De oorlog in Abessinië. Julianadorp. heldersche courant van Dinsdag 3 december 1935- De Abessijnscheopmaisch I De toestand aan de Pathetisci ie stemming van het italiaansche volk. fronten. De Italiaansche cleres en de staat. Het Italiaansche verweer tegen de sancties. Britsche Kabinetsraad. Geen wapens tegen de regeering te Addis Abeba. Egypte maakt zich niet ongerust. Tracht de negus geld te vinden te onden? GEMENGD NIEUWS Auto rijdt in de haven. Auto grijpt onverlichte bakfiets .,De Beu.werd verstoord. Hariar wordt ontruimd. Protest te§en -De B ui". De negus te Dessié. De aanklacht tegen dr. lienri P.l'k De moord op Sara Beugeltas Vijftien zestien mille ontvreemd. Twee schuren verbrand Inval in speelhol. In dronkenschap haar kind gedood. De vierling. De kindermiddag van de Heldersche Courant. 't Zand. B Idoot - 4711 - Co y - Lya (Van onzen specialen correspondent W. P. Deed es.) Harrar, 30 November. Binnenkort kan een ernstige beslissing aan beide fronten, in het Noorden en in het Zuiden, worden ver wacht. De Abessijnsche troepen hebben de laatste weken onder de oevelen van de cen trale legerleiding en aangemoedigd door hun overwinningen in Anale en Laoenbre een be langrijken tegenaanval uitgevoerd, waarbij Gorrohei en Gerlogoebi heroverd werden. Er vonden daarbij weinig ernstige gevechten plaats, blijkbaar jmdat de Italianen terug trokken zonder weerstand te bieden. Wal-Wal is eveneens verlaten. De opmarsch der Abes- sijnen werd geleid door de voorhoede van Ras Nasseboe, die echter in geen enkel gevecht werd gewikkeld omdat de Italianen vanwege de demoralisatie hunner Somali-troepen, en vanwege en tenge 'olge van interne moeilijk heden even vlug terugtrekken als de Abes- sijnen opmarcheerden. De Italianen zijn zich gaan concentreeren op luchtbombardementen. Zjj hebben Dagaboer vijf maal op d'e manier overvallen, zonder echter veel schade aan te richten. .tas Desta's voortgezette opmarsch uit het Westen in de richting van de Zuidkust be dreigt de Italiaansche troepen echter nog m' j.scheidene berichten melden, dat in Mo- gauiscio aan vrouwen en kinderen is bevolen de stad te verlaten, omdat Ras Desta vast besloten zou zijn de kust te bereiken, voordat hij zijn troepen in beweging brengt om de krijgsplannen, die ik Mtandag beschreef, uit te voeren. De Abessijnen verklaren echter, dat zij niet van plan zijn hun tegenaanval voort te zet ten, omdat zij het terrein niet kennen. Men zegt,'dat op het oogenblik zelfs een geringe verdere opmarsch hun positie buitengewoon in gevaar zou brengen. Desondanks heerschen hier veel vreugde en opwinding, hoewel men zegt, dat de opmarsch een critiek punt heeft bereikt. Er gingen van morgen zelfs al geruchten, dat Ras Desta sterk gehinderd wordt door flankaanvallen van Italiaansche zijde. Hoewel de Abessijn- sche reserves onmiddellijk achter het optrek kende leger volgen, nemen de gevaren voor Ras Desta's leger toe naarmate hij verder vordert, op precies dezelfde wijze als dat het geval was voor het voor kort geleden naar Dagaboer optrekkende Italiaansche leger. "Tet bericht, dat alle inlandsche Italiaan sche troepen muiten en de wapens hebben neergelegd om zich over te geven, ls niet be vestigd. Het ziet er echter naar uit alsof de blanke Itiüsnen de leiding tijdelijk kwtlt zijn. Wordt kunstmatig van overheidszijde gekweekt Dramatische regie van de goudafdracht «- Het dreigende oiie'embargo. (Van een byzonderen correspondent.) Rome, 2 December. De Koning van Italië heeft een hoeveelheid goud en zilver in baren aan de Bank van Italië overhandigd als zijn byurage „in den stryd tegen de sancties". De Bank van Italië zelf heeft een bedrag van een miilioen lire voor hetzelfde doel afgestaan. Bij het bijeenkomen van het Parlement op 7 December a.s., zullen alle afgevaardigden hun niedaiiies overhandigen en op 18 Decem ber zullen alle Italiaansche vrouwen hun trouwringen aan 's iands schatkist offeren. Deze dag zal „de Dag van Trouw" worden genoemd. De organisatie van deze uitzonder lijke demonstratie is opgedragen aan de moeders en weduwen van in den