VAN WILLIGEN Dam po Verkoudheid DE WEEK: MEUBELMAKERIJ STOFFEERDERIJ HRLDÉKSCHB COURANT VAN ZAfl 'li >\G 7 PKCHMBHR 1935 ro St. Nicoiaasfeest. sro-K'k'üs^ij aar Het doodelijk ongeluk aan boord van de HD. 25 Gemeenteraad Wat Mijnhard? maakt is goed IN FEITEN EN FAN T ASIEËN Onze werkplaatsen zijn weder in bedrijf! VERWARMING VERLICHTING SANITAIR Adres: WESTSTRAAT 94 Visscherij. na dun «hand bm van willigen. Van betaalde inkoopen bij de firma Van Willigen, waarvan de artikelen niet meer be zorgd zijn, wordt verzocht opgave te ver strekken aan de afdeeing Administratie, welke ttjdelgk ondergebracht is bij de Twentsche Bank alhier. De loopende rekeningen kunnen aan net- zelfde adres voldaan worden. Voor ue kinderen van het geheeie marine- De. ooneel beneden den rang van Officier werd Donderdagmiddag ln Casino een bint Nicoiaasfeest gegeven. xje voorste helft van de groote zaal was bezet door de kinderen, terwijl de ouderen achterin en boven zaten. Dit was een niet te onderschatten rust-maatregel, welke zeer gott voltieed- Nu moet U niet denken, dat het daar muis stil was. Neen, op een kinderfeest moet het feest zijn en hoe meer leven, hoe beter het feest. Maar als er wat te zien was op het tooaeel, dan was er voor een kinderfeest een buitengewone stilte. Na ue opening kwam St Nicolaas zijn aan gekondigd bezoek brengen. Hij hield een toe spraak en daarbij viel het op. dat de Sint toch nog heelemaal niet oud wordt. Zijn gang was nog veekrachUg. hij was forscher dan gemeenlijk, hetgeen .de Hollandsche pot hem misschien gedaan heeft, zijn stem was natuur- -lijk diep en rustig, maar er was toch «iets te merken van den hoogen ouderdom der stembanden. Al met al imponeerde Sint Nico- laa dan ook zelfs de ouderen. Z'n knecht stond hem vanzelfsprekend trouw terzijde en hielp hem, waar dit noodig was. St. Nicolaas liet verschillende kinderen bij zich komen, die gelijk met hem jarig waren of een dag er voor of er na. Ze moesten liedjes zingen en de zaai zong hun üedjes toe, zoodat de stem ming er spoedig inzat St. Nicolaaa moest na dit inspannende uurtje een poosje rust nemen en toen volgde het programmanummer ???1!!000. Nu, dan weet je al. dat het gek wordt En het wèrtt raar. Och, wat een lol hadden de kleinen om die twee grappenmakers. De „baas" had een handschoen van een meter of drie lengte aan en toen het knechtje, die elk oogenbtik een andere hoed op had, hem een hand moest geven, vertikte-n-ie het, omdat het niet netjes is een hand met een handschoen te geveu. Dat knechtje had verbazende pijn in z'n hier en daar en toen nam de baas een pistool, met het gevolg, dat er een doode duizendpoot uit het overhempje van de knecht te voorschijn kwam. We kregen toen een aangrijpende be grafenis van de duizendpoot. En zoo ging het nog een tijdje door. De tooneelknecht werd ze fs in een kist gestopt, waarmt-ie later ver dwenen bleek te zijn. De „baas" ging gooche len, maar het knechtje verraadde de truc en toen werd de baas vreeselijk boos. De kinder gezichten glommen van genoegen! Na -de pauze, waarin roma's en andere ver snaperingen werden rondgedeeld, kwam een meneer met een poppenkast. Jan Klaassen en Katrijn vlogen mekaar in de haren. Jan, omdat-ie altijd kopjes moest wasschen en Katrijn, omdat zij het niet doen wou. De dood van Pierlala moest natuurlek ook in de kist, maar het spel moest ontijdig afgebroken worden, omdat Sint Nicolaas geen tijd meer bad. En de kinderen moesten toch nog hun cadeautjes hebben. Deze uitreiking vormde het slotnummer en voor de kinderen het hoogtepunt van den. middag. Het was een waar kinderfeest, N ZOMERZOTHEID." Uitstekende weergave door leden van Handels- ea Kweekschool ver- eenlging. Daar was een generatie van veertig lange ja. en geleden, en die generatie las Marlitt en Xaxier de Montepin. Dat was lectuur, waarin geliefden smachtten in maanovergoten nach ten en van arme keukenmeisjes, door vorste lijke spruiten ten huwelijk-altaar geleid, van Weltschmerz en zoet gemin. Zoo was het. ..laar zie, daar kwam een nieuwe generatie en deze was het, die Marlitt en het heele ver dere sentimenteele archief vor goed opborg in de kast; naast de familiebescheiden. De herin nering bleef bestaan, herinnering aan iets goe digs en zoetigs... Het rustte in vrede. -Ir voor in de plaats kreeg men Top Naeff, Cissy van Marxveldt en tal van andere