Radio-programma BINNENLAND GEMENGD NIEUWS De ministerraad te Rome De vlootconferentie. Godsdienstige onlusten in Lahore De Duitsche huwelijkswetten en buitenlanders China en Japan KONIJN's AUTOMATIC (dag en nacht) Diverse Winterschotels, Erwtensoep, Nassi-Goreng en Bahmi, De Ned. Roode Kruis expeditie Korting op pensioenen van gewezen Indische ambtenaren. Het tekort bij de spoorwegen. Laag in prijs, goed en Woordeelig in het gebruik. De Maas wast! Een gevoelige straf. Geverfde kippen. Noodlottig spel met een autoped. Een merkwaardige brand. f2500 voor loonen ge-tolen Buit van f 1500 te Leimuiden. hij had altijd kamerwacht. Twee mannen gedood door vallende muur. Auto grijpt jongeman. Weer een schip door den storm op de kust geworpen. Het Lindbergh-mysterie. Een bijzondere diamant gevonden. Scheepsramp op de rivier Lioetang. Brutale berooving te Madrid. HKLDHRSCHË COURANT Vh&ftlN^DAG 3 DECEMBER 193$. De commissie voor verdediging uitgebreid. Zaterdagmorgen is te Rome ministerraad gehouden, welke door Mussolini werd gepresi deerd. Zooals men weet was dit de gewone raad van November, ieder buitengewoon ka rakter ontbrak er aan. Besloten is den oppersten raad voor de verdediging van het land uit te breiden. Voor het vervolg zullen de ministers voor justitie, openbare werken en pers en propa ganda in deze commissie stem hebben. Als adviseerende leden zullen worden op genomen de maarschalken van Italië, de ad miraal en de chef van den generalen staf. als mede de hoofdinspecteur van de militaire op leiding. Het secretariaat van de commissie zal op het bureau van den chef der regeering wor den ondergebracht. De ministerraad heeft verder besloten 70 millioen Ure beschikbaar te stellen voor het oprichten voor raffinaderijen voor uit Alba nië afkomstige petroleum. Besloten is voorts, dat alle burgers ter stond na het volbrengen van hun militairen diensttijd moeten toetreden tot de nationale schietvereeniging en daarvan deel uitmaken, tot hun 32e jaar. Er zullen kredieten beschikbaar worden gesteld voor de landbouwkosten in Eritrea en voor de goud-industrie aldaar. Er zijn maat regelen genomen om de olijven-cultuur op Si cilië en Sardinië te bevorderen. Het verbod om militaire berichten bekend te maken aan leveranciers van oorlogsmate riaal, in het bijzonder berichten omtrent de fabricatie-van dit materiaal is verscherpt. De zitting van den raad ia tot heden (Dins dag) verdaagd. Vrees voor groote schepen. In marinekringen vreest men, dat als de vlootconferentie, die 9 December wordt ge opend, er niet in slaagt een maximum tonnen- maat voor slagschepen aangenomen te krij gen, het gevaar bestaat, dat oorlogsschepen van 50 tot 60.000 ton met 18 duims kanon nen zullen worden gebouwd. Een medewer ker van de Daily Herald berekent de kosten van zulke zeemonsters op 12 millioen pond elk. De Nelson en de Rodney meten 33.500 en 33.900 ton en de Hood, de liniekruiser, meet 42.100 ton. Italië's drie nieuwe oorlogs schepen zullen van 35.000 ton zijn en men beweert, dat Duitschland ook schepen van 35.000 ton wil gaan bouwen. )„N.R.Ct."). Drie menschen gedood en 25 zwaar gewond. Er zjjn in Lahore, Britsch-Indië, ernstige godsdienstige onlusten uitgebroken, tusschen Sikhs en Hindoes, waarbij drie menschen werden gedood en 25 zwaar gewond. Terstond gerequireerde Britsche en inland- sche troepen patrouilleeren in de stad, te zamen met de politie. De ongeregeldheden begonnen Zaterdag by de viering van een godsdienstig feest door Sikhs en Hindoes. Zondagmorgen scheen alles weder kalm, doch 's middags hadden op vele plaatsen wederom botsingen plaats. Gemengde huwelijken tusschen Duitsche onderdanen