Anna Paulowna. 't Zand. Wieringen. 6 Gemeenteraad van Texel. Gemeenteraad HELDERSCHE C0UR7VNT VA$ lioNbEROAG' i2 DECEMBER 1935- Hulde Burgerij. Tijdens de raadsbij eenkomst hadden de schoolkinderen van geheel het eiland een plaats gekregen op de Groeneplaats; ook de verschillende medewerkende vereenigingen sloten zich daarbij aan. Vooral jammer was het, dat nu geen vroolijk zonnetje het Markt plein overgoot; hoe mooi zou 't fleurig too- neeltje, al die kinderen met hun vlaggetjes, zijn uitgekomen. De koude was nu zelfs oor zaak, dat de dames en heeren van de Gym- nastiekver. genoodzaakt waren over hun mooie costumes een mantel of jas aan te trekken. Het Marktplein werd langzamerhand vol. Aanwezig waren de fanfarecorpsen van Den Burg, Oosterend en Den Hoorn. De Zang- vereen. Genl. Koor, Den Burg, Chr. Gem. Koor, Oosterend, Herv. Kerkkoor, Den Burg, R.-K. Mannenkoor en de Gymn.-ver. „Texel", terwijl ook de ruiterstoet stond opgesteld nabij Hötel „Texel". Geen wonder, dat, toen de heer Kamp zich naar Hotel „De Linde boom" begaf, het Marktplein te klein was om al de belangstellenden te bevatten. Een hartelijke ovatie werd nu de familie Kamp gebracht, die haar toppunt bereikte, toen het echtpaar op het balkon van „De Lindeboom verscheen en aan Mevr. Kamp door een doch tertje van den heer Prins (Voorz. van het Huid.-Comité), bloemen werden overhandigd. Onder leiding van den heer Dol en begeleid door „Texels Fanfare", zong de schooljeugd haar welkomstlied: Texel, laat uw feestlied schallen, Heft verheugd een welkom aan; Onzen nieuwen burgemeester Mogen wij begroeten gaan. 't Welkom juicht de oever langs: Burgemeester, welkom thans. Welkom op dit heerlijk plekje, Schoon van eenvoud, rust en vree; Waar in groenende landouwen Graast het bont en wollig vee; Waar de vogel vroolijk zingt, En de zicht der maaiers Klinkt. Word' ,U menig jaar geschonken Om met onvermoeide hand Onz' gemeente te besturen: Texel, deel van Nederland, En zij uw geheele hart Ook verpand aan het groenzwart. Moog' uw taak soms moeilik wezen, Wordt er veel van U verwacht. Burgemeester, wjj vertrouwen Op uw energie en kracht. En bij tegenspoed of ramp: Burgemeester Kamp hou kampt Moge zoo ons eiland bloeien, Naar een bet're toekomst gaan. Laten raad en volk de handen Krachtig in elkander slaan; Slechts wat eendracht brengt tot stand Is tegen den vloed bestand. Vervolgens voerde de Zangvereeniging van Oosterend, onder leiding van den heer Bremer, een twe tal zangnummers uit, gevolgd 'door een Welkomstlied, een Texelsch lied en nog een zangnummertje, uitgevoerd door alle koren van Den Burg, ondèr leiding van den heer Tj. Dito uit Den Helder. Hierna voerde de' Héét Lap 't wöord als Eere-Voorz, van het Hu'digings- Comité. Het is voor mg een groote eer en genoe gen om reeds zoo kort.na uwe installatie tot burgemeester van ons eiland het woprd tot U te mogen richten namens het Comité, dat :zich gevormd heeft, om U hier te verwel komen. 1 Spontaan verklaarden de verschillende ver eenigingen, die IX hier voor U ziet opgesteld, zich bereid, om hieraan mede te werken en het spijt ons slechts, dat de weersomstandig heden niet zoo gunstig zijn, als we dat gaarne gewenscht hadden. Het spreekt van zelf, dat toen burge meester Oort in Juli zijn ontslag als burge meester vroeg, wij Texelaars ons hebben verdiept in de vraag: wie zal zjjn opvolger worden Ai heel spoedig werden enkele namen ge noemd en deden geruchten de ronde, die echter later op geen goede gronden bleken te berusten. We werden in ons wachten wel op een zware proef gesteld, daar zelfs, toen de heer Oort onze gemeente reeds had verlaten, we steeds nog maar met belangstelling grepen naar de nieuwsbladen, om te zien of er nog geen burgemèester voor Texel benoemd was. Wel is waar, werden dè belangen der ge meente op onberispelijke wijze door den loeo- burgemèèster behartigd, doch Texel zag met stijgende belangstelling uit nëar den man, die hier de komende jaren het roer in handen zou ftemen. Want, burgemeester', het zal U niet ver borgen gebleven zijn, dat Texel ook een zwaren strijd heeft te voeren tegen de economische elementen, die onze bronnen van inkomsten uit veeteelt en zuivelbedrijf als mede bloembollenteelt e.d, met ondergang bedreigen. Van den kapitein van ons schip zal dus gevorderd worden, dat hg met tact en door zicht die maatregelen weet: te