Het Menu T JUTTERTJE ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 PAG. 3 De opvoeding van het kind berust bij moeders en vaders. Samenwerking noodzakelijk. Bont allerlei. door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. De eerste opvoeding van het kind is in de hand van de moeder en niet alleen de lichamelijke verzorging, doch tevens gaat er geestelijken invloed van haar uit. De meeste vaders gevoelen zich min of meer hulpeloos tegenover zuigelingen en kleine kinderen. Als zij de kleintjes in hun wieg gadeslaan 'ouden zij zich graag eens met hen bezighouden, doch zij weten in den regel niet, hoe zij dat moeten aan pakken. Begint baby zelfstandiger te worden, dan komt in de verhouding met vader een wijziging en neemt hij een werkzaam aandeel in zijn opvoeding. Zoolang het nog heele kleine kinderen zijn gaat alles goeo, doch worden zvj ouder, dan leeren wij verschillende soor ten vaders kennen. Sommige vaders willen in de enkele uren, dat zij thuis zijn, niet met alle mo gelijke dingen worden lastig gevallen, wenschen ontspanning, vrede en rust. Moeder moet alles alleen klaar spelen met de kinderen, moet hen zoo noodig berispen of straffen, staat alleen voor het groote probleem der opvoeding. Vader komt thuis, brengt nu eens een kleine verrassing of lekkers voor hen mede, maakt grapjes, lacht soms wel eens om kleine ondeugende dingen, die moeder niet toe kan staan, doch welke door vader „niet al te ernstig" opgenomen worden. Zulke „Zondags"-vaders, die nooit straf fen, beschouwen de kinderen als ideaal, omdat zij niet ot oordeelen bevoegd zijn. „Moeder is altijd zoo streng". Een ander uiterste vinden wij in de ca tegorie vaders, die als een schrikbeeld op de kinderen inwerken. Steeds wordt hun door de moeder voor oogen gehouden: „Pas op, als vader thuis komt, enz-" Niet éénmaal, doch herhaal delijk worden zij „met vader" bedreigd en is het dan niet heel begrijpelijk, dat zij hem als de booze man gaan beschouwen? Mis schien denken deze moeders niet aan het kwaad, dat zij stichten, hetgeen een ge volg is van het feit, dat zij geen geestelijk overwicht op de kinderen hebben. De moeder, die reeds van vóór de ge boorte af nauw verbonden is met het kind, zijn liefde heeft, moet deze ook weten over te dragen op den vader. Liefde van het kind voor den vader moet worden aangekweekt, doch geen systematische verwijdering mag plaats vinden. Zeker, er zijn vaders die zoo overbezet zijn met werk en die zelfs werk zoeken om een vooraanstaande plaats in het maatschappelijk leven in te nemen, dat zij geen tijd hebben voor hun kinderen. Zij komen moe thuis en verlangen stilte en rust. Zij leven niet mét, doch naast hun kinderen en voelen zich alleen geluk kig, indien zij werken. Uit angst voor scènes houdt de moeder cte kinderen steeds voor, dat zij heel stil moeten zijn, als vader thuis is. Zij mogen niet hard praten, niet lachen, niet stoeien. Is het in dergelijke gezinnen niet heel begrijpelijk, dat het voor de kinderen een verlichting is als vader niet thuis is. Er komt een vervreemding, die er met de jaren niet beter op wordt, die langzamer hand gegroeid is, omdat de vaders nim mer tijd wisten te vinden voor hun kin deren, die niet in de eerste plaats be hoefte hebben aan materieelen welstand, doch tevens aan de zorgende vaderhand. Zeer begrijpelijk is de verhouding van een vader tot de kinderen anders, dan die van de moeder. Zeker is echter, dat de invloed, die van beide ouders op hen uit kan gaan, zeer groot is. Samenwer king tusschen hen is noodig en ontbreekt helaas maar al te vaak. Wat de een ver biedt staat de ander soms oogluikend toe, omdat niet één gedragslijn gevolgd wordt In hoevele gezinnen onstaan geen con flicten tusschen de beide echtgenooten om de kinderen, die vaak zelfs tot ver wijdering leiden. Het is de vrouw, die vooral tegemoetkomend moet zijn, en niet alleen moeder, doch vooral opk echt- genoote moet zijn, hetgeen maar al te vaak vergeten wordt. Bij verschil van meening over een op- voedingsvraagstuk moeten de ouders dit niet in het bijzijn der kinderen behande len. Zulks ondermijnt het gezag niet alleen, doch heeft tevens grooten invloed op de onderlinge verhouding der kinderen, ook tegenover de ouders. Wanneer ouders de groote