Buitenlandsch Overzicht. Het Ongesloten Venster NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7679 EERSTE BLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 63ste JAARGANG Dekoningvan Griekenland in zijn land teruggekeerd Een nieuw jacht voor president Roosevelt. De klacht van den kapitalist. Fransch conflict aanstaande? CHINA EN JAPAN. Winterschoieis Oud-minister Van Dijk ie Singapore. De levering van electriciteit aan de provincie Noord-Holland. Feuilleton' Naar het Engelsch van ETHEL WHITE ra. COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÈN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bjj vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De Fransch'Duitsche toenadering doet stof opwaaien. Waarom wil Duitschland samenwerking met Frankrijk? Toenadering Frankrijk' Duitschland. Tot de weinige ge beurtenissen, die in de buitenlandsche politiek tot verheugenis aanlei ding geven, behoort de alom gesignaleerde toe nadering, die tusschen Frankrijk en Duitsch land als een der meest vermeldenswaardige. L'histoire se répète; er is wel eens meer toe nadering tusschen beide geweest moge de zich thans ontwikkelende vriendschap er een worden, gebaseerd op ideëele grondslagen, waarvan het voornaamste bestanddeel: Vrede voor altjjd moge zijn. Er is hel wat te doen geweest over de iet- Wat plotselinge gezindheid der Franschen om dichter tot Germania te komen. Wy lezen er O. m. over in de „Nw. Rott. Crt.": Frankrijk en Duitschland hebben elkaar een Vinger toegestoken. Dat is, vooral voor het oogenblik, een verschijnsel van groot belang voor den toestand in Europa. Het zal de posi tie van de Fransche regeering vergemakke lijken, in betrekking tot 't conflict met Italië. Want als men van conflict met Italië spreekt, dan denkt de Fransche burger aan conflict met Duitschland. Millioenen Franschen hebben met angst en beven hun regeering zien zwich ten voor den aandrang der Engelschen. „Wat men nu waagde, zou later met woeker worden terugbetaald, als Duitschland Frankrijk's vei ligheid zou bedreigen", zoo zeiden de voor standers. De bezorgde Franschman echter dacht niet aan later, maar aan de naaste toe komst. Zou Duitschland niet partij trekken van de verzwakking van Italië, en van de moeilijkheden der anderen met Italië, die niet kunnen uitblijven volgens hen, die zoo rede neerden En voorts: De Fransche politiek is, onder den invloed van deze overwegingen en stemmingen, steeds sceptisch geweest ten opzichte van de moge lijkheid van een verzoening met Duitschland. Briand heeft een tijd lang veel daarvoor kun nen doen, maar men volgde hem slechts in het besef, dat geen andere politiek meer dien- sUg kon zijn. Het beste bewijs daarvoor is, dat hij zelfs Poincaré mee kreeg. Laval echter was vol zelfvertrouwen. Hij gelooft in een politieken l(jm, met be hulp waarvan men alles aan elkaar kan verzoenen, bolsjewiki en fascisten, Abes- siniërs en Italianen, Engelschen en Ita lianen, Franschen en Duitschers, mis schien zelfs Hongaren en Tsjechen! Dat is een buitengewoon nuttig geloof, een geloof, dat bergen van haat zou kunnen verzetten. Maar wat vakkennis als kram mer van gebroken artikelen hoort er toch bij. Men moet rekening houden met de geaardheid der breukvlakken; het helpt niet ze, met wat lgm ertusschen, klakke loos tegen elkaar te drukken, onverschillig hoe goed de lijm is. Daarom heeft Laval zoovele teleurstellingen gehad in den laat- sten tjjd en daarom beschuldigt men hem wel van bedenkelijke ondeskundigheid op internationaal gebed. Nu heeft hij te worstelen met de mogelijk heid, dat zijn verdrag met Rusland, welks rati ficatie tot de eerste onderwerpen