Radio-programma BINNENLAND Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangt het Comité van zes Flinke werkobjecten voor Nederlandsche werven. Onderzoek toestanden op Landbouwcrisisbureaux; Een enquette over de voorgenomen reis- belasting. De onbewaakte overwegen 1 1 - Historie der vlaggen. GEMENGD NIEUWSJ fr Zandzuiger in de Scheveningsche naven gezonken. Men zal zich aan „De teui" i iet meer ergeren, j Vechtpartij in donker j Amsterdam. Onder een Montagewagen Dijkbreuk. Storm en overstroomingen in Gn^kenland. E^n d amant te koop. Een moord te Rio de Janelro Vergiftiging op groote schaal. Groote overstroomingen in Texas. Koude in het Noorden van Italië Een vulkanische uitbarsting op de Tonga-eilanden Gif en galg. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. HHLDERSCHE COURANT VAtë iTÖNPRROAG 12 DECEMBER 1935- Besprekingen over de loonsverlaging. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezer dagen het Comité van Zes ge vormd uit de Christelijke, Roomsch-Katho- lieke en Moderne Algemeene Bonden van Ambtenaren en Werklieden in Overheids dienst, ten Departemente ontvangen en in de gelegenheid gesteld, met den Minister de be zwaren van het comité tegen de bekende ministerieele circulaire van 7 November aan de gemeenten, te bespreken. Het onderhoud, dat zeer geruimen tijd duurde, had vooral betrekking op oe punten 2 en 3 van de circulaire, waarbij de minister de werkelijk betaalde loonen in het particu liere bedrijf in de plaats stelde van de bij collectief contract geregelde loonen, alsmede punt 11, waarin wordt vastgesteld, dat, wan neer het plaatselijk loonpeil hooger ligt dan dat van het Rijkspersoneel, dit laatste peil als grondslag door de gemeentebesturen moet worden aanvaard. De delegatie betoogde, dat het aanvaarden van het werkelijk betaalde loon van het par ticulier bedrijf als grondslag voor de vaststel ling van de rijksloonen, principieel onjuist moet worden geacht en bovendien moreel en ethisch niet te aanvaarden is. Als resultaat van de bespreking is te ver melden, dat de minister heeft toegezegd, na dere overweging van de beteekenis van punt 11 (de rijksloonen als grondslag). Tankschepen van 9000 en 12000 ton Tankschepen van 900 en 12000 ten. Een Nederlandsche onderneming, die daar aan vooralsnog geen nadere bekendheid wenscht te geven heeft opdrachten verstrekt voor den bouw van eenige motortankschepen. Een daarvan, die 9000 ton zal meten, wordt gebouwd bij Van der Giessen en Zn.'s Scheeps werk te Krimpen aan den IJssel. Ook Wilton Fijenoord en de Rotterdamsche Droogdok Mij. komen voor een opdracht in aanmerking. Het staat intusschen vast, dat het hier geldt een opdracht voor de transport-onder nemingen van de Kon. Mij. tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned. Indië. Het Alg. Hbl. hoorde van andere zijden verluiden, dat er, in het geheel niet drie maar vier opdrachten zoudeh worden verstrekt, en wel twee voor schepen van 9000 ton, en twee voor schepen 12.000 ton, Van bevoegde zijde wenscht men echter geen nadere mededee- lingen te doen omtrent den juisten omvang van de. opdrachten. Nader wordt vernomen, dat de Ned. Scheepsbouw Maatschappij een "der schepen van 12.000 ton zal bouwen. De motor-installatie van alle schepen, be ha.ve voor het tankschip, dat bij Wilton- Fijenoord gebouwd wordt, zullen geleverd worden door Werkspoor te Amsterdam. De firma Wilton bouwt de motoren voor haar eigen schip. Het rapport-Schepel Is reeds inge diend. Ter zake het onderzoek naar: de toestanden en verhoudingen op het Landbouwcrisis bureau, welks feitelijke leider met ziektever lof is, terwijl vier juristen eenigen tijd ge leden hun dienstverband op staanden voet op zegden, verneemt het Alg. Hbl., dat de door minister Deckers benoemde rapporteur mr. Schepel, zijn werkzaamheden heeft beëindigd en in de laatste dagen van November zijn rapport aan den minister heeft