Aan de Heldersche Jugd. HERMAN NYPELS' KUNSTHANDEL LIJSTENMAKERIJ VAN WILLIGEN Julianadorp Een Sint-Nicolaasmiddag te Julianadorp. Gallantsoog. Breezand, Anna Paulowna. SINTERKLAAS komt in MODE-MAGAZIJNEN Wieringen Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 NOVEMBER i(»S. St. Nicolaas kijkt altijd eerst bij de fa. WORMHOUDT, SPOORSTRAAT 12 - Tel. 380! Zaterdagmiddag 2 uur in café Kossen. EN MET GROTE SORTERING TEGEN LAAGSTE PRIJZEN 't Zand. tloelie Bocli Voerna Kwee Poelie Woelic Glori Vqq Deze scboone negerspreuk Klinkt wat vreemd maar toen wel leuk- Kindje, goed onthouden hoor; Wie goed bleekt, bleeld met Sneeuwwitgloor, DAAR V1NOT Hij: Eer- prachtige keuze tu*e dooien Cigareften, Uister Sigaren, alleraardigste «ookers- benoodi gdheden en zelfs dit jaar o n b r e e k- b a r e P ij p e n (schriftelijk gegarandeerd) van f 0.95 en f S.25 Er ia een regeeringscommiasie, die het vis- scherijvraagstuk in onderzoek heeft. Deze commissie is van oordeel, dat, ten einde rationalisatie van den afzet en stabili satie van de prijzen te verkregen, het noodza kelijk is, dat alle visschers, die deelnemen aan de groote aeizoenvangster» wettelijk verplicht worden één groote verkoopsorganisatie te vor men, die volgens enkele leden der commissie tevens andere economische en sociale belan gen van de visschers moeten behartigen. De minderheid ia tegen een dergelijke gedwongen organisatie. Deze minderheid verzet zich tegen een door de wet opgelegde organisatie van de visschers wanneer niet een groote meerderheid zich bij een referendum voor organisatie uit spreekt. Benige leden der commissie hebben de re geering geadviseerd de Noorsche treilvisscherij te verbieden. Daar van Noorsche zijde herhaal delijk tegenover Engeland en Duitschland de wenschelijkheid van beperking van de treil visscherij is betoogd, acht men het gewenscht ten spoedigste maatregelen tegen Noorsche treilerreederijen te namen, en wel door treil visscherij van Noorsche havens uit te ver bieden. Tot zoover deze correspondentie, maar dit Noorsche vraagstuk zal blijken aanstonds van internationale beteekenis te worden. Het wordt immers een kwestie van overbe- vissching en nu gaan er in sommige landen (Nederland, Noorwegen b.v.) stemmen op om maatregelen tegen overbevissching, waardoor enkele bedrijven in het eigen land schade on dervinden, maar deze maatregelen lossen het vraagstuk in zijn kern niet op. Wanneer dit vraagstuk van overbevissching, hetwelk er inderdaad is, niet internationaal wordt geregeld, zal er kwalijk iets tot beteu geling van het euvel tot stand komen. Het in deze correspondentie genoemde ver schijnsel, dat de deelneming aan bepaalde vangsten zoodanig gestegen is, dat er geen plaats —eer is voor allen, demonstreert zich ook hier reeds, b.v. ten opzichte van de gaT- nalenvisscherij, waarop zich allerlei schuiten hebben :worpen, die eertijds deze visscherij niet uitoefenden, zoodat het dunne spoeling wordt voor de visschers, die jaar en dag gar- na'envisschcrs zijn geweest. Als een loopend vuurtje ging het bericht door XJmuiden, dat de trawler IJM. 71 „Bloo- mendaal" een besomming had gemaakt van 7700 gulden. Deze vangst is niet verkregen door het ma ken van een lange reis, maar door de omstan digheid, dat er goede vischgrond werd aan getroffen op het z.g. Zand. De „Bloemendaal" had 830 manden visch. Een andere trawier, die een vangst van 900 manden had, maakte 4000 gulden minder be somming, wel een bewijs,dunkt ons, dat de kwaliteit visch van de „Bloemendaal" zeer suoerieur moet zijn geweest. wordt te XJmuiden veel versche haring aangevoerd, die voor een belangrijk gedeelte door de binnenlandsche markt wordt opgeno men en voor een ander deel naar Duitschland en vooral België gaat. CORRESPONDENTIE. J. D. Zóó