FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT Het ernstig vliegtuigongeluk nabij Schiphol m Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Energie van de H R.C.O. afgetapt. Heldersch inbreker staat opnieuw terecht Stereoscopische Televisie S>r Cuniitte Lisier en Lord l<wn arn- veeren m Downngsb eet te Londen ter bijwoning der specaie kabinet»- utt'ng o»er de Enge sch-Fransche vrede* voo' s'e'len Een e nstig vbegohgeval Had Woens dag bij Schipnol p'aats dooi dat een miiitair vnegtuig en een lestoestei in botsing kwamen, waaioij het lesioes et neeisorite. in brandvioog en de leer ling vlieqer H Metz werd gedood De wrakstukken der verongelukte machine. Inzet: her slacntotter hei militair vliegtuig dat Woensdag bij Schiphol in botsing kwam met een lestoestei. kwam In de Ring,aart te.echt De piloot wist zich zwemmende te ledden. - De machine wordt gebo.gen D ^enesj is Woensdag tot president van fsjecho S'owakhe benoemd ais op rol gei ran p. ot. ar Masa. yk In het mteinationaal trainingskamp der ski-'oopers te Davos lit vliegende vaart bergafwaarts Van ai.en aan de komende inte^ nauonale wedstrijden deelnemende tanoen zijn de deelnemers naar dii centrum oer Zwitseische wintersport getogen zenswaardig openhartige verklaring van deze getuige. Vervolgens werd gehoord de heer B. A. R., die meermalen met een ander in de woning van verdachte had vertoefd en R. daar in de huiskamer een bijzonder soort luidspreker gevonden, die aan den muur hing en waaruit zachte muziek kwam. Juffr. de B. had aan get. v. B. verteld wat er zoo ongeveer op de door haar ontvangen briefkaart stond. Deze getuige was wat zenuwachtig, wat slecht op zijn memorie scheen te werken, om dat zijn verklaring soms afweek van hetgeen hij aan den agent en den rechtercommissaris had medegedeeld. Schoonzoon van verdachtee L., was bereid onder eede te verklaren, dat hij de gebrek kige overkomende zending had gehoofd uit den bewusten luidspreker en waarbij de dra den door de keukendeur naast de draden der gevangenisstraf tegen zich elschen. distributie, naar buiten liepen. De heeren Adrianus en Simon L., de 59- De verdachten bleven ontkennen en zelden Jarige vader en de 19-jarige varensgezel, de van niets te weten. *oon, stohden in het aanvangsnummer een- Door den officier werd de radio-geschiede- drachtelijk terecht, als zijnde verdacht vannis nog eens kortelijk gememoreerd, welke diefstal var electrische energie, ten nadeeie beschouwing leidde tot de conclusie, dat het van de Heldersche radio-centrale. De beide wettig en overtuigend bewijs was geleverd, heeren, die zeiden niets te kunnen bekennen, met betrekking tot <}en vader en welke con- worden verdedigd door mr. Schenkeveld. clusie den officier motief gaf tegen eersten Reeds lang was storing geconstateerd en de verdachte 2 maanden gev. en vrijspraak van i Zitting van 17 December. Uitspraken 10' December. L. K. T., arbeider, Wieringen. Mishandeling, 3 maanden gev. en betaling van een schade 99.13. P. O., winkelier te Den Helder. Hooger be roep veroordeeling overtr. IJkwet. 6 X i 1 boete of 6 X 1 dag. Ingezetene hoort 2 maanden «lectro-radio-technicus H. leerling, vermeen de dat de storing zich bevond in de buurt van de Vischstraat. Op 'n Zondag, tijdens een ■portuitzending van den. wedstrijd Holland België, stelde hij een nauwkeurig onderzoek In en vond hij daar afleidende draden, die voer den van de woning van de verdachten en op deze draden bevonden zich knijpers, De speur der der centrale had bij dat onderzoek ge bruik gemaakt van een ladder. In zijn gezel schap bevond zich de monteur én deze werd den zoon te vorderen. De mystificatie van Piet, den eendenjager. Na de ultra langdradige zaak tegen den verdachte-radiomelker verscheen de 32-jarige landbouwer Piet Pi. uit Anna Paulowna voor het zondaarsbankje, verdacht van 'n 13-tal tamme eenden, die hij voor wild observeerde, te hebben