uitgebracht. VEEVOEDERPRIJZEN. Gelet op de Ministerieele Beschikking van den 30sten Augustus 1935, No. 11896, deelt de Stichting Nederlandsche Meelcentrale mede, dat, behalve het sub I van bedoelde beschikking genoemde bedrag ad 0.50 per 100 k.g. veevoeder, de prijsverschillen bij in voer van tot veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten als vo'gt zijn vastgesteld: Inklaring van 9 Dec. '35 af t/m 30 April 1936: voor lijnkoeken 0.80 voor- sayaschroot 0.20 voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers 0.80 voor cocoskoeken 0.40 voor Ned. Oost-Indische cocos koeken vcor tot andere soorten vee voeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten 0.55 voor sesamkoeken „'0.45 ndien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te legen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daaiover met de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. 1 'V l' I i r Wat „Insiders" er van denken. J - „Ons Nederland", het officieel orgaan der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer, pu bliceert in het December-nummer een en quête over de voorgenomen reisbelasting, waarbij verschillende prominente figuren uit de toeristenwereld aan het woord komen. Zoo is de heer P f e i f f e r, secr. van „Ho- re^if", van meening, dat de reisbelasting een belemmerenden invloed kan hebben op het reizen naar het buitenland en het verkeer binnenslands zal bevorderen, waarbij niet a.leen de belahgen dezer kringen,maar ook in ruime mate die van de middenstandsbe- drijven zullen zijn gediend. Ir. H. J. Buwalda, secr. der V.V V. G.oaingen, geeft zijn sympathie aan het In stellen van een reisbelasting. Hij wil zeifs nog verder gaan en niet alleen plezier-, doch ook zakenreizen onder deze heffing laten vallen. De heer Buwalda hoopt, dat de ie- gceiing van de gelden, die deze belasting zal opbrengen, ook een deel beschikbaar zal s.ellen voor het vreemdelingenverkeer. In dien deze bron rijkeiuk zul vloeien hei geen de heer Buwalda stellig gelooft dar. kan met de opbrengst wellicht het totaal der lasten van-Horecaf wat worden verminderd, terwijl de regeering meer aandacht aan het vraagstuk van het vreemdelingenverkeer zou kunnen wijden, door wat royaler subsidies aan de A. N. V. V. te geven. De heer v. Riel, bestuurslid der V.V.V. Rotterdam beschouwd deze belasting als een noodzakelijk kwaad, en is van meening dat alle reizen gerekend moeten worden tusscher. 15 Mei en 15 September. 15 December en 1 Maart. Voor repressaillemaatregelen is de heer v. Riel niet bang, tenzij Nederland zou devalueeren. Hij acht echter de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de zoojuist verkregen voor Nederland zoo gunstige régeling met Duitschland ongedaan verklaard zou kunnen worden. Waar echter het reizen in het buitenland den Nederlander In het bloed zit, en het internationaal reizen de laatste tien jaar ontzaglijk verdemócratiseerd is, b.ijft 't z.i. een open vraag, of de reisbelasting wel voldoende aan het doel zal beantwoorden. De heer IJ. Baan, secr., der V.V.V. Amersfoort, verwacht daarentegen wèl repraisailles. De reisbelasting op zichzelf acht hij geen slecht gekozen belasting, hij rangschikt deze onder de zgn. „luxe"-belastingen, welke hij niet on redelijk vindt. De heer v. d. P ij p e r k a m p, secr. der V.V.V. Sneek, acht de heffing van een reisbelasting als middel om verbetering in het Ned. hotelbedrijf te brengen, onge schikt. Dhr. v. d. Pjjpekamp stelt verdeeling in groepen voor, naar gelang men dagen weg blijft, te verrekenen door het plakken van zegels, die aan de douanekantoren verkrijg baar moeten zijn, indien men langer wegblijft. Represaillemaatregelen moeten z.i. op den koop toe genomen worden. De heer Joh. Wesselink uit Oosterbeek is het met den heer van Riel eens; reisbelas ting is z.i. een noodzakelijk kwaad, een ver dedigingsplan, dat dikwijls uitschrajnpt en den