schrijf sters, die met één ruk en met name in het jonge-meisjesleven een andere sfeer brachten. Een sfeer van zakelijkheid, van een logische wereldbeschouwing, niet te zwaar, doch pas klaar voor een generatie, die weliswaar niet geheel afkeerig is van de diepere zijde van dat gene, wat men zoo in de wandeling „het leven" noemt, doch die vóór alles datzelfde leven nuchter tegemoet treedt.. En zoo ontstond deze Zomerzotheid, aanvan kelijk als boek, hetwelk door duizenden meisjes en jonge vrouwen (en hoeveel mannelijke tel gen?) stukgelezen werd en frisch als een lentewind vreugde bij velen bracht. AI spoedig kwam een bewerking voor de Bühne en met name Julia de Gruyter trok er verscheidene jaren als successtuk mee door Nederland. Vrijdagavond nu Is door leden der Kweek- en Handelsschoolvereeniging een opvoering er van gegeven, een opvoering welke niet alleen qua spel goed slaagde, doch tevens een volle Casino zaal eenige uren van kostelijke pret bezorgd heeft. Hetgeen dan in eerste en laatste instantie de bedoeling was. Dit stuk is niet licht. Integen deel, en met name het op- en afgaan der vele spelers Is juist voor dilettanten een nogal k.vestieus geval. Daarbij moet het geheel logisch in elkaar passen, daar het in het tegen overgestelde geval een dwaas allegaartje wordt van nonsensiea, hetgeen ook weer niet de be doeling is. .Iet is de heer Vendeloo, leeraar Nederiand- scne taal en letterkunde aan beide onderwijs inrichtingen, die deze Zotheid instudeerde en regisseerde en hem komt ongetwijfeld een goed deel van dit succes toe. e zullen geen inhouds-weergave geven daar we gevoegelijk mogen aannemen, dat deze bekend is. Wel dient echter gereleveerd te worden de frappante wijze, waarop deze lontje menschen dit blijspel aanvoelden. Hoe goed zij er in siaagden. die zoo moeilijk te definieeren sfeer te benaderen, welke het geheel zoo prettig van toon doet zijn en zoo aanvaardbaar. Dan komt men ook tenslotte Wie s winters zomerwarmte west Door cokes of anthraciet Polderweg 34. tot de eenige, juiste conclusie, dat dit alles in wezen nog zoo dwaas niet is. Wat de „cast" betreft, daar waren (let wel: het zijn dilettanten) stemmen van eerste en bescheidener grootte. En dan zuHen wij maar direct opmerken, dat de rol van Loots, vertolkt door den heer Schouwvlieger een succes apart was. Hij heeft dan ook, met zijn charmante tegenspeelster Ety Pala een goed deel van deze plezante uit voering op naam staan en zag kans een groot I auditorium vele malen in een spontane lach- j stemming te brengen. 1 En voorts was daar een Ella, vertolkt door mej. van Toledo aanvaardbaar in haar weergave van de vrouw-van-standihg. een Gré Koning, die een prettige „Tante" was en voorts de dames v. d. Witte en Polak. Wat de overige mannelijke rollen betreft, de keus was al zeer gelukkig. Zoowel Hubregtsea als „de" Jonk heer, Pief Oost, Vossenberg als cinicus en Die Abbenes als jongleur van uitgelaten zotheid. De een was wat minder dan de ander, doch het geheel sloot. En zoo: geviel het, dat men op dezen Vrijdagavond een uitvoering beleefde, niet van de-bekende-één-acter, versaaid en ver frommeld in honderden school-uitvoeringen, doch van een frisch brok tooneel, dat spreekt tot jonge (en oudere) menschen van een nu eenmaal zakelijke eeuw. Men heeft er plezier aan beleefd, aan deze „Zotheid". Natuurlijk waren er vlekjes, en wie zou ze niet verwachten? Een enkele maal was men den draad kwijt, men vergiste zich wel eens een keer en een enkele pauze tusschen de scènes werd wel eens gerekt, doch dit doet niets ter zake aan den indruk, welke het geheel ach terlaat; Een indruk van goed spel van een allesbehalve licht gegeven. Vermelden wij volledigheidshalve nog, dat de meubileering belangeloos was afgestaan door de firma Klercq. RIALTO-THEATEK. Een licht verteerbaar menu. Als waardig pendant van het programma der vorige week, dient Rialto ditmaal een licht verteerbaar, doch evenzeer smakelijk menu op. De spijskaart vermeldt 2 hoofdge rechten, de Duitsche amusements-rolprent „Himmel auf Erde", uitgebracht door de Töbis Klangfilm en „Broederstrijd" (Crimson romance) van de Amerikaansche Paramount. We zullen geen vergelijking treffen tusschen de specimen van deze twee wereldconcerns; de films zijn van hemelsbreed verschil» wat karakter, opvatting, gegeven en uitwerking betreft Als kijkfilm