zal behoo- ren, die de Kamer nu in behandeling neemt, een echte toenadering tot Hitier in den weg moet staan. Ondanks deze moeilijkheden echter zal het gesprek van Frangois Poncet met Hitier naar beide kanten goed doen. De Franschen worden er als met den neus op het feit door gedrukt, dat Duitschland op het oogenblik zeer mee gaande gestemd is. zy hoeven daaraan niet voor alle eeuwigheid te gelooven, maar de ontdekking, dat van Berlijn vooreerst niets te vreezen is, zal hun reeds een hart onder den riem steken. Dan zullen zij zich weer met meer moed aan hun geliefkoosde, collectieve veiligheid wijden, die zij, toen het op erop aan kwam, zoo smadelijk hebben verwaarloosd. KAS NASIBU, de Abessjjnsche opperbevelhebber op het Zuidelijk front in Oost-Afrika. Waarom zijn de Duitschers zoo meegaande Deze vraag wordt in de N. R. Crt. gesteld en de hoofdartikel-schrij ver geeft er de volgende verklaring van: Duitschland vraagt ko loniën. Het kan die ver krijgen met geweld, door dreigement met geweld, of met vreedzame middelen. Geweld komt niet in aanmerking. Het zou Duitschland altijd meer kosten dan het kan opleveren. De behandeling van de Abessijnsche kwestie heeft geleerd, dat ook dreigen met ge weld een zeer gevaarlijk middel is geworden. Dat heeft in Duitschland diepen indruk ge maakt. In ieder geval echter moet men hebben ingezien, dat juist vreedzaamheid nu de beste kansen biedt. Als Italië eindelijk met zich zal laten praten, zullen de mogendheden iets op koloniaal gebied voor Italië moeten doen. Zelfs Hoare heeft dat erkend. Heeft ech ter het meegaande Duitschland, als het dan mede zgn aanspraken ter conferentie brengt, niet nog grootere rechten dan het weerbastige en reeds koloniën bezittende Italië? Duitschland moet een goede kans zien, in vrede veel te bereiken. Maar daarvoor mag het den Anschluss nicht verpassen. Is dit niet een aannemelijke verklaring voor zijn houding? Enthousiaste ontvangst. De Koning ontroerd. Koning George van Griekenland is Zon dag, na twaalfjarige ballingschap, met den kruiser „Helli" de Golf van Patras binnengevaren. Reeds des morgen 7 uur had de koning een blik kunen werpen op den Griekschen bodem. Op dat oogenblik n.1. was de kruiser ter hoogte van Korfoe gekomen, waar het grootste gedeelte van de bevolking den nacht was opgebleven om den terugkeerenren vorst een eerste geestdriftige ontvangst te bereiden. On danks den stroomenden regen hadden de bewoners in de open lucht overnacht, waarbij zij zich den tijd kortten met het zingen van volksliederen en met het dan sen op de muziek van guitaren. De haven van Korfoe was rijk met vlaggen getooid en tal van geestdriftigen waren er met rijk gepavoiseerde motorbootjes op uit getrokken om den koning tegemoet te varen. Anderen hadden zich een plaatsje veroverd op visschersbooten, die eveneens met vlaggen getooid, er op uit voeren om den koning ,e begroeten. De kruiser, die den koning naar zijn land terugbrengt, wordt geëscorteerd door twee torpedojagers. Toen de drie booten in zicht kwamen dreunde de lucht van het en thousiaste gejuich der menigte aan den oever en in de booten. De tocht door de Golf van Ithaka en de Golf van Patras werd voor koning George een ware triomftocht. Overal in de dorpjes en stadjes en op de eilanden, waarlangs de Helli" voer, stonden de menschen aan den oever opgesteld, waar zij reeds urenland had den gewacht op de komst van den koning. Overal voeren motorbootjes en zeilscheep jes den kruiser tegemoet en poogden dan den langzaam varenden oorlogsbodem langszij te blijven. Koning George bleef aan de railing staan en groette diep bewogen zijn vereerders aan de kust, die