van Duitsch of soortgelijk bloed (met deze onderdanen van soortgelijk bloed worden, dat staat nu vast, Duitsche onder danen bedoeld, welke tot de nationale min derheden behooren: Denen en Polen, alsook al vormen zij geen nationale minderheid, de Wenden in de Lausitz, de Kasoeben in Oost- Pruisen- en d.g.) en andere vreemde rassen dan het Joodsche ras zijn verboden, indien uit zulk een huwelijk een nakomelingschap te verwachten is, welk een gevaar vormt voor de zuiverheid van het Duitsche bloed. Dit geldt in het bijzonder voor huwelijken met zigeuners, negers en bastaardnegers. Dit is vooral ook daarom noodzakelijk om- dat aldus het binnendringen van het bloed der gekleurde Rijnlandsche bezetting in het- Duitsche bloed kan worden verhinderd. Over de nietigheid der huwelijken schrijft Stuckart: „Nietig is de echt en strafbaar zijn beide echtgenooten als het huwelijk wordt geslo ten tusschen een jood in den zin van de eer ste verordening op de rijksburgerwet onge acht tot welken staat hij behoort en Duit sche onderdanen van Duitsch >f soortgelijk bloed of Duitsche kwart Joden anderzijds. Het buitenechtehjk verkeer is bij dezelfde verhouding strafbaar doch alleen voor wat betreft de mannelijke deelnemer. Japan draait in Noord-China de schroef aan. De Chineesche autoriteiten hebben officieel de mededeling ontvangen, dat drie Japansche divisies (zoowat 30.000 man) uit Mantsjoerije te Tientsin zullen aankomen, nadat, in enkele dagen, de Chineesche overheid de noodige voorbereidingen zal hebben getroffen. Uit Peking wordt gemeld, dat generaal Soeng Tsje-joean uit Nanking aanbiedingen be treffende militairen steun zou hebben ontvan gen. In internationale kringen is men van meening, dat de belangrijke Japansche troe penbewegingen naar Tientsin een gevolg zijn van de vrees van Tokio, dat Nanking militaire maatregelen zal nemen. De toestand te Tientsin en in Noord- China gespannen. I olgens berichten uit Chineesche bron zou de burgemeester van Tientsin aan de regeering te Nanking hebben getelegrafeerd, dat h(j den toestand als zeer gespannen beschouwt en daarbij tevens hebben verklaard, dat hij de af kondiging van de autonomie te Tientsin zeer aanstaande acht. alles 25 cent per portie. De leden van de Roode Kruis-ëxpeditie naar Abessinië, werden hedenochtend om 11 uur door H.M. de Koningin te 's-Gravenhage ln een bijzondere audiëntie ontvangen. Vanmiddag vindt aan de Lloydkade te Rotterdam het afscheid plaats, waarby ook H.K.H. Prinses Juliana tegenwoordig zal. zijn om een afscheidswoord tot de kleine groep, die naar Abessinië vertrekt, te richten. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de betreffende wets ontwerpen deelt de minister van koloniën mede. dat onder de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn van verzachting van de korting, als door eenige leden werd be pleit. Den minister zijn geen feiten bekend, die het oordeel van deze leden, dat de toe stand der Indische financiën den laatsten tijd zoodanig zou zijn verbeterd, dat zulks mogelijk moet worden geacht, zouden kun nen steunen. Op de wenschelijkheid van een algemeene herziening en normalisatie, voor zoover mo gelijk, van de Indische pensioenen blijft de aandacht van den minister gevestigd. GRAAF DE MARCHANT WEIGERT TE VERSCHIJNEN VOOR OOMMISSIE VAN RAPPORTEURS. In een Zaterdagmorgen gegeven uiteen zetting heeft een der redacteur van „Volk en Vaderland", een afschrift van de briefwisse ling ter hand gesteld tusschen den griffier van de Eerste Kamer en graaf De Marchant et d'Ansembourg. In eerstgenoemd schrijven wordt de heer De Marchant uitgenoodigd op 3 December te verschijnen in het Eerste