wereld oorlog gevallen soldaten. Ailes wordt in het werk gesteld om het geheele vraagstuk van den Volkenbond en Abessinië als een gevoelskwestie te behan delen, waarbij de werkelijke verhoudingen meestal half of verkeerd worden belicht. Het vraagstuk is teruggebracht tot een acte van beschuldiging tegen Italië's vroeger bondge- nooten. Niets wordt nagelaten om het drama tisch karakter van manifestaties als hierboven genoemd te versterken. Het overhandigen der trouwringen zal bijv. geschieden in den vorm van parades rondom oorlogsmonumenten of langs de graven op de oorlogskerkhoven. Alles wordt gedaan, om Italië voor te stellen als een volk in de greep van hebzuchtige en jaloersche bondgenooten, die vastbesloten zijn, den Italianen niet alleen het land, dat zij hoodig hebben, doch ook alle middelen van bestaan te onthouden. De propaganda, bestemd om de hierdoor gewekte hartstochten aan te wakkeren, richt zich thans tot de Italiaansche arbeidersklasse. Men vertelt iederen arbeider, dat de sancties tegen hem zijn gericht en bedoeld zijn om hc.n te treffen. Niets wordt gedaan om den Italianen eenig inzicht te geven in de werke lijke oorzaken van Italië's huidige moeilijk heden. De Italiaansche regeering volgt met adem- locse spanning alle internationale gebeurte nissen, die met de mogelijkheid van een petroleumboycot in verband staan. Men grijpt zich aan elke stroohalm vast. In officieele .«.ringen wordt zelfs de gedachte geopperd, dat het mogelijk is. dat de Commissie van httien van den Volkenbond niet meer bij een zal komen. Deze bewering berust op het richt, dat Mackenzie King, de Canadeesche minister-president, gezegd zou hebben, dat de door den Canadeeschen Volkenbondsgedele geerde voorgestelde boycot een persoonlijk voorstel zou zijn geweest en geen voorstel namens de huidige Canadeesche regeering. In leidende Italiaansche kringen leidt men hieruit af, dat het Canadeesche voorstel daar om voor den Volkenbond niet bestaat. Men voegt hieraan toe, dat Engeland reeds zijn bedoeiing te kennen zou hebben gegeven, niet zelf het initiatief tot een boycotvoorste! te willen nemen. Door het vervallen van het Canadeesche voorstel en het achterwege blij ven van een Engelsch voorstel, zou het werk van de Commissie van Achttien als beëin digd moeten worden beschouwd voor zoover het de olieboycot betreft, en daarom is elke re len voor een bijeenroeping van de Commis sie vervallen. Dit is een korte samenvatting van de uit- Hing. die een Italiaansche regeerings- v r cgenwoordiger hedenavond aan de ver- t-ger.woordigers der buitenlandsche pers heeft ""oven. De Abbessynsche bewegingen in het Noorden duren voort. Zoowel de Abessiniërs als de Italianen bereiden zich daar haaslig voor óp den komenden slag. De Abessiniërs hebben 3enige afdeelingen van het Roode Kruis naar Amba Aladji gezonden en men neemt aan, dat men daar voor een goed deel gereed is voor een treffen. Er zjjn geen berichten van de Italiaansche linies in het Noorden, alleen duurt de actie in het Tembienplateau voort. Van een beslis sing in den stryd om dit plateau is nog geen sprake, zoo er een beslissing zal vallen, want de laktiek van de Abessiniërs is niet zoozeer om de Italianen hier te overwinnen, als wel om hen op te houden. De negus heeft bevel gegeven, dat alle troepen Harrar moeten ontruimen nu de Italiaansche bombardementstoestellen zoo dicht in de buurt van deze plaats beginnen te komen. In het Zuiden is de Abessijnsche actie wat onzeker omdat men in het duister tast naar hetgeen de Italiaansche bedoelingen zijn. Niet onvermakelijk is de mededeeling, die ras Desta naar Addis Abeba seinde, dat hij een afdeeling Italiaansche troepen in allerijl uitgezonden van Dolo om hem bij zijn op marsch n-Bar deze plaats tegen te houden het verder oprukken heeft weten te beletten. De Italiaansche vliegtuigen hebben eer gisteren en gisteren hun actie in het Zuiden moeten beperken in verband met het slechte zicht. Do verovering van Seket. Reuter meldt uit Addis Abeba: Van de Abessijnsche troepen aan het front In Tigré is geen enkele tijding. De