Abonneert II op dit ViMmtfvi Italië in afwachting van diplomatieke voorstellen Negus protesteert bij Volkenbond. De Italiaansche gezondheidsdienst. De sancties in de Ver. Staten. „Tonnen gouds onder de puinhoopen van van Willigen" Actueele foto's v. v W. Het begin van den werkelijken oorlog Reden tot echtscheiding Laval behaalt een over winning. De sancties. China en Japan. LUCHTVAART Twee vliegtuigongelukken Het visscherij-vraagstuk in de Tweede Kamer. Burgerlijke Stand HKLDERSCHE COURANT VAK:ZATERDAG 7 DECEMBER 1935. Levering van oorlostuig aan Italië. Gevechten bij Amba Augher. Het bombardement van Dessié Een luchtaanval op de troepen van ras Immeroe. Generaal De Bono in Rome De wapenvoorraad van Abessinië; Italië's wegblijven van de Olympische spelen. Londen pessimistisch ten aan zien vredesvoorstellen. doering te Hamburg. De strijd tegen de Belijdeniskerk in Duitschland. Het z g. vredesvoorstel. Italië doet den kerstboom in den ban. foengt nieuwe veMa&ïlngen De prijzen van de winter-puzzle met meer dan 250 gulden verhoogd Meer dan lOOO gulden aan prijzen en premies Koning Leopold te Londen. Vier of vijf diensten naar Br.-Indië per week. Op zoek naar Ellsworth. Verbod van kerstboomen. Belangstel' ling voor het onderhoud Hoare'Laval De territoale eischenvan Italië in Abessinië. (Van een bijzonderen correspondent.) Rome, 6 December. De Italiaansche regeering heeft thans de Kerstboom uit de Italiaansche huizen verbannen. Niet alleen mogen er gedurende de komende feestdagen geen Kerstboomen In Italiaansche gezinnen preken, doch de almachtige fascistische partij-secretaris heeft tevens een decreet uit gevaardigd, waarbij de plaatselijke autoritei ten de opdracht krijgen ervoor te zorgen, dat in de beboschte districten geen boomen worden gekapt, en verder te verhinderen, dat Kerstboomen op de markten te koop werden aangeboden. Hij voegt hier aan toe, dat hij sedert 1931 heeft getracht „deze uit het buitenland geïmporteerde gewoonte om er Kerstboomen op na te houden" uit te roien. Terwijl men in Rome goede nota heeft ge nomen heeft gendmen van de hoffelijke uit latingen aan het adres van Italië in de gis teren door Sir Samuel Hoare gehouden rede, blijft men in regeeringskringen volhouden, dat elke vooruitgang in de richting van een op lossing van de Abessijnsche kwestie belem merd wordt door de sancties en door den dreigenden petroleumboycot. Officieel wordt geen notitie genomen van de Engelsch-Fransche onderhandelingen, doch Italië wacht met spanning af, of de komen de bespreking tusschen Hoare en Laval de onderhandelingen op een diplomatiek plan zal brengen, waarbij ook Italië tot deelneming aan de besprekingen zal worden uitgenoodigd. De regeering is bovendien van meening, dat zelf3 als de sancties niet bestonden, het vrij wel ondenkbaar is dat ëenoplossing gevon den zou kunnen worden, die zoowel Rome als Addis Abeba en Genève en Londen zou kunnen bevredigen. Italië is echter bereid, zijn campagne in Abessinië stop te zetten, als aan zjjn eischen, die naar het meent in overeenstemming z(jn met zijn recht en zijn eer, wordt voldaan. Deze eischen houden o.a. in: Erkenning van Italië's recht op koloniale expansie; erken ning van Italië's recht koloniale veiligheid en verdediging; het rekening houden met den huidigen militairen toestand en de economi sche nooden van Italië; erkenning van het verschil tiisschen de Amharische en niet- Amharische bevolking van Abessinië. Deze eischen beteekenen practisch een geo grafische verdeeling van Abessinië ten gunste van Italië, waarbij het zoogenaamde Keizer rijk teruggebracht zal worden tot het cen trale plateau ten Zuiden van den 14den breedtegraad, langs de Ijjn van den 8sten breedtegraad, en in het Westen en Oosten grenzend aan de 34ste en de 40ste meridiaan. Bjj het vaststellen van de grens aan den 14den breedtegraad is rekening gehouden met de huidige militaire situatie, en het ko- loniseeren en exploiteeren van het thans door de troepen bezette gebied door Italië wordt daarby geoorloofd