hanteerder in meer of mindere mate zeif wondt. Hij acht bizondere maatregelen voor grensverkeer, familiebezoek e.d. gewenscht. De heer L a m s v e 11, secr. der Arnhemticne V.V.V., houdt vooral rekening met het grens verkeer; ook hij ziet in de reisbelasting een soort „luxe"-belasting. De heer J. L. de Boer, secr. der V.V.V. Vierhouten, legt er den nadruk op, dat de vruchten eener reisbelasting vooral door ho tel- en pensionhouders dienen te worden ge plukt. Kort en bondig is het oordeel van den heer A. E. Bombeke, secr. der V. V. V. Bussum. „Reisbelasting is o.i. verkeerd; men krijgt natuurlijk represailemaatregelen, zoo als Frankrijk reeds kortgeleden in principe heeft gedaan. Als er belasting op reizen zou komen lijkt ons het beste de kosten voor een pas nog weer te verhoogen; idem bewijs van Nederlanderschap. Kosten worden hierdoor niet grooter, terwijl gevreesd wordt,, dat op andere wijze een groot deel van de opbrengst zal worden „veradministreerd", wat de kosten noodwendig doet opvoeren. De heer T i e t e r uit Gouda is van meening, dat men bij het heffen van een reisbelasting geen buiten- van binnenlandsche reizen mag onderscheiden, en zoo blijken de verschillen de inzenders nog van elkaar te verschillen. De redactie van Ons Nederland besluit mét de gevolgtrekking: „Een aanvaardbare belasting, "Waarvan echter de technische uitvoering vele moeilijkheden vertoont." De K. N. A. C. schrijft ons: Ongeveer een maand geleden richtte de K.N.A.C. een adres aan den Minister van Waterstaat met het verzoek om proeven te willen laten nemen met automatische licht signalen bij onbewaakte overwegen. In af wachting van den uitslag dezer proefnemin gen verwees de K.N.A.C. o.a. ook naar het waarschuwingssysteem dat in Duitschland is ingevoerd. Zoowel aan de linker- als aan de rechter zijde van den weg worden drie waarschu wingsborden geplaatst met een afstand van resp. 240, 160 en 80 meter van den overweg. Het eerste stel bakens dat men ontmoet is uitgevoerd in den vorm van het internatio naal vastgestelde sein bij spoorwegovergan gen, d.w.z. het driehoeksbord met rooden rand en hekwerk of locomotieffiguur. Daaronder heeft men een verticale witte plank bevestigd van 1 meter hoogte en 30 cm breedte waarop drie schuine strepen van rood weerkaatsend glas zijn aangebracht. De bakens die op 160 m en 80 m van den overweg zijri geplaatst, bestaan uitsluitend uit den vertiéalen plank met resp. twee en één streep van röod weerkaatsend glas. Bovendien heeft men in Duitschland het plan opgevat om bij alle onbewaakteover wegen de z.g. waarschuwingslichten aap te brengen, welke dicht bij den overweg en rechts van den weg op een twee meter hoo- gen paal zullen worden geplaatst. Wanneer de overweg vrij is, straalt de baken een wit flikkerlicht uit, terwijl wanneer een trein na dert een rood en versneld flikkerlicht wordt uitgezonden. Deze signalen schenen een zoodanige vol maaktheid te hebben bereikt, dat een storing practisch onmogelijk is. Zou er echter niet temin een hapering optreden, dan wordt de weggebruiker gewaarschuwd door het feit, dat het instrument geen licht uitzendt, zoo dat in dit geval groote voorzichtigheid is ge boden. Reuter meldt uit Auckland: Een Nederlandsche vlag, die de Nieuw- Zeelandsche vlieger Ohara in October j.1. tijdeus zijn solo-vlucht van Australië naar Nieuw-Zeeland, over de Tasman-Zee heeft meegevoerd, zal aan Koningin Wilhelmina worden overhandigd. De vlag zal door H. M. geplaatst worden naast een andere vlag, die de Tasman-Zee 300 jaar geleden aanschouwde, toen zij ge voerd werd door Abel Tasman op zijn ont dekkingsreis raar Tasmanië in 1625, weike vlag thans een kostbaar bezit van de Ko ningin der Nederlanden vormt. Ohara woonde vele jaren op Java en de vlag is hem voor zijn vlucht overhandigd door een aantal Nederlandsche bewonderaars. I Binnenland Maandagavond omstreeks tien uur is een zanuzu.ger, weike