Radio-programma De kinderroof te Marseille. HKLPERSCHE COURANT VAN ÖONDERDAG g DECEMBER 1935. GEMENGD NIEUWS De wasvan de Maas houdt aan. .,De Beul' wordt niet te Utrecht opgevoerd. Groote voorraad sigaretten gestolen. Onrechtmatig f 6000 ontvangen. De inbraak in het Rembrandt-Theater. De inbraak bij Wiltoiv Fijenoord. Incasseerder te Rotterdam beroofd. f 1100 ontvreemd. Drie jaar geëischt. Door een auto overreden en gedood. Van de eene straf in de andere. Inbrekers. Zoons mishandelen hun vader. Aan den dood ontsnapt! Motorrijder gedood. De ketting brak. Een drama in het hooge Noorden. Een rekenwonder. De oudste vrouw van Londen overleden. Politie-beambte neergeschoten. Door de Sahara. Vier jaar geslapen Een aardverschuiving op de Gotharddijn. heelen Belgischen staat achter zich heeft, kan de minister in zyn algemeenheid niet deelen. Naar aanleiding van het betoog van de leden, die uiting gaven aan hun meening. dat slechts devaluatie de basis kan vormen voor een herstel van de bedrijvigheid, onder ande ren in onze Noordzeehavens, merkt de minister op, dat de hoofdoorzaak van den slechten gang van zaken in de scheepvaart gezocht moet worden in de inkrimping van het goederen verkeer. Ook in de langen, waar gedevalueerd werd. moet de scheepvaart gesteund worden. Over het vraagstuk van de vernieuwing en moderniseering van de Nederlandsche koop vaardijvloot wordt een onderzoek ingesteld. De instelling van een algemeen vrachtbu- rcau wordt practisch niet uitvoerbaar geacht Wat de .kustvaart" betreft, zijn er geen voldoende redenen aanwezig om ook haar op te nemen in de regeling voor het verleenen van rentelooze credieten aan de zeescheep vaart. l)e Middenstand. De Minister is ten volle doordrongen van den ernst der moeilijkheden, waarmede de middenstand heeft te kampen. Het wetsontwerp inzake de vestigings eischen voor den middenstand zai niet lang meer op zich laten wachten. De minister deelt het gevoel van de leden die van meening zijn, dat meerdere financieele hulp voor den Middenstand niet meer kan worden ontbeerd. Bij nota van wyziging wordt een voorstel gedaan in het belang van den kleinen mid denstand. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS NAAR ETHIOPIë. Dinsdag heeft de ambulance van het Neder landsche Roode Kruis voor Abessinië zich te Rotterdam ingescheept. Zij werd uitgeleide gedaan door H.K.H. Prinses Juliana. Bij het materiaal voor den ambulance-dienst bevinden zich twee Ford V-8 ambulance automobielen. Daar men ook by de aanschaffing van auto-materiaal terecht de voorkeur wilde geven aan Nederlandsch fabrikaat, kocht het Nederlandsche Roode Kruis een Ford V-8 ambulance-automobiel. Bij een bespreking tusschen Dr. A. van Schelven, Chirurg bij den Nederlandschfen Ambulance Dienst in Abessinië en den heer G. J. J. Both, Directeur der N.V. Nederland sche Ford Automobiel Fabriek, bleek dat nog verdere behoefte bestond aan materiaal voor vervoer van gewonden, in verband waarmede de Directie van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek besloot de Nederlandsche Ambulance nog een Ford V-8 ambulance te schenken. Binnenland. Uit Venlo: De was van de Maas blyft aanhouden. De losplaats van de zomerhaven staat onder water, zoodat het lossen van de schepen niet meer kon plaatsvinden öni de schepenlig plaats hebben gekozen ih (je winterhaven. Op de rivier vindt momenteel, vooral stroopiaf waarts, een drukke schipvaart plaats. De stuwen te Belfeld zijn .Dinsdag gestreken, zoodat de doorvaart van jde schepen onbe lemmerd kan plaatsvinden. Ook te Haarlem zal het stuk niet ten tooneele worden gebracht. Naar het „Hbl." verneemt, zal te Utrecht voorloopig geen voorstelling van ,.De Beul" worden gegeven. Men heeft btj den pachter van den gemeentelijken schouwburg naar de motieven geïnformeerd, waarop deze mede deelde, dat hij niet op relletjes belust