geschoten en welke slachtoffers van Piet's geringe ornithologische kennis, eigendom bleken te zijn van zijn buurman door hem naar de politie gezonden. De heer Corn. Voorthuijzen, landbouwer en eenden- Geerling kon juist kijken in de keuken van houder. Het spreekwoord zegt echter: kinde bet verdachte perceel en hij zag in die keu-ren en gekken spreken de waarheid cn in dat ken een man zitten met opgestroopte mouw, geval zouden de kinderen van Piet dan heb- dle aan een draad trok. Door de verdachtenben uitgebracht, dat vader lekker eendjes had werd heden erkend, dat zij ln de Vischstraat geschoten en had voorts direct de vrouw van woonden. Voorthuijzen een klaarblijkelijk tammen een- De agent De Haan had met G. op 19 Mei denhond, door Piet geschoten, weggehaald. ~~J ingesteld in de woning van Door Voorthuijzen werd 6.50 gereclameerd «en onderzoek L. in de Vischstraat. gevonden, aansluiting gevende op Huizen en Hilversum, voorts had de Haan niets meer van beteekenis waargenomen en ook in de woning van verdachten niets compromittee- rends gevonden. Geerling had de draden tus- echen de keukendeur zien verdwijnen en al wordt die deur ook nog zoo krachtig aange trokken, dan komt de zending toch door. Mej. T. de B.—M., abónnée van de centrale en in de buurt wonende, had voortdurend last van storingen en was bij de vermoedelijke ont dekking zeer nieuwsgierig wat Geerling uit voerde. Toen deze ztjn zending mededeelde, ging ze ook mee kijken en ontdekte de draden, waarop knijpertjes, door een kier in de schutting. Voorts verklaarde deze zeer compromitee- rend getuige nog, dat zij, nadat zij te Alk maar door den rechter commissaris in deze zaak waa gehoord, van vader L. een brief kaart had gekregen, waarin zij verzocht werd de helft van haar verklaring te willen intrek ken. Jammer genoeg, had haar man in drift den briefkaart verbrand. De verdachte L. Senior gaf aan de toezen ding van die briefkaart een minder beschul digende beteekenis. De president waa saer voldaan over de pr$- Deze had draden voor 13 vermiste eenden. Nou, zei Piet, ik heb er geen 13 geschoten! Overigens sprak hij de vordering niet tegen. 'n Andere getuige, mej. Roukema, had Piet met een geweer zien ronddwalen cn gezien, dat hij een vogel, ze dacht een meeuw, had geschoten. Dan was er nog een getuige, zekere Jan Romkema, die bij verdachte had gediend, en hem met het jachtgeweer en twee doode, tamme eenden had thuis zien komen. Alles bijeen genomen zat Piet er tamelijk dik tus- schen en eischte de officier dan ook schuldig verklaring en veroordeeling tot 30 boete of 15 dagen en verbeurdverklaring van 't jacht geweer. Wel 'n beetje hoog, repliceerde Plet. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. W\j hadden stellig gedacht, dat de 43-jarige los werkman P. S„ na zijn laatste inbrekers prestatie eenige jaren geleden, voorgoed van het iw- leven in de kraakjesmakerswereld afscheid zou hebben genomen, doch thans zagen we hem weer terug als inbreker en logé van het bate van bewaring Hem waa thans ten laste gelegd diverse inbraken en diefstallen, gepleegd op verschil lende tijdstippen in de plaats zijner inwoning, Den Helder. Zoo had hij in den nacht van 29 op 30 Oc- tober ten nadeeie van den aannemer Cornelis M., na door den tuin in het huis te zijn ge drongen, ontvreemd een ijzeren geldkistje, waarin gelden en 3 spaarbankboekjes, bene ver- een gouden horloge en ketting van den zot— Het onderzoek in deze zaak was opgedra gen aan rechercheur Kooistra, die gaten in de tuindeur had geconstateerd, benevens een gebroken glasruit. Vervolgens wordt gehoord de rechercheur Sprengers, die het perceel van de Wed. Bak ker, alwaar 'n bedrag van 7 gulden was ge mist, had onderzocht. Voorts werd gehoord de heer H. M. M., die ontkende in deze kraak met P. S. te hebben samengewerkt. Echter volgens Piet had deze heer wel degelijk met hem in compagnie ge werkt evenzeer bij het kraakje bij M. Mr. De Groot, aan S. als verdediger toege voegd, richtte aan M. een op de inbraken be trekking hebbende vraag, die door M. tot groote verontwaardiging van verdediger als belachelijk werd gequalificeerd. De los werkman C. de L., die ook de eer van een avondlijke visite had genoten, miste na een avondwandeling met zijn vrouw een paar gouden ringen, 'n paar stukjes gouden ketting, 'n gouden broche en 'n ijzeren kistje, waarin een foto en eenige aandeelen. P. had hem kort te voren gezegd: je hebt 'n paar centen, hé, ik kom eens bij je kijken! Nog verschillende waardevolle voorwerpen had de rechtbank in depot, gouden ringen, ketting, alsmede 'n portemonnaie met 13, wat het eigendom was van verdachte S. cn volgens zijn verk'aring eerlijk verkregen geld. Mej. de wed. B., winkelierster op de Kei zersgracht, merkte bij thuiskomst, dat onge- wencchte gasten bezoek hadden gebracht. Alles lag overhoop en vermist werd pl.m. 7 in totaal. Het bleek, dat S., die anders nogal taai is in een verhoor, de justitie had verrast door wat betreft deze verschillende gevallen, het feit te erkennen. Hij wilde nu de waarheid eens bekennen, zei hij. Overigens beschikte hij over een afschrik wekkend strafregister. Zijn laatste veroordee ling was 2 jaar. De officier had, dank zij de openhartigheid van S., een betrekkelijk gemakkelijke taak. De diefstal tij de Wed. B. had hij gedeeltelijk toegegeven. Die 7 gulden zou dan de heer M. hebben gestolen. Uit een royaal oogpunt be schouwd, zou de officier in dit opzicht S. willen vrijspreken. Wat de overige feiten be treft, ook hier zei de officier een welwillende houding te zullen aannemen en niet te willen uitgaan boven de straf, 2 jaar, wegens In braak, die S. de laatste maal had ondergaan en requireerde de officier ook nu 2 jaar ge vangenisstraf. De officier sprak nog een hartig woordje tot den verdachte en wce3 hem erop, welk groot leed hij zijn vrouw, die er een degelijke levensbeschouwing op na houdt, en zijn thans reeds volwassen kinderen, had aangedaan. Mr. De Groot, die 5 jaar geleden S. reeds verdedigde en nu ook door hem tot die taaie was geroepen, schilderde zijn cliënt als een fideelen kerel, tot een prikkel komt in zijn leven van verkeerde richting, dan loopt het mis. Pleiter had niet op de bekentenis ge ïnfluenceerd, maar wel ernatlg met hem ge sproken. Ook met zijn vrouw, die een uitste kenden indruk op hem had gemaakt. Echter uit eigen impuls had S. verlangd de waarheid omtrent de inbraken te zeggen, iets wat hy nog nooit had gedaan. Hij is nu misschien tot inkee- gekomen en heeft nu zijn draai geno men en hoopt pleiter, dat de rechtbank reke ning zou willen houden met de omstandig heden, die verdachte tot deze hervatting in zijn vroegere tekortkomingen hadden gedron gen en verzocht pleiter het volle licht in deze zaak vóór de rechtbank een beslissing ham. Pleiter hoopte, dat men verdachte nog eens een kans zou geven en de mogelijkheid te scheppen door goede leiding hem tot een goed mensch té vervormen. In verband met dit verzoek verzocht pleiter hervatting van het onderzoek en zoo mogelijk een reclasseerings- rapport. De officier wilde zich tegen een dergelijk onderzoek door den ambtenaar niet ver zetten. Pleiter sprak nog een kort wederwoord en werd ;'e behandeling alsnu gesloten. Nog meer misdadige Heldersche ingezetenen. Hierop werd voortgezet de zaak tegen de verdachten O., Albertus en Frederik T., woon wagenbewoners, die konijnen hadden gestolen en een oude dame te 't Zand van een taschje hadden beroofd. De heer Wiggers stelde voor wat betreft Albertus, dezén heer onder te brengen in de Kolonie „Het Hooge Land". Frederik is be reid, liefst in een openlucht gevangenis, om zijn straf, ook liefst de geringste, te onder gaan. Wat O., die ongunstig bekend schijnt te staan, betrof omtrent hem werd, gelet op de ongunstige informaties, geen positief advies