Man Molendammen Winterjassen Ulsters Regenjassen jekkers Costumes Overhemden Sjaals Slobkousen Vóór Uw Kerstverlof - Vóór Uw Kerstvacantie eerst naar: 15 DEELIG SERVIES CADEAU Adverteeren doet verkoopen 1 Handschoenen Ondergoederen Jongensjassen Jongensjekkers Jongenspakjes Rijbroeken Plusfours „LIDO", Spoorstr. 81 GOEDKOOP EN GOED Fa. L. BUTER Wz. LUCHTVAART Vliegongeluk nabij Schiphol. m komen in „3tialto Speciale Maatafdeling DE 00 IIELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG iq PF.CHMBKR 1935. De D.M. 86 in Australië. Vliegtuigongeluk eischt vier slachtoffers. De Postvluchten van erv naar Indië. Noodlanding van een militair vliegtuig. Van het knd-voor het kinchpuzzJe. „Het gesprek van den dag Voorbereiding Kerstmaal. A!le kleuren Alle modellen Alle maten A.S. VRIJDAG EN ZATERDAG U wilt niet veel geld uitgeven, U gaat naar H KERST- EN OUDEJAARSRECLAME Samos per flesch 45, 75, 90 De leerling'VÜeger H.F. Mets omgekomen. Gistermiddag tegen halt vier ia b(j het vlieg veld Schiphol een ernstig vliegongeval ge beurd, waarbij een leerling-vlieger om het leven is gekomen. Een leerling van de Rijks- opleiding voor vliegtuigbestuurders van de Kweekschool voor de Zeevaart, H. F. Metz uit Haarlem, was alleen met een Koolhoven toestel ,,F.K 43", het „Juffertje", in de lucht. Even voor Schiphol, ongeveer boven de Ringvaart, kwam het toestel in botsing met een militairen tweedekker 526, bestuurd door sergeant Hinrichs. Beide toestellen stortten neer, de „F.K. 43" kwam even boven de Ring vaart op het land terecht Het toestel vlcog in brand. De inzittende leerling-bes'.uurder was, toen men bij het toestel kwam, gedood. Zijn lijk was verkoold. Het militaire toestel kwam in de Ringvaart terecht. De bestuurder wist zich uit de cabine te bevrijden. Hij had geen letsel bekomen. Het Alg. Handelsblad geeft de vo'gende bij zonderheden: De toestellen zijn te ongeveer kwart over drie in de lucht gebotst boven de Ringvaart. Waarschijnlijk heeft de Koolhoven „Het Juf fertje", bestuurd door den leerling-vlieger Metz uit Haarlem, het militaire toestel aan den staart geraakt. Het militaire toestel, afkomstig van Soes- terberg, dat bij Schiphol oefenvluchten uit voerde, stortte onmiddeTijk neer en kwam terecht ten deele in de Ringvaart, ten deele op den daarlangs loopenden dijk. De sergeant-vlieger Hinrichs wist z'ch uit het toestel te bevrijden en waadde naar den kant. Hij had lichte schaafwonden gekregen. Het toestel steekt met den neus in het water en ligt met het achterstuk op den dijk. Direct na de botsing moet het Koolhoven- toestel nog even in Zuidelijke richting hebben ge™weefd. Toen stortte ook dit omlaag. Pet lesvliegtuig vloog, toen het den grond raakte, onmiddellijk in brand. De bestuurder, de leerling-vlieger Metz, heeft zich niet meer uit het toestel weten te bevrijden. Tn slechts weinige minuten was het toestel geh""l verbrand. Tnen men te hulp was ge sneld. vond men tusschen de resten het ver- koo^e Hik van den bestuurder. Hoe de Koolhoven neerstortte. Omtrent het neerstorten van het Koolhoven- tccstel „Het Juffertje" kan nader gemeld woi-den, dat dit toestel na de botsing met een bocht over het water zweefde en aan den anderen kant van de vaart, als waar het mili taire toestel neerstortte, is terecht gekomen. Pij de botsing was de machine op ongeveer 100 meter hoogte en nadat zij over het water was gezweefd, brak een gedeelte van den vleugel af en viel op den weg langs de vaart Hulp kon niet meer baten. Er schoten eenige personen, die op het land aan het werk waren, toe, doch deze konden geen hulp meer bieden. De machine stond van het voorgedeeltd'tot deri Staart in lichfelaa Er werd getracht door aarde óp het toestéi te werpen den branfd te blusschen. -doch hier voor was het vuur te fel. Zoo' moesten dé omstanders aanzien, dat dè man,: die zien nog in de machine bevond, de piloot