nemen, die een veilige vaart waarborgen. Waar dergelijke eischen aan de bekwaam heid van onzen burgemeester gesteld worden, zal het voor U begrijpelijk zgn, dat we eenigszins ven-ast waren, toen we bij uw be noeming vernamen, dat ge fiog zoo jong waart en we ons de vraag stelden of ge de right man in the right place zoudt zgn. Het scheppende en baanbrekend werk in den Wieringermeer, waaraan ge hebt deel genomen, geeft ons reden te verwachten, dat ge veel van uw aldaar opgedane kennis zult kunnen aanwenden in dienst van onze ge meente, waarin ongetwijfeld nog veel schep pend werk is te verrichten en waarbij wg hopen, dat juist in uw jeugd uw groote kracht zal liggen. In de verwachting, dat li er naar wilt streven een goede burgemeester voor ons te willen zijn, treden wij U met het volste ver trouwen tegemoet en heeten U hartelijk wel kom in ons midden. Wij wenschen toe, dat ge in het burge- n estersambt bevrediging voor U zelf zult vinden en dat het U gegeven mag zijn nog lange jaren aan het hoofd dezer gemeente «.e staan, sterk door uwen vasten wil om voor Texel iets te zijn, geschraagd door uwe v:ouw, die U tot grooten steun moge zijn. Mevrouw Kamp! Op de schouders van uwen itmu rust thans een zware en verantwoorde lijke taak. Wij hopen, dat zoo er oogenblik- ken komen, dat de last te zwaar wordt gjj bereid en in staat zult zijn, een deel daarvan o;> U te riemen, hetgeen ook moge strekken tot hei] van ons eiland. Burgemeester Kamp nam daarna het woord. Spreker richtte zich eerst tot de kinderen én informeerde belangstelling of ze geen koude voeten hadden gekregen; waarop de jeugd een bevestigend antwoord niet schuldig bleef. Ik heb thans geen gelegenheid nader met jullie kennis te maken, vervo gde mr. Kamp, doch spoedig kom ik de scholen bezoeken en waarschijnlijk volgt dan een tractatie. Daarna dankte spr. voor den zang; ook de dichter van het Welkomstlied ontving zijn dank, waarop het publiek reageerde door den heer H. Fenijn op de schouders te ver heffen. Ook de vereenigingen, die hem zoo hartelijk tegemoet waren getreden, kregen een beurt. De burgem. aprak er vooral zijn voldoening over uit, dat de directeuren van Den Helder waren overgekomen. Mr. Kamp richtte zich ook tot den heer Lap. Sprak eenige woorden van dank voor diens harte lijke rede en zei o.a.: „Als ik moeilijkheden mag ondervinden met het besturen van dit schip, zal ik mijn licht komen opsteken bij mijn a.s. buurman, een oud kapitein. Men heeft U, zooals ge zegt, op jonge leeftijd reeds „De Ouwe" genoemd, zoo oud vinden wjj U nog niet." Spr. gaf verder nog zijn genoegen te kennen, dat zijn entrée in den winter plaats had, omdat hier in den zomer zoovelen niet-Texelaars vertoeven en men nu bijna uitsluitend onder Texelaars is. Ook dank wérd gebracht aan de directie van T.E.S.O., die het gezelschap in de gelegen heid had gesteld naar hier te komen. Nog défileerden al de vereenigingen en de schoolkinderen voor Hotel„De Lindeboom waarna een rondgang gemaakt werd door don burgemeester. Op het raadhuis werd intus- schen een receptie gehouden, waarop zeer velen met het nieuw, benoemde hoofd der gemeente kwamen kennis maken. De lunch werd5 gebruikt in „De Linde boom", waaraan ook het dagelijks bestuur en de raadsleden aanzaten. Aanvanke'ijk zou een extra boot het gezelschap weder naar Den Helder vervoeren; dit bleek evenwel niet noodig, omdat door den lagen waterstand de middagboot eerst om vijf uur kon ver- 1 trekken. j Voorzitter: de heer K. Vlaming, loco-burge- j meester. Secrearis: de heer C. Jonker. Afwezig bjj de opening: de heer Epe. Vanaf de behandeling der begrooting van het Armbestuur, alle leden aanwezig. Na lezing der notulen der vorige vergade ring en opgave der ingekomen stukken wordt met algemeene stemmen tot onbezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer mr. A. F. Kamp. Tot bestuursleden van het Algemeen Arm bestuur worden herbenoemd de heeren C. A. Kaczor en C. Hoepker en tot regentes bij deze instelling mevr. H. RabAkkerman. Tot regenten van het Algemeen Weeshuls worden herbenoemd de heeren C. Keyzer Hz. en M. Kuip en tot regentes bij deze instelling mej. H. Kooiman-Kuyper. Ds. A. Vis wordt herbenoemd tot lid der Schoolcommissie. De Voorzitter schorst hierop de vergadering. - y.i i:' J' Vksi: v j Benoeming bestuursleden Wan 'de 1 i Stichting tot bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs. Na de heropening, wordt aan, de pijde gesteld: fi. én W, deelen mede, dat per 1 Jan. a.s. alle bestuursleden periodiek af tredenen dat de benoeming van alle leden door den Raad moet plaats hebben. Overgaande tot stemming worden benoemd de heeren P. Bakker Az., A. Dros DCz., J. A. Dijt, S. J. Flens, M. J. Veeger en C. Witte Pz. Bij een 2e vrije stemming wordt benoemd de heer P. Dros Bz. Vervolgens worden benoemdde heeren Jb. Kikkert Nz., H. Leber, K. Vlaming, A. Vonk Cz. B. en W. stellen voor teneinde het terrein t.z.t. te kunnen benutten voor den bouw van een nieuw Raadhuis onder bepaalde voorwaar den van mej. J. C..Eelman aan te koopen, het annex het gemeentehuis gelegen woon- en win kelhuis met erf hoek GroeneplaatsVisch- markt, onder de verplichting aan de verkoop ster levenslang een bedrag van 600.per jaar uit te keeren en wanneer het pand. voor den openbaren dienst in gebruik genomen wordt vóór de verplichting tot uitkeering een einde g.enomen heeft, onder goedkeuring van Ged. Staten een geldleening aan te gaan om uit de opbrengst daarvan een lijfrente aan te koo pen, gelijkwaardig op dat tijdstip aan de ver plichting tot de jaarlgksche uitkeering, een en ander behoudens intrekking onder goedkeuring van, Ged. Staten. De heer Earievliet is van meening, dat ook afgezien van een nieuw raadhuis, het gemeen- teebelang medebrengt op het pand van ge meentewege beslag te léggen, waarom spr. met den aankoop accoord kan gaan. Na discussie zégt de Voorzitter, dat het hem genoegen doet te vernemen, dat men meer of minder enthousiast is voor de voordracht van B. en W., dié zich op het standpunt hebben geplaatst: nu of nooit. Het voorstel wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stellen voor, in verband met de vacature aan de o. 1, school te Den Burg, ont staan door het huwelijk van de onderwijzeres mej. J, N. Koopman, opzijn verzoek als on derwijzer naar deze sohool over te plaatsen den heer L. Broere, thans verbonden aan de o. 1. school te Zuid-Eierland. De voordracht wordt na bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter schorst hierop de vergade ring tot des nam. half twee. Na de heropening kwam aan de. orde Begrooting Algemeen Armbestuur voor 1936. Overeenkomstig het rapport der Commissie van Onderzoek wordt zonder - hoofdelijke stemming goedkeuring verleend aan de be- grooting van inkomsten en uitgaven voor het Algemeen Armbestuur voor 1936 en wordt besloten het daarop uitgetrokken gemeente subsidie ad f 16.000.— te verleenen, Gemeentebegroofing 1936. Bij de algemeene beschouwingen merkt de heer Parlevliet op, het niet juist te vinden dat bij een vertegenwoordiging in den raad van 1500 rechtsche en 2200 kiezers der linkerpartijen, do beide wethouders tot de eerstgenoemde groepen behooren. Wel sluit de begrooting vrijwel zonder belastingverhoo- ging, maar niet uit het oog mag worden verloren, dat beschikt wordt over een batig saldo van f 17.000.en een oogstopbrengst van het vliegveld, geraamd op f 3000. Stille reserves bevat de begrooting niet meer; het wordt dus een speculeeren op een betere toekomst. De heer Bruin zegt, in versobering en aan passing geen heil te zien. Sprekers fractie weet met welke moeilijkheden B. en W. te kampen hebben en is daarom met de aan geboden begrooting tevreden. Zij wil B. en W. op deze wijze steunen. Na opmerkingen van den heer Leber komt in behandeling het rapport van de Commissie van Onderzoek en de beantwoording daarvan door B. en W. Verplaatsingskosten wethouders én raadsleden. Déze post wordt ongewijzigd gelaten na dis cussie van tal van leden. De heer Parlevliet wi! met zijn fractiege- nooten overgaan tot de invoering van eèn weggeld ten bedrage van 2% cent van elkèn niet-ingezetene, die Texel bezoekt. Persoonlijk oordeelt spreker, dat de houding van T.E.S.O. getuigt van machtswellust tegenover de ge meente, daarom gaat het niet enkel om de opbrengst der heffing. Wordt de belasting ge heven, dan kan het torenuurwerk te Den Hoorn vernieuwd worden en kan de invoering eenfer vermakelijkheidsbelasting achterwege blijvèn. De heer De Waard zegt met zijn partijge noot aanvankelijk te zijn geweest voor een hef fing tot het dubbele bedrag, nu het mogelijk blijkt zonder deze heffing tot een sluitende be grooting te komen, neemt sprekers fractie thans een ander standpunt in, mede ook in het belang van het vreemdelingenverkeer, haar ih- zicht met betrekking 'tot de invoering van eën vermakelijkheidsbelasting heeft zich echter niot gewijzigd. De heer Bruin zegt, dat sprekers plaats zoo noodig tot de heffing van 10 ct. per persoon; wil gaan, dóch nu de begrooting sluit wil sprekers fractie niet tot de invoering overgaan. De heer Van der Vis kan. zich niet vereenigen met de wijze waarop de begrooting sluitende is gemaakt. De heer Parlevliet stelt voor de heffing van een weggeld te ramen op 1250.