was. Utrecht is een rustige stad, zeide hij. en de burgerij zal er niets voor voelen om c'/t stuk, dat zooveel stof heeft opgeworpen in Amster dam, te gaan zien. Misschien zou ik wel een volle zaal krijgen, maar dan niet bezet met de gewone tooneelliefhebbers, maar met men- schen, die op sensatie uit zijn. Ook Haarlem wenscht geen „Beul". In Haarlem is de opvoering van De.Beul" Iiiet te verwachten. Winkelbediende, medeplichtige en twee helers aangehouden. Een sigarenwinkelier, die een zaak heeft in de Indische buurt te Amsterdam, is dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat zijn bediende hem reeds twee jaren voor vele par tijen sigaretten bestolen heeft, waarvan het bedrag tot ongeveer duizend gulden ls opge- loopen. De winkelier, die voor een deel van zijn leveranties in relatie staat met scheepvaart maatschappijen, had voortdurend groote voor raden in het magazijn en daarvan maakte de bediende misbruik door nu en dan kleine par tijen weg te nemen en in handen te spelen van een medeplichtige, die op zijn beurt de cigaretten ver beneden den prijs aan twee kooplieden van de hand deed. De vier mannen bevinden zich thans in het bureau Hnnaeusstraat in arrest, n.1. de be diende voor diefstal, zijn „relatie" voor medeplichtigheid aan dit misdrijf en de twee koopers voor heling. Vier jaar geëischt. Een 35-jarige assuradeur, wonende te 's-Gra- venhage, had zich voor de rechtbank in de Residentie te verantwoorden wegens oplich ting. In de jaren 1933—1935 heeft hij kans gezien door het inleveren van gefingeerde aanvraagformulieren onrechtmatig ongeveer 6000 aan provisie te ontvangen. In aansluiting aan de vorige oplichting be handelde de Rechtbank de zaak tegen een 44-jarigen verzekeringsagent, die valschheid in geschrifte heeft gepleegd, eveneens met aanvraagformulieren. Verdachte bekende. Hij had er geen finan cieel voordeel van. De Officier van Justitie eischte één jaar gevangenisstraf. Drie mannen en een werkster aan gehouden. In den nacht van Zondag 24 op Maandag .25 November j.i. werd. naar men zich her inneren zal, ingebroken in het Amsterdam- sche Rembrandt-theater. Twee brandkasten vond men er 's morgens leeggehaald, een be neden bij de kassa, de andere boven op het kantoor der directie van de eene was het slot opengeboord, de andere hadden de inbre kers la sardine" aan den achterkant open gescheurd. In totaal werd een bedrag van 5 h 6 duizend gulden gestolen. Een uitgebreid onderzoek van de politie van het bureau-Singel, leidde een paar dagen geleden in de eerste plaats tot de de arres tatie van een werkstervan het Rembrandt- theater, die een goede kennis was van een beruchten inbreker. Vermoedelijk heeft deze werkster, die in den Jordaan woonde, dien bevrienden inbreker en zijn kameraden de noodige inlichtingen omtrent de situatie in het Rembrandt-theater verstrekt. Volgens de gegevens, waarover de politie de beschikking verkreeg, bestond het inbre kerscomplot uit genoemde werkster en vier gevaarlijk recidivisten. Van deze vier heeft de politie gistermorgen drie man gearres teerd. Er zouden van de vier twee de brand kasten geforceerd en twee buiten op den uit kijk gestaan hebben. Gelijk gezegd, zijn allen lieden, die reeds tal van straffen wegens inbraken en dief stallen hebben uitgezeten. Twee hunner heb ben nu op zeer vakkundige wijze de brand kasten geopend, terwijl de twee anderen aan beide kanten van de Bakkerstraat, waar zy door het forceeren van een deur met spanjo letsluiting het gebouw binnen waren geko men, op den uitkijk hebben gestaan. Van een der gearresteerde inbrekers heeft de politie ook een vriendin voorloopig aange houden, maar de kans is groot, dat zij met het geval niets uitstaande heeft. Tot nu toe ontkennen zoowel de werkster als de drie inbrekers alle schuld. De beide verdachten tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag middag vonnis gewezen in de zaak tegen A. M., 19 jaar, slagersknecht, en G. L., 18 jaar, plaatwerkersmaat, beiden gedetineerd te Rot terdam, die in den nacht van 21 op 22 Febr. van dit jaar op de werf Wilton-Fijenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam hebben in gebroken en daarbij een bedrag van plm. 38.000 gulden stalen. Zooals men zich zal herinneren, is de derde verdachte in deze zaak, de 59-jarige stoker bankwerker C. M., vader van A. M., tegen wien wegens heling van 7000 gulden van den buit 2 jaar gevangenisstraf was geëischt, den dagj na de rechtszitting dood in zijn cel ge vonden. A. M. en G, L, zijn wegens diefstal in ver eniging thans veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf met aftrek van. de preventieve Hechtenis. hws h j HetO.M:, vertegenwoordigd «door w.,„ 13. A. J, Reumeu had tegen elk van hen drie jaar gevangenisstraf geëisc,htt, eveneens mat aftrek van de preventieve hechtenis. Een 19-jarige incasseerder moest gisteren morgen een bedrag van f 16.000 bezorgen bij een firma aan de Gedempte Bierhaven te Rotterdam. Zyn patroon gaf hem f 4000 mee, de overige 12.000 haald hij bij een bank aan den Zuidblaak. Vandaar wandelde hij langs den kortsten weg naar de plaats van bestem ming. Bij aankomst ontdekte hij, plotseling zijn geld kwijt te zijn. Hij had het heele be drag in ziin binnenzak gestoken. Aan de politie heeft Mj verklaard zich niet te kunnen herinneren, tegen iemand te zijn opgeloopen. De route van de Bank naar de Bierhaven is slechts een vijf zeshonderd meter. De politie van de Groote Pauwensteeg heeft den jonge man een verhoor afgenomen, hetgeen tot dus ver nog geen resultaat heeft opgeleverd. Naar eerst thans bekend wordt, la er in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken' in een villa aan de Enschedeschestraat te Hengelo (O). Er is in totaal voor een bedrag van ruim f 1100 ontvreemd. Des ochtends werd een keukenraam open gevonden, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat men zich hier door toegang tot de woning heeft verschaft. Men is uiterst voorzichtig te werk gegaan, daar geen der bewoners eenig gerucht heeft gehoord, zoodat men ongestoord zijn gang heeft kunnen gaan. Uit een handtaschje en een geldkistje werd een aanzienlijk bedrag gestolen, alsmede uit een koperen spaar- kokertje. S teekparty imet doodelyk geVolg. Voor de Roermondsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 50-jarige H. Coo- per uit Thorn, die bij gelegenheid van de na jaarskermis te Thorn den 26-jarigen mijnwer ker J. Wolter, uit Brunssum met een mes steek in de borst had gewond, ten gevolge waarvan de getroffene vier dagen later in het ziekenhuis te Roermond was overleden. Ter terechtzitting werd voorgelezen een proces-verbaal van een verhoor, ,dat door den rechtercommissaris aan het sterfbed van het slachtoffer was afgenomen. In het bijzijn van verdachte, onder eede, had het slachtoffer toen den dader, Cooper aangewezen. De Officier van Justitie eischte tegen verd. 3 jaar gevangenisstraf wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Op den Arnhemschestraatweg by Bavoort is Dinsdagavond de 57-jarige zwerver A. v. M., afkomstig uit Voorst hij Zutphen, door een uit Amersfoort komende auto aange reden en gedood. De marechaussee uit Leus den stelt een onderzoek in. Het lijk is overge bracht naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort. Voor het gerechtshof te 'a-Hertogenbosch heeft in hooger beroep terecht gestaan een 35-jarige man, die reeds twaalf jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht. Toen hy zyn laatste straf had uitgezeten, verliet hy de ge vangenis met een uitgaanskas van 100. In vijf dagen was hij er af en toen pleegde hij drie inbraken, o.m. bij pastoor G. Vos te Best, in den nacht van 24 op 25 Juli 1935. De rechtbank veroordeelde hem deswege tot vier jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte bevestiging van dit vonnis. Arrest 16 December. De rechtbank te Maastricht heeft een tim- niierman terzake van diefstallen met braak, in den nacht van 23 op 24 October te Maas tricht gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch tegen verdachte, die o.a. ook te Brussel en 's-Hertogenbosch inbraken had gepleegd, was vier jaar. Voor dezelfde rechtbank heeft terecht ge staan een landbouwersknecht, terzake Van diefstal, uit eén op een kamér staande kist, van f 1700. Verdachte bekende bij het ver hoor f 700 in België te hebben verbrast en f 250 aan een vriend te hebben gegeven; f 750 zijn nog op hem bevonden. Het O.M. eischte twee jaar gevangenis straf. In de Laurierstraat te Amsterdam is Maan dagavond veel consternatie gewekt door een huiselijke ruzie in de woning van perseei no. 81. Daar bleken een vader en zijn twee zoons het over een familieaangelegenheid aan den stok te hebben gekregen. En na eenigen tijd ontaardde de ruzie in een flinke vechtpartij, waarvan het gerucht tot ver in de omgeving doordrong. De vader kwam uit dezen onge- lijken strijd met een steekwond in den arm en een paar bloedende hoofdwonden te voor schijn, maar de kwetsuren bleken tenslotte slechts van lichten aard te zijn. De zoons zijn er na den twist vandoor gegaan. Vermoedelijk is ae steekwond in vaders arm met een zakmes toegebracht. Maandagavond is een personenauto op den weg naar Voorst door den neergelaten af sluitboom op den overweg, gelegen in den Rijksstraatweg ZutphenApeldoorn, gereden, aldus meldt men uit Zutphen aan het A.N.P. De auto kwam juist voor de spoorlijn tot staan, zoodat de personentrein, die uit Voorst kwam, rakelings langs den auto reed. De be stuurder en de andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De afsluitboom werd totaal vernield. De auto werd aan de voor zijde beschadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden. De bestuurder verklaarde, dat hy den af sluitboom niet had gezien door het verblin dend licht van een tegenligger, die aan de andere zijde van de afsluitboomen stond te wachten. voor een kapperszaak aan de Nieuwe Heeren gracht gestolen was, door den gelukkigen eigenaar werd teruggevorderd. De arrestant is een 17-jarig jongmensch, dat voor eenzelfde feit reeds eerder met de politie in aanraking is geweest. Dinsdagavond omstreeks acht uur is de heer J. Heising, wonende te Wedderveen, met zijn motorfiets onder Ellingen by Ter Apel op een afgesloten weg, welke in reparatie was, tegen een stilstaanden aanhangwagen van een vrachtauto gebotst. De heer Heising, die alleen op den motor zat, werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. Zijn stoffelijk overschot is naar Ter Apel vervoerd. Buitenland. i RyvWëldief gepakt. Het gepiep yam,,Houdt den dief!'' verwekte Maandagmiddag de noodige opschudding op J. D. Meijerplein te Amsterdam. Het was een beer, ,d.i.e, achter een wielrijder ..aanhollende, deze woordep uitstootte. De wielrijder trachtte te ontkomen, doch juist by het hol van den leeuw,het politiebureau - liep de ketting van. zijn fiets, daardoor werd elke verdere ontsnapping onmogelijk gemaakt, te meer daar een andere wielrijder zijn fiets voor de voeten van den vluchteling wierp en den man met hulp van den bestolene over bracht naar het bureau, waar het rywiel, dat Zich een weg banende over dik besneeuwde paden, hebben agenten van de bereden Cana- deedsche politie Dinsdag Singed Dog Island bereikt, dat 650 km van Edmonton afligt, om John Harms te arresteeren, een 65-jarigen val lenzetter, beklaagd van moord op zijn compag non Johnny Anthony. Verleden week, zoo meldt Reuter, klopt iemand aan bij de hut van een vallenzetter op de goudvelden van Saskatchewan, dichtby het genoemde eiland. De bewoner van de hut, Ira Allen, was uit, om zijn vallen te inspecteeren, maar zyn