verklaard. Men erkent algemeen, dat 'er geen sprake kan zyn van het vrijwillig terugtrekken der Italiaansche troepen. B(j de Parijsche be sprekingen houdt men zich bezig met de mogelijkheid van een Zuidgrens van Abes sinië langs den 8sten breedtegraad, waarbjj men er echter op rekent, dat dat de Négus er niet in zal toestemmen, de grens van zyn gebied zoo dicht in de buurt van de hoofdstad te laten verleggen. Sr is meer kans, dat men de Westelijke grens van Abessinië niet tot het plateau zal beperken, doch de tegenwoordige Westgrens intact zal houden, die zich op sommige plaat sen tot voorby de 34ste meridiaan uitstrekt De Westgrens langs den 8sten breedtegraad is in het Zuiden nog niet door de deskun digen vastgesteld. Voorbij de 40ste meriodiaan begint het las tige probleem in verband met de positie van de meren. Deze meridiaan snijdt in het Noorden Harrar af van het Abessynsche plateau. Men kan zich moeiljjk voorstellen, dat de Negus er ooit in zal toestemmen, dit gebied op te geven, en zelfs indien hij dit zou doen in het nog de vraag, of Frankrijk be reid zal zijn, dezen invloeds-sfeer prijs te geven. Dit gebied rondom Harrar zal de des kundigen voor een dilemma stellen, dat niet onmogelijk zal kunnen leiden tot het af breken van alle onderhandelingen over een vreedzame verdeeling van Abessinië. Alleen wanneer Abessinië het gebied rondom Harrar afstaat, zal Italië zjn streven om zijn beide Oost-Afrikaansche kolonies te verbinden, kun nen verwezenlijken. Door Harrar op te geven zou Abessinië echter tevens alle kansen op een uitweg naar zee opgeven, en de Keizer houdt juist hieraan met nadruk vast. Dan dpet zich bovendien nog de moeilijkheid voor, waar men dezen uitweg naar zee zou móeten vinden. Gaidh tegen de AngUcaansche geestelijkheid. In het „Giornale d'Itaha" vult de hoofd redacteur Gaida twee kolom met critiek op de „strijdbare houding der Anglicaansche bisschoppen en van den Aartsbisschop. In Engelsche kringen wijst men deze critiek ver- ontwaordigd af en zegt men, dat het vreemd aandoet, dat een dergelijke critiek komt uit eén land, waar de geheele geestelijkheid het oorlogsstandpunt heeft aanvaard. De geeste lijkheid in Italië wekt de belangstelling van het volk voor den oorlog op, en draagt zelfs b(j aan het fonds voor de nationale schatkist, bestemd om den oorlog voort te zetten. (Copyright Morning Post-A.N.P.) Het internationaal transportarbeidersver- bond zendt een communiqé, waarin het op merkt, dat Duitsche firma's niet alleen recht streeks oorlogstuig leveren aan Italië, maar tevens trachten in verschillende landen oor logsmateriaal voor Italië te koopen. Met name zou het Duitsche Schrott-konzern veel schroot opkoopen. Leveranciers, die een verklaring eischen, dat het geleverde materiaal noch rechtstreeks, noch middellijk voor Italië be stemd is, krijgen deze verzekering. In dat geval gaat het materiaal inderdaad niet naar Italië, maar wordt het gebruikt ter vervan ging van voor Duitschland benoodigde mate rialen, die dan aan Italië aangeboden worden. levennS geschiedt onder de benaming van meuwe spoorrails. Onder dien naam zou ook zelfs via de Fransch-Italiaansche grens oor logsmateriaal aan Italië geleverd worden Uit Asmara wordt gemeld: Abessijnsche troepen onder commando van ras Syoem hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag een Italiaanschen post in Tabaka, ten Oosten Amba Augher, aangevallen. Deze aanval werd met verliezen voor de Abessiniërs afgeslagen, zij werden bovendien door de be volking in die streek, die Italië goed gezind is, achtervolgd. Als gevolg van dezen overval werd een straf-expeditie naar de oproerige dorpen gezonden, daar deze den overval moge lijk hadden gemaakt. Bij deze gevechten werden aan Italiaansche zijde Askari's gewond. Ten Noorden van dit gebied kregen de Askari's gevechten te leveren, waarbij de vijan delijke verliezen volgens opgave van Italiaan sche zijde zeer groot zouden zijn geweest, terwijl aan Italiaansche zijde 1 Italiaan en 1 Askari werd gedood, terwijl twee Askari's werden gewond. Een Belgisch officier gewond. Onder de gewonden, die de negus dadelijk na den aanval in het hospitaal is gaan be zoeken, is ook de Belgische luitenant Le Fré- pont, de directeur van de censuur, die een lichte verwonding heeft aan den linkerarm. Er zijn drie aanvallen geweest, de eerste om half negen. De negus, die in het getroffen paleis vertoefde, is ongedeerd gebleven. Later zyn nog twintig vliegtuigen over de stad gevlogen. Klaarblijkelijk om te zien wat er voor schade was aangericht. Tegen het bombardeereu van open steden en Koode Kruis- hospitaal te Dessié. Bjj het secretariaat-generaal van den Vol kenbond is het- volgende telegram van den keizer van Abessinië, gedagteekend 6 Decem ber, ingekomen. „Sedert het begin der vijandelijkheden is het ons duidelijk geweest, dat het de tactiek der Italiaansche regeering is, ons volk niet! door haar eigen troepen te vernietigen, maar alleen door het gebruik maken van mechani sche middelen en inheemsche troepen uit de Italiaansche koloniën. Zij kan zich wellicht gerechtigd achten, ons te bombardeeren, wan neer wij uittrekken om het lijden van onze soldaten te deelen en om onzen bodem te ver dedigen. Maar het bombardeeren van open steden als Dabat en Gondar en van talrijke dorpen met een vreedzame boerenbevolking en zonder troepen en verdedigingsmiddelen, als mede het dooden van vrouwen en kinderen en het bombardeeren van hospitalen van het Roode Kruis zijn zonder eenigen twijfel schen dingen van het internationale recht. De beschieting van een hospitaal Is heden te Dlssié geschied en is geconstateerd door de vier artsen Dassius, Lob, Schuppler en Bollot en door de correspondenten van „Associated Press',, „Times", „Reuter", „Chicago Tribune" en „Daily Express". Wij zelf hebben den dood van een vrouw en twee kinderen geconsta-. teerd. Het Amerikaansche hospitaal te Dessié, dat met goedkeuring het kenteeken van het Roode Kruis draagt, is ernstig beschadigd. .iOfschoon Italië zijn verplichtingen tegen over Abessinië nooit is nagekomen, meenen wij u te moeten verzoeken, den staten, die lid van den Volkenbond zijn, op de hoogte te i willen stellen van deze nieuwe schending der internationale wetten en gebruiken door Italië." het oordeel van Castellani.: Castellani, Italiaansch hooge-commisaris van den burgerlijken en militairen dienst voor Afrika, heeft een medewerker van de Excel sior bevestigd, „at zich bij meer dan 200,000 soldaten en arbeiders in vier maanden maar 16 typhusgevallen hebben voorgedaan, waarvan geen enkel doodelyk. Voordat marschen door gevaarlijk gebied ondernomen worden, laat hy dfe mannen dagelijks kinine slikken. Verder wordt vooral voor vernieuwing van de vita minen gezorgd: elke drie dagen een citroen, eiken avond een kwart flesch wijn. Bij de bevolking eischen de lepralijders de meeste aandacht. Als deze allen zonder uit zondering geïsoleerd werden, zouden ze zich verbergen en daarmee het gevaar verergeren. .Degenen wier wonden open zijn worden af- gezonderd, de anderen thuis verpleegd. De ge zondheidsdienst heeft maatregelen genomen tegen nekkramp, ofschoon zich nog geen ge val heeft voorgedaan. Castellan ia tot de overtuiging gekomen, dat Abessinië voor vestiging van blanken ten volle in aanmerking komt, al tzal de eerste generatie er moeilijkheden ondervinden. Dui zenden gezinnen zouden er werk in overvloed kunnen vinden. i Reuter meldde Donderdag uit Addis Abeba: Hier wordt bevestigd, dat de Italiaansche vliegers aan het Noordelijk front zeer actief zijn. Er zyn echter slechts twee Abessiniërs door bommen gedood en enkelen gewond. Een Abessijnsch vliegtuig, dat met medicamenten van Addis Abeba naar den gouverneur van Wolkait vloog, werd, toen het boven de stad Dubat op 50 k.m. ten Noorden van Gondar vloog door Italiaansche vliegers achtervolgd. Toen het landde, zouden de Italianen het vlieg tuig met bommen hebben bestookt, zonder het te treffen, verscheidene huizen op de landings plaats werden verwoest. Uitbreiding van de neutraiitelts- wet in de Vereenlgde Staten? Uit Washington wordt gemeld, dat in krin gen van hen, die goed met regeeringsaangele- genheden op de hoogte zyn, verluidt, dat de neutraliteitswet vermoedelijk tydens de vol gende congreszitting in dier voege zal worden gewijzigd, dat in de toekomst daaronder voor- loopig ook goederen zullen vallen, zooals pe troleum en later, indien het congres voelt voor een verdere uitbreiding andere goederen, die van beteekenis zijn voor het voeren van oorlog. Hartelijke ontvangst door Mussolinl. Generaal De Bono is Donderdagavond uit Napels te Rome aangekomen. Hy was ver gezeld van den staatssecretaris van het mi nisterie van koloniën, Lessona, die hem tot Napels was tegemoet gereisd. Mussolini was op het station aanwezig. Hy begroette De Bono hartelijk en oma-mde hem. schreven ee couranten. Zy vermeldden echte1" niet. dat atelier „Modern" Weststraat 80, (let; op het juiste adres) geheel ontruimd moestj worden. Thans is de zaak opüieuw geïnstal leerd. Wy noodigen U uit, onze etalages te' bezichtigen en vragen Uw aandacht voor de schitterende bruidsfoto's karakter typeerende gelaatsstudiën, alsmede voor ons apart genre' kinderfoto's. 4 i verkrijgbaar bij atelier „MODERN" West- straat 80. Let op het juiste adres- i*b ;vj Het bombardeeren van Dessié. Men heeft den indruk, dat met het bom bardement van Dessié de oorlog werkelyk begint. Deze indruk wordt nog versterkt, indien men rekening houdt met het nog niet bevestigde gerucht, dat ook het gebied van Dzjidzsign aan het Ogaden-front werd gebombardeerd. Te Addis Abeba is men van meening, dat de Italianen het gemunt hadden op den Negus, die, zooals bekend, te Dessié ver toeft. De tegenstanders denken, dat indien; eerst de Negus is gedood of gewond, dej binnenlandsche moeilijkheden te groot zullen; worden. Gemeld wordt, dat de Negus groot gevaar- liep, daar hij zich persoonlijk in den tuin van: het paleis begaf en zich vervolgens richttej naar het luchtafweergeschut, waar hij zelf. een machinegeweer bediende. Te midden van de bommen, die op 5 mj afstand van hem uit alkaar sprongen en de. soldaten wondden, behield de Negus zijnj koelbloedigheid. Een der speciale oorlogscorrespondenten van: van Havas, Goyon, is licht aan het been ge wond en heeft zijn taak van berichtgever moeten staken. Het departement van buitenlandsche zaken -te Washington heeft van de Amerikaansche legatie geen enkele officieele mededeeling ont vangen aangaande het bombardeeren van het Amerikaansche hospitaal in Dessié. De zegsman van de Amerikaansche regee-J ring verklaarde, dat men, alvorens de noodig; geoordeelde maatregelen te treffen, de diplo matieke rapporten zal afwachten. Belangrijk uitgebreid.; - De correspondent van de „Petit Parisien" te Asmara geeft een overzicht van den ver- moedelijken stand van de bewapening van Abessinië. Ken Europeesche firma heeft 7500 Belgische geweren en 350.000 patronen geleverd, alsmede 800 mitrailleurs, waarvan 750 hotchkis. Een andere firma leverde 200,000 geweren (kaliber 7.92), 1000 revolvers, 400 mitrailleurs, 200 mjjn- werpers en 500.000 granaten. Verder beschikt) het Abessynsche leger over 30 stukken licht} Maxim-snelvuurgeschut, 300 zware mitrailleurs, 25.000 Mausers, 10.000 snelvuurgeweren, 2800 Vickers-machinegeweren en 500 Lewis dito, alsmede 15 millioen patronen. Naar aanleiding van het Italiaansche be sluit om aan de Italiaansche sportbeoefenaars de deelneming aan wedstrijden met landen,} die aan de sancties deelnemen, te verbieden, verneemt de Messagero, dat het internatio-j naai Olympisch comité stappen zou hebben} gedaan om het wegblijven van de Italianen; bjj de Olympische Spelen te voorkomen,1 waarbij het opmerkte, dat de sport boven de politiek staat. Het Italiaansch comité ant woordde hierop met nadrukkelijk te verkla ren, dat de Italiaansche sportbeoefenaren ge hoorzamen aan de fascistische opvatting van het begrip „vaderland". Sir Robert Vansittart, de permanente! onderminister van buitenlandsche zaken, 'is! gistermiddag, naar Parijs vertrokken. Bij gunstig weer zal Sir Samuel Hoare van-! morgen vroeg naar Parijs vliegen om er te; gaan confereeren met Laval in tegenwoordig-' held van Vansittart. Hedenavond zou Hoare! doorreizen naar Zwitserland om er op raad; van zijn dokters enkele weken rust te nemen.: Naar Reuter verneemt koestert men1 te Londen niet te veel hoop inzake de j vredesvoorstellen, welke Laval en Sir Samuel Hoare heden te Parijs zullen be spreken. Naar te Londen wordt vernomen is er' nog geen enkel definitief plan uitge werkt en voor zoover men weet zijn er uit Rome nog geen aanwijzingen, dat I men bereid is vredesvoorstellen te be spreken. De koloniën terug. Op de werf heeft Goering voor 3000 arbei ders een rede gehouden waarin hij de nood zakelijkheid betoogd heeft, dat Duitschland zyn koloniën terug zal krijgen. Deze woorden werden met donderend applaus begroet. Niemoeller mag niet meer spreken. De bekende predikant der Belijdenisbewe ging in de evangelische kerk dr, Niemoeller, heeft van de autoriteiten mededeeling ont vangen, dat h(j In het rijk niet meer mag spreken, noch van den kansel, noch in andere bijeenkomsten. Disciplinair proces tegen bisschop Zaenker. Bisschop Zaenker te Breslau heeft, in strijd met een verordening van de landskerkcom- missie voor de Oud-Pruisische Unie der evan gelische kerk, welke verordening door miju3* ter Kerl is bekrachtigd, op 3 dezer een theo logisch examc gehouden. Minister Kerri heeft, uit overweging dat dit een onverantwoordelijke inbreuk op het kerkelijk ordeningswerk is, den hoogen evan- gelischen kerkeraad verzocht, in overleg met de landskerkcommissie een disciplinair proces tegen bisschop Zaenker te openen. Tevens heeft de minister besloten de betaling van gelden, die de staat in de bezoldiging van den bisschop bijdraagt, te staken. Naar Reuter uit Kowno meldt, hebben .'.twintig Litausche vrouwen, welke gehuwd zijn met Duitsche Joden, wien onlangs Is be volen Litauen te verlaten, echtscheiding aan gevraagd. Zij lichten hun verzoek toe met de voorkeur geven boven het wonen in nazi- Duitschland. Kamer spreekt haar vertrouwen in de regeer mg uit. Meerderheid van 134 stemmen. Gisteravond heeft de Kamer met 351 tegen 217 stemmen haar vertrouwen in het kabinet-Laval uitgesproken. Deze meerderheid van 134 stemmen is veel grooter dan iemand had durven hopen. In zooverre sloot de middagzitting met een groot succes van de regeering, hoewel men na het gebeurde verwacht zou hebben dat de vóór stemmers nog aanzienlijk talryker geweest zouden zyn. Men mag aannemen dat het in de nachtzitting, die om negen uur begint en waarin de drie wetsontwerpen behandeld wor-< den, welke gisteren middag zijn ingediend, nu t .verder ook wel losloopen zal: j i Men vreest, dat JIussolini het niet toereikend zal vinden. Volgens den Londenschen correspondent van de Figaro behelst het Fransch-Engelsche vredesvoorstel, tot bijlegging van het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil, in groote trek ken de volgende punten: 1. Een deel van de provincie Tigré en de steden Adoea, Adigrat en waarschijniyk ook Malcallé worden bij Italiaansch Eritrea ge trokken. De heilige stad Aksoem blyft echter Abessijnsch. 2. De provincie Ogaden komt geheel bij Italiaansch Somaliland. 3. De Abessiniërs moeten den Italianen oeconomische concessies verleenen in het ge bied van Bari. Dit gebied zou onder een speciaal bestuur komen, maar onder de principieele souvereini- teit van den negus blyven. 