— welk voor stel verworpen wordt met 10 stemmen. Vópr de heeren De Lugt, Parievliet en Dros. De heer Parievliet beveelt aan met betrek king tot den Koogerweg en het daar langs lig gende rijwielpad eens in overleg te treden met het polderbestuur, waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft. Aan den heer Leber antwoordt de Voorzitter, dat B. en W. voornemens zijn enkel hetge-j deelte van het rijwielpad de Koog—Pijpersdijk te verbeteren. Deze begrootingspost wordt na bespreking zonder stemming ongewijzigd gelaten. De Voorzitter wijst er op, dat B. en W. (jeu' post voorloopig terug hebben genomen. Komt er een bate, bijv. uit verlaging van de jaar wedden van Burg., Secr. en Ontv., dan kan de aangelegenheid opnieuw aan de orda' komen. Kosten Landbouwonderwijs, Den heer Parlev.iet komt het standpunt van B. en W. onbegrijpelijk voor. Gezien het salaris van den heer Klimp, dat hooger is dan dat van den nieuwen Burgemeester, en gilet op het geringe aantal lesuren, acht sprekers partij het niet verantwoord de toelage a<i f 50.aan den heer Klimp te bestendigen; De heer de, Waard sluit zich hierbij aan, De heer Bruin komt op tegen het benepen; standpunt van den heer Parlevliet, die daar-J, mede de hartstochten wilde wakker roepan.5 De Voorzitter merkt op, dat de heer Parle-: vliet uit het oog verliest, dat op de jaar wedde van den heer K'imp de gewone kor-j tingen worden toegepast. Het voórstel van den heet Parlevliet tot' 'Uitrekking der veigoeding, wordt verworpeni niét 7 'stémm'èn. Rente en aflossing voorschotfén, iandarbeidersplaatsjes. j De Voorzitter deelt mede, dat na de vgr-j strekte inlichtingen nog enkele afbetalingen' hebben plaats gehad. j AutobusdiensUpiJ Aan den heer De Lugt, die meent géén! volledig antwoord op de gestelde vragen 'te hebben ontvangen, deelt de Voorzitter mede, dat een definitief antwoord moeilijk te geven is. De ondernemer van den autobusdienst op De Cocksdorp is wel bereid een nieuwe blis aan te schaffen, als de gemeente een behoor lijken uitoefeningstijd kan garandeeren, wat niet het geval is. De post wordt ongewijzigd gelaten. Invoering Vermakelijkheidsbelasting. S De heer De Waard brengt in bespreking zijn aan B. en W. ingezonden nota, waarin juj toelicht zijn voorstel .om de vermakelijkheids belasting op te, voeren tot het. oorspronkelijk door B. en W. genoemde bedrag van 2CI00 en met de meerdere opbrengst de opcenten op de personeele belasting en/ot gemeente- fondsbelasting te verlagen. Het antwoord van B. en W. sluit in zich, dat de vermakelijk heidsbelasting zou worden opgevoerd als de minst gegoeden nalatig bleven in de betaling hunner belastingen. Spreker stelt de vraag of de gemeente bedrijven moet beschermen, die in den crisistijd zijn opgericht, zij die dit hebben gedaan, moeten de gevolgen maar dragen. Tegenover de opmerking van B. en W. dat de kosten uit de vermakelijkheden voor de gemeente voortvloeiende met een hef fing van 500 gedekt zgn, stelt spreker..de vraag, wie dan tevoren die kosten betaald hebben. Na tal van opmerkingen door diverse leden wordt het voorstel van den heeer De Waftrd om de opbrengst eener vermakelijkheidsbe lasting te ramen op 2000, in stemming gebracht en verworpen met 11 stemmen. Jaarwedden ambtenacen. De heer Henkes stélt voor, 'mede namens zgn partggenooten, de jaarwedde van dén 3den ambtenaar'ter secretarie ingaandé'1 Januari te verhoogen met 150. Dit voorstel wordt aangenomen mét 8 fetemmen. Dè heer Leber handhaaft zgn voorstel 'óta geen gelden uit te trekken voor éen werkster voor het schoonhouden van het raadhuis, welk voorstel verworpen wordt met 10 stem men, Electrisch licht. De heer Parlevliet spreekt de hoop uit, (jat B. en W. zullen bewerken, dat een verlaging van de electriciteitstarieven over de geheeje linie door den Raad van commissarissen ofi- der de oogen zal worden