vrouw kwam aan de deur. Daar stond Harms, dien zij wel kende. Harms vroeg de vrouw naar zijn hut te gaan, daar zyn metgezel ernstig gewond was. De vrouw van Allen ging er heen met haar kindje van vijf jaar. In de hut van Harms lag Anthony dood op den grond in een bloedplas. De vrouw snelde dadelijk de hut uit. Een kogel floot haar om de ooren. Zoodra zij thuis was, deed zy de deuren op de grendels en bar ricadeerde de vensters. Weldra verscheen een vallenzetter. Hy maakte een vuur voor de hut en bleef daar kampeeren. Hy trachtte herhaaldelyk de hut binnen te komen doch Allen's vrouw wist hem buiten de deur te houden. Eindelijk kwam Ira Allen thuis. De belegeraar was verdwenen en de vrouw vertelde hem het verhaal. Allen ondernam toen den langen tocht door het goudland naar den naasten politiepost Fort Chipewyan. Daar arriveerde hij Zondag, Maan dag vloog een vliegtuig van de bereden politie Over de hut van Harms. Zij zagen voor de hut een witte vlag. Harms was bereid zich over te jjeven. Een Fransch meisje, i De Parijsche couranten zijn vol van juffrouw „Osaka", die een even stalen geheugen moet hebben als de beroemde Inaudi. Onder die Ja- pansche klanken verbergt zich een Fransch boerenmeisje van 26 jaar, uit de Pyreneeën afkomstig, dat op slag alle onoplosbaar schij nende vragen beantwoordt, bijvoorbeeld; hoe yeel uren en dagen heeft iemand van 46 jaar doorleefd? En voor vervaarlijke worteltrek- Ringen délnst zé eveiimih terug. I Hèt wonderkind hééft maar eén oppervlak kige opleiding genoten en zelfs zegt haar im- préssario. dat ze nauwelijks kan lezen en schrijven. Op het 22ste jaar Was dé rèkèrikunst Raar zelfs nog onbekend. Met onbeperkte cijfers bedrijft ze waré herseriacröbatiek. Geef haar 15 of 20 getallen Op, Koe groot ook, ze herhaaltzé zonder zich Ooit te vergissen in Onverschillig welke volgorde, zelfs achterste toren. En een week later kan zij ze nog zon der haperen herhalen. Ze ontkent, dat dit iets met rekenen te maken heeft. Ternauwernood ijs ze in staat een deeling uit te voeren. Het is blies, zegt ze, een kwestie van geheugen, elk £etal wordt als het ware in haar hersenen ge fotografeerd. VRIJDAG 6 DECEMBER 1985, Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Qramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.1512.00 Piano-recital. 12.15 Gramofoonplaten, I.30 Orgelconcert. 2.30 Chr. lectuur. 3.15 Sopraan en piano. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Ensemble-van der Horst. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Militair concert. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonplaten, Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.35 De Zonnekloppers. II.00 Declamatie. 11.20 Vervolg concert. 11-4512.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Jajos' orkest en Gramofoonpl. 2.10 Pianorecital. 2.30 Causerie. 3.00 Gramofoonpl. 3.10 De AVP.O-Decibels. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Zang. 6.00 Orvitropia. 7.00 Lezing, gramofoonpl. en declamatie. ,7.50 Berichten. 8.00 Causerie. 8.05 Religieuze causerie, 8.30 Zang en piano. 9.00 Religieuze causerie. 9.30 Vervolg zang en piano 10.00 Interview. 10.45 Berichten, -iv' 11.00 Voordracht. 41.12 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 7 DECEMBER. I Hilversum I, 1875 m. f KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 3.30 Sportpraatje. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Schlagermuziek en gramofoonpl. 6.20 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Schlagermuziek. 8-50 Voordracht. 9.05 Gramofoonpl. 10.00 KRO-Orkest. Om 10.30 Berichten. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. VARA-uitzending. 8-00 Gramofoonpl. 40.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Zonnekloppers en gevar. programma. 12.00 Orvitropia. en gramofoonpl. I.45 Zenderverz. 2.00 Gramofoonpl. 2.20 Filmpraatje. 