behalve met vlaggen, ook met olijftakken zwaaiden, het zinnebeeld van de royalistische partij. Na dezen zegetocht is de „Helli" tenslotte te Patras binnengeloopen en ook hier her haalden zich de geestdriftige tooneelen, die zich te Korfoe en de andere eilanden hadden afgespeeld. Duizenden en nog eens duizenden koningsgezinde Grieken hadden zich als een dichte haag aan de reede opgesteld. Met ge weldig enthousiasme werd de monarch, die slechts anderhalf jaar op den Griekschen troon heeft gezeten en toen in ballingschap ging, maar overigens nooit afstand van zijn rechten heeft gedaan, ook te Patras verwel komd. Wat is E.K.C.O.? President Roosevelt schaft zich een nieuw jacht aan om in zijn weekend uitstapjes te maken op de rivier Potamac, waarvan hjj bijzonder veel houdt. Het oude regeerings- jacht Sequoia wordt buiten dienst gesteld en vervangen door de 165 voet lange kustwacht patrouilleboot Electra, die twee jaar geleden is gebouwd. Roosevelt heeft medegedeeld dat de Elee tra met marinepersoneel zal worden bemand en dat zg groot genoeg zal zyn om het ge zelschap van den president te bevatten te zamen met het detachement van den gehei men dienst, dat den president permanent be waakt. De Sequoia was zoo klein, dat de agenten van den geheimen dienst steeds in een andere boot moesten volgen. !/s van zijn inkomen voor de regee ring. De beroemde New Yorksche bankier John Pierpont Morgan is dezer dagen met de Be- rengaria te New York aangekomen uit Eu ropa. De bankier constateerde, dat, tenzij de Amerikaansche' regeering een aanzieniyke verlaging der uitgaven invoert, en zeer aan zienlek besnoeit op de belastingen, alle for tuinen in de Ver. Staten binnen dertig jaar zullen zyn uitgeroeid. Iedereen, die op het oogenblik geld verdient, zeide Morgan, werkt acht maanden van de twaalf voor den zak van de regeering. UITBREIDING AMERIKAAN SCH VLOOTPERSONEEL TOT 100.000 MAN. President Roosevelt heeft een verhooging van de sterkte van de vlootmanschappen met 4000 man aangekondigd. Hij zal in de eerstvolgende zitting van het congres daartoe een crediet vragen van 3.600.000. De sterkte van de vlootbemanning be draagt thans 96.000 man. PRESIDENTSCHAP VAN TSJECHO- SLOWAKÏJE. Naar aanleiding van de berichten als zou president Masaryk met het oog op zyn ge zondheidstoestand zqn ambt binnenkort neer leggen en worden opgevolgd door dr. Benesj, kan worden gemeld, dat deze berichten eenigs- zins voorbarig zijn. ZILVERVLOOT AANGEHOUDEN. Buitenlandsche kruiser trachtte met 3 millioen dollar Kanton te verlaten. Het Chineesche olad „Toenpa" bericht, dat een buitenlandsche kruiser van niet genoemde nationaliteit met een lading van drie millioen zilverdollai met onbekende bestemming uit Kanton is vertrokken. Het schip is echter door een Chineeschen kruiser, bijgestaan door vlieg tuigen, aangehouden en naar Kanton terug gebracht. MOORD-HAUSSE IN DE VER. STATEN Blijkens een door de Metropolitan Life In surance Company uitgegeven overzicht is het sterftecijfer in de Vereenigde Staten, zoowel ten gevolge van ongelukken als ten gevolge van moord, het hoogste van de geheele be schaafde wereld. In een jaar zijn gemiddeld ongeveer 100.000 dooden bij ongelukken te betreuren, waarby komen 12.000 moorden. Dit cijfer voor de moorden is 18 maal zoo hoog als dat in Engeland en Wales, terwijl het cijfer voor de ongelukken ongeveer het dubbele van dat in Engeland is. Het rapport noemt de oorzaak een tamelijk algemeene on verschilligheid voor de waade van het men- 8chenleven. ikwoord'lijlc - zij HAAS' Azijn! De politieke situatie in Frankryk is nog steeds onzeker. De spanning tusschen de re geering en de financieele