Begrooting Zuiderzeefonds. Julianadorp Sport Betrekkingen Betrekkingen TE HUUR Iweede Kamer. "Voetbal 3tetzegchufaieh Burgerlijke Stand I Fa. J. C. Duinkcr (J. Bok) Ziet voor de a.s. Feest dagen onze speciale etalages. aangeboden. Als Kerstgeschenk esii „goede" Vulpenhouder, II Spr. Y :gon dan zijn reisbeschouwingen met eenige mededeelingen over den invloed van het 3000 meter hooge Atlasgebergte op de Woest' in Marokko. De met waterdamp be zwangerde wol'.- kunnen niet over dezen bergrug heen; 't gevolg is dat ztf zich in de Noordpunt van Afrika ontlasten, doch achter de dubbele bergketen zoo goed als nooit geen regen valt. Doch als 't er eens regent valt er zoo ontzettend veel water, dat in enkele uren al de uitgedroogde rivieren machtige stroor.ien worden, die een groot gevaar opleveren voor raensch en dier. Hierna liet de preker ons een groote serie projectieplaatjes zien, door hem persoonlijk ®Pge i ln de Woestijn en ln de steden langs Noordkust van Afrika. De reisbe schrijving, die de heer v. d. Sleen daarbij gaf, was "oo interessant, dat het sluitingsuur daar was, voor men 't wist Ook de films, die de spreker had opgenomen in verschillende stre ken van Afrika en op zijn reizen per vlieg machine over de Middellandsche Zee, etc. waren hoogst Interessant; evenals zijn be schouwingen over de moeilijkheden, die de Italiaansche troepen ln Abessinlë zullen on dervinden. De voorzitter dankte na afloop o. m. den spreker. Dr. Van der Sleen is een interessant verteller, die men gaarne nog eens hoopt weer te zien. UITVOERING KINDERZANG. Morgenavond geeft de kinderzangvereeni- ging van Volksonderwijs een uitvoering in Pen's Schouwburgzaal. Het programma be looft heel wat, o. a. wordt een klein tooneel- stukje opgevoerd, getiteld: „Hans en de Ka bouters". ADVENTS-AVOND IN DE NED. HERV. KERK. Woensdag werd in de Ned. Herv. Kerk een A .veDstavond gegeven onder leiding van Cs. F. Visser, met medewerking van Mevr. Visser- Dewali (viool), en de heeren J. Visser (orgel), Bouwsma (bugel), J. Dekker (bariton). Ver der werkte mede het Herv. kerkkoor, onder leiding van mevr. Visser, en het Jongenskoor der Ned. Herv. Gemeente, Tadat Ps. 118, vers 7 en 11 was gezongen, g. g Ds. Visser voor in gebed en sprak eenige woorden. Afwisselend volgde nu: Schriftle zing, gezangen door het Kerkkoor of het Jongenskoor, samenzangen, Kerstvertelling, een toespraak over: „Eere zij God", muziek van orgel en blaasinstrumenten. Aati het einde sprak Ds. Visser een dank gebed. Het kerkgenouw was goed bezet. VERGADERING HOLL. MAATSCH. VAN LANDBOUW, AFD. DEN HELDER. Woensdagavond hield de afdeeling Den Hel der van de Holl. Maatschappijvan Landbouw een algemeene vergadering in het café „Prins Hqndrik". De Voorzitter, de heer I. J. Schwe- vers, opende de bijeenkomst met de mededee- liag, dat de lezing van ir. Lienesch wel uitge steld doch niet afgesteld is. _>oze vergadering was noodzakelijk en hij geeft het woord aan den heer C. J. Maters voor het lezen der notulen. Van het H. B. was een schrijven ter tafel waarin «wordt medege deeld, dat de heer ten Catè Hoedemaker be schikbaar, is om spreekbeurten voor afdelin gen. te vervullen over Indrukken uit Zuid- Af.ika. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd mededeeling gedaan van een conferentie, gehouden tusschen een 3—tal af gevaardigden dezer afd. en den wethouder der bedrijven te Den Helder en directeur van water- en lichtbedrijven aldaar, waarin toege zegd werd, dat voor „Het Koegras" een aparte regeling zou ontworpen worden; dit ontwerp zou aan de afd. ter inzage gezonden worden alvorens openbaar behandeld te worden. Wel is er dezen zomer een kleine wijziging gekomen, maar er is van een plan, ook na de gevoerde correspondentie, niets bekend. •Ter vergadering werd medegedeeld, dat er geen wijziging ln de tarieven komt. Dit zal echter niet beletten om op het toegezegde aan te dringen en desnoods een verzoek aan den Kaad dezer gemeente te richten. Een verzoek van de organisatie „Economische geldzaken" om de problemen van dezen tijd te bespreken en daarbij ook