjd zijn zij, die van den minister een testimonium, heb ben gekregen, dat zjj bij de inwerking tre ding van het besluit hun examenstudie „op regelmatige wijze en onder voldoende lei ding" al waren begonnen, recht op vrijstel ling; zij moeten echter bij den minister van Onderwijs voor 5 Januari 1936 het testimo nium daarvoor aanvragen. „SIBAJAK" WEEK IN DM VAAK®. De „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd, wier passagiersaccomodatie is uitge breid door vermeerdering en verruiming van hutten en het aanbengen van een sportdek, komt 27 November weer in de vaart, op wel ken dag het schip vertrekt naar Batavia. De „Slamat", die tijdelgk heeft dienst gedaan ter vervanging, wordt dan weer opgelegd. De telling der extra-frankeering op de op lossingen der N. C. C. radioprijs vraag van 1 Octaber „Wie z'n hoed is dat?" ls geschied. De uitkomst hiervan is, dat een bedrag van 35.643,88 ten goede van het comité ia ge komen. Nederlandsche arfeeldskimfefoa, Onder directie van mr. J. van den Bereh is te 's-Gravenhage opgericht de Omnicum Film Maatschapg een onderneming, die zich ten doel stelt Nederlandsche gëluidssmalfilm te produceeren. Behalve een weketijksch jour- naai, zullen ook cultureele-, propganda- en ondcrwijsfilms worden vervaardigd. De onderneming heeft uitsluitend Neder landsche arbeidskrachten in totaal twintig in haar dienst. Het materiaal voor opname en reproductie; waarmee wordt gewerkt, is zooveel mogelijk; van Nederlandsch Fabrikaat. Sterke stijging foy schapen en veulens. Het Hbl. publiceert de provinciegewgze ge specificeerde uitkomsten der tot dusver ge-' heim gehouden inventarisaties van den paar den- en schapenstapel, gehouden vanwege het College van agrarische Regeeringscommissa- rissen. Het aantal in 1935 gefokte veulens is 3$ pet. grooter dan in het vorige jaar; het aan tal paarden beneden 3 jaren steeg met 10 pet dat der oudere paarden bleef vrijwel gelijk. Het aantal schapen en lammeren is weer even groot als in 1920 en veertig procent grooter dan in 1930. Het aantal stuks mestvee is dit jaar 40 pet grooter dan-vorig jaar. De méikproduetie-beperidng. Het Vaderland deelt mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn voor het opnieuw af slachten van een deel van den veestapel. Naar de Nw. Rott Crt verneemt worden derge lijke maatregelen nog slechts overwogen. De minister heeft, zooals men weet, medege deeld ,dat het huidige systeem van beperking van. de melkproductie wordt teruggenomen; niettemin is men van oordeel, dat de melk productie nog steeds te groot is. Kan men niet tot een beperking van het product zelf komen, dan schiet er dus at weinig anders over dan beperking van het productie-apparaat, de koe. Het zou in dit geval om 100.000 koeien gaan. Het is even wel de vraag, of het Landbouwerisisfonds rgk genoeg is om een dergeiijken maatregel te financieren. Men vreest, dat vrijwillige beperking niet tot het gewenschte resultaat zou leiden en men dus den boeren een leve- ringsplieht zou moeten voorschrijven. Inmiddels is last gegeven met de voorbe reiding van de meikbeperking voort te gaan, in dier voege dat men voor eik bedrgf het percentage berekent va de beperking op dö melkproductie, die zou moeten worden opge legd. Heeft men eenmaal die berekening ge maakt, dan zou men uit dit percentage be sluiten tot het aantal koeien, dat elk bedrijf in het belang der beperking heeft af te staan. en springende lippen "D00S 30-60,TUBE BiJ. AP0Xh,-£N 0RQGIETEN Naar het Engelsch van ETHEL WHITE 2) Gisteren had hy haar hand in z(jn verma gerde vingers genomen. „Trouw met mg, Hanna", had hij gefluis- .Zoodra u beter bent," was haar antwoord geweest, zonder een seconde van aarzeling. Sedertdien noemde hij haar Hanna. Haar naam klonk als muziek in haar eigen ooren. Maar haar droom wac wreed verscheurd door het inctdcnt van den leeggeloopen cylinder. Ze wist, dat bij nóg zoo'n nalatigheid zyn le ven wel eens aan een zgden draad kon han gen. Ze