jong en nu reeeds zóó slecht ja, dat ware de juiste kwalificatie voor den „Benjamin" onzer rubrieken mijnheer D., in dien U gel(jk had. Ten eerste echter zijn de gemaakte regelen niet door den vermeen de muziek-verslaggever uitgebroed, doch door een ander. Ten tweede (en dit vinden we jam mer!) ontging XJ de feitelijke bedoeling der F. en G., die "men nimmer au-serieux moet nemen (zooals nadrukkelijk in de inleiding van 't eerste F. en F. geschreven werd). Doet men dat wel ja dan is Benjamin te slecht om waar te zijn. WINKELNIEUWS. Zaterdagmiddag heeft de heer G. de Croos zijn nieuwe groenten- en fruitwinkel geopend. Hij mocht het genoegen smaken daarbij veel belangstelling van het publiek te hebben, waaronder er velen waren, die bloemen aan boden. De winkel, die nu den hoek Proeftuinweg Jac. v. d. Veerstraat vormt, heeft ter plaatse veel verfraaid. Van binnen biedt de ruime winkel een gezellig aanzien. De nieuwste soort weeginstallatie is aangebracht en de voor raad. die voor elk wat wils biedt, Is er op gericht, de cliëntele op de vlugste en cou- Iantste wijze te bedienen. CONCERT VAN HARMONIE „KUNSTZIN". Het seizoen werd Zondagavond door de muziekvereeniging „Kunstzin" geopend met een openbare uitvoering in Café „Prins Hen drik". Het publiek had blijkbaar nogal belang stelling voor dezen avond, want de zaal was tamelijk goed bezet. De aanwezigen werden door den directeur welkom geheeten. Het uit een vijftal nummers bestaande programma, werd onder leiding van den heer J. v. Glabbeek zeer goed vertolkt. Na de pauze werd het vroolijk spel in twee be drijven van Frits van Duinen: „Het wegge stopte Pleegkind", door 2 dames en 4 heeren opgevoerd. Het stuk, hetwelk in hoofdzaak een liefdesgeschiedenis is, eindigde voor alle partijen met gunstig resultaat, behalve voor oom den rentenier, die zich gewonnen moes ten geven... de medewerkenden vertolkten op uitstekende wijze de verschillende rollen. In de pauze waren lootjes verkocht, waarop men 2 taarden kon winnen. Aan het slot bracht de heer van Glabbeek dank aan allen, die op eemgerlei wijze tot het slagen van den avond hadden medegewerkt. De bal-muziek die volgde, was van de „Kunstzin-Band" De „Heldersche Courant", die met groot succes Kindermiddagen heeft gehouden in de dorpen van de omgeving, heeft dit jaar ook gedacht aan haar jeugdige lezertjes in Koe gras en Julianadorp. Voor de meesten van hen is het immers bezwaarlijk den tocht naar Den Helder te maken, om den Kindermiddag daar bij te wonen. Dus besloot de Redactie naar Julianadorp te komen. Hetzelfde programma zal daar worden uitgevoerd als op de Kinder- middagen elders. Alleen zal voor prof. Samir Haofiem, Sint Nicolaas in eigen persoon, met zjjn zwarten knecht, het feest bewonen. De middag zal dus in het teeken staan van Sint Nicolaas, die aan verschillende jeugdige be zoekers aardige cadeaux zal uitdeelen. De kin deren moeten hun toegangsbewijzen bewaren. Deze toegangsbewijzen zijn genummerd en op verschillende van die nummers zullen nu prij zen vallen, die Sint Nicolaas dan aan de kin deren zal uitreiken. Het zal een middag van groot genoegen wor den, want behalve dat Sint Nicotaas komt, vermeldt het programma nog het voigende: Een speelman, een soort muzikaal wonder, zal op verschillende instrumenten populaire wijsjes voor de bezoekers spelen, die zij zelf mee kunnen zingen. Dat zal stemming in de zaal brengen. Een snelteekenaar toovert schetsen, die kinderen uit de zaal hem opgeven, op het bord. Het Heldersche Courant twaalftal, samen gesteld uit kinderen van abonné's, opent den middag met een tableau, waarbij de kinderen in de zaal het Heldersche Courant lied zingen, dat bij den ingang wordt uitgereikt, en ver toont verder „licht"-dansjes, voert voordrach ten en leuke