Radio-programma LUCHTVAART HELPËRSCHE COURANT VAN DINSDAG io DECEMBER .1935. De Bezuinigingswei afgekondigd. Nationaal herstel en zijn lid in de volksvertegenwoordiging Mr. Duys is geroyeerd. GEMENGD NIEUWS De strenge bepalingen van de wet op uitverkoop. Knoeierij in de financiën van Hardenberg. In de schittering van gezonde tanden demonstreert zich de jeugdige frischheid van den mond LISTERiNE TANDPASTA Brief vervalscht. De banklooper in arrest Valsche munters te Rotterdam. Door auto gedood. Weer een schip gestrand Zon Aspirientje helpt toch maar! Lawineramp. «6. Auto te water gereden te Middelharnis. Mijnwerkers door brand afgesloten. Hauptmann's proces wordt niet herzien. Sloep vergaan. De chef van de Litausche grenspolitie ontvoerd. De beroovingen in Spanje. Ontploffing aan boord van een Braziliaansch schip De grootste telescoop-lens ter wereld. Overstroom in gen in Montenegro Collecte voor winterhulp in Duitschland. F 36 gaat niet naar Indië. Een Russisch proefviiegtuig. Een vlucht om de wereld zonder stoppen. Politierechter Alkmaar 2 slechte gewoonte overigens, die helaas in den kortegolfomroep zeer verbreid is en die men ten spoedigste moet trachten te veranderen). Batavia is hier het best te hooren dagelijks van 13.30 15 uur. DE A.V.R.O.-VERKIEZINGEN. Naar het Hbl. verneemt heeft ongeveer 251van de Avro-leden aan de gewestelijke verkiezingen voor het Avro-bestuur deelge nomen en tot en met Zaterdag jl. zjjn «6.640 stemmen uitgebracht. In elk geval is er veel drukker gestemd dan bjj vorige verkiezingen, toen er geen N.S.B.-candidaten waren gesteld. Gisteren is, blijkens de „Staatcourant" no. 685. Wei van den 29 November 1935, tot ver laging van de openbare uitgaven. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel deelt mede, dat het met den afgevaardigde, van het Verbond, mr. dr. W. M. Westerman, te rade is gegaan over het feit, dat deze laatste ten aanzien van ver schillende belangrijke onderwerpen opvattin- gén huldigt, welke volgens het oordeel van hét hoofdbestuur afwijken van de in het algemeen in het Verbond heerschende. 'In verband hiermede heeft de heer Wester man gemeend zij 11 zetel in de Tweede Kamer ter beschikking te moeten stellen, van welk aanbod door het hoofdbestuur geen gebruik is gemaakt, omdat het hoofdbestuur van oor- déel is, dat de nationale gedachte hierdoor in het algemeen niet gediend zou worden en de wenschelijkheid gevoeld wordt, dat de heer Westerman, ook al mogen zijn uitingen niet meer als representatief voor het Verbond voor Nationaal Herstel worden aangemerkt, in de gelegenheid zal blijven gedurende den loopenden zittingstermijn, in de Volksver tegenwoordiging als onafhankelijk nationaal afgevaardigde zijn stem te doen hooren. Zulks is geheel niet in strijd zoo deelt het Hoofdbestuur voorts mede met het uitgangspunt van het Verbond, dat, bewe ging zjjnde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts als middel aangrijpt om in de vertegenwoordigingen een nationaal geluid te laten hooren. Beroep op Partijraad mogelijk. Het Partijbestuur der S.D.A.P. deelt mede. dat, daar mr. Duys zelf niet het lidmaatschap der Partij heeft opgezegd, en ook niet voor nemens schijnt te zijn dit te doen, het bestuur zich verplicht ziet, met toepassing van artikel 12 van de statuten van de S.D.A.P., dat van een besluit tot royement door het P. B. beroep op den Partijraad mogelijk maakt, mr. J. E. W Duys als lid der Partij te royeeren. Het spreekt vanzelf, aldus het communiqué, dat mr, Duys het lidmaatschap der Tweede Kamer, dat hij als candidaat der Partij heeft verworven, onverwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog behoort te doen. Mr. Duys zal niet in beroep gaan bij den Partijraad. In antwoord op een vraag van het Hbld. aan mr. Duys of hij bij den partijraad der S.D.A.P. in beroep zal gaan van het royements- bésluit van het partijbestuur, deelde hij mede, dat hij dit niet zal doen. Als reden gaf mr. Duys hiervoor aan, dat hij dan