PUROL Radio-programma Op en om het Binnenhof. De begrooting van Defensie. BINNENLAND HKLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 1935- oudt llw handen zacht De begrooting van defensie aangenomen Radio-commissie benoemd. Koningin betuigt haar deelneming Het feest van de mariniers te Rott rdam. W«ehkronie» De houding der Vrijz. Democraten en Socialisten tegenover de Defensie-begrooting. - De begrootingen van Sociale Zaken en Waterstaat afgedaan. - Regeling van het afbetalingsbedrijf. Den Haag, 5 Dec. '38. Op heden, Donderdag, vergaderde de Twee de Kamer slechts gedurende enkele uren en wel vanwege den officieuzert nationalen feest avond" bij uitnemendheidMaar: we hebben er reeds zwaar voor moeten „boeten"! In de juist gepasseerde nachtzitting duur den de deliberatiën eventjes tot dicht bij haif vijf in den ochtend, zoodat alleen al de avondvergadering op den kop af een „acht- urendag" beteekende, na een v(jf uur lange middagbijeenkomst. De arme klantjes van de perstribunes hebben ditmaal dus wel zeer een extra-voordeellg bezoek van den in Den Haag „gsrantsoeneerden"Sint verdiend! In genoemde avond-, nacht- en morgenzit ting heeft men de begrooting van Defensie achter elkaar afgehandeld. Dr. Colijn was de onvermoeibare .grand old man", die na zeven uur onverpoosd luisteren naar de schier-eindelooze woordenstroom, nog zoo frisch als een hoentje te half drie het woord nam en tot in den vroeg-ochtend praten bleef. Bepaalde resultaten heet* de gedachten- wisseling niet opgeleverd, maar wel kwamen opmerkelijke dingen aan het licht. En daarvan mag allereerst genoemd wor den de verdeeldheid der Vrjjz. Democraten ten opzichte van het defensie-beleid. De groote vraag was natuurlek: hoe zullen zjj ditmaal tegenover de oorlogsbegrooting staan en tegenover het Weerfondsplan Na in '33 eenmaal vóór de defensie-uitga ven te hebben gestemd, in afwachting van de beoogde bezuinigingsplannen, verzetten zj) zich verleden jaar opnieuw tegen de aange vraagde gelden. Maar intusschen veranderde er iets in de wereld. De ontwapeningsconfe rentie ging ter ziele, Duitschland herbewa pende, de Volkenbond bleek geen oorlog te kunnen voorkomen. Kon men dan nóg op het standpunt der nationale ontwapening blijven staan? Althans vasthouden aan den wensch tot het scheppen eener „politieweermacht" En het bleek vannacht, dat een en ander in derdaad niet nagelaten had, indruk te maken. Doch slechts op een deel van de fractieI Mr. Joekes bleek van plan, de begrooting te steunen, maar de heer Ketelaar kwam na derhand verklaren te behooren tot de enkele leden der fractie, die onveranderd vast wen- schen te houden aan het Volkenbondsideaal, waarmee samenhangt het afschaffen van oorlogslegers. Hij en zijn medestanders zou den dus tégen de begrooting stemmen. En wat het Weerfonds betreft, mr, Joekes had reeds verklaard, daarover te zullen spreken bij de behandeling van het betreffende ont werp. Alvast deelde hij echter mee, dat hjj 't niet eens is met de momenteele doelstel ling van onze weermacht. Intusschen is een zoo sterk aan den dag geireden verdeeldheid onder de Vrr)z.-Demo- craten voor velen een niet zeer aangename verrassing, want een dergelijke houding wekt vaak ongenoegen tussehen de voorstanders en tegenstanders van het defensie-beleid on der de partijgenooten. Men mag hopen, dat de eenheid spoedig hersteld wordt. Voorts werd met begrijpelijke belangstel ling uitgezien naar hetgeen van S.D. zijde zou worden opgemerkt. De eerste spreker van dien kant was de heer K. ter Laan, die in derdaad een eenigszins ander geluid liet hoo- ren dan hjj gewoon was in andere jaren te doen (hij achtte den toestand ernstig genoeg om te begrijpen, dat modemiseering van het leger noodig is), maar van verhoogde Defen sie-uitgaven wlide hij toch niet weten. De weermacht moet zoo sober mogelijk worden opgezet, en dan met moderne middelen. En niet zeer billijk was de afgevaardigde toen hij er de Regeering een soort verwijt van maakte, dat zij hoewel in het verleden vrijwel steeds ingewilligd krijgend wat zij voor de defensie noodig achtte toch een beduidenden achterstand van materieel liet ontstaan. Was het wonder, dat de heer Schaepman (R.