Begrooting van Onderwijs Sport HELDERSCHE COURANT VAN' DONDERDAG ii DECEMBER 1^35. Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS Motorschip in nood. Brandkast opgevischt. De te Scheveningen gezonken zandzuiger. Smokkelaars aangehouden Door een auto overreden en gedood. Wat voor weer vandaag? Opzienbarende arrestatie in Duitschland. De ontploffing in de Canadeesche mijn. De storm op de Noordzee. Abnormale temperatureu in de Sowjet-Unie. Gaat Japan reeds bakzeil halen Wat Frankrijk eischt aan duikbooten. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. Onderzoek naar Belgische vliegtuigramp Noodlanding. Nog een vliegongeluk. Een doode. Gemeenteraad i Hulde Burgery. Tijdens de raadsbyeenkomst hadden de schoolkinderen van geheel het eiland een plaats gekregen op de Groeneplaats; ook de verschillende medewerkende vereenigingen sloten zich daarby aan. Vooral jammer was het, dat nu geen vroolfjk zonnetje het Markt plein overgoot; hoe mooi zou 't fleurig too- neeltje, al die kinderen met hun vlaggetjes, zijn uitgekomen. De koude was nu zelfs oor zaak, dat de dames en heeren van de Gym- nastiekver. genoodzaakt waren over hun mooie oostumes een mantel of jas aan te trekken. Het Marktplein werd langzamerhand vol. Aanwezig waren de fanfarecorpsen van Den Burg. Oosterend en Den Hoorn. De Zang- vereen. Gem. Koor, Den Burg, Chr. Gem. Koor, Oosterend, Herv. Kerkkoor, Den Burg, R.-K. Mannenkoor en de Gymn.-ver. „Texel", terwijl ook de ruiterstoet stond opgesteld nabij Hotel „Texel". Geen wonder, dat, toen de heer Kamp zich naar Hotel „De Linde boom" begaf, het Marktplein te klein was om al de belangstellenden te bevatten. Een hartelpke ovatie werd nu de familie Kamp gebracht," die haar toppunt bereikte, toen het echtpaar op het balkon van „De Lindeboom' verscheen en aan Mevr. Kamp door een doch tertje van den heer Prins (Voorz. van het Huid.-Comité), bloemen werden overhandigd. Onder leiding van den heer Dol en begeleid door „Texels Fanfare", zong de schooljeugd haar welkomstlied: Texel, laat uw feestlied schallen. Heft verheugd een welkom aan; Onzen nieuwen burgemeester Mogen wij begroeten gaan. 't Welkom juicht de oever langs: Burgemeester, welkom thans. Welkom op dit heerlijk plekje, Schoon van eenvoud, rust en vree; Waar in groenende landouwen Graast het bont en wollig vee; Waar de vogel vroolijk zingt, En de zicht der maaiers klinkt. Word' U menig jaar geschonken Om met onvermoeide hand Onz' gemeente te besturen; Texel, deel van Nederland, En zij uw geheele hart Ook verpand aan het groenzwart, Moog' uw taak soms moeiiyk wezen, Wordf er veel van U verwacht. Burgemeester, wy vertrouwen Op uw energie en kracht. En bij tegenspoed of ramp: Burgemeester Kamp hou kampt Moge zoo ons eiland bloeien, Naar een bet're toekomst gaan. Laten raad en volk de handen Krachtig in elkander slaan; Slechts wat eendracht brengt tot stand Is tegen den vloed bestand. Vervolgens voerde de Zangvereeniging van Oosterend, onder leiding van den heer Bremer, een twe tal zangnummers uit, gevolgd door een Welkomstlied, een Texelsch lied en nog een zangnummertje, uitgevoerd door alle korén van Den Burg, onder leiding van den heer Tj. Dito uit Den Helder. Hierna voerde de héér Lap 't woord als Eer.e-Voorz. van het Huldig'ngs- Comité. Het is voor my een groote eer en genoe gen om reeds zoo kort na uwe installatie tot burgemeester van ons eiland het woord tot U te mogen richten namens het Comité, dat zich gevormd heeft, om U hier té' Verwel komen. Spontaan verklaarden de verschillende ver eenigingen, die U hier voor U ziet opgesteld, zich bereid, om hieraan mede te werken en het spyt ons slechts, dat de weersomstandig heden niet zoo gunstig zijn, als we dat gaarne gewenscht hadden. Het spreekt van zelf, dat toen burge meester Oort in Juli zyn ontslag als burge meester vroeg, wij Texelaars ons hebben verdiept in de vraag: wie zal zijn opvolger worden Al heel spoedig werden enkele namen ge noemd en deden geruchten de ronde, die echter later op geen goede gronden bleken te berusten. We werden in ons wachten wel op een zware proef