opvoedings taak samen ter hand nemen, zal dit de kinderen slechts ten goede komen. Vader kan zoo heerlijk met de kinderen knutselen en jongens zoowel a)s meisjes practische vaardigheid bij brengen. Zulke uren zijn niet verloren, al zouden ze anders aan studie of vergaderingen ge wijd geweest zijn, want er valt zooveel te vertellen en te leeren over allerlei onder werpen en de kinderen hebben heerlijke jeugdherinneringen Moeder zal de liefde van de kinderen maar al te gaarne deelen met vader en dan, haar wacht immers ook een taak, die zij tegenover hen te vervullen heeft. Altijd komen de kinderen weer bij moe der als zij in moeilijkheden zijn. Zij tracht, als zij ouder worden, hun geest en gemoed een rijkeren inhoud te geven en antwoordt eerlijk op alle kindervragen, waardoor zij meer onbevangen het leven tegemoet gaan. Vader, de vriend, moeder de trouwe raad geefster, die samen vol liefde de grootste taak moeten vervullen, de opvoeding van hun kind! van deze week. Zondag. Ham toast. Rosbeef. Doperwten. Aardappelen. Vruchten. Maandag. Koud vleesch. Andijvie. Aardappelen. Chocoladevla. Dinsdag. Vleeschpannekoekjes. Groene kool. Aardappelen. Havermout. Woensdag. Hutspot met witte boonen. Tutti frutti. Donderdag. Gehakt. Gestoofde prei. Aardappelen. Griesmeelpudding. Vrijdag. Stokvisch met rijst. Gebakken uien. Aardappelen met mosterdsaus. Beschuit met bessensap. Zaterdag. Spiegeleieren. Spinazie. Aardappelpurée. Ommelet met jam. Speculaas. Hamtoast. 200 gr. ham, 2% eetlepel bloem, zout, peper, 2% 3 dL melk, 2 eetlepels ge hakte peterselie, 40 gr. boter, desnoods 1 ei. De boter wordt gesmolten en met de bloem tot een gelijke massa vermengd, daarna voegen wjj met kleine, hoeveelhe den de melk bij totdat we een dikke ge- honden saus hebben, waardoor we naar verkiezing nog een geklopt ei roeren. De fijngehakte ham, peterselie, zout en peper worden door de saus geroerd, die nog 10 min. op een héél laag vuur moet doorkoken. Uit oude sneedjes brood wor den met een waterglas rondjes gestoken, die geroosterd of in de koekepan aan beide kanten gaar worden gebakken. We be leggen deze rondjes met een dikke laag van dit mengsel en dienen het warm op. Garneeren met een toefje peterselie in het midden. Chocoladevla met biscuits. 6 dl melk, 40 gr. custardpoeder, 75 gr suiker 1 flinke eetlepel poederchocolade, stukje bpter, y2 ons bonne mère (z.g. lange vingers). In een vlaschote, (glazen) worden de biscuits opgestapeld, zóódat het bergje naar boven toe puntig wordt. De melk wordt oj een kopje na aan de kook gebracht, de suiker wordt er in opgelost en de custardpoeder, die met de poeder chocolade is vermengd, wordt aan maakt met het achtergehouden kopje melk, daarna met een dun straaltje bij de melk gegoten, waarna wij de vla roerende, nog even laten doorkoken. We nen en de pan van het vuur, klop pen de massa met de garde flink op, doen het stukje boter er bij en kloppen zoolang, tot de vla afgekoeld is. Deze wordt nu voorzichtig over de opgestapelde biscuits gegoten en koud opgediend. Inplaats van 6 dl. melk kunnen we ook 5 dl. en 1 kopje koffie nemen, waarmede de custard wordt aangemaakt. We krij gen hierdoor een pittig smaakje aan de vla. Gevulde griesmeelpudding. L melk, 60 gr. griesmeel, 1 eetlepel custardpoeder, 75 gr. suiker, 50 gr. sun- maidrozijnen, 50 gr. krenten, 25 gr. su- cade, klontje boter. De krenten worden gewasschen en de sucade fijn gesneden. We brengen 6 dl 6 kleine theekopjes melk aan de kook, los sen er de suiker in op en strooien er roe rende de griesmeel in en daarna de met de resteerende melk aangemengde custard poeder, de krenten, de rozijnen en sucade en laten de massa eenige minuten door koken. We blijven hierbij roeren, om te voorkomen, dat de massa aanbrandt en raken vooral goed den bodem. De pan komt van het vuur, stukje boter er bij en kloppen, totdat alles afgekoeld is, daarna in glazen schaal overgieten. We nemen bij deze pudding niet alleen griesmeel, doch ook wat custardpoeder, opdat het geheel, dat wij uit zuinigheid zonder bijvoeging van eieren maken, ten eerste een fijne vanille aroma krijgt en tweede niet zoo stijf wordt. Speculaas. 