Radio-programma Op en om het Binnenhof. „VELO" TAFELBILJARD, GEMENGD NIEUWS De Oi?sche onderwereld voor de Bossche rechtoank. HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1935. Ontaarde jongens De overval te Geleen Meisje onder een trein geraakt. TAFELBILJARDS zijn er vele, maar er is slechts één dat de kroon spant boven de velen. Vanaf f 37 50 VV ««kk'onict Fascisten in het Nederlandsche Parlement. Een a'lesbehalve vlotte toelating I Opcenrenverhooging. Maatrege en tegen onredelijke executies - De Zuiderzee'tnpolderingen. - Onderwijs^ zaken Den Haag, 19 December 1935. jjpt Nederlandsche Parlement heeft „einde- j<; zijn fascistische vertegenwoordigers! j Woensdagavond werden de Nationaal- g^.^listische heeren De Marchant et d'An- Berrjryourg en Van Vessem als leden der Eerste Kaffer geïnstalleerd. Dat is naar men t niet zoo een-twee-drie in zijn werk gegaan- senaat maakte immers ernstig (,,.zWïar tegen toelating van den Limburg- scïieft, ex-Duitschen graaf met zijn typisch pranfrChen naam, wijl diens Nederlanderschap ia,« niet boven eiken twijfel verheven stond. -,;r had op Vrijdag 13 dezer in de Eerste Karn«r een vrij uitvoerig debat plaats over conclusie van de commissie voor de ge loofsbrieven (die tot toelating adviseerde), aa-i gezien een aantal leden ernstig twijfelden net „volksgenootschap" van den heer jvlarchant. Vooral mr. Mendels (S.D.) zette breedvoerig uiteen, hoe men aan dien tv/'jfel kwam. Het betreft dan ook een weinig a;[c-'^fcagsch geval! Naar uit het onderzoek bdeed niet alleen het N.S.B.-lid in zijn jeugd dienst als Pruisisch officier, ook diens vader trad in Duitschen krijgsdienst. Het ging er n,i in hoofdzaak om, of beide mannen zu'ks hadden gedaan zonder uitdrukkelijk v rlof van de Kroon. Was dat niet het geval, dan volgde daaruit reeds verlies van Neder landerschap. Er komt nog bij dat de heer De Mareftant Jr. (als minderjarige voor onze WPt) in Duitschland genaturaliseerd werd (in 1912) en dan ook in 1914 met de Duitsche Ir eer» ten oorlog trok. Was dat door opkomst- of trad de betrokkene vrijwillig in Duitschen legerdienst? Ier» en ander blijkt thans niet duidelijk m cr uit te maken. En de heer De Marchant hjeft geweigerd, aan de Kamercommissie in lichtingen te verschaffen. Was het wonder, dat men daaruit vrees voor, „ontdekkingen" co 1C! radeerde? >ri rechtshandeling van een minderjarige wordt door onze wet niet geteld en zoodoende kon minister Heemskerk in 1920 (toen de heer De M- weer „Nederlander" wilde worden) verklaren, dat de betrokkene die hoedanig heid niet verloren had en dus geen verzoek tot naturalisatie behoefde in te dienen. Sinds laatstgenoemd jaar telde de heer De Marchant ln onze volksgemeenschap dus weer ten volle mce, hoewel hij nog steeds mede de Duitsche nationaliteit behield. Daaraan kwam eerst in dit jaar een einde, toen de Duitsche regeering hem ontslag uit den Duitschen staat ver leende- Met het oog op de soms zoo vreemde rechtamanipulaties in genoemd land en ook 0in andere redenen scheen een man als de oud-voorzitter van het Bossche Gerechtshof, de Senator Van Sasse van IJsselt (R.K.) aan de waarde van dat ontslag te twijfelen. Hij was (evenals mr. Mendels) tegen toelating, w jl pet Nederlanderschap van den betrokkene niet onomstootelijk kon worden aangetoond. Kn daarbij wilde hij weten, of de heer De M. jet eens gedwongen kon worden ons te jjorn bardeeren", gelijk de heer Van Sasse het scherp uitdrukte, doelend op het twijfel achtige van de waarde der ontslaggeving uit de Duitsche volksgemeenschap. laar de meerderheid der Kamer was van meening, dat, nu het Nederlanderschap van den betrokkene niet afdoende kan worden aangevochten, tot toelating moet worden be sloten. Reeds sinds 15 jaar beschouwde leder en den heer De Marchant als landgenoot en ook de kiezers van den heer De Marchant verkeerden in die veronderstelling. De uit spraak van die kiezers wenschte men te honoreeren. Men zag in de methode, om van den betrokkene te eischen, dat hij zijn Neder landerschap gaat bewijzen, het