Aan de Heldersche Jeugd. HERMAN NYPELS' u De strijd in Abessinië. FUNSTHANDEL LIJSTENMAKERIJ VAN WILLIGEN! St. Nicolaas kijkt altijd eerst bij de fa. WORMHOUDT, SPOORSTRAAT 12 - Tel. 380! SINTERKLAAS komt in MODE-MAGAZIJNEN Marineberichten. 6 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 NOVEMBER 1935- BUITENLAND Het bezoek van haille Selassie aan Harrar. De verdediging der stad. De toestand aan de fronten. Het 54ste Italiaansche legerbericht. EN MET GROTE SORTERING TEGEN LAAGSTE PRIJZEN Italië afwezig bij a s maritieme conferentie De verscherping der sancties uitgesteld Het embargo op petroleum. De strijd om Noord-China Onlusten in Noord' Brazilië. GEMENGD NIEUWS Verrassend vonnis over bisschop van Meissen geveld. Calabrië wordt ernstig geteisterd. Zeventig visschers in levensgevaar. Weer een schandaal-zaak in Spanje. Vuurspuwende berg in werking. Huiszoeking: bij den bisschop van Berlijn. BINNENLAND Begrooting -van defensie. De nieuwe spelling. Werktijden voor chauffeurs. Landdag van de R. «.-Staatspartij Hr. Ms. „Gelderland". Burgerlijke Stand van Den Helder. Haven van Nieuwediep Wat voor weer vandaag? DAAR VINDT HIJ: Een prachtige keuze luxe doozen (Sigaretten, kisten Sigaren, alleraardigste Rookers- benoodirdheden en zelfs dit jaar onbreek bare P ij pen (schriftelijk gegarandeerd) van f 0.95 en f 1.25 Er ia een regeeringscommissle, die het vis- scherijvraagstuk in onderzoek heeft. Deze commissie is van oordeel, dat, ten einde rationalisatie van den afzet en stabili satie van de prijzen te verkrijgen, het noodza kelijk is, dat alle visschers, die deelnemen aan de groote seizoenvangster, wettelijk verplicht worden één groote verkoopsorganisatie te vor men, die volgens enkele leden der commissie tevens andere economische en sociale belan gen van de visschers moeten behartigen. De minderheid is tegen een dergelijke gedwongen organisatie. Deze minderheid verzet zich tegen een door de wet opgelegde organisatie van de visschers wanneer niet een groote meerderheid zich bij een referendum voor organisatie uit spreekt. Eenige leden der commissie hebben de re geering geadviseerd de Noorsche treilvisscherij te verbieden. Daar van Noorsche zijde herhaal delijk tegenover Engeland en Duitschland de wenschelrj kheid van beperking van de treil visscherij is betoogd, acht men het gewenscht ten spoedigste maatregelen tegen Noorsche treilerreederijen te namen, en wel door treil visscherij van Noorsche havens uit te ver bieden. Tot zoover deze correspondentie, maar dit Noorsche vraagstuk zal blijken aanstonds van internationale beteekenis te worden. Het wordt immers een kwestie van overbe- vissching en nu gaan er in sommige landen (Nederland, Noorwegen b.v.) stemmen op om maatregelen tegen overbevissching, waardoor enkele bedrijven in het eigen land schade on dervinden, maar deze maatregelen lossen het vraagstuk in zijn kern niet op. Wanneer dit vraagstuk van overbevissching, hetwelk er inderdaad is, niet internationaal wordt geregeld, zal er kwalijk iets tot beteu geling van het euvel tot stand komen. Het in deze correspondentie genoemde ver schijnsel, dat de deelneming aan bepaalde vangsten zoodanig gestegen is, dat er geen plaats -er is voor allen, demonstreert zich ook hier reeds, b.v. ten opzichte van de gar- nalenvisscherij, waarop zich allerlei schuiten hebben worpen, die eertijds deze visscherij niet uitoefenden, zoodat het dunne spoeling wordt voor de visschers, die jaar en dag gai- nalenvisschers zijn geweest. Als een loopend vuurtje gmg