dwong zich aan iets anders dan aan dit vreeselgke te denken en verdiepte zich in oe- schouwingen over het karakter van haar col lega. Tot nu toe had zjj haar alleen vluchtig aan de maaltgden ontmoet en Zuster Claire was zwijgzaam en teruggetrokken geweest. Vanavond had zij een onmiskenbare per soonlijke antipathie tegen zichzelf ontdekt en Zuster Hanna meende de oorzaak te kunnen raden. De toestand vormde een vruchtbaren bo den voor jaloezie. Twee vrouwen waren, In ©en eenzame omgeving, gedwongen tot nauw cortact met een patiënt en een dokter, beide jonggezellen. Ofschoon Zuster Claire niet de charmes van haar collega bezat en dan ook niet de palm der overwinning verwierf, was het duidelijk dat ze allerminst vrij was van vrouwelijke ijdelheid. Uit haar pijnlijke ma nier van loopen leidde Zuster Hanna af, dat ze haar groote voeten door te nauwe schoenen trachtte te maskeeren en ten overvloede had zij haar eenige malen betrapt, dat ze haar ge zicht nauwkeurig in den spiegel bestudeerde. En de glimp van haar gemoedsgesteldheid, die zij zooeven gekregen had, gaf Zuster Han na een gevoel van beklemming. Het huis was heel stil. Nu alles gesloten was, miste ze de geluiden van de ruischende boomen buiten en van den regen tegen de vensters. Ook de opgewekte stemmen van 't echtpaar lies waren verstomd, nu de huisbe waarder erop uitgetrokken was. De stilte zou een achtergrond kunnen zijn voor geluiden, die ze niet wilde hooren. Ze praatte hardop, om de geruststelling van haar eigen stem te hebben. „Gezellig als Zuster Claire het op haar heu pen heeft vanavond! Dat kan een mooie boel worden... Ik zal maar eens gaan kijken hoe ver juffrouw Hes met het avondeten is." Toen ze de deur naar het sousterrein opende, voelde ze zich al 'n beetje meer op haar gemak. De warme lucht uit de keuken, sloeg haar met iets van weldadige huiselijk heid tegemoet en een streep licht viel uit juffrouw lies' heiligdom naar buiten. Toen ze de keuken binnentrad, was er ech ter nog geen spoor van het avondmaal te bekennen. Jufrouw lies, strooblond en met blozende wangen, zat aan de tafel, haar hoofd begraven in haar struische armen. Zuster Hanna schudde haar zachtjes tyf den schouder heen en weer ze hief langzaam en moeilgk het gezicht naar haar op. „Hemeltje, juffrouw Hes! Bent u ziek?" „Eh... ik... m'n hoofd...... zoo suf... zoo zwaar..." stamelde ze'n borrel... sterk 'ik..." Zuster Hanna keek achterdochtig naar een leeg glas op het aanrecht, toen Juffrouw lies' vuurood hoofd weer als een geknakte zonne bloem omlaag viel. Zuster Claire hoorde haar haastige voet stappen op de trap. Ze kwam Zuster Hanna op het portaal tegemoet, „Is er iets?" Ja, juffrouw Hes. Ik geloof dat ze dronken is. Gaat u even mee?" Toen Zuster Claire de keuken inkwam, pakte ze, na een korten, monsterenden blik. Juffrouw Hes onder de oksels en zette haar op haar onvaste voeten. „Ik zou zeggen dat ze dronken is. Help me haar maar naar boven brengen." Het was geen gemakkelijke taak de weer strevende massa vleesch en vet, drie trappen hooger te krggen. „Ze moet zich voelen als een duizendpoot van wie elk paar beenen een anderen kant uit- wil," hggde Zuster Hanna, toen ze de deur van Juffrouw Hes' slaapkamer bereikten. „Maar ik kan haar nu wel alleen baas. Dank u wel." Ze wilde dat Zuster Claire naar den zieke zou teruggaan, inplaats van haar zoo strak te staan aankijken. „Waar kijkt u naar?" vroeg ze geïrriteerd, toen de ander niet heenging. „Valt u niet iets op... Iets eigenaardigs?" „Watt" In net flauwe lichtschijnsel leken Zuster Clalre's oogen ledige, donkere putten. „Vandaag." hernam ze, „waren we met ons vieren, Eerst gaat Ilee weg. Nu verdw^nt juf frouw Hes. Blijven twee over. Als er met u of mg iets gebeurt, ia er nog maar een." Toen zuster Hanna juffrouw Hes in bed hielp, overwoog ze, dat Zuster Claire zeer gedecideerd geen opwekkend gezelschap was. Ze had er een handje van om aan een dood natuurlijke reeks van gebeurtenissen, den