2.35 Cymbaal en piano. 3.05 Muzik. lezing. 3.45 Kinderkoorconcert. 4.00 Lezing. 4.20 Gramofoonpl. 4.45 Viool en piano. 5.10 Gramofoonpl. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Jeugdkoorconcert. 6.30 Esperanto-uitzending. 7.00 Dansmuziek. 7.40 Causerie. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonpl. 8.45 Voordracht. 9.30 C. Steyn's Accordeon-orkest, en trio. 10.00 Toespraak, berichten. 10.15 De Flierefluiters, m.m.v. solisten en het VARA-tooneel. II.00 Kwintetconcert. 11.3012.00 Orgelspel. 108 jaar. De oudste vrouw van Londen, mrs. Ellen Palmer, wonende Ulundiroad, Blackheath. is in den ouderdom van 108 jaar overleden. Daar zy geboren was in de laatste regee- ringsjaren van koning George IV, was mevr. Palmer er steeds van overtuigd, dat zy de oudste vrouw van Engeland was. Zij kon niet gelooven, dat iemand ouder was dan zy. De oude vrouw stelde nog altyd levendig belang in de politiek en de zaken des lands. Op de gebruikelyke vraag aan dergelijke oude menschen waaraan zij hun lange leven toe schrijven. weigerde zy altyd antwoord te geven. Mevrouw Palmer laat een dochter achter, die over de zeventig is. De dader pleegt zelfmoord. In de Gartenstrasse nabij het Stettiner Bahnhof te Berlijn verzocht gisteravond een vrouw den 46-jarigen politie-wachtmeester, Otto Heine haar te willen vergezellen naar de woning van haar vroegeren echtgenoot, waar zy haar tienjarig dochtertje, dat haar bij het echtscheidingsproces was toegewezen, wilde afhalen. De vrouw en de politiebeambte werden in de woning toegelaten, doch toen de man hoorde, wat het doel van het bezoek was, trok hy een revolver, waarop een hand gemeen ontstond en de wachtmeester door drie schoten zwaar gewond werd. De dader pleegde zelfmoord, terwijl de politieman een uur na overbrenging naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweek. In autocar. Dwars door de Sahara is een verbinding met autocars op zes wielen, met dubbele banden aangelegd, die met geriefelijke zetels uitgerust, de vaart tot 80 K.M. in het uur kunnen opvoeren en den afstand van de Mid- dellandsche Zee tot de Niger ongeveer in ze ven dagen afleggen. Een spoorwegbeambte, die In den oorlog zwaar gewond werd. Een bijzonder ziektegeval heeft zich te Folkestone voorgedaan. Daar heeft de spoor wegwachter Victor Cleave vier jaar aan één stuk geslapen en daarna is hij weer ontwaakt en hersteld van alle kwalen, die hem voordien plaagden. Eenige dagen voor den wapenstilstand kreeg Cleave, die bij de genietroepen was ingedeeld, een opdracht om de een of andere versperring in „niemandsland" van het Westelijk front op te ruimen. Gehoorzaam kroop Cleave door den modder, tot er vlak by hem een granaafc ontplofte. Ernstig gewond werd hy tiaar het hospitaal gebracht. Het bleek, dat hy zee>f ernstige hoofdwonden had gekregen. Hy her» stelde wel is waar niet geheel, maar kon toch in Folkestone de betrekking van contro leur op het station waarnemen. Eenige jaren ging het goed, maar toen kreeg hy een in storting, waarna hy een gemakkeiyker baan- tje, dat van spoorwegwachter, kreeg. Het wai in die dagen, dat hy veel aan slaperigheid ging lyden. Hy viel zelfs by het eten ln slaap. Zelfs als hy met zyn vrouw ging wandelen, kon het voorkomen, dat hy al loopende in een slaaptoestand kwam te verkeeren. Hij werd naar een hospitaal ln Kent ge bracht en daar viel hy voor goed in slaap. Zijn lichaam werd styf, hy bewoog, noch sprak en zyn gezicht kreeg een lykkleur. Het hart bleef echter regelmatig werken. De dokters meenden, dat hy niet te redden was, zyn sterven zou alleen maar een kwestie van t(1d zijn. Victor Cleave stierf echter niet. Hy bleef leven. De dokters schoren zijn bleeke gezicht. Zij gaven hem melk door den neus en brachten ook op andere wyze voedsel ln het lichaam. Vier jaar bleef dat zoo, vier jaar lang kwamen Cleave's vrouw