gesteld, daar zelfs, toen de heer Oort onze gemeente reeds had verlaten, we steeds nog maar met belangstelling grepen naar de nieuwsbladen, om te zien of er nog geen burgemeester voor Texel benoemd was. Wel is waar, werden de belangen der ge meente op onberispelyke wijze door den loco burgemeester behartigd, doch Texel zag met stijgende belangstelling uit naar den man, die hier de komende jaren het roer in handen zou hemen. Want, burgemeester, het zal U niet ver borgen gebleven zijn, dat Texel ook een zwaren stryd heeft te voeren tegen de economische elementen, die onze bronnen van inkomsten uit veeteelt en zulvelbedryf als mede bloembollenteelt e.d. met ondergang bedreigen. Van den kapitein van ons schip zal dus gevorderd worden, dat hy met tact en door zicht die maatregelen weet te nemen, die een veilige vaart waarborgen. Waar dergelijke eischen aan de bekwaam heid van onzen burgemeester gesteld worden, zal het voor U begrypelijk zijn, dat we eenigszins verrast Waren, toen we by uw be noeming vernamen, dat ge nog zoo jong waart en we ons de vraag stelden of ge de right man in the right place zoudt zijn. Het scheppende en baanbrekend werk in den Wieringermeer, waaraan ge hebt deel genomen, geeft ons reden te verwachten, dat ge veel van uw aldaar opgedane kennis zult kunnen aanwenden in dienst vari onze ge meente, waarin ongetwyfeld nog veel schep- pend werk is te verrichten en waarby wy hopen, dat juist in uw jeugd uw groote kracht zal liggen. In de verwachting, dat u er naar wilt streven een goede burgemeester voor ons te wijlen zijn, treden wij U met het volste ver trouwen tegemoet en heeten U harteiyk wel- kbrii irt ons midden. Wij wenschen toe, dat ge in het burge meestersambt bevrediging voor U zelf zult vinden en dat het U gegeven mag zyn nog lange jaren aan het hoofd dezer gemeente te staan, sterk door uwen Vasten wil om voor Texel iets te zijn, geschraagd door uwe vrouw, die U tot grooten steun moge zijn. Mevrouw Kamp! Op de schouders van uwen nian rust thans een zwarö en verantwoorde lijke taak. Wij hopen, dat zóo er oogenblik- h'-n komen, dat de last te zwaar wordt, gy ^«£ien in staat 21,11 ZU". een deel daarvan op TT te nemen, hetgeen ook moge strekken tot heil van ons eiland. Burgemeester Kamp nam daarna het woord. Spreker richtte zich eerst tot de kinderen en informeerde belangstelling of ze geen koude voeten hadden gekregen; waarop de jeugd een bevestigend antwoord niet schuldig bleef. Ik heb thans geen gelegenheid nader met jullie kennis te maken, vervo gde mr. Kamp, doch spoedig kom ik de scholen bezoeken en waarschijniyk volgt dan een tractatie. Daama dankte spr. voor den zang; ook de dichter van het Welkomstlied ontving zyn dank, waarop het publiek reageerde door den heer H. Fenyn op de schouders te ver heffen. Ook de vereenigingen, die hem zoo hartelijk tegemoet waren getreden, kregen een beurt. De burgem. sprak er vooral zyn voldoening over uit, dat de directeuren van Den Helder waren overgekomen. Mr. Kamp richtte zich ook tot den heer Lap. Sprak eenige woorden van dank voor diens harte- lyke rede en zei o.a.: „Als ik moeilijkheden mag ondervinden met het besturen van dit schip, zal ik myn licht komen opsteken bij myn a.s. buurman, een oud kapitein. Men heeft U, zooals ge zegt, op jonge leeftijd reeds „De Ouwe" genoemd, zoo oud vinden wy U nog niet." Spr. gaf verder nog zijn genoegen te kennen, dat zyn entrée in den winter plaats had, omdat hier in den zomer zoovelen niet-Texelaars vertoeven en men nu bijna uitsluitend onder Texelaars is. Ook dank werd gebracht aan de directie van T.E.S.O., die het gezelschap in de gelegen heid had gesteld naar hier te komen. Nog défileerden al de vereenigingen en de schoolkinderen voor Hotel „De Lindeboom. waarna een rondgang gemaakt werd door den burgemeester. Op het raadhuis werd intus- schen een receptie gehouden, waarop zeer velen met het nieuw benoemde hoofd der gemeente kwamen kennis maken. De lunch werd gebruikt in „De Linde boom", waaraan ook het dagelijks bestuur en de raadsleden aanzaten. Aanvanke'ijk zou een extra boot het gezelschap weder naar Den Helder vervoeren; dit bleek evenwel n'et noodig, omdat door den lagen waterstand de middagboot eerst om vijf uur kon Vér- trekken. S.