regeering spreekt echter het Italiaansche communiqué van de verovering van Seket (Sechek), ten Oosten van Makallé gelegen, niet tegen. Se ket is een zeer belangrijk strategisch punt, gelegen aan de grens van het Enderta pla teau. Naar de eene zijde beheerscht zjj de be langrijkste toegangswegen, die de Abessijnsche troepen totnogtoe in staat stelden de Ialiaan- sche verbindingsweger MakalléAdrigrat te bedreigen, terwijl aan de andere zijde de toe gang tot de Dankali woestijn ligt, welke bij genaamd wordt de zoutvlakte, een byna ge heel onbewoond gebied. De Amer. senator Norris voor uit breiding der embargo's. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de Republikeinsche senator Norris, de laat ste overlevende der zes senatoren, die inder- tjjd hebben gestemd tegen het meedoen van de Ver. Staten aan den Wereldoorlog, ver klaard, dat de Neutraliteitswetten zouden die nen te worden uitgebreid en ook moest om vatten „alle artikelen, die direct of indirect zouden kunnen dienen voor de fabricage van munitie, daaronder begrepen katoen, staal en petroleum." Maarschalk Badoglio. Maarschalk Badoglio heeft Vrjjdag Asma- ra verlaten om zich naar het Italiaansche j hoofdkwartier te begeven, waar hij de leiding op zich zal nemen. Het D.N.B. meldde gisteren uit Rome: Volgens berichten in de Italiaansche pers nemen de Italiaansche bisschoppen en ver dere clerus een eerste plaats in in het verzet tegen de sancties, vooral door het geven van goud, dat in het bezit van kerken en kloos ters is. De aartsbisschop van Monreale heeft thans voorgesteld dat alle kerken, kloosters en be devaartsplaatsen het goud, dat hun door de geloovigen is geschonken, aan den staat ter beschikking stellen Hiervoor zullen zij dfin aandeelen van de 5 pet oorlogsleening kra gen. Reeds heeft de clerus door vrijwillige bjj- dragen in dezen zin gehandeld. Deze voorbeeldige nationale houding van de Katholieke kerk in Italië heeft diepen in druk gemaakt op de bevolking. Zy zal door de bevolking ijverig worden nagevolgd. Het is bekend, dat de kerkschatten in Ita lië zeer groot zijn en men heeft uitgerekend, dat indien deze geheele schat aan den staat wordt afgestaan en indien ieder Italiaan iets meer dan 2 gram goud geeft, de goudvoor raad van de Italiaansche bank met een mil- liard wordt vermeerderd, hetgeen den staat In de gelegenheid stelt den tegenstand tegen de sancties een jaar voort te zetten. Verder wordt er nog opgewezen, dat de kerk nog aanzienlijke buitenlandsche effecten kapitalen bezit. Deze zouden ook den staat kunnen worden aangeboden. Het gevoel van verbondenheid van het Va- tikaan met den Italiaanschen staat ls thans, vooral In verband met het Bolsjewistische ge vaar, zoo sterk, dat gaarne materieele ver liezen worden geleden. Indien hiermede Ita lië zijn nationaal doel oereikt. DE VERSCHEPINGEN DOOR HET SUEZ-KANAAL. Naar Reuter uit Port Said meldt, zyn in de week, die gisteren geëindigd is, door het Suez- kanaal met bestemming naar Eritrea en Ita- liaansch Somaliland gepasseerd: 8258 solda ten, 15,333 ton materiaal, 1000 ton graan, 990 ton veevoer, 779 kameelen en een schip geheel geladen met auto's en vrachtauto's. Naar Italië passeerden 1221 werklieden. Voorts zijn een Italiaansche torpedoboot- jager en een kanonneerboot het Suezkanaal gepasseerd naar de Roede Zee. Naar Stefani uit Rome meldt, nemen de aanbiedingen van goud. zilver en andere metalen het karakter aan van een volksstem ming. Van het eene eind van Italië tot een andere neemt de heele bevolking zonder onderscheid van rang of stand eraan deel. Rijk en arm, adel en landvolk, burgers en werklieden, studenten en kleine balilla's. edel- vrouwen en volksvrouwen, allen wedijveren in edelmoedigheid en liefde voor het vader land, dat gewikkeld is in zijn edele onder neming in Oost-Afrika en in den strijd tegen de wurging van de rijkste landen der wereld. De koninklijke familie, de familie van den Duce, tot zijn jongste kinderen toe, hebben een prachtig voorbeeld gegeven door aan zienlijke hoeveelheden goud en zilver té schenken. Een waarachtige