commissie duurt voort. De „Oeuvre" meent dat er niet aan getwyfeld kan worden, dat de regeering zich op het gebied van de pensioenrege ling tegen de wenschen der financieele commissie zal voortzetten. Dientengevolge is het onvermydelijk, dat het tot een conflict komt. Op den voorgrond staat in alle kam pen de quaestie van de rechtsche bonden. De linkerzijde heeft haar beslissing tot Woensdag uitgesteld omdat zy de be sluiten van den ministerraad van Dinsdag wil afwachten. Inmiddels werkt Laval aan zyn groote radiorede. De „Oeuvre" meent te weten, dat ht) ongeveer het volgende zal verklaren: „Wanneer men een politieke crisis wil om tot devaluatie van den franc te komen dan doe ik aan devaluatie niet mee. Indien men de crisis wil om een Duitsch-Fransche toenadering te voor komen, dan zal ik daartoe niet bereid zijn. Ik wensch den franc en den vrede te handhaven. Men kan mg ten val bren gen, doch dan verzoek ik, dat ten volle te doen en niet by stukjes en beetjes, en dan mag men naar een opvolger zoeken." Een gewapende poging te Tientsin. Generaal Soeng Tsje-joean, oppercomman- dant van de Chineesche troepen in Peiping en Tientsin heeft naar het agentschap Rengo meldt, onmiddelüjk na de onafhan kelijkheidsverklaring van Oost-Hopei, drie compagnieën infanterie naar Toentsjou, de hoofdstad van het afgevallen gebied gestuurd. De Japansche militaire autoriteiten heb ben tegen dezen maatregel geprotesteerd, zich beroepende op den wapenstilstand van Tang koe, waardoor aan Chineesche troepen het betreden van de gedemilitariseerde zóne werd verboden. Volgens berichten uit Tientsin hebben 8000 Chineezen in die stad een betooging gehou den, waarin eveneens op de autonomie van Tientsin wordt aangedrongen. Te Tientsin vreest men voor burger oorlog. Te Tientsin vreest men, dat er in deze stad burgeroorlog zal uitbreken of dat er een staat van beleg zal worden afgekondigd. Tot dus ver is echter nog geen enkel schot gelost, al is de toestand ook zeer gespannen. KOM!«J3^>S AUTOMATIC DAG EN NACHT BEZORGING f 0.25 PER PORT IE Maritieme verdediging van ons Indië. In het „Berliner Tageblatt" lezen wij een bericht uit Singapore van 22 dezer, waarin wordt medegedeeld, dat de „Straits Times" melding maakt van het bezoek van oud minister Van Dgk aan Singapore. In het gou verneursgebouw te Singapore, aldus het be richt, is ter eere van den heer Van Dgk een banket aangericht, waaraan onder anderen Generaal-majoor Erwin, de commandant der Britsche troepen in Malakka en Commodore Mark-Wardlaw aanzaten. De „Straits Times" stelt de vraag, of dat banket het besluit is geweest van een belangrijke conferentie over de gemeenschappeiyke verdediging van Ne- derlandsch-Indië. In een persgesprek zou oud-minister Van Dgk hebben gezegd, dat het een geluk voor Nederlandsch-Indië is, dat de vlootbasis te Singapore tot een der sterkste steunpunten ter wereld is uitgegroeid. Tusschen Neder land en Groot-Brittannlë zou volkomen een stemmigheid bestaan over de middelen ter verdediging van Indië. WATER- EN ELECTRICITEITSTARIEVEN IN NOORD-HOLLAND. Het lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, de heer P. G. v. Engelen (Kath. Dem, Party) heeft de volgende voorstellen inge diend lste. De Staten van oordeel, dat de huidige tarieven voor levering van electriciteit direct aan huis, onvoldoende rekening houden met koopkracht en gezinsbehoefte van den ver bruiker, achten het dringend noodzakelgk, dat juist in deze zorgvolle tgden de sociale functie van het door de Provincie geëxploiteerde Electriciteitsbedrijf meer nog dan tot dusver ten volle tot haar recht komt, noodigen mitsdien Gedeputeerde Staten uit een tariefsregeling te ontwerpen, die rekening houdt met koopkracht en gezinsbehoeften van de verbruikers. 