gezien. De heer Dogger vermoedt dat de kans. pp een sterke verlaging niet groot zal zijn. De overige door B. en W. voorgestelde wij zigingen worden zonder stemmen aangeno men. De begrooting hierop in haar geheel in stemming-gebracht, wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. "De heëren Epe en Keyzer filiciteeren B. en W. "Dé héér De Lugt wijst op het voor het vér- keer over den Schildeweg verblindend licht van het s.s. Dokter Wagemaker. Voorts ware het berijden met rijwielen van dezen weg, althans in de avonduren te verbieden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. omtrent dit laatste bereids een verzoek aan Ged. Staten hébben gericht. De heer Brugn zegt uit goede bron te heb- •'bèn vernomen, dat een kolentoeslag aan werk- loozen de invoering van een steunregeling niet in de hand werkt. De lieer Parlevliet dringt aan, op den bouw eener nieuwer schooi te Oostereend. Het rij wielpad naar de Mok ware te beschermen door 1 het plaatsen van een afheining. Voorts bepleit spreker de wenschelijkheid om bij de Regee ring aan te dringen op de vaststelling van minimumprijzen voor de De heer Dros wijst op den desolaten toestand, waarin het plein bij de voormalige school te Oost verkeert en vraagt verscherpt toezicht op het plaatsen van voorwerpen op den open baren weg: zoo staat al geruimen tijd bij den Burg een maaimachine, die gevaar oplevert. 'Sluiting. RAADSO VERZICHT. De Texelsche Raad heeft Dinsdag vrijwel dén geheelen dag besteed aan de begrootings- vergadering, die men blijkbaar nog vóór de komst van den nieuwen burgemeester aan kant wilde hebben. Het aanvangsuur was rèeds op half 10 bepaald, doch eerst een half liur later werd dè openbare vergadering ge- ópend. Het belangrijkste punt, dat voor den 1 niiddag in behandeling kwam, was de aankoop cVan hét woonhuis van mej. J. C. Eelman (zie Vorig nummer); protest hiertegen had nu feitelijk niemand meer; de zaak was zeker 'irj geheime vergadering voldoende bèsprokèri, dg f' hèer Parlevliet wees échter riog evén op dé verzwaring van het gemeehtelijk budget door 1 (tóen aankoop, waardoor hjj alléén om de blzondere ligging én de voordeelige voorwaar-; den zich bij 't het voorstel van B. en W. kon neerleggen. Ook andere raadsleden lieten zich in dien zin uit. Vervolgens werden nog voor den middag een groot aantal stemmingen ge houden, die een normaal verloop hadden, op Uitzondering na van het niet herkiezen van den heer S. Kegser Jbz. als lid van de Com missie ter bevordering van het Landbouw onderwijs; hiervoor werd met geringe meer derheid van stemmen het raadslid P. Dros ge kozen. Die echter eerst bij de rondvraag, na een opmerking van wethouder Kager, ver klaarde, zijn benoeming niet te zullen aan vaarden. In den namiddag kwam de begrooting aan de orde. Het aantal vragen en opmerkingen van de commissie van onderzoek en de ver schillende raadsfracties was buitengewoon groot. Ook nu weder heeft men het echter tot een sluitende begrooting weten te brengen, zelfs is er nog een post onvoorzien van ruim 2600.—. Het voornaamste wat erover valt te ver melden, is wel, dat tengevolge van enkele t gunstige omstandigheden de invoering van .een door niemand gewenschte wegenbelasting i .-(Vreemdelingenbelasting) achterwege bleef en -ook van een vermakelijkheidsbelasting niets -komt. pe Christelijk Hist. raadsfractie drong bkrachiig -(vooral, omdat dit, een weeldebelas- föting is) op invoering van een heffing van 15, -Hater van 10 pet. op entreé-gelden aan. Bij stemming over dit onderwerp stonden de heeren De Waard en V. D. Vis met hun voorstei alléén: 11 raadsleden stemden tegen Ook komt er geen verlaging van de ambte- naarssalarissen, terwijl er ook niet bezuinigd wordt op de uitgaven voor schoonhouden van ihet' gemeentehuis (alleen de Kath. Raads- fractie- stemde hier nog voor. Evenmin gaat de 50 toeslag op het salaris van den heer Klimp af, waarvoor de fractie Gem. Belangen zich uitsprak. Het voorstel om den toeslag niet meer te verleenen, werd verworpen met 7 stemmen tegen. Het voorstel, om aan den 3den ambtenaar ter secretarie den heer Blom 150 meer te geven Werd aangenomen. Het eigenaardige geval deed zich bij stemming over dit voor stel voor, dat de heeren, die feitelijk met het 'Voorstel van verhooging waren aangekomen, nu tegen stemden, omdat de fractie der S.D. A.P. een verder strekkend voorstel hadden