wedijver, die gemakkelijk valt na te gaan is ontbrand tusachen de groote en kleine steden van Italië. Uit Rome. Milaan, Turijn, Genua, Napels, Palermo komen eiken dag berichten, die het rhythme van den goudoogst aangeven. Milaan had tot Zaterdag ongeveer 250 kilo geschonken. Zon dag zijn de 300 kilo al overschreden. Ook de goedgeefschheid en de geestdrift van de Italianen in het buitenland, in Europa, Amerika, Azië, Afrika zelf, is bewonderens waardig. In enkele dagen tyds heeft de oogst aan goud en deviezen reeds verrassende resul taten opgeleverd. Zelfs de vreemdelingen in Italië, zelfs Engelsche onderdanen, ten volle overtuigd van de rechtvaardige Italiaansche zaak, dragen bij door spontane giften, die bijna steeds vergezeld zijn van brieven, welke getuigen van een roerende sympathie. Een laatste beroep van Frankriik? De Times verneemt uit Parys, dat Laval opnieuw een dringend verzoek tot Mussolinl heeft gericht om het Abessijnsche geschil bjj te leggen. Zoo niet, dan zal Frankrijk zich genoodzaakt zien te stemmen voor een petroleum-embargo. HET PETROLEUM-EMBARGO. Tsjeehoslowakye bereid tot een uitvoerverbod. De regeering van Tsjeehoslowakye heeft den Volkenbond medegedeeld, dat zij bereid is, het embargo op den uitvoer van grondstoffen naar Italië uit te breiden tot steenkolen, petroleum, yzer en staal. Tsjeehoslowakye is de achtste mogendheid, die haar instemming met een der gelijke uitbreiding heeft betuigd. Ook een Italiaansche waarschu wing aan de Vereenigde Staten. Naar Reuter uit Washington meldt, geven de New-Yorksche bladen American en Enquirer uitdrukking aan de geruchten, dat de Italiaan sche gezant het departement van Staat heeft gewaarschuwd, dat uitbreiding van de huidige pogingen tot het verminderen van de levering van oorlogstuig aan Italië, Groot-Britannië in de hand zou spelen en de kans op een Euro- peeschen oorlog grooter zou maken. Petroleum-embargo. De kabinetsraad heeft zich in beginsel voor een petroleum-embargo ten aanzien van Italië uitgesproken indien er vóór 12 December geen vreedzame regeling van het Italiaansch-Ethiopisch conflict in zicht is. Een correspondent van het D.N.B. meldt uit Asmara, dat de Italiaansche militaire autoriteiten in het bezette gebied gelast heb ben, dat de bevolking thans geheel ont wapend moet worden. Eerst had de bevolking den wensch te kennen gegeven de wapens te mogen behouden om ze tegen de regeering te AddisAbeba, gelijk dit officieel heette, te gebruiken, doch den laatsten tijd deden zich herhaaldelijk onlusten en samenscholingen voor, zoodat men het wenschelijk achtte ieder een die zich nog in het bezit van wapenen bevond, daarvan te ontdoen. Het bevel daartoe, werd gegeven door maatschalk Badoglio. „Ik heb", zoo seint Reuter's speciale correspondent te Alexandrië, „nog geen enkele Egyptische autoriteit ontmoet, die zich ongerust maakte over de gevolgen van een mogelijken Italiaanschen aanval uit Libye. De oorzaak van dat gevoel van veiligheid is, dat de hinderpalen, welke de Italiaansche legers, die naar Egypte zouden oprukken zullen onmoeten, talrijk en groot zouden zijn. Een voorbeeld daarvan zijn de 300 mijlen door een streek zonder water, die de Italië zouden moeten doorkruisen, bestookt door woeste, gewapende Arabische kameelruiters op hun flanken, het netwerk van Engelsche machinegeweerposten, het labyrinth van loopgraven, beschermd door prikkeldraadver sperringen en bezet met Engelsche en Egyp tische troepen en het vrijwel volslagen ge brek aan wegen". Om wapens te koopen bij de Engelsche industrie. Reuter meldt uit Londen, dat, volgens ge ruchten in de city, de Negus daar zou be proeven opening van kredieten te verkrijgen, waarbij aandeelen van den spoorweg Dzji- boetl Addis Abeba, de Abessijnsche deelne ming in het kapitaal dezer onderneming vertegenwoordigend als onderpand zouden worden gegeven, zonder deze aandeelen even wel te vervreemden. In de omgeving van den diplomatieken ver tegenwoordiger van Abessinië weigert men mededeelingen te doen omtrent de onderhan deling. Wel erkent men, dat deze nog niet