omkeeren van de bewijslast, want, doorgaande, kan men dan telkens wel verlangen, dat de goede rechten van grootvader, overgrootvader, enz. behoort worden aangetoond. En zoo werd de conclusie goedgekeurd. En het Parlement had zijn zooveelste sen- sa ie, naast de gebeurtenissen rond de leden Duys, Visscher en Westerman. De installatie van de twee N.S.B.ers verliep ordelijk, hoe wel cr van de zijde van het publiek nogal wat belangstelling was en een aantal met partij insignes getooide lieden de publieke tribune vulden, zoodat hier en daar extra politiever- sterking aanwezig was. Voorloopig schijnen de twee heeren zich te vergenoegen met korte verklaringen betref fende hun tegen-stemmen, wat o.a bleek bjj de behandeling van het ontwerp aangaande de opcenten op diverse heffingen. Opmerkelijk is, dat de nieuwe leden hun zetel hebben gekregen temidden van Sociaal- Dcmocratische collega's. Ze zitten precies tus- schen de leden Polak en Mendels, Vorrink en Pothuis-Smit. Heel broederlijk! ;,Iuar laten we nu even „oversteken" en de «Tv,, ede Kamer binnengaan. jiuir is men momenteel bezig aan het lang verwachte onderwijs-bezuinigingontwerp! Men heeft het tot het aller-, allerlaatst laten lig- g. n, omdat er gevaar voor strubbelingen dreigt in verband met de concentratie van de b'jzondere scholen. Het schijnt, dat minister g otcmaker wel een middel zal weten te vin den <>rn den storm te bezweren. We zullen n -r moeten zien! Onderwijs-begrooting is reeds afgedaan. D.iai 'ij kwam niet heel veel opmerkelijks naai voren. Alleen mag wel vermeld worden, dat de minister een echecje leed aangaande de opheffing van een leerstoel aan de Leid- s ;hc universiteit. De Kamer vond dezen maat regel ongemotiveerd en nam een motie-Moller (R.K.) aan, den minister uitnoodigerd, alle g akken en adviezen, op de kwestie betrekking hebbend, over te leggen aan de Kamer. Het wafl voor den bewindsman ietwat pijnlijk, daar hij uitdrukkelijk verklaard had, wel dcgclUk °P goede gronden te hebben gehan deld. Maar de Kamer wilde de leerstoel voor de tropische hygiëne (want daar ging het om) behouden en achtte het niet in den haak. dat de bewindsman den hoogleeraar voor sociale i hygiëne ontslagen had, wijl die weigerde de a re leerstoel met de zijne te verbinden. I geval zal dus nog wel een „staartje" h- ben! nuls men weet, was bij de debatten over de o i 'Crwijs-begrooting de spelling-kwestie vrom ter sprake gekomen. Ik heb daar don week reeds het een en ander over gezegd. Z.Exc. ging natuurlijk bjj zijn antwoord op de zaak even in en bepaalde zich er eigenlijk toe, te verzekeren, dat hjj hoopt orde en een heid in de spelling te verkrijgen, al of niet door middel van een wettelijke regeling. Intusschen vond dr. Slotemaker, dat de tegenstanders der nieuwe spelling zich wel wat aan overdrijving schuldig maken, want men vergeet te veel, dat er nog maar al te veel door leerlingen groote schrijffouten ge maakt worden, die echter met de materie, aan de spellingsregels verknocht, geen ver band houden. Bij voorbeeld de verschillende werkwoordvormen leiden tot allerlei vergis singen. Z.Exc. maakte dus een scherpe schei ding tusschen de spelling-'34 en allerlei interne taalvraagstukken. Omtrent een defenitieve oplossing van de spellingsmoeilijkheden zal een breed-opgezette commissie! waar in ook Bel gië vertegenwoordigd zal zijn) aan het werk moeten gaan. Want uitgemaakt dient o.a. te worden, of het geoorloofd is te schrijven: „De wet en zijn toepassing". Naderhand zei dr. Möller (R.K.) wel, dat ieder beschaafd Nederlander zoo spreekt en dat de lijst van geslachten op louter willekeur berust, de minister bleek het met dit inzicht niet dade lijk eens. Wat de klacht betreft, dat de onderwijs-inspectie vereenvoudigd schrijft, Z.Exc. wees erop, dat door zijn voorganger hieromtrent uitdrukkelijk verlof werd ge geven. De minster ging na, wat de motieven van mr. Marchant zijn geweest. Ten eerste ver eenvoudiging van het onderwijs en beëindi ging van den taal-chaos. Z.Exc. waarschuwde intusschen tegen