Kamergebouw om daar aan de leden van de commissie van rapporteurs nog eenige in lichtingen te verschaffen die „voor een rich- tige beoordeeling van de ten aanzien van de toelating gerezen quaestiën", noodzakelijk worden geacht. De heer d'Ansembourg heeft dezen korten brief met een uitvoerig schrijven beantwoord. Aangezien de D'Ansembourg naar hy schrijft aan de Kamer alle Documenten heeft overgelegd, welke in art. 99 der Grond wet juncto art. 116 en 119 der Kieswet wor den vereischt en aangezien Grondwet noch wet, noch reglement van orde een verschaf fing van mondelinge inlichtingen door een benoemd lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan een commissie van rap porteurs kennen, ziet hij in het tot hem ge richte verzoek een discrimineering van de Nationaal Socialistische Beweging. Hij meent, derhalve aan een verzoek als in den brief van den griffier vervat, slechts gevolg te mogen geven indien dit, met omschrijving der gevraagde inlichtingen en documenten tot hem wordt gericht, ingevolge besluit eener vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zelve op wie alsdan de ver antwoordelijkheid voor de daarin vervatte, met Grondwet en Wet in strijd zijnde dis crimineering eener, honderdduizenden Neder landers omvattende, nationale beweging zou rusten. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ontleenen we het volgende: De dringende noodzakelijkheid van zoo spoe dig mogelijke beperking van het spoorweg tekort wordt door de regeering erkend. Naast de maatregelen tot belangryke ver mindering van de exploitatie-uitgaven moe ten intusschen teneinde het groeiende spoor wegtekort te stuiten maatregelen van meer ingrijpenden aard worden beraamd, welke slechts de regeering behoudens de noodige medewerking van den wetgever kan nemen. Te dien einde werd een commissie aan gewezen, samengesteld uit eenige hoofdamb tenaren van verschillende departementen en een lid der directie, aan welke commissie Is opgedragen die maatregelen op korten ter mijn voor te bereiden. De minister zal, zoodra mogelijk in samen- werking met zijn ambtgenoot van Financiën afgeronde voorstellen aan de Staten-Generaal voorleggen. Verdere beperking van onredabele lynen, voor zooverre de lasten onevenredig hoog zijn in verband met de verkeersbelangen, wordt overwogen. Intusschen wijst de minister er met nadruk op, dat het tekort slechts ten deele door sa neering kan worden opgeheven en dat het spoorwegvervoer, evenals andere takken van vervoer, slechts dan rendabel kan worden, in dien opleving van het vervoer mocht Intre den. Do Dleseltrein. Na langdurig onderzoek, zyn de motor defecten enz. by de Dieseltreinen vastgesteld en konden proeven met de wenschelyk ge achte verbeteringen worden genomen. Aange nomen mag thans worden, dat hoogstwaar schijnlijk die verbeteringen afdoende zullen blijken. Retourtjes. Of een verdere tariefsverlaging en invoe ring van retourbiljetten met langeren geldig heidsduur in aanmerking komen, wordt welis waar overwogen, doch daarbij moet dan op den voorgrond staan, dat een toeneming van het reizigersvervoer mag worden verwacht, welke eenigermate voldoende is om de uit die tariefmaatregelen voortvloeiende verminde ring van inkomsten goed te maken. Het is niet waarschijnlijk, dat verlaging van het tarief voor het vervoer van rijwielen ver meerdering van inkomsten zal brengen; nage gaan wordt of wellicht op ondergeschikte punten wijziging van het tarief wenschelijk Is. Toezicht op de K I,.51. Van Rijkswege wordt toezicht op de K.L.M. uitgeoefend overeenkomstig de wettelijke voorschriften en voorts op grond van het tusschen het Hyk en de K.L.M. gesloten sub