zal de Amerikaansche het ongetwijfeld beter1 doen, want de Yankee- cineasten hebben met deze Crimson romance weer een „thriller" gebracht, waarvan zij het wereldmonopolie schijnen te bezitten. Het scenario is weer eens uit een dankbaar docu ment gegrepen: de wereldoorlog en de mid delen, die deze sensatie moesten brengen, hebben al vele malen van hun afdoende uit werking blijk gegeven, n.l. waarachtige vriend schap eenerzijds; liefde voor hetzelfde meisje anderzijds. Daar omheen spelen gevechten in de lucht en de strijd voor het dierbare vader land een belangrijke rol in het scheppen van de sfeer, welke op deze rolprent loodzwaar, als 't ware het naderend noodlot aankon digend, drukt. Opvallend zijn de -regie van Erlch von Ströhéim en de 2 hoofdfiguren uit de cast: Ben Lyon en Sari Maritza. Het zijn de overbekende Hermann Thimig, Hans Moser, Theo Lingen, Heinz Rühmann en Adèle Sandrock, die het uitgelezen team vormen om een Duitsche klucht ais de Hemel op Aarde er een is, tot zijn recht te doen komen. Jammer, dat de regie van E. W. Ermo niet van hetzelfde formaat is, want hij heeft de fout gemaakt om de dialogen te lang te maken. Zoo wordt er bovenmatig veel ge sproken 15 deze film, zonder dat dit euvel door een frissche, geestige tekst onopgemerkt blijft. Maar, zooais gezegd, het genoemd kwintet vergoedt veel van deze tekortkoming, zoodat men zich met een niet wijkende glim lach ln de dwaze verwikkelingen laat voeren, waarin de 5 gebracht worden. Een rolprent, die 't zeker doet, zoodat Rialto deze dagen het publiek op een be schaafde en onschuldige wijze zal amuseeren. EEN MOOIE AVOND. De leden van Helders Belang V.V.V. en die van de Ned. Reisvereeniging afdeeling Den Helder: ontvangen een uitnoodiging voor het bewonen van een propaganda-filmavond welke op 12 December e.k., 's avonds 8.15 uur, door beide vereenigingen zai worden gehouden, in de Witte Bioscoop aan de Koningstraat. Het ligt in de bedoeling met dezen film avond een opgewekt vereenigingsleven te be reiken en zoo mogelijk ook langs dien weg voor beide vereenigingen nieuwe leden te ver krijgen. Deze filmavond, die gratis toegankelijk is, belooft vol afwisseling te zijn. Wij maken een reis met het s.s, „Marnix van St. Aldegonde" van de Mij. „Nederland" naar Genua, zien het vertrek uit Amsterdam, het leven aan boord, en de aankomst en het vertrek in verschil lende havens gedurende de reis, een en ander toegelicht door den heer J. de Vries uit Hil versum. De eigenaar van de Witte Bioscoop die op zeer aannemelijke voorwaarden voor dit doel zijn gebouw ter beschikking stelde, geeft in aansluiting op de mooie reisfiim, eenige komi sche schlagers die het programma voor de bezoekers in alle opzichten aantrekkelijk zal maken. De leden der beide vereenigingen worden verzocht vooral tegenwoordig te zijn en kun nen desgewenscht hun plaatsen vooraf be spreken. Men leze overigens de uitnoodiging, met toelichting en een volledig programma, die dezer dagen is verzonden. Schipper Bakker voor den raad van de scheepvaart. Aan boord van het motor-visschersvaartuig „Twee Gebroeders" HD 25 is op 12 November j.1., zooals wij hebben medegedeeld, de zoon van schipper Bakker tijdens het visschien door een lier gegrepen en gedood. Gistermnamid- dag werd de schipper gehoord door den Raad voor de Scheepvaart. Uit de verklaringen van den schipper bleek, dat zijn zoon op een behoorlijken afstand van de lier stond; door een samenloop van om standigheden is de jas van den jongeman tus schen de lier geraakt, met het gevolg, dat hij werd rondgeslingerd. De schipper, die het ge- i vaar zag, heeft zijn zoon nog gegrepen, met net doel de jas te scheuren en zoo een ongeval te voorkomen. Dit mocht echter niet gelukken. De jas Week zeer stevig, zoodat ook de schipper op het dek werd geslingerd en gewond raakte. De jongeman was vrijwel op slag dood. Uit de verklaringen van den deskundige bleek, dat de toestand op dit vaartuig niet gevaarlijker was dan op andere vissch rs- schepen Wel was door de vochtigheid de drijf riem van de lier iets te kort geworden, zoo dat deze zeer moeilijk kon worden losgegooid. Wanneer dit niet het geval was geweest, had men, door spoedig de riem van de lier te schoppen, misschien een ongeluk kunnen voor komen. De inspecteur-generaal zeide, dat hier uit verschillende op zichzelf onbelangrijke