-K.) interrumpeerde; Maar u hebt daar nooit toe meegewerkt! De tweede Socialistische spreker was de heer Van Zadelhoff, die vroeger zoo fel kon fulmineeren tegen den minister van Defensie, doch thans op heel wat rustiger wijze optrad. Edoch: zijn standpunt bleek ten slotte onge wijzigd. Alsof er niets gebeurd is (zoo zei naderhand de heer Tilanus) stond de afge vaardigde wederom te pleiten voor een „vei ligheidswacht", die geen oorlogsleger mag zijn. Maar van meer belang was zijn verzeke ring, dat de S.D.A.P, het wettig gezag onder alle omstandigheden wénscht te steunen en geen massale of individueele onwettige acties kan toelaten. Dr. Colijn legde naderhand spe ciaal nadruk op deze ontboezeming, want zoo onomwonden heeft geen congresbesluit zich ooit uitgelaten. Doch wat de hoofdzaak is: De SJO.A.P. stemde tegen de begrooting. Van de 22 man groote fractie waren slechts 14 leden present Ook bleek, dat de heer Joekes sle-'hts één medestander had, namelijk de heer Schilthuls. Enook de „afvallige" heer Duys voegde zich bfl de voorstemmers! De overige debatten waren eigenlijk maar matig interessant voor zoover het geen in terne leger- en vlootbelangen betreft Het bespreken van de algemeene lijnen wordt uitgesteld tot de afdoening van het Weer fonds-ontwerp, en dat is verstandig, want dr. Colijn had gelijk toen hij opmerkte, dat men beter praten kan over concrete daden dan over wat misschien wenschelijk zou Zijn Ik zal dus niet dieper Ingaan op allerlei besproken details, hoewel stellig veel behar tigenswaard werd te berde gebracht. De di verse militaire en maritieme specialiteiten Meten van zich hooren. Van de zijde der „Regeeringspartijen" werd krachtig aange drongen op snelle motoriseering van de weer macht. (Men leze het verslag maar na om wat de heeren Schaepman, Duymaer van Twist (A.R.), Tilanus (C.H.) en Wendelaar (VJ3.) ervan gezegd hebben Ook de mari tieme aangelegenheden vonden sterke belang stelling en het was in 't bijzonder de heer v. d. Bilt (RIL), die zijn Marine-hart luchtte! Wie zich voor de betreffende zaken speciaal Interesseert mag zeker niet verzuimen, van zijn rede kennis te nemen. Behalve de defensie-zaken heeft de Kamer «en massa werk verzet. De ministers Slingen- berg en Van Lldt de Jeude kregen hun zaken reeds aan kant en tussehen de dropjes door werden nog een aantal afzonderlijke ontwer pen behandeld. Zoo de wetsvoordracht nopens huur en huurkoop en het afbetalingsbedrijf, beoogende, woeker in dit opzicht tegen te gaan. Gelukkig kon Exc. Gelissen verklaren, dat in ons land weinig niet-bona fide afbe- talingsbedrijven voorkomen, doch er zijn en kele slechte en daarvoor moesten afdoende maatregelen worden genomen. Het „termijn- bedrijf' zal dan voortaan o.a. aan een ver gunningstelsel worden gebonden, om iets te noemen. Ook werd het Werkloosheidssubsidiefonds afgehandeld en daarbij verklaarde minister Oud, dat de verlaagde uitkeeringen gecom penseerd moeten worden door besparingen vla een scherpere controle en dat gemeenten, die door verhoogde werkloosheid in de tweede helft van dit jaar in moeilijkheden zijn ge raakt, op hulp kunnen rekenen. De begrooting van Sociale Zaken leidde tot breedvoerige besprekingen, welke mij thans veel te ver zouden voeren, kan sprake zijn van een volledige weergave der debatten. In hoofdzaak moet ik mij wel beperken tot wat de minister gezegd heeft. En dan moet allereerst genoemd