tot een resultaat is gekomen. Tevens verneemt men, dat de financieele operatie ten doel zou hebben den aankoop van oorlogsmateriaal door Abessinië bij de particuliere Britsche industrie. De trocpenverschepingen. Naar Reuter uit Napels meldt, ls het hos pitaalschip Tevere naar Oost-Afrika vertrok ken met 300 man officieren van gezondheid en geneeskundig personeel. Het vliegtuigschip Miragiia en het a.s Irca- nia zijn met dezelfde bestemming vertrokken met 100 bombardements- en andere vlieg tuigen. Binnenland. Vier jongemannen omgekomen. Zondagavond halden vier jongemannen, een zekere H. Gielen, twee gebroeders Peeters en een vierde, bjj den garagehouder Jac. A. M. J. te Weert een auto gehuurd om daarmede naar Maastricht te gaan. In den nacht zijn zij via België naar Weert teruggereden. De weg loopt langs de Zuid Willemsvaart. Bij de zinktabriek van de N.V. Kempensche Zink-Maatschappy te Dcrplein-Budel maaki de weg op de plaats, waar in den weg een brug ligt over den ingang van de haven der zinkfabriek, een bocht naar rechts. Op deze plaats is de auto, waarschijn lijk met groote vaart, doordat de bestuurder van den wagen, de ongeveer 25-jarige H. G., de bocht niet heeft bemerkt, in de haven der zinkfabriek gereden. Deze haven is ruim 2 meter diep, zoodat het voertuig nagenoeg geheel onder water verdween. In den nacht heeft niemand ieu> van het ongeval bemerkt. Eerst hedenochtend by het aanbrekeD van den dag vonden schippers in de haven den auto en toen realiseerden zy zich, dat zy omstreeks een uur in den nacht, een hevigen plons hadden gehoord, veroorzaakt door het te water rjjden van den auto. Met de kraan van de zinkfabriek werd het voertuig op den wal geheschen. De vier jonge mannen, allen van ongeveer dezelfden leeftijd en afkomstig uit Nederweert, zaten nog in den wagen. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Vermoedelijk heeft men te hard gereden en is men in de bocht van den weg geslingerd. Berijder doodelijk gewond. Weer is een onverlichte bakfiets de oorzaak geweest vaneen ernstig verkeersongeval, waar van de berijder van dit voertuig het slacht offer is geworden. Hjj werd namelijk door een achterop rijdenden auto gegrepen, tegen den grond gesmakt, door een volgenden gegrepen en circa vijftien meter meegesleurd. Hierna werd het slachtoff .r, vermoedelijk een zekere Gorter uit Rotterdam, die op het oogenblik in Haarlem verblijf houdt, zoo ernstig gewond, dat hy vrijwel onmiddellijk moet zijn over leden. Het ongeluk gebeurde op den Haarlemmer weg, ter hoogte van de Vmkebrug. De bakfiets reed in de richting Haarlem, toen zjj plotse ling werd gegrepen door een personenauto. Ten gevolge van deze aanrijding werd de bak fiets op de trambaan geslingerd terwjjl de bestuurder op den weg terechtkwam. Achter dezen wagen reed een tweede auto. Deze reed met gedimde lichten en bemerkte den op den weg liggenden man niet, waardoor deze door den slinger van den auto werd gegrepen en nog ongeveer vjjftien meter meegesleurd, alvorens de auto lot stilstand kwam. Onmiddellijk na het ongeval waarschuwde men een geneesheer en de gemeente-poliile, die zeer spoedig ter plaatse verschenen. De geneesheer kon echter niet anders dan den dood constateeren. Politie moest een groot aantal tumultmakers uit den Stadsschouw burg verwijderen. Zondagmiddag is het in den "Amsterdam- schen Stadsschouwburg tjjdens de voorstelling van „De Beul" tot groote ordeverstoringen gekomen, waardoor een geregelde opvoering van het stuk onmogelijk werd. Herhaaldelijk moest de politie, in grooten getale in de zaal aanwezig, ingrijpen en de ordeverstoorders uit de zaal verwijderen, waarbij soms gebruik moest worden gemaakt van den gummistok. Een groot aantal N.S.B.ers was naar deze voorstelling gekomen met de bedoeling de uit voering onmogelijk te maken. Door hun op treden ontstond een stemming, waarin het ook mogelijk was, dat andere bezoekers, die zich niet zoozeer aan de politieke tendenz dan wel aan andere in het stuk kenbaar gemaakte op vattingen stoorden, er toe kwamen luide hun protesten tegen het gebodene