feiten, een ernstig ongeval is ontstaan. Een iets te nauwe drijfriem en een fladderende jas Wer den oorzaak dat de jongen zijn leven verloor. Hieruit is eens te meer de leering te trek ken, aldus de inspecteur-generaal, dat in de buurt van onbeschermde drijfwerken een te ruime kleedij uit den booze is. Ook is het noo dig dat aan boord van de visshe vaartuigen rondom de lier voldoende ruimte uitgespaard wordt, zoodat men niet gedwongen is dicht het gevaarlijke drijfwerk te komen. de CABARETVOORSTELLING IN CASINO. Morgenavond treedt het Haagsche Cabaret gezelschap o. I. V- Chris de la Mar op in "casino". Bijgestaan door het bekende duet- tistenpaar Jo en Piet Schuurman zullen eenige schetsen worden opgevoerd welke zeer amu sant zijn. Het hoogtepunt bestaat uit het spoorwegdrama „Trein 620" waarmede Chris de la Mar verleden jaar buitengewoon veel succes oogstte. Verdere medewerkenden zijn o.a. Anton de Vries, Rosette en Jules de Koning. Verbreeding Huisduinerweg. Bouw fortwachterswoning. B, en W. schrijven aan den Raad: Tengevolge van de verbreeding van het ge deelte van den Huisduinerweg, gelegen tus schen den Singel ea de Gemeenschap3linle, heeft zich de wenschelijkheid zeer naar voren gedrongen deze verbreeding met het oog op het verkeer voort te zetten over het geueslte van dien weg, gelegen tusschen de buiten en binnenliniegracht. Hiertoe zai het noodig zijn óf de beide bruggen te vervangen door twee nieuwe, welke de volle breedte van den weg» met inbegrip dus van voet- en rijwiel paden zuilen verkrijgen, óf over te gaan tot het maken van aparte bruggen, naast de be staande en met bestendiging van deze voor het voetgangers- en rijwielverkeer. Het is ter uitvoering dezer plannen even wel mede noodig, dat de op dit gedeelte mili tairen landsgrond staande fortwachters- woning wordt gesloopt. Het spreekt vanzelf, dat, indien tot slooping van het bedoelde ge bouw wordt overgegaan, de gemeente voor een nieuwe woning voor den fortwachter dient te zorgen. Bij het rapport van den Directeur van Gemeentewerken werden twee plannen Ingediend, n.l. één voor de verbree ding der bruggen en de noodige bestratings- werken, enz. en één voor de stichting van een nieuwe fortwachterswoning. De kosten van eerstgenoemde plan worden geraamd op 21.550.die van het laatstgenoemde plan op 4000. Deze bedragen worden door ons evenwel te hoog geoordeeld, weshalve den Directeur van Gemeentewerken werd opge dragen goedkoopere plannen te ontwerpen. Daarop legde genoemde hoofdambtenaar voor den bouw van de bruggen nog drie andere- plannen over. De kosten hiervan, met inbe grip van het bijkomende bestratingswrrk worden geraamd op 13.000, resp. 14.800 brj uitvoering in beton; 16.500 re3p. 19.580 bij uitvoering in hout. Het is gebleken, dat de beste oplossing ls de woning op Rijksgrond te stichten. De Commissie van Publieke Werken en Plantsoenen heeft aan de hand van een ver keerstelling de wenschelijkheid uitgesproken, dat verbreeding van bedoeld weggedeelte noodig is. Het komt haar evenwel voorals nog niet verantwoord voor in den tegenwoor- digen tijd een bedrag van rond 16.000 20.000 voor dit doel te besteden. Wel zou zij nu reeds willen overgaan tot het s'oopen van de fortwachterswoning a'daar. Zij advi seert derhalve in verband hiermede stappen in die richting te doen alsmede tot den bouw van een andere fortwachterswoning op Rijks- grond. De kosten van den bouw dezer woning zouden wellicht uit gewone middelen der ge meente betaald worden. B. en W. vereenigen zich geheel met dit advies, in verband waarmede zg voorstellen over te laten gaan: 1. tot slooping van de forwachterswoning, staande aan den Huisduinerweg op het ge deelte tusschen de beide liniegrachten; 2. tot stichting van een nieuwe fortwach terswoning op Rijksgrond, waarvan de kosten worden geraamd op 4000, welk be drag uit de gewone middelen der gemeente, verdeeld over 4 jaren, betaald moet worden. Rechtspositie personeel. B. en W. schrijven aan den Raad: Volgens het bepaalde bg art. 125 der Ambtenarenwet 1929, Stbl. 530. is het bevoegd gezag der gemeente verplicht, voor zoover deze onderwerpen niet bij of krachtens de wet zijn geregeld, voor de ambtenaren, door of vanwege de gemeente aangesteld, voor schriften vast te stellen betreffende de in dat artikel nader omschreven onderwerpen inzake de rechtspositie. Binnen