worden, dat de ongerust heid van de heeren Kupers (S.D.) en Snee vliet (Rev. Soc.) nopens de steunnormen werd weggenomen. Z.Exc. verklaarde, dat verla ging thans niet in het voornemen der Regee ring ligt. Maar in 't algemeen blijft het loon peil in het vrije bedrijf in deze de groote fac tor. Wel werd het steunbedrag voor de ha venarbeiders verlaagd, doch dat kwam, wijl in dat bedrijf lïionen van ruim 17 voorkomen en dus de gemiddelde norm op 24 kon wor den geplaatst. Z. Exc. gaf aan, aan welke richtlijnen hij zich hij de steunverleening pleegt te houden. Er behoort allereerst een noodzakelijk, ethische minimum te worden vastgesteld, zoo dat de menschen het sober hebben, maar niet te arm, Daarnaast moet er zijn een zekere verhouding tussehen het steunbedrag en het loon, dat kan niet anders. Ten derde mag de financleele kracht der overheidskassen geen geweld worden aangedaan en ten slotte dient men erop te rekenen, dat de werkloosheid eens tot het verleden gaat behooren, voldoen de werkgelegenheid terugkeert. Aan deze vier grondslagen wilde Z.Exc. het in de Kamer gesprokene toetsen. Op verschillende punten verdedigde en handhaafde de bewindsman de huidige steun- politiek. Maar wat eventueele invoering van nieuwe normen betreft, de kleine zelfstandi gen b.v., waarvoor zeer sterk gepleit was, kan de minister alleen niet helpen, hij zal overleg plegen met zijn ambtgenooten om te zien, in hoeverre voor deze menschen iets kan worden gedaan. Ook het denkbeeld om den kleinen boer op zijn eigen bedrijf aan het werk te zetten kan worden bekeken. De steunverleening in natura zal worden voortgezet en waarschijnlijk ook de verkoop van blikvleesch, waarvan de voorraad thans tot Maart reikt. Nu kwam mr. Slingenberg tot een kwestie, welke zeer veel aandacht in de Kamer had genoten, namelijk de zaak betreffende het werkverschaffingswerk en de particuliere aannemers. Z.Exc. zette uiteen, dat hij dik wijls staat voor de vraag, of een werk, dat tot schade van de hygiëne en van den arbeid blijft liggen, als werkverschaffingsobject moet worden aangevat, wijl het evenzeer als een normaal karwei zou kunnen worden be schouwd. Wanneer men er niet aan begint, voelt hjj zich gerechtigd de werken te doen uitvoeren tegen lager loon. De heer Kupers interrumpeerde: Als men zoo doorgaat kan geen enkel werk meer normaal uitgevoerd worden!, doch de minister bleef erbij, dat hij de zaken nu eenmaal andei's beziet. Nadruk kelijk wees de minister erop, dat de Heide- Maatschappi) prachtig werk heeft verricht, waarvoor ieder niet anders dan dankbaar kan zijn. Aan haar arbeid mag dus niet worden getornd. Op het gebied der werkverschaffing brengt ieder een offer en de aannemer mag niet de eenige zijn, die eraan verdient. Maar de be windsman wil de aannemers zeker niet uit sluiten. Z.Exc. wenschte zich omtrent deze aange legenheid der aannemers niet te binden; ge val voor geval zal bekeken worden, want ook kwam het voor, dat men door onderlinge af spraken hooge prijzen in de wacht trachtte te sleepen!... Ten slotte besprak de minister de motie Van Houten, vragend een uitkeering ineens aan gesteunden. Z.Exc, moest haar afwijzen. Men vergeten toch niet, dat rijk en gemeenten per jaar aan steun 90 millioen, aan werk verschaffingen 38 millioen en aan de werk- loozenkassen 12 millioen uitkeeren. Verder besteedt de Overheid aan Armenzorg 82.5 millioen (met particulieren samen 90 mil lioen), aan invaliden, ouden van dagen en zieken 84 millioen. En als men dan nog re kent, dat de 60 millioen van het Werkfonds daarbij komt, dan ziet men, hoe Nederland toch waarljjk niet slecht voor de economisch- zwakken in de bres springt. Was het wonder, dat de minister laconiek verzekerde, dat ons land niet ten achter staat b() wat in andere landen op bovengenoemd terrein