kenbaar te ma ken. In het bijzonder werd ook menig verzet uit religieus standpunt kenbaar gemaakt. De tumulten, vooral na de pauze, waren van dien aard, en deden zich zoo herhaaldelijk voor, dat het niet mogelijk bleek de zaallich ten tijdens de vertooning te dooven. Voort durend moest de politie bezoekers uit den schouwburg verwijderen en het spel kwam slechts na vele onderbrekingen tot een einde. Op het Leidscheplein vond intusschen het gebeurde in den schouwburg weerslag. Daar verzamelden zich groepen, soms van bezoe kers, die uit het gebouw waren verwijderd, doch ook van vele nieuwsgierige voorbijgan gers, waardoor de politie gedwongen werd ook hier op te treden. Verschillende personen wer den naar den politiepost op het Leidscheplein overgebracht wegens verzet tegen of beleedi- ging van ambtenaren in functie. Tegen het einde van de voorstelling verschenen politie ruiters voor den schouwburg, omdat men na afloop van de matinée ongeregeldheden ver wachtte. Een sterke politiemacht zorgde toen voor de handhaving van de orde. Doel de bevolking een luchtbom bardement te besparen. De minister van buitenlandsche zaken van Abessinië heeft gisteren den Volkenbond tele grafisch bericht, dat de Negus van Abessinië besloten heeft, ten einde aan de burgerlijke bevolking en de te Harrar wonende buit ent landers de gevolgen van een luchtbombarde ment te besparen, dat alle Abessinische troe pen onmiddellijk Harrar zullen moeten ver laten en dat deze stad uitsluitend bestemd zal zijn om de gewonden van het front van Ogalen en het Zuiderfront te ontvangen en dat zjj op geenerlei wijze tot eenig militair doel zal dienen. De negus is, naar te Addis Abeba ver luidt, na een reis van drie dagen Zaterdag middag behouden te Dessié, het Abessijnsche hoofdkwartier, aangekomen. De algemeene kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam heeft in zijn vergadering van gisterenavond een motie aangenomen, die luidt: „De algemeene kerkeraad enz., pro.csieert met alle kracht tegen het feit, dat net tooneel- stuk „De Beul" met zyn talrjjke goüslasle- ringen wordt opgevoerd in den Amsterdam- schen Schouwburg en besluit deze meening ter kennis te brengen van den E.A. heer bur gemeester te Amsterdam en van de pers, en gaat over tot de orde van den dag." Naar aanleiding van een kroniek in „Het Volk" van dr. Henri Polak heeft, naar men zich herinnert, indertijd mr. Van Vcssum bij de justitie te Amsterdam een klacht ingediend wegens „aanzetting tot moord". De officier van justitie heeft daarop den heer Polak gedagvaard ter zake van opruiing tot geweld met vereende krachten. De heer Polak kwam tegen deze dagvaarding binnen den gestelden termijn in verzet en in raad- kamer heeft mr. MendeLs deze zaak bepleit Het gerechtshof heeft een beslissing ge geven en den heer Polak buiten vervolging gesteld, daar. naar het oordeel van dit college, geen strafbare handeling ls geschied en ook geen voorwaardelijke opzet aanwezig was. De Hooge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van den 21-jarigen pakhuis knecht te Amsterdam, die in hooger beroep door het Amsterdamsche gerechtshof veroor deeld is tol levenslange gevangenisstraf ln verband met' den moord op de 7-jarige Sara Beugeltas in een bananenpakhuis op het Wa- terlooplein te Amsterdam gepleegd, Mr. S. van Oven heeft een cassatiemiddel verdedigd, daarbjj opmerkende, dal juridisch over deze zaak weinig te zeggen is, en het cassauemiddel geen weerspiegeling geeft van de belangrijke vragen, die zij aan de orde stelt. Pleiter zeide, dat de deskundige dr. Van Led den Hulsebosch, aan hel Hof zijn bevindingen heeft medegedeeld, en daarbjj foto's heeft overgelegd. In bet arrest van het Hof nu had niet mogeD ontbreken, hetgeen die foto's weergeven, omdat op deze weergave mede de veroordeeling gegrond is geweest. De advocaat-generaal zal conclusie nemen op 16 December. Vermoedelyk in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor van de ambtenaren van het bestelgoederenbureau der Nederiandsche spoorwegen te Leeuwarden. Met een valschen sleutel is de