500 gr. bloem, 1 theelepeltje bakpoeder, ruim iy2 ons boter (margarine), 50 gr. amandelen, 100 gr. secade, mespunt gem berpoeder, 2 Ve theelepel fijne kaneel, 1 platte theelepel nagelgruis, 1 platte thee lepel nootmuskaat, 3 k 4 eetlepels melk, 225 gr. donkerbruine basterd. We vetten eerst ons bakblik in en be strooien het luchtig met suiker. De aman delen worden gebroeid, d.w.z. 10 in warm water gezet, waarna de huidjes gemak kelijk met duim en wijsvinger afgescho ven worden, even in den oven of op de kachel gedroogd en fijn gehakt. De helft van de sucade wordt eveneens fijn gehakt en de rest in dunne reepjes gesneden. Bloem en bakpoeder worden gezeefd eh daarna in een kom gedaan met boter, die met de vingertoppen met de bloem ver mengd wordt, waarna alle ingrediënten er bij gevoegd worden en tot een samenhan gende bal gekneed, die wij uitrollen tot een deeglap van 1 cm en op een ingevet bakblik overbrengen, b.v. door middel van een carton. Beleggen met reepjes sucade en 15 min. in den oven bakken. Tafelkleeden moeten regelmatig afge wreven worden met een borstel gedrenkt in water en ammoniak. Indien men keukenkastjes wil witten, voegt men bjj de witkalk een weinig aluin. „Heb je al iets van je vrienden gehoord, die op de motorfiets weg zijn?" „O ja, twee briefkaarten. De eene uit een politiebureau, de volgende uit een zieken huis." Meermalen is men genoodzaakt op te bljjven, alhoewel men veel liever naar bed zou gaan. Men maakt in dergelijke geval len een doekje in heet water nat, bedekt hiermede het gelaat eenige oogenblikken, herhaalt dit drie of vier maal en doopt het doekje daarna in koud water, het geen men tweemaal herhaalt. Het wissel bad heeft een buitengewone uitwerking, want daarna gevoelt men zich uitermate frisch. Keukenluchtjes zijn buitengewoon on aangenaam, indien zij zich door het ge- heele huis verspreiden, waarom het noodig is de keukendeur zooveel mogelijk ge sloten te houden en een raam of deur te openen, opdat zij een uitweg naar buiten kunnen vinden. Indien melk of andere ge rechten overkoken, strooit men zout op de kachel of kookplaat. Vet verwijderd men door met een stuk couranten-papier over de bemorste plek te wrijven, waar door voorkomen wordt, dat zich een door dringende geur ontwikkelt. Het plaatsen van een schaaltje met azijn in de onmiddellijk nabijheid van het gasstel of op een lauw hoekje van de kachel, neemt de luchtjes echter weg. Wanneer de inhoud van de boekenkast wordt schoongemaakt, moeten de boeken nimmer met een stofdoek worden afgeno men, doch steeds met een zachte borstel of plumeau van zacht haar. DE BRANDWEER BIJ DE MIEREN. Kortgeleden schreef de Pransche natuur onderzoekster mevrouw Marguérite Com- bes een interessant stukje over het leven der mieren. Zij had in het laboratorium van het Biologisch Instituut te Fontaine- bleau belangrijke waarnemingen gedaan. Mevrouw Combes vertelde o.a. dat de mie ren bij brand colonnes van „brandweer lieden" naar de plaats des onheils zenden. Bij een mierenhoop legde zij een branden de sigaret; zoodra de schrandere dieren het gevaar ontdekten, verscheen een aan tal mieren, die een kring vormden om de brandende tabak en deze doofde door het spuiten met mierenzuur, een gift dat zij uitscheiden. Het experiment werd verschillende ma len herhaald en telkens gebeurde hetzelf de, terwijl brandende lucifers en stukjes kaars op dezelfde wijze gedoofd werden. Twee a.1 te vurige ,,brandweer"-mieren, die zich te dicht bij het vuur waagden, dreig den om te komen, doch andere ijlden naar hen toe om hen in veiligheid te brengen. Inderdaad een zeer interessante proef neming. VIJFTIG KINDEREN. In Transvaal, in het district Kroon- stadt leeft een merkwaardige weduwe, die op een niet alledaagsch huwelijksleven kan terugzien. Zij werd 24 Qctober 1855 geboren en trouwde op 18-jarigen leeftijd met Petrus Johannes Lubbe. Na twee jaren stierf deze en bleef zjj met één kind achter, doch de eenzaamheid bevre digde haar niet, want na zeven maanden, zoo bericht de „Volksstem" trouwde zij met Nicolaas Martinus Pretorius, een weduwnaar met vier kinderen. Nadat zij een jaar en vijf maanden gelukkig in den echt vereeaigd waren .stierf ook deze man door een noodlottig ongeval. Na een half jaar werd zij in den echt verbonden met David Stephaaus Keterap, die &L

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17