geschiedt. Nogmaals moest Z.Exc. de motie afwijzen, eraan herinnerend, dat met Kerstmis het gebruikelijke extra aan de werk- loozen zal worden uitgereikt. Er wórdt nog gerepliceerd, waarna de motie verworpen werd met 1850 stemmen. So cialisten en Communisten en de heeren Snee vliet (R.S.) en Arts (K.D.P.) waren vóór. Na de aanneming dezer begrooting kwam wéér dr. Deckers aan bod. Een gansche avond en nachtzitting had hij zitten luisteren naar de woorden van een groote reeks leden en daarvan kan gezegd worden, dat algemeen het optreden van dezen bewindsman bij „Landbouw" wordt toegejuicht. Dr. Lovink C.H b.v. uitte zijn vreugde over het feit, dat deze bewindsman positief verklaarde, ver antwoordelijk te zijn voor het gansche land bouwbeleid en dus niet meer te zullen toe laten wat vroeger zoo vaak geschiedde, name lijk, dat verantwoordelijkheden werden „af geschoven". Maar de afgevaardigde drong mede sterk aan op groote soberheid en daar om wilde hij een post van 50.000 (voor eventueele nieuwe ambtenaren) niet toestaan. De minister voorkwam strubbelingen door het intrekken van den betreffenden begrootlngs- post. Ook bij deze gelegenheid werd aanhoudend voor den kleinen boer gepleit. Z.Exc. bleek een groot vriend van deze nijvere mede burgers en deelde o.a. mee, de roggeprtjs voor 1936, '37 en '38 gewaarborgd te hebben op een bedrag van 7 i 8, „een keurige prijs!" zooals de minister 't uitdrukte en „best voor den kleinen boer". En op de interruptie— Droessen (R.K.): Die hebben daar niets aan! haalde de minister zijn schouders op, zeggend, dat de deskundigen 't altijd en eeuwig met elkaar oneens zijn... Op de groote vraag, of weer tot afslachting van vee op grooten schaal moet worden over gegaan, kon Z.Exc. nog niet antwoorden. Wel is zijn meening, dat het middel slechts in het uiterste geval moet worden toegepast. En in aansluiting wat mr. Slingenberg iji het begin van den middag gezegd had deelde mr. Deckers mee, met den bewindsman van Sociale Zaken te zuUen overleggen de moge lijkheid tot het tewerkstellen van den kleinen boer op zijn eigen bedrijf. In dit verband uitte de minister zijn groote misnoegen over de felle critiek, welke door sommige leiders der kleine boeren op de Regeering wordt uitge oefend. „Men werkt met rare middelen", aldus de minister, „de menschen worden een voudig „dol" gemaakt"! Z.Exc. vroeg zich ernstig af, of hij in 't vervolg zulke organi saties nog wel zou ontvangen in zijn Kabinet. De avond tevoren hebben zij op de Regeering geschimpt, en den volgenden dag krijgt de minister van die lieden een vriendelijk briefje, met het verzoek om een onderhoud... Steun aan de Pluimveehouderij is in over weging, maar er zijn zeer uiteenloopende ad viezen. Ziehier enkele hoofdpunten uit het debat. De afd. „Visscherij" bracht de gebruikelijke pleidooien voor een puf-verbod (o.a. van den heer Van Twist (A.R.), die eveneens waar schuwde tegen overbevissching der Noord zee). De minister verzekerde, dat er geen sprake is van opzettelijke puf-visscherjj en dat de onwillekeurig meegevangen te kleine vlsch van belang Is voor vischlijmfabrieken en voor de eendenhouders. Van een verbod wilde Z.Exc. dus niet weten. En ook bleek, dat dr. Deckers de belangen van de zoetwatervis- scherij evenzeer wilde behartigen. Mede tegen de overbevissching worden maatregelen ge nomen, werkelijk, dit eerste contact van dr. Deckers als landbouwminister met de Kamer was alleszins gunstig en de belanghebbenden kunnen erop aan, dat waai' is wat de minister zei: Wij hebben in ons land gelukkig geen dictatuur, en daarom kunnen de wensehen en klachten van den landbouw en de visscherij tot in het Kabinet van den Minister door dringen. Dit in weerslag op wat de heer Louwes (VB.) had opgemerkt over onge- wenschte landbouw-toestanden in Duitschland. Nu rest mij r.og een na-betrachtiging over alles, wat bij de begrooting van Waterstaat naar voren kwam. Maar ik moet eindigen, mijn ruimte is al meer dan verpraat. Ik meen echter in deze wel te kunnen volstaan met verwijzing naar de verslagen. Schokkend waren de debatten niet. Parlementariër. VOOR HET KIND. Prentbriefkaarten. jaarlijks wacht men met spanning af de verschijning van de prentbriefkaarten, uit gegeven door den Ned. Bond tot Kinderbe scherming. Dit jaar zijn de verwachtingen verre over troffen. Een serie bloemenkaarten door Voerman, Kerstkaart en Nieuwjaarskaart naar ieders smaak, alles in frissche kleuren en welver zorgde uitgave. Deze kaarten voorspelt men een geweldig succes. Verkrijgbaar in alle 1000 plaatsen, waar propaganda wordt gevoerd. ONVERANDERDE BOTERPRIJS. De Leeuwarder Comissienoteering voor boter is gisteren vastgesteld op 56 cents, even als vorige week. met Purol Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met Beste voor de handen Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. ZONDAG 8 DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 11.20 Kamermuziek. 12.00 Gramofoor.pl. en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 415 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. 7.00 Chr. Zangvereen. „Zingt den Heer". 7.45 Berichten, causerie. 8.15 KRO-orkest m.m.v. solisten. 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Koorconcert. 9.30 Gramofoonpl. 9.40 Kamerorkest. 10.00 Voordracht. 10.10 Koorconcert. 10.30 Berichten, gramofoonpl. 10.40—11.00 Epiloog. Hilversum H, 301 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws. ^>■05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Vrijz. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest, en gramofoonpl. I.45 Boekbespreking. 2.15 Gramofoonpl. 2.35 Verslag voetbalwedstrijd IerlandHol land. 4.30 AVRO-Decibels. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Voetbalpraatje, sportnieuws, gram.pl. 6.00 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters. 8.00 Berichten. 8.15 Ormroeporkest m.m.v. solist. 8.45 Causerie. 8.55 Gramofoonpl. 9.15 Radio-Journaal. 9.30 Zang en orgel. 9.50 Radiotooneel. 10.10 AVRO's Aeollan-orkest. II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. MAANDAG 9 DECEMBER, Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl, 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.353.15 Causerie. 3.30 Knipcusus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Viool en plano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkesfc 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonpl, Hilversum H, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.40 Trio Favoriet. 11.05 Declamatie. 11.20 Trioconcert. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 VARA-orkest. I.301.45 Gramofoonpl. 2.00 Orgelspel. 2.45 Voor de Vrouw. 3.15 Vlooi en piano. 3.45 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuur. 5.00 De Notenkrakers. 6.00 Orgelspel. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Lezing. 7.30 Zang- en Viool-recital. 8.00 Berichten, causerie, gramofoonpl, 9.00 Piano-recital. 9.25 Hoorspel. 10,00 Berichten. 10.05 E. Walis' orkest, m-m.v. soliste. II.0012.00 Gramofoonpl, en planorecital. DINSDAG 10 DECEMBER Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 8.159.30 Hoogmis. 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonpl. en orkestconcert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. Causerie. 8.15 Symphonieconcert (Om 8.50 Causerie). 9.35 De KRO-Troubadours. 10.15 Causerie. 10.20 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Populair concert. 11.30—12.00 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonpl, Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek.. 10.30 Vervolg van 9.00. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Renova-kwintet. I.30 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.0Ö Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Rud. Nelson's Revue. 8.40 Omroeporkest m.m.v. soliste. 8.00 Hoorspel 10.0 Royal Welsh Ladies Choir. 10.30 Verslag schaakmatch. 10.30 Gramofoonpl. II.00 Berichten, gramofoonpl. 11.1012.00 Dansmuziek, De heer Colijn antwoordt: Defensie is de eerste taak van een volk. In de Woensdagavond en des nachts voort gezette vergadering van de Tweede Kamer is verder gediscussieerd over de begrooting van Defensie. De heer K. ter Laan. De Bijzondere Vrij willige Landstorm drukt op de belastingpen ningen van heel het volk; de leiders daarvan moesten zich houden buiten de politiek. Spr. dringt er op aan dat de bonden van onderofficieren weer volledige bewegingsvrij heid krijgen. Dit zou den geest in leger en vloot nog meer ten goede komen. De heer Lingbeék (H.G.) wijst op het eenzijdig streven van allerlei pacifisten. Onze weermacht is omgekeerd evenredig aan de uitgestrektheid van ons grondgebied. Spr. schaamt zich het te zeggen: we rekenen op anderen. De luchtmacht. De heer Schaepman (r.k.) beschouwt de instelling van een inspectie der militaire luchtvaart als een eersten stap in goede rich ting. Van de instelling der inspectie worde ge bruik gemaakt om alle organen van de lucht vaart te concentreeren; de Memorie van Ant woord heeft spr. ten deze niet voldaan; de in spectie behoort alles onder zich te hebben. Inmiddels wijst spr. op het tekort aan Euro- peesch personeel in Indië. En ook ontbreekt er veel ten aanzien van het inlandsch beroeps- personeel bij mobilisatie. Er is vrijwel niets gedaan om het tekort aan te vullen. Zoo is de mobilisatie niet verzekerd. Heeft de minister zijn standpunt inzake het inlandsch beroeps- personeel reeds bepaald? De S.D.A.P. De heer Van Zadelhoff (s.d.) be spreekt het standpunt der S.D.A.P. ten opzich te van de bewapening. De veranderde omstan digheden hebben de internationale ontwapening op den voorgrond gebracht. De S.DA.P. bljjft op een legaal standpunt. Het Volkenbondsverdrag is richtsnoer voor onze ontwapeningspolitiek. De socialistische internationale staat op het zelfde standpunt. Wij zullen alles doen om de sancties te doen doel treffen. De regeering is met het „Weerfonds" op den verkeerden weg. Principieel staat de sociaal-democratie te genover den minister ten aan zien van het doel der weermacht. Wat de economische en industrieele oorlogs voorbereiding betreft, wacht spr. de maatre gelen der Regeering af. Maar als die daarin den burgerlijken dienstplicht opneemt, zal zij de S.D.A.P. tegen zich vinden. De V.D. De heer Joekes (v.d.), herinnerend aan het standpunt steeds door de v.d. ingenomen, en aan de pogingen tot bezuiniging der Re geering, verdedigt de houding der vrijzinnig- democratische fractie inzake het stemmen over de Defensie-begrootingen. Nederland moet medewerken aan de rechts handhaving door den Volkenbond. Met het oog op de veiligheid van Neder land en Indië zullen de Vrijzinnig-Democraten afzien van verdere vermindering der bewape ning en ten deele hun stem aan de aanhangige defensie-voorstellen niet onthouden. Het stem men voor de begrooting houdt echter niet in het onderschrijven van het doel der weermacht, dat de Regeering stelt. De fractie is niet eenstemmig in het oor deel over de gevolgen van de toetreding tot den Volkenbond voor onze weermacht. Een deel zal tegen de Defensie-begrooting stem men, en dit motiveeren. De heer Ti lal u s (cJi.) zou deze begroo ting kunnen noemen de naakte waarheid. Er wordt niets in verbloemd. Daaruit vloeit niet voort, dat er van de weermacht niets deugt. Integendeel, Spr. noemt daarvoor een aantal voorbeelden. En ook de K. XVHI is een bewijr van nuttig