2de. Een voorstel betreffende de (P.W.N) tarieven, berustend op dezelfde progressieve grondslag. Beide voorsteilen zullen vermoedeiyk reeds Donderdag a.s. in behandeling komen. Protest van de gemeentebesturen. De gemeentebesturen van Hilversum, Bua- sum en Alkmaar hebben aan de leden van Provinciale Staten van Noord-Holland een nota verzonden, ter uiteenzetting van hun standpunt ten aanzien van het vraagstuk van de electriciteitsvoorziening in dit gewest. Reeds gedurende verscheidene jaren be staat in de provincie Noord-Holland een zeer groot meeningsverschil tusschen gemeente besturen en het provinciaal bestuur wegens het streven van de provincie, om aan de leve ring van electrischen stroom en-gros aan de gemeenten een einde te maken en vervolgens de levering van stroom aan huis in die ge meenten door het provinciaal electriciteits bedrijf zooveel mogelgk te bevorderen. De genoemde gemeentebesturen zgn van oordeel, dat de Noord-Hollandsche provin ciale bedrgfspolitiek, welke er toe leidt, de afloopende contracten met de gemeente in zake levering van electrischen stroom niet 8) In de keuken zette ze brood, boter, kaas, een stuk koud vleesch op een blad bgeen, met een flesch stout voor Zuster Claire en een kop chocolade voor zichzelf. De verpleegsters gebruikten hun maal tijden op de slaapkamer, die verbinding had met de kamer van den zieke, om als het ïiooclig was,^ direct bg de hand te kunnen Zij).. Toen de nachtzuster binnentrad, span de Zuster Hanna haar oogen in, of ze mis schien het geluid van Glendower's stem kon opvangen. Haar heele hart verlangde die te hooren, al was het nog zoo vaag. „Hoe is de patiënt?" vroeg ze „Best." „Mag ik even een kgkje nemen?" „Neen," klonk het stroef, „u hebt geen dienst." Zuster Hanna merkte niet zonder inwen dig amusement op, dat het eerste, wat de verpleegster deed, toen ze ging zitten, was haar ongemakkelijke schoenen uit te schop pen. Toen vervolgde ze op eenigszins zuren toon: „U schijnt een bgzondere belangstelling voor den patiënt te hebben, Zuster." „Dat is heel begrgpelgk," verdedigde Zuster Hanna zich glimlachend, terwgl ze brood sneed. „De dokter zegt, dat mg de eer toekomt, dat hg het opgehaald heeft." „Aha! De dokter is, geloof ik, erg met u Ingenomen." Zuster Hanna was volstrekt niet ingebeeld, maar ze was genoeg vrouw om te weten dat ze diepen indruk op den forschgebouw- den, jovialen dokter had gemaakt. De groene schittering van jaloezie in Zus ter Claire's oogen deed haar voorzichtig op merken: „Dr. Jones is vriendelgk tegen iedereen." Maar ze had een te open en ongecompli ceerde natuur, om haar verrukkelgk geheim in zich te kunnen opsluiten. Bovendien, ze waren twee vrouwen, die te zamen een ern stige beproeving moesten doorstaan en ze wilde een schakel van vriendschap tusschen zich en Zuster Claire leggen. „Ik voel, dat u me scheef aankijkt om myn vergeetachtigheid. Maar wat er met dien zuurstofcylinder gebeurd is, was een gevolg van overmatige inspanning. Ik was in vier dagen en nachten niet uit de kieeren ge weest." „Waarom is er dan niet eerder een tweede verpleegster gekomen?" „Om de kosten. De professor geeft alles wat hg heeft om de menschheid rijker te maken, maar zelf is hij betrekkelijk arm. En daarbij, ik wilde liefst zélf alles voor hem doen. Ik heb er pas in toegestemd dat u kwam, toen Dr. Jones zei, dat ik het op die manier geen twee dagen meer zou volhou den." Ze zweeg en staarde een oogenbiik ver legen naar haar handen. Toen: „Ik hoop niet dat u me voor een flapuit houd, maar ik moet het iemand