één jaar na het in werking treden van genoemd artikel, i. c. vóór 1 September 1931, moest aan dit artikel uitvoering worden gegeven. In onze gemeente waren voor de ambtenaren en de werklieden reeds regelen vastgesteld, welke regelen, in gevolge art. 133 van meergenoemde wet van kracht bleven en werden geacht tot uitvoe ring van art. 125 te zijn gegeven. Toch kwam het ons gewenscht voor, een geheel nieuwe regeling te ontwerpen. De thans nog geldende ambtenaren- en werk liedenreglementen vertoonen in de praotijk hoe langer hoe meer leemten en gebreken. In navolging van de Ambtenarenwet was het mogelijk aan het begrip „ambtenaar" een ruime beteelcenis te geven, door daaronder zoowel de ambtenaren als de werklieden te begrijpen. Een drietal groepen van personeel dienden, evenais thans, aan de werking van het regle ment te worden onttrokken, t. w.: a. het onderwijzend personeel van de open bare inrichtingen van ondcrwgs der ge meente; b. het personeel der politie, met uitzonde ring van de schoonmaakster der politie- bureaux; c. de personen die voor bepaalde werk zaamheden worden aangesteld, en die ver meld worden op een nader door ons, in over leg met de commissie voor georganiseerd overleg vast te stellen staat. Voor het onder a bedoelde personeel is een afzonderlijke regeling noodzakelijk. Dit zelfde geldt voor het politiepersoneel, omdat, inge volge art 223 der Gemeentewet, de Raad slechts heeft vast te stellen een verordening, regelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van dit personeel, terwijl het overige deel der rechtspositie van de ambte naren van politie door den Burgemeester be hoort te worden geregeld. Een verordening als hier bedoeld, treft U hierbij ter vaststel ling aan. \yelke: personen er op den onder c bedoel den staat zullen worden geplaatst, valt thans nog niette zeggen. Het staat echter wel vast, dat dit zich tot een zeer enkéle zal beperken. Onder het nieuwe Ambtenarenreglement zullen alleen vallen de personen, die in vasten of tijdelijken dienst der gemeente worden aangesteld. Aanstelling in lossen dienst zal dus voortaan niet meer kunnen plaats heb ben. Met de personen, die tot nog toe in lossen dienst; werden benoemd, zai, voor zoover aan stelling in tijdelijke» dienst niet mogelijk of gewenscht is, een arbeidsovereenkomst wor den aangegaan. Een verordening, inhoudende de bepalingen betreffende de gevallen, waar in en de voorwaarden waaronder door of van wege i de gemeente Den Helder indienst neming op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht kan plaats hebben. Over het Arbeidsovereenkomstenbesluit zoowei als over de verordening, regelende de rangen enz. van de politie, is met het Geor ganiseerd Overleg volledige overeenstemming verkrégen, terwijl dit, behoudens art. 8, eveneèns het gevat is met het Ambtenaren- reg'.er ïent. Res ïmeerende, stellen B. en W. voor vast te stellen: a. het reglement voor de ambtenaren in dienst! der Gemeente Den Heider; b. 5de verordening, regelende de rangen, het akntal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente-politie in de ge meente Den Helder; c., jde bepalingen betreffende de gevallen, waariii en de voorwaarden waaronder door of vanwege de gemeente Den Helder in dienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgeilijk recht kan p'aats hebben. Regeling der jaarwedde van Burgemeester, J Secretaris en Ontvanger. 1 I B, én W. schrijven aan den Raad: Met yerwijzing naar de artikelen 80, 111 en 114 dier Gemeentewet hebben Gedeputeerde Statei) van Noord-Holland ons bij brief uit- genoojligd Uw Raad te hooren omtrent een verlaging met 5%, met ingang van 1 Januari 1930, van de jaarwedden van den Burge meester, den Secretaris en den Ontvanger dezer i gemeente. Alsmotief voor bovenvermelde salarisver laging wordt de nieuwe salarisverlaging voor het Rijkspersoneel aangevoerd. Het komt ons voor, idat dit motief niet voldoende kan zijn. Is het nog .mogelijk de salarissen van het ambtenarenpersoneel in het algemeen te toet sen aan die van overeenkomstig rijksperso neel, een vergelijkbare maatstaf Staat «iet ten ^dienste voor een toetsing van de salaris sen ,van den Burgemeester, den Secretaris en den! Ontvanger, Bovendien genieten deze titularissen geen kindertoeslag, zoodat - wanneer (een vergelijking met rijksambtena ren'niogélijk is rekening gehouden