yws WOOBI 5 10 S •y Raadsels III VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP m t juttertje zaterdag 7 december 1935 PAG 7 Schieten naar nummers. Voor Tovenaars. Hoe bevelen wij een klok stil te staan of door te tikken i 2 7 8 1 •E 4 8 6 9 A L 4 5 1 2 2 3 2 2 4 3 1 6 3 4 2 4 5 9 3 1 1 5 2 1 4 2 9 7 8 2 1 3 2 9 6 6 3 2 3 2 3 1 2 6 9 8 4 2 4 9 8 2 2 4 6 7 5 6 8 9 7 8 9 7 6 3 9 3 5 9 8 6 3 2 8 2 3 4 2 4 8 4 1 3 2 5 1 2 3 4 9 1 1 7 6 2 3 2 1 9 3 2 7 2 2 3 2 9 7 6 5 7 3 1 2 8 5 7 4 9 8 A L 3 4 1 2 ■3 1 2 3 5 3 V 8 9 9 3 W 2 9 8 2 Nieuwe Raadseis. Uit het binnenland: De wedstrijd AljechinEuwe. Euwe heeft een grote kans het wereld kampioenschap schaken te behalen, want door deze week twee partijen achter elkaar te winnen is de stand thans 1214 in het voordeel van Euwe. Er moeten nu nog 4 partijen gespeeld worden, waarin Euwe slechts 1% punt behoeft te behalen, om de begeerde titel te verkrijgen. Meer dan honderd geredden in dit jaar. Zooals jullie zeker al gehoord hebt is dicht op on2e kust een Zweeds schip ge strand, de „Menja". Met de redding van 4 personen van dit schip heeft de Noord-Zu ,d-Hollandse Red dingmaatschappij meer dan 100 schipbreu kelingen gered, n.1. 102. Prachtig, niet waar!! Het Nederlandsche Roode Kruis naar Abessihië. Woensdag is de ambulance van het Ne- derl. Roode Kruis met de „Kota Radja" van uit Rotterdam naar Abessinië vertrok ken. De brug over de Moerdijk. Dat er over het Holl. Diep bjj Moerdijk een spoorbrug gebouwd is ten behoeve van de spoorweg RotterdamBreda, heb ben jullie zeker al bij de aardrijkskundeles op school gehad. Die brug is 2536 m lang, (een van de langste in Europa), en werd in 1872 in gebruik genomen. Wie echter per auto, rijtuig, fiets of wandelende over 't Hollands Diep wil, moet gebruik maken van een pont of veer. Daar men dikwijls heel lang bij zo'n pont moet wachten, is men thans bezig b(j Willemstad een brug voor het rij verkeer en voetgangers over 't Hollands Diep te maken. De vorige week nu is men gereed geko men met de onderbouw van de nieuwe brug, die 1000 m lang wordt. De negen peilers n.1., waarop de brug zal rusten, zijn klaar. Dit werk alleen al heeft ander half jaar geduurd en heeft eventjes één millioen gulden gekost. waren verdwenen! Terug dus! De vossen haden ons om de tuin weten te leiden, wat drommel! Daar zullen we vanvond wat over te ho ren krijgen! zei ik tegm Piét die voor me ging. Nou! Zei hij. En of we er wat van hoorden die avond! De opscheppers. En het mooiste is, dat ze dèt nóg doen, nu het al bijna een jaar ge leden is... Nou vraag ik je!! Nou, we moesten natuu/Igk omkeren. Maar al pauw hadden we hun sporen weer En we vlogen weer voort. Ook de jongens, die voor het eerst dat jaar skieden .Geen een dir de dennen, die over de veg lagen, niet keurig omzeilde! Toen we weer in -liegende haast een helling waren afgevlogen, zagen we op de andere helling ie twee vossen, die niet vermoeden, dat we hen zó dicht op de hie len waren. „Héééé!!!!" gilden we. Verschrikt keken de twee vossen om. Ze waren ons nog wel een heel eind vóór, maar we konden ze toch best inhalen. En we konden her nu de hele tijd zien, dat scheelde ook! Al gauw beklommen cok wij de andere helling. De twee vossen joegen voor ons uit. „We halen jullie wel in!!" gilde de jong ste van ons allemaal, Kareltje. Het was een fijn gevoel om te merken, dat we de vossen hoe langer hoe meer in haalden...! We spanden al onze krachten in. Het is een feit, de laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat had ik nog nooit zo ge merkt als toen. Maar het duurde niet lang, of Tom Bergh had Hans de genadestoot gegeven. Hij zeulde een heel eind de helling af. Een leuk gezicht! En de anderen omsingelden Nic- ki. Ook een leuk gezicht. Mijnheer stond wat op zij, en grijnsde. Toen liet hij door Pim, die altijd oen klein trompetje hij zich ad, en daarom als he raut dienst deed, het sein: „De vos is dood!" geven. En hij zei verder niets dan: „Die blagen toch!" Een gezelschapsspelletje, door F. S. Wanneer het lelijk weer is, of het is 's avonds te donker om buiten te spelen, dan hebben jullie natuurlijk zin, om iets gezelligs te gaan doen. Spelletjes! Nu weet ik een nieuw gezelschapsspel letje voor jullie. Hoe zouden jullie het vin den om „nummers te gaan schieten" Je hebt er helemaal geen geweer voor nodig, gelukkig. Alleen maar een cent, of een 2y2-centstuk. Nu moet je nog de num mers, die je hier ziet afgebeeld, op een stuk karton aanbrengen. Maar het karton moet wel heel wat groter Zijn dan je hier ziet. Maak bijvoorbeeld elke kant 20 cm lang. En nu moet je om de beurt met het geldstuk er naar gooien, zodat zoveel mogelijk getallen bedekt worden, of aan geraakt. Elk getal, dat ook maar door de rand van het geldstuk wordt aangeraakt, rekent mee. Als jullie allemaal aan de beurt zijn ge weest, dan tel je hoeveel nummers jullie elk aangeraakt hebt, en wie dan het grootste aantal heeft, wint. Je kunt ook eerst een heleboel keren b.v. 10 maal gooien, en de resultaten telkens onder elkaar zetten. Daarna tel je alles op, en wie dan de grootste eindsom heeft, is de winnaar. Probeer het maar eens! door F. S. Om dit kunststuk te kunnen vertonen, moet je een klok hebben, die zo'n ketting met gewichten heeft. Want door deze ge wichten wordt het uurwerk van de klok gedreven. De tovenaar, die dit kunststuk nu ver toont, kan „Halt!" roepen, en dan houdt de klok op met tikken, en hij kan „Door gaan!" roepen, en dan gaat de klok weer door. Nu zal ik je vertellen, hoe dat gaat, want ik denk dat jij wel voor toovenaar zult Willen spelen. Heb ik geen geljjk? De heele truc berust hierop, dat de slinger van de klok langzamerhand gaat stilstaan, wanneer je aan de gewichtsket ting trekt. Daardoor wordt het uurwerk geremd. Wanneer je de gewichtsketting nu weer loslaat, loopt de klok door, wan neer de slinger tenminste nog niet stil staat, dan moet je hem weer in beweging zetten door hem een stootje te geven, en dan loopt de klok ook weer. Wanneer je die truc nu gaat uithalen, dan zorg je, dat je hem beveelt, dóór te tik-takken, voordat de slinger stil staat! Om de gewichtsketting nu aan te kunnen trekken, en weer los te laten, moet je het volgende doen: Je neemt een zwarte draad, die je aan het naar beneden getrokken deel van de gewichtsketting bevestigt, en door een klein oogje, dat je in de grond geschroefd hebt, haalt, en dan aan je toverstok vastmaakt. Natuurlijk schroef je dat oogje loodrecht onder de gewichtsketting. Wanneer je nu „Halt!" commandeert, dan hef je je toverstok it de hoogte, want hierdoor wordt de zwarte draad gespan nen, en de gewichtsketting naar benéden getrokken. De klok houdt dan op met tik ken. Wanneer je dan commandeert: „Doorgaan!" da laat je de toverstok zak ken. Natuurlek zó, dat de mensen er niets in zien, dat je zo met die stok Werkt. Oplossingen vorige week: Iedereen, ede met zijn twee ogen kijkt. 2. lt> cent. hl Konijn, ieder, Neger, Doorn, erker, ro ken, fiets, eiwit, eikel, schip, trein. Kin derfeest. Goede oplossingen ontvangen van: Arie de G., IJsbrand S., Maartje S., Zilverschoon, Rina Sch. Piet D., Marie v.' d. B., Nettie H., Johan en Cornelis L., Leo C., Toon T., Wim v. W., Fransje v, E., Fióoltje, Olifant, F. Z., Bram S., Tinie en Beppie V., Maartje H., Marie B,, Fietje K. De onderstaande -rijen puntjes willen jul lie' zeker wel met létters voor me opvul len, zodat er woorden ontstaan, waarvan de betekenissen hieronder te vinden zijn? Dank je wel! Als je de goede woorden gevonden hebt, zul je zien, dat de beginletters van boven naar beneden gelezen, de naam vormen van een donkergekleurd persoon, die in het begin van December m Holland pleegt te komen. ander woord voor „pijn". een klein, slangachtig dier. Ongevaarlijk! een getal onder de tien. een lekker-ruikende bloem. wordt veel in Holland ge dronken. een, klein, rond, groen vrucht je. wordt voor kachels gebruikt. hier schrijf je mee. een zv/emvogel. Géén gans. een vervoermiddel, dat je al leen in de steden vindt. IL Een ijzeren paardje. Met een vlassen staartje Hoe vlugger het paardje wordt Des te gauwer is zijn staartje kort. 277. Men zag Peter bijna altijd samen 'het Rita, die sinds zijn komst helemaal was opgefleurd. Zo gingen weken en maan den voorbij, totdat men op een goeie dag de Spaanse grens had bereikt. 278. Zover zijn we nu gelukkig, zei Pe ter, terwijl Flip op zijn schouder zat te wippen van plezier. Nu moeten we die goeie oude Sint proberen te vinden. Ook Rita was big en hoopte dat ze maar gauw weer bjj pappie en mammie zou komen. 279. Onder de brandende zon zetten ze de reis voort. Peter en Rita genoten van al het schoons dat ze zagen en menige citroen en sinaasappel, die daar zo maar langs de weg groeiden, verdween in hun gretige monden. V 280. Rinaldo vertelde Peter steeds de namen van de steden waar ze doortrokken Eens, op een morgen, ontdekten ze in de verte tal van torens en spitsen, die hun verzekerden, dat ze in de nabijheid van een grotere stad kwamen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 21