vertellen. Ik ga met den professor trouwen." „Als hg blijft leven..." „Maar hg is nu buiten gevaar." „Het is niet verstandig om zich vroeg te verheugen." Zuster Hanna voelde een prik van angst. „Verbergt u iets voor me? Is hg erger?" „Neen. Hij is hetzelfde. Maar ik dacht er aan, dat mr. Jones een spaak in het wiel zou kunnen steken. U het t hem aangemoe digd. Ik heb gezien hoe u tegen hem glim lachte. Het zijn de lichtzinnige vrouwen van uw soort, die de ellende ir de wereld bren gen." Zuster Hanna was diep gegriefd door de onrechtvaardigheid van den plompen, ombarm- hartigen aanval. Maar toen ze naar het in kramp vertrokken gezicht van de andere jonge vrouw keek, zag ze dat ze verteerd werd door jaloezie. Het eene leven lag in de schaduw, het andere in den zon. Het contrast vervulde haar met medelijden. „Laten we geen ruzie maken," zei ze zacht. „We moeten met z'n tweeën een vreeselijken nacnt door en we hebben alleen elkaar om op te steunen Als u <-ok iets overkomen zou, zooals juffrouv lies, zou ik me eenvoudig geen raad weten.'' Zuster Claire zweeg enkele sconden. „Ja, inderdaad, we zijn met z'n beiden," herhaalde ze toen, langzaam en nadrukkelgk. En dan al die ieege kamers, boven en bene den. Wat is dat?" Uit de hall klonk het gedempt geluld van kloppen. IV. Zuster Hanna sprong overeind. „Er is iemand aan de voordeur..." Zuster Claire's vingers sloten zich half om haar arm, ais yzeren ringen. „Blijf zitten! Hij is hel..." De twee vrouwen staarden elkaar In ont zetting aan, toen het kloppen doorging. Het werd luider en dringender. „Ik ga naar beneden," zei Zuster Hanna. „Het kan best Dr. Jones zijn." „Hoe kunt u daar zekerheid van krggen?" „Door zijn stem." „Maar dat is waanzin. Een ander zou zgn stem kunnen imiteeren." Zuster Hanna zag de zweetdruppels op zuster's Claire's voorhoofd, op haar wangen, rondom haar mond. De angst van de ander gaf haar een gevoel van kracht. „Ik moet weten wie het is," verklaarde ze beslist. „Het kan heel belangrgk nieuws over den moord zgn." Zuster Claire trok haar weg van de deur. „Wat heb ik gezegd? U bent het gevaar! U hebt alweer vergeten." „W&t vergeten?" „Zei Hes niet in géén geval open te doen?" Zuster Hanna liet het hoofd hangen. In beschaamd zwijgen ging ze zitten. Het kloppen hielp op. Na een korte onder breking hoorden ze het echter weer, nu aan de achterdeur. Zuster Claire veegde haar gezicht af. „Hij wii erin.". Nogmaals legde ze haar hand op Zuster Hanna's arm. „U beeft zelfs niet. Bent u nooit bang?" „Alleen voor spoken." Ondanks haar vertoon van moed, sidderde Zuster Hanna inwendig over haar eigen des peraat besluit. Zuster Claire had haar zoo even beschuldigd door haar vergeetachtig heid een groot gevaar voor de andere bewo ners te zijn. Dus was het niet meer dan haar plicht opnieuw het heele huis rond te gaan, om te zien of ze inderdaad wat vergeten had, of, als dat niet zoo was, om haar han gen twijfel tot zwijgen te brengen. „Ik ga naar boven," zei ze scherp; „ik wil uitkgken." „Het blind van een der vensters los ma ken?" Zuster Claire's opwinding sloeg over tot een soort hysterie. „Dat zult u laten! Ik waarschuw u... er gebeurt iets vreemds in dit huis!" Zuster Hanna voelde zich koud worden. Had Zuster Claire gelgk, of speelde haar overspannen fantasie haar parten? Maar als zg, daar haar ellendig geheugen, de oorzaak was van dat er gevaar dreigde, dan moest ze nu de anderen beschermen, al zou het haar eigen leven kosten. Ze moest zich dwingen de trap op te gaan. Haar kaars, flakkerend door den tocht, be- volkde de muren met misvormde gedaanten. Toen ze het bovenste portaal bereikte, zon der zich tyd te hebben