gegeven. De officier achtte de feiten te ernstig en persisteerde bjj zijn requisitoir onvoorw. ver oordeeling. De heeren pleiters, respect, mr. v. d. Loos en De Groot, trachtten met den moed der wanhoop nog iets t.e bereiken, waarop de be handeling werd gesloten. Een jeugdig plaatsgenoot uit vinder. Een jeugdig plaatsgenoot, leerling van de Ambachtsschool alhier, heeft zich verdiept in, het vraagstuk van de stereoscopische tele visie., Hem was gebleken, dat men bij de tele visie nog geen rcliefbeelden kon overbrengen, zoodat de beelden slechts 2 afmetingen had den, lengte cn breedte, doch de derde, diepte, miste. Ten einde zijn ongetwijfeld interessante vinding in breeden kring bekend te maken, schrijft hij er zelf het volgende over: Televisie is wel het meest interessante, dat de techniek ons biedt. Gelijk de radio-omroep ons in de gelegenheid stelt, gebeurtenissen over groote afstanden te hooren, laat de tele visie ons gebeurtenissen over groote afstanden „zien". Wanneer we bedenken, welke groote vooruitgang de televisie in het buitenland maakt, dat de afmetingen van het beeld reeds 20 X 24 cm kan bedragen, terwijl de kwali teit van het beeld het best vergeleken kan worden met hetgeen we in de bioscoop zien, dan kunnen wij geen andere conclusie trek ken, dan dat spoedig de tijd zal komen, waar in televisie niet alleen een economische-, maar ook een cultureele beteekenis zal krijgen. En inderdaad is de kwaliteit van het tegenwoor dige televisiebeeld van dien aard, dat zij de practische invoering der televisie niet meer beïnvloedt. Het zijn echter andere omstandig heden, welke die invoering over het algemeen belemmeren, n.L de omslachtigheid en de kostbaarheid der benoodigde toestellen. We kunnen echter, aangezien over de ge- heele wereld de knapste deskundigen zich be zighouden met het vraagstuk om de televisie voor de practische invoering „rijp" te maken, inmiddels veilig aannemen, dat ook, wat dit laatste betreft, binnen afzienbaren tijd een oplossing gevonden zal worden. Maar ook al zal het gelukt zijn, de kosten, zoowel als de bediening van den televisie-ontvanger gelijk te stellen aan die van b.v. een hedendaagsch radio-ontvangtoestel, ook dan nog zal het beeld hoe scherp en gedetailleerd het ook is, lang de werkelijkheid niet zijn, het zal iets missen. Dit gemis is n.1. „de diepte". In wer kelijkheid nemen wij iets waar in drie afme tingen, n.1. hoogte, breedte en diepte. Hoogte en breedte heeft een televisiebeeld beeld na tuurlijk altijd, maar „echte diepte" heeft men er tot nog toe niet in kunnen brengen. Vooral als men het zeer groote verschil kent tus- schen een gewoon vlak en een beeld met ste reoscopische diepte, zal het pas duidelijk zijn, welk een enorme vooruitgang het voor de thelevlsie in het bijzonder zou zijn, indien er een afdoend systeem gevonden werd voor het verkrijgen van stereoscopische diepte in een televisiebeeld. Eerst dan pas zou de televisie een haast even groote rijkdoni van schakee ringen bezitten als de werkelijkheid zelf; want waar bij een gewoon beeld voor- en achtergrond met alles wat zich daartusschén bevindt, aan elkaar yast zit, is bij een beeld met stereoscopische diepte ieder lichaam „los" van het andere. Inderdaad zou een televisie beeld met echte diepte ons den indruk geven, alsof we door een venster in het ware leven keken. Om kort te gaan, de sfeer en de in druk van „echtheid" van zoo'n beeld zou niet te vergelijken zy'n met het nuchtere, eigen lijke levenlooze vlakke beeld. Het staat daar om vast, dat de practische invoering van een systeem om diepte in een televisiebeeld te leggen, zoo niet de vervolmaking zelf, dan toch zeer zeker een groote benadering daar van voor de televisie beteekent. Wel heeft Baird in Augustus 1928 al tele visiebeelden in relief overgebracht. Zijn me thode berustte op het uitzenden van twee beelden van hetzelfde onderwerp. Deze twee beelden werden aan de ontvangzijde apart op gevangen en ieder afzonderlijk naast elkaar op het ontvangscherm geprojecteerd. Plaatste men nu voor deze twee beelden een normale stereoscoop, dan kreeg men een beeld in reliëf te zien. Wetenschappelijk was dit experiment wel interessant, doch levens vatbaarheid bezit dit systeem niet. Want af gezien nog van het feit, dat de maximale grootte van het beeld zeer beperkt is van wege de stereoscoop die er voorgeplaatst moet worden en er vanzelfsprekend maar één persoon tegelijk door de stereoscoop kan zien, is deze methode zonder meer niet toe te passen op deze moderne televisie mekathode- straalbuis. Neen, er moet een systeem gevonden wor den, waarbij het aantal uit te zenden beelden en dus ook beeldlijnen hetzelfde blijft als bij de gewone vlakke televisie, zoodat één draaggolf noodig is. Het beeld moet als het ware reeds met diepte worden uitgezonden en aan de ontvangzijde door één ontvanger wor den opgevangen en als één beeld, ongeacht hoe groot op het ontvangscherm wordt gepro jecteerd, zoodat dus meerdere personen tege lijk het televisiebeeld met echte stereoscopi sche diepte kunnen genieten. Wanneer zoo n systeem toegepast kan worden op de moderne televisie-apparaten met kathodestraalbuis en dus iedere bestaande zend- zoowel als ont- vanginstallatie slechts een kleine verandering moet ondergaan om te fungeeren als boven omschreven, bestaat er geen enkel technisch of practisch bezwaar, om in het vervolg tele visiebeelden in relief over te brengen in plaats van het altijd onnatuurlijke vlakke beeld. Dit systeem, dat bovengenoemde voordeelen en goede eigenschappen in zich vereenigt, be hoeft niet meer uitgevonden te worden: het bestaat. Nadat ik me gedurende enkele jaren geconcentreerd heb op de theorie, welke aan televisie ten grondslag ligt, ben ik er ten slotte in geslaagd, het bovenbedoelde stereos copisch televisie-systeem te vinden. Dit schrijven, dat bestemd is om een alge- meenen indruk te géven van datgene, wat mijn vinding eigenlijk is, wil ik eindigen met een woord van dank aan den heer W. M. de Draayer, leeraar in de eleetro-techniek, hier ter stede, die niet alleen de eerste was, dia mijn steroscopisch televisiesysteem heeft be oordeeld en goed bevonden, maar mij meer dan eens met de een of andere technische aangelegenheid van dienst was. En een woord van dank aan den heer Ir. Dominicus van den Berg, te Amsterdam, die eveneens mijn vin ding aan een onderzoek heeft willen onder werpen en haar practisch mogelijk heeft be oordeeld. Den Helder, 17 December 1935. J. v. d. Sande Jr. Wat Ir. Dominicus v. d. Berg over de uitvinding zegt. Zooals uit bovenstaande blijkt, heeft de heer A. Dominicus van den Berg, electro-technisch ingenieur te Amsterdam, een oordeel over de uitvinding van Van der Sande Jr. geveld. Aan zyn brief ontieenen wij het volgende: „U vroeg mij om een oordcel over Uw tele visie-uitvinding. Dit wil ik U thans geven. Naar mijn meening is Uw uitvinding betref fende de stereoscopische televisie inderdaad vatbaar voOr verwezenlijking. Behoudens en kele tekortkomingen en practisch-technische bezwaren, acht ik Uw idee uitvoerbaar. Ik zou U in overweging willen geven Uw plan tot constructie volgens de ingezonden teckeningen in den vorm als door U gedacht ten uitvoer te brengen. Begint U gerust hier mede. De gebreken en de kinderziekten, welka ik voorzie, zult U ongetwijfeld weten te over winnen. Vergun mij ten slotte nog een opmerking: Ik heb alle respect voor Uw capaciteiten, voortvarendheid cn doorzettingsvermogen, maar beschikt U zelf wel over de middelen om tot een praktische uitvoering van Uw ge dachte te komen? Ik maak U mijn compli ment over Uw betoonde taaie volharding, hoop van harte, dat U cok wat de finantieeie zijde van de zaak betreft, moogt slagen en wensch U verder een goed succes.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12