bij hetzelfde college terecht zou komen, dat indertijd, tezamen met het partijbestuur het rapport der commissie-Bonger in den doofpot stopte teneinde de partijgenooten in den lande van de feiten onkundig te houden Binnenland Voor het kantongerecht te Groningen wer den dezer dagen behandeld drie overtredingen van de wet op de ultverkoopen en opruimin gen. Ie. tegen een manufacturier, die een cou rantje had uitgegeven, waarin onder het op schrift „Geweldige Reclame Uitverkoop" o. a. 10 korting op corsetten in uitzicht was gesteld. De ambtenaar van het O.M. vroeg een geldboete van 500.subs, 2 maanden hechtenis. 2e. tegen een manufacturier, die pamflet ten heeft doen verspreiden, die den indruk vestigden van een tijdelijke goedkoope aan bieding gedurende een week, door de zin snede: „Door den enormer,. verkoop in Sep tember en October hei ben wij van 2 tot T November ren groot aantal Coupons". De ambtenaar van het O. M. achtte in dit geval een strengere straf noodlg en eischte 1000.boete of drie maanden hechtenis. 3e. tegen een winkelier, die voor de ramen van zijn zaak twee reclamebiljetten had aan gebracht met het opschrift: „Groote Ver koop" en in de étalage had geplaatst de aan prijzing „Elk stuk op zich zelf een reclame". De ambtenaar van het O. M. vroeg ver oordeeling tot een geldboete van 1 of 1 dag Hechtenis. Eenige duizenden guldens tekort. Omtrent de loopende geruchten omtrent onregelmatigheden in de financieeie admini- strtie van de gemeente Ambt-Hardenberg kunnen wjj mededeelen, dat de raad, na zeer langdurige geheime vergadering op voorstel van B. en W. heeft besloten den ontvanger der gemeente, administrateur van het gem. electriciteitsbedrijf en agent van de arbeids bemiddeling, voor onbepaalden tjjd te schor sen, wegens gepleegde ongeregelmatigheden in de financieeie administratie der gemeente. De ontvanger, die in zjjn administratie een tekort heeft van ongeveer 10.000 is door de marechaussee gearresteerd en ingesloten in de marechausseekazerne. Thans stelt een accountantsbureau een zeer nauwkeurig onderzoek in naar de ad ministratie van den ontvanger en tevens van den administrateur van het electriciteits bedrijf. Beschermt deze frischheid met Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 ceufs Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld Naar aanleiding van de verschijning van de brochure van den heer J. A. Baars: „Neder land annexeert zich zelf", waarin op den om slag een photocopie is afgedrukt van een brief van den secretaris der Rijksdagfractie der N.S.D.A.P. aan het Ministerie van Voor lichting en Propaganda, deelt het Duitsche Gezantschap mede, dat deze brief vervalscht is. De stijl en schrijfwijze bewijzen reeds, dat deze brief niet door een Duitscher geschreven is, doch door een veemdeling. Volgens verkla ring van bedoelden secretaris Knobloch is het briefhoofd en het slot uit een bestaanden brief overgenomen, waartusschen de falsifica tie is gevoegd. Op de fotografie ls deze invoe ging duidejjk te constateeren. WEDEROM MERKAARDIGE GELDROOF IN ROTTERDAM. De locoburgemeesei deelde mede, dat van burgemeester H. H. Weitkamp mededeeling is ontvangen, dat hij eervol ontslag als zoo danig heeft gevraagd met ingang van 6 December. POSTWISSEL UIT BRIEVENBUS GEHAALD. Zaterdagnamiddag is in het postkantoor te 's-Gravenhage een chauffeur aangehouden, die een postwissel ter verzilvering aanbood, welke hij gestolen had. De postwissel be hoorde aan een dame, wonende aan de Mient, die elke week langs dezen weg een periodieke betaling ontvangt. Toen zij Zaterdagochtend den postwissel niet in de brievenbus vond, heeft zij de politie gewaarschuwd, die op haar beurt alle postkantoren van de vermissing op de hoogte stelde. De chauffeur had den post wissel uit de brievenbus gehaald. WERKLOOZE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Naar het Hbld. verneemt, zjjn den laatsten tjjd vele Nederlanders in Duitschland, die werkloos waren, te werk gesteld. Als gevolg daarvan is in de uitgaven voor ondersteuning van behoeftige landgenooten in Duitschland een daling ingetreden. Een en ander is een gevolg van de maat regelen welke hier te lande worden toegepast ten aanzien van de werkgelegenheid voor buitenlanders. De negentien-jarige banklooper, die Woens dagochtend 16.000 is kwijtgeraakt, is naar Het Huis van Bewaring overgebracht. Hieruit blijkt, dat de politie aanwijzingen van zijn schuld aan de verdwijning moet hebben ge kregen. 