-D. HANDHAVEN VOORSTEL ACHTSTE LEERJAAR. In de gistermiddag voortgezette vergade ring van de Tweede Kamer zijn aan de orde gesteld de algemeene beraadslagingen over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1936, en over het wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven voor het onderwys. De heer Suring (R.K.) bespreekt het schorsen en vernietigen volgens artikel 185 der Gemeentewet van besluiten van. gemeen- teraden betreffende verleening van, mede werking aan oprichting van bi]zonder,.schojen. Spieker bqrpept zich pp wat,,de .fpeuijn^Iige desbetreffende minister in. 1928 ..yefkl^rd- heeft by de interpellatie-JSetela.ar pvep de kwestie van Óotmarsnm, n.1. dat,, a,ls hooger beroep wordt toegestaan, spontane vernieti ging uitgesloten is. Tot voor korten tijd was dit vaste praktijk,Maar het kabinet-Colyn heeft deze practyk omgebogen. Dit is hoogst ongewenscht. Beter lager- en vakonderwys. De heer K. ter Laan (S.D.) zegt, dat in dezen tijd het lager en het vakonderwijs beter moeten worden, al moet het geld kosten. Wy handhaven nu ons voorstel inzake een achtste leerjaar, en zullen met spoed aan de Memorie van Antwoord gaan wer ken. Het landbouwverlof verdwyne. Verplicht worde de gelegenheid tot schoolkindervoeding en kleeding. De nyverheindsseholen moeten een drie jarigen cursus hebben,. De ziekteregeling van de onderwijzers ,zy niet langer ongunstiger dan die van de amb tenaren. Onderwijzers krygen nu ten onrechte slechts een half jaar salaris doorbetaald, amb tenaren een jaar. Bezninigingsontwerp uitgehold? De heer Til anus (C.H.) is er niet zeker van, dat ook deze begrooting niet te optimis tisch is geraamd. De stijging met2% millioen kan wel eens blijken aan den lagen kant te zyn geweest. Spreker ziet niet voorbij, dat er steeds een naruuriyk accres van uitgaven is. Wat het bezuinigingsontwerp betreft, vraagt spreker, of men het uitgehold mag noemen. Werkt de distributieve gerechtigheid wel goed vraagt spr. Men heeft reeds kunnen lezen „Liever allemaal wat minder, dan een aantal onzer broodeloos". Aan salarissen zijn uitgetrokken 34.8 millioen by het openbaar lager onderwys, en 56 mill. by het bijzonder lager onderwys. Beter is een algemeene rege ling met allerlei variaties, waarbij bijv. onder wijzeressen in de eerste en tweede klassen lager worden bezoldigd dan andere onderwijs krachten, gehuwden hooger dan ongehuwden, enz. Wat het 'werkprogram der regeering be treft, gedurende twee jaar zijn wy in stille afwachting. Voor zijn persoon zal spreker niet zeggen: in biyde verwachting. (Vrooliik- heid!). De minister wil de wetsontwerpen tot rege ling van het voorbereidend, hooger en middel baar onderwys, en dat tot wijziging en aan vulling der Hooger-onderwijswet nog afhan delen met de Kamer. Zou hy hiertoe nog tyd hebben I>e spelling. Gaat het aan, dat de ambtenaren van het ryksschooltoezicht een andere spelling gebrui ken dan de regeering zelve? Volgens de regeering mogen de inspec teurs van het Rijksschooltoezicht dit doen. Sommigen zullen nu de schoolmeestersspel- l'"g gebruiken, anderen de regeeringsspel- ling. Elegant is dit niet Alle ambtenaren moeten de regeeringsspelling gebruiken. Spreker pleit niet voor een imperatief voor schrift van de spelling-De Vries en Te Win kel, maar wil wel een opschorting van de indicte verplichting om de speUing-1934 te gebruiken, daar uit een onderzoek van eenige spelregels, als de regeering wil laten instellen, de noodzakelijkheid van wijziging zou kunnen voortvloeien. De regeering is ondoordacht te werk gegaan. De quaestie van de dubbele „o" Interes seert spreker minder dan die der dubbele „e", al levert ook de oplossing betreffende de dub bele „o" wel eens moeilijkheden op. Voorts kan de „s" in plaats van de „sch" spr. weinig bekoren. De commissie van onder zoek van spelregels worde veelzydig samen? gesteld en aangevuld met eenige personen^ met een diep gevoel voor onze