Yehudi Menuhin naar ons land. POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT 726 ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN 25.000 voor een debuut van 20 minuten. De 17-jarige vioolvirtuoos, Yehudi Menuhin brengt, na een afwezig heid van twee jaar, een bezoek aan ons land. Zoo is 't er toch van gekomen, dat Yehudi Menuhin dit jaar hier in Neder land concerteerde. Reeds het vorig jaar was er sprake van, doch de kleine violist mag niet meer dan 10 concerten per jaar geven, omdat een aantal Amerikaansche. maecenassen het reusachtig bedrag van 40.000 hebben bijeengebracht, waarvoor zij hebben bedongen, dat de jonge violist genoemd aantal concerten niet zal over schrijden. Vandaar dat Yehudi gewoonlijk - niet meer dan tweemaal per seizoen in Amerika optreedt en acht malen in ver schillende steden van Europa, n.1. Londen, Parijs, Berlijn, Weenen, Keulen, Amster dam en Den Haag. Yehudi stamt uit een eenvoudig ge slacht. Zij vader en moeder kwamen des tijds als landverhuizers uit Palestina naar San Francisco; waar beide in het onder wijs te werk werden gesteld. Niettegen staande zij een harde .struggle for life" zouden te strijden hebben, traden zij in het huweljjk. Den 22en Januari 1917 wérd Yehudi geboren. Daar de financieele om standigheden niet van dien aard waren, dat zij een vreemde hulp konden bekosti gen, die op het kind zou passen, wan neer de ouders naar het concert zouden gaan, zagen zij zich gedwongen de kleine mee' te nemem_Want op muziek zijn de "Menuhins dolt Niet dat zij daarom zulk een buïtengewonen aanleg hebbenTaTTèè'ff" Yehudi's moeder speelt piapoï,': inaarjzg houden van muziek. Muzikale aanleg op den leef tijd van 14 maanden! Zoo gebeurde het, dat zij op den bewus- ten Zondagavond, waarop .de baby voor het eerst zijn passie voor de muziek liét biyken, het kind in doeken wikkelden en het een flesch melk gaven. Toen de eerste tonen van het orkest weerklonken, pro beerde de nauwelijks 14 maanden oude kleine zich uit den omslagdoek los te wer ken om naar het orkest te kijken. Het concert, dat dien avond werd gegeven, stond onder leiding van Louis Pershinger vroeger kapelmeester onder Nikisch, later een van Yehudi's leermeesters. Nauwelijks drie jaar begon de kleine bij zijn ouders te zeuren om een viool, welke hij aanduid de als ,,zoo'n ding als die heeren hadden". Dé grootmoeder gaf den jongen een viool en toen hij vier jaar oud was, mocht hij reeds gaan studeeren. Hij toonde reeds spoedig een bijzonderen aanleg en gemak kelijk de technische moeilijkhedente over winnen; hij- kreeg steun van vreemden en leerde, na twee jaar Pershinger kennen, ..Karbonaadje, mijnheer?" ,,ik heb ze beter gegeten!" «Toch niet hier, mijnheer.'" die moest constateeren, dat men hier met een wonderkind te doen had, waarbij men niet uit het oog moet verliezen, dat Persh inger reeds verschillende talenten ter op leiding onder zijn regie had gehad. Zijn eerste optreden op G-jarigen tee'ftgd, Yehudi was zes jaar, toen hij voor het eerst optrad in een concert, dat werd ge geven door het Symphonie-orkest van San Francisco; hij speelde toen het concert van Mendelssohn. Technisch liet zijn spel toen reeds niets meer te wenschen over, terwijl Yehudi steeds een sonoren toon ontwikkelde. Datzelfde jaar gaf hij een uitvoering te New York, waarbij Eug:ène Ysaye en George Enesco tegenwoordig waren. Deze laatste, een beroemde Roe- meensche violist en componist, geraakte zoozeer in vervoering over het spel van den knaap, dat hij onmiddellijk aanbood geheel diens opvoeding voor zijn rekening te willen nemen. Na dan ook in 1924 voor het Concert Lamoureux te Parijs te heb ben gespeeld, -vertrok Menuhin den vol gen zomer naar Roemenië, waar Enesco hem leidde. Hg bleef 'daar tot den herfst en keerde toen naar Amerika, waar hij een recital gaf in de Carnegie-hall, welke geheel was uitverkocht, terug. In 1927 kwam Yehudi wederom naar Europa om dé léssen van Enesco daar eenigen tijd te Parijs en later te Sinais in Roemenië in Roemenië te' volgen. Toen Yehudi's vader over condities wilde spreken, wilde Enesco daar niet van weten. „Yehudi,' zoo zeide -h^-heeft mij niets-minder geleerd, dan.