Metz, levend verbrandde: Ook, :van Schiphol kwamen dadelijk em- ployé's toesnellen, doch om de plaats té be reiken,: moest men eerst met een bootje over varen, Voordat zy er waren, had het ongeluk zich reeds geruimen tijd afgespeeld. De benzinetank, die gebarsten was, was ooi-zaak. dat binnen tien minutenalleen nog het geraamte van het toestel over was ge bleven. Het eenige gedeelte, dat niet verbrand is, is een wiel, met gummiband. Men slaagde er nog niet in de overblijfselen van den piloot uit het wrak te halen. Onge veer een kwartier later verscheen de Amster- damsche brandweer, die evenmin iets kon uit richten. Het vuur was toen al voor een groot gedeelte gebluscht. De omgekomen leerling-vlieger, de heer Mets uit Haarlem, is 21 jaar, de sergeant- vlieger Hinrichs, die het militaire toestel be stuurde, is 23 jaar. Naar wij vernemen is de heer Van der Heide van den luchtvaartdienst van het minis terie van Waterstaat bezig met het onder zoek, wien van deze belde vliegers in dit geval de Schuld treft en hoe. het ongeluk werd ver oorzaakt. De heer H. F. Mets werd iri 1915 geboren. Hfj bezocht na de lagere school het Gemeen telijk Lyceum (thans 1ste H.B.S, B) aan de Zijlvest en interesseerde zich reeds spoedig zeer voor de techniek, in het bijzonder de vliegsport. In 1934 deed hjj met goed gevolg eindexamen (hij had de wiskunde-afdeeling doorloopen), waarna hij zich liet inschrijven als leerling van de Middelbaar Technische School te Amsterdam. Naar Reuter uit Melbourne meldt, zijn de certificaten van luchtwaardigheid aan de Vliegtuigen van het type D.H. 86, in Australië hersteld. De minister van landsverdediging deelde mee, dat uit het rapport van de com missie van onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk b(j Launceston heeft uitgemaakt, dat er geen structuurfouten zijn ontdekt, die het ongeluk zouden hebben kunnen veroorza ken. Verder wilde hy zich over het resultaat van het onderzoek niet uitlaten. In de bergen naby Karkaralinski in de pro vincie Kazakstan is het goederenvliegtuig USSR-1980 omlaag gestort. Drie reizigers en de piloot kwamen om het leven. De „Kwak" (terugreis) vertrok 18 Dec. van Basra en arriveerde denzelfden dag te Cairo, De „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 18 Dec. van Rome en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 18 Dec. van Cairo en arriveerde denzelfden dag te Basra. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 18 Dec. van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Gisterenmiddag ca. half twee heeft een groot militair vliegtuig een noodlanding moe ten maken op een weiland naby de nieuwe H.B.S. te Zaltbommel. Er zaten een officier en een waarnemer in. Het vliegtuig was z.g. drooggeloopen en voerde een vry normale landing uit. Het reed 160 meter over de weide, en kwam toen met een wiel In een greppel terecht zoodat het over de kop sloeg. Het boorde zich met den neus in den grond. De inzittenden bleven oDgedeerd. De linkeronder- vleugel werd beschadigd. DE SCHELDEMUSCH DOET EEN NOODLANDING. De Scheldemusch. het sporttoestel vervaar digd door de fabriek De Schelde, die Dinsdag van het vliegveld te Vlissingen was opge stegen, moest niet lang daarna een nood landing maken op een weiland in dezelfde gemeente. Daarby werd een vleugel van het toestel vernield. De bestuurder bleef onge deerd. Het vliegtuig ls door den construc teur, den heer Slot, weggehaald om gerepa reerd te worden. Men moet niet vergeten, dat het toestel nog geenszins bedrijfsklaar is. Er worden nog steeds proefnemi gen gehoudtn en het zal wel eenigen tijd duren, voordat de Scheldemusch haar „nest" te Vlissingen vei lig kan verlaten. De Centrale Propaganda-Commissie voor de weldadigheidszegels ln Nederland, ver zoekt ons opneming van het volgende „ge sprek van den dag". Het gesprek van den dag wordt op het oogenblik gevormd door het feit. dat H.K.H. Prinses Juliana een 36, 2, 12, f, 49, 77, 41, 'j, 86 beschikbaar gesteld heeft voor een puzzle, waarvan de 34, 77, 91, 92, 9, 97, 83, 63, 7 bestemd is voor het 8, 72, 79, 21. 3. 23, 85, 42, 16 kind. Wy zijn nu weer gekomen in de dagen, dat eigeniyk iedere Nederlander 71, 19, 20, 53, 27, 28, 77, 58, 79, 62. 46. 47, 50, 88, 64, 79 moest gebruiken. In Zwitserland b.v. gebruikt men algemeen dergelyke welda digheidszegels; zou het dan by ons niet 95, 60, 38, 73, 75, 48? Ten einde een groot gebruik te 91, 96, 25, 5, 76, 43, 30, 14, 90, 69, is deze prysvraag samengesteld, waarvoor wy Uw aller 22, 40, 39, 54, w, 68, 59, 4, 61, 31, 89 verzoeken. Arme kinderen hebben er de meeste prijzen voor vervaardigd; die kinderen vragen nu Uw 79, 87, 82, 51, 55. Bedenkt, wat het be- teekent, als U niet van dergelijke 77, 78, 79, 80, 81, 84, 50, 3, 52, 79 gebruikt! Moet in de zen tyd het misdeelde kind 79, 52, a, 29, 1, 33, 57, f, f, 96, 59 worden? Als leder onzer slechts één zegel zou 50, 82, 91, 59, 44, 45, 95, 3, 10, dan ware reeds veel bereikt. Allereerst 11, 13, 58, 76 het kind, maar ook. voor U zélf- Een goed voor beeld vindt 91, 3, 52, 37, 37, 10, 66, 10, 50. En heusch 17, 16, 52, 18, 16, 10, 79 weer 24, 26, 54, 55 tegen een, dat 93 thans mee doet? Verricht nog heden een goede 70, a, a, J74; U geeft daarmee 15, 16, 32 voorbeeld aan anderen; 6, 3, 3b Uw 50, 94, f, 67 doet U dat. -iledereen vertelle 56,65, :79 in zijn kring dit; „GESPREK VAN DEN DAG". De oplossingen. De oplossingen moeten worden geschreven op briefkaarten, en worden gefrankeerd met tenminste 2 weldadigheidspostzegels van 6 icént. Voor het Kind is alles wat boven het ver schuldigde port wordt opgeplakt, d.w.z. van ;een briefkaart gefrankeerd met 2 X 6 ct. weldadigheidspostzegels, dus betaald met 20 cent, wordt door de posteryen hooit meer dan 5 cent afgehouden (of 3 cent, indien uit 's-Gravenhage verzonden). Bovendien worden ae afgestempelde post zegels geveild en komt ook deze opbrengst ten bate van het goede doel. Eén postzegel levert dus voor het Kind tweemaal voordeel op. Termijn van inzending. De oplossingen moeten vóór 3 Januari a.s. worden gezonden aan: Puzzle-Secretaresse VOOR HET KIND, D rui venstraat 49, 's-Gra- venhage. De pryzen. In de eerste plaats zal er zijn een schitte rende hoofdprijs, welwillend beschikbaar ge steld door H.K.H. Prinses Juliana, n.1, een schilderij van Hanradt, voorstellende een vaas met tulpen. De bizonder fijne tinten van bloe men en achtergrond, het apart karakter van iedere tulp voor zich, geven aan het schilderij een buitengewone distinctie. Het schilderij is groot, en ingeiyst in een matgouden effen lijst. Het vorstelijk gebaar van onze Prinses en het bewijs van Hare zéér groote belangstel ling in dezen gracieuzen vorm geven aan den hoofdprijs een onschatbare waarde. Dan énkele retourbiljetten AmsterdamRotter dam door de K.L.M. uitgeloofd als 2e hoofd- Prijs en een dcos met 12 zilveren Koffie- lepeltjes als 3e prijs. Voorts zijn er veie groote pryzen: een tuin- ameubelement, 2e sleeën, een rieten kinder ameublementje, tafeltjes, eenige prachtige geborduurde ontbijtservetten met vinger doekjes, sjoelbak, diverse kastjes, boeken rekjes, handwerken en een bizonder groot aantal kleinere pryzen, alles werk „van het Kind voor het Kind". Dé instellingen, die een uitkeering uit de vorige opbrengst hadden ontvangen, hebben n.I. voor zooveei dit mogelijk was, de kinde ren zelf laten werken aan pryzen. Meer dan duizend prijzen mocht de com missie ontvangen, van den meest uiteenloo- penden aard. De leeftyd van de kinderen die ze maakten, varieert dan ook van 4 tot 18 jaar! By' het openmaken van de zendingen was het telkens weer een werkelyke verrassing! Met zooveel toewijding is er gewerkt, met zooveel handigheid en overleg! Dit maakt, dat zelfs het eenvoudigste voorwerp groote waarde heeft. De misdeelde Kinderen, by duizen den hebben samengewerkt om deze puzzle te doen slagen. Van harte hopen wy, dat zy niet teleurgesteld zullen worden! De jury ter beoordeeling der ingekomen op lossingen bestaat uit: Mr. H. de Bie, vice-pres. der Arr.-rechtbank te Rotterdam, voorzitter Ned. Bond tot Kinderbescherming; Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, secr. der Cen trale Propaganda Commissie, 's-Gravenhage; Mej. J. Th. Löhnis, penningm. Haagsch Co mité voor Weldadigheidspostzegels; K. D. Koning, redacteur van het „Algemeen Han delsblad", Amsterdam; Mr. A. O. H. Telle- gen, Lid v. d. Hoofdraad der St. Vincentius- vereeniglng, 's-Gravenhage. Trekking der pryzen ten overstaan van No taris Mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Graven hage. uiterlyk 25 Januari a.s. De pryzen worden franco toegezonden vóór 15 Februari a.s.; wie alsdan geen bericht heeft ontvangen, heeft geen prys gewonnen. Kerstmis nadert weer met rassche schreden en het blyde vooruitzicht van het weerzien en het gezellig samenzyn met oude vrienden of familie, die hun bezoek hebben aangekon digd, geeft al by voorbaat een prettige stem ming in huis. Voor de huisvrouw brengt deze overigens ook met vreugde tegemoet geziene gezins- vergooting toch weer extra zorgen mee. Voor al, wanneer ze de huishouding geheel zelf doet, wordt er met zoo twee extra feestdagen, door twee dager van den gewonen Zondag ge scheiden, heel wat overleg van haar gevraagd en, wil ze zich er goed doorslaan, dan zal ze veel werk vooraf moeten doen, om op dt feestdagen zelf niet geheel door de huishou ding in beslag te worden genomen en vol doende aandacht aan haar gasten te kunnen schenken. Kerstbrood o. tulband b.v. kunnen, als de recepten goed zijn, gerust een dag tevoren ge bakken worden en ook het menu kan zooda nig samengesteld zijn, dat ceel werk den dag vooraf te doen is. Nemen we b.v. Koninginne soep, kaas- of boonencroquetten (voor cro- quetten is niet altijd vleesch noodig!:), Brus- selsch lof au jus met ham en eieren of een preischotel met ham en eieren en een pudding na, dan kan het meeste daarvan den dag te voren al klaargemaakt worden, zoodat alleen warm maken noodig is. Neemt men de Koninginnesoep of andere soep in den vorm van Maggi's Soeptablet ten, ook dan is dat onderdeel van het diner in korten tijd en met weinig moeite den dag zelf klaar te maken. Maken we voor de twee dagen tegelyk soep en croquetten klaar, dan kunnen we op 2den Kerstdag b.v. gebraden kip met appelmoest uit de weck eten, zoodat ook dien dag het middagmaal weinig tyd vraagt. Koninginnesoep (4 pers.) 1% L. kokend water, 4 Maggi's Bouillon blokjes, ons bloem, ons boter, een beetje zout, naar verkiezing eenige gehaktballetjes. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in het kokende water. Smelt de boter in een pan netje, maar zorg dat ze niet bruin wordt, voeg de bloem toe en roer de kluitjes ruit; doe er dan voorzichtig, onder roeren de bouillon bij, laat de soep, onder roeren even doorko ken. Maak een beetje gehakt aan met een stukje geweekt wittebood, peper, zout, noot en een paar druppeltjes Maggi's Aroma.- Vorm hiervan kleine balletjes en kook deze 2 minu ten in een beetje water gaar, voeg ze dan met het water bij de soep. Voeg. indien noodig nog een beetje zout toe. (Voor Konihglnné-" eb andere sóepéiV Van Maggi's Soeptablettén vindt nien dë berei dingswijzen óp de tabletten)/ Croquetten van boonen (4 pers.) ta pond witte of bruine boonen, 1 afgestre ken eetlepel boter, 1 stukje geraspte ui, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 blaadje witte gelatine, zout, vet om te bakken, ei,- paneer meel. v _v Wasch de boonen, zet ze een nacht in 1 L. water te weeken. Kook ze den volgenden dag in het weekwater gaar en stuk. Voeg ook een beetje zout toe. Roer ze dan door een paardenharen zeef of vergiet. Bak 't geraspte uitje ln de boter, voeg dit by de boonenpu- rée. Laat nu de purée onder roeren nog even doorkoken, doe er dan de in in water geweek te en uitgeknepen gelatine bij en de Maggi's Aroma en laat deze massa dan- goed kóud worden. Vorm er met de hand kleine worstjes van, rol deze door geklopt el en paneermeel en bak ze in heet vet (diep pannetje) bruin. Leg op de croquetten een paar takjes peter selie en om den rand der schaal eenige takjes hulst met wat roode besjes. - '1 Croquetten van kaas (4 pers.) Va ons boter,. ons bloem, 4 kleine kopjes water, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 óns geraspte kaas, 1, blaadje gelatine, een 'beetje zout en peper, ei, paneermeel. Laat de boter smelten, voeg de bloem toe en roer de kluitjes eruit, doe er dan het wa ter by en laat het sausje, onder roeren even doorkoken. Knijp de in water geweekte gela tine goed uit, roer ze door het sausje, voeg de Maggi's Aroma toe, de geraspte kaas, een beetje peper en zout. Laat de massa goed koud worden. Vorm or met de hand1 kleine worstjes van, rol deze door geklopt ei en pa neermeel en bak ze in heet vet (diep pannetje) bruin. Leg op de croquetten een paar takjes peterselie en om den rand dei schaal eenige takjes hulst met wat roode besjes. Brusselsch lof au jus (4 pers.) 1 Kilo lof, 2 dL. kokend water, 1 Maggi's Bouillonblokje, 1 afgestreken eetlepel boter, paneermeel, zout. Schraap de stronkjes lof een beetje af, wasch ze flink omdat er zand tusschen zit. Leg de stronken daarna in kokend water met eetlepel zout. Kook ze gaar in uur. Laat ze goed uitlekken op een vergiét. Leg ze naast elkaar in een vuurvast schoteltje. Los het Maggi's Bouillonblokje op in 2 kleine kop jes kolcend water, giet deze bouillon op de lof, strooi er paneermeel over, leg hier en daar een stukje boter en laat het schoteltje in den oven lichtbruin worden. Preischotel (4 pers,) 4 stuk dikke prei, 2 d.L. water, i Maggi's Bouillonblokje, 1 afgestreken eetlepel boter,, paneermeel, zout. Maak de prei schoon, door het buitenste blad t'e verwy deren, snijd ze in halve vinger- lange stukken. Wasch ze eenige malen. Zet ze op, met kokend water en Vu eetlepel zout. Kook ze gaar in uur. Laat ze goed uit lekken. Leg ze in een vuurvast schoteltje. Los het Maggi's Bouillonblokje op in 2 kleine kopjes preinat, giet deze bouillon op de prei, strooi er paneermeel over, leg hier en daar een stukje boter en laat het schoteltje in dén oven lichtbruin worden. Voeg naar verkie zing ook wat azijn toe. t £7»' ij ft HERMAN NYPELS' Kledingisagazljnen voor degene, die het meeste besteedt aan Koekjes, al onze Chocolade-artikelen, Wijnen, Likeuren, Bowls, Advocaat, Koffie, Thee etc. - Haal het bij i Goed gesorteerd in Kerstartikelen 5 5 Spoorstraat 3739. en vindt voor weinig geld dat wat U hebben wilt. Onze sorteering is uitgebreid in Glas, Porcelein en Aardewerk. Galanterieën, Parfumerieën, Leder waren en Papierwaren. Kerstboomartikelen, Pracht sorteering Kaarsen standaards. Roode en Witte Port 75, 90 2 pk. Bakmeel 2 pk. Van. Suiker 2 ons Rozijnen 2 ons Krenten 1 ons Snippers en l ons Poedersuiker 1 flesch of liter Sla- of Boterolie te samen voor Zure Bommen (literpot) 10 Stoop en kleine Augurken 20 Zure Mosselen per pot 16 Appelmoes (literblik! 24 Appelmoes per flacon 30 Mei wijn, roode en witte Bessen-en Fantasie-Vruchten wijn per flesch f 35 3 flesschen voor 1.00 Kaapsche of zoete Spaansche Wijn 45 Advocaat (Zwarte Kip) 1.00 Reclame-Advocaat 90 Vanille-Advocaat 1.20-1.35 Gekleurde Kerstboomkaarsjes (30 stuks) 9 Kerstboomkaarsen 30 st. 22 Pinkzalm (heel blik) 19 Haring in Tomatensaus 2 blik 25 Kalfsgehakt Cornedbeaf Schouderham Gerookt Vleesch 2 bl. Leverpastei p. ons 10 p. ons 10 p. ons 14 p. o. 14-16 25 Vijzelstraat Breewaterstraat Ambonstraat Jonkerstraat v. Galenstraat

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7