cultuur. De heer Coops (lib.) merkt op, dat dé Troonrede grootsche wetten beloofde, maar dat er niets van belang tot stand komt De Memorie van Antwoord is zoo negatief moge- iyk. De nieuwe minister staat niet zonder meer op het standpunt des heeren Marchant. De minister acht de quaestie van den derden naamval, de wegneming van de „n", en de verwaarloozing der geslachten zaken, die de kern en het hart der taal raken. De vyfde en de zesde spellingregel, die vol gens den minister zelf de kern en ziel der taal raken, moeten buiten werking worden gesteld. De heer M o 11 e r (r.k.) acht volkomen juist, dat de regeering zich niet rechtstreeks wil be moeien met de paedagogie, want daarbij zijn vragen van levensbeschouwing betrokken. De minister begeeft zich op glad ys, maar wie dit doet loopt gevaar, op een ander steun punt terecht te komen, dan hij eigenlyk be doelt (hilariteit). De heer Coops kwam op voor de oude spelling. Maar hij sprak van „de dwa lingen der Marchantsche wegen". Is dit Nederlandsch Het is Hoogduitsch! (Vroolijkheid). Trouwens, de minister zelf schrijft in de Memorie van Antwoord herhaal delijk „meerdere". Dit is Duitsch. Zoo ziet men, dat er nog wel belangrijker dingen zijn. De heer Ketelaar (v. d.) verheugt zich, dat de minister niet een bepaalde paedagogie dwingend wil voorschrijven. Wylen dr. Bos was er groot voorstander van, dat er vrijheid tot afwykingen aan de onderscheidene scholen zou bestaan, al moet er in een school of een -scbolengxoep eenzelfde paedagogie zijn. Verkeerd is,: dat de,.minister het' kweek- schoolontwerp niet wil behandelen. De minister wil wel de wijzigingen van de voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs-wet en van de hooger onderwys-wet behandelen. Over een wijziging van de middelbaar onderwijs-wet werd al voor 1920 gedacht. Het is een lange gang. Spr. vreest, dat de minister er geen tyd meer voor zal hebben. En nu de spelling! v/at overdrijft men toch buitengewoon ir. deze zaak. De kinderen, de onderwijzers en de leeraren zijn eraan gewend. Over een paar jaar is zij ingeburgerd, maar niemand zal dan den heer Coops kwalijk nemen, als deze de spelling De Vries en Te Winkel blijft gebruiken. Het bezuinigingsontwerp moet worden be handeld als een onderdeel der algemeene be- zuinigingswet. De heer Wijnkoop (c.p.) bestrijdt den heer Tilanus, die de toch reeds lage onder wijzerssalarissen nog verder wil verlagen. De regeering geve geld voor huisvesting en onderwijs voor schipperskinderen. De geheele paedagogie, hoe men ze ook zie, berust op sociale grondslagen en alleen op die grondslagen kan zij worden verbeterd. De groei der N.S.B. is te wijten aan het slechte .onderwijs en de, werkloosheid der jeugd. Onderwijs is een levensvraag voor ons volk, maar op dit gebied leven wy in een periode van de ergste afbraak. De rechterzijde heeflj minister Marchant hierbij steeds geholpen; maar dezelfde menschen weigeren, met ee: cent minder voor het byzonder onderwijs g< noegen te nemen. - 9!>U afdoend.functioneert. Het Hoofdbestuur heeft deze afdeeling, volgens den spreker, de gele- genheid ontnomen om een amendement hier over in 'e dienen. Afd. Heemskerk wil alle gezinsleden van Witte Kruis-leden doen deelnemen. Voorz. antwooordt, dat ook bedoeld werd „gezinsleden". Hy vindt verder 1000 te wei nig voor de malariabestryding in Noord-Hol land. Deze kost veel geld en de uitwerking is nihil. Laat elke afdeeling individueel deze plaag bestryden. Afd. Uitgeest wil het nog verder doorvoeren en den cursus openstellen voor niet-leden. Spr. adviseert afd. Andyk het amendement in te trekken, daar deze geste van het Hoofd bestuur een jubileum-gave inhoudt en daarop behoort z. i. geen critiék. Het bestuurslid Dr. Doyer verstrekt eenige details over de malaria-bestryding en laat propagandistische woorden hooren. De heer Kamman zou willen dat iedere af deeling eens 25 beschikbaar stelde voor de malaria-bestryding in Noord-Holland. Dan wordt de dotatie by acclamatie goed gekeurd. Voorz. Dr. Brenkman houdt daarna een uitgebreide feestrede en memoreert het 60- jarig bestaan