tegenstanders uit te noodigen, zal getracht worden op touw te zetten ln samenwerking met zusterafdeelingen op een centraal punt bijv. in „Veerburg" te Anna Paulowna. Dit wordt met algemeene stem men aangenomen. Verder wordt nog ter ken nis gebracht, dat na de keuring van den heer Kooiman over „Keuring van Zaalzaden" dezen zomer twee bedrijven zich hier mede hebben bezig gehouden. Van een dezer bedrijven wa ren de betreffende rapporten ter tafel en deze luidden zeer gunstig. Volgt verkiezing van een Bestuurslid ln de oni3tane vacature door het vertrek van den heer G. H. Böhmer. De Voorzitter brengt aan het adres van den vertrokkene, woorden van dank voor het werk, dat hij heeft gedaan. Hem wordt verzocht een bestuurslid uit de Callantsoogerhoek te benoemen. Het bestuur zal daardoor zich beter kunnen oriënteeren over dit ambtsgebied. Tot stemming over gaande wordt de tweede stemming met 26 V3n de 27 stemmen gekozen de heer K. Fen- sen te Groote Keeten, welke van deze benoe ming bericht zal ontvangen. In bespreking komt thans de nieuwe contri- bu.ieregeling. Deze brengt voor de Afd. een verhooging mede voor de meeste leden. Nu wilde het Bestuur voor één jaar, dat meer dere ten bedrage van 47.50 uit de Afd. Kas betalen, en van de leden het oude bedrag vor deren. Wordt de verhooging toegepast, dan staat ledenverlies te wachten, terwijl er juist leden moeten bijkomen. De vergadering keurt het Bestuursvoorstel voor den tijd van eën jaar goed. Van „Landbouw en Maatschappij" is een verzoek ingekomen om ook alhier eens te komen praten. Men wil echter eerst de houding van het H. B. in deze vernemen. Bij de rondvraag komen ter sprake, grieven over onnoodige te maken onkosten bij de uit voering van de Crisismaatregelen. Aan de leden uit Callantsoog wordt in overweging gegeven als zg' iets mede te deelen hebben, dit nu bij hun rayon-lid te doen. fhaarna houdt de Voorzitter een causerie: „Over de afstamming van ons rundvee", welke met lichtbeelden werd verduidelijkt. Zoowel het gesproken als het zichtbare hadden den aandacht van de vergadering. i.Iet dank voor de belangstelling werd de vergadering gesloten. In de Dinsdagmiddag voortgezette vergade ring van de Tweede Kamer kwam aan de orde de behandeling van de begrooting van kolo niën. Uit de debatten stippen wg het vol gende aan. De heer K. ter Laan .(s.d.) keurt af, dat onderwgzers, die na het verstrijken van den gestelden studietermijn voor de hoofakte zijn geslaagd, de studietoelagen moeten terug betalen. Dit is des te erger, omdat de men- 8chen hoogst waarschijnlijk zouden .zgn uit gezonden, als er nog gelegenheid tot uitzen ding was. De heer C ram er (s.d.) betoogt, dat de kosten der staatsmarine ten laste van Neder land moeten komen. Nederland en Nederlandsch Indië behooren evenveel bjj te dragen ln het subsidie voor het Koliniaal Instituut. De heer v. Boetzelaer van Dubbel dam (c.h.) juicht toe, dat de minister bij tweede nota van wijziging een post van 50.000 heeft geplaatst voor deelneming in het aandeelenkapitaal van de op te richten N.V. „Gemengd bedrijf Vaartuigendienst Suriname." De bekostiging van het Koloniaal Instituut worde geen twistappel tusschen Nederland en Indië. Beide hebben er belang bij. Spr. is verbaasd, dat de vaststelling van de grens tusschen Brazilië en Suriname eener- zijds en tusschen Britsch Guyana en Suriname anderzijds, niet minder dan 330.000 kost. Spr. huldigt den gouverneur van Curagao. Er gaan geruchten, dat hij van plan is af te treden, maar te hopen is, dat zij onwaar zijn. De heer Van D ij k (a.r.) zegt met betrek king tot het vraagstuk van de verdeeling der kosten van de marine tusschen Nederland en Indië, dat de gedachte van een onverdeelbare staatsmarine volledig tot uitdrukking moet komen. De kosten der marine moeten daarop primair komen ten laste der Nederlandsche begrooting van defensie. De heer Van Kempen (lib.) sluit zich hierbij aan. De Minister spreekt. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, zeide, dat de heer Roestam heeft geklaagd, dat departementshoofden een ostentatieve ver gadering van de Deutscher Verein te Batavia, waar Nationaal-Socialistische propaganda werd bedreven, hebben bijgewoond. Indien dit waar is, aarzelt spr. niet om te verklaren, dat de hooggeplaatste autoriteiten bij die gelegen heid niet van veel tact hebben blijk gegeven. Spr. ziet voorloopig geen kans om het sub sidie voor het Koloniaal Instituut te verhoo- gen. Spr. heeft den gouverneur van Curagao den heer Van Slobbe laten weten, dat hij hij bestendiging van diens beleid op prijs zal stellen, omdat hij veel voor Curagao doet. Dat de gedachte van een ondeelbare staats marine op den voorgrond moet staan, is spr. met den heer Van Dgk eens. Er is op het oogenblik een tijdelijke regeling der kosten- verdeellng tusschen Nederland en Indië. De kosten der marine zullen op de rijksbegroo- ting moeten komen en de verschillende ge- biedsdeelen des rijks zullen aan de kas van het rijk daarvoor een bijdrage moeten geven. De Kamer keurt de begrooting .van het de partement van Koloniën goed. Besluiten G--G. De heer C ram er (s.d.) voert bezwaren aan tegen den aankoop van particuliere lan derijen door middel van een semi-officieel or gaan, met behulp van geldmiddelen, die niet rechtstreeks door de schatkist behoeven te worden verschaft. De heer Joekes (v.d.) verdedigt het des betreffende voorsteL De financieele toestand des lands maakt nu geen rechtstreekschen aankoop mogelijk. De landerijen zijn nu tegen lagen prijs te krijgen. Als het land ze later wil koopen, kan het dan koopen tegen den zelfden prgs als de gemengde maatschappij er nu voor betaalt? Minister C o 1 (j n antwoordt: Er is reeds voor 657.686 ha particuliere landerijen in het bezit van het land. Er zijn 222 particuliere landerijen nog niet ln 's lands bezit, waarvan 119 op Java. De totale opper vlakte der landerijen, nog niet ln 's lands be zit, ls 592.215 ha. Uitvoerrecht rubber. vloeien. Stand en draagkracht der rubber- cultuur kunnen niet alleen worden afgemeten naar de rubberprijsstijging op de wereld markt. Men bedenke, dat een derde deel van het in rubber gestoken kapitaal niet rendabel gemaakt kan worden. Dr. Colijn antwoordt. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, zegt, dat het de eerste maal ls, dat een voor stel van hem de instemming heeft van de heeren Roestam Effendi en Sneevliet Bij spr. rijst nu de vraag, of hg wel op den goeden weg ls. (Gelach.) Intusschen, spr. erkent, dat een uitvoerrecht weinig elegant ls en ook economisch bedenkingen ontmoet Maar het is één der maatregelen om tot een sluitende be grooting te komen. Wij zijn nog tien millioen van den eindpaal van een sluitende begrooting af. Werd dit wetsontwerp geen wet, dan zou er nog 6 millioen bij komen. Spr. heeft vroe ger een veel hoogeren prijs dan 18 cents ge noemd als grens waarboven een uitvoerrecht moet beginnen, maar laat hij het maar eer lijk zeggen hij is wat licht heengegleden over de gegevens, die men hem vroeger heeft verstrekt over den kostprijs der ondernemin gen. Haar toestand blijkt niet zoo ongunstig, als hij vroeger heeft gedaan. Ongetwijfeld zijn er ondernemingen, waar van de kostprijs hooger is dan 18 cents, maar dezulke zgn achterlijk en ten opzichte hiervan kan een uitvoerrecht ordenend werken. De heer Feber vroeg, of door de heffing de productie der ondernemingen niet zoo zal wor den ingekrompen, dat de ondernemers hun quota niet op de wereldmarkt zullen kunnen leveren. Er zijn zoovele ondernemingen welker kostprijs zoo ver beneden den prgs ligt, waar bij de heffing zal beginnen, dat spr. deze vrees geen oogenblik ducht. Mocht echter, die vrees onverhoopt bewaarheid worden, dan zal spr. de quaestie opnieuw onder de oogen zien. De Kamer neme dit wetsontwerp aan. al ontveinst spr. zich geen oogenblik, dat wij daarmee van de moeilijkheden vandaag niet afkomen. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Vervolgens komt aan de orde de begrooting van het Zuiderzeefonds. Bij behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging van een door den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië van de Indische Staatsregeling vastgestelde ordonnantie (Uit voerrecht op rubber) merkt de heer Van Kempen (lib.) op, dat de regeering het uitvoerrecht op rubber rechtvaardigt met een verwijzing naar een hoogeren verkoopsprijs die mogelijk is geworden voor de ondernemin gen als gevolg van restrictie. Maar zij moe ten het productie-apparaat Intact laten. Spr. herinnert aan het bezwaar van den heer Van Sandick tegen het regeeringsont- werp, omdat dit geen rekening houdt met d? uitkomsten van het bedrijf, zoodat -de belas ting er een op verlies kan zijn. De belasting voorts treft, behalve de winstboekende onder neming de verlieslijdende. De laatste moet dan belasting betalen, omdat haar verlies zonder restrictie nog grooter zou zijn geweest. De heer Rutgers (a.-r.) betoogt, dat de ware toestand voor de bevolkingsrubber ern stig is. In een artikel over de cultuur op Banka wordt uiteengezet, dat hij een restrictie van 25 voor ondernemings-rubber het quo tum der bevolkings-rubber slechts een produc tie van 18 en een restrictie voor onder nemingsrubber 35 dan beteekent dit een restrictie voor de bevolkingsrubber van 92 Juist met het oog op zulke consequenties juicht spr. een individucele restrictie zoo zeer toe. Spr. stemt voor het wetsontwerp. De heer v. Boetzelaer v. Dubbel dam (c.h.) sluit zich van harte aan bij den heer Rutgers. Hjj acht 't zeer gelukkig, dat de Indische regeering gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheid krachtens art 193 der Indische staatsregeling om de regeling met groote snelheid tot stand te brengen. Vreest de minister echter niet, dat Neder- landsch-Indië door zijn uitvoerrecht in een slechtere positie zal geraken dan andere rub ber produceerende landen? De heer Feber (r.k.) kan een wetsont werp als dit wel aanvaarden, gezien den nood der tijden, afgescheiden van de vraag, bij wel ken prijs de heffing moet beginnen. Bij de bepaling van dezen prijs moet men groote voorzichtigheid in acht nemen, omdat de onderscheidene ondernemingen met zoo ver schillenden kostprijs werken. Boort men een fiscale bron aan, dan passé men op, dat zij als gevolg van die aanboring, niet ophoudt te De heer Ebels (v.d.) maakt eenige op merkingen over de Wieringermeer en ver klaart vervolgens, dat hij de plaatsing van een post van 2 millioen op de begrooting voor de noordoostelijke inpoldering met ingenomen heid heeft begroet. Maar spr. begrijpt niet de oorzaak der vertraging. Men had vroeger bezwaren. Tot nu toe heeft de M.U.Z. een groot aan deel gehad in de uitvoering van de Zuider zeewerken, maar hiertoe bestaat voortaan geen aanleiding meer. Is de minister niet te optimistisch ten aan zien der oppervlakte, die over een zekeren tijd in cultuur kan worden gebracht? Heeft hij er zich wei rekenschap van gegeven, dat een deel ervan tot de slappe gronden be hoort? Een post van 1 millioen voor onvoorziene uitgaven op een totaal van 97 millioen aan kosten der noordoostelijke inpoldering, lijkt spr. wel wat weinig. Men heeft niet eerst den kostprijs berekend van het werk om daarna te komen tot den prijs per ha, maar men heeft den omgekeerden weg gevolgd en is ér van uitgegaan, dat een ha 2500 moest kos ten. Kan men dan veel waarde aan de bereke ning hechten? Intusschen juicht spr. toe, dat men het werk wil aanpakken. Uitvoering Zuiderzeesteunwet. De heer v. d. Bilt (r.k.) bespreekt de uit voering der Zuiderzeesteunwet. Voor de bona fide visschers zijn de normen té laag gesteld. Visschers met groote gezinnen te Volehdam, lijden armoede. Het schip verarmt en dè vis- scher evenzeer en moet dan na eenige jaren steun trekken. Men hoopt bij de beoordeeling van den bedrijfstoestand niet voldoende reke ning met het materiaal, dat een schip per jaar noodig heeft. Er zou 1000 per jaar voor moeten worden afgetrokken. Spr. somt verschillende gevallen op van vis schers, in financieelen nood verkeerende, als gevolg van een te lang uitblijven van een beslissing op -steunaanvragen. Deze gevallen worden vermeld in een request en zgn be schreven door den burgemeester van Edam, Ook de gevallen in hooger beroep moeten sneller