het verwarren van de hui dige nieuwe spelling met de „vereenvou- digers" waarvoor de minister niets verklaarde te gevoelen. Dr. Slotemaker geloofde wel dat er een chaos was en betwistte in ieder geval dat de heer Marchant de verwarring vergroot heeft. De minister zette nog eens uiteen, waarom hij vooral op economische gronden intrekking der besluiten van Augustus 1934 niet kon over wegen. Er zouden tonnen gouds verloren gaan. En het begeeren van den heer Tilanus (C.H.): terugkeer naar de vrijheid zou den chaos werderom in sterke mate vergrooten. Aangaande invoering der nieuwe schrijfwijze voor de officieele Regeeringsstukken is de minister nog niet tot een definitief besluit gekomen. En betreffende de zuiverheid bij het schrijven en spellen onzer taal wil Z.Exc. alles doen om deze dingen te bevorderen. Over de andere zaken, bij de algemeene beschouwingen ter sprake gebracht, sprak de minister vrij kort. De zaak betreffende art, 185 der Gemeentewet en de schorsing van Raadsbesluiten zal de bewindsman nader onderzoeken. Inderdaad denkt de minister over terug treding van de Overheid, op het terrein van het voorbereidend lager onderwijs. Bezuini gingen zullen ook vooral in dergelijke rich ting gevonden moeten worden. Z.Exc. betwistte, dat hij tè optimistisch zou zijn als hij meent, de wijzigingen van het middelbaar- en voorbereiding hooger onder wijs nog wel te kunnen aanvatten. De zaak van de aansluiting van lager- met middel- baar-, en middelbaar met hooger onderwijs achtte de bewindsman van groot gewicht. Prof. Slotemaker de Bruine wees er verder op, dat de bekende Onderwijs-passus in de Troonrede vooral op psychologische gronden werd opgenomen. En in dit verband ont boezemde de minister nog eens zijn afkeer van „Saatspaedagogie". Het eindcijfer der begrooting noemde de minister zeer hoog, wat hem echter niet weerhield den heer Zijlstra (A.R.) te bestrij den, die geen subsidie voor de Padvinders jamboree beschikbaar wilde stellen. Z.Exc. achtte deze internationale bijeenkomst zeer gunstig ten bate van handel en middenstand. Verlaging der begrooting is zeer moeilijk, want 't gaat om vitale belangen. Maar er wordt steeds naar bezuinigingsmogelijkheden gezocht. De minister vond 't niet billijk zijn voorganger te verwijten, dat hij de beoogde 15 millioen niet geheel „gevonden" heeft. En als mr. Westerman (NJï.) zegt, dat er steeds van een „accres" met de onderwijs- begrooting sprake is, dan vergist hij zich aldus Z.Exc. Nogmaals: de minister wil bezuinigen, maar zoo, dat aan de grondslagen van de vrijheid en de financieele gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs niet geraakt worden. Tusschen de ouderwjjs-zaken door werd even de begrooting van Koloniën (niet te ver warren met de „Indische begrooting"! afge daan. En in een avondvergadering het wetje tegen onredelijke executies, dit om solvabele hypotheekhouders tegen onredelijke opzeggin gen van hypotheken te kunnen beveiligen. Men weet, dat de aangekondigde wet tot verlaging van vaste lasten nu reeds ten ge volge heeft gehad, dat verschillende hypo theekgevers hun kapitaal gingen opvorderen, dikwijls tot groote schade van de betrokkenen. Daaraan zal dan nu een einde komen. De kantonrechter krijgt de bevoegdheid, in deze remmend op te treden. In de Kamer was er niemand, die zich tegen de materie verklaarde. Wel vroegen I enkelen diepergaande maatregelen. Mr. Gose- I ling (R.K.) b.v. drong sterk aan op breedere pogingen töt saneering van ons economisch leven, anders zag hjj het devaluatie-spook reeds verschijnen. Maar een uitgebreid debat had in dit ver band geen zin; (men moet maar wachten op de behandeling van het vaste-lasten-ontwerp!) en daarom ging mr. Van Schaik, die de wets- voordracht verdedigde, op een en ander niet in. Over het Zuiderzee-fonds werd mede een flink poosje geboomd. Het spreekt wel vanzelf, dat de plannen tot drooglegging van den N.O.