te Scheveningen is gestatiomieerd in ue Scncvemngsche buitenhaven, vlak /oor den ingang ge zonken, ten gevo.ge waarvan het scheep vaartverkeer versperd is. Tijdens het baggeren is een buis gebroken, en ueze is toen in een van de zijwanden ge drongen. Het vaartuig maakte zooveel water, dat het grootendeels zonk. Het achterste ge deelte is geheel onder water, het voorste stuk steekt nog boven den waterspiegel uit. De zandzuiger ligt over de volle breedte van den ingang vrijwel tusschen de havenhoof den, zoodat enkele motorloggers niet konden binnenloopen. Hun vangst is toen te IJmuir den aan de markt gebracht. Belanghebbenden hebben aan L. Smit 4 Co.'s Intern. Sleepbedryü het bergen van hef schip opgedragen. Deze werkzaamheden zuU len in combinatie riiet de N.V. W. H. van der Tak's Bergingsbedrijf worden uitgevoerd. De directie van de Amsterdamsche Too- neelvereeniging heeft een schrijven gezonf den aan 'den burgemeester van Amsterdam; waarin zy mededeelt, dat zij de oorspronke-r lijk geprojecteerde openbare uitvoeringen vart het stuk niet zal laten doorgaan. De tooneelf directie handhaaft haar opvatting dat het stuk een christelijk-pacifistische strekking heeft, doch acht verdere openbare opvoering doelloos alleen reeds wegens den ontketenden politieken strijd. Maandagnacht heeft een dronkemansvecht partij op de eerste verdieping van perceel O.Z. Voorburgwal 25 te Amsterdam, geleid tot een zware kwetsuur van een der vech tersbazen. Hoe de ruzie precies begonnen is, vermeldt het verhaal niet, want allen, die erbij be-i trokken waren, sliepen gisteren nog hun roes uit. De betrokkenen waren vijf mannen en; een vrouw en bij de worsteling in de kamer; van het reeds genoemde huis, kreeg de man van deze vrouw een messteek in de buik. Buren en agenten, die op het tumult kwa men toeloopen, vervoerden het slachtofferj naar het Binnengasthuis, waar de toege-i brachte wond van zeer gevaarlijken aard. bleek te zijn. Van de vechtersbazen werden drie ter ont nuchtering naar het politiebureau in de War moesstraat overgebracht en twee van dezej' mannen zijn in arrest gehouden, omdat zij,; o.a, volgens mededeelingen van de vrouw, de aanvallers van het slachtoffers zouden zijn geweest. Een van hen zou dan den mes steek hebben toegebracht. De politie heeft het mes achter een spiegel teruggevonden en er wordt nu nagegaan hoe het drama zich precies heeft afgespeeld en wie de hoofd schuldigen in deze zaak -in donker Amster-: dam is geweest. grondgebied weer op den Dinkel wordt ge bracht. Dinkelwatei mag echter, ingevolge de met Duitschland gesloten overeenkomst, niet door het kanaal worden afgevoerd. Daar hier aan kwaadaardigheid wordt ge dacht is de zaak in handen der politie gesteld. Vrouw zwaar gewond. In de De Lairessestraat nabij het Valerius- plein is Maandagnamiddag een vrouw die op een rijwiel reed door een montagewagen van de tram aangereden. Zij kwam te vallen en kreeg een wiel over het lichaam. Met een hersenschudding, een hoofdwond en met in wendige kneuzingen is zij in een der gast huizen opgenomen, waar zij aan de gevolgen overleden is. Buitenland. Kwaadwilligheid in het spel? i De dijk langs het nieuwe Dinkeikanaal 's bij Denekajnp over een lengte van ongeveer 20 meter doorgebroken. Het overstroominga- water stond voordien tot een hoogte van bijna 1 meter tegen de buitenzijde van den nieuwen kanaaldijk op. Na de doorbraak stortte het zich met een verval van wei 2 meter in het kanaal. Naar men weet is dit gegraven voor den afvoer van het water van de Hollandsche Graven en de Gele Beek. waarna dit verder benedenwaarts op Duitscb Tal van spoorwegverbindingen verbroken Niet alleen de Peloponesus, geheel Grie kenland wordt door zware stormen en over- stroomingen geteisterd, welke ernstige schade aanrichten. Te Itea hij Delphi werden 130 huizen beschadigd. Te Angada in Thessalië, werden de bewoners door een plotseling op- komenden vloed verrast, zoodat zij in de boomen moesten vluchten. Men vreest dat hier ook menschenlevens te betreuren zijn. De Simplonexpres moest by Thebe terug- K'ee'ren, omdat een grondverschuiving bij Brallo de lijn verspèrd had. Een aardmassa yan 1500 kub. M. bedekte de lijn. Op de lijn Senvs-Sidirokastro-Athene is èen brug ter lengte van 20 M. weggeslagen. De spoorweg verbinding' Athéne-Salöniki is verbroken. Daar ook bij Itrivol in Zuid-Servië een brug vernield is, zullen de spoorwegverbindingen met verder Europa wel eenige dagen gestoord blijven. 