worden beslist. De beslissing over steunaanvragen worde in plaatselijke handen gelegd. Beperkt worde de invoer van visch, van Amerikaansche en Engelsche haring, Fran- sche makreel, enz. De heer Du ma er v. Twist (a.r.) zegt, dat bij dë inpoldering en den wegenaanleg het eerst in aanmerking moeten komen voor werk de menschen, die door de inpoldering werkloos zijn geworden. Dan kost de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet ook minder. Hij keurt af, dat 1 van den norm wordt afgetrokken, als een gesteunde een eigen huis heeft. Dit stemt de menschen niet tot zuinig heid. Geschiedt de aftrek ook, als er hypo theek op het huls rust? Verscheidene bedenkingen tegen de wijze van uitvoering der Zuiderzeesteunwet somt spr. op o.m. tegen de classificatie der ge meenten, waardoor de steunnormen in de eene gemeente verschillen van die in de andere. Waarom dacht de minister, dat in 1937 de Zuiderzeesteun minder zal gaan kosten? De minister is veel te optimistisch, als hij meent, dat de palingvisscherij op het IJssel- meer geld noodig zal zijn voor Zuiderzeesteun. worden. Spr. verwacht, dat er in de toekomst meer geld noodiz la zijn voor Zuiderzeesteun. Hij bepleit nog de belangen der wier- visschers op Texel, die al jaren wachten om als belanghebbenden bij de Zuiderzeesteunwte te worden aangemerkt. De heer Van der Zaal (a.r.) klaagt over willekeurige beslissingen bg toekenning van steun. Voorts ontvangt de gesteunde visscher, als hij een goede vangst heeft, geen cent meer, dan wanneer hij weinig vangt en zich niet in spant. Hierin zit iets onrechtvaardigs. Af te keuren is voorts de aftrek wegens het bezit van spaargeld. Dit werkt de spaarzaamheid tegen. De vergadering wordt om kwart over zes tot acht uur geschorst. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer is het wetsontwerp; bijzondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden z.h.s. aanyaard. Uit de debatten stip pen we het volgende aan: De heer C o s e 1 i n g (r.k.) zegt, dat we een stap doen op het gebied van het executie- recht. Spr. dringt er op aan, dat we krijgen zekerheid omtrent wat de regeering wil, en dan niet zich beperke tot afwijzen van deva luatie alleen. Spr. zegt, dat ten onrechte de scheepshypotheek er buiten valt en de land- bouwhypotheek er onder ls gebracht. Voorts wijst spr. er op, dat de hypotheekleening een sterkere beteekenis heeft dan de gewone, losse geldleening. Spr. zal met het ontwerp meegaan. De heer Coops (lib.) betoogt, dat deze wet het hypothecair crediet aantast, alsook de rechtszekerheid op hypotheekgebled. Wan neer deze wet leidt tot lichtvaardigheid, is bo vendien het middel erger dan de kwaal. Spr. vraagt zich af, of niet dikwijls de hy potheekbanken het kind van de rekening zul len worden. Indien dit Inderdaad blijkt, hoopt spr. dat de regeering met een wijziging zal komen. Spr. behandelt de artikelen van par. 2 van het ontwerp, betreffende vexatoire beslagen, en vraagt de regeering maatregelen tegen het illusoir maken van bepaalde executies. Het vaste lasten-ontwerp. De heer Donker (s.d.) wijst op het vaste lasten-ontwerp, doch waarvan de Memorie van Antwoord nog niet is verschenen. In feite worden alleen de solvabele debiteuren gehol pen. De nader in het ontwerp gebrachte para graaf betreffende vexatoire beslagen hebben tot gevolg dat de tweede en derde, hypotheek houders zich niet rechtstreeks tot den kanton rechter kunnen wenden. Het wetsontwerp maakt, dat de verhouding tusschen geldnemer en geldleener onder hypothecair verband kan veranderd worden buiten den wil van partijen; doch dit is niet het geval met de acte inge schreven ten hypotheekantore, en de wet geldt alleen voor vorderingen voor 1 September 1931 tot stand gekomen. De heer Westerman klaagt over te langzame behandeling van dit wetsontwerp, waardoor aan het bedrijfsleven veel schade is toegebracht. Spr. ziet in de wet iets van wille keur. Bg gebrek aan beter zal spr. het ont werp aanvaaarden. De heer van de Bilt (r.k) bepleit het laten vallen der scheepshypotheken onder deze wet Van oudsher gelden de