-polder het veelvuldigst aan een beschouwing werden onderworpen. Men weet, dat de Regeering voortgang met de inpoldering afhankelijk stelde van de vraag, of de Kamers zich zou den vereenigen met de groote financieele plannen der Regeering. Op de Onderwijs- materie na kwam dat in orde en de Regee ring wilde dan weer positieve plannen "ten aanzien van het d-oogleggingswerk ontvou wen. Het komende ..uar zal in hoofdzaak moe ten dienen voor de uitvoering van voorberei dende werkzaamheden; eerst in '37 wil men dan met de eigenlijke inpoldering beginnen. Een tweede kwestie, welke veelvuldig be sproken werd, was de steun aan den gewezen Zuiderzeevisschers, die door de reeds vol brachte drooglegging zonder arbeid zijn ge komen. Al zoovele jaren regende het in dit opzicht soms heel bittere klachten! Ook dit keer bleek weer dat de zooveelste minister van Waterstaat, die de materie te behandelen kreeg, er nog niet in geslaagd is, een allen bevredigende oplossing te vinden. Speciaal de heer v. d. Bilt (R.K.) pleitte voor een aantal „in nood" verkeerende gesteunden. Hij be geerde een kleine commissie ter onderzoek van de wijze, waarop de werking der Zuider- zee-steunwet kan worden verbeterd. Voorts begeerde de afgevaardigde bevordering der vestiging van nieuwe industriën in de voor malige Zuiderzeeplaatsen. Op het gebied van vischconserven zijn er nog beduidende per spectieven, getuige den belangrijken invoer van die producten uit Japan b.v. Minister Van Lidt de Jeude verklaarde, dal hjj een zoo ruim mogelijke toepassing der steunwet zal bevorderen. Maar men vergete niet, dat het aantal klachten en bezwaar schriften met het jaar afnemen. Voorts wees de minister erop, dat de Zuiderzee-visschertj nog steeds resultaten oplevert; de uitkomsten van de omzetting in zoetwatervisschertj vallen werkelijk mee. De bewindsman bleek evenals de groote meerderheid der Kamer zeer veel te ver wachten van de verdere inpolderingen in den N.O.-hoek, eigenlijk nog meer dan van den Wieringermeer Aan de werkzaamheden gedurende 15 jaar zullen ruim 80.00 arbeiders direct en indirect bezigheid vinden, wat nogal iets beduidt! Per jaar denkt men gemiddeld 8.5 millioen uit te geven. En natuurlijk zal in zeer sterke mate aan de werkloozen worden gedacht, voorzoover voor speciaal werk geen vaklieden (niet werk loos zijnde) noodig zijn. De Kamer ging ook met deze materie accoord. En aldus bleef dan ten slotte over het ontwerp tot verlaging van openbare uitgaven, betreffende het onderwijs. Men is er op het moment, dat ik dit schrijf, nog aan bezig. Zeer spoedig zal nu beslist worden, of in po- liticis van een „Kerstvrede" zal kunnen wor den gesproken, of niet Parlementariër. Binnenland. ZINKER IN HET NOORÜZEEKANAAL LEK GEWORDEN. Een strop van een naiven ton Naar de N. R. Crt. verneemt is de zinker van het gemeentelijk gasbedrijf te Velzen, welke verleden jaar nabij de noordersluis te IJmuiden gelegd is, in den nacht lek geworden en vol water geloopen. De zinker Is daar ge legd met het oog op de verbreeding van het Noordzeekanaai. Gelukkig was de oude zinker voorbij het stoompontveer te Velzen nog intact en kon deze onmiddellijk in geb-uik worden genomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de zinker wel niet meer gebruikt zal kun nen worden en dat dus een nieuwe zal moeten worden gemaakt. Dit beteekent een uitgave van 50.000. 16-jarige jongen met me» gestoken. Twee jongens uit Heerde hadden Woensdag den geheelen dag ruzie, welke tegen den avond op noodlottige wijze eindigde, omdat de 14-jarige E. v. h. G. den anderen jongen bij Ark's beschuitfabriek opwachtte en hem met een mes in den rug stak. Het slachtoffer, de 15-jarige Blom, werd vlak onder de long getroffen en moest in allerijl naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle over gebracht worden. Zijn toestand was redelijk. Tegen den 14-jarige is proces-verbaal opge maakt. De 23-jarige landbouwersknecht R. H., die ln verband met den roofoverval op den 81- jarigen horlogemaker W. te Geleen ls gear resteerd, heeft een volledige bekentenis afge legd, waarbij hij de juiste toedracht van den overval heeft verteld. H. heeft zijn slacht offