Kerstschotel Jioé, ïpot Woot gaan wc De vredesvoorstellen zijn in de zitting van den Volkenbondsraad min of meer begraven. De zitting van den Volkenoondsraad. Konijn, Spoorstraat HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 DECEMBER 1935. 5 TWEEDE BLAD Minister Hoare afgetreden. Eden en Laval doen geen poging om de Parijsche voorstellen te verdedigen. Het offer der trouwringen. De officieele Abessijnsche verklaring Oplaaiend offensief. Gevechten aan de fronten Van het Noordelijk front Van het ZuHelijk front. Het gevecht aan het Noordelijk front Frankrijk handhaaft sancties. De afstand van de trouwringen Het Abessijnsche antwoord wordt vandaag overhandigd. De Engelsche vloot te Alexandrië. Leve de oorlogsschuld De president van Venezuela overleden. Voor Uw naar Benesj tot president van Tsjechoslowakije gekozen Laval heeft het vertrouwen De vlootconferentie. Gisteravond heeft de Engelsche minister van buitenlandsche raken sir Samuel Hoare zijn ontslag aangeboden, dat door de re geering is aanvaard. Hoare heeft geweigerd een verklaring af te leggen. Hoewel de positie van Hoare de laatste dagen al eenigszins wankel was, komt dit af treden toch als een verrassing, Naar het schijnt heeft Hoare eerst gister- avoad het besluit genomen om af te trnden. Het is nog niet bekend wie hem zal opvolgen Wel worden er verschillende namen genoemd, doch de betreffende personen hebben de laatste dagen ten aanzieD van de vredesvoorstellen een zoozeer uiteenloopende houding aange nomen, dat er Dog niets met eenige zekerheid hieromtrent valt mede te deelen, Niet voordat Hoare gelegenheid gehad heeft zich in het Engelsche parlement te verant woorden over de houding, welke hij op 8 dezer bij zijn Parijsche besprekingen met naval heeft aangenomen, is hij dus gevallen. Alle verklaringen, die men van de afspraak tusschen Laval en Hoare gegeven heeft of als eventueel in het parlement te geven heeft voorgespiegeld, tot de verklaringen van Eden en Laval in den Volkenbondsraad van gister toe, zijn niet toereikend gebleken, om den minister te redden. Duidelijk is de kwestie ook door het af treden van Hoare nog niet geworden. Verdediging van de Parijsche voorstellen blijft uit. De correspondent van de Nw. Rott. te Genève telefoneerde gisteravond: De Volkenbond heeft vanmiddag slechts enkele minuten met gesloten deuren vergaderd en is daarna onmiddellijk in het openbaar bijeengekomen voor het behandelen van eenige verklaringen inzake het Italiaansch-Abessijn- sche geschil. Tot een beraadslaging is hei. nog niet gekomen, daar de raadsleden het tegen morgenochtend verwachte antwoord uit Rome willen afwachten. Intusschen mag men wel aannemen, dat het vredesplan Laval-Hoare van de baan is, zelfs indien Mussolini, wat uitge sloten schijnt, een onvoorwaardelijk aan nemend antwoord zal geven. Het is Laval en Eden reeds vandaag in de hotelkamer bij hun besprekingen met hun collega's van den Volkenbondsraad duidelijk gebleken, dat de tegenstand onder andere raadsleden tegen het plan, dat naar hun op vatting aan Italië een premie voor den aanval zou toekennen, zoo sterk is, dat zelfs Laval geen hoop meer heeft op een voor zijn vredes plan gunstig raadsbesluit. Laval was vanmiddag dan ook bijzonder mat in zijn verklaring aan de raadstafel over het werk van Hoare en van hem zelf. Een poging om den inhoud van het plan nog te verdedigen, ontbrak in de rede van Laval ten eenen male. Lava) verdedigde uitsluitend het door niemand bestreden beginsel, dat de Vol kenbond voortdurend naar een vriendschap pelijke oplossing van den strijd zal moeten streven. De redevoering van Eden, waarvan de tekst reeds gisteren door den Britschen minister raad was goedgekeurd, kwam feitelijk neer op een totaal prijsgeven van het werk van Hoare, doordat Eden verklaarde, dat, indien een der strijdende partijen of de Volkenbond zich niet met het vredesplan zou vereenigen, de Britsche regeering de verwezen'tjking er van niet langer zou willen nastreven. Laval liet zich gisterenavond na de Raads vergadering tegenover de Erarsche pers er over uit. dat het gevolg van het vredesp'an en van deze raadsbijeenkomst waarschijnlijk niets anders zal zijn dan de terugkeer tot een status quo, zooals deze was, voordat de Parij sche besprekingen van 7 en 8 December tus schen Laval en Hoare hadden plaats gevon- dc~. Of deze terugkeer tot den status quo ook beteekent, dat dan weer ernstig de verscher ping van de sancties in overweging zal worden genomen, viel uit de verklaringen van Laval echter niet af te leiden. Daarentegen gaf de Britsche de'egatie vanavond aan de pers te verstaan, dat de commissie van 18 waar schijnlijk Vrijdag of Zaterdag opnieuw zou bijeenkomen om over de uitbreiding der sanc ties te spreken en dat de Britsche delegatie reeds een deskundige voor petroleum, staal, ijzer en steenkolen naar ConAye heeft mee- In de Abessijnsche verklaring, die tien vel len machineschrift omvat, wordt scherpe cri- tiek geoefend op de procedure, die bij de uit werking der Fransch-Britsche voorstellen is gevolgd, en voorts op den Inhoud der voorstel len zelf en op het Engelsche Witboek. De Abes sijnsche regeering wil openrijk verklaren, dat zij verbaasd was. Zij heeft zich afgevraagd, of deze „voorwaarden" werkelijk ten doel hadden, een einde te maken aan de verdragschendin gen, of dat men aan de vijandelijkheden een einde wilde maken door het slachtoffer van den aanval tot capitulatie te dwingen. De Abessijnsche regeering heeft kunnen con- stateeren, dat in de geheele wereld millioenen en millioenen menschen zich dezelfde vraag hebben gesteld. Uitvoerig citeert de verklaring uitlatingen uit den laatsten tijd van Britsche en Fransche staatslieden. Herinnerd wordt aan het grondbeginsel van het rapport van de com missie van vijf. waarvan de Britsch-Fransche voorstellen „de volledige en flagrante ontken ning" zijn. Tegen deze voorstellen worden de volgende bezwaren geopperd: 1. Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd, een staat, die lid van den Bond is ge- biedsafstand of zelfs maar gebiedsruil op te leggen of aan te bevelen. Dit zou een schen ding van artikel 10 van het Volkenbondspact zijn. De Parijsche voorstellen trachten echter onder het mom van gebiedsruil Abessinië een gebiedsafstand op te leggen of op gebiedende wjjs aan te bevelen. Dit is een Bchending van artikel 10. 2. Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd, een staat die lid van den Bond is het afstaan van oeconomische voorrechten voor een deel van zjjn gebied aan een derden staat op te leggen of aan te bevelen. De Parijsche voorstellen zijn er op gericht, Abessinië te dwingen of op gebiedende wijze aan te bevelen, Italië oeconomische voorrechten gepaard met politioneele bevoegdheden, toe te kennen. Dat beteekent een aantasting van de politieke on afhankelijkheid van Abessinië en is eveneens een schending van artikel 10. 3., Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd, een staat, die lid van den bond is, bui tenlandsche contróle op zijn bewind of de be noeming van adviseurs op te leggen. Slechts deze staat zelf heeft het recht, den Volken bond om deze contróle te verzoeken. De Vol kenbond heeft dan de plicht, deze toe te staan. Zij kan echter slechts den vorm van onbaatzuchtige medewerking hebben, d.w.z. zij moet collectief en internationaal zijn, en den staat, die er om gevraagd heeft, volledige vrijheid bij de keuze van zijn adviseurs laten. Als deze voorwaarden niet vervuld worden, wordt artikel 10 eveneens geschonden. De Parijsche voorstellen willen Italië een over wegenden invloed op de contróle op Abessinië geven, met het uitgesproken doel, Italië het bewind over de hoofdstad en een groot ge biedsdeel te geven. Indien de Volkenbond hiermee accoord zou gaan, zou hij artikel 10 schenden. 4. Het volledig afstand doen van een strook land en van de haven Assab zou een zuivere schijnprestatie zijn. De situatie van dit gebied en van de haven is zoodanig, dat het slechts van Italië afhangt, door een enkel gebaar Abessinië zijn eigendom en het vrije gebruik er van te ontnemen. Bovendien zeggen Frankrijk en Engeland Italië contróle over dit gebied toe. Geen or gaan van den Volkenbond is bevoegd, een der den staat contróle-recht over het gebied van een mede-lid te waarborgen, of zijn invloed in dit opzicht uit te oefenen. Ook dit zou schen ding van artikel 10 zijn. Abossinische linies in O gaden aan gevallen. Uit goede Italiaansche bron wordt ver nomen, dat de Italianen het offensief in Ogaden hebben hervat. Voorafgegaan door een escadrille van 9 vliegtuigen, die de Abes3inische voorhoeden bombardeerden en verschillende slachtoffers maakten, heeft Somali-infanterie, daarbij ge steund door tanks, op 65 km ten Zuiden van Sassa Baneh de Abessinische linies aange vallen. Er hadden verwoede gevechten plaats, zon der dat aan een van beide zijden groote voor- deelen werden behaald. Omtrent het gevecht bij Sassa Baneh wordt van Abessinische zijde gemeld, dat de Abessiniërs 13 pantserauto's van de Italianen hebben buit gemaakt of buiten gevecht ge steld. De Abessiniërs worden gecomman deerd door de Fïtaorari Chfffra. Dinsdag heeft het Italiaansche commu niqué voor de eerste maal melding ge maakt van een Abessijnsche aanval, die niet met een Italiaansche overwinning is geëindigd. De Abessiniërs hebben, onder dekking van het nachtelijk duister de Italiaansche voor posten aan de Takazze in Tzembella aange vallen om de Eritreesche troepen, die het zwakste deel van de Italiaansche strijdmacht aan de Takazze vormen tot terugtrekken te dwingen. De Abessiniërs deden hun aanval volgens de berichten, met ongeveer 3000 man, ln tegenstelling met andere Abessijnsche po gingen om de Takazze over te steken, waar bij zij slechts kleine afdeelingen gebruikten. De Italiaansche troepen moeten verrast ge weest zijn door dezen aanval en na zeer kor ten tijd waren zij reeds gedwongen zich te rug te trekken. Zij werden achtervolgd tot bij den Dembeguina pas, waar zij versterking kregen. De Abessiniërs staakten toen de ach tervolging. Ook hebben de Abessiniërs een aanval on dernomen op den rechtervleugel van de Ita lianen. Het is waarschijnlijk, dat de Italianen de doorwaadbare plaatsen slechts licht bezet hiel den, en dat ook hier de Italianen zich terug getrokken hebben om het op een ontmoeting met de hoofdmacht van de Italiaansche troe pen op den rechtervleugel aan te laten ko men. Er zijn nog geen berichten over het ver loop van dit gevecht binnengekomen, maar het schijnt, dat de Abessiniërs ook hier met groote beslistheid zijn opgetreden. Het ge vecht vindt plaats ln Scire. Het is mogelijk, dat de Abessiniërs willen trachten den rech tervleugel van de Italianen te omsingelen. De Italiaansche hoofdmacht op den rechtervleugel van het front bevindt zich in de buurt van Aksoem. Het Italiaansche legerbericht, dat gisteren voor het eerst vertraagd is doorgezonden, geeft nog niet veel kijk op het verloop van de gevechten bij de Takazze. Weliswaar zijn de Italianen over den schrik van eergisteren heen en maakt het laatste legerbericht weer van een Italiaansche overwinning melding, doch eenigerlei opheldering is er in het commu niqué van gisteren niet gegeven. De Abessiniërs hebben inderdaad een groot tegenoffensief ingezet en zij hebben op ver schillende plaatsen de Takazze overgestoken. Naar het schijnt opereeren zij voornamelijk ln den nacht. De Italianen hebben zich over de geheele linie teruggetrokken om „betere po sities" in te nemen, maar het bericht van gisteren, dat er in allerijl tanks en andere ge vechtsmiddelen naar Scire gezonden zijn, doet De vrouwen dragen ijzeren ringen. Herdenking van den l8den November. (Van onzen specialen correspondent). Rome, Woensdag. De dag van heden, waarop de Italiaansche vrouwen haar trouw ringen aan den staat hebben geofferd, zal lang io herinnering blijven. Het was een droef en somber weerde regen viel in stroomen. Desniettemin begaven zich duizenden en dui zenden vrouwen naar het graf van den Onbe kenden Soldaat, om hun goud daar aan het vaderland af te staan. In het gedrang, dat ontstond, nadat de koningin baar gave had gebracht, vielen ver scheidene vrouwen flauw, zoodat zij moesten worden weggedragen. Vrouwen met babies, elegant gekleede jonge vrouwen, huismoeders, oude manneD, pasgetrouwde paren en kleine kinderen verdrongen zich om de trappen naar het monument te bestijgen. Het was een oogenblik van groote verwar ring en boven alles uit weerklonk het ge schreeuw van een fascistisch beambte, die de politie, welke in sterke afdeelingen stond op gesteld, bevelen gaf. Nederige oude vrouwtjes, wier haar geheel was verregend, klommen de treden op en wierpen haar ringen in de urnen, waaruit wierook opsteeg. De urnen waren op hooge standaarden geplaatst, ver boven de hoofden van de schenkers, zoodat niemand zien kon, wat geofferd werd. Een der vrouwen brak in tranen uit en ver telde, dat zij haar ring vijftig jaar lang had gedragen. IJzeren ringetjes van het allerpri- mitiefste maaksel werden in ruil gegeven. Sommige zagen er uit als gordijnringen. De inzameling duurde den geheeleD dag. Des middags raakte de hoeveelheid ijzeren ringen uitgeput en kregen de vrouwen in plaats daar van een ontvangstbewijs. Dc juweliers in Rome hebben goede dagen beleefd, want welgestelde persoDen kochten een tweeden trouwriDg om dien eveneeDs aan den staat af te staan. Gisteren werden twee duizend ringen verkocht en eergisteren vijf honderd tot duizend. Vanavond is er geen enkele vrouw in Italië, die haar trouwring draagt, want ook diegene, die de gehouden inzameling afkeurden, hebben aan den oproep der regeering gehoor gegeven. Ter eere van het feit, dat het Ihans een maand geleden is, dat de sanclies werden toe gepast, is vandaag toegang tot de bioscopen verschaft tegen afgifte van stukjes metaal. Dit metaal zal versmolten worden tot trouw ringen, die als inscriptie zullen draden„De 18de November''. (Auteursrecht New. Chronicle-A N'.P.) vermoeden, dat de Abessiniërs krachtiger op treden, dan men verwacht had. Ook hebben de Italianen blijkbaar niet verwacht, dat de Abessiniërs juist hier voor het eerst een grooten aanval zouden ondernemen. De Italianen ontvangen ver sterkingen. De Italianen hebben Dinsdag, naar het A.N.P. uit Rome meldt, met grooten spoed tanks en vliegtuigen naar het Noordelijk front gedirigeerd voor een tegenaanval na het ver rassende offensief der Abessijnen van Maan dag. Uit Asmara wordt gemeld, dat Dinsdag een verordening is uitgevaardigd, waarbij het gebruik van particuliere auto's op Zon- en- feestdagen wordt verboden, teneinde brand stof te bewaren voor de onmisbare behoeften van de kolonie. Na het gevecht aan de Takazze. Reuter meldt uit Addis Abeba: Het bericht van den tegenspoed van de Italianen aan de Takazze, Dinsdag in het Italiaansche legerbericht gemeld, heeft Addis Abeba bereikt. De Abessiniërs bevestigen, dat hun troepen belangrijke overwinningen hebben behaald ten Noorden van de Takazze. De Italianen zijn op den terugtocht, zij worden achtervolgd door troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem. Talrijke gewonden zijn achtergelaten. Deze berichten worden door de Abessijnsche regeering noch bevestigd noch ontkend. De grond in het veroverde gebied Italiaansch staatsbezit. Naar Reuter uit Adrigat meldt, zal er een bodemwet worden uitgevaardigd, waarbij de Italiaansche staat in beginsel tot eenig eige naar van den geheelen bodem wordt ver klaard, doch waarbij het eigendomsrecht, voor zoover het volgens plaatselijk gebruik aan de inlanders toekomt, zal worden erkend en ge handhaafd. Een Abessijnsch offensief? Dedzjazmatzj Nassiboe heeft, naar volgens het A.N.P. uit Harrar gemeld wordt, Dinsdag avond Dzjidjiga verlaten. Ilij heeft zich naar het Zuidelijk front begeven, waar een krachtig offensief der Abessijnen wordt verwacht, die voordeelen zouden willen behalen uit den re- centen terugtocht der Italianen. Het 74ste legerbericht. Maarschalk Badoglio seint het volgende, 74s«.e legerbericht: Het gevecht, cat op 15 December is be gonnen tusschen de Mai Timsjet en ue Dem- begina is in den loop van den 17den beëindigd. Onze strijdkrachten hebben een AbessijDscne colonne aangevallen, welke een omtrekkende beweging had gemaakt naar een bergpas van de Dembegina. De Abessijnen werden na een hevig bajonel gevecht verspreid. De vijandelijke verliezen zijn, naar is komen vast te staan, hooger dan 500 man Aan Ita liaansche zijde zijn gesneuveld: 7 officieren, I 20 onderofficieren en zwarthemden48 Eri- I treesche gegradueerden en 197 Askari's. Twee officieren en twee soldaten en 25 Askari's zijn gewond. De Laliaansche vliegtuigen hebben op doel treffende wijze de vijandelijke colonne gebom bardeerd ten Zuidwesten van Makallé. De gouden oorlogsrnedaille wordt tegen een bronzen ingewisseld. rZ H£LPUROL De gehuwde officieren en manschappen van het expeditiecorps zwarthemden in Oost- Afrfka hebben verzocht, hun trouwringen aan den staat te mogen schenken. Onder levendig enthousiasme is dit heden geschied. TIEN OORLOGSGEBODEN VOOR DE ITALIAANSCHE VROUW. In het Giornale d'Italia, het half ambtelijke orgaan van Mussolini, geeft Benedetta de vol gende tien geboden, die de Italiaansche vrou wen in het bijzonder in dezen oorlogstijd moeten volgen: 1. Weest ook gedurende de scheiding trouw. 2. Blijft vriendelijk, goed en ernstig, om de wanhoop over de scheiding met goed ge- vo g te kunnen bestrijden. 3. Vat het werk op dat uw mannen moesten laten liggen. 4. Stelt u met uw gansche kracht ln dienst van de industrie. 5. Beoefent een strikte economische zelf discipline. 0. Laat uw levenswandel eenvoudig en ern stig zijn. 7. Helpt de zieken, zwakken en vermoeiden zc iveel ge kunt. 8. Weest niettegenstaande de scheiding trotsch op uw moederschap. 9. Laat u het geloof aan onze overwinning niet rooven. 10. Onthoudt u van allen twijfel. Van Duitsche zijde beweert men, dat zich achter het pseudoniem de vrouw van een der ministers verbergt. Overeenstemming tusschen Laval en Herriot. De Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat Laval en Herriot een week geleden tot overeenstemming zijn geko men ten aanzien van het volgende: 1. Indien Mussolini of de -Negus het Parij sche plan verwerpen, blijven de sanctiemaat regelen van kracht. 2e. Over de quaestie van het embargo op petroleum zal een nieuwe Ministerraad wor den gehouden. Donna Rachele Mussolini, de vrouw van deD Duce vervoegde zich om half een op het altaar des vaderlands te Rome om de trouw ringen van haar en haar man te offeren. Te Turijn heeft gravin Calvi di Bergolo (prinses Jolanda) de boodschap van haar moeder, de koningin, voorgelezen. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat het ant woord van de Abessijnsche regeering op de Parijsche vredesvoorstellen vandaag te Londen en te Parijs aan de Engelsche en Fransche regeering officieel zal worden overhandigd. Vragen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft afgevaardigde Wedgwood aan de regeering gevraagd, waar om de Engelsche vloot in zoo grooten getale in de haven van Alexandrië gestationneerd bleef? En of men de vloot in een opzicht niet veiliger achtte in het Suezkanaal zelf? Men wist dan tenminste waarom zij in Egyptische wateren verbleef en als de Italianen een bom zouden werpen, wist men althans waar men aan toe was. Toen Baldwin op deze vraag geen ant woord gaf, verduidelijkte de oppositie-liberaal Mander haar nader en vroeg of het de be doeling was, dat de vloot gebruikt zou worden of dat zij zou vluchten, maar ook deze vraag bleef onbeantwoord, onder „foei"-roepen van verschillende conservatieve banken. Finland heeft het deel der oorlogsschuld, dat op 15 December is vervallen, geheel vol daan. Alle andere debiteuren-landen bleven in gebreke. De heer Cardenas, de Venezolaansche gezant in Den Haag, heeft een telegram ontvangen, waarin de dood wordt gemeld van generaal Gomez, den president van de Venezolaansche republiek, in den ouderdom van 78'jaar. Gene raal Gomez was reeds eeDigen lijd ziek, doch zijn dool kwam toch vrij onverwacht. Tot voorloopig president is benoemd de minister van corlog, generaal Lopez Contreras. Men verwacht ernstige politieke moeilijk heden, omdat in al die jaren duizenden van zijn politieke tegenstanders naar Curaqao, Colombia en Cuba gevlucht of verbannen zijn die vrijwel allen weer zullen willen terugkeereD. GHIEKSCH PARLEMENT WORDT ONTBONDEN. De koning heeft toesteming gegeven tot ontbinding der Nationale Vergadering. De verkiezingen zijn bepaald op 26 Jan. Tel. 339 Dag- en nachtbediening Bij eerste stemming 340 van de 446 stemmen. Hetgeen na de verrassende wending van Dinsdagavond te verwachten was, Is geschied, reeds bij de eerste stemming heeft de Tsje- chosiowaksche Nationale Vergadering giste renochtend dr. Eduard Benesj gekozen tot president van de Tsjechoslowaksche republiek, als opvolger van Thomas Garrigue Masaryk, den -president-bevrijder, die wegens zijn hoo- gen leeftijd en zjjn zwakke gezondheid is af getreden. Naar de Praagsche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt, verkreeg Benesj 840 van de 440 uitgebrachte stemmen. De eedsaflegging. Dadelijk, toen de uitslag bekend was, werd de verkozene binnengeleid en legde op de presidentstribune den voorgeschreven eed op de grondwet af. Vervolgens nam Benesj de gelukwenschen van de regeering en van het diplomatieke corps in ontvangst. Hierbij werd hem een groote ovatie gebracht. Na deze plechtigheid schouwde president Benesj de eere-compagnieën, die op de binnen plaats waren opgesteld. Benesj' eerste bezoek geldt Masaryk. De eerste uitgang van den president, on middellijk na de voorgeschreven ceremoniën, gold Lana, het buitenverblijf van den president- bevrijder, dat op 40 KM. van Praag is ge legen. President Maseryk begroette zijn óp- volger met groote blijdschap, wat te begrijpen is, daar hij zelf zijn trouwen langjarigen medewerker voor deze opvolging had aange boden, die een oogenblik, door de houding der clericalen, in gevaar scheen te worden gebracht. Dr. Krofta Benesj' opvolger. Gelijk het gebruik dat wil, bood Hodza den nieuwen president onmiddellijk het ontslag asm van het ministerie, waarop Benesj het minis terie met de voortzetting van zijn taak be lastte. Tot minister van buitenlandsche zaken zal dr. K&mil Krofta worden benoemd, de secretaris-generaal van buitenlandsche zaken en als zoodanig plaatsvervanger van Benesj. De nieuwe president. Dr. Eduard Benesj is den 28sten Mei 1S84 te Kozlany geboren. Evenals prof. Masaryk, die zich als zoon van een koetsier met veel inspanning heeft opgewerkt, heeft ook dr. Benesj, die de zoon is van een kleinen Tsjechi- schen landbouwer, de moeilijke jaren van arm student moeten doormaken. Eerst als leerling van Masaryk, later even als zijn leermeester, hoogleeraar te Praag, kwam hij met den lateren president van Tsjecboslowakije in aanraking en ontstond er tusschen hem en den zooveel ouderen philo- soof een warme vriendschap, die bij het uit breken van den oorlog leidde tot een harte lijke samenwerking, die sindsdien steeds is gehandhaafd. Na eerst in eigen land de „Maffia" te hebben georganiseerd, de revolutionaire organisatie, die binnenslands de vrijmaking van de Tsjechen moest voorbereiden, waaraan Masaryk buitenslands werkte, begaf Benesj zich eveneens naar het buitenland om zich bij Masaryk te voegen. Toen te Parijs de Tsjechoslowakijsche nationale raad werd ge sticht, werd Benesj zijn secretaris-generaal. Als zoodanig nam hij ook een ruim aandeel in de vorming van de Tsjechoslowaksche legioenen. Het sprak door zijn voorberei dend werk, door hem zelf uitvoerig be schreven in zijn boek „De Wereldoorlog en onze Revolutie", van zelf, dat Benesje bij de vorming van de Tsjechoslowaksche republiek haar eerste minister van buiten landsche zaken zou worden. Op de vredesconferentie bevestigde hij den naam, dien hij zich reeds in den oorlog ver worven had, dien van een der helderste diplo matieke koppen van onzen tijd. Ook bij de consolidatie van den Tsjechoslowakschen staat bewees hij met zijn heider verstand en door zicht zfln land onschatbare diensten. Motie met 306 tegen 252 stemmen. Bij den aanvang van de Dinsdagmiddagzit ting van de Fransche Kamer stelde Léon Blum voor, de interpellaties over de buiten landsche politiek te houden op 20 December, waarbij de socialistische radicaal Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en tegelij kertijd een zeer scherp aanval deed op het Fransch-Britsche plan tot bijlegging van het Italiaansch-Abessijnsche conflict. Hij verweet Laval, dat deze door de collectieve veiligheid niet te eerbiedigen, de veiligheid van Frank rijk in gevaar bracht. Laval antwoordde, dat hij aan zijn politieke verklaring van Maandag niets had toe te voegen. Hij zou er echter niet aan denken, onder vernederende omstandigheden naar Ge nève te gaan. Hij zou in Genève geen andere politiek verdedigen dan die hij in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de tegenstanders van zijn politiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wachten, doch onmiddellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 December a.s. een groot algemeen debat over de buitenland sche politiek zal worden gehouden. Bij inter ruptie noemde hij het gerucht onjuist, dat men in Engeland Italië een leening zou heb ben beloofd, indien dat land het plan zou aan nemen. Bij de stemming stelde de regeering de ver trouwenskwestie. Met 306 tegen 252 stemmen bleef zij in de meerderheid en besloot de Ka mer, dat de interpellaties over de buitenland sche politiek pas op 27 December a.s. aan de orde zullen komen. In een voltallige vergadering van de eerste commissie van de vlootconferentie heeft de Engelsche delegatie een uiteenzetting gegeven van haar voorstel voor een kwantitatieve be perking van den vlootbouw over een periode van jaren door middel van eenzijdige verkla ringen van de zijde van de vlootmachten Het voorstel van Monseil kwam er op neer, dat de vijf vlootmachten de maximum ton nage zouden meedeelen, welke zij gedurende eenige bijv. zes jaar van plan zijn te bouwen. Het was niet noodig om de distributie van deze tonnage nauwkeurig aan te geven, maar zij zou voor elk van de vijf voornaamste cate- garieën gespecificeerd moeten worden. Het is thans duidelijk, dat het volkomen onmogelijk is, om tot een algemeene over eenkomst te komen, die evenals in het vorige vlootverdrag een vaste verhouding tusschen de verdrag-sluitende landen schept. De voorstellen van Eyres Monseil worden uitgelegd als een hint om in het eventueel te sluiten vlootverdrag een clausule op te ne men, waarin het recht van iederen ondertee kenaar op gelijke veiligheid en op het bezit 19 December. Op een goeden dag deelde een van die philantropen mij mede, dat ik het zelf maar voor het zeggen had, wanneer ik rijk wou worden. Ik zei: „dan maar dadelijk," en stortte de eerste duizend gulden, die mjj den weg naar het Dorado zouden openen. De philantroop belde mij den volgenden dag op en zei: ,,'t Gaat goed! Uw papieren stijgen! Zoudt u uw pakket niet verdubbe len?" Wie wil met tweemaal zooveel verdienen als hij al verdient? Het aandeelenpakket werd verdubbeld. De papieren stegen ook den derden dag. Ik belde den philantroop op, en vroeg schuch ter of het geen zaak was winst te nemen. De philantroop werd heel ernstig. Het bleek, dat hij nog meer op mijn belangen bedacht was dan ikzelf! „Koersen zijn geen hondjes, die steeds maar voor- en achteruit loopen," zei hij. „Loopen ze eenmaal vooruit, dan b 1 ij v e n ze eenigen tijd vooruit loopen, en je moet een man zijn, en geduld toonen, en zenuwen, en nou ja, lèf". De philantroop had een man gekend, die er met duizend pop winst was uitgeloopen, en drie weken later ...twintig mille had kunnen beuren! De arme kerel maa- 't was ook geen vént hij had er zóó een hartzeer van gehad, dat hij aan 't sukkelen was geslagen en aan een nerveuze maagkwaal was bezweken. Dat zijn geen vroolijke dingen. Men wil graag een Kerel zijn, met lèf, en met geduld, en zelfvertrouwen, en zenu wen. Men wil zich geen nerveuze maagkwaal op den hals halen (als de