13 arrestaties. De centrale recherche te Rotterdam heeft dezer dagen dertien arrestaties verricht in een valsche munterszaak, die zij sedert een maand of drie op het spoor was. Zoowel de hoofd personen als een aantal handlangers zitten achter slot en grendel. Geconstateerd is, dat er inmiddels al honderden valsche rijksdaal ders In omloop zijn gebracht. Van October af kwamen bij de politie voort durend berichten binnen, dat er valsche rijks daalders ter betaling werden aangeboden, te Rotterdam en randgemeenten. Deze waren zoo zorgvuldig nagemaakt, dat alleen ambte naren van de postkantoren en geroutineerde bankbedienden de valschheid konden consta teeren. Daar de onechtheid dus pas ontdekt werd, nadat de munten door vele handen waren gegaan, was het buitengewoon moeilijk eenig spoor te vinden van de vervaardigers. Niettemin kreeg men een draad in handen. De zaak zou eindelijk tot een oplossing ge bracht worden, toen de vorige week de burge meester van Hazerswoude zich tot de centrale recherche te Rotterdam wendde met waarde- voole inlichtingen. Bij een Inwoner van het dorp had een Rotterdammer zijn intrek ge nomen, en het was juist een van de menschen, die men er van verdacht een rol te spelen in deze valsche munterij. De Hazerswoudsche politie hield een oogje in het zeil en Vrijdag j.1. hield zij' den Rotter dammer aan, terwijl hij een en ander per fiets vervoerde. Bij onderzoek bleek hij materiaal bij zich te hebben om zilveren munten na te maken. Hjj werd, evenals de dorpeling, bij wien hij zijn intrek had genomen, gearresteerd. Tegelijk met deze arrestatie deed de centrale recherche op zeven plaatsen een inval, n.1. vijf keer te Rotterdam en twee keer te Schie- broek. Dit leverde goede resultaten op. In de woning van een zeven-en-twintig jarigen lossen werkman, die naar Hazers woude was verhuisd, trof zij de volledige in stallatie aan voor het maken van rijksdaal ders. Een bankje met vijftig afgewerkte munten stond er bjj. Alles werd ln beslag genomen. Bij een zeven-en-twintig-jarigen chauffeur in het Westen der stad trof men een acht-en- dertigjarigen vischboer aan, die bezig was de valsche munten te verzilveren. Hij had er juist vijf-en-twintig klaar. Zoowel deze man als de chauffeur en z'n zeven-en-twintigjarige vrouw werden gearresteerd. Verder hield men nog een achttal personen aan. Al deze arrestanten hebben öf medegewerkt aan de uitgifte van de rijksdaalders óf van die uitgifte partij getrokken. Vla de postkantoren en de banken zijn er 150 in beslag genomen. Bij huiszoekingen nog 75. Zondagavond laat is op den Rijksstraatweg te Wassenaar een juffrouw in dienst bij een familie aldaar, die op de flets zat, door een auto uit Oegstgeest gegrepen en overreden. Zij was op slag dood. Thans 400 verdwenen. Wederom is te Rotterdam een geldbedrag op klaarlichten dag op onverklaarbare wijze verdwenen. Dezen keer werd het verniist uit de cabine van een auto. De chauffeur van dezen auto had 's mor gens om acht uur van het filiaal in de j Groote Visscherijstraat een kistje met 400 i mee gekregen om dat naar het hoofdkantoor aan den Oostzeedijk te vervoeren. Toen hjj aan de Hooidrift even aanliep bij het daar gevestigde filiaal van dezelfde onderneming, ontdekte hij dat het kistje verdwenen was, terwijl hij in den winkel was. Omstanders zouden hebben gezien, dat de duorijder van een onbekend gebleven motorfiets, die achter de auto had gereden, den diefstal zou hebben gepleegd. „DE BEUL"-OPVOERiNG. „De Standaard" keurt