sidie-contract, De vraag, of het toezicht ter wille van de' veiligheid verscherping behoèït, zal in overweging behooren te komen na orjt- vangst van het rapport der commissie-! Kooien. Dat de uitbreiding yan het luchtnet der K.L.M. in het Jaar 1935 grooter was dar* tevoren, behoeft niet onvoorzichtigheid of onvoldoende voorbereiding te doen onderstel-l len. Na de ongevallen moest de K.L.M. eenige lijnen sluiten en twee lijnen overdragen aan buitenlandsche ondernemingen wegens het ontstane tekort aan vliegend personeel. Niet over het hoofd mag worden gezien, dat de ongevallen bepaaldelijk geroutineerde be stuurders hebben getroffen. BEPERKING ARBEIDSTIJD VOOR KANTOREN. Een adres van Mercurius. De nat.onale bond van handels- en kan toorbedienden Mercurius heeft aan den mi nister van sociale zaken een adres gericht, waarin o m. wordt gezegd, dat de, steeds uitgestelde invoering der Arbeidswet voor kantoren een voortdurende bron van leed is geweest voor het zeer belangrijke aantal kantoorbedienden in Nederland. De Bond heeft reeds herhaaldelijk verzocht de uitzon deringspositie. waarin de kantoorbedienden werden gehouden, te willen beëindigen. Intusschen kan het overwerken rustig voortduren, hoewel de werkloosheid onder de; kantoorbedienden "an zeer grooten omvang is. Deze werkloosheid zou niet onbelangrijk verminderd worden, indien ook voor de kan toren de 48-urige werkweek zou gelden. Adressanten verzoeken over de bezwaren! tegen een werktijdenbesluit voor kantoren,I gelegen in de daarvoor noodzakelijke con trole, te willen heenstappen en thans, na een wachtperiode van 16 jaren de Arbeidswet; 1919 ook voor de kantoren tot vet te ver-; heffen en dat niet alleen in het belang derj werklooze kant-orbedienden, die door de in voering der wet weder in de bedrijven zuilen- worden opgenomen, doch ook in het belang der niet-werkloozen, die daardoor dan de ge legenheid zir e* geschapen tot verdere vakbe-, kwaming. DE „AKI MOET DE LOONEN VERLAGEN. ...ië ïT> Geschoolde arbeidqrs gaan met 15 pet., de anderen met 10 pet, achteruit. De directie van de Algemeene Kunstzijdë Unie heeft een schrijven aan de vakvereeni- gingen gericht; waaraan wij ontleenen: „Wij stellen voor, de loonen te verlagen en wel voor geschoolde en geoefende vaklieden vakgroepen I en IIA met 15 voor alle andere arbeiders en andere arbeidsters met 10 Voor de premies zal een nieuwe schaal noodig zijn, waardoor het bedrag dezer pre mies eveneens met 10 wordt verminderd. slechts 54 ct. kost hel origineels pakje Sanka Koffie, de tweede soort, maar het goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. Binnenland. Ten gevolge van den hevigen regenval is de Maas Zondag 46 c.m. gewassen. Doordat de regens blijven aanhouden, wordt nog meer was verwacht. De stuw te Borgharen is ge sloten. Een onverantwoordelijk automobilist voor tien jaar z(jn rijbewijs ont- De 22-jarige autorenner Luis Fonte is, naar Reuter meldt. Zaterdag te Warwick wegens dood door schuld tot drie jaar tuchthuis ver oordeeld. Zijn rijbewijs zal hem na afloop vati de tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaar worden ontnomen. Hy heeft in een dronken bui op den open haren weg met een anderen chauffeur een race-party georganiseerd, waarby hy een motorrijder heeft aangereden en gedood. J De internationale pluimveetentoonstelling die te 's-Hertogenbosch de vorige week is ^gehouden, zal voor een der deelnemers nog ,een onaangenaam staartje hebben. Het is- {namelijk gebleken dat een zekere K. uit Ros malen zijn kippen geverfd had. Een keur meester heeft dit ontdekt, zoodat de kippen van K. niet meer in aanmerking kontien komen voor een prys. 1ONGETJE OVERREDEN. Vrijdagmiddag is in de Bautsch te Heer len het 5-jarig zoontje van den heer Dec- kers door een Vrachtauto met zand overre den en gedood. 'J' LIJK GEVONDEN. Schipper Bakker, die met zijn schuit „Te xel 13" te De Coekdorp is binnengekomen, rapporteerde, dat er ten Zuiden van het eiland Texel een lijk drijvende was aangetroffen. Het is opgevischt door een visscher uit Har- lingen, die het naar deze plaats medenam. MALOITZ HEEFT SUCCES. Donderdag is een psychopaath uit een auto van den G.G.D. te A'dam, gesprongen. Daar het gerucht liep, dat hij een geladen revol ver bezat, werd de hulp van de politie inge roepen, teneinde den man weer te pakken te krijgen. Naar het Hbld. verneemt is dit Vrijdagnacht geschied. Weliswaar niet door de politie, maar door den bekende telepaath Maloitz, die zijn hulp hiertoe had aangebo den, daar hij den man in quaestie kende. Om streeks één uui ontdekte Maloitz, die hier mede een kranig stukje werk leverde, den psychopaath zwervende in de Pretoriusstraat. De man i„ wederom naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. DOOR VALLENDEN STEEN GEDOOD. Te Amsterdam werd Vrijdagmiddag een piano langs een perceel opgeheschen. Het instru ment was juist bij de tweede étage, waar het zijn moest, toen door een slingering de zij kant tegen bet balcon o). die verdieping stiet. Het gevolg was, dat eeni.-- steenen vielen. Een man, een 62-jarige bewoner van de Oos- terparkbuurt, die daar passeerde, kreeg een der steenen op het hoofd. Hy zakte bewuste loos in elkaar. De G. G. D. heeft het slacht offer naar een der gasthuizen overgebracht, waar hij kort na aankomst ten gevolge van een schedelbreuk Is overleden. LIMONADEFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdag is te Kerkrade door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een limonadefabriek. Hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse was en met drie stralen het vuur bestreed, kon zij niet verhinderen, dat de fabriek, welke achter eenige huizen inge- i v WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 1 Hilversum I, 1875 m. N.C.K.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Sopraan en piano, 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Het Hollandsch Harpkwintet. 1 2.30 Postzegelpraatje. 3.15 Gramofoonplaten, 4.00 Het Hendriks-trio en gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten, reportage, causerie, berich ten. 8.05 Dameskoor (Om 8.30 causerie), 9.10 Causerie. 9.30 Gramofoonplaten. 9.35 Kwintetconcert. 10.00 Berichten. Causerie. Vervolg concert, 10.50—11.30 Gramofoonplaten. i Hilversum II, 301 m. 1 V.A.R.A.-uitzendlng. - I 8.00 Orgelspel. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Lezing, radio-tooneel en concert. 12.00 Gramofoonplaten. 12.20 V.A.R.A.-orkest. I.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel 6.00 Het Residentie-orkest. (Om 6.50 sport- uitzending). 7.35 Causerie. 8.00 Berichten. Lezing. 8.20 „The Vagabond King", operette van Friml. II.00 Nieuwsberichten. 11.05 Cymbaal en piano. 11.1512.00 Gramofoonplaten en piano. DONDERDAG 5 DECEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. 8.009.15 K.R.O, 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 2.00—12.00 N.C.R.V. 1 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert 2.003.00 Handwerkles, 3.15 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 St. Nicolaas programma voor de kinderen 6.45 Causerie. 8.05 Anders dan anders, gevar. progr. met prijsvraag. (Om 10.00 berichten). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum U, 301 m. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kookpraatje. 