rendement van voor de weermacht bestede gelden. De heer Wendelaar, zal den minister gaarne steunen, als h(j met voorstellen komt. De heer Westerman (nJi.) Onze marine is klein, de onderzeebooten zijn goed. Waarom moet het overleg met Indië over het rapport- Kan zoolang duren? De heer Ketelaar (v.d.) en enkele poli tieke vrienden zullen met volle overtuiging te gen de begrooting stemmen. De heer Sneevliet vraagt opnieuw gratie voor de gestraften van „De Zeven Provinciën". Spr. acht de defensieplannen verderfelijk, doch de tijd om ze behoorljjk in de volksvertegen woordiging onder oogen te zien, ontbreekt. Minister aan het woord. De Minister van Defensie ad Int., de heer Colijn, heeft uit de rede van den heer van Zadelhoff spr. een uitlating opgevangen die af zonderlijke opmerking verdient, nJ. dat de s.d.ap. elke Illegale actie verwerpt, zoowel individueel als voor de partij in haai' geheel. Spr. neemt van die verklaring acte. De verscheidenheid der gemaakte opmer kingen ia groot. Een daarvan betrof het verlies van betrek king bij opkomst der miliciens onder de wa penen. Niemand kan zoo iets méér betreuren dan spr. Oud-gepensionneerden. Minder gemakkelijk is het voor spr, t.o.v. de pleidooien van oud-gepensionneerden. Van recht is geen sprake en er is nooit recht ge weest. De vr aag was of er reden was voor ge lijkstelling met andere, wel gepensionneerde groepen. Herhaaldelijk is die vraag aart de orde geweest en afgewezen. Indien het uit voerbaar is, is er wel eenige aanleiding voor die gelijkstelling. Maar ook de schatkist stelt haar eischen. De regeering acht nog niet den tijd geko men om over te gaan tot strafvermindering voor de gestraften der „Zeven Provinciën". Dit houdt in, dat die wel eens kan komen. Tegenover eenige actie daartoe staat de re geering onverschillig. Het houden van dienstplichtigen met verlof onder de wapenen, kost geld. Ook andere maatregelen kosten geld. Maar het belangrijkste is verbetering der materieele uitrusting, die bovendien dadelijk uitwerking heeft. Spr. schetst de positie der menschen die in 1912 vrijwillig de Marinewerf verlieten. Men kan niet zeggen dat een toezegging niet is in gelost. Spr. ziet geen kans, verder te gaan dan gegaan is, al ls spr. vatbaar voor redelijke ver zoeken. De berekeningen van den heer K, ter Laan over de begrootingscijfers z\jn niet juist. Men vergete niet, dat aan het dep. van defensie reeds bezuinigd werd in jaren, toen andere" departementen nog in belangrijke mate ste gen. De economische en industrieele oorlogsvoor bereiding berust op een werkplan. De trage promotie der officieren erkent spr.; doch dit is iets anders dan de kans zien, haar te verbeteren. Spr. erkent de wenschelijkheid, maar de financieele gevolgen zijn er ook nog. Voor de onderofficieren is er het capitulanten- stelsel; voor de officieren moet ook wat wor den gedaan. Spr. is voorstander van oefening van 5% maand in legerverband voor de een heid der opleiding; men moet van den man een soldaat maken; dat moet geschieden in het bijzijn van anderen. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Bij art. 132 komt de begrooting der Artil lerie-inrichtingen aan de orde; bij art. 133 de vestingbegrooting voor 1936. Beide worden z.h.st. aangenomen. By art. 140 bepleit de heer K. ter Laan (s.d.) de belangen der z.g. mobilisatie-slacht offers. De Minister ontkent dat de in gemeen overleg tot stand gekomen wet van 3 Dec. 1931 een daad van onrecht zou zijn geweest. Men moet zich kunnen neerleggen b(j een een maal genomen beslissing. Spr. wil de wet nog wel eens bekijken zonder eenigerlei toezegging te doen. De vergadering wordt des nachts om vier uur verdaagd tot Donderdagmiddag één uur. In de Donderdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer was aan de orde de stemming over de begrooting van defensie De heer Duys (s.