brandkast opengemaakt en de inhoud f 15 il f 16.000 gestolen. Gisterochtend ruim half negen werd de diefstal ontdekt, toen een gepensionneerdezjjn pensioen kwam halen. Hoe de dieven zyn binnengekomen, valt moeilijk na te gaan, daar men zich langs verschillende wegen toegang kan verschaffen tot bet kantoor, nl. door een deur welke voor het publiek is bestemd of door een groote loods, die verschillende deuren heeft. Zeer waarschijnlijk is met valsche sleutels gewerkt, daar nergens een spoor van braak ls te bekennen, ook niet aan de brand kast. Gistermorgen is brand ontstaan in een schuur, behoorende bij een boerderij te Stits- werd. Hec vuur sloeg spoedig over naar een tweede schuur, die eveneens in de asch werd gelegd. Hooioogst en machines gingen verloren. Eveneens is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gehucht Gracht onder de gemeente Oirsbeek (L.). Drie woonhuizen met inboedel werden een prooi der vlammen; het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be woners zich nauwelijks konden redden. Een vrouw moest uit een raam springen, zjj brak een been en moest naar het ziekenhuis te Sittard worden overgebracht; een paard en een varken kwamen in de vlammen om. De schade wordt door de verzekering gedekt. Vier-en-dertig personen naar het politie-bureau. Voor den tweeden keer in eén week heeft de Haagsche politie een inval gedaan in een speelhol. Ditmaal hold het een café in de Herderinnest raat, waar ook gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. De caféhouder en zijn vrouw, en niet minder dan 32 bezoekers, werden per politie-auto overgebracht naar het politiebureau tn de Prinsestraat. Na het verhoor, dat geruimen tijd vorderde, zjjn allen op vrije voeten gesteld. Buitenland. Mevrouw Dorothee Livermore te Santa Barbara in Californië, heeft terwijl zij dron ken was, haar zoon van 16 jaar die ook après boir was een doodelijke wonde toe gebracht. Thans is omtrent de toedracht van zaken nog het volgende bekend geworden. „Mevr. Livermore" wilde haar zoon beletten nog meer te drinken; hij had al te veel whisky op vond zjj. Zij wilde hem liever dood zien, dan hem een dronkaard te zien worden. Dat waren haar woorden. De jongen liep naar een kast, haalde er een geweer uit en tartte zjjn moeder door te zeg gen: „Welnu, ga uw gang maar". De door den drank verdwaasde vrouw had toen geschoten en de kogel had den knaap de lever doorboord. „Mevr. Livermore" was zoo ver heen, dat zij niet dadelijk verhoord kon worden. Feitelijk is „mevr. Livermore" niet meer mevr. Liver more. Als Garcia Wendt was zjj met den finan cier Livermore gehuwd, doch in 1932 was zij van hem gescheiden. Zjj trouwde toen met den drankbestrijder Walter Loncope, welk huwelijk in 1934 door echtscheiding eindigde. Zij noem de zich toen weer „mevr. Livermore", ofschoon het recht daartoe haar bjj vonnis ontzegd was. De vierling, die Donderdag te St. Neots in Huniingdon is geboren, is Vrijdag reeds ge doopt. riet meisje kreeg den naam van Ann, de jongens heeten Ernest, Paul en Michael. Daar er in het stadje geen wiegen groot ge noeg waren om de vierling te bergen, liggen zij voorloopig twee aan twee op een paar fauteuils, gepakt in watten en flanel. In de kamer, de huiskamer van de ouders, brandt een lekker vuurtje. Bijzondere toestellen of instrumenten om de kinderen in leven te hou den acht hun dokter niet noodig. Het jon getje. dat het laatst gekomen was, en dat in gewicht en beetje achterlijk was, is .na de geboorte goed bijgekomen en ziet er thans byna even goea uit als zyn zusje, de eerste- linge. De dokter zegt, dat er hoop is, dat alle vier de kindertjes in leven zullen blijven. De vader van de kinderin is chauffeur op een vrachtauto. Met een anderen chauffeur in de stad houdt hij er een vrachtrjjderjj op na. Er bestaat in het anders zoo rustige stad je een groote belangstelling voor den vier ling. Noti Plori, Nikolo Mami Deo. (qlorido Stil.mijn hartje.geen gehuil. Al is 'tjurkje noq zoo vuil, aVvbrdt weer prachtig helder, hoor! ommi bleekt met Sneeuwwitgloor! Enthousiaste kleinen. Sint Nicolaas