9.50 Lyra-Trio. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Omroeporkest en voordracht. 12.30 Gramofoonplaten. I.30 Jetty Cantoris Ensemble, en zang. 3.00 Kniples. 3.45 Gram.platen. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten, 4.45 Hoorspel. 5.30 Lezing. 6.00 De AVRO-Declbels met zangsoliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vocaal concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 St. Nicolaas-programma. 9.45 Kovaca Lajos' orkest. 10.30 Revue-uitzending (Om 11.00 Berichten). II.30—12.00 De AVRO-Decibels. bouwd was, geheel uitbrandde. De ro"do™ fabriek staande woningen konden ^houden blyven. De schade, die eenige duizenden gu dens bedraagt, wordt slechts laag door ver zekering gedekt. Te Boxmeer is een vierjarig jongetje met zijn autoped gevallen. Het kind krabbelde aanvankelijk nog op en liep verder, maar kort daarna verloor het het bewustzijn. Het bleek een zware hersenschudding te hebben bekomen en is in het ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Zaterdagmiddag is in het uiterste Noorden van de hoofdstad op de grens van Broek in Waterland op een niet alledaagsche wijze brand ontstaan. Op deze plek wordt ter aan plemping van land. vuil, in hoofdzaak papier, gestort. Dit wordt door een particulieren vrachtwagen aangebracht. Deze auto bracht een nieuwe lading doch zakte met de wielen een weinig weg in het aangeplempte ge deelte. Waarschijnlijk ten gevolge van hitte- uitstraling van den knalpot geraakte een hoop papier onder den wagen in brand. Hier door vatte ook dit voertuig vlam. Aan weg rijden viel niet te denken omdat de wielen nog verder wegzakten en toen het benzine reservoir zich begaf, was er geen houden meer aan. Ook het vuilnis begon te branden en op het laatst stond de aanplemping over een vrij groote oppervlakte in lichte laaie. De vuilnisauto was spoedig in een wrak ver anderd. Met twee stralen heeft de motorpomp ruim drie uur water gegeven om de hard nekkige smeuling in de aanplemping te dooven. Vrijdagnacht hebben inbrekers in Alphen aan den Rijn zich toegang weten te ver schaffen tot een kantoor. Door middel van een valschen sleutel was de poort geopend en nadat de indringers een raam hadden ver wijderd en een tusschendeur hadden gefor ceerd, kregen zy toegang tot het vertrek, waarin zich een brandkast bevond. Deze brandkast was van ouderwetsche constructie. De deur was van betrekkelijk dun plaatijzer waar de inbrekers eenvoudig een geheele lap ijzer met slot en al konden ombuigen. Door het gat, dat hierdoor ontstond heb ben zij de grendels van het zijslot kunnen verwyderen, zoodat tenslotte een bedrag van ruim 2500 aan loonen voor het grijpen lag. Zoowel de wijze, waarop men te werk is gegaan als het feit, dat geen enkel spoor is achtergelaten geven de politie aanwijzing dat men hier met „vakmenschen" van elders te doen heeft. Een gelijksoortig geval heeft zich afge speeld in een kantoor te Leimuiden, In verband met het feit, dat de firma de loonen aan het talrijke personeel zou uitbeta len, bevond zich een bedrag van 14 1500 gulden in kas. Hét geld was verpakt in loon-: zakjes, welke op hun beurt weer in èen groo ten zak bijeéngedaan waren. De dieven hadden het gemakkelijk daar ae oude brandkast spoe dig kon worden geforceerd. De onderneming is tegen inbraak verze kerd. Een verpleegde te Veenhuizen stond te recht voor de rechtbank wegens brandstich ting in één der zalen van de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen. Verdachte had deze daad gepleegd, omdat hij, zoolang hij in Veenhuizen was, steeds kamerwacht had en hij niet langer tegen dat alleenzyn kon. Men moet n.1. weten, dat