'De Jonker-diamant, de grootste ongeslepen diamant tér wereld, wordt in verschillende Amerikaansche steden ten toon gesteld en te koop aangeboden..Deze diamant werd onlangs door eén juwelier van de Fifth Avenue in New York in Engeland gekocht voor 1% mil- lioen dollar. In ongeslepen vorm weegt hij 726 karaats. Tot dusver is geen kooper verschenen, het hoogste bod is tot dusver gekomen van een Europeeschen diamanthandelaar n.1. 200.000 pond sterling, terwijl de koopprijs, betaald döor den New Yorkschen juwelier, gelijk te stellen is met 300.000 pond sterling. De eigenaar laat dezen thans een rondreis •maken in de hoop, -dat iemand met smaak voor een aardig Kerstgeschenk hem zal koo- pen. De Jonker-diamant is ongeveer zoo groot als een kippenei en werd gevonden in Januari 1934 door een armen boer in Zuid-Afrika, naar wien de steen is genoemd. Indien nie mand een bod doet, zal de huidige eigenaar hem in deelen laten klooven en zelf een deel van ongeveer 100 karaat bewaren en dat blij ven .noemen „de Jonker-diamant". s\ Het slachtoffer een Italiaanse!» officier. Luitenant Ugo Barbiani, de secretaris van kolonel Ulisse Longo, de luchtvaart-attaché van de Italiaansche ambassade, is in zijn wo ning gevonden, vermoord met een aantal dolksteken. Ruim 500 personen zijn te Buenos Aires ziek geworden na het gebruik van consump- tie-ijs. VRIJDAG 13 DECEMBER 1035. i t- i Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziek. 2.303.00 en 3.15 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert m.m.v. solisten. 5.00 Lezing. 5.20 Orkestconcert en causerie. 7.00 Berichten, causerie en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Gevar. Concert. 9.00 Gramofoonplaten. 9.20 Symphonieconcert. 10.05 Hobo-recital. 10.20 Vervolg concert. (Om 10.30 Berichten). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 j VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.35 Trio-concert. 11.00 Declamatie. 11.20 Trioconcert. i 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Orgel en zang. I.15 Lyra-trio. 2.00 Omroeporkest (Om 2.50 Boekbespreking) 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gevar. concert, 7.00 Lezing en gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.00 Toespraak. 8.05 Lezing. 8.30 Viool en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Tooneelpraatje en declamatie. 10.45 Berichten. II.0012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 14 DECEMBER 1935. i. Hilversum I, 1875 m. 1 KRO-uitzending. 8.00915 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. '12.30 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2,00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3,00 Kinderuur. 4.ÓO Gramofoonplaten en Schlagermuziek. 5.30 Esperanto. 5,45 KRO-Boys. 6.20 Lezingen en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. Reportage. 8.20 Radio-Sportrevue. ;9.15 Voordracht 9.3Ö Gramofoonplaten. 9.40 Orkestconcert. 1,0.30 Berichten. 102512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. i-'.v VARA-uitzending. 10 .00 VPRO. 7.00 VRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 1015 Orgelspel en Gramofoonplaten. 12.00 Trioconcert. 12.45 Gramofoonplaten. 1.00-1.45 Trioconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2tS0 De Troubadours. 2.45 Bijenpraatje. 3.05 Vervolg concert en gramofoonplaten. fe.00 Lezing. 