4. De Italianen zouden den Abessiniërs een „corridor" in Eritrea naar de havenstad Assab afstaan, met het recht in dezen corri dor een auto- of spoorweg aan te leggen. In diplomatieke kringen te Rome meent men, dat Mussolini de denkbeelden vah de Fransche en Britsche ambtenaren der minis teries van buitenlandsche zaken ontoereikend zal vinden, daar zij niet voldoende tegemoet zouden komen aan de Italiaansche verlangens naar territoriale expansie. Naar aanleiding van het komende Kerst feest verzoekt het orderblad van het partij- secretariaat de bondssecretarissen een beroep te doen op de overheidspersonen in hun .pro vincie om te voorkomen, dat jonge sparren ,in de herboschte streken worden geveld, of dat uit hoogere boomen de top gesneden wordt om er Kerstboomen van te maken. In ieder geval moet het gebruik van Kerst boomen worden afgeschaft, niet alleen wegens de schade, aan de bosschen toegebracht, maar bovendien omdat het van volslagen buiten landsche afkomst is. De Amerikaansche petroleum- belangen in Italië. Brown, de president-commissaris van de Socony Vacuum Oil Company te New York, heeft gezegd, dat het gerucht/dat de Italiaan sche dochteronderneming van zijn maat schappij een gröote raffinaderij bouwt te Napels, juist is, maar hij voegde hieraan toe, dat zulks geschiedde volgens een plan, reeds in Juli meegedeeld en dat de fabriek niet voor het voorjaar 1937 in werking zou treden. De aartsbisschoppelyke commissie nopens het predikantschap van vrouwen in de Ang i- caansche kerk heeft Donderdag haar rapport in druk verspreid. Zij raadt aan de orde van diaconessen als geestelyke orde te erkennen, maar acht zich niet geroepen, gezien het verleden en den huidigen stand van zaken in de Christelijke kerk de toelating van vrouwen tot het priesterschap aan te bevelen. Een verklaring van Huil. Huil, de Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, heeft, alle naties ervan ver- wittigd, dat de regeering van de Vereenigde Staten de autonomische beweging in Noord- China niet met onverschilligheid volgt. Huil vraagt alle naties, om de bestaan de verdragen te eerbiedigen. Den naam van Japan heeft hy niet genoemd, maar men neemt aan, dat hy dit land heeft be doeld. Huil verklaarde, dat wat ook de oorsprong was en wat ook de beweegredenen waren, het feit is, dat een poging gedaan is en tegenstand uitlokt, om een belangryke wyziging te bren gen in het politieke statuut en voorwaarden van verscheidene provincies van Noord-China. Ongewone ontwikkeling in eenig doel van China interesseeren terecht en noodzakelyk niet slechts de regeering van de Vereenigde Staten en het Chineesche volk maar ook tal- ryke volkeren en machten, die belangen in China hebben, want in de betrekkingen met China en in China zyn de rechten en verplich tingen van de mogendheden, die daar verdra gen hebben, over het algemeen identiek. In de bedoelde streek van China zyn de belangen van de Vereenigde Staten overeenkomstig die van de andere mohendheden. Huil voegde eraan toe, dat in de huidige periode van groote politieke opwinding in de wereld en oeconomische onzekerheid de regee ringen en volkeren beginselen en verplichtin gen moeten eerbiedigen, (Zie de bizonderheden op pagina 9 van dit blad) Japansche propaganda uit de lucht. Evenals boven Peking hebben ook boven Tientsin Japansche vliegtuigen gecirkeld om strooibiljetten uit te gooien, waarin propa ganda gemaakt wordt voor de onafhankettjk- heidsbeweging in Noord-China. Japansche onderdanen door Chinee sche politie mishandeld. Volgens berichten uit Tientsin heeft de Chineesche politie ongeveer 30 km bezuiden Tientsin dertig Japansche onderdanen, die een onderzoek instelden naar de oeconomische verhoudingen, in Tientsin mishandeld. Soeng Tsjei-joean afgetreden. Generaal Soeng Tsjel-joean, de chef van de garnizoenen Van Peking1 en Tientsin is afge- tpeden. Argumenten van dwingendeu aard. Binenkort zullen meer dan 50 Japansche vliegtuigen haar Tientsin worden gezonden, geen bij de Chineesche regeering hevige onge rustheid heeft gewekt. De Chineesche luchtmacht. Een bewering van Chineesche zyde. De Chineesch majoor-vlieger Wang Ping- Han, die teruggekeerd is van een reis naar Europa, waar hij verscheidene luchtvaart centra heeft bezocht, verklaarde. „China bezit een luchtmacht, die samenge steld is uit moderne Britsche, Amerikaansche en Italiaansche toestellen, welke gereed staan om onmiddellijk op te treden; De sterkte is niet nauwkeurig bekend; men schat haar op een duizendtal toestellen." In Sjantoeng wordt kras opgetreden tegen de