het bericht door IJmuiden, dat de trawler IJM. 71 „Bloc- mendaal" een besomming had gemaakt van 7700 gulden. Deze vangst is niet verkregen door het ma ken van een lange reis, maar door de omstan digheid, dat er goede vischgrond werd aan getroffen op het z.g. Zand. De „Bloemendaal" had 830 manden visch. Een andere trawler, die een vangst van 900 manden had, maakte 4000 gulden minder be somming, wel een bewijs,dunkt ons, dat de kwaliteit visch van de „Bloemendaal" zeer superieur moet zijn geweest. wordt te IJmuiden veel versche haring aangevoerd, die voor een belangrijk gedeelte door de binnenlandsche markt wordt opgeno men en voor een ander deel naar Duitschland en vooral België gaat. CORRESPONDENTIE. J. D. Zóó jong en nu reeeds zóó slecht ja, dat ware de juiste kwalificatie voor den „Benjamin" onzer rubrieken mijnheer D., in dien U gelijk had. Ten eerste echter zijn de gemaakte regelen niet door den vermeen de muziek-verslaggever uitgebroed, doch door een ander. Ten tweede (en dit vinden we jam mer!) ontging U de feitelijke bedoeling der F. en G„ die men nimmer au-serieux moet nemen (zooals nadrukkelijk in de inleiding van 't eerste F. en F. geschreven werd). Doet men dat wel ja dan is Benjamin te slecht om waar te zijn. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) Harrar, Zondagavond 24 November. Een paar uur nadat de Keizer uit Harrar was vertrokken om terug te keeren naar de hoofdstad, verschenen Italiaansche vliegtui gen boven de stad. Zy kwamen uit de rich ting van Djidjiga en zij cirkelden minstens een kwartier op een hoogte van naar schat ting 100 m boven de stad. Zij doken twee maal snel naar beneden, alsof zij elkaar sig nalen gaven en verdwenen in de richting, waaruit zij gekomen waren, na hun verken ningsvlucht voltooid te hebben. Hoewel de bevolking van de stad klaar stond om af weergeschut te gebruiken, is er niet gevuurd. De keizer heeft, naar ik verneem, tijdens zijn verblijf een zeer bevredigende conferen tie gehad met Dedjasmatsj Nasiboe, die het bevel voert over de zóne van Harrar en Wehib Pasja, den leider van de Abessijnsche legers in het Zuiden. Het verloop van den oorlog werd tot in onderdeelen nagegaan en men deelt mede, dat zekere Engelsche voor stellen werden besproken en dat men zich met de veiligheid van de Somaliland-grens heeft beziggehouden. Honderden inwoners van Harrar zijn de bergen ingetrokken, maar ondanks de drei gende mogelijkheid van Italiaansche lucht aanvallen blijven de meeste bewoners kalm Verdere plannen voor de verdediging van de stad worden besproken. Op het oogenblik zijn bijv. de militaire kampen zonder eenige dek ing en daardoor een gemakkelijk doelwit oor de vijandelijke luchtmacht. Men is van plan deze kampen naar meer beschutte plaat sen over te brengen. De posten op de omlig gende heuvelen zullen eveneens gereorgani seerd en versterkt worden. Troepen m&r- cheeren den geheelen dag in de omgeving van de stad. De Engelsche consul in Harrar is op de terugreis naar de stad, na een bezoek te hebben gebracht aan Daggaboer. De Italianen, zoowel als de Abessijnen maken melding van gevechten nabij Makallé, waarby beide partijen de overwinning behaald hebben. De eerste berichten van deze gevechten ver melden ras Syoem als aanvoerder van de Abessiniërs, naderhand werd echter bericht, dat de Abessiniërs werden aangevoerd door dedzjazmatsj Wores. De Italianen hebben verder hun linie Ma- kallé-Dolo versterkt in verband met een vrees voor een Abessijnschen tegenaanval. Het is wel zeker, dat de