wmn Modepraatje De provisiekast der dieren. PAG. 4 ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 T JUTTERTJE huwelijksgeschenk zeven kinderen mee bracht. In een gelukkig huwelijksleven van elf jaar schonk zfl het leven aan ze ven kinderen. Haar vierde huwelijk met David Ladewijk Cronje vermeerderde haar gezin met acht kinaeren, terwijl zij er zelf nog vier bij kreeg. Het aantal kinderen uit de verschillende huwelijken breidde zich gestadig uit'en toen ook deze man door een ongeluk gedood werd, huwde zjj Hendrik Klopper, uit welk huwelijk tien kinderen geboren werden. Na den dood van dezen man trouwde zij niet Coenraad van Wijk, een weduwnaar met vijf kinde ren, terwijl zij er zelf nog vier bij kreeg. Elf gelukkige jaren heeft zij met dezen man doorgebracht en. toen hij stierf, had de wêduwe in totaal vijftig kinderen bijna tweehonderd vijftig kleinkinderen, waarvan, velen den laatsten verjaardag der krasse tachtigjarige moeder en groot moeder, die ook overgrootmoeder is, heb ben mede gevierd. Middagjapou. VKK 1762. De japon van effen wollen stof bestaat uit één achterbaan, waarin op taillehoogte twee naadjes worden aangebracht aan den binnenkant, waardoor de rug meer aan sluit. De voorzijde heeft opgestikte zij stukken, waardoor een bijzonder aardige lijn wordt verkregen. De revers worden aangeknipt en met de stof tegen gevoerd, terwijl een smalle kraag wordt aangezet Ceintuur van hetzelfde met eenvoudige gesp-sluiting met knoopen. Bij dit model zijn aangesloten mouwen het meest in overeenstemming; zij worden, aan den pols met rechte stofreepen afgewerkt en knoopgarneering. Het japonnetje kleedt buit'èngewoon aardig en wordt van effen wollen stof gemaakt. Geen andere garnee ring wordt aangebracht dan een aardige bloem, die even boven de revers gehecht wordt. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 48 voor 0.58. Gekleede japon. VKK 1765. Met zeer weinig moeite kan men. deze bijzonder aardige japon maken, die zoo goed kleedt. Bedrukte zijde wordt hiervoor gekozen, terwijl de garneering uit plissé's aan voorzijde en mouwen bestaat. Indien men aan effen zijde of desnoods een wollen georgette dr voorkeur geeft, zal het effect niet minder goed zijn. De japon bestaat uit bovenstuk met los vo:orstuk, waarvan de plissé's gezet wor den terwijl deze ook op de mouwen aan een aparte stofreep worden bevestigd. De tweebaansrok heeft aan de voorbaan een klein heupstuk, waaraan twee stof reepen geknipt zijn, die dienst doen als ceintuur en als garneering een gesp of een paar glazen ringen hebben. Ben. stof 4 el Van 100 cm breed. Patronen' verkrijgbaar in de maten 44 en 48 voer 0.5814. Mfddagjnpon. VKK 1767. Deze eenvoudige, doch gekleede middag japon geeft het figuur een mooie lijn, door de smal toeloopende halsuitsnijding, met. tot de taille reikende revers. De opening tusschen de revers is aangevuld met een vest, bestaande uit smalle over elkander vallende valenciene kantjes, die men klaar kan koopen. De rok bestaat uit één achterbaan en een voorbaan, waarvan de aan weerszijden opgestikte, naar binnen vallende plooien, even den indruk geven van een smalle baan. Ongeveer'35 cm van den zoom af springen deze plooien uit, waardoor de noodige bewegingsvrijheid wordt verkre gen. Mooie aansluitende mouw. Ben. stof 3 m van 1.30 m. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 46 0.58. KANS-BEREKENING. Wanneer men een contract afspeien moet, Is het van groot ..belang te weten hoe de ontbrekende kaarten van één of meer kleüren, verdéeld zullen zitten.