het nïét- verbieden af. „De Standaard" heeft een „driestar" gewijd; aan „De Beul" en de niet-verbieding ervan: door burgemeester dr. W. de Vlugt. Wij stip pen er uit aan: „Wij meenen, dat de Burgemeester, nadat hjj nauwkeurig op de hoogte was gesteld van; den inhoud en de beteekenis van dit tooiieel-, stuk, tot het verbieden van de opvoering j daarvan had moeten overgaan. Van hem kan! niet worden gevorderd, dat hij de stukken, welke men wil opvoeren, persoonlijk leest en overweegt. Dit is in Amsterdam ondoenlijk. Toen echter ernstige en scherpe critiek los kwam, had nadere overweging, naar ons ge voelen, moeten leiden tot de beslissing, om van de bevoegdheid tot het verbieden van del opvoering gebruik te maken. Worde het den burgemeester" besluit; „De Standaard" „gegeven deze moeilijke; en netelige aangelegenheid tot eén goed einde I te brengen." Protestvergadering der N.S.B.. In het Concertgebouw heeft Zaterdagavond de N.S.B. een drukbezochte protestvergade ring gehouden, waarop het geruchtmakende tooneelstuk „De Beul" en de bekende inci denten in den Stadsschouwburg, onderwerp van bespreking vormden. Als Roomsch-Katholiek sprak de heer John. Boddé, die „De Beul" een uiting van de kunst van het cultuur-bolsjewisme noemde en voorts stelling nam tegen de door den bur gemeester xan Amsterdam aangenomen hou ding. Een scherp verwijt wenschte spr. te richten tot dezen gereformeerden burgemees ter, die volgens spr. heiligschennis en hoon toelaat jegens den God, voor wien ook burge meester De Vlugt rekenschap zal hebben af te leggen van zijn daden Na de pauze voerde ds. Van Duyl het woord. Deze spreker ging de verschillende scènes van „De Beul" na en oefende er critiek op, speciaal ook wat het tafereel met den soldaat betreft. Is den burgemeester niet medegedeeld, vroeg spr., dat deze scène den doodsteek heeft toegebracht aan allen eerbied voor de weermacht van H. M. de Konlnigin? Scherp protest teekende spr. aan tegen de be spotting van het Kruis van Golgotha in een... dancing en hulde bracht spr. dengenen, die in ,den schouwburg tegen dit alles protesteer den. Geen enkele N.S.B.-er zal den burgemees ter, als deze nu nog overgaat tot een ver bod van „De Beul", dubbelhartigheid verwij ten, want, riep spr. uit, 't gaat niet om poli tieke winst, maar om de eer van God. In dit verband bracht spr. ook hulde aan den Ker- keraad der Hervormde Kerk, die tegen de op voeringen geprotesteerd heeft, waarna hjj ten Slotte critiek oefende op de in den gemeente raad door den burgemeester aangenomen houding. DE BANKZWENDEL TE AMSTERDAM. Ook kantoorbediende gearresteerd. In aansluiting op de mededeelingen in de „Held. Crt." vai. laterdag over het optreden van de justitie tegen de z.g. Hollandsche Escompte Bank te Amsteruam en de arres tatie van den directeur van die „bank", ver neemt het „Alg. Hbl.", dat behalve die directeur ook een bediende wegens mede plichtigheid aan zwendel en oplichting ls aan gehouden. Beiden zijn in verzekerde bewa ring gesteld. De ,bank" is gesloten en de justitie en politie zijn druk bezig de tallooze op deze zaak betrekking hebbende documenten na te gaan. Daarmede zal geruimen tjjd gemoeid zijn; het staat vast, dat een zeer groot aan tal personeen voor duizenden en duizenden guldens gedupeerd is. De Finsche houtboot „Diana" in- tusschen weer vlot gekomen. De kust bij Egmond schijnt dit jaar een groote aantrekkingskracht voor schepen te hebben. Binnen eenige weken tjjds is het v.crde schip op het strand geloopen. Nu is bij i paal vijf ten Zuiden van Egmond, ongeveer tegenover het strandhuis van Castricum aan Zee, het Fijische. houtschip „Diana" in het zand vastgeloopen. Er is nu gelukkig geen sprake geweest van stormramp. Het was rustig weer. Het schip is Maandagmorgen in de vroegte ongeveer vjjf uur, toen het zeer heiig was, op de tweede bank geloopen. Het anker is uit geworpen en het vaartuig lag daar rustig en oogenschijnlijk zonder eenig gevaar voor de opvarenden. De roeireddingobot van Egmond aan Zee was er al vroeg bjj, maar zij heeft geen hulp behoeven te verleenen. De bemanning, ver- moedeljjk achttien koppen sterk, bleef aan boord. Ook een ploeg uit LJmuiden was aan wezig. Haar hulp was evenmin noodig. De s'eepbooten „Nestor" en „Stentor" van het bureau Wijsmuller, waren ter assistentie uitgevaren. Ook de „Utrecht" vanuit Den 'Helder. De „Neeltje Jacoba" kwam tegen tien uur aan, doch ook haar hulp werd niet gewenscht. Vermoedelijk is de stranding te wijten aan een onjuiste berekening van den schipper. De „Diana" moet ongeveer vier voet op het strand liggen. De „Diana" is gisterenmiddag vlot .ge komen. NOODLOTTIGE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Jongen gedood. Zondag is op de Mathenesserlaan te R'dam de achtjarige A. Rjjnties door een auto aan gereden, toen de jongen achter een tram om plotseling den rijweg overstak. Het kind is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht, waar het eenigen tijd na aankomst is overleden. VISSCHER VERDRONKEN. De visscher C. H., schipper op het visschers- vaartuig Vlissingen 31, is gisterenmorgen bij het uitzetten van netten, ter hoogte van Zoutelande, overboord geslagen en verdronken. De man iaat vrouw en drie kinderen achter. Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjerakjes van 2 tabl. 10 ets. V I WOENSDAG II DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg ensembleconcert. 1.30 Orgelspel. 2.30 Friesche lezing. 3.15 Chr. lectuur. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Zang. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten, gramofoonpl. 8.15 Arnhemsche Orkestvereenlglng, m.m.v. pianosolist. (Om 9.00 Lezing). 10.10 Berichten. 10.15 Causerie. 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 De Notenkrakers. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwjjding VPRO. 10.15 E. Walis en zijn orkest, VARA-tooneel en lezing. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel en gramofoonpl. 1-301.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voor de kinderen. 5.30 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Sportuitzending. 7.05 Dubbelmannenkwartet. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten, VARA-Varia, 8.15 VARA-orkest, m.m.v. zangsollste. 9.05 Radiotooneel. 9 30 Fantasia. 10.00 Berichten, gramofoonpl, 10.25 Dubbel-X en zang, 11.0012.00 Gramofoonpl. DONDERDAG 12 DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl, 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. •2.003.00 Handwerkcursus. 3.15 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus voor de jeugd. 5.30 Hartveld-Trio. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten, reportage, causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Voordracht; 9.30 Chr. Mandolineclub „Apollo" (Om 10.00 Berichten en Verslag schaakmatch). 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Tonny Steemers' orkest. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 De Octophonikers. I.15 Omroeporkest. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Cembalo-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.05 Concertgebouw-orkest, Toonkunstkoor en solisten. 9.30 Hoorspel. 9.45 Omroeporkest m.m.v. solisten. II.00 Berichten. 11.10—12.00 Populair concert. Acht-eu-tachtig dooden, 44 wonden. Chauffeur verdronken. Gisterenavond omstreeks half zes is de 19- jarige chauffeur P. Potters, nabjj de sluis in de haven van Middelharnis gereden en ver dronken. Het slachtoffer is ongehuwd. De zoon van een schipper die bjj de plaats van het ODgeval gemeerd lag hoorde een slag in het water. Onmiddelljjk is hjj met het dreggen begonnen; eerst na een half uur kon men con stateeren dat er een auto in de haven was gereden. Omstreeks acht uur was de wagen op het droge. TYPHUS IN TILBURG. Twee patiënten overleden. Sedert enkele weken heerscht in Tilburg in vrij ernstige mate typhus. Op 15 November deed zich het eerste geval voor en gedurende de laatste tien