Abessiniërs bij Amba AJadji bij zonder sterke troepen geconcentreerd hebben. Waarschijnlijk, dat deze troepen een tegenaan val op de Italianen zouden ondernemen is het echter niet. Van het Zuidelijk front worden geen bewe gingen gemeld, de regen blijft hier grootere bewegingen verhinderen. Men kan wel aan nemen, dat het bericht van de herovering van Gorrahei onjuist is. Het 54ste legerbericht meldt o. m. Afdeelingen van de divisie Gavinana heb ben de streek van Ende Mikaei Zongui ten Z.O. van Adoea bezet, in vc/binding met de zwarthemden en de inlandsche troepen van de garnizoenen van Tzahama en Nadir. Inlandsche geregelde en ongeregelde troe pen hebben de voornaamste doorwaadbare plaatsen van de Takazze ten Zuiden van het landschap Scire krachtig bezet. ITALIAANSCHE CORRESPONDENTEN MELDEN DEN DOOD VAN RAS SEYOEM. Volgens berichten van het front in Tigré aan de Romeinsche bladen zou Ras Seyoem tijdens het bombardement van 18 November gedood zijn. De Abessiniërs houden den naam van den gesneuvelde geheim, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat het Ras Seyoem is. REEDS 24 ITALIAANSCHE TANKS VERLOREN GEGAAN. Sedert Vrijdag zijn zoowel aan het Noor delijk als aan het Zuidelijk front vrij groote detachementen Abesslnische troepen begon nen met het doen van nachtelijke aanvallen, teneinde aan het Italiaansche front onrust te verwekken. Het doel dezer expeditie is de achterwaart- sche verbindingen te verbreken, zoodat de opmarsch der Italiaansche troepen definitief tot stilstand komt. Systematisch, zoo wordt gemeld, worden Italiaansche munitie- en ievensmiddelencolonnes opgevangen, f Tot dusver zijn 24 tanks buitgemaakt. Voor zoover men ze niet in olifants- kuilen heeft laten vallen, hebben de Abessiniërs ze met dynamiet in de lucht doen vliegen. De soldaten lieten de tanks passeeren en sprongen dan met opoffering van hun leven met groote hoeveelheden dynamiet op de tanks om dan het dynamiet tot ontploffing te brengen. Vele tanks zijn door hun bemanning verlaten, daar de ijzeren wanden in de felle zon gloeiend heet werden. Een Abessijnsche opmarsch. Drie Abessijnsche colonnes, ter sterkte van 25.000 man, trekken snel op langs het Fafan- dal en zouden reeds een gedeelte van het ge bied hebben heroverd, dat de gemotoriseerde afdeeling der Italianen de vorige week bij hun opmarsch naar het Noorden zouden heb ben in bezit genomen. Een gevecht. Reuter meldt van het front in Tigré: Aan het front van het tweede legercorps is een Italiaansch detachement slaagds geraakt met de troepen van Fitaorari Abbai, die ver liezen moesten boeken en met achterlating van gevangenen tot voorbij Werd terugtrok ken. (UITKNIPPEN EN BEWAREN) Woensdag 27 Nov. van 4 tot 7 uur Zaterdag 30 3 7 Maandag 2 Dec. 4 7 Dinsdag 3 4 7 Woensdag 4 3 7 Donderdag 5 3 6 U kunt hem opzoeken op de eerste étage waar hij met Piet zijn knecht tijdelijk intrek heeft genomen. Voor U allemaal een snoepje, voor hen die onderstaand versje pittig voor Sinterklaas opzeggen iets extra's. Sinterklaas mag ik II vragen Een mooi cadeautje in mijn schoen En zoudt U dat, als U 't gaat koopen Bij Herman Nypels willen doen. Als (J wilt weten wat mij past Toe kijk dan in do uitstalkast. De Italiaansche regeering heeft aan den directeur van het Internationale Arbeids bureau meegedeeld, dat Italië niet zal deel nemen aan de a.s. Maandag hier beginnende voorbereidende maritieme conferentie, die de buitengewone zeelieden-conferentie van 1936 over den arbeidstijd aan boord van schepen en over andere