gegund om stil te staan en na te denken, stapte ze resoluut het laboratorium en vervolgens het aan grenzend vertrek binnen. Beide ruimten waren leeg; de blinden za ten stevig gegrendeld voor de ramen. Al i haar moed verzameld, vervolgde zg haar weg naar de dakkamer. Onder het venster daarvan was een steil, onbeklimbaar stuk dak, zonder goot of iets van dien aard, waaraan iemand houvast zou hebben. Over tuigd dat hier zich niemand toegang kon verschaffen, maakte zg het blind los en opende het raam. De koude nachtlucht verkwikte haar en gaf haar haar kalmte terug. De regen had opgehouden en een vrg sterke wind was opgestoken. Wolkenslierten werden in snelle vaart langs een telkens-ver dwijnende maan gedreven. De donkere sil houetten der heuvels waren zichtbaar tegen de duisternis, maar verder viel niets te on- drescheiden. Zuster Hanna bleef een poosje bij het ven ster, verloren in gedachten aan Glendower. Het was een zoete troost te denken aan het geluk dat haar wachtte, wanneer deze nacht van verschrikking maar eenmaal voorby zou zgn. Het verlangen om hem te zien, werd steeds heviger, zoo hevig, dat zg het ten slotte niet meer weerstaan kon. Zuster Claire's woorden hadden tengevolge, dat ze zich niet heelemaal gerust over hem voelde. Al was het dan een schending van de wetten der beroepsétiquette, ze moest zich met eigen oogen overtuigen, dat alles goed was. Ze liet het venster open, zoodat wat van de koele nachtlucht het huis kon binnen dringen en slipte steels naar beneden. Op de tweede verdieping toefde ze even om haar eigen kamer en die van Zuster Claire te in- specteeren. Niets wees op onraad. Juffrouw lies, wier slaapvertrek eveneens op deze étage lag, snurkte met vervaarlijk rumoer. De ziekenkamer had twee deuren. Een kwam uit in de kamer van de verpleegsters, waar Zuster Claire nog aan den maaltijd zat; de andere voerde naar het portaal. Door deze deur ging Zuster Hanna binnen en ze had haar voet nog niet over den drem pel, of ze wist dat het voorgevoel der liefde haar niet bedrogen had. Het wés niet goed met den patiënt. Zgn hoofd bewoog wild en schokkend op zgn kussen heen en weer. Op zyn gezicht lag een vurige blos. Toen ze zacht zijn naam noemde, staarde hij haar aan, een koortsachtige schittering in zijn grijze oogen. Hij scheen haar niet te herkennen, want Inplaats van „Hanna" mompelde hg „Zus ter". „Zuster, zuster." Toen liet hij een paar klanken hooren, waaruit ze „man" meende te verstaan en viel terug in haar haastig- uitgestrekte armen, bewusteloos. Zuster Claire kwam de kamer binnen op haar verschrikten kreet. Ze voelde Glendo wer's pols en zei op drogen, maar veelbe- teekenenden toon: „We zouden nu zuurstof kunnen gebrui ken." Zuster Hanna richtte een paar smeekend oogen op haar. „Zal Ik Dr. Jones opbellen?" vroeg ze kleintjes. „Ja." Het leek een nimmer-eindigende, booze droom, toen ze geen verbinding kreeg. De telefoon, de verbinding met de buitenwereld, was plotseling een lichaam zonder leven. Zuster Claire verscheen op het portaal. „Komt de dokter „ïk ik kan geen gehoor krggen." Zuster Hanna vocht met haar tranen." Hoe kan dat in vredesnaam komen?" „Waarschynlgk is een doode klimoptak tusschen de draden geraakt, of zoo iets", klonk het koel. „Maar het hindert niet; de patiënt slaapt rustig." Zuster Hanna's gelaatstrekken verrieden geen verlichting. Alsof de schokken van de laatste, luttele minuten, de stilstaande ma chinerie van haar hersens weer in beweging hadden gezet, herinnerd' ze zich nu, met een feilen priemenden prik, wit ze vergeten had. Het raam van de provisiekamer... (Slot volgt.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1