mag worden 'Wet het bedrag van twee maal den kfndei tóeslag van 3%. Ons, standpunt is, dat er geert reden 'is 'dè hier bedoelde salarissen thans verder té ver lagen] Tevens rgst de vraag of, gesteld dat aan eert verlaging niet te ontkomen is het wel juist is vovr de titularissen van al'e gemeen ten een ve'-laging van 5 zonder meer toe te passen. Ziet men b.v., dat deze gemeente mét een stedelijk karakter en een inwonertal van bijna 35000 is ingedeeld in één groep met een landelijke gemeente als Haarlemmermeer met bijna 29000 inwoners, dan komt de onjuistheid van een algemeene verlaging van 5% wel naar voren. Ten. slotte merken wg op, dat de stijging van die kosten van levensonderhoud van het laatste halfjaar er wel toe noopt om een voorzichtige houding aan te «emen ten op zichte van verder gaande loons- en salaris verlaging. Resumeerende stellen wij U voor het boven staande aan Gedeputeerde Staten van Ncord- Holland ook als Uw Weening kenbaar te doen maken. Voorstel tot wijziging der Verordening tot het vaststellen der tarieven, waarnaar overeen komstig het bepaalde bij art. 21 der Besmet telijk» Ziektewet S. 1928, no. 265, een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzoinjering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting wordt gevorderd. B„ en W, deelen mede: 'Ingevolge Uw besluit van 3 September 1935 zijn, te rekenen met ingang van 1 Jan. 1935! I de tarieven voor de verpleging van burgerpatiënten in het Marine-hospitaal herzien. In verband hiermede dient art. 2, sub B, der in Uwe vergadering van 14 Juni 1932 vastgestelde VerordenWg wijziging te onder gaan, in dier voege, dat art. 2, sub 13, le t.m. 9e regel als volgt gelezen wordt: wanneer het verblijf wordt gehouden in de vrouwen- of mannenafdeeling, een recht ver schuldigd, dat wordt berekend volgens de bo dragen in het met het Rijk gesloten contract voor verpleging in het Marine-hospitaal te Den Helder genoemd, t. w, per etmaal 6.20 bij verpleging op de vrouwenafdaeling, 4.25 bij verpleging op de mannenafdeeling, resp. 4.80 en 2.85, wanneer het geldt de ver pleging van gezWsleden van militairen der ?eemacht. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1935. Voorstel tot het niet-ontvanUcl(jk verklaren van een beroep van K. Duinker. K. Duinker alhier, wendde zich in een schrijven tot den Raad met de mededeeling, j tegen een door B. en W. genomen beslissing, houdende weigering van een door reclamant aangevraagde bouwvergunning, in beroep te komen. Het blijkt echter, dat geen besluit tot wei- gering van een vergunning, als bedoeld in artikel 6. eerste lid a, der Woningwet, ge nomen is; de betreffende brief was van infor- matorischen aard. In' verband hiermede wordt opgemerkt, dat éen beschikking welke in dit geval af wijzend had moeten zgn door B. en W. niet kon worden genomen, omdat het schre ven van Duinker niet is te beschouwen als oen bouwaanvrage. Tenslote merken B. en W. nog op, dat adressants schrijven niet ais een beroepschrift is te beschouwen en stellen den Raad voor het ingestelde beroep niet ontvankelijk te ver klaren. Voorstel tot het afschaffen van het stenographisch raadsverslag. B. en W. stellen voor per 1 Januari a.s. over te gaan tot afschaffing vau het steno- praphisch raadsverslag, waarmede gemiddeld 5000 per jaar bezuinigd zal worden. Verhuur van een tuin achter de Prins Hendriklaan. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten om: aan P. van de Nieuwenhuizen alhier onder hands te verhuren, ingaande 1 Januari 1936, yan liet perceel kadastraal bekend in sectie E no. 2704, plm. 260 M-., tuingrond voor f 30 per jaar; de bestaande huurovereenkomst met in gang van bovengenoemden datum te ont binden. Voorstel tot wijziging der verordening en op de heffing en invordering van kanaalgelden. B. en W. schrijven aan den Raad: Bg adres richt het Hoofdbestuur der Schip- persvereeniging „Schuttevaer" te Amsterdam zich tot U met het verzoek om het tarief voor de heffing der kanaalgelden in deze ge meente .te willen verlagen. Wij hebben dit adres om bericht en raad gesteld in handen van het Hoofd van den Contróledienst der gemeentebelastingen, die van gevoelen is, dat er wei aanleiding bestaat om aan het verzoek tegemoet tè komen; deze hoofdambtenaar doet dan cok het voorstet om het tarief van 6 tot 4 cent per ton te verla gen. Naar zijn meening