vraagstukken van belangvoor de zeelieden zal moeten voorbereiden. Als officieele reden voor Italië's wegblijven te Genève wordt opgegeven, dat het fascis tische Italië de door de conferentie te be spreken onderwerpen reeds geregeld heeft en dus ge ener lei belang bij de conferentie bezit. Dit is natuurlyk een voorwendsel. Musso- lini wil door het niet zenden van een Itali aansche delegatie zijn misnoegen over de Volkenbonds-instellingen toonen. Misschien zal de omstandigheid, dat de Italiaansche ge delegeerden op de arbeidsconferentie steeds aan de zijde der vertegenwoordigers van de vakvereenigingen stonden bij de besprekingen over verkorting van den arbeidstijd en dat de vakvereenigingen thans tot dezelfde sanc- tionisten behooren, er toe hebben bijgedragen, dat Mussolini juist deze Geneefsche confe rentie in de ban gedaan heeft. Naar het D.N.B. uit Rome meldt, worden aldaar de hier boven weergegeven vermoe dens omtrent het wegblijven van Italië ver klaard van allen grond ontbloot te zijn. Het ligt niet in het voornemen van de Italiaan sche regeering de medewerking aan het werk van den bond te staken. Een bericht uit Genève meldt, dat De Vas- concellos besloten heeft de bijeenkomst van de commissie van achttien op 29 November uit te stellen, omdat Laval niet in staat is dan te GenèvC te komen. Een nieuwe datum zal later worden vast gesteld. DE VER. STATEN BLIJVEN NEUTRAAL. Naar Reuter uit Washington meldt, weiger1 men in officieele kringen commentaren te geven over het uitstel van de besprekingen te Genève ten aanzien van het embargo op het vervoer van petroleum naar Italië. In goed ingelichte kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de Ver. Staten vast besloten zijn, hun neutraliteitspolitiek van volstrekte onzijdigheid te handhaven zonder rekening te houden met de beslissingen van de andere regeeringen. Sowjet-Rusland en Roemenië z(jn bereid deel te nemen. De regeeringen van Roemenië en van Sowjet- Rusland hebben aan het Volkenbondssecreta riaat meegedeeld, dat zij bereid zijn ook voor petroleum, steenkool, (jzer en staal een uit voerverbod naar Italië uit te vaardigen, mits echter alle andere staten, die deze grond stoffen voortbrengen, eveneens dit zullen doen. De ministeries van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën hebben onder ling met elkaar van gedachten gewisseld om trent de politiek ten aanzien van China. In den kabinetsraad bracht de minister van buitenlandsche zaken Hirota over dezelfde quaestie rapport uit, waarop aan den Japan- schen ambassadeur te Nanking, Ariosji, nieuwe instructies gezonden zijn. Volgens berichten komen deze instruc ties hierop neer, dat de regeering te Nan king rekening moet houden met het streven naar zelfbestuur in Noord-China, de bijzondere positie van Japan in Noord- China en in het nabijgelegen Mandsjoe- kwo moet erkennen, en practische maat regelen tegen het communistisch gevaar moet voorsteilen. NOORD-CHINA. De eerste stap naar de autonomie van Noord-China is Zondag gedaan door generaal Jing Joe-keng, burgerlijk bestuurder van de gedemilitariseerde zone, die Oost-Hopel on- anfhankelijk van Nanking heeft verklaard. Het nieuwe bewind zal den naam dragen van autonoom anti-communistisch comité. Nader wordt gemeld: Een officieel communiqué uit Rio de Janeiro meldt: Onder de troepen van het 21e bataljon, dat te Natal ligt, is een muiterij met een extre mistisch karakter ontstaan. De revolutionnaire beweging, die Zaterdag j.I. te Natal, Pernambuco en Maceio is uitge