der vereeniging. Hij verwyst daarby naar het 10 jaar geleden verschenen boekdeel „Een halve eeuw Witte Kruis". Ver der wordt een bijzondere hulde betoogd aan den eere-voorzitter Jhr. Roëll. Ook penning meester Bos viert n.1. zyn tweede lustrum. Binnenland. ;ï0, -• Behouden te Hoek binnengesleept. van Holland „Men moet wennen De heer Sneevliet (r.s.j zegt, dat mei aan de nieuwe spelling rnoet wennen. Hij is helaas zoo oud geworden (geroep: nou, nou! wat geeft het, het te camoufleeren?,.. De minister verlenge den leerplicht. Aan zijn vórige departement heeft hij de jeugd werkloosheid leéren kennen, Nu blijft de jeugd gevaarlijk rondzwerven tusschen school ei) tewerkstelling. De heer We.sterman n.h. zegt, dat er 9 millioen bezuiniging is tot stand gekomen van de 15 millioen, door den vorigen minister voorgespiegeld. Er moeten dus nog 6 millioen worden gevonden. En ook het volgende jaar zal er een normaal accres zijn. Dit ziet er niet bemoedigend uit. Minister spreekt. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen,' de heer Sloteraaker de Bruine, zegt, dat vijf Kamerleden alge meene aanwyzigingen omtrent het bezuini gingsontwerp hebben gegeven. Bij de artike len kan men bijzonderheden bespreken. De heeren Wijnkoop en Sneevliet spraken sma lend over het genot van subsidies, maar die zijn in de'wet vastgelegd en er zijn problemen van vrijheid en gerechtigheid bij betrokken. Hij breekt Zijn rede af, waarna de verga dering om vijf minuten over zes wordt ver daagd tot Donderdagmiddag. DE 78e ALGEMEENE VERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS". Tevens jubileum-viering van het 00-jarig bestaan (gehouden te Amsterdam). Van de besluiten citeeren wy de volgende: Aanwyzing 2 leden en 2 plaats vervangende leden Commissie van Beroep. De heeren Kamman en Bronder treden af en zijn niet herkiesbaar. In verband met de verdienstelijke werkzaamheden van deze hee ren, met name van den heer Kamman (oud- Gem.-secretaris Den Helder), stelt voorzitter voor gebruik te maken van art. 52 huishoud, reglement en deze heeren ondanks dat zy niet herkiesbaar zyn, toch te herkiezen. Hierover gaan stemmen op. De afd. Schoorl wil anderen benoemen, doch den heer Kamman tijdelijk toevoegen. Men voelt niet veel voor reglement-schennis. Na deze korte discussie worden beide heeren Kamman en Bronder bij acclamatie herkozen. Wegens be danken van het Comissie-lid Gezelle Meerburg wordt benoemd de heer Dr, H. C. Bult te Hoofddorp, terwyi Dr. Konijnenburg kis plaatsvervangend wordt aangewezen, v Wijzigingen van het Hulshoude- ïyk reglement. Art, 12 wordt gewijzigd zooals Hoofdbestuur dit voorstelde in den Beschrijvingsbrief. (By acclamatie), Cursus Huishoudeiyke Zieken verpleging. Ter gelegenheid van ,dit 60-jarig jubileum wil 't Hoofdbestuur 1000 beschikbaar stellen voor bovengenoemde cursussen. Het is de be doeling alleen Witte Kruis-leden toe te laten, Afd. Andyk wil dit geld besteden voor dé Malaria-bestrijding en niet een nieuwigheid in het leven roepen als het bestaande nog niet Dinsdagavond omstreeks 7 uur werden te Hoek van Holland noodseinen opgemerkt, die afkomstig bleken van een schip, dat naby het Zuiderpierhoofd in nooi verkeerde. Onmiddel lijk voeren de reddingboot, onder kapiteinSlis ea de sleepbooten Blankenburg en Afrika, vsn L. Smit Co., uit. Het schip, dat in nood verkeerde, bleek de „Eban" te zyn, een klein motorschip, dat op reis was van Stettin naar Rotterdam. De, positie van het schip was gevaarlyk, omdat het, vlak onder den wal, aan lager wal zat en omdat er een zeer felle Noordooster- storm stond, waardoor er een hooge zee ging. Voor de sleepbooten was het dan ook uiterst moeilijk, een tros over te brengen. Om half negeü gelukte dit aan de sleepboot Blanken burg en daarna heeft deze sleepboot, met be hulp van de sleepboot Afrika, de „Eban" we.en af te sleepen. Omstreeks half tien voeren de beide sleep booten me; het motorschip op sleeptouw den Waterweg binnen. Het schip was geladen met rogge, het be hoort thuis te Groningen; kapitein is de heer Hylkema. inbraak té Afkomstig Wpgnum. van