ingediend, dan de fractie Gemeentebelangen en dit eerst in stemming werd gebracht. Even willen wij nog mededeelen, dat de raadsleden zich unaniem aansloten bij de waardeerende woorden, die gesprokén werden door deh heer Dros over het vele en onaan- gename werk, vooral in deze -moeilijke tijden, door de leden van het Armbestuur verricht, Onze plaatsgenoot de heer C. Slikker is door de Alkmaarsche biljartver. uitgenoodigd 1000 caramboles 35 cm. kader te spelen tegen den heer H. Hoogland, kamp. van Nederland, Ie klasse klein biljart. ST. NICOLAAS-ATTRACTIE, De winnaars van de hoofdprijzen bij het bal- lerospel waren: D. J. van der Heuvel en H. Jonker, die beiden 9995 gooiden en den len en den 2e prijs 50 en 25 samen deelden en dus elk 37.50 ont vingen; 3e prijs 10, was voor C. de Boe met 9991 en 4e prijs 5 voor C. Kossen Pz. met 9988. BILJARTEN. Van de biljartclub speelde bg den heer heer Slikker groep 5 tegen groep 1. Van groep 5 won C. Philipsen (50), 3 part., Joh. Blaauboer (30), 3 part., P. Wilms (50) 2 part. en K. de Groot (40), 3 part. Van groep 1 won H, Ruizenaar (30) 1 partij, Jb. Dekker (50) 3 part. en Jb. Rozenbroek (60) 1 partij. Groep 5 won dus met 11 tegen 5 van groep 1. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen Mej. A. M. L. van Lan- gcraad van Schagen; mej. P. A. Bierman van Voorhout; mej. M. Naber, van Zijpe, Vertrokken: Mej. N. Mosk naar Den Helder; A. Wauman en gezin naar St, Gilles (België)J. J. Willig naar Wieringen; H. Waterman en echtgenoote naar Den Helder; P. Hijman en gezin naar Den Helder; A. J. Lemstra naar Den Helder; A. Blom en gezin naar Sassenheim; W. A. S. v. d. Plas naar Noordwijk; mej. M. van Vondel naar Wierin gen; mej. E. M. van Dijk en mej. E. J. Kun nen naar Castricum, burgerlijke stand. GEBOREN: Geertruida Alida, d. v. A. Kranenburg en G. J. v. d. Berg; Jacob Pieter, z. v. j. Rentenaar en C. G. v. d. Duin; Trijn tje, d. v. H. Raaven en N. A. Hoogerhuizen; Grietje, d. v. O. Jansma en D. Tuinstra. ONDERTROUWD: A. Helmus en C. Dwars- waard. GETROUWD; F. Koning en S. Spruit. OVERLEDEN: A. Boersen-Korver, 65 j.; A. Woudenberg, 31 j.; D. F. Webeling, 57 j.; E. van Kooten, 6 j. POLITIE. Gevonden: zak pootaardappelen, hand schoen. kistje koek. Verloren: rgwielplaatje, motorhand schoen. tasch met portm. enz. Aan komen loopen: grijze hond met br. vlekken: klein zwart hondje. j. v. a. Bij den heer Slikker sprak de heer K. Polak voor de J. V. A. over Abessinië. Spr, gaf eerst een korte beschrijving van dit Afrikaansche land en meende dat o.a. demo- gelijk er katoen te kunnen verbouwen voor Italië aanleiding geweest zal zgn er een be- geerig oog op te slaan. Het idealistisch doel, de slavenhandel te bestrijden, nam spr. niet ernstig, even als de reden, dat Italië doorz'n overbevolking tot verovering gedrongen wordt. Ook de belangen van Engeland en Frankrijk bij dit gebied beschouwde spr. nader, om daar na in te gaan op de houding van den Volken bond en op de sanctie-maatregelen. Is de J. V. A. niet voor toepassing van mili taire sancties, evenmin als voor een blokkade van Italië, die tot militaire maatregelen, mis schien wel tot een wereldoorlog zou leiden, spr. voelde wel voor economische sancties, al zag hij wei in, dat die niet enkel uit ideolistische gevoelens en meer uit eigenbelang worden toegepast. Wel wordt er tegen aangevoerd dat men er 't Italiaansche volk mee treft, terwijl men dat toch niet wil, maar zonder sancties, zei spr,, zou dit volk toch moeten hongeren, omdat er slechts geld voor het leger te vinden is. Spr. aanvaardt deze sancties dus als mid del om 't wapengeweld te keeren, en acht ze voor de vredesbeweging van belang, omdat hiermee voor de eerste maal getracht wordt zonder militair geweld een oplossing te vinden. Het aanvaarden van dé sancties brengt echter de verplichting mee, zoo besloot spr. ongeveer z'n inleiding, de regeering in de uitvoering er van te steunen en haar, waar men meent dat zij niet ver genoeg gaat, aan te sporen. Spr. beantwoordde nog een vraag en vertelde nog een en ander over Italië, waarop de heer Oltman met dank aan den inleider de verga dering sloot. N.S.B.