versjes uit, waarbij de kinderen in de zaal bij verschillende nummers een werkzaam aandeel hebben. Jan Katrol, een van de grootste grappen makers, van Den Helder, zal de kinderen doen schateren van het lachen. Aan het einde van den middag zal aan alle kinderen nog een versnapering worden uitge reikt. Wij hopen met elkander een middag van echte, gezonde pret te hebben, een middag waarop, zooals we eerder zeiden, de kinderen nog lang terug zullen zien. Men zal lachen, men zal schateren van het lachen, daar voor staan wij ln Men beware de kaart goed» omdat op enkele dezer leuke verrassingen zullen vallen. Een versnapering zuilen bovendien alle jeugdige bezoekers krijgen. Dus, jongens en meisjes en ouders, tot morgenmiddag. En wat deze feestmiddag nu kost? Wel, w(j hebben niet één van de kinderen willen buitensluiten en waar we weten dat de financieele toestand voor velen in Koegras zorgelijk is, hebben we den toe gangsprijs gesteld voor kinderen van abonné's op 0.05. Voor kinderen van niet-abonné's f 0.10. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bijl tien heer I. J, Gaakeer, Schoolweg 56 en bij den heer Jac. Wcidema, Loopuyfc- park 1. Wacht niet te lang met het koopen van kaarten» opdat ge niet teleurgesteld wordt, zooals tal van kinderen in Den Helder, waar de groote Casino-zaal, met haar negenhonderd plaatsen, reeds totaal uitverkocht is. TREKKING VERLOTING V.V.C, Zaterdagavond vond in Hotel „Duinzicht" de trekking plaats van de verloting ten bate van de plaatselijke voetbal-vereeniging. De hoofdprijs, een rijwiel viel op no. 693, welk lot in het bezit was van den heer P. Glijnes, welke in de zaal aanwezig was. e ui 'iZ CL, Lotn. Prijsn. Lotn. Prijsn. Lotn. Prijsn. c' O J Prijsn. a O 1 693 10 426 19 45 28 364 37 1196 2 796 11 1368 20 1182 29 1107 38 826 3 1090 12 1445 21 890 30 788 39 1465 4 576 13 1175 22 861 31 696 40 159 5 1429 14 620 23 850 32 1026 41 1312 6 1366 15 625 24 670 33 24 42 117 7 922 16 1356 25 563 34 1323 43 598 8 423 17 1448 26 253 35 478 44 1112 9 533 18 939 27 968 36 518 45 1114 R-K, TOONEEL, De R.K. Tooneelvereeniging gaf Zondag avond in de zaaKvan den heer Jb. Borst een opvoering van het tooneelstuk „Onder één dak". Een mooi stuk, dit tooneelspel in drie be drijven, een stuk, dat een behoorlijk stel dilettanten niet voor al te zv^are opgaven stelt en toch den toeschouwer van het begin tot 't einde boeit. De belangrijkste rollen werden verdienste lijk gespeeld. De wijze waarop b.v. de heer J. Mulder den ouden en ouderwetschen boer speelde was bijzonder goed (zijn grime, werk van den heer Polman uit Den Helder, ook). Maar Dora, Wolter en Jan, resp. gespeeld door mej. H. van Emmerik en de heeren Th. Weijers en J. Timmer, deden niet veei voor hem onder. Jacob, den schoolmeester, dien we immers herhaaldelijk door Jan, „schijnheilige koster" hoorden noemen, hadden we liever iets zalvender gezien en gehoord. .Maar ook zijn spel, evenals dat van de anderen, die we niet noemen, was toch zoo, dat een geheel ontstond, waarin de sterk constrasteerende karakters goed tot hun recht kwamen. Het décor was in den vereischten stijl. Ongetwijfeld hebben alle aanwezigen van liet goede spel genoten en kunnen dus de tooneelvereeniging en haar leider, de heer E. Big leringen, met voldoening op een goed ge slaagden avond terugzien. SOC. DEM. VROUWEN-CLUB. Mevr, Liefhebber-Borst, voorzitster van de S.D.V.C., heette Zaterdagavond in Veerburg van de aanwezigen in het bijzonder de spreek ster, mevr. Barbiers-Seelemeier, mej. Kater, de dames die de vrouwenclub van Wieringer- waard vertegenwoordigden en den Bravo-band, welkom. Deze nieuwe band opende daarop met het spelen van de Internationale, die door de aanwezigen staande werd meegezongen. Ook bjj het verder optreden in den loop van den avond bleken de vier bandleden aan het een voudig instrument (het mondorgel) een aar dig stukje muziek te kunnen ontlokken. Mevr. Barbiers-Seelemeier had de leuze van dit jaar: „Het plan van den arbeid wijst ons den weg," tot onderwerp van haar rede. Spreekster betoogde allereerst, dat met het aanvaarden van deze nieuwe leuze de oude leuzen niet afgedaan hebben. Zonder over den inhoud van het plan zelf te spreken, gaf ze als haar overtuiging te kennen, dat het plan geen slag in de lucht is en vond daarvoor ook een bewijs in de belangstelling van tegen standers van de partij. Spr. wees vervolgens op den invloed van de vrouw in het gezin en wekte aan het eind van haar, met groote aandacht gevolgde en met warmte uitge sproken rede, iedere vrouw op te zorgen, dat in haar gezin man en oudere jongens niet onbekend blijven met het plan, om op die manier een steentje bij te dragen aan den opbouw van het Socialisme. Een eigen tooneelclubje voerde nu het tooneelstuk „De twee zusters" op, waarin eveneens propaganda voor het Plan van den Arbeid gemaakt werd, en de aandacht en het luide applaus waren de bewijzen, dat ook deze vulling van den avond door het publiek werd gewaardeerd. Die waardeering bleek bovendien nog aan het einde van den avond, toen aan den heer G. Meuleveld. den leider van het clubje, met veel vriendelijke woorden van de voorzitster een cadeautje werd over handigd. Mej. A. Kater sloot het programma van dezen avond ,met de lezing van een gedeelte uit „Menschen in oorlog" een aanklacht tegen de vrouwen, die zich alleen maar kranig wil len houden als hun mannen naar het front moeten vertrekken, daar niet tegen in op stand komen en zelfs nog meer verheerlijkt zijn met een oorlogsonderscheiding van hun held, dan deze zelf. Van geheel anderen aard was de ook door haar gelezen schets „De Bons", waarom smakelijk gelachen werd. Het was intusschen twaalf uur geworden, toen mevr. Borst-Liefhebber met een woord van dank aan alle medewerkenden dezen feest avond van de Soc. Dem. Vrouwenclub sloot GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Anna Paulowna, op Vrijdag 29 Nov. 1935, des namiddags te half acht uur, ten Raadhuize. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeeiingen, w.o. goedkeu ringen van raadsbesluiten inzake medewerking tot liquidatie van de Coöp. Bloembollenveiling „Breezand" W.A. en het oprichten van de N.V, Bloembollenveiling „Breezand"; tot aankoop van de landarbeidersplaatsjes van W. Breider en J. J. Buschman; schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat hij geen termen heeft kunnen vinden om het uurloon in werkver schaffing weder op 27 cents te brengen; ver zoek van de landarbeidersbonden om wederom een toeslag te geven op de uitkeering uit de werkloozenkasbericht van den Minister van Soc. Zaken, waarbij voormelde toeslag wordt toegestaan, en de steunregeling gemeente we der geldig wordt verklaard. Ged. Staten hebben verzocht maatregelen te nemen voor de aansluiting dezer gemeente aan den Destructor te Schagen. 3. Voorstel om geen gebruik te maken van de bevoegdheid oni te bepalen, dat motor- rij tuigen en bakfietsen in de kommen der ge- F, I„, 11,11, nMii—nraai mm w—g— (UITKNIPPEN EN BEWAREN) Woensdag 27 No», van 4 tot 7 uur Zaterdag 30 3 7 Maandag 2 Gec. 7 Dinsdag 3 4 7 Weensdag 4 3 7 Donderdag 5 3 6 II kunt hein opzoeken op zijn knecht tijdelijk intrek heeft genomen,. Voor U allemaal een snoepje, voor hen die onderstaand versje pittig voor Sinterklaas opzeggen iets extra's. Sinterklaas mag ik U vragen Een mooi cadeautje in mijn schoen En loudt U dat, als U 't gaat koopen Bij Herman INypeBs willen doen. Als D wilt weten wat mij past Toe Ccijk dan in de uitstalkast. meente zonder de vereischte verlichting op den weg mogen stilstaan. 4. Adres van de afd. Schagen van het Ned. Onderwijzersgenootschap om mede te werken tot het in het leven roepen van een organi satie, die de tandheelkundige verzorging van de leerlingen der lagere school zal behartigen. 5. Verzoek van L. Duyzer om gebruik van een lokaal der o.l. schooi H voor Godsdienst onderwijs in Oud-Gereformeerde richting. 6. Verzoek van de Commissie tot voorlich ting voor eenvoudige voeding om gebruik te mogen maken van een lokaal van school II voor het houden van een kookcursus. 7. Voorstel om de betrekking van onderwij zer aan school UI op te heffen met ingang van 1 Januari a.s. en met ingang van dien datum aan den heer J. J. Zaadnoordjjk eervol ontslag te verleenen. 8. Verzoek van R. Janssen om tegemoetko ming in de reiskosten voor bezoek zijner kin deren aan de o.l. school I. 9. Voorstel tot oninbaarverklaring en ont heffing van aanslag in de hondenbelasting. 10. Voorstel tot aanvulling en wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur. 11. Verzoek van Ged. Staten om het gevoe len te mogen vernemen omtrent het voorne men tot verlaging met 5 van de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. 12. Voorstel tot het aangaan van een tijde lijke geldleening voor den dienst 1936. 13. Voorstel tot het aanvragen van een extra-bijdrage en een belasting-bijdrage voor 1936 uit het werkloosheidssubsidiefonds, 14. Rondvraag. Hippolytushoef EEN DURE HOLFARTIJ. J.l. Zaterdagmorgen sloeg de voor den ge laden groentewagen gespannen ket van de Gebr. Vroone in Hippolytushoef plotseling op hol, zoodat de diverse opgeladen groenten en fruit langs den weg rolden. Het beest had een geweldige vaart en kon deze bjj den hoek Kerkplein en Nieuwstraat niet stuiten, zoo dat het tegen 't hotel van den heer Kaan botste en met den kop door een groot spie gelruit terecht kwam, hetwelk versplinterd werd. Hier werd 't paard gegrepen, zoodat erger werd voorkomen 't Beest zelf kwam er goed af en bekwam slechts enkele schram men, die door den veearts werden verbonden. De wagen had ook nogal wat averq opge kropen, dóch persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Voor de betrokken personen liep dit ongeval dus alleen met wat materieelè schade best af. HEROPENING ZAAK P. LUYT Jzn De oude winkel is niet meer te herkennen, zoo luidde onze eerste opmerking. En wan neer de Duitsche ex-kroonprins nu eens een kijkje zau nemen, zou hij zeer zeker op merken: „Hast du gut gemaekt, Leut,,. De étalage is een stuk vergroot en wij zagen daar tal van gebruiks-artikelen liggen. Zelfs een complete waschmachine stond tus- schen fietsen, fluitketels en Dru-pannen. Men kan er tevens motorfietsen in alle grootten verkrijgen. De smederij wordt daar naast op den ouden voet voortgezet. Wij wenschen de fam. Luyt succes met haar zaak. UITVOERING „HARMONIE", Onder zeer groote belangstelling heeft onze muziek-vereeniging haar winter-uitvoering gegeven. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij op merken, dat het geheeie programma, zonder eenige uitzondering, feilloos werd uitgevoerd De directeur, de heer P. Kreijger (den Helder) heeft dan ook een compliment verdiend. Het applaus, dat telkens opging getuigde daar van. Van de numme's noemen wij „Si j'étais Roi" en „de lTtalienne Alger", welke ouvertures nu juist niet tot de makkelijkste behooren. Ook het amusements-programma, dat de leden van Harmonie ons te zien gaven, ge tuigde van goeden smaak. Een dankbaar publiek ging huiswaarts, na nog een dansje gemaakt te hebben. Naar wij vernemen wordt op 15 Dec. a.s. in Cinema de Haan een groote Home-train-wed- strijd gehouden. Er wordt reeds druk ge traind. VROUWENDAG TE WIERINGEN. Zondagmiddag hield de S.D.V.C., afd. Wie- ringen, in het „Eigen Gebouw" de Vrouwen dag. Ruim 80 vrouwen