verdient het even eens aanbeveling, het zoogenaacime abonne mentstarief te herzien. Volgens dit tarief stijgt de belasting per jaar telkens niet een bedrag yan f 15.voor elke 10.000 kilogram men laadvermogen boven 10 ton, hetgeen onbillijk wordt geacht. Voorgesteld wordt in dit tarief meer differentie aan te brengen door te bepalen, dat voor vaartuigen boven 10 ton voor elke 1000 kilogrammen laadver mogen of een gedeelte daarvan f 1.50 belas ting meer ls verschuldigd. De mindere opbrengst als gevolg van de voorgestelde wijzigingen wordt op f 800. per jaar geraamd. B. en W. stellen voor de verordening op de onderhavige punten te wijzigen en wel als volgt: „Voor vaartuigen bedraagt de belasting per ton van duizend kilogrammen laadvermogen 4 cent." „In afwijking van het bepaalde in artikel 3 kan de belasting per jaar worden betaald. Als dan bedraagt de belasting voor vaartuigen met een laadvermogen van: 5000 kg of minder f 5. 5000 kg tot en met 10.000 kg 15. voor iedere 1000 kg of gedeelte daarvan boven 10.000 kg f 1.50 meer." „Onverminderd het bepaalde in artikel 306 der Gemeentewet, wordt «let- of niet-behoor- iijke invulling van de formulieren, welke tot richtlge heffing der belasting ter Invulling worden aangeboden, alsmede niet- óf niet- behoorlijke vervulling vart andere formalitei ten, welke in de art.. 8 en 10 der heffings verordening worden gevorderd, gestraft met hechtenis van ten hoogte twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Straatnamen, B. en W. stellen voor om aan de straat, welke langs de wasschertj van den heer Roo- vers loopt, den naam Ambonstr. te geven, om dat de weg gelegen is in het verlengde van de bestaande straat van dien naam. Voorstel tot intrekking van de verordening tot het -telen van bepaalde soorten aardappelen. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 10 December 1929 werd vastgesteld een verordening, houdende verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen ter voorkoming van de wrat ziekte. Intusschen is tot stand gekomen de Aard- appelwet, waarbg bepalingen zijn vastgesteld tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappelen. Volgens art. 2 dier wet kan bij of krachtens algemeenen maatregel van be stuur het verbouwen van bepaald aangewezen, voor aardappelwratzlekte vatbare, aardappel- rassen worden verboden of niet dan voorwaar delijk worden toegestaan. De bedoelde alge meene maatregel is 12 dezer verschenen en hierbg is bepaald, dat bedoelde wet en het besluit zelf 1 Januari 1936 in werking zullen treden. De in 1929 vastgestelde verordening zal daardoor met denzelfden datum vervallen. Voorgesteld wordt om te rekenen Ingaande 1 Januari 1936. in te trekken de vastgestelde Verordening, houdende verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen ter voor koming van wratziekte. Voorstel tot verkoop van grond te Huis duinen aan A. Zeeuw. B. en W. stellen voor aan den Raad om te besluiten tot het ontrekken van, aan het openbaar /erkeer, voor zoover dat noodig is, een voetpad, ter oppervlakte van ongeveer 32 mJ, deel uitmakende van het perceel, kadastr. bekend gemeente Den Helder, sectie B, no. 813, gelegen te Huisduinen: en a. aan A. Zeeuw, wonende te Huisduinen, te verkoopen aile rechten, welke de gemeente kan doen gelden op het gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Den Helder, sectie 13, no, 813 (oud sectie B, no, 701, ged.), gelegen te Kuisduinen, groot onge veer 32 M2; b. aan dezen verkoop de voorwaarde te verbinden, dat de koopsprijs 1.per M8 be draagt. verdrijft men door »n- wrijving en inademing van uoos 30ct Het valt waarigk niet mee, een min of meer gelukkige greep te doen in het overvulde nieuws-reservoir van deze week. Het is té vol..., We beginnen dus maar met een oude be kende, het land der leeuwenen Rassen, Abes- synië: wat zich daar afspeelt, wei men kan er net zooveel meeningen op nahouden, als men zin heeft, 't Komt er niet op aan. Alle Rassen doen niets dan overwinnen en de zonen van Garribaldi veriiezen nooit, doch winnen ook. Zoek maar uitmerkwaardig blijft het intusschen. Van de dorre vlakten van 't Afrikaansche Htrijdtooneel naar het Amsterdamsche Leid- schepiein met z'n Stadsschouwburg is slechts het bekende stapje. Hier viert in deze sombere dagen voor Kerstmis Ras van Daisem, par don, Albert van Daisem triomfen met „De