scheepshypothe ken als zeker en de scheepshypotheekban- ken hadden weinig executies. Doch de scheep vaart kwam vrijwel stil te liggen. Geruimen tijd leverden executies geen voordeel, daar er toch geen vracht te vinden was. In latere maanden werd het anders en moesten schip pers dikwijls verklaringen afleggen, waarbij ze zelf onder controle der banken kwamen en genoegen moesten nemen met 20 30 per week, terwijl- de vrachtpenningen aan de bank vervielen. De heer Van der Weg den (r.k.) er kent de moeilijkheden «der materie; het exécu- tierecht is niet los te maken van het vaste lasten-ontwerp. Voor de groote massa der de biteuren beteekent dit ontwerp niet veel; de kern der moeilijkheden wordt omzeild. Het ontwerp is geheel onvoldoende; het helpt hen, die nog aan hun verplichtingen kunnen vol doen. De heer Vervoorn (pl.) is van oordeel, dat op dit gebied de wetgever slechts voor zichtig mag ingrijpen om niet veel grooter kwaad te veroorzaken: aantasting van het credietwezen. Een vaste maatstaf ontbreekt in het ont werp. Ook een crediteur kan betalingen moe ten doen, waarvoor hij een deel zijner hypo theek noodig heeft, en zoodoende kunnen er dan nieuwe moeilijkheden komen. De heer Schouten (a.r.) heeft geen be zwaar tegen de strekking van het wetsont werp. Het beschermt den solvabelen hypo theekdebiteur. De heer De Geer (c.h.) heeft in begin sel tegen het ontwerp geen bezwaar. In de Memorie van Antwoord verklaart de regeering, niet de oorzaak te zijn van onrust onder geldgevers. Doch dat de hypotheek- geving dezen zomer stilstond, was het gevolg van maatregelen der regeering. Deze hielden een dreiging van volgende maatregelen in. Ook zegt de regeering, dat door haar het denkbeeld van aantasting van hoofdsommen naar voren is gebracht. De heer Oud, Minister van Financiën; daarmede is wetsontwerp 74 niet gemotiveerd. De heer De Geer zegt, dat toch meer- male aantasting der hoofdsommen minder scherp is afgewezen, dan thans. Minister aan het woord. De Minister van Justitie, de heer Van S c h a i k deelt mede, dat de Memorie van Antwoord betreffende het vaste lasten- ontwerp c.a. weldra verschijnen zal. Spr. zet uiteen, hoe het wetsontwerp is ont staan. Velen vinden moeilijk geld om hun af lossingen te voldoen, en dan werd er dikwijls maar direct geëxcecuteerd. Ook werden hy potheken wel wat lichtvaardig opgezegd. De positie van' een bonafide debiteur kwam wel eens in het gedrang. Het ontwerp heeft niet de bedoeling con currente crediteuren te helpen; daarvoor ware een heel andere ratio noodig. Zoo richt het zich ook niet tot debiteuren, die al in cala- mitensen toestand verkeeren. In dezen tijd zijn talloozen in financieele moeilijkheden geraakt; de regeering kan niet Jan, Piet en Klaas hel pen; er moet ook iets worden overgelaten aan de maatschappelijke saneering. Spr. gelooft, dat over het algemeen niet te klagen valt over executie van schepen, al komen er ook dienaangaande misbruiken voor. De regeering heeft dan ook toegezegd, het vraagstuk der scheepshypotheken onder oogen te zien.* De regeling der 1 aflossing zal in het algemeen de normale aflossing niet ten kwade beïnvloeden. Spr. verwacht niet, dat door het wetsont werp de hypotheekbanken ten aanzien van de pandbrieven in moeilijkheden zouden komen. Vorderingen, ontstaan na 1 September 1935, kunnen niet onder dit noch onder het Vaste Lasten-ontwerp vallen, zonder het crediet wezen in sterke mate te belemmeren; de re geering moet in dit opzicht zeer voorzichtig zijn. De inschakeling van den kantonrechter in hypotheekaangelegenheden zal een goede pre ventieve uitwerking hebben. De heer De Geer (c.h.) repliceert Als de regeling niet geld voor nieuwe hypotheken, dan bedenke men, dat deze over een jaar of later toch weer oud zgn geworden, en weldon- der de regeling komen te vallen. De rechts zekerheid daarvan wordt dus evenzeer aan getast Minister Van Schaik dupliceert Men bedenke, dat de waarde van hypotheek is, dat gemakkelijk geld is te krijgen en bij voldoende zekerheid gemakkelijke executie ls uit te voe ren. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. De heer Donker (s.d.) bepleit, de woor den „na 1 September 1935" te vervangen door „een dag na het in werking treden der wet". Spr. dient een daartoe strekkend amede- ment in. Minister Van Schaik heeft tegen het amendement-Donker geen overwegend be zwaar, fin neemt het over. Spr. zou willen vasthouden aan het in gebreke stellen bij aan- geteekenden brief. B(j art. 5 is ingekomen een amenedement van de commissie van rapporteurs, verdedigd door den heer Goseling, houdende een vereen voudiging van de procedure voor den kanton rechter door den term „gelijke strekking" b(j executie-geschillen concreten inhoud te ge ven, in verband met de schortende werking bij een herhaald verzoek. De minister neemt het amendement over. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt tot 11.35 uur ver daagd tot Woensdagmiddag één uur. Voortzetting behandeling der begrooting. De Tweede Kamer heeft gisterennamiddag voortgezet de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer Van der Waerden (s.d.) merkt op, dat er langen tijd aarzeling bij de regeering te bespeuren is geweest, ten aan zien van de Noordoostelijke inpoldering. Spreker is voldaan met de onderneming van dezen minister en uit de hoop om aan een opmerking uit de schaakwereld te herinneren dat er ,veel werk aan het departement" zal zijn. De heer Bongaerts juicht toe, dat er een kentering is gekomen van inzinking en bij de pakken neerzitten naar het opnieuw begin nen. De proefpolder te Andijk zal niet langer een terrein voor experimenten zijn, maar bij de gewone polders worden gevoegd. Ook dit is belangrijk. Voor de overheid moeten gelden het voor deel van vermindering der werkloosheid, de moreele verplichting, voortvloeiende uit de tot standkoming van de Zuiderzeewet van 1918, waarbij de visschersbevolking andere werk' gelegenheid werd ln uitzicht gesteld, en de voorziening in de behoefte aan grond. De regeering herinnert er aan, dat er vroe ger voor twee millioen aan visch ln de Zuider zee werd gevangen, maar die twee millioen werd tenminste vijf millioen, voordat de visch bij den consument was, door transport enz. Voortaan zal er voor één millioen ln het IJsselmeer worden gevangen. Ook dat geld groeit, voordat de visch bi) den consument la Maar het blijft een belangrijke inzinking. Nu is ons vroeger in uitzicht gesteld, 200.000 ha, opleverende 100 miHioen. De 1O0 millioen komt tegenover de twee millioen van vroeger. Spreker juichte de Noordoostelijke inpoldering hartelijk toe. Maar de dienst, die er nu wordt Ingericht, moet ook de Zuidelijke Inpoldering ln studie nemen. -i-H' Inzake de uitvoering van de Zuiderzeesteun wet merkt spreker op, dat men niet de groote werkgelegenheid heeft voor transport over het water voor de Inpolderingswerken en dat men ook niet heeft de groote werkgelegenheid op opnieuw gewonnen gronden als oorspronkelijk waren bedoeld. Dit zjj aanleiding tot een ver andering van de Zuiderzeesteunwet ln de Zui- derzee-tegemoatkomlngswet. De heer Drop (s.d) zegt, dat de heeren Van der Bilt, Duymaer van Twist en Van der Zaai zekere wijzigingen ln de Zuiderzeesteun wet hebben bepleit, die ook zijn fractie wenscht. HET OLYMPISCH VOETBAL-TOURNOOI. De voorspellingen van vaklieden, dat de belangstelling voor het Olympische voetbal- tournooi in 1936 te Berlijn zeer groot zou zijn, worden thans reecis bewaarheid. Reeds uit 15 verschillende landen zgn mededeelin gen over deelm me aan het tourr.ooi binnen gekomen. Deze anden zijn: Egypte, Bul garije, Estland, Finland, Haiti, Engelsch- Indië, Italië, Japan, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Polen, Zweden, Hongar^e en de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Het grootste deel dezer landen heeft zgn deel name reeds officieel te Berlijn aangekondigd. Het staat vast, dat n de komende weken nog meer landen zich zullen aanmelden. Wij teekenen hierby aan, dat ook Nederland zal inschrijven. DE WELDADIGHEIDSZEGELS, De kinderzegels van 1935 zijn, zooals be kend op 4 December verschenen. Dit ln ver band met de felicitatie-brieven