-ik öoit hem dian b$br»ngen!" Een Stradivarius als geschenk. f- -j y- In 1928 concerteerde Menuhin wederom te New York, waar hij den 22en Januari zijn 12en verjaardag vierde. Bij die gele genheid werd hém door den bekenden Amerikaanschën. geldmagnaat Henry Gold man de Khevenhüller-Strad aangeboden, welke door den viöolbdüwer op 90-jarigeh leeftijd werd vervaardigd. Behalve het etiket van Stradivari, draagt het instru ment van binnen nog een apart briefje in Stradivari's schrift. De donkerroode lak is nog in groote hoeveelheid op de viool aan wezig. Dé bekende violisten als Kreisler, Heifetz en Zimbalist bespeelden deze viool. Thans geniet Yehudi nog de lessen van Adolf Busch te Bazel. Nadat deze "componist' en violist den jongen een maand onder zijn leiding had gehad, schreef hij aan diens ouders: „Wat Yehudi's lessen bij mij betreft, weiger ik daarover iedere belooning. Ik houd van den jongeh en ik vereer hem; hij is voor mij zoo goed als een zoon!" Vader en moeder Menuhin hebben nog twee dochters, Yalta, die 12 jaar oud is en cello speelt en Héphasiabah, dié meer aanleg voor piano bezit. Maar evenals voor hun zóón waken dé ouders voor déze kinderen, dat zij toch vooral op de eerste plaats goede mënschén zullen worden en met door het'succes, dat zij om hun talenten gehieteh, tot bandeloozen- zullen uitgroeien. Dank zij de goede zorgen van ■den vader, die zelf als manager optreedt en de jongen goed aan den teugel houdt, heeft Yehudi nog het echte jongensachtige behouden. In zijn vrijen tijd speelt hij op het voetbalveld of leest jongensboeken. Voor schaken heeft hij een bijzondere am- biti en kan uren „zitten" op een ingewik keld probleem. 26.000 voor 20 minuten Spelen! Van de bioseoop is Yéh'udi Monuhin geen liefhebber; alleen Chaplin mag hij graag, doch niet om zijn spel, maar om zijn persoon. Hoewel wij er niet aan twij felen, dat er over Menhin nog veel te ver tellen valt, moeten wij kort zijn. Evenwel willen wij in het kort nagaan, waar hij in de laatste jaren voornamelijk concerteer de. Te Berlijn heeft Yehudi zich laten hoo- ren onder de bekende dirigenten Walter en Busch; te Parijs speelde hij onder Gau- bert, terwijl zijn optreden te Dresden, dat zich in kritiek altijd eenigszins tégenover Berlijn stelt, een ware ovatie werd. De uitvoering van de beroemde 3 B.'s, Bach, Beethoven en Brahms, door dozen vir tuoos heeft de kritiek eenparig als pheno- menaal betiteld! Om eenige sommen te noemen, welke aan het optreden van dit wonderkind zijn verbonden, noemen wij zijn concerten in de Salie Pleyel te Parijs, waar de recette niet minder dan fr. 250.000 bedroeg. On langs nog gaf de jongen een concert van twintig minuten voor de N.B.C. .National Broadcasting Cy., of America), dat werd gehonoreerd met een bedrag van 25.000. CURIEUZE KERKEN IN ENGELAND. Waar klokkengelui door slrene- geloei wordt vervangen. De Engelsche geloovigen bezitten veel eigenaardige kerken. Engeland kan er zich op beroemen een kerkencuriosa te bezit ten, zooals men die nergens vindt. Zeèrongewoon is de ultra-moderne Sfc Georgskerk te Cranford in Middlesex, met haar kubistische architectuur, haar beton- altaar met indirecte belichting en haar zeer moderne kansel. De geloovigen aan deze kerk worden niet door klokkengelui op de hoogte gebracht van den dienst in de kerk, doch doorsirenegeloei. De geloovigen der „Trinity Congregatio- nal Church" te Londen, worden bijeenge roepen door een groote scheepsgong. In deze kerk predikt een vrouwelijke pastoor, blootshoofds en in langen, zwarten mantel. Óp het naast de kerk liggend kerkhof vindt men een moderne tennisbaan, waar van zeer veel gebruik gemaakt wordt! „Trinity Ghurch" werd voor bijna honderd jaar door een excentriek philantroop, Riehard Green genaamd, gesticht. Green wilde geen -klokkengelui boven zijn kerk^ hoören. Daar hg in zijn 'jonge jaren had gevaren, verving hijde klokken door dè scheepsgong. DeZe góng is tot' nög toe al tijd gebruikt.' In Barking Road, Eastside,. vindt men een kerkje, dat al éven merkwaardig is als de andere. Het is een kinderkerk. De kerkgangers bestaan slechts uit jongens en meisjes beneden de 10 jaar. Het zijn ook de kinderen, die voor de versiering der kerk zorgdragen; De „koster" is nauwelijks 14 jaar. Alleen de predicaties worden hief door een volwassene gehouden. In Eastside yindt men ook een kerk voor doofstommen, waar slechts de gebaren taal wordt „gesproken". Ook in Deptford vindt men zulk een kerkje.. Op het station Hainault nabij Ilford vindt men een kerk, welke de eenige is ter wereld. Nergens anders vindt men een godshuis in een station. De directie van dit station heeft dit kerkje laten bouwen ten geriëve van de reizigers, die anders drie kilometer -zou den moeten loopen om een kerk te bezoe ken. Op het Whale Eiland, in de haven van Portsmouth, vindt men de St. Barbara kapel, door scheepstimmerlieden gebouwd uit stukken wrakhout en resten van ver gane schepen. Boven het grofgetimmerd altaar hangt een scheepslamp. Het altaar- kruis is gewijd aan Admiraal Hood, die in den slag bij Jutland om het léven kwam. BRUNO HAUPTMAN VERKOOPT 2U.\ HANDTEEKENINGEN. De opbrengst is bestemd voor bet verdedigingsfonds De wegens de ontvoering van de baby Lindbergh in twee instanties ter dood veroordeelde Bruno Riehard Hauptman steli nog steeds alles in het werk, om de zaak nogmaals door zijn verdedigers voor het Hooggerechtshof te brengen. Nadat Hauptmann'a vrouw door geldinzameling reeds een groot deel van het benoodigd bedrag bij eikaar bracht, probeert de ver oordeelde zelf het ontbrekende geld aaa te vullen door te speculeeren op de auto- gramwoede der Amerikanen. Een groot deel van den dag besteedt hij aan het schrijven van zijn handteekening op kleine stukjes papier. Het hierdoor in te zame len geld vloeit in het Verdedigingsfonds. „Het is ongelooflijk, waf ik over de nieuwe bewoners gehoord heb.'.' „Vertél 't gerust; ik geloof, 't onvoor waardelijk." DE OUDE GONDELSTAD VERMODERNISEERT ZICH. De roeispanen ruakeu plaats voor den motor. Het is voorbij met de oude gondelro- mantiek in de dogenstad Venetië. Vanaf den dag, dat de Ventianen de eerste mo torboot zagen, die één van de vele bootjes, welke met behulp van roeispanen lang zaam worden voortgedreven, had ver drongen, Men probeert hierdoor het verkeer op Venetië's waterstraten te vermodernisee- r-■! Het zijn de z.g. gasmotoren, waar mede de gondels worden uitgerust. Men zal in de toekomst in enkele minuten de oude kanalen der lagunenatad kunnen doorkruisen. Waar blijft echter de roman tiek? En wat zeggen de liefdes- en hu- weljjkspafen daarvan, die tot nu toe droo- rnend bij lederen roeislag van den gonde lier van de zoete geheimenissen der oude sprookjesstad geuotea INVOERRECHTEN OP... EEN VALSCH GEBIT. „Toon mij uw tanden..." Toon mij rw tanden en ik zal u zeggen wie gij zijt. Gij zijt een smokkelaarstèr! Zoo ongeveer móet de Fransche douane hebben gesproken tegen een oude dame, toen deze van een buitenlandsch reisje te Bailleul aankwam. Inderdaad verklaarde de dame zien te hebben schuldig gemaakt aan somkkelarij. Zij had voor enkele da gen bij een familielid te Brussel gelo geerd en Dij die gelegenheid had zij zich een kunstgebid aangeschaft. Door een toe val kwam de douane te weten, dat de oude vrouw op dit gebit geen invoerrechten had betaald. Op haar nieuwe tanden kwa men zoo hooge invoerrechten, dat de dame zien genoodzaakt zag het nieuwe gebit bij de grens achter te laten! FAKKEL-ESTAFETTE TER GELEGEN HEID DER Xle OLYMPIADE. Alle deelnemende landen Ut de optocht, vertegenwoordigd. Een vuur, dat het zinnebeeld van den ontwakenden geest der Hellenen moet zijn, kan niet met een gewone lucifer wor den aangestoken... dit zou M te pro- zaisch zijn! Bovendien kenden de oude Grieken geen lucifers, wel echter den Zon negod Phoebus Apollon. Hem zal de eer te beurt vallen, het vuuraltaar, vanwaar de estafette zal beginnen, aan te steken. De fima Zeiss te Jena heeft zich bereid verklaard de noodige technische hulp te verleenen. Zij zal de optische werktuigen ter beschikking stellen, die Apollo's stra len zullen versterken en concentreeren, om zoodoende den fakkel in brand té steken. Het vuuraltaar wordt opgericht midden in het „Heilige Bosch van Olympia", waar vroeger- de Zeus-tempel stond. fe fakkels, die het Organisatie-comité te Berlijn voor de estafette heeft bestemd, bestaan in hoofdzaak uit magnesium. &a

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15