dagen van deze maand was dit aantal reeds gestegen tot 13. Zaterdag jl. bedroeg het totale aantal gevallen 16. Twee patiënten zijn reeds overledende toe stand van eenige typhuslijders baart nog zorg. KIND DOOR AUTO GEDOOD. Te Lobberik bjj Venlo is gisteren een ander- halfjarig kind van den heer H. tjjdens het spelen voor de ouderljjke woning door een passeerende vrachtauto aangereden. Het kind liep zoodanige wonden op, dat het spoedig is overleden. Buitenland. Door een brand ln een hoofdschacht zjjn 56 mijnwerkers in een mijngang te Edmonton (Alberta) opgesloten. Het Opperste Gerechtshof heeft het verzoek van Hauptmann tot herziening van zijn proces afgewezen. Thans kan deze nog een beroep doen op het Hof van New-Jersey tot wijziging van de doodstraf. Vjjf menschen verdronken. Tijdens een storm in de Zwarte Zee is een sloep vergaan nabjj Odessa. Vjjf Inzittenden kwamen om het leven. Reuter meldt uit Kowno: Gustav Krausas, de chef van de Litau sche grenspolitie, s door Duitsche beambten ontvoerd, nadat hij was uitgenoodigd tot een officieele bespreking bjj Tilsit. De Duitsche autoriteiten te Tilsit weigeren eiken uitleg. Litauen heeft een protest ingediend. Weer twee. Naar Reuter uit Madrid meldt, is de bevol king weer verontrust door het toenemend aantal roofovervallen. Te Malaga hebben vier bandieten een aanval op een autobus gedaan en de reizigers voor een totaal van 10.000 pe seta beroofd. Te Almenara in de provincie Castilië over vielen drie bandieten een bank en roofden 2500 peseta, vluchten onder het lossen van revolverschoten, evenwel zonder iemand te treffen. Twintig dooden. Uit Bahia in Brazilië wordt gemeld, dat 20 personen om het leven zjjn gekomen ten ge volge van een ketelontploffing op het s.s. Prudente de Moraes, dat in de San Fran- cisco-rivier in Noord-Brazilië is gezonken. De Prudente de Moraes was in 1906 ge bouwd, mat 3583 ton bruto en behoorde toe aan den Braziliaanschen Lloyd, te Rio de Janeiro. Verleden jaar werd te Corning in den staat New-York de grootste telescooplens ter we reld gegoten, die 6 millioen dollar zal kosten en bestemd is voor de Californlsche sterren wacht, waar men er hemellichamen mee hoopt waar te nemen, die een milliard licht jaren van de aarde verwjjderd zjjn. De lens heeft een jaar noodig gehad om af te koelen en pas heden heeft men den vorm verwjj derd. Tien dorpen onder water. Reuter meldt uit Belgrado: Volgens berichten in de bladen ontstonden in Montenegro tengevolge van den aanhou denden regenval in de dalen groote overstroo mingen. Reeds staan een tiental dorpen on der water. Het officieuse blad Vreme deelt mede, dat een 400 huizen onder water staan. In de meeste ging door het water de voor raad levensmiddelen en veevoer verloren, zoo dat de overstroomde plaatsen door den hon ger worden bedreigd en genoodzaakt waren een dringenden oproep om hulp te doen. Men vreest, dat het Scoetarl-meer binnenkort buiten zijn oever zal treden. De verbinding tusschcn Scoetari en de hoofdstad van Al banië, Tirana, werd reeds verbroken. In de stad Kirowsk (vroeger Moermanalt geheeten), op het schiereiland Kola, zyn twee huizen van twee verdiepingen volkomen weggevaagd door sneeuwlawines, neerstor. tend van den berg Joekspor, die in de on. middellijke nabijheid der stad ligt. Een derde huis werd ernstig beschadigd. De ramp eischte 88 dooden, 44 menschen werden ge- wond. Naar het Sowjet-telegraafagentschap meldt, werden 85 der slachtoffers op slag gedood. Drie menschen bezweken later aan hun ver wondingen. Tweeduizend arbeiders werkten aan de berging der bedolven menschen. De regeering heeft een commissie tot onderzoek van de oorzaak der ramp ingesteld en een bedrag van 300.000 roebels beschikbaar ge steld voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Brengt 4 millioen mark op. De Rjjksgedeputeerde voor de wintersteun- actie deelt mede, dat de „Dag der Nationale Solidariteit" een bédrag van bjjna 4 millioen mark heeft opgebracht. Het vorige jaar