5.15 Soli'stenconcert. 6.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Vervolg van 5.15. 7.00 VRO. 8.00 Berichten. 8.15 „Die Fledermaus", operette van Joh. Strauss. 9.45 Berichten. Toespraak. 10.00 Vervolg operette. 10.3012.00 Gramofoonplaten, Tengevolge van de hevige wolkbreuken van de laatste dagen ontstond te Houston m Texas een groote overstrooming, waardoor reusachtige gebieden onder water kwamen te staan. Te Houston zelf staan de meeste woon wijken en de voornaamste winkelwijk onder water. Tot nog toe zijn drie menschen tenge volge van de overstrooming om het leven ge komen en acht personen worden vermist, zoodat men vreest, dat ook zij verdronken zijn. De schade wordt op meer dan een mil- lioen dollar geschat. Sneeuw te Milaan. Naar Reuter uit Milaan meldt wordt de koude in Noord-Italië feller. In het lcrivia- dal staat de thermometer 8 tot 10 gr. F. on der nul, in Lombardije en Piemonte 5 tot 6 gr. onder nul. Te Milaan sneeuwt het sinds vannacht en de sneeuw ligt reeds eenige cm hoog, zoodat druk geruimd moet worden. DE ONTPLOFFING IN DE CANADEESCHE MIJN. Zestien dooden geëischt. De ontploffing in de mijn te Lethbridge bij Coalhurst in den Canadeeschen staat Alberta heeft 16 dooden geëischt. Alle lijken zijn ge borgen. Uit Wellington (Nieuw-Zeeland) wordt ge meld, dat op de Tonga-eilanden iü den Stillen Oceaan een vulkanische uitbarsting heeft plaats géhad. Een lavastroom van 3MJ km lengte vloeit naar zee. Voor zoover bekend is. zijn ér geen menschenlevens te betreuren. Voor de eerste maal sedert de invoering van de nieuwe terechtstellingwet in Estland, is in Reval een man opgehangen, omdat hij zich zelf er niet toe kon brengen den gif beker te ledigen. Hij was wegens moord op zijn moeder ter dood veroordeeld en overeenkomstig de nieuwe wet verkoos hij den giftbeker boven het touw. Toen de tijdsruimte van vijf minu ten was verstreken en hij het gift nog niet had gedronken, werd hij opgehangen. Dit is de vierde terechtstelling sedert de keuze in den vorm van ter dood brenging is mogelijk gemaakt. De drie anderen hebben allen den giftbeker gekozen en dezen binnen de vyf minuten geledigd. ZWARE STRAF VOOR VALUTA HANDELAAR. Matteucci, het hoofd van een groote im portfirma van steenkool te Genua, is wegens verboden valutahande.1 tot drie jaren verban ning veroordeeld. Bij een huiszoeking op zijn kantoor vond men drie zakjes goud, wegend 55 kg. en 3 goudstaven yan elk kg. Het goud werd in beslag genomen en Matteucci .veroordeeld tot betaling van een boete tot een bedrag van de waarde van het goud. Meerv. Strafkamer, 10 Dec. Wieringen. Een Wieringer belikesnijder. De 27-jarige arbeider L. K. T. te Wieringen had zich te verantwoorden, betreffend een ernstig mishandeiingsgeval aldaar, beslaande in het feit, dat hij zekere heer Hendr. Hooy- veld op 14 Juni met een mes een snede of steek in den hals had toegebracht, waardoor de halspeezeu werden doorgesneden en krachtige medische hulp noodig was. De wonde had wel niet direct levensgevaar tot gevolg, maar kon toch als zwaar lichamelijk letsel worden aan gemerkt, omdat blijvende invaliditeit niet was uitgesloten. De getroffene, de 50-jarige Hooyveld was op dien datum door zijn zoon Evert gewaar schuwd uit bed te komen, omdat zijn moe der door gemelde T. met een mes zou zijn bedreigd, Ook Hooyveld had'een mes bij zich in zijn borstzak, maar hield de handen in zyn broekzak bij. zijn ontmoeting mot T. Hooy veld trachtte hem af te weren, doch ontving een snede in zyn hals, met het hierboven ge melde gevolg. H. is langen tyd tn het hospitaal te Den Helder behandeld geworden en feitelijk nog niet volkomen nersteld. Volgens zijn waarne ming was de wond toegebracht met een dolk en niet met het kleine mesje, dat op de zit ting als stuk van overtuiging aanwezig was. De bewuste dolk zou in Den Helder ge kocht zyn en het eigendom van den broeder van