een Uit éen bloot, lobjien'dé" langs den Hulkerl- wég in de gemeente Berkhout-, heeft Ie ryksi- p'óluie op aanwyzing van «én boerenknecht, die ter plaatse bezig was. met baggeren, een brandkast ongehaaid, welkeby nadere be schouwing afkomstig bleek te zyn van dB inbraak, welke in den nacht van 12 op lS Ociober j.1. in het. station'te Wognum was gepleegd. j Uit de kast, welke g'emakkelyk viel te openen, was een busje met éonianten ver- vérdwenen, doch de papieren had men onaan- - geroerd gelaten. ;ll ,i De 'in den mond van de Scheveningsche haven lekgeslagen zandzuiger is sinds gisieren nog dieper in het zand weggezakt en thans Vrywel gezonken. Met Van der Tak's Ber gingsbedrijf is een overeenkomst gemaakt tot het lichten van den zuiger, maar hiermee kan pas begonnen worden als het weer wat be daard is. Schokkers kunnen de haven op eigen iRisico binnenkomen. De loggers, die gisteren buitengaats lagen te wachten, zijn naar Viaar- dingen en IJmuiden vertrokken óm daar te lossen. Maandagavond gaven aan de grens te Os- sendrecht surveilleerende ryksambtenaren den bestuurder van een Zeeu.wschen auto, komende uit de richting Santvliet in België, die by het grenskantoor denweg naar Os- sendrecht wilde inslaan, een teeken om te stoppen. De bestuurder reed echter door, waarby de ambtenaren den auto eenige schoten nazonden. Deze troffen waarschijn lijk geen doel, maar het had toch tot resul taat, dat de bestuurder de bocht, die hy in reed, tekort nam, met het gevolg, dat hij in een sloot terecht kwam. Onmiddellyk snelden de ambtenaren toe met twee marechaussees, 'die eveneens ter plaatse waren en arresteer den de twee inzittenden, die afkomstig ble ken te zijn uit 's-Heerenhoek. Tevens werd de auto en een lading van 500 kg suiker, die frauduleus werd vervoerd, in beslag genomen. De beide smokkelaars zyn in de marechausseekazerne te Ossén- Dinsdagmiddag om ruim 5 uur is de 46- jarige gehuwde arbeider J. Roeters, uit Dork- werd, by Groningen, toen hy per ry wiel van de werkverschaffing naar huis terugkeerde, op het punt, waar de zijweg naar Dorkwerd den Frieschen straatweg bereikt, door een auto aangereden. Er reden op dat oogenblik zes auto's uit de richting Groningen- Roeters heeft i getracht, daar tusschendoor den zijweg in te slaan, doch hy werd aangereden door een auto van dr. K., uit Buitenpost. De man was op slag dood. Hy Iaat een vrouw met acht kinderen achter. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Een dronken chauffeur de schuld. Ter hoogte van het schakelstation van de P.N.E.M. op den Boschdyk te Eindhoven is Dinsdagavond de 65-jarige W, de J. uit Eind hoven die daar fietste, door een hem achterop rydenden personenautoge gegrepen, op de mo torkap terecht^ gekomen en vervolgens over den weg geslingerd. De man liep daarby een Medegedeeld door het Koninkiyk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen van 12 December. Hoogste stanci 779.9 te Karlstadt. Laagste stand 754.1 te Ingö. Verwachting Matige tot zwakke O. tot N.O. wind. Helf tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Barometerstand te Den Helder: 773.7. schedelbasisfractuur op. Een yiings ontboden geneesheer oordeelde overbrenging naar het gasthuis te Eindhoven noodzakelijk, waar de man gisterochtend zonder tot be- wustzyn te zyn gekomen, is overleden. De bestuurder van den auto, die zeer snel moet hebben gereden en bovendien dronken was, bleek de 34-jarige T. J. v. R. uit Tilburg te zijn. Hy is in arrest gesteld, zyn auto is in beslag genomen. Buitenland. Dr. Bannasch gearresteerd bo- f schuldigd van verraad van staats geheimen. De Gestapo heeft onlangs by de „Informa- tionsstelle der bischöflichen Behörden Deutsch- lands" te Beriyn huiszoeking gedaan. De leider der informatie-afdeeling, dr. Ban- nasch en diens secretaris, alsmede eenige geesteiyken, verdacht van verraad van staats geheimen, zyn thans gearresteerd. Het onder zoek is nog gaande. Den dood tegemoet geloopen. Omtrent de ontploffing in de steenkoolmyn te Lethbridge by Coalhurst wordt nader ge meld, dat de nachtploeg juist naar beneden was gegaan, toen de ontploffing geschiedde, zoodat de mannen recht den dood tegemoet liepen. De oorzaak van de ontploffiing is nog niet bekend. Volgens een lezing hebben vonken van een kortsluiting in de telefoonleiding het gas ont stoken, volgens een andere lezing zou er sprake zijn van zelfontbranding. Het geluid van de ontploffing welke eenige KM. van den uitgang geschiedde, geleek by den uitgang op het rollen van den donder. Lichtschip Westhinder van zyn ankers geslagen. Naar de correspondent van de „Nw. Rott, Ct." te Brussel fneldt, woedde' Dinsdag éen zware storm op de Noordzee, vóór-de yiaanj- sché kust. 'Ak dé' rèddingsjj'ostén zijn gewisdE-' schuwd, daar- tairyke visschersbooten. uit Oostende en Zeebrugge tvaren üïtgfevarék. Het Belgische lichtsehip Westhinder werd door den storm van zijn ankers geslagen én is afgedreven tot op ruim een myl ten westen van zijn gewone ligjplaats. De dienst der paketbooten naar en van Dover moest worden geschorst. Reuter meldt uit Moskou In de geheele Sowjet-Unie heerschen op het oogenblik abnormale temperaturen. Te Sebastopol is de temperatuur 25 graden. Tengevolge van het zachte weer en den dooi zijn verschillende Oekrainsche rivieren buiten hun oevers getreden. Daarentegen is te Kranojarsk in Midden- Siberië, een temperatuur geregistreerd van 56 graden onder nul, hetgeen voor dezen tyd van het jaar voor Siberië abnormaal is. Boven Kamsjatka heeft een cycloon ge woed, waardoor het werk in de havens ge stremd en verscheidene schepen verloren zyn gegaan. Te Fergana, in Oesbekistan, zyn troepen wolven waargenomen. Voor eiken gedooden wolf wordt 50 roebel uitgeloofd. Reuter meldde gisterenochtend uit Londen: De maritieme medewerker van de Daily Telegraph toont zyn instemming met de hou ding van Engeland en de Vereenigde Staten op de vlootconferentie. Beide mogendheden hebben duidelyk laten uitkomen, dat zy eensgezinds en onwrikbaar staan tegenover den Japanschen eisch inzake algemeene pariteit voor de vyf conferentie- mogendheden. Aan de Japansche delegatie is te verstaan gegeven, dat de onderhandelingen ter vloot conferentie niet op deze basis kunnen worden gevoerd. De Japanners hadden blykbaar ten minste op den steun van Frankryk en Italië gerekend, doch deze is uitgebleven. In verband hiermede heeft admiraal Nagano zich, naar men zegt, met Tokio in verbinding gesteld. In de Dinsdag gehouden zitting van de eerste commissie der vlootconferentie is het pleidooi voor vermindering van de tonnage der oorlogsschepen van de Britsche gedelegeerden door de Amerikanen gesteund. Naar men zegt, zyn de Vereenigde Staten bereid, by den bouw van slagschepen vermindering der tonnage met verscheidene duizenden tonnen en ver mindering van het kaliber van het geschut van 40 tot 35 centimeter te overwegen. Dit zou een besparing van 750.000 pond sterling voor eik nieuw Britsch slagschip beteekenen. Aan duikbooten eischt Frankryk 126.000 ton, wat een vloot van ongeveer 150 duikbooten beteekent Volgens betrouwbare mededeelin- gen geven de Fransche marinedeskundigen echter toe, dat Frankryk reeds zooveel duik booten heeft als het in bedrijf kan houden. De Britsche en Amerikaansche gedelegeer den zullen trachten, den Franschen eisch tot 72.700 ton te verminderen. De „Sperwer" (terugreis) vertrok 11 Deo. van Marseilie en arriveede denzelfden dag t» Amsterdam. De „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 11 Dec. van Bandoeng en arriveerde denzelfden dag te Medan. De „Koetilang" (heenreis) vertrok 11 Dec. van Singapore en arriveerde denzelfden dag te Bandoeng. Het postvliegtuig „Kievit" is vandaag t» Bagdad gebleven. De „Nachtegaal" (uitreis) bereikte gisteren Rome. De „Lijster" (uitreis) is tot Gaza gevlogen. De oorzaak nog niet opgehelderd. Reuter meldt uit Londen, dat de oorzaak van het vreeselyke vliegtuigongeluk met éen Sabina-machine in Kent, waarby elf perso nen het leven verloren, door het voorloopig onderzoek niet opgehelderd is. De Belgische luehtvaartmaatschuppy deelt mee, dat de en quête over deze ramp geopend is. Fransch vliegtuig verbrand. Een Fransch