autonomisten. Uit Tsinan wordt gemeld, dat generaal Han Foe-tsjoe, gouverneur van Sjantoeng, scherpe maatregelen neemt tegen de autonomistische beweging, die ook daar het hoofd begint op te steken. Tweehonderd personen zyn gearre steerd, en vijftig hunner zijn onmiddellyk terechtgesteld. Zal China een beroep doen op den Volkenbond China is wel voornemens een beroep te doen op den Volkenbond wegens schending vaD het Negenmogendheden-Verdrag door Japan, doch het wenscht zooveel mogelijk zeker te zijn van zyn positie, ten einde een herhaling van het fiasco van 1931 te vermyden. Een aardig geljaar. De correspondent te Brussel meldt, dat koning Leopold, tydens zyn jongste verblijf te Londen, van den Engelschen dokter, sir Harold Gillies, vernam, dat twee arme kleine Belgische kinderen in zijn kliniek werden ver pleegd. De koning stond er op de kinderen persoonlyk te zien en stelde, alvorens de Britsche hoofdstad te verlaten, een bedrag in geld ter beschikking van den Belgischen gezant met het verzoek, ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest, wat speelgoed voor de kleinen te willen koopen. Groote vliegbooten en vliegtuigen besteld. Het woord voerend op de Imperial Burger- luchtvaarttentoonstelling zeide de minister van luchtvaart, Swinton; Binnenkort zullen er vier of vijf diensten per week van Engeland naar Britsch-Indië komen, die naar Singapore en een permanente dienst naar Hongkong. Voorts twee geregelde diensten per week naar Australië en twee naar Kaapstad. Vliegtuig wordt uitgezonden door Trubee Davison. Reuter meldt uit New-York: De „New York Times" meldt, dat Trubee Davison, de president van het Amerikaansche Museum voor Natuurlyke Historie, een der medewerkers aan de expeditie van den vlieger Ellsworth, uit New-York een vliegtuig zal zenden om naar den sedert 25 November ver misten vlieger en zijn metgezel te zoeken. In Frankryk. Woensdag botste op het vliegveld Le Bour- get een groot twee-persoons-verkennings- vliegtuig, toen het wilde landen, tegen den vuurtoren van het vliegveld. Deze stortte In en begroef het vliegtuig, dat geheel werd vernield onder het puin. De belde inzittenden van het vliegtuig wer den levensgevaarlyk gewond. In de Ver. Staten. By een poging tot landing op het militaire vliegveld van Washington werd een legervlieg tuig door den sterken wind tegen een heuvel in de nabyheid van het vliegveld gelegen, aan gedreven. Het vliegtuig viel en de beide inzittende officieren werden gedood. EEN GOEDKOOP VLIEGTOESTEL, De heer Appleby is Donderdagmiddag met een eigen gebouwd toestelletje van 10 pk, dat hem nog geen volle honderd pond van "aan schaffing heeft gekost, in 35 minuten over hét Kanaal gevlogen. Zijn Flying Flea (de vliegende vloo) heeft voor den overtocht geen volle 2 gallons benzine gebruikt. (Een gallon is 4ti liter). De heer Van de Bilt breekt een lans. In de Tweede Kamerzitting van Dinsdag heeft de heer Van de Bilt (r.-k.) gesproken over het voor onze stad van zoo groote be teekenis zynde visschery-vraagstuk. Wy laten hieronder in extenso volgen wat de heer Van de Bilt zeide: „Het is bekend, Mynheer de Voorzitter, dat van verschillende zijden en op verschillende visc uit te breiden, zoo voor het buitenland wyzen getracht wordt de consumptie van als wat betreft ons land zelf. Deze pogingen zijn toe te juichen, omdat velen in deze be drijven hun bestaan kunnen vinden, en ik hoop, dat de Regeering aangeboden plannen te dien opzichte, zoo die haar worden voor gelegd, met allen ernst zal doen onderzoeken en zoo mogelyk zal steunen. Men meent in vissherykringen een middel tot gereglden afzet gevonden te heebben door het beshikbaar stellen van gefileerde visch, in het verzenden van gebakken visch, gereed voor de consuptie, en inhet conserveeren van vish in blik of op andere wijze. Als men zou beweren, wat wel eens ge beurt, dat onze visschery plet bij machte zou zyn om een dergelyke industrie geregeld van grondstoffen te vporzien, dan meene ik toch te mogen zeggen, dat onze vlschervaring, zoo