uitdrukking me disch verantwoord is). En men wil tenslotte geen 19 mille weggooien, want men is geen klein kind. De volgende dagen had de philantroop erg met mij te doen ,,'t Is zonde en jam mer", zei hij, „maar je hebt ze niet aan een touwtje! Het had net zoo goed andersom kunnen gaan en dan had u nu 10 mille op de bank gehad. Maar het zou wel het domste zijn als u nu den moed opgaf. Er zijn vredes voorstellen in de maa en de beurs moet weer gaan stijgen. U suppleert duizend gul den en uw geld is zoo safe als de bank.' Hij zei helaas niet welke bank. Maar ik nam stilzwijgend aan, dat het zoo bescheiden was, de Nedtrlanasche te bedoelen en niet de zijne. Daarop keek ik de krant in, en zag, dat de vredesvoorwaarden inderdaad in de maak waren. Wat hj zei, klonk heelemaal niet onwaarschijnlijk. Ik suppleerde duizend gulden en meende er nu recht op te hebben, dat de beurs zou stijgen. In de daaropvolgende dagen groeide er in mij een hartgrondige antipathie tegen den Negus van Abessynië. Het was mij te eenen- male onduidelijk, waarom hij zich tegen de wijze en oprechte voorstellen van Laval en Hoare te weer stelde. Oost-Tigré was een woestenij, en ten slotte kreeg Abessynië in ruil een uitgang naar de zee! Bovendien kor» de Beurs op deze wijze nóóit tot rust komen. De philantroop was het Biet mij eens. De Negus was oorzaak, dat .k opnieuw moest suppleeren en ik besloot, indien mijn financieele operatie gunstij mocht eindigen, uit sympathie voor Italië wintersport te gaan beoefenen in de Dolomieten. Nu lees ik, dat mijn philantroop zelf in Cor- tina zit, dat zijn bank een „zwendelbank" was en dat hij de orders van zijn cliënten nooit uitvoe*- e. En m(jn antipathie tegen den Negus la overgeslagen op de philantropen... Donderdag 19 December. Casino8.15 uur: Uitvoering Gymn. O.K.K.- adspiranten. Musis Sacrum, 8 uur: Vergadering Algem. Coöperatie ACVEP). Vr$dag «0 December. Casino, 8.15 uur: Uitvoering der H.B.S.-ver, Zaterdag tl December. Casino, 8.30 uur: Soirée met „De Band van 7". Café „Centraal", 8 uur: Feestavond Burger kring „Harmonie". Chr. Mil. Tehuis, 8 uur: Lezing met licht beelden over Kanaries. Zondag tt December. Casino, 8.15 uur: mevr. de Boervan Rijk in „Veel heil en zegen". Musis Sacrum, 8 uur: Soirée „The Allround Musi clans". Maandag tt December. Musis Sacrum, 's middags van 3 tot 5 uurt Kinderfeest Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag ts December. Luthersche Kerk, 's avonds van 8% tot 9 u.J Orgelspel van Aafje Kamp. Woensdag S5 December. Musis Sacrum, 8 uur: Soirée „The 9 Rhythm Stars". Woensdag t5 en Donderdag t6 December: „Kerst-Feestweek" met Jack de Vries' In ternationals. Donderdag t6 December. Musis Sacrum, 8 uur: Familie Hoffmann, van de noodige vlootbewapening voor hun na tionale veiligheid erkend wordt. Er zouden in het verdrag in het geheel geen cijfers ge noemd worden, maar eenzijdige verklaringen, die de diverse tonnage aangeven, zouden er aan worden toegevoegd. Aldus zou een land zijn positie niet prijs geven door te verklaren een geringe tonnage noodig te hebben dan sommige andere landen. EEN KERSTBESTAND? Te Rome loopt het gerucht, dat de Paus het initiatief zou nemen voor een wapenstil stand ter gelegenheid van het Kerstfeest in het Abessijnsch conflict, gelijk aan die van verleden jaar in de Cltaco. Een aantal militairen, die tijdens den oorlog de gouden medaille voor militaire verdienste hebben ontvangen, hebben deze medailles aan het vaderland geschonken. Op last van den Duce zullen deze medailles worden vervangen door bronzen, wéke zullen worden geslagen uit het metaal van op den vijand veroverde kanonnen. Op deze nieuwe medailles zal de datum van het begin van de oeconomische blokkade staan gegraveerd. Kreettensalade 40 ct. p. persoon Garnalen 40 Zalm O 30 Huzaren 25 Croquetten, Regoutbroodjes en Kerstpud ding Diverse wildsoorten gebraden met jus ol panklaar thuisbezorgd. Ook Uw adres voor Nassi Gorengen Bahmi, 25 ct. per portie.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5