was op dezen dag 8,7 millioen ingezameld. Vereischte snelheid werd niet gehaald. Naar het Hbl. verneemt gaat de speciale vlucht van de F. 36 naar Indië, welke aan- vankeljjk voorioopig was vastgesteld voor Januari a.s., niet door. Het toestel is UOg steeds in de werkplaatsen van de K. L. M. op Schiphol in revisie, een grondige herziening, welke reeds noodig werd geoordeeld, vóórdat er sprake was van den vlucht naar Indië. K. L. M. GAAT ROUTE WIJZIGEN. Naar het Hbl. verneemt zullen over eenigen tjjd op de Indië-route van de K.L.M. enkele wijzigingen worden aangebracht. Het ligt nl. in de bedoeling in de naaste toekomst als het nieuwe vliegveld op het eiland Rhodos gereed gekomen is, dit vliegveld te gaan aandoen. Verder zal binnenkort ook niet meer Gaza ia Palestina worden aangedaan doch Lydda. Het aandoen van het vliegveld op Rhodos beteekent voor de K.L.M. een belangrijke ver betering. Zoodra dit kan worden aangedaan, behoeft minder benzine te worden medege nomen en kan dus de Palestjjnsche post wor den meegevoerd. Het vervoer van passagiers op Palestina vertoont ook een stjjgende tendenz en omdat Lydda aanzienlijk gunstiger gelegen is dan Gaza zal deze verandering op het K.L.M.-tra- ject ongetwjjfeld ook aan de exploitatie-uit komsten ten goede komen. Met een zeer lichten moten Wjj hebben onlangs melding gemaakt van in Zwitserland gehouden proefvluchten met een proefviiegtuig, dat van een zeer lichten exploisiemotor van Amerikaansche makeljj was voorzien. Thans bereikt ons het bericht, dat te Le ningrad een proefviiegtuig is gebouwd, waar van de vleugelspanning 2.60' meter bedraagt. De U.R.S.S. Aeroclub aldaar, die het vlieg tuig heeft gebouwd, heeft het voorzien van een motor van 0.6 P.K., die 750 gram weegt. Naar men beweert, Is dit toestelletje in staat om zich twee uur in de lucht voort te bewegen met een uursnelheid van 100 K.M. per uur. Naar de Evening Standard meldt, zou men in Engeland plannen maken voor een vlucht óm de wereld zonder stoppen. De vlucht zou volgend jaar gehouden worden rond den evenaar, een afstand dus van 40.000 km. Er zouden drie plaatsen zjjn ter bijvulling van den benzine-voorraad, welke bijvulling in de lucht zou geschieden. De organisatie zou van dien aard zjjn, dat het vrjjwel onmogelijk is, dat het benzinevliegtuig het andere toestel mist. De vlucht zou dus als het ware kunnen worden verdeeld in viermaal 10.000 km. 2Ijj zal geschieden van West naar Oost om ge bruik te maken van de overheerschende Wes tenwinden. Er zjjn al diverse z.g. vluchten om'de we reld ondernomen, die echter geen van allen den vollen omtrek van de aarde omspannen, omdat zij een heel eind benoorden den eveaaar bleven. Als de vlucht slaagt, zal de Engelsche luchtvaart niet alleen de eer genieten, de eer ste waarachtige vlucht om de aarde volbracht te hebben, maar zal zjj ook het record van den versten afstand in rechte ljjn op haai naam gebracht hebben. NIEUWE ZEPPELIN NOG DIT JAAR GEREED. Dr. Eckener heeft in een Interview ver klaard, dat het nieuwe luchtschip L. Z, 129 nog dit jaar geheel gereed zal komen. Den Helder. 'n Familie-heibeltje. Op 18 Nov. verscheen voor den Pol.-Rechter mej. Jannetje Cath. J., huisvrouw van H. K. te Den Helder, welke dame op 8 October was verschenen ten huize van haar schoonouders aldaar, kenneljjk met het nobele doel de peul tjes eens op te scheppen en kreeg de confe rentie weldra een zóó onstuimig karakter, dat de schoondochter haar handen niet inc.ev in rust kon houden en haar schoonmoeder te ljjf ging, haar een blauw oog sloeg en de haren uit het hoofd trok. Voorts bekwam de schoonmama een blauwe plek op den arm. Volgens mej. Jannetje, had haar man zjjn moeder zoodanig toegetakeld. Deze toellch* ting gaf zij heden, toen dit familiedrama vver voortbehandeld voor den Politierechter. <-*8" vorderd werd 20 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. De juffrouw was er niet mee tevreden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2