hadden aan dezen op roep gevolg gegeven. Er werd een varieerend programma afgewerkt. De rede van Mevrouw M. Migielse—Velthuis uit Hoorn gaf weer, wat de inhoud van het Plan van den Arbeid voor de vrouw beteekende. Daarna kreeg men zang van Mevr. D. KuiperKooij en een propagan distisch tooneelstukje „De twee Gezusters", dat goed vertolkt werd door eenige vrouwelijke leden van V.I.O.S. ONGEVAL, De machinedrrjver J. I. van de N.V. Gebr. Kaan's Vervoer-Mij„ kwam bij het schoon maken van een scheepsmotor op onverklaar bare wijze in aan A ing met een brandende lamp, zoodat zijn kleeding vlam vatte en I. in een oogwenk in brand stond. Terstond sprong hij over boord in de haven en wist alzoo erger te voorkomen. Bij het weer aan boord komen, bleek hij vele brandwonden te hebben opgeloopen. AUTOBUSDIENSTEN, De vergunning van de N.V. Waco te Hoorn, tot het uitoefenen van een autobusdienst van Den Oever over De Haukes, Slootdorp, Wie ringerwerf en Medemblik naar Hoogkarspei en terug, is gewijzigd in dien zin, dat het trajectsgedeelte Wieringerwerf, Slootdorp komt' te vervallen. Aan de N.V. Habo te Alkmaar is vergun ning verleend tot het uitoefenen van een auto busdienst van Den Oever over De Haukes en Slootdorp naar Wieringerwerf en terug. JONGERENKRING. Vrijdag 29 November a.s., des avonds8 uur, houdt voornoemde Jongerenkring een bijeen komst in het nieuwe consistoriegebouw te Hippolytushoef. „NUT EN GENOEGEN" OPGEHEVEN. Op de, op Zaterdagavond 23 dezer bij Schrieken gehouden Algemeene vergadering der Ver. „Nut en Genoegen" alhier is be sloten om deze Ver. op te heffen. Met op één na algemeene stemmen werd dit besluit ge nomen. Redenen daartoe zijn de geringe be langstelling van de zijde van het publiek, te weinig leden dus, alsmede de slechte mede werking van de leden om bijdragen voor avonden, te vullen door eigen krachten, te leveren. Wel jammer van een en ander, als men bedenkt dat over ongeveer 2 weken de thans ter ziele zijnde ver. haar 20-jarig be staan zou hebben kunnen vieren. VEREENIGING „PLAATSELIJK BELANG". Algemeene vergadering der Vereeniging „Plaatselijk Belang", gehouden op Vrijdag avond 22 dezer bij den heer C. Modder. Aan wezig zijn 10 personen. De Vice-voorzitter, de heer W. Doedens, opent de vergadering met een woord van welkom, waarna hij hulde brengt aan het werk, door den thans vertrokken voorzitter, Dr. Oterdoom, voor de vereeniging gedaan. De secetaris, de heer A. F. M e ij erleest hierna de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Daar dit jaar de vereeniging 12% jaar bestaat, heeft de se cretaris een overzicht opgemaakt van het geen door de vereeniging in deze jaren is gedaan. Hiervan noteerden wij het volgende: 8 Febr. 1923 werd de vereeniging opge richt. Direct heeft men er zich toen voor gespannen om de wegen ln ons dorp verbe terd te krijgen, en met gunstig resultaat! Achtereenvolgens vond verbetering plaats "in de buurt, westzijde kanaal (rijks weg) en oostzijde kanaal. Vervolgens de toegang tot de vlotbrug westzijde, waarbij het brugwachtershuisje zoo leelijk in den weg stond. Medewerking tot de instelling van de C.V. Autobusdienst „Noord-Holland", dienst Den HelderAlkmaar werd verleend. Tevens is medegewerkt aan den destijds be- staanden autobusdienst Den HelderScha gen via ons dorp, van den ondernemer Van Scheijen. De aanleg van een proeftuin, waar voor destijds veel geijverd is, kon echter door omstandigheden niet doorgaan: Ten slotte heeft men gewerkt om hier langs den rijksweg een zoo broodnoodig rijwielpad te verkrijgen. Er werden totaal 5 algemeene en 27 bestuursvergaderingen gehouden. Aan het slot van het verslag wordt nogmaals hulde gebracht aan Dr. Oterdoom, onder wiens bekwame leiding dit alles geschiedde. Bestuursverkiezing. Hierna