broken, moest zoo zegt men gevolgd worden door een opstand in de andere staten, ter uitvoering van een plan der communisten, dat beoogde een gedeelte van het leger op te zetten tegen de regeering. De beweging mis lukte te Maceio, doch te Natal en te Pernam buco slaagden de muiters, daarby geholpen door een gedeelte der troepen van de plaatse lijke garnizoenen er in zich van enkele strate gische punten meester te maken. Volgens berichten uit Pernambuco heeft de artillerie der federale troepen de voorstad Afogados, het centrum van de muit er (j, be schoten. De minister van justitie in den staat Per nambuco zou zjjn gearresteerd wegens het sympathiseeren met de communisten. Naar bericht wordt, zyn in het Noorden van Brazilië onlusten uitgebroken, in het bijzonder te Natai. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Buitenland. Het Zaterdagmiddag tegen den bisschop van Meissen, zijn broeder dr. Theodor Legge en zyn vicaris-generaal, dr. Soppa, de vierde beklaagde, de secretaresse, is slechts zóó gering gestraft, dat zy deze straf in voorarrest reeds heeft uitgezeten heeft in twee van de drie gevallen een groote verras sing gebracht. De grootste is wel, dat de bis schop van Meissen slechts tot een geldboete van 100.000 mark veroordeeld is, de eisch was behalve hooge boete, een tuchthuisstraf van in totaal vyf jaren, terwijl het von nis tegen den vicaris-generaal luidt drie jaar tuchthuis benevens geldboete, terwyl de eisch was twee jaren gevangenisstraf. De derde beklaagde, dr. Theo Legge, kreeg overeenkomstig den eisch vyf jaren tucht huis. Alle drie hoofdbeklaagden bovendien vyf jaar verlies van eer en burgerlyke rechten. Te Catanzaro 54 lijken geborgen De overstroomingen in Calabrië zijn nog geenszins in omvang afgenomen en op som mige plaatsen dreigen nieuwe aardverschui vingen. Enkele dorpen zijn volkomen van de buitenwereld afgsneden en men vreest, dat wanneer de verbindingen met deze plaatsen eenmaal weer zyn hersteld, het doodencyfer nog aanzienlijk zal groeien. Te Catanzaro zyn tot heden 54 lijken ge borgen. Ook het dorpje Brogaturo heeft ang stige momenten doorstaan, toen de eenige brug over de rivier weggespoeld was. Een moedige jongeman, die met een lyn om zijn middel in het water was gedoken, zag echter na lan gen strijd met den woestbruisenden stroom kans een soort noodbrug te slaan, waarlangs vele dorpelingen in veiligheid konden worden gebracht. Een van de meest tragische verhalen uit het overstromingsgebied komt uit Spadola, waar een vrouw haar twee jonge kinderen verloor, toen zij uit haar door het water bedreigde woning wilde vluchten. Zy trachtte beide kin deren tegelijk weg te dragen, maar de last was voor haar te zwaar. De spartelende kin deren vielen uit haar armen in het water en verdronken. Te Cardinaie zijn 37 personen om het leven gekomen. Te Serra San Bruno stortte het postkan toor in, waarbij een postbeambte werd ge dood alsmede een vrouw, die aan het loket stond. Op ysschotsen afgedreven. Uit Astrachan wordt gemeld, dat op de Kaspische Zee zeventig visschers in levens gevaar verkeeren. Ongeveer duizend visschers hadden zich naar de Baai van Astrachan begeven om daar te overwinteren, toen z'j verrast werden door storm en drijfijs. Hun schepen raakten in het ijs beklemd en dreigden vernield te worden. De visschers moesten de vaartuigen ontruimen en sloegen op het ijs geïmproviseerde tenten op. Naby Sjilaja Kossa raakte een ysschots met 54 visschers erop los en dreef naar zee. Een uit de havenplaats Goerjef gezonden