aan St. Nl- colaas op 5 December, waarbij de AVRO- omroep verwachtte, dat er duizenden kinderen zouden zijn, die bij het verzenden van hun briefjes de postzegels voor het misdeelde kind zouden gebruiken. Hopen wij, dat dit ls mee gevallen. De netto-opbrengst komt ten bate van het hulpbehoevend kind. waarvoor een groot aantal vereenigingen optreden, de zui gelingenbescherming is evenwel uitgesloten. De zegels kosten ook thans weer 3, 8, 10 en 16 ct. Het formaat wijkt af van dat van de vorige kinderzegels. De tanding is 14%:13%. Het papier, het watermerk ringetjes. De teekening is weer bijzonder goed ge slaagd. Een meisje bjj een vruchtboom nabjj een bloemenveld, de vruchten plukkend van den Nederl. Weldadigheidszin. Hopen wij, dat waar deze tijd met het Kerstfeest ln 't zicht, bijna geheel ln het teeken van het kind staat, door iedereen, die het eenigszins doen kan, zal worden medegewerkt om de welda digheidszegels en fraaie briefkaarten, gelijk met dit doel uitgegeven, te doen gebruiken. De zegels zijn tot 31 December 1940 geldig! Nieuwe uitgiften. België completeerde de Koningin Astrid- serie. Duitscliland gaf Olympiade zegels van 6, 12 en 25 pf. Frankrijk een herinneringszegel van dea graveur J. Caliot. 75 cL, steenrood. Luxemburg, weldadigheidszegels met por tret van Karei 1 van Luxemburg. Oostenrijk gaf nieuwe kleuren der gewone uitgifte, met opdruk „Winterhilfe". Zwitserland. Pro Juventute-zegels met o.a. afbeeldingen van nationale kleederdrachten. S. N. B. van Den Helder van 1. en 18 December. ONDERTROUWD: J. A. v. Walsum en B. de Groot; A. Verhoef en M. Hofstra. BEVALLEN: H. Ras-Balcker, z.; F. Ellen- Koofl, z.; J. C. Boon-Pollé, d.; A. Boon- Dubbeld, z.; J. v. Wgnen-v. d. Sluys, d. OVERLEDEN: A. J. de Bunje, 84 j.; M. de Beurs, 16 J.; L. M. Barhorst, 17 j.; J. Klejjn, 89 j. Hebt IJ thuis een Spaar- busje van de Nutsspaarbank? Is er misschien aanlei ding het weer eens te ledigen? Doet U dit dan vöör Kerstmis, want de Spaarbank is, zooais U bekend, tusschen Kerst mis en Nieuwjaar (tijdens hel berekenen van de rente) gesloten. Boven dien worden de 10 eerste dagen in Januari geen busjes voor lediging aangenomen. NUTSSPAARBANK Op«je richt 1843 Boekhandel Spoorstraat 64, Tel. 97 Gevraagd nette Werkster, Oob'Vaarstraat 59. Aanrn.; tusschen 7 en 8 u. Gevraagd «linke Noodhulp voor de Kerstdagen Adres: Bureau v d blad. Een Venter gevraagd te Den He der voor tiet venter» met Groninger Roggebrood, Hard- brooden, Koek en Oudewijven, door: G. ARWERT, Pompstr. Hippolytushoef Wieringen. Gevraagd een nat JonrnHrja, voor lichte kantoorwerkzaam- beden ?en hulp bjj kinderen. Br. onder no. 97. Bur. v. d. Bi. gevraagd B.za. bekwame Huisnaaister, tevens twee keer per week werkhuizen. Brieven onder No. 88, aao het Bureau van dit blad. B z.a flinke Dienstbode,met Kerst mix of I Jan., v.d. en n. Brieven onder No. 93 aan het Bureau van dit blad. B.z.a. net Meisie, v. h. in In de tiuishwaar de vrouw afwezig is. Brieven ouder No. 95. aan het Bureau van dit blad aangeboden Te huur ofte koop Perceel Schagenstraat 83. Tebevr.: Hector Treubstr.58, na 's avonds 6 uur. Te huur een nieuwe Woning, a.d. Langevliet, voor kl. gezin. 6 I 3 50 per week, incl. water, Tebevr. :I. J.GA AKEER Pz. Julianadorp. Te buur frissche Slaapkamer met of zonder pension. Adres: Ooievaarstraat 42. Te huur PERCEEL Ruygliweg 149. Adres: Spoorgraclit 2t. Bovenhuis, Binnenhaven no. 26. mooi uitzicht f 4 56, w.v. Pijlsfee9 no. >5 en 2e Vroonstr. 29 4 85 p Adres Zuidsiraat 47. Te huur Huisje Vijzelstr 145 per week 13 Adres: Hector Treubslraat 14. Te huur 2 WONINGEN, in de Artilleriestiaat 86, 15 en Doolhof 14. t 3.— per week, water inbegrepen. Adres: Violenstraat 59. IHemi gesteriliseerde melk In fles- schen, het fijnste op de onlbijttafe I Te huur het opnieuw geres taureerde grooie Hoerenhirs Binnenhaven No. 54, p.m.45, bev. 7 kamers, badkamer,serro en tuin, water vrij. Adres H. VAN PELT, Keizerstraat 100. maar dan van; Boekhandel Firma J C. DUINKEK (J. Bok) SPOORSTRAAT 64 TELEFOON £7

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11