Beul", daarin bijgestaan door zijn artistieken gangmaker, Derresne. Beide heeren beleven een ongekende dramatische en financieeie hoogconjunctuur, welke een sprookjesachtigen omvang heeft. In deze tijden tenminste. Over het feit, dat deze beul, op hetzelfde podium waar eertijds de groote Louis stond, zgn maat schappelijke vervloekingen doet hooren, is nog lang niet het laatste woord gezegd. Reeds nu staat kunstzinnig en politiek patria in front linie opgesteld en 't wordt nog erger. Let maar op. Maar „De Beul" is inmiddels avond aan avond uitverkocht Waaruit blijkt, hoe volmaakt kunst en poli tiek samen kunnen gaan. Tevens bezitten wij nu behalve kunst met een k, kunst met een K, ldein-kunst, en volks-kunst ook nog politieke- kunst. Of zou het wellicht kunst-politiek zijn f Ondanks de even geestdriftige als massale congressen ln het rijk der Duitschers, ondanks alle optimistische berichten eruit, heb ik toch zoo het gevoel, dat er iets hapert, behalve dan onze goeie oude en voorttobbende crisis. Met name dat geval met de beteidende kerk lijkt me een probleem, waar én Adolf én Hermann én Jozef {plus vazallen) ai hun intellect voor bij elkaar zullen hebben te voegen, teneinde er heelhuids uit te komen. Een belangrijk kwantum van onze buren in 't Oosten schijnt nu eenmaal nog bitter weinig te gevoelen voor een godsdienst, gebaseerd op een bloed-en- bodem levensbeschouwing...... Kerfl wel, en hier zit 'm de kneep. In Frankrijk en met name aan de Parijsche Qua! d'Orsay is het huilen en nog eens huilen, Wat zal er nu weer gebrouwen worden In ieder geyal zullen we maar hopen dat papa Laval op honk blijft, want anders......??? Doch we zwerven maar door Europa terwijl er thuis een welvoorziene nieuws-disch tot toetasten staat. De groote Willem uit de van Baeriestraat is met zijn mannen in 't Casino neergestreken en hebben muzikaal Den Helder een paar uur doen watertanden van artistiek genot. Het was inderdaad: non-pius-ultra. Voorts werd het pand van de firma Van Willigen tot aan den grond verwoest, terwijl een Zweedsch schip als Sinterklaas-presentje schipbreuk op onze beruchte Pannekoek leed. Uit dit alles blijkt maar weer zonneklaar, dat er op dit ondermaansche, zuiver békekeö, meer verdriet dan plezier te beleven valt, en dat het geen wonder is, dat Pirandello liét eens noemde „Planeet dér Ongelukzaligen". Ja, wei zijn ze duister, deze laatste dagert van het sneleindigende 1935. Het verslag van de Texelsche raadsverga dering lezende, viel het ons op, dat er zooveel aandacht was geschonken aan de visscherij. Het bewijst, dat we in den tijd leven, waarin meer tot uiting komt van hoe groot belang het visschergbedrgf is voor de algemeene welvaart. Wanneer, zooals thans, dit bedrijf kwijnt, dan pas schijnt die belangstelling te ontstaan. Dat is begrijpelijk, omdat organi satie in de wereld der visscherij zeer beperkt was, waardoor, hetgeen er leefde in deze wereld, niet zoo zeer naar buiten kwam. Hoe nauwer het contact tusschen officieel© iihamen en de organisaties op vlsscherijge- bied wordt, des te sterker kan er in samen werking voor dit bedrijf iets worden gedaan. Het is immers lang niet ondenkbaar, dat er ook voor Texel weer een bloeiperiode kan komen voor de visscherij. Hetgeen er onlangs tot stand is gekomen in Den Helder (de commissie voor de vis scherij belangen), kan óok van beteekenis zijn voor de visschers op Texel. Nu is er een basis gelegd, waarop met vertrouwen kan worden voortgebouwd. De cristissteunbeschikking voor tong is af gekomen. De Ned, Visscherij-Centrale zal steun verleenen aan de eigenaars van zee- en kustvisschersvaartuigen of gebruikers daar van tot een maximum bedrag van 10.578.58. De steun zai bedragen 0,0307 per kg door de bovengenoemde groep georganiseerden in het tijdvak van 11 Juli 1935 tot 30 September 1935 aangevoerde visch tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cm. Dus er is toch een regeling, waarop de belanghebben den al zoo lang gewacht hebben. De Vischhandelsvereeniging „Vrede" te Scheveningen heeft bij den gemeenteraad van Den Haag bezwaren ingec iend omtrent den afslag van visch naast het afslaggebouw. Zoo dit bestendigd blijft, vc :oekt men een dus danige regeling, dat onder zekere bepalingen van borgstorting enz. de afslag mag plaats hebben.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12