vliegtuig slaagde erin, op de schots te landen en levensmiddelen aan te voeren. Een andere losgeraakte schots met 15 visschers erop, drijft eveneens in open zee ter hoogte van Saboeroenja. A.N.P. meldt uit Madrid: Te Madrid vormt op het oogenblik het be richt over ernstige vergrijpen van vroegere politieke persoonlijkheden het gesprek van den dag. Naar verluidt, zou het gaan om ver duisteringen ten bedrage van 2 millioen peseta's, waarby verscheidene reeds door de speelbankaffaire bekende politici zouden zijn betrokken. De vergrijpen zouden bestaan in den aankoop van 75 auto's voor persoonlijk gebruik op rekening van het gemeentelijke autopark. Vuurgloed op 100 km afstand zichtbaar. De werqing van de Maunaloa op de Hawaiï- eilanden wordt heviger. Een onafgebroken stroom lava verlaat met een snelheid van een kilometer per uur den krater. De stroom splitst zich na ca. 8 km in tweeën. De vuurgloed boven den krater is tot op een afstand van ca. 1000 km zichtbaar. Naar Reuter uit Berlyn meldt, heeft de po litie daar Zondag een huiszoeking gedaan in de administratieve buro's in 't paleis van den katholieken bisschop graaf Preysing. Tal van bescheiden zyn in beslag genomen en mgr. Bannasch, de administratieve raads man van den bisschop is in verzekerde bewa ring genomen. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord in zake de begrooting van defensie voor 1936 wordt het volgende ontleend: De reden tot het ontslag van minister Deckers als minister van defensie is enkel en alleen gelegen in zyn benoeming tot minis ter van landbouw en visschery en de omstan digheid, dat niet deze minister doch minister Colyn voor het nieuwe interimaat aan defen sie werd aangewezen vindt haar gereede ver klaring in het feit, dat het nieuw ingestelde departement met zyn uiterst ingewikkelde beheer de volle aandacht van den nieuwen be windsman vorderen zou. Iets anders hoeft er niet in te worden gezocht. Ook de defensie politiek is kablnetspolitiek. Dat er wijziging zou zyn gekomen In onze buitenlandsche politiek is den minis ter niet bekend. Voor Nederland kan er, voor zoover men de ontwikkeling van den toestand voorzien en overzien kan kan, slechts sprake zijn van de handhaving van onze beproefde zelfstandigheidspolitiek. Ook de regeerirtg betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling van de maritieme weermacht in Indië nog geen beslissing kon worden genomen. Op het oogenblik kan het thans in Indië aan wezige materiaal niet eens in zijn geheel be hoorlijk worden bemand. Personeelvoorziening en materieelvoorziening hangen zoo nauw sa men, dat een beslissing op het stuk van mate rieel waardeloos zou zijn indien de personeel voorziening, mede met het oog op de kosten van het geheel, niet opgelost is. Wat het rapport-Kan betreft, deelt de regeering mede, dat de com missie eenstemmig van oordeel, is, dat op lou ter krijgskundige gronden het vlootplan 1930 moet worden aangehouden, evenwel onder uitbreiding van luchtstrijdkrachten. De minderheid (de vier marineleden) der commissie wijkt niet van deze conclusie af. De meerderheid stelt vast dat, daar blijkbaar bezuiniging geboden is en het bovendien reeds gebleken is, dat het plan van 1930, op finan- cieele gronden, niet kan worden uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden geko zen. De meerderheid komt dan tot een strijd macht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrijdkrachten bestaan uit: 12 torpedoboot jagers; 18 onderzeebooten; 54 groote zeevliegtuigen, .108 luchtkruisers (land- vliegtuigen). De kruisers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de een stemmige meening van de commissie en deze nader uitwerkend, komt tot een strijdmacht, waarvan de zeegaande vloot conform het plan 1930 bestaat uit: 3 kruisers, 12 torpedoboot- jagers en 18 onderzeebooten, terwijl de kern der maritieme luchtstrijdkrachten, in afwij king van de indertijd naar aanleiding van het plan '30 vastgestelde sterkte, uit 96 groote zeevliegen (plan '30: 72) zal bestaan. In het midden latend in hoeverre, de kosten berekening door veranderingen in het systeem van personeelsvoorziening, nog wijzigingen kunnen ondergaan, komt de conclusie der commissie hierop neer: le. dat het behoud van het ongewijzigde vlootplan 1930 en het systeem van de meer derheid der commissie ongeveer evenveel uitgaven zullen meebrengen; 2e. dat de door de minderheid gewenschte strijdkracht ongeveer 2 millioen gulden per jaar meer zal kosten dan het ongewijzigde plan '30. De organisatie van de Neder- landsche luchtmacht. Militaire luchtvaart. Het vliegbedrijf van de Kon. landmacht is sedert zyn oprichting op 1 Juli 1930, hand aan hand met de toenemende beteekenis en ontwikkeling van de militaire luchtvaart, uitgegroeid tot een formatie, welker omvang en gecompliceerde samenstel ling het noodzakelijk maakten om door een organisatie op breederen grondslag de taak van den commandant van de luchtvaartafdee- ling te ontlasten. Deze overweging heeft ge leid tot de op 15 Augustus 1932 tot stand gebrachte afscheiding van den technischen dienst, welke toen als luchtvaartbedrijf onder een eigen chef is geplaatst. Dit word nog nader uiteen gezet. De toen reeds aanstonds gevoelde doch uit zuinigheidsoverwegingen niet tot uitvoering gebrachte wenschelijkheid om de beide be noemde deelen van de militaire luchtvaart gezamenlijk onder een hooger gezag te stel len, heeft zich in de practyk meer en meer als een noodzakelijkheid opgedrongen. De instructie van den inspecteur der mili taire luchtvaart biedt volledige waarborg voor de in het belang van de opleiding en van de verdedigingsvoorbereiding geboden geregelde aanraking en weldadige samenwerking tus« schen de onderdeelen der militaire luchtvaart en de overige by de luchtverdediging betrok ken organen. Concentratie van de luchtvaartdiensten van land- en zeemacht, zoomede centralisatie van de eerste opleiding van de vliegers van beide onderdeelen der weermacht, is in overweging. Plannen en voorstellen daaromtrent hebben het departement reeds bereikt. TWEESPALT IN DE ANTI-REV. PARTIJ. In een te Utrecht gehouden vergadering van Hervormde anti-revolutionnairen is tot afscheiding en oprichting van een Chr. Nat. Party besloten. Het Tweede Kamerlid prof. dr. H. Visscher bevindt zich onder de uitge- tredenen. DE BESTUURSVERKIEZING IN DE A.V.R.O. Ook te Rotterdam heeft zich een provin ciaal comité van advies met het oog op de verkiezingen voor het gewestelijk bestuur van de A.V.R.O. in Zuid-Holland geconstitueerd, dat tegenover de actie van de N.S.B. eigen candidaten heeft gesteld. De minister van onderwys is niet voornemens w(jziging te bevorderen. De minister van onderwijs deelt in de me morie van antwoord betreffende zijn begroo ting aan de Tweede Kamer mede, dat hrj niet voornemens is, wijziging te bevorderen van de Kon. besluiten inzake de nieuwe spelling. Het zjjn vooral oeconomische gronden, die hem daarb(j leiden, ÜoelieBocli Voerna Kwee Poel ie Woelie Glori Pee Veze scboone negerspreuk Klinkt wat vreemd maar toch