als men het. zou kunnen noerpen,- ons daartoe zeker in staat stelt. Noodig daarvoor is, zoo lees ik in een be schouwing hierover van de zyde der visschery, in de eerste plaats overleg tu3Shen reeders en industrie en groothandelaren of, zoo dat meer gewensht is, eén combinatie van reeders en industrie, zoodat een belangengemeenschap zou dienen te worden gevormd, waardoor er geen sprake zou zyn van belangentegenstel lingen. In dezen onstabielen ty'd gaat er maar niet een treiler uit naar de noordelijke zeeën om het risico te loopen, dat de reis, waarin vele kosten zitten, niet rendabel zou zijn. De grondoorzaak, dat er geklaagd wordt over te weinig aanvoer (zie het Voorlooplg Verslag) van rondvisch, is, dat onze trawlers dat risico niet aandurven. Was er geregelde afname, een vaste basis, dan zou men dadeiyk bereid zijn tot uitvaren. Wat in dit opzicht geldt voor de oonservee- ring, geldt tevens voor de fileering van de visch, wat eigenlijk ook conserveeren is. De fileering toch in hoofdzaak van kabeljauw zou ongetwijfeld succes kunnen hebben, in dien er een basis zou kunnen worden gelegd om tegen ongeveer een vasten prys deze vischsoort te verkrygen. Ik vernam, dat ere reeders zyn, die hun geheele vangst, uitgezondrd tong en tarbot, van de hand willen doeil tegen een vasten prys, mits deze grondprys algemeen geldend werd, zoodat het niet zou kunnen voorkomen, dat concurrenten tegen weer lageren prys een dergelijke industrie op touw zetten en, zoo den prijs drukkend, het risioo voor de vis- schers te groot gaan maken. 0:k hier zou, evenals nu by garnalen en mosselen, een al gemeen regelend optreden goede uitkomsten kunnen opleveren. Ik vernam nog dezen morgen, dat de Mi nister voor de mosselen een allen bevredigende oplossing heeft getroffen. Ik mag hem daar voor van deze plaats wel dank brengen. Er kan ook hier voor gewaakt worden, dat de bona fide handelaars of conserveerdera door oneerlijke concurrentie weer hun her overd terrein zouden verliezen. By vischfileering en conserveering is, voor een groot deel althans, sprake van een stapel product. Er zal dus kapitaal noodig zyn. In dien men nu kon beschikken over krediet op langen termyn, dan zou een dergelyke in dustrie, op goede basis gefundeerd, zeer zeker een goed object zyn. De vraag is nu: wil de Regering helpend optreden, wil de Minister zyn medewerking verleenen ook tot het verkrygen van dat kre diet? Ik heb geen tyd om hier'te herhalen de moedgevende passages in de Troonrede ten aanzien van de visscherij, die my hiertoe aan leiding hebben gegeven. Een aandrang van dezen Minister ter bevoegder plaats zal wel licht succes hebben. Ik herhaal: met ordening in het bedryf en wellicht vooorschot uit het Werkfonds ware hier een goede werkgelegenheid te scheppen. Laten de Minister en zyn dienst dit eens on derzoeken. Met wat de Minister zegt in de Memorie van Antwoord omtrent garnalen en omtrent het bevisschen van het Flevomeer of, zooals het officieel heet, het IJsselmeer, kan ik my in hoomdzaak wel vereenigen. Ik heb nog wel enkele wenschen, maar die kunnen wellicht op andere wyze behandeld worden. Tenslotte, Mynheer de Voorzitter, heb ik nog een vraag, n.1. deze, of de Minister zyn aandacht wil schenken aan de Chineesche wolhandkrab, die in den laatsten tyd in onze binnenwateren meer en meer wordt aange troffen en die heel wat schade ook aan netten en want toebrengt. Ik zou den Minister wil len vragen, of hy ln dezen met zyn dienst wil onderzoeken, wat ter verdelging van dezen vyand der visschery kan worden gedaan. Waar deze aangelegenheid niet in het Voor looplg Verslag is behandeld, mag ik van den Minister niet meer dan overweging vragen, maar dat Is my dan ook voldoende." van Den Helder- Getrouwd: J. Schoorl en J. F. Bok; J- de Valk en A. van Iersel. Bevallen: P. TamerlusBredius, <U M. BokSteeman, d. W. Kater-Slort, d.; N. Kossen-Kuiken, d.; W< v. Lienen-Verhagen, d. Overleden: H. van der Maden, 66 M Wed. W. Bakker, 70 j.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6