de andere verpleegden naar buiten op het land gaan werken. Vele malen had hij om veran dering gevraagd, doch dat was hem gewei gerd, omdat hij vroeger al eens brand had gesticht en men vreesde, dat hij, indien hij buiten was, daartoe weer zou komen. Als kamerwacht had verdachte echter dé beschikking over lucifers, terwijl hij ook pe troleumlampen moest verzorgen! Hij had ten einde raad een in petroleum gedrenkten zak in brand gestoken. De officier i yan justitie eischte drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Zaterdagmorgen is by sloopingsweric te Lel den, een muur van ongcveei 2,5 meter hoogte en 6 meter lengte ingestort. Op den muur was een arbeider bezig met het afhakken van de steenen. Door een sprong wist hü zich in veliligheid te brengen. Hy bleef ongedeerd. Andere arbeiders raakten echter onder het puin bedolven waarby de 31-jarige chauffeur H. v. R. op slag werd gedood. De drie anderen zijn zwaar gewond naar het Elisabethsgesticht vervoerd, waar kort na aankomst dë 29-jarlge grondwerker A. G. is overleden. De toestand der beide andere slachtoffers Is naar omstandigheden redelyk. De 31-jarige chauffeur werd tegen den muur van een aan de overzijde van de Paradijssteeg staande woning geslagen en moet op slag zyn gedood. Te hulp geschoten voorbijgangers wis ten de slachtoffers spoedig te bevryden. Beide slachtoffers waren gehuwd en vader van één kind. De slachtoffers waren te Leiden woon achtig Een Utrechtenaar gedood. Naby Jutfaas is Zaterdagavond omstreeks elf uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 25-jarigen Th. J. Bos uit Utrecht het leven heeft gekost. Op dit tijdstip liep de heer B. met zyn ver loofde aan de rechterzijde van den weg. Achter hen naderde een personen-auto. Hoe het precies in zijn werk is gegaan, heeft men nog niet kunnen vaststellen, maar plotseling werd de heer B. door het rechter voorspat bord van den auto gegrepen en tegen de voor ruit geslingerd. Vervolgens kreeg hy een klap van de rechter voorzyde der cabine, waardoor hij ongeveer 28 meter verder in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. Een tweetal wielrijders, dat uit de tegen overgestelde richting naderde, kwam 0p het gillen van B's verloofde toesnellen; terstond begonnen zy naar B. te zoeken. Eerst vonden zy langs den weg het rywiel van het slacht offer en een vyftiental meters verder ont dekten zy het lichaam van den ongelukkige in de sloot. Zij brachten dit op den berm van den weg, waar dr. Sloof, die spoedig met den burgemeester en rijks- en gemeentepolitie op de plaats des onheils arriveerde, slechts den dood kon constateeren. De auto, die de aanrijding had veroorzaakt, was, na uit de gedane opmetingen van de gemeente-polltie bleek, eerst 80 m. verder tot stilstand gebracht. Er bleken twee personen in te zitten, namelyk de heer U uit Doorn en de heer De V. uit Vreeswyk. Laatstgenoemde had den auto bestuurd, ofschoon hy niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs. De heer U., die wel een rijbewijs had, hield by het sturen toezicht, doch het uitzicht was door het regenachtige weer tamelijk slecht. Geen menschenlevens te betreuren. Voor de derde maal binnen weinige weken is een schip op de Egmondsche kust gestrand. Het is het 230 ton metende motor-vrachtschip de „Jos Maria" uit Schiedam. De uit vijf kop pen bestaande bemanning is door de Egmond sche roeireddingboot gered. Of het schip als verloren moet worden beschouwd, staat nog niet vast. Relaas van den kapitein. Kapitein Fleurbaay vertelde aan den corr. van het „Handelsblad" van de rampspoedige reis. De „Jos Maria" was Zaterdagmiddag met een lading van 200 ton styfsel van