Raadsels VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WiP m Een gouden ster voor de kerstboom. Her geheim van Het Nymph nburger porcelein. Nieuwe Raadsels 'T JUTTERTJE ZATFRDAG 21 DECEMBER 1935 PAG 7 Euwe wereldkampioen schaken. Hoewel Jullie zeker al lang weten, dat Euwe wereldkampioen geworden is, willen we het hier toch nog even herhalen. Met 15 l/a tegen 14 is de grote wed strijd geëindigd. Aljechin heeft Euwe ook reeds weer voor ee. revanche-wedstrijd (dit is een wedstrijd, om den verliezer weer een kans te geven; Deze sterren kunnen wij In alle kleuren en grootten zelf maken. Als ze klaar zijn, geven z(j een prachtig effect. Het beste is het deze ster, die jullie hic.by in verschillende onderdelen afge beeld vinden, te maken van goud- of zil verpapier, dat voor enkele centen ln de boekwinkels te krijgen is. Hoe maken w(j hu zo'n ster? 'ij beginnen met de drie tekeningen, d-e wij hieronder geven, te vergroten en er l*. rekening mee ce houden dat ze precies eender moeten zijn. Dan maken wij er in kepingen in, zoals aangegeven. Als wij de ster hebben afgetekend, plakken wij het goudpapier op een dun stuk karton en snijden of knippen dan pas den vorm uit, want enkel goudpapier is natuurlijk niet stevig geneog. Dan gaan we de ster m elkaar zetten. Op de eerste teekening zien wy een I staan, deze punt schuiven we in de II van de tweede tekening, terwijl we hetzelfde met de punten III en IV doen. Tenslotte plakken wij er nog een koordje aan om de ster mee op te hangen. Wil men verschillende *'an de/.e sterren aan de takken hangen, dan is de hierbij afgebeel de grote groot genoeg. Inpiaats van goud en zilver kar. men natuurlijk ook allerlei andere kleuren gebruiken. In sommige revanche beteekent eigenlijk wraak) uitge daagd, welke Euwe aangenomen heeft. UIT HET BUITENLAND Dr. Benesj president van Cecho- slovakjje. Als opvolger van Masaryk is Dr. Benesj tot president van Cechoslovakije gekozen. boekwinkels heeft men van die prachtige glimmende gekleurde vellen papier, die zich er ook bijzonder goed voor lenen. Jullie zien, een prettig, maar secuur werkje, want aan de kerstboom hangen ze in het volle gezicht, dus netjes is de bood schap. EEN EENZAME KLUIZENAAR. (Zoekprentje.) Een eenzame kluizenaar liep eens door de bergen en vond daar een klein ver scheurend dier, waarvan de ouders ver dwenen waren. De man nam het dier in zijn armen en droeg het mee naar zijn hut. waar het beestje als spoedig tam werd en als de kluizenaar het riep. dade lijk naar nem toe kwam. Toen hij volwassen was, ging h(j wel eens een paar dagen weg, maar keerde steeds weer naar de hut terug. Ook nu is hij weer weg en omdat hij langer weg is dan ooit te voren, maakt de kluizenaar zich een beetje beangst, dat zijn vriendje m;sschien een ongeluk is overkomen. Als jullie nu goed in de teekening kijken, dan zal je zien. dat daar letters in ver borgen staan. Plaats die letters in de goede volgorde en je hebt de naam van het dier. De prijs. De onderwijzer had de kinderen verteld van het leven van de zalm, hoe deze ge vangen wordt en in blikjes ingemaakt. Als huiswerk kregen zij nu een zalm te tekenen op hun lei. De volgende morgen werd de lei van ieder kind nagekeken. Een van hen had evenwel niets op zijn lei staan en de on derwijzer vroeg naar de reden daarvan. Ja meneer, zei de jongen, ik had een pracht van een zalm getekend, en toen ik vanmorgen mijn lei opnam om naar school te gaan, zag ik, dat mijn poes de hele zalm eraf gelikt haa. Hoe M i>sen on.ewild filialen sticntie. Eén kende het geheime procédé Filizian Ringler, om wien vorsten streden! Zijn komst bracht weelde en rijkdom door K. BRANDEL—ELSCHNER. Op het groote voorplein van het slot bloeiden de hagen en struiken. De klank van een fanfare verjaagt de zangvogels, die juist hun ochtendconcert wilden begin nen. Er is een drijfjacht aangekondigd met paard en hond en trompetten. De meute blaft en rumoert, nauw aaneengekoppeld. op de binnenplaats van het slot. De paar den trappelen ongeduldig met hun hoeven op het gras, bonte vederbossen wapperen boven hun smalle koppen. Uit de huizen der edellieden rondom het voorplein treden de hooge gasten naar buiten, die door Max IH Josef. keurvorst van Beieren van af het bordes worden begroet. De jacht hoorns weerklonken: Opsfiigen! Het gaat de breede oocht om, de dieren zijn met schuim bedekt, het goud der wa penen is grijs van het stof. Met getrokken zwaard snelt een naar voren en brengt rapport uit: Ze hebben hem gegrepen, ein delijk! Heimelijk en met allerlei listen werd hij gevangen genomen en hierheen ge bracht. de beroemde alebimist en kenner van geheime proeédé's dien men door drie landen moest achtervolgen die het geheim van het porcelein kende, die de kostbare substantie bij zich droeg, het geheime middel, kostbaarder dan de steen der wijzen, waarnaar men zoolang tevergeefs bad gezocht. Met stralend gezicht houdt de keurvorst den bl'k strak or> de koets gericht. Koninkihke eer zal hij hem bewijzen, hem aan zich binden door groote edelmoedig heid en vele beloften, den lang gezochte, dien de eene souverein den ander betwistte met list en wapengeweld: Filïz;an Ringler, den afvallige van Messen, den bezitter van het geheime procédé. De hofstoet, de gasten gaan opzij. Met haasf'ge schreden snelt de keurvorst door de rëen. Zelf rukt hij het portier open om den hooTTeschatten vreemdeling te ont vangen. Dan deinst hij beduusd wat achteruit. Een hoopje mensch, een avon turier in een kort wambuis, vuil. haveloos, gebonden, ligt op de vloer van de koets. De koerier trekt hem aan zijn mouw: hé, oude drorkenlap! Maakt de touwen los'" Dankbaar lalt de vroolijke gezel zijn dronkemanspraat, reikt den keurvorst een smalle gebruinde hand, laat zich met veel moeite door drie jagers op de been helpen, groet dan met onnavolgbare grandezza den kring van edelen, terwijl hij zijn baret door het stof zwaait: „Edele heer, uw dienaar- is een weinig beschonken!" Dat was nu Ringler. om wien vorsten elkander bevochten! De man, die konink lijke schatkisten geleegd en weer gevuld had. De wetende, wiens pink meer waard was, dan een heel college pruikdragende geleerden! De keurvorst barstte in lachen uit: „Ben je van dat slag, dan zal je het hier wel naar je zin hebben! Geef hem kleeren en dienaren en bewaak hem als zeldzaam goud! Gy staat met uw lichaam en uw leven voor dezen edelman borg. De jacht werd afgelast. Twee uur later bezocht Max III Josèf zyn gevangene. Deze stond vrijwel nuchter nu. als edelman ge kleed en met hoofsche allures voor zyn nieuwen meester. De leegstaande „Fabrrque Porcelain" werd aan zijn zorg overge dragen, het heerenhuis by het slot werd zijn verbanningsoord. Ringler werkte in zijn heldere oogen- blikken met hoofd en hart en handen. De keurvorst overlaadde hem met bewijzen van zijn gunst, alleen de vrijheid gaf hij hem niet. Aangeworven arbeiders, evenals de meester zelf gevangenen opdat het geheim veilig zou zijn werkten in de fabriek, die tot steeds grooter bloei kwam. Ringlers heldere oogenblikken waren echter weinige en kort. Meestal lag hij dronken in het oude park achter zijn ge vangenis. Op een morgen was Ringler verdwenen. Een bres in den tuinmuur toonde den weg, waarlangs hij was ontvloden. Niet ver van München ijlde een speciale postkoest in den aanbrekenden morgen naar het Westen. De dienaren van den vorst van Württem- berg ontvoerden den genialen alchimist naar Ludwigsburg. Twist ontstond, maar goud en rijkdom stonden hooger dan vorst- vriendschap. Zoo ging Ringler van het eene hof naar het andere. Fabrieken kwamen tot bloei, die eeuwen zouden trotseeren. Ringler heeft hier of daar zrjn einde gevonden, nadat hij duizenden had verspeeld en ver dronken. Oplossing van: „Her dorp zonder mensclien". 1. een hengelaar, 2. schoorsteenveger; 3. baisepler; 4. kleedenklopper; 5. kind, dat in het zand speelt; 6. schilder; 7. timmerman; 8. man met kruiwagen; 9. iemand aan de pomp; 10. balkdrager; 11. vrouw, die een emmer leeg gooit; 12. iemand, die de bloemen begiet; 13. twee mannen aan de trekzaag bezig een boom stam door te zagen; 14. een kind, dat een paardje voorttrekt; 15 personen in totaal. Je ziet natuurlijk wel, dat de onder staande woorden geen échte woorden zijn! Nu moeten jullie er eens echte woorden van maken. De betekenissen daarvan vind je ook hieronder staan. Nu maak ik het jullie toch niet erg moeilijk, wei? JANOP Een ander woord voor jurk. DEEHI Een plantje, waarvan je er veel in Gelderland vindt. WETAR Waarin je je, als het erg warm is, heerlijk kunt verfrissen. TOERB Dit eet je op je brood. ETERM Zou je al zo lang zijn?!! CHOPS Waarmee je in het zand speelt. AMART Dit is de naam van een maand. n. Mijn geheel bestaat uit acht letters. Ik ben dé naam van den ontdekker van Amerika. Mijn eerste letter is een medeklinker; dus geen a, geen e, geen i, geen o en geen u! Mijn 5, 4, 8 is de naam van een vogeltje, dat je dikwijls ziet. Mijn 6, 2, 3, 7, 8 is een lekkernij, die er uitziet als een grote krakeling. 293. De Sint schoot in de lach. Kom maar mee, zei hjj, dan kun je me eens vertellen wat je op het hart hebt. Flip vertelde alles van hem en zijn vriendjes en smeekend vroeg hfl, of de Sint hem toch niet wilde heipen by hun vlucht. 294. Toen de Sint van de zigeuners hoorde, keek hjj erg donker en boos. Dat moeten we ze toch eens voor goed afle ren, zei hij. Hij haalde een groot boek te voorschijn, waarin de foto's stonden van al de lieve kinderen, die elk jaar van de Sint een cadeautje kregen. 296. Bij elke foto stond de naam van het kind, waar het woonde en nog meer bij zonderheden. Zoek nu maar goed, Flip, of je Rita kunt vinden, zei de Sint. Na veel zoeken vond Flip haar foto en zei beslist; Daar heb Je d'r! Zo wisten ze nu haar volle naam en waar ze woonde. 296. Nu was er een grote moeilijkheid minder. Nu gaan we zo gauw mogelijk naar je vriendjes, zei de Sint. Hij drukte op een bel en de zwarte bediende kwam binnen. Laat oogenblikkelyk myn vlieg tuig buiten zetten en breng er een para chute in. Ik moet direct vertrekken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19