en de kinderen elke week op bezoek, in de hoop,, nu eindelijk eens een verandering ten goede in de bleeke stijve figuur op te kunnen merken. Maar Cleave bleef stil en bleek. Tot op een goeden dag de oproep het huis van den overwegwachter bereikte: „Kom, dadelijk naar het ziekenhuis, uw man heeft gesproken". Inderdaad was op dien dag Victor Cleave weer ontwaakt. Zwakjes probeerde hy zich op te richten en verwonderd klonk zyn vraag: „Hela, waar ben ik". Toen zijn opgewonden vrouw binnen kwana, herkende hij haar dadelyk, maar toen de kinderen kwamen, herkende hij ze niet. i Cleave genas vry snel. Een maand geleden werd hij, na diepgaand onderzoek, uit het Ziekenhuis ontslagen. Zyn huisdokter kan het nu wel verder af. Toen ik ontwaakte, aldus Cleave, ng zyn thuiskomst geïnterviewd, dacht ik, dat Ik in een nieuwe wereld verzeild was geraakt. Ik herinner me niets van al die jaren, die ik slapende doorbracht, 't Was net of ik uit den dood ontwaakte. Ik heb geen enkele herinne ring aan droomen, gedachten of gevoelens. Het is niet anders dan een groote leegte in mijn leven, waarvan ik my niets herinner. Maandagnacht heeft tusschen Siasca en Osogna in het kanton Tessino, aan den Gothardspoorweg een aardverschuiving het spoor over een afstand yan 200 meter ver sperd. Er is niemand gewond, doch het treinver keer zal waarschijnlijk voor dagen gestaakt moeten worden. i Het koelbloedig optreden van de politie, De ,roovers, moeder en zoon, leggen een bekentenis af. Uit Bet nummer van Dinsdag jyéten de lezers reeds,' dat de ouders Malmejac te Mar seille hun" kind,, den kleinen Claude "terug-, hebben, Twee inspecteurs van den veiligheids dienst hebben het kind in een huis in een bui tenwijk'van dé'stad ontdekt by een vróuw van 68 jaar, Rolland geheeten, en haar zoon, een werklooze jongeman van 24 jaar. Deze schijnt het plan voor den kinderroof gemaakt en uitgevoerd te hebben. De gelukkige tijding, dat het kind gevon den was, heeft zich, volgens een bericht van Havas met groote snelheid door heel Mar seille verspreid. Een groote menigte verza melde zich weldra voor het hoofdbureau van politie en uitte woedende kreten aan het adres van de beide menschen, die den roof op hun geweten hadden en in het bureau wa ren opgesloten. Terwijl buiten het gebouw een verontwaar digde menigte haar gevoel luchtte, speelde zich binnen een ontroerend tooneel af: prof. Malmejac drukte zijn weergevonden zoontje aan het hart, dat na viermaal vier-en-twintig uur weer in de armen van zijn vader lag, vier etmalen, die voor de ouders van den kleinen Claude vier dagen en vier nachten van folte ring zijn geweest. De vader, zoo weet Reuter te melden, lachend en huilend te gelijk, wist nauwelijks antwoord te geven aan dé politie ambtenaren, die hem iets vroegen. Mevrouw Malmejac, die natuurlijk reeds vernomen had. dat Claude gevonden was, wachtte in haar huis op den terugkeer van het kind met zijn vader. Volgens het Journal had het feit van de ontvoering van een klein kind te Marseille diepen indruk gemaakt. Toen bekend werd, dat het kind teruggevonden was, hielden de menschen elkaar op straat aan om het ge lukkige nieuws te bespreken. De inspecteurs van politie, die het kindje hebben gevonden in een buitenwijk van Mar seille, waren daar Maandag men vermoedt na een aanwijzing te hebben ontvangen heengegaan. Even over tweeën gingen zij het huis no. 10 van den Boulevard des Fauvettes binnen. De vrouw, die hen opendeed, leek al dadelyk sprekend op het signalement, dat menschen, die getuige van den kinderroof waren geweest, hadden geteekend. Maar de vrouw was volgens den berichtgever van het Journal volmaakt kalm toen zij tegenover de politie-mannen stond. Toen de politiemannen zeiden het huis te willen inspecteeren verloor zij niets van haar kalmte en hield haar glim lach. Zij opende alle deuren voor de inspec teurs, maar