-d.) verklaart, voor dé begrooting te zullen stemmen. De Kamer neemt de begrooting van defen sie met 51 tegen 23 stemmen aan. Tegen: s.d.a.p., c.-p., en de heeren Sneevliet (r.-s.), Arts (k.d.p.) en Van Houten (c.-d.), benevens de vrijzinnig-democraten BakkerNort, Kooi man, Ketelaar en Ebels; de vrijzinnig-demo craten Joekes en Schilthuis stemden voor. Nadat de begroting van Defensie was aan vaard werd de behandeling van het wetsont werp Begrooting van het Verkeersfonds voor 1936 ter hand genomen en na ampele be spreking zonder hoofdelijke steming aan vaard. ADRES VAN OUD-MILITAIREN AAN DE TWEEDE KAMElt. Het Comité ter behartiging van de belangen der gepensionneerden van Land-, Zeemacht en Koloniën heeft aan de Tweede Kamer een schrijven gericht, waarin wordt gezegd, dat met zeer veel teleurstelling is kennis geno men van het gestelde in de Memorie van Antwoord op de Defensiebegrooting, ten aan zien van de oud-gepensionneerden. De regee ring stelt zich afwijzend tegenover den drang, uit de Kamer uitgeoefend, om tegemoet te ko men aan de billijke wensehen der oud-mili tairen. Het Comité verzoektde Kamer medewer king te verleenen, opdat aan den niet te weerspreken achterstand ten aanzien van pen sioenen bij de oud-gepensionneerden van land en zeemacht, een einde wordt gemaakt. De minister van Biimenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld met de op dracht: Te onderzoeken op welke wijze de draad omroep in Nederland het best kan worden georganiseerd, beheerd en geëxploiteerd; voorstellen te doen omtrent regelingen en maatregelen van technischen, juridischen en exploitatieven aard, welke hetzij blijvend, hetzij bij wijze van overgang ter zake moe ten worden getroffen en genomen. Telegram aan Engelsch Vorstenpaar. H. M. de Koningin heeft aan het Engel sche koningspaar telegrafisch deelneming betuigd met het overlijden van prinses Victoria Het programma. Het programma van de herdenking van de oprichting van het Korps Mariniers luidt als volgt: Maandag 9 December 20 uur. Het te Rotter dam aanwezige gedeelte van het Korps Mari niers, marcheert van de Marinierskazerne in troepenverband van een bataljon, bestaande uit drie compagnieën, waarbij ingedeeld het Vaandel,onder bevel van den kapitein der Mariniers F. Lugt, naar het Raadhuis. Aan het hoofd van den troep zullen marcheeren de tamboers en pijpers en de Marinestaf- muziek. 20 uur 30. Het Korps wordt door. het ge meentebestuur ontvangen ten Raadhuize in de Burgerzaal. Na de desbetreffende plechtigheid worden door de Mannenzangvereeniging der Rotter- damsche Vereeniging van Politiepersoneel Hermandad eenige zangnummers ten gehoore gegeven. Vervolgens wordt op den Coolsingel tegen over het frontbalkon van het Raadhuis een taptoe gegeven door de tamboers en pijpers van het Korps in samenwerking met de Marinestafmuziek, na afloop waarvan het ge- beele troeperrverband zal defileeren in rich ting Delftsche Poort en terugmarcheeren naar de Marinierskazerne. Dinsdag 10 December 8 uur 15. Herden kingstoespraak van den chef van het Korps Mariniers op de binnenplaats der Mariniers kazerne. 20 uur. Herdenkingsfeest in de groote Doelczaal, Coolsingel. Woensdag. 11 December 15 uur tot 18 uur. De chef van het Korps Mariniers en mevrouw M. C. DorrenBrouwer zullen daartoe %e~ noodigden ontvangen op een thé dansant to het hotel Weimar. De Marinestafmuziek zal hierbij dansmuziek spelen. 20 uur. Feestavond, aangeboden door het comité uit de Rotterdamsche Burgert} aan hc Koips Mariniers in het Capltol-Theater t® Rotterdam. De beëediging van zes reserve-luitenan der Mariniers bt) de Koninklijke Marln Reserve op Maandag 9 December as. te uur 30 op het Schuttersveld te CroofVfl*»

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2