wel leuk. Kindje, goed onthouden hoor; Wie goed bleekt, bleekt met Sne euww itg loor Een wetsontwerp tot het tegengaan van oververmoeidheid ingediend. Een wetsontwerp is ingediend, houdende be palingen tot het tegengaan van oververmoeid- heid bij bestuurders van motorrijtuigen. Met het oog op de congruentie met de Ar beidswet wordt bepaald, dat de werktijd van de chauffeurs uit dienstbetrekking op ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week mag worden vastgesteld, behoudens in uitzon deringsgevallen. Voor autobestuurders, die als zoodanig niet b(j anderen in dienst zijn, kun nen alleen omtrent de tijden, waarop en ge durende welke zy motorrijtuigen besturen mogen, voorschriften gegeven worden. Ook hier zal 10 uren per dag en 55 uren per week richt snoer zijn. Voor de groep van autobestuurders, die veelal wordt aangeduid als „heerrijders'' ligt het voorshands niet in de bedoeling, rege len inzake de rytyden vast te stellen, behou dens wellicht een verbod om langer dan een bepaald aantal uren zonder onderbreking een auto te besturen. In een circulaire aan de kringbesturen van de R.-K. Staatsparty deelt het partijbestuur mee, dat het besloten heeft in de maand Januari 1936 een landdag te Amsterdam bij een te roepen ten einde het breede kader der party in korte, pakkende uiteenzettingen voor te lichten omtrent de actueele positie van de R.K. Staatsparty. Het party bestuur wenscht, aldus de circu laire, onder de zeer bijzondere omstandig heden, waaronder onze partij haar plicht jegens het vaderland moet doen, de gelegen heid te scheppen om aan deze fiere gezind heid het bewustzijn van wat het katholieke volksdeel juist in staatkundig opzicht betee- kenen kan en moet voor ons land en voor ons geheele volk) uiting te geven. Het wil het breede kader der party de gelegenheid bieden om deel te nemen aan een groote de monstratie van katholieke eensgezindheid en saamhoorigheid op staatkundig gebied. Het wil het Nederlandsche volk nog eens duide lijk maken, niet alleen, dat de katholieke Ne derlanders prijs stellen op hun plaats in de volksgemeenschap, maar ook, dat zij in trouw en aanhankelijkheid aan hun volk en vader land voor niemand wenschen onder te doen. Ais onze tyd zich bijzonder kenmerkt door de behoefte aan demonstratie en vertoon, dan vindt hij ook de katholieken klaar om zich te vertoonen als een gesloten volksgroep, die haar plicht jegens het vaderland kent en ver vult. OOST-INDIE. Benoemd tot monteur by den Marine-lucht vaartdienst (Maritieme-inrichtingen aan den wal) te Soerabaia, N. W. Blom, ambtenaar van buitenlandsch verlof teruggekeerd, laat» stelijk die betrekking bekleed hebbende. Hr. Ms. Gelderland is 22 November te 8 uur aangekomen te La Luz (Las Palm as). van 23 tot en met 25 November 1935. BEVALLEN: E. F. v. Veen—de Wit, d.f E. A. de Vriesv. Baars, z.; M. Nuyensj Groot, d. OVERLEDEN: D. J. Aarsen—Smit, 72 j.J D. v. BuurenKoekoek, 66 j. ONDERTROUWD: F. Volkers en T. W. M. Kleijn. GETROUWD: H. G. Smit en C. L. Taylor. 25 Nov. 1935. Vertrokken voor politietoezicht op de vis» scherij politievaartuig „Nautilus". Naar waarneming verricht in den - morgen van 26 November. Medegedeeld door net Komnkiyk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 767.8 te MUnchen. Laagste stand 720.3 te Akureyri. Verwachting Matige tot krachtige, 1; er afncrneiU'ekpiiiic tot W. wind. Tijdelijk opklarend, aanvan nog kans op regen en zachter. Barometerstand te Den Helder: 761-6*

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6