verkeersvliegtuig van -het traject Marseilie—Parys heeft Dinsdag, een noodlanding moeten doen by Auxerre, De steward werd gewond. Toen de inzittenden het toestel verlaten hadden, brak plotseling brand uit en werd het vliegtuig volkomen vernield. j- j u Dinsdagmiddag, tydens den storm uit het Oosten, is een Engelsch militair vliegtuig dat slechts door den bestuurder bemand wm even voorby Huil met een smak in de Hum- ber gevlogen by het plaatsje Grantham. Het toestel en de bestuurder zyn beiden in het woelige water verdwenen, HELDER—OVERMAAS. Naar wy verhemen speelt Htelder Zondag a.s. een vriendschappelyken wedstrijd tegen de Roterdamsche tweede-klasser Overmaas. IJSCLUB „HET NOORDEN". In een in dit blad opgenomen advertentie roept de ysclub „Het Noorden"' haar leden op voor de op 18 December a.s. in het Kegel huis te houden jaarvergadering. In verband met de daaraan verbonden kósten worden de leden niet persoonlijk geconvoceerd. Men diene hier rekening mede té lioüden. Dp banen vpn de IJsclub, zin. gereed om Koning WiHter té Ontvangen étt' komt hij, dan. .zijn er nu i eeds r .anen oiri met wedsftrij- 'den'én aVondiféeèt zfrh V'énwézi^heid tè vie-« Ten. Nu.de IJsclub „Het Noorden" toegetre den1 'is 'tót déri „Bbhd éari IJscliibs in Noo|rd- Holland", mog;ei' op haa.- banen wedstrijden Worden 'uitgeschrèvén „op de kor'te baan" en Z.g. .koppelwedstrijden om geldprijzen. Hier door zyn wij in de gelegenheid békende ;Frie- sche rijders in Den Helder te zien kampen om'den hoógsten titel n.m.1. kampioen van Nederland op den korten baan. Dit vraagt, het spreekt vanzelf, groote financieele offers. Door lid of donateur te worden helpt u:„Het Noorden" in de verwezenlyking van haar plannen. Op de jaarvergadering zal het bestuur u voorstellen goed te keureneen wyziging van de contributie en contributie-inning. Nu het voor velen bezwaariyk is geworden hun by- drage in eens te voldoen, willen zij de mo gelijkheid van „termyn"-betaling voor dia leden open stellen. Wordt dit voorstel aange nomen, dan zal het toetreden als lid voor nieinand méér een bezwaar zyn. Dinsdagmiddag 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secretarlsi De heer C, F. van Duin. 1. Er is een verzoek van-de Gymnastiekver- eeniging „Wieringen" om, ingaande 1 Januari а.s. voor haar oefeningen gratis gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal te Hippolytushoef. Door B. én W. göedgévónden. Van de afdeeling Wieringen van de Hol» landsche My. van Landbouw het verzoek om subsidie voor de nieuwe cursus tot een be» drag van 100. Evenals vorige jaren wordt hierop, na ad» vies van B. en W. gunstig beschikt. Van Ged. Staten het verzoek om advies uit te brengen over de voorgenomen korting van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en ontvanger, ingaande 1 Januari a.s., met S%. B. en W. stellen voor hierover afwyzend aan Ged. Staten te adviseeren omdat het in het verleden ook geen gebruik was na sala» risverhooging voor het Rykspersoneel, waar» mede de jaarwedden thans worden vergéle» ken, deze ook voor de hier bedoelde ambte» naren voor te jchrijven. Gezien de omvang» ryke taak, meenen B. en W. dat er thans geen aanleiding meer is tot verdere verlaging. Voorstel aangenomen. Verzoek Voetbalver. Succes gratis van hei gymnastieklokaal gebruik te mogen maken* goedgevonden. Wyziging wykverordening Drankwet. B. en W. adviseeren deze verordening, ta wyzigen in dien zin, dat in het vervolg. wijk C. (Hippolytushoef) zullen mogen zyn zeven verloven A., zoodat, in verband met een van de Directie ingekomen verzoek, een ver lof kan worden verleend voor het paviljoen van de Wielerbaan. In verband met een van C. Moeyes inKe" komen verzoek stellen B. en W. ook voor he maximum aantal verloven voor wyk A. Oever en omgeving) te verhoogen van 5 -° waardoor aan zy'n zaak een verlof zal kun» nen worden verleend. Beide voorstellen aangenomen. Conversie van geldleenl"#"11* B. en W. stellen voor de rentevoet van geldleeningen, afgesloten bij de Boeren ie® bank alhier, op 1 Januari 1935 nog Sr

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6