schijn van een luguberen samenloop te geven. Zuster Hanna hield zichzelf met nadruk voor dat Hes' afwezigheid het gevolg was van haar eigen zorgeloosheid, terwijl zijn vrouw buiten gevecht was gesteld door een kennelijk teveel aan alcohol. Misschien had zij zich moed willen drinken. Toch, een zwarte mantel van vrees en be klemming bleef over haar. Een spookbeeld doemde voor haar geest op dat Zuster Claire iets zou overkomen. Als ze alleen ach terbleef, zou ze gek worden van angst... Het was een visioen dat haar zenuwen aan greep. Het leege huis een duistere schuil plaats voor loerende schaduwen. Niemand op wien ze zich verlaten kon, van wien ze hulp te verwachten had. Haar patiënt... een dier bare last en een heerlijke, maar zwaar-druk- kende verantwoordelijkheid. Het diepe donker van buiten scheen zich om de muren te sluiten en die in te drukken. Wat had Zuster Claire ook weer gezegd? „Je staat verstelu, hoe dergelijke menschen ach ter allerlei dingen komen..." Deuren en lui ken mochten gesloten en gegrendeld zijn, een bloeddorstig monster als die waanzinnige stu dent, zou zijn weg naar binnen vinden. Het plotselinge rinkelen van de telefoon bei in de hal, ver beneden haar, deed haar haast ineenkrimpen. Ze bleet over haar schou der kijken, terwijl ze met een wee gevoel in haar knieën de trappen afliep. En met een trillende hand nam ze den hoorn van, het toe stel. Het wat een onuitsprekelijke opluchting de welbekende stem van Oi. Jones te hooren. Hy had echter ernstig nieuws. Haar hart begon weer m haar .eel te kloppen. „Dank u wel, dokter, dat u opgebeld hebt," zei ze, heesch van emotie, „Als u wat meer weet, hoor ik wel van u." Meer weet waarvan Zuster Hanna schrok op by Zuster Ciaire's onverwachte vraag. Ze was ook naar beneden gekomen, geruischioos op haar zachte ver pleegsterspantoffels, „Het was de aoktor," vertelde Zuster Han na, haar best doende op onverschilligen toon te spreken. „Hy dacht erover andere medicy- nen voor te schrijven." „Waarom ziet u dan zoo bleek, ais het ai- leen maar dat was? U beeft over uw heele lichaam..." Zuster Hanna besliste, dat het 't beste was, de waarheid te zeggen. „Om eerlgk te zgn," vervolgde ze, „ik heb daarnet een afschuweiyk bericht gekregen. Ik wilde liever niet, dat u het ook zou we ten, want het dient nergens voor als we allebei doodsangsten uitstaan." Een wrange, geforceerde glimlach trok over haar gezicht. „Maar nu Ik er over nadenk, moet het voor u een geruststelling zyn." „Wat bedoelt u?" „Wel, u zei, dat hg wel gauw zyn slag zou slaan, en nu is er weer een moord ge pleegd!" „Waar? Wanneer? Vertel het gauw." Zuster Claire greep haar btj den arm, terwij! de haastige woorden over haar lip pen kwamen. „Het... het is wéér een verpleegster. Ge worgd, ais de anderen. Ze hebben het lichaam daarnet in een steengroeve hier In de naby- held gevonden en. Dr, Jones heeft de lijk schouwing verricht. De politie tracht haar tdentieteit vast te stellen." Zuster Clalre's oogen waren wyd en star, „Weer een verpleegster! Dat zyn er vier..." Met plotseiingen argwaan richtte ze zich tot liaar collega. „Waarom belde de dokter op?" „Om te zeggen, dat we extra-voorzichtig zouden zyn." „Dus hy ls in de buurt?" „Weineen. De dokter zei dat het slacht offer al drie of vier dagen dood moest zyn, Hy Ji natuutiyk al myien ver weg." „O, ny kan dlchterbg zgn dan u denkt." Zuster Hanna keek onwillekeurig naar de voordeur. Ze had een gevoel alsof haar h'-efd zou barsten het was haar onmoge lijk om behoorlijk te denken. Maar ergens achter in haar bewustzgn hamerde, pg'nlgk en zonder ophouden, een vraag: Had ze iets vergeten? Het gezicht van de krampachtig-trekken- de lippen van Zuster Claire herinnerde haar eraan, dat ze kalm moest zgn voor twee. „Ga naar den patiënt terug," vermaande ze, „dan zal ik onderwijl voor eten zorgen. We zullen ons allebei flinker voelen als wa wat hebben gehad." (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1