Zaan dam vertrokken met bestemming Rochester bij Londen, waar hy Maandagmorgen hoopte aan te komen. Om 4 uur passeerde hij IJmui den. Alles was wel. Zaterdagavond omstreeks 11 uur geraakte door het ontzettend slechte weer de motor defect. De motor liep op één been, hy had te weinig kracht om de schroef te trekken. De „Jos Maria" heeft één schroef. Voortdurend is toen getracht den motor weer op gang te krij gen met behulp van de luchtpomp. Ook deze weigerde tenslotte echter. Op den duur gaf de motor het geheel op. Men Was toen nog 20 myl uit de kust, ongeveer halfweg tusschen IJmuiden en Egmond. Intusschen was het Zondagmiddag twee uur geworden. Besloten werd toen de ankers te presen teeren. Aanvankelijk gelukte dit wel. De storm nam evenwel in hevigheid toe en draai de naar het Zuid-Westen. Toen begonnen de ankers mee te krabben en dreef de „Jos Maria" steeds dichter naar de Egmondsche kust. Nog dacht men riiet aan gevaar. Als de storm bedaarde, zou de motor nagezien wor den en de reis naar Rochester worden voort gezet. Maar in den loop van Zondagnacht werd de toestand steeds kritieker. Om half twee sloeg het schip, vermoedelijk doordat de an kers gebroken waren, over de zandbanken. De kapitein liet noodseinen geven. Een knalsignaal werd door niemand opgemerkt. Toen werden drie vuurpijlen afgeschoten, die ten1 slotte opgemerkt werden door W. Sander, die in de buurt aan het strandjutten was. Deze gaf met zyn lieht een sein, dat hij de nood signalen begrepen had en snelde naar het dorp om hulp. Spoedig was de reddingboot uitge bracht en de bemanning veilig aan wal. De „Jos Maria" ligt precies evenwijdig aan het strand, met den kop naar IJmuiden. Het schip heeft geen water binnen gekregen. Het is voor 35.000 verzekerd bj Lloydd's. Ook de lading stijfsel, behoorende aan „de Bijen korf" te Zaandam, is verzekerd. De „Jos Maria" had wel radio aan boord, doch alleen een ontvangtoestel, zoodat geen seinen gegeven konden worden. Het was een geluk, dat de noodseinen door een strandjutter waren opgemerkt. Anders had de opheffing van de Kustwacht misschien ernstige gevolgen gehad want met het opko mende water omstreeks half zeven was het hoog water zou de positie van de beman ning steeds kritieker geworden zjn. Buitenland. Een hoofdpersoon ln de Lindberg* zaak. Een gevangene in de strafgevangenis te Hackensack in den staat New Jersëy heeft zich aangediend als een „hoofdpersoon in de ontvoeringsgeschiedenis vari de baby van Lindbergh", maar hy wilde zijn geheim slechts toevertrouwen aan den procureur-generaal en aan niemand anders. Men wacht zjo „onthullingen" met eenige reserve af. Naar Reuter uit Rio de Janeiro bericht, is ln de myn Boa Vista een witte diamant gevonden, die als de volmaakste wordt be schouwd van de laatste dertig jaar. Desteen, door leem omsloten, is gevonden door een Jongen, die een werktuig schoonmaakte. HU weegt vyftig karaat. De waarde wordt op zevenduizend pond sterling geschat. Twee veerbooten met ongeveer 100 passa- glers zijn tjdens zware hagelbuien op de rivier Lioetang in Noord Kiangsoe omge slagen. Over de 60 personen zyn verdronken. Toen Zaterdagmiddag het geld voor de salarissen der stedelijke ambtenaren het stadhuis te Madrid werd binnengedragen, heeft een aantal roovers de mannen, die hei geld ten bedrage van anderhalf millioen pesetas vervoerden, overvallen en zich daar van meester gemaakt. Zij losten pistoo - schoten en toen zy' met den buit waren ver dwenen, bleven er eenige menschen die ge wond werden, op straat liggen. Nader meldt Reuter: Een der by de berooving gewonde m»nn is gestorven,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2