verdachte. Door den verdachte werd dat alles ontkend Door de gewonde Hooyveld werd Ingesteld eenige vorderingen tegen T., totaal ten be drage van omtrent 100 wegens geneesk. behandeling, enz. Volgens verdachte had Hooyveld hem aan gevallen met een Engelsche sleutel, wat Hooyveld pertinent ontkende. Hij stond steeds op goede voet met verdachte. Vervolgens werden successievelijk nog ge hoord een drietal andere Hooyvelden, dochter, zoon en de vrouw van den aangevallene. De verdachte ontkende en bleef ontkennen. De officier, het geheel daarna reconstruee- rend, kwam tot dt overtuiging dat van zelf verdediging geen sprake was, doch wel was gebleken, dat Hooyveld werd aangevallen en gewond aan hals en duim, die wel stijf zal blijven. Sprekei achtte zwaar lichamelijk let sel bewezen en requireerde 10 maanden gev met eventueel directe gevangenneming. Mr. Belonje. verdediger van verdachte, ver meende dat betreffende het middel, waarmede zou zijn gestoken, geen zekerheid bestond. Voorts achtte pleiter het beroep op noodweer niet uitgesloten en uitte zijn twijfel omtrent de wa .rheidsliefde van de getuigen 6 charge. Zaterdags te voren had verdachte nog den geheelen dag ten huize van de fam. Hooyveld vertoefd en nog bloemetjes gekregen. Ver dediger ontwikkelde nog eenige andere gron den om tot de conclusie te komen, dat het beroep op noodweer door pleiter werd ge steund, zwaar lichamelijk letsel niet vast stond en verzocht mr. Belonje vrijspraak, subsidair een voorw. veroordeeling Volgde re- en dupliek, waarbij d'e debaters ieder hun standpunt bleven hand/vven Een slachtoffer van de IJkwet. De winkelier P. V. te Den Helder, veroor deeld door den kantonrechter aldaar, tot 6 X 2 boete of 6 X 2 uagen, ter zake 'over treding der ijkwet, was bi hooger beroep ge komen. Helaas, zonder succes, aangezien bevesti ging van het vonnis werd gevorderd en even eens verbeurdverklaring der in beslag geno men gewichten. *t Zand. 15 jj autoongeval twee personen verdronken. De middagzitting was grootendeels gewijd aan een hoogst .ernstig auto-ongeluk. Terecht stonden de 22-jarige cnauffeur.J. T. uit Haar lem en de heer G; V* uit Den Helder, aan wie ten, laste was geiegd, dat het aan hun schuld als bestuurders van een auto was te wijten dat op 30 Augustus een auto, tengevolge van een aanrijding in het N.-Hollandsch Kanaal, nabij 't Zand geraakte en dientengevolge 2 inzittenden, een heer en een dame verdron ken. In deze zaak opponeerden 2 verded.gers, Mr. Judell uit Bergen voor V. en mr. Volkers uit Amsterdam voor den Haarlem- schen chauffeur. In deze zaak waren 5 getuigen A charge en 5 décharge gedagvaard. De eerste verdachte, door den fung, presi dent mr. Ledeboer ondervraagd, veik.aarde zooveel mogelijk rechts van den weg te hebben gereden, niettegenstaande werd hij aangere den door een tegenligger; hij verloor op een of andere wijze de macht over het stuur, de wagen geraakte te watgr, met het hierboven vermeld droevige gevolg. De tegenligger, 'n open wagen, door den heer V. gechauffeerd, kwam uit de richting Den Helder; alleen zijn vrouw zat in den wa gen. Hij reed. rechts van den weg, doch door der. schok van de aanrijding kreeg verdachte een hersensschudding en wist hij zich niets meer te herinneren. H# had dadelijk na het ongeval een.iersensschudding en blauwe plek ken aan het been. Verdachte is geruimen tijd in het ziekenhuis e Den Helder verpleegd. Door Luitenant v. u. Hulst, de bekende mi litaire deskundige, was een onderzoek inge steld en werd laarvan aan ae rechtbank ver slag uitgebracht, verduidelijkt door de op de rechtstate aanwezige miniatuur motorrijtui gen, door het rijk voor dit doel ter beschik king gesteld. De deskundige was van meening dat ieder der bestuurders meer rechts had kunnen hou den. Het was den luitenant voorts gebleken, dat de stuurinrichting van den in het Ka naal gestoven auto niet in orde was, zooals hem