op de eerste verdieping was één deur, waar zy en de politie-ambtenaren her haaldelijk langs gingen, die zij niet opende. Plotseling heeft een der inspecteurs zich met al zijn kracht tegen de deur geworpen en deze ingetrapt. Wat liy in de kanier zag was verschrikkelijk. Op een bed lag een kindje het zou de kleine Claude blijken te zijn en naast het bed zat een jonge kerel met een pistool in de rechterhand, waarvan hij den loop tegen het hoofdje van het kind hield gedrukt. Als je dichter bykomt, moet hij tegen den inspecteur hebben gezegd, is het kind er geweest. De inspecteur deinsde terug.. Oogen- blikken, waarin geparlementeerd werd, volg den. Toen de inspecteur beloofd had, dat hij den bandiet vrij zou laten, zag hy, dat deze langzaam zijn hand terug trok. Dit gebaar was als een signaal voor de t inspecteur, die zich op den, jongeman wierp. I Het spel was gewonden. De correspondent van de N. R. Crt. te parijs meldde Dinsdag nog: Men weet, dat moeder en zoon b.eiden de hand in de schanddaad haddén. De moeder is 67, de zoon 22 jaar. Zij heeu een ververij gehad en hij werkte,vóór het examen van teeirénmèester. I De laatste jaren waren zij aldoor diepér ge zakt, ten slotte leefden zij nog,alleen van wat, hij met het maken van portretten verdiende. Dezer dagen was er niets meer in huis, ten einde raad had de vrouw tweehonderd fran ken van een slager geleend. Deze heefthet moedér' en zoon daarmee mogelijk gemaakt het kind te voeden. Het kind schijnt goed behandeld te zijn', al genoot het natuurlijk niet de zorgen, waaraan het gewend was. De zoon had zich gevoegd naar de radio-omroepen van den vader en hes vooral bananen gegeven. De aankoop hiervan én van gecondenseerde melk moet de arg waan op hem gevestigd hebben. De kruide nier, die hem vroeg, of dat voor hem be stemd was, antwoordde hy, dat zijn aap ziek was. Inderdaad hadden de Rollands een menagerie thuis, o.a, een aap, papagaai en hond. Toen de politie hen wegleidde was het laatste verzoek goed op de dieren te passen» Het zien van een kinderroof op een film moet de vrouw op de gedachte gebracht heb ben- Welk aandeel de een en de ander ln het opmaken en volvoeren van het plan gehad hebben, is moeilijk uit te maken, maar men mag aannemen, dat er geen medeplichtigen zyn. Het kostte den agenten groote moeite d® twee tegen de menigte te beschermen die hen wilde lynchen. De jongen schreef de brieven aan den dok ter, waarin hy vijftig duizend franken losgeld eischte. De schuldigen en welke straf hea wacht. De opwinding, vooral in het gebied van Mar seille door den kinderroof gaande gemaakt, heeft niet ondergedaan voor die, door het ont voeren van de kleine Lindbergh verwekt. De blijdschap om het terugvinden was er te hevi ger om. Opeens was het gezicht van Marseille veranderd. Op de Cannebière omhelsdèn vrou wen elkaar. In café's werden rondjes aange boden ter viering van de blijde gebeurtenis en taxi-bestuurders hielden halt om het, laatste nieuws uit te wisselen. Een taxi-chauffeur heeft de vrouw, wier achterdocht door hét vreémde doen van de Rollands gewekt was en die er tegen opzag, dit de politie te gaan meedeelen, overgehaald het te doen. De nian is door den professor op champagne onthaald. Dwars tegen alle regle menten in had hij zijn wagen, onbeheerd op straat gelaten. Wel 30 rytuigen werden er doof opgehouden, maar niemand dacht er aan te mopperen. Een ieder schreeuwde zijn verluch ting uit. De correspondent van Paris Midi beschrijft Gilbert Rolland, die A. G. Clement heet en eeia dief is, als iemand met laag voorhoofd, klein hoofd, lange armen, schraal, en sluw gezicht. De moeder is de tooverkol uit een sprookje, klein en krom, vies en met zwarte nagels. Zjj kunnen wegens de begeleidende verzwarende omstandigheden tot dwangarbeid van 20 jaar veroordeeld worden,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2