-VERG ADERING Dinsdagavond hield de N.S.B. alhier in de zaal van den heer Schrieken een propaganda- vergadering. kringleider v. Erp uit Schagen opende de vergadering, waarna hij het woord verleende aan den spreker, den heer Stet van IJmuiden. Deze begint zijn rede met een fel protest tegen alles wat het Nederiandsche volk van elkaar verwijderd houdt. De N.S.B. heeft slechts één ideaal: den opbouw van dit volk. Het zg. bonzen-stelsel passeert dè revue en yeryolgens ons jiarlemenfaii- systeem. Scherp laakt spr. "de huidige démocratie, 'en bepleit sanjepw:erkjng; tusschei) kapitaal gn arbeid. Uitvoerig, wórdt behandeld hetwezen van de N.S.B. Ook hoe deze beweging in de na burige landéri wérkt én hoé!'zg ér niedel'Ver schilt. De politieke partijen worden sterk.be- criticeerd, met name de comfhunistische én- socialistische, waarna gereleveerd wordt recente inbeslagname van de persen van Volk en Vaderland. Tal van andere kwesties en vraagstukken werden in deze rede aangeroerd, waarna men na een korte pauze in de geiegenheid- gesteld werd schriftelgke vragen in te dienen. Hiervan werd door een 3-tal personen ge bruik gemaakt. Gesloten werd met het zingen van het eerste couplet van het Volkslied. Hippolytushoef Politie. Verloren: een rijwielplaatje en een sleutel. Inlichtingen bg den gemeentebode. BRAND. Dinsdag ontdekten verbijgangers brand in de rijwielzaak van den heer C. de Boer, aan de Kliefstraat, welke wegéns afwezigheid der bewoners gèsloten was. Direct waarschuwde men de brandweer. Door intrappen van een winkelraam ging men naar binnen. De werk plaats bleek in brand te staan. Met emmers water wist men den brand te blusschen. De schade aan 't gebouw en inventaris is nog vrij belangrijk. De oorzaak is vermoedelijk een brandende petroleumkachel, welke men bij het verlaten van de woning had laten branden. Verzeke ring dekt de schade. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Naar wjj vernemen zal de bijeenkomst van dezen Jongerenkring niet op Vrijdag 20 maar op Vrgdag 13 December a.s. plaats vinden. OPTREDEN VAN MARTIN BEVERSLUIS. Zaterdag a.s. des avonds TVa uur zal in „Concordia" voor de I. R. H. optreden Mar- tien Beversluis, de bekende voordrachtkunste naar van de V.A.R.A. Verder zal dien avond nog worden gegeven zang, tooneel en muziek. Den Oever. ZEILSCHIP GEBORGEN. Dinsdagmiddag 4 uur is na 7 uur lang met de golven in het IJsselmeer te hebben gewor steld, behouden te Medemblik binnengebracht, het zeilschip „Johanna", groot 110 ton, gela den met dakpannen en op weg van Arnhem naar den Wieringermeerpolder. Het schip, dat bemand was met schipper H. Didden en een knecht, heeft een roer verloren en is lek ge slagen, zoodat een bergingsboot langszij ligt te pompen. Bewoners van Medemblik ontdekten heden ochtend 9 uur een kennelijk in nood verkee- rend zeilschip, hetwelk onder de kust ter hoogte van Wervershoofd op lager wal voor anker scheen te liggen. Het schip bleek diep geladen en verkeerde dooi- den opgestoken krachtigen Oostenwind in een moeilijke positie. Onmiddellijk namen enkele yletkerlieden" maatrgelen om de bemapning af té halen, hetgeen gelukte. Pogingen om het schip vlot te krijgen, mislukten echter daar hét anker in den slechten ankergrond doorslipte en het schip steeds meer naar lager wal werd ge« stuwd door den inmiddels tot een storm aan« gewakkerden Oostenwind. inmiddels was vanuit Wieringen de ber gingssleepboot „Annie" van O. J. Boskeri» Bergingsbedrijf uitgevaren en ter plaatse ge arriveerd. Na moeizamen arbeid kon door middel van een 400 M. langen sleeptros een verbinding met het zeilschip tot stand wor den gebracht. Eerst na enkele uren tornen gelukte het de „Johanna" vlot te sleepen, waarop de reis naar Medemblik werd aan vaard. Doordat het schip zijn roer had verlo ren moest met sleepend anker de reis naar Medemblik worden ondernomen. Met de nqpdlge navigatiekennis werd na een stormachtige reis veilig de haveningang van Medemblik bereikt, welke haven na een handige manoeuvre te 4 uur namiddag behou den werd binnengeloopen. VISSCHERIJ. Dinsdagmiddag heeft de heer van Hengel, Inspecteur der Visscherijen, een bijeenkomst belegd in de zaal van den heer J. Lont, ten einde de plaatsen voor koiii- en kamervissche- rij voor het aanstaande seizoen zoo billijk mo gelijk te verdeelen. Bij zijn openingswoord deelde de heer van Hengel mede, dat hij een verloting der plaat sen niet voorstond en hiertoe dan ook; niet zou overgaan. Wel was er door een visscher een schrijven naar den Minister gezonden, waarin was gezegd, dat de Inspecteur bepaal de vischers bevoordeelde, doch