op bezoek. Ook Julianadorp heeft z'n Kindermiddag, georganiseerd door de Heldersche Courant, gehad en wel op Zaterdagmiddag j.1., in de zaal van den heer Kossen. Reeds ver voor tweeën was Julianadorps hope uitgeloopen en had zich voor den ingang van de zaal geposteerd. De heeren van de Heldersche Courant waren dan ook genood zaakt, om vóórdat de „artisten" gearriveerd waren, de kinderen in de zaal te laten. Even twee uur ving het feest aan en nadat het welkom was toegeroepen aan de zeker driehonderd en vijftig aanwezigen, zongen dezen uit volle borst het propagandalied van de Heldersche Courant. Het lied, dat op de wijze „Pinda, pinda" gemaakt is, vonden ze zóó mooi, dat 't ten laatste uitgebruld werd. 't Klonk aandoenlijk Evenals elders, was Jan Katrol de clou van den middag. Jan heeft zijn jeugdig auditorium met zijn dwaze grollen weer best geamuseerd, zoo zelfs, dat er om hem geroepen werd, als hij eens even achter de coulissen aan het uit blazen was. Van de liedjes en dansjes der 12 meisjes, sloeg het populaire „Mitte Confite" erg in, terwijl het lichtdansje Sünros" zoo'n effect maakte, dat het muisstil in de zaal was. 't Kan ook zijn, dat de aanwezigheid van St Nicolaas, die juist even te voren gearri veerd was, natuurlijk in gezelschap van zijn zwarten knecht, de kinderen wat stil maakte, want de goede Sint moest zich toen nog uit spreken, of er al dan geen stoute kinderen in de zaal waren De Sint zal ongetwijfeld een goeden indruk van de kinderen van Julianadorp mee naar Spanje nemen, want zy gedroegen zich voor beeldig. Niemand kwam er dan ook in aan merking voor een reisje naar Spanje in den geweldigen zak, die Piet op z'n schouders torste, doch in plaats daarvan kregen a'.len een fijne taai-taai-pop mee naar huis. Twaalf kinderen waren bovendien zoo gelukkig, dat zij een extra-cadeautje rijker werden, doordat zij een prijs wonnen uit de tombo a. Driehonderd vijftig kinderen gingen om ca. half vijf dankbaar huiswaarts...... EEN OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Het ts de Rjjksveldwacht te Julianadorp in samenwerking met de gemeentepolitie na een langdurig onderzoek mogen gelukken den in den nacht van 27 op 28 Augustus j.1. plaats gehad hebbenden diefstal van pl.m. 2500 liter benzine vanaf het Shell Depot alhier tot klaarheid te brengen. Bij onderzoek is geble ken, dat de daders 10 ledige vaten onder een vloer van een garage van G. R. te Nieuw Vennep verborgen hadden, terwijl de overige ledige vaten op verschillende plaatsen in de Haarlemmermeer zijn opgespoord. De verdachte verkocht deze benzine aan den garagehouder G. R. te Nieuw Vennep ver beneden den kostprijs, terwijl hij bovendien den aanbrenger nog een zeer hoogen huurprijs in rekening bracht, ais zy met een van hem gehuurden wagen op benzinediefstal uitgingen. De daders, zijn de G. R. als heler en G. C„ K C., en L. A. S., welke thans gedetineerd zijn in het huis van bewaring te Haarlem, hebben na een langdurig verhoor tegenover den rijks veldwachter een volledige bekentenis afge legd. FEESTAVOND ESPERANTOCI.UB. Zondagavond is alhier by den heer Schrie- ken met medewerking van een toonee.gezel- schapje van de Esperantoclub te Ca lantsoog, een feestavond georganiseerd. Opgevoerd werd een tooneelspel in drie bedrijven van J. Smit en J. Braün, getiteld „Materlalsme", een stuk met een ernstigen tendenz, waar mee de spelers de aanwezigen wel wisten te boeien, diverse spelers werd een uitmuntende vertolking gegeven, en het was jammer dat geen grooter publiek aanwezig was. Na afloop van het eerste stuk volgde nog een klucht in één bedrijf, waarbij een doktersbediende zich, tijdens de afwezigheid van den dokter voor dien uitgaf en een boer behandelde met alle verwikkelingen van dien. Harte ijk is er om dit dolle, vlot gespeelde stukje gelachen. Werkelijk, zij die de moeite voor de reis niet over hadden, hebben een mooien avond ge mist. Er werd nagedanst. alle bekende merken vindt U in onze collectie Nieuwste modellen Spuitflacmc enToiietstellen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 30