bij bedoeld stuur werd aangetoond. Ds. Boersma, ook te 't Zand, had nutteloos de kunstmatige ademhaling doen toepassen, doch kon niet vast vernlaren, dat zij door ver drinking om het leven qjn gekomen. De' per sonen zijn plan. 20 minuten onder water ge weest; er waren geen symptonen aanwezig, dat zij tevoren waren gestorven uit andere oorzaak. Rijksveldwachter Overhand, gestationeerd te 't Zand, kwam na 15 minuten op de plek van het onge\ al. Hij was erbij dat de wagen uit het kanaal dooi een kraan werd opgenaaid. Getuige Jan Wv, opsichtei bij waterstaat te Den Helder," reed óp dé fiétf ter hoogte van de óngelukspiaa a. 'Hij hoorde achtei zich eén Claxon-signaal en tóen een - klap. Hy zag een auto, waarmede blijkbaar een ongeval - had plaatsgevonden en bracht eerste hu p aan den heer V, die zich in bewüsteloozen toestand in den auto bevond. Getuige had een séheis- kaartje gemaakt, dat thans aan de rechtbank werd overlegd en door de deskundigen be studeerd. Een tegenligger - had deze getuige niet gezien. Ook werd gehoord de echtgenoote van V., die zich tijdens het ongeiuk naast haar echt genoot in den open wagen bevond. Zij lette niet op het verkeer. Haar man rijdt reeds sinds 1919, op het moment van de aanrijding, zag zij wel een auto op den weg; feitelijk weet ze niet veel over het noodlottige mo ment te verklaren. Hierop werd een aanvang gemaakt met het verhoor der getuigen f. décharge; in de eerste plaats den heer J. consul van den A. W. B., die de situatie heeft opgenomen en een teekening gemaakt heeft, waar iedereen op aanvliegt. Volgt de heer P. A. M., directeur Gem. Reiniging te Den Helder; deze gaf een gun stig attest, omtrent de rijvaardigheid van den heer V. Hij is een bekwaam en voorzichtig ryder. De 62-jarige muziekleeraar B., uit Heem stede had zich met. zijn echtgenoote en het verdronken pleegzoontje bevonden in den wa gen, die in het kanaal was geraakt. De chauf feur, de verdachte T. uit Haarlem, reed zeer kalm, wat hem ook te voren verzocht was. De tegenligger had getuige niet gezien; wat er gebeurd was kan getu.ge niet zeggen, hy weet alleen, dat de wagen in het water reed. Hij had een autouitstapje gemaakt van Heem stede naar Bolsward en kon nog ve; k aren, dat de wagen rechts van den weg had gere den en vermeendt dat de chauffeur geen schuld had. De echtgenoote van deze getuige, mede een ingezetene, zag in de verte een auto aanno- men; deze slingerde heen en weer. Zij dacht dat de bestuurder wat mankeerde en dacht als dat maar góed afloopt, reeds direct daar op werd hun auto van voren geraakt. De verdrohkeri damé was 71 jaar én kon niét meer uit den auto komen, liun pleegkind kon zwemmen. De officier memoreerde de aanrijding, die de rechtbank heeft te behandelen en bracht voorts een woord van dëelneming uit aan beide slachtoffers. Voorts weet de off.cier de schuld van hét ongeluk aan beide bestuur ders, die onder dé meest gunstige omstandig heden hebben geredèn. Er was geen enkel mo tief te vinden, dat wees op eenige noodzaak om anders dan normaal te rijden. Niets belet te hun om niet meer rechts te rijden, dan zij blijkbaar hebben gedaan. De officier vond hün rjjden roekeloos, onvoorzichtig en gevaarlijk. De voorzichtigheid is niet voldoende betracht. Men heeft bout portant op elkaar ingere den. Zoo heeft de chauffeur T, o.a. niets ge daan om den tegenligger te ontwijken. Wat de zwaarte van het misdrijf betreft, aan verdachten is wei de schuld van de aan rijding, maar niet de dood van de inzittenden ten laste gelegd. De officier vermeende met een hooge geldboete te kunnen volstaan en re quireerde tegen verdachte T. 200 boete of CO dagen en verda:hte V. 300 boete of 80 dagen en ontzegging rijbevoegdheid voor den tjjd van 1 jaar voer beide verdachten. Mr. Volkers, opponeerde voor verdachte Hy kon zich niet vereenigen met de vooistc

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2