de heer \%n Hengel deelde mede nog nooit iemand bevoor- dgeld te hebben en; wgnschte op deze aantij ging dan ook niet verder in te gaan. Voordat men tot d e definitieve bespreking der plaatsen zou overgaan, wérd door enkele visschers, op niet bepaald gepaste wijze, ern stig geprotesteerd tegen de wijze, waarop thans de plaatsen worden vèrdeeld. De In specteur diende de heeren van antwoord, waarbij harde woorden vielen. Deze oppo santen wilden alle plaatsen verloten. Verder zeiden zij dat er nog veel meer visschers wa ren, die deze meening zgn toegedaan. Na een heftige discussie stelde de heer van Hengel voor, dat zij die voor verlating waren, moesten gaan staan. Thans zag men juist het omgekeerde wat heeren opposanten be weerden, slechts een vijftal visschers gingen staan. De meeste visschers waren dus blijk baar in de gemoede overtuigd dat het voor stel van den inspecteur dus het billijkst en meest verkiezelijk was. Verder blijkt dat het aantal kamer- en komvisschers zich nog steeds uitbreidt. Wederom werdeh aan een vijftal nieuwe belanghebbenden plaatsen toe gewezen. Nadat nog enkele technische zaken werden besproken werd de bijeenkomst ge sloten. ZUIDERZEEWERKEN. De volgende onderhoudswerken 1936 worden binnenkort aanbesteed: A. Het gemaal Leemans met de Stonteler- sluis, raming f- 2.100.-^; vaarten; en tochten, raming f 8.500.de slootsluis, raming f 350 de; straatwegen, .raming ;f 22.800.dé ge walste wegen, raming f 5.800.—de vaste en 'beweegbare 'bruggên,'.';rattuingf;f' 1.550.— de kanalen, waterkeeringén en kunstwerken, tofc den Amstelmeerboezem - behooreride, raming f 7.900.—. Perceèlen 1 /t'ot en met 7 in massa geraamd op f 49.000.—. Bovenstaande onderhoudswerkén uit te voe ren in en langs het noordelijk en westelijk gedeelte van de Wieringermeer. B. Het gemaal „Lely", raming f 1.600.j de Vaarten en tochten, raming f-6.700.—de Hoekvaartsluis, raming f 200.de straat wegen, raming f 44.750.de gewalste wegen, raming, f 4.500.—de vaste en beweegbare bruggen, raming f 1.600.— het Overleeker- kanaal te Medemblik met kunstwerken, ra ming f 550.het gemaaltje en arbeiders woningen proefp. Andijk, raming f 100.—. Perceelen 1 tot en met VIII in msssa ge raamd op f 60.000. Bovenstaande onderhoudswerken uit te voo- ren in het Oostelijk en Zuidelijk gedeelte van de Wieringermeer, te Medemblik en Andijk, Dinsdagmiddag 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretaris! De heer C. F. van Duin. 1. Er is een verzoek van de Gymnastiekver- eeniging .„vyieringen" om, ingaande 1 Januari а.s. voor haar oefeningen' gratis gebruik té mogen maken van het gymnastieklokaal té Hippolytushoef. Door B, en W. goedgevonden. Van dé afdéeling Wieringen van de Hol- landsche Mij. van Landbouw het verzoek om subsidie voor de nieuwe cursus tot een be drag van 100. Evenals vorige jaren wordt hierop, na ad vies van B. en W. gunstig beschikt. Van Ged. Staten het verzoek om advies uit te brengen over de voorgenomen korting van de salarissen van Burgemèester, Secrétari3 en ontvanger, ingaande 1 Januari a.s., met 5%. B. en W. stellen voor hierover afwijzend aanGed. Staten te adviseeren omdat het in het verleden ook geen gebruik was na Sala- risverhooging koor het Rijkspersoneel, waar mede de jaarwedden thans worden vergele ken, deze ook voor de hier bedoelde ambte naren voor te schrijven. Gezien de omvang rijke taak, meenen B. én W. dat er thans geett aanleiding meer is tot verdere verlaging. Voorstel aangenomen. Verzoek Voetbalver. Succes gratis van het gymnastieklokaal gebruik te mogen maken, goedgevonden. 1 i Wijziging wijkverordening Drankwet. B. en W. adviseeren deze verordening te wijzigen in dien zin, dat in het vervolg in wijk C. (Hippolytushoef) zullen mogen zijn- zeven verloven A., zoodat, in verband met een van de Directie ingekomen verzoek, een ver lof kan worden verleend voor het paviljoen van de Wielerbaan. In verband met een van C. Moetjes inge komen verzoek stellen B. en W. ook voor het maximum aantal verloven voor wijk A. (Den Oever en omgeving) te verhoogen van 5 -o waardoor aan zijn zaak een verlof zal kun nen worden verleend. Belde voorstellen aangenomen. Conversie van goldleeniiigën' B. en W. stellen voor de rentevoet va" 2 geldleeningen, afgesloten b\j de Boerenleen bank alhier, op 1 Januari 1935 nog 8r0

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14