volgt verkiezing van een nieuw bestuurslid in de plaats van Dr. Oterdoom. Onze nieuwe arts, Dr. Boerma, verkrijgt bij de eerste stemming 6 van de 10 stemmen, zoodat deze is gekozen. Door beroepsbezig heden is deze niet aanwezig, doch zal met de benoeming in kennis worden gesteld. Volgt punt 4 der agenda: Aanleg rijwielpad door het dorp. Waterstaat heeft bepaald, dat bedoeld pad aan de westzijde van den rijweg (huizen kant) door ons dorp zal worden aangelegd. Dit heeft echter geeng^ins de sympathie der bewoners alhier en de door hen aangevoerde bezwaren kunnen we alleszins begrijpen. Voorzitter Doedens zeide over dit punt, dat hg reeds met Burg. Breebaart over deze kwestie sprak. Zij waren daarbij overeen gekomen om hier ter plaatse 2 paden, één rechts en één links van den rijweg te krijgen met aanwijzing van rechts voor doorgaand verkeer, doch deze bepaling niet toe te passen voor dorpsbewoners. De heeren Zwart en Blauw waren het hiermede lang niet eens, terwijl ook de overige aanwezigen niet accoord gingen met deze zienswijze. Verschillende bezwaren wer den n.l. aangevoerd tegen den aanleg van een rijwielpad langs de huizen, t.w. gevaar bij in- en uitrij van auto's en andere voer tuigen vanaf de erven der bewoners; groote last bij het in- en uitladen van goederen voor de vele winkeliers e.a.; de te geringe ruimte, welke overblijft voor de voetgan gers; de 3 benzinepompen, welke in den weg zouden staan; de parkeerende auto's, welke men nu behoorlijk aan de westzijde van den rijweg af kan zetten, doch bij aanleg van een fietspad aldaar, zullen deze geheel op den rijweg moeten blijven staan en zullen daardoor voor het doorgaand snelverkeer op den weg, welke toch al niet zoo breed is om uit te wijken en door de dikke boomenrtj een groot gevaar opleveren; de gevaarlijke hoeken westzijde voor een rijwielpad, bjj de „Hollandia" en Café Schrieken, en andere kleine bezwaren. De vergadering sprak zich dan ook algemeen uit vóór een rijwielpad achter de boomen langs den kanaalkant door ons dorp. Voorzitter Doedens zal zich, alsnu ge wapend met deze overstelpende bezwaren, met Burgemeester Breebaart tn verbinding stellen om alsdan, mede door diens bemidde ling, het thans bestaande plan van Water staat in gewenschten zin gewijzigd te krij gen. Op voorstel van F, Ran zal tevens ge tracht worden ook de A. N. W. B. hier voor te spannen en een deskundige van dezen Bond ter plaatse te brengen. Rondvraag. Bij de rondvraag verzocht de heer K. Zwart om jaarlijks tenminste één algemeene vergadering te houden. Dit werd toegezegd. Spr. wil daar leden contributie laten betalen. Hiertegen rijzen echter bezwaren. Voor z i 11 e r licht toe, dat alle bewoners van ons dorp in. de wijken I en K lid kunnen zijn; als zij willen kunnen zij allen op de vergadering komen en eventueele voorstellen indienen, welke betrekking hebben op het algemeen belang van dorp en inwoners, zonder daar voor contributie te betalen. Bij de oprichting is éénmaal geld gestort en daarvan is nu nog 128,94 in kas. Is dit bedrag weer op, dan zullen opnieuw vrijwillige bijdragen worden gevraagd, De heer Dekker zou in het reglement de woorden „Ud kunnen zijn" willen wijzi gen in: „lid zijn" met amschrijving daarbij. Vindt geen bijval. De heer Modder zou convocaties huis aan huis willen zenden bij voigende alge meene vergaderingen. Goedgevonden. Spr, merkt op dat door vele ingezetenen erf- pachtsrecht aan het rijk moet worden be taald voor boomen, hekken enz. Hierover zou echter op het oogenblik, volgens den. heer Zwart, welke deze zaak aan het rollen heeft gebracht, een proces gaande zijn tus- schen het Kadaster en Waterstaat. De uit spraak hierin zal aangeven of Waterstaat ai dan niet gerechtigd is tot deze heffingen. Zoo neen, dan zal