- JD's experts hebben daarvoor- een. kansbereke ning opgemaakt, die aan ontelbare nor male s pellen getoetst is en dan ook van zeer veel nut kan zijn. In onderstaand spel-voldeed de kans berekening heel goed: S. b.7.3. H. h.6.2. R.h.7.4. K. h.8.7.4. S. a.h.10.8.6. H. 10.7. R. b.10.9.5. K. b.9. S. v.9.4. H. 9.4.3. R. v.3. K. v.10.6.5.3. N. W. O. z. S. 5.2. H. a.v.b.8.5. R. a.8.6.2. K. a.2. Bieden N/Z kwetsbaar, Zuid gever; Zuid 1 H. 4 H. West IS. pas Noord 2 H. pas Oost pas pas Het antwoord van 2 H. van Noord, vind ik persoonlijk niet mooi, omdat de kaart wel eenige kracht en troefsteun bevat, de speelwaarde is maar klein, er zitten geen speelslagen in. 1 S.A. had m.i. juister geweest. West begon maar direct eenige slagen te incasseeren en speelde S. h. en a., ter wijl de 3e' S. door Z. werd getroefd. Zoo op 't eerste gezicht worden door den speler altijd de l troeven en de azen en heeren van de beide lage kleuren ge maakt, dus in totaal 9 slagen; aan het contract ontbreekt er dan nog 1, die alleen ,kan worden gemaakt, als de R. 33 verdeeld zitten tusschen de beide tegenspelers. Nu leert ons echter de kansberekening, dat bij het ontbreken van 6 kaarten van een kleur de 33 verdeeling slechts in 36 van de 100 gevallen, de 42 verdeeling echter in 48 van de 100 gevallen voor komt, zoodat de kans op een gunstige verdeeling kleiner is dan op een ongun stige. De speler wist er echter iets anders op te vinden en speelde niet eerst de troe ven uit, doch de Ruiten. Aas en Heer wer den gemaakt en de derde Ruiten werd door West overgenomen met de 10. Ge bleken was nu reeds dat de verdeeling van de Ruiten werkelijk 42 was. Waar mede West nu terugspeeld is van minder belang, omdat Z. toch altijd aan slag komt en onmiddellijk de 4e Ruiten na speelt, die hij in den Blinde met de H. h. laat troeven, zoodat overtroeven niet mo gelijk is. Klerk: „Gefeliciteerd met uw jubileum, meneer. Chef: „Maar ik viei heelemaal geen jubileum." Klerk: „Jawel, mijnheer, ik ben van daag 25 jaar bij dé firr.ia." Daarna werden de troeven uitgespeeld en met K. aas en/of heer was het con tract gemaakt. Natuurlijk moest hij nu de kans nemen van een ongunstige verdeeling van de troeven, het zou kunnen gebeuren, dat deze 41 zaten en dan moet in die kleur een slag worden verloren, maar ook hier werd afgegaan op de kansberekening, die aangeeft, dat 5 ontbrekende kaarten in 68 van de 100 gevallen 3—2 verdeeld zitten. Ook bij het volgende' spel komt de kansberekening van pas: S. a.7.3. H. a.v.8.6.3 R.. 8.7.- K.; 6.5.4. - S.:4. H. b.9:2. R. h.v.4.3.2. K. h.10.9.2 - 'S. 6.5. H. li.10.7.4. R. h.10.9. K. B.8.7.3. N. W. O z. S. h.v.b.10.9.8.2. H. 5. - 1 R. a.6.5. V K.a.y.- V v Bi-edëii: -(West en Oöst passen 'steeds)- Zuid 1 ik 'Noords 2 H, -- 4' S. 5 S. d S. pas. West kwam uit met R. h., die in de hand met het aas werd genomen. Ik denk wel, dat de meeste spelers één der beide snijkansen zouden hebben geno men, die beide verkeerd uitvallen, zoodat aan het contract niet zou zijn voldaan. Er is echter een mogelijkheid om het contract zonder snijden te maken en wel doordat de 'kansberekening aangeèft, dat. de 7 ont brekende H. in 62 van dé 100 gevallen 4—3 verdeeld zitten, zoodat de 5e H. op tafel kan worden vrijgespeeld. waarop dan de te verliezen K. v. kan worden wegge speeld. Toch een mooiere oplossing dan in het wilde weg te snijden! - N. D. S. Men verzamelt winter voorraden. De hamster hamstert. Hoe de mol conserveert door H. W. SMULDERS. Door de manieren, waarop de verschillende dieren voorzorgsmaatregelen voor den winter nemen, met elkaar te-vergelijken, krijgt men een interessanten kijk op de psychologie dezer dieren. De fauna, in dé noordelijke regionen heeft op dat gebied .-atuurlijk een zekere routine, omdat in die str< ken ue kou eigen lijk het geheele jaar door heerscht De poolvos en de blauwvos beginnen er ai vroeg mee om hun provisiekamers te vullen, in de eerste plaats met vogels. Dc kleine alk is hier „favoriet". De vos vangt zooveel mogelijk vogels, eet tot hij niet meer kan, en bergt'de rest., in een kloof in het "ijs, welke hij zorgvul-; dig met mos dichtmaakt. En in de koude dagen, dat schraalhans keukenmeester is, wordt het -voedseldepót geopend en aangesproken, wanneer er ten minste niet anderen, soortgenooten, hem voor geweest zjjn. Over het algemeen behoort het tot de uitzonderingen dat vleeschetende dieren voorradenopslaan, omdat zij het voedsel niet zoo goed kunnen conserveeren als de poolvos. Doch ook de bunzing verbergt muizen en kikvorschen in gaten, en eet die op m tijden- van nood. Heei intelligent is in dit opzicht de mol, wiens provisiekamer bepaald geraffineerd ingericht is. Hij conserveert zijn regen wormen, aoor ze eenvoudig den kop af te bijten, en ze eep voor een door een dunne aardlaag te isoleeren. Jaardoor- kunnen de wormen .weiswaar doorleven, maar ze kunnen niet ontvluchten, omdat ze zonder kop geen gangen,, kunnen graven. De hamster, die speciaal voor .dit doei met wangzakken is /uitgerust, en die om zjjn voedselverzamelen zóó bekend is, dat van hem het woord „hamsteren" afgeleid is, oezit een voorbeeldig ingericht voedsel depót. En ook 3e in Amerika levende buidelrat heeftzakken, buidels, aan zijn lienaam, waarin hij oorraden verzamelt. Soms is het de menschelijke onachtzaam heid, die 'aüe voorzorgsmaatregelen der dieren te niet doet; of het -zijn dieren, die hun rijkere broeders benadeelen. Wilde zwijnen eten bijvoorbeeld graag de wortels uit de provisiekamers der woeimuizen en schapen de grasnoopen van de sneeuw- haa~. Vogels verzamelen zelden voorraden. Het is bekend, at de specht ga.in. in de boomen boort,om er -eikels'in te bewaren. 't Melancholieke interregnum.van dén herfst gaat over in dat jaargetijde, hetwelk gekenmerkt wordt, door kou: de winter. Met den winter verbindt de mensch int de noordelijke streken" de voorstelling, van glinsterend-witte ijsvlakten, van witte, zwevende sneeuwvlokken, en_dan glijden de gedachten; yèrder naar het"-Feest van h|t§ Lichtlmldden in dege koude periode, en hêtö Kerstfeest^ versierde .denaehoomen -en--=aiiés wat er mee samenhangt, zijn prettige, heerlijke dingen om aan te denken. Overigens maakt de overgang, de ver andering van temperatuur, zich op -een buitengewoon onaangename wijze merk baar. Verkoudheder zijn aan de orde van den dag-en de menschen schikken er zich in: het moet nu eenmaal koud zjjn in dezen tijd van het jaar...! Door be schermende maatregelen, hetzij door war me kleedingstukken, hetzij door het ver warmen der kamers, tracht men er het beste van te maken. En zooals de menschen da t doen, de .intelligente, begaafde, knappe schepsels, zoo doen het ook de dieren, die, doordat zij zeer veel instinct hebben, ook des te ge voeliger zijn. Het is een zeer verstandig ding van ds natuur om 's winters de pels en het veeren kleed der dieren dikker te maken. Daar door worden zij zooveel mogelijk tegen de kou beschermd. Maar... wat helpt deze warmte, indien het voedsel ontbreekt, én het niet mogelijk is aan voedsel te komen? Om te maken dat zij i„et hoeven te ver hongeren, beginnen veel dieren winter voorraden op te slaan, en een blik in de verschillend ingerichte voorraadkamers laat zien, hoe handig ze daarin zjjn. De intelligentie, waarmee de dieren zich voor den winter verzorgen, zou men kunnen vergelijken met die van de huisvrouw, die het zoo goed verstaat om voedselvoorraden te verzamelen! Natuurlijk hebben de ver schillende categorieën van dieren hun speciale methoden, en zelfs die zrjn tij elk dier afzonderlijk anders. De provisie kamers der dieren laten ons hun verschil; lenden aanleg en eigenschappen zien, maar zij zijn tegelijkertijd een symbool voor de zórgende wijsheid van de natuur.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18