gezamenlijk, door middel van „Plaatselijk Belang" worden opgetreden. De heer Zeeman bracht nog ter sprak» de onregelmatige distributie van Gemeente lijk grint op het wandelpad westzijde lang» de huizen. Getracht za worden in de toe komst hierin verbetering te verkrijgen. Onder dank voor opkomst en zakelijke be sprekingen volgde sluiting van deze voor ons dorp zoo belangrijke vergadering. BURGERLIJKE STANG, Van 22 tot en met 25 November. GEBORENCatharina Maria Pieternelia, d. v. Gerrit Dekker en van Catharina Maria Pieternelia Dekker; Gerberdina, d. v. Aart van den Brink en van Lamberta Johanna Lubbers. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Jongensjas. FEESTAVOND „VERDO NÏGE0". Vrijdagavond werd in hotel De Oranjeboom een feestavond gegeven voor leden en dona teurs van de Korfbalclub „Verdo Nigro". De zaal was matig bezet. De voorzitter der ver eeniging, de heer P. Eelman, heette de aan wezigen welkom, bïzonder de bestuursleden van de zustervereeniging, die eveneens aanwezig waren. Hierna werd opgevoerd het blyspei „Hen- kie", waarmede de opvoerenden succes oogst ten. De voornaamste rollen werden vervuld door de dames Nel Vermeulen, Dogger en Frouwtje Kikkert en de heeren Piet Vermeulen en Huib Vermeulen; alle rollen werden uitstekend ver tolkt. Een gezellig bai besloot dezen avond, OPGEPAST. In de afgeloopen week heeft de politie in onze gemeente bizonder veel aandacht geschon ken aan het opladen van vrachtauto's met het gevolg, dat verscheidene chauffeurs proces verbaal opliepen. Vooral bij vervoer van atroo waren veel auto's te breed opgeladen, Eier land, AANRIJDING IN EIERLAND. Maandag heeft nabij de hofstede „Vrucht baar Oord" op den hoofdweg in Eierland een aanrijding plaats gehad tusschen den vracht auto van den heer Dijkeen van De Cocksdorp en een met een paard bespannen venterswagen van den heer G. de Vr., van Oosterend. De wagen van De Vries bevond zich aan de verkeerde zijde van den weg en de bestuurder wilde den weg oversteken toen juist de vrachtauto aan kwam en tegen den wagen aanreed. Het paard sloeg door den schrik op hol; de berijder wist nog van den wagen te komen, terwijl het hol lende dier doorrende tot nabij „Melle". Daar kon men het tot stilstand brengen. De wagen was intusschen geheel vernield, doch de voor raad kruidenierswaren, die zich op dit voertuig bevond, was voor het grootste gedeelte onbe schadigd. HERSTEMMING HOOFDINGELANDEN. Maandag had in café Den Burg alhier d» herstemming plaats ter verkiezing van twee hoof dingelanden voor het waterschap. „De der tig gemeenschappelijke polders op Texel". Hierbij verwierven de heeren J, Keyser A& 131 stemmen; J. Kikkert Paulusz. 125 stem men; Sybr. Keyser Jbz. 249 stemmen en Jn, Vlaming Jacz. 251 stemmen. Uitgebracht waren 391 stemmen (een van onwaarde). Gekozen de heeren S. Keyser Jbz., en 3a Vlaming Jbz. MARKTOVERZICHT, Ondanks den geringen aanvoer van vee was Maandagmorgen het marktbezoek zeer groot; vermoedelijk was de stemming voor de Dertig Polders, die tijdens de markt plaats had, wel oorzaak van deze drukte. Veel handel werd gedreven in biggen; de prijzen liepen yeel uiteen, doch waren over het algemeen nog hoog; betaald werd gemiddeld 12 gulden per stuk. De slacbtvarkens op de boerderij loopen geleidelijk in prijs terug; thans wordt 18% h 19 cent per pond betaald. De wolvechandel was ditmaal onbeteeke- nend; runderen waren er weinig, een drieta gelde-koeien ging voor prijzen van ƒ.100. 0 140.per stuk; pinken brachten ongeveer 80.op; voor graskalveren betaalde men prijzen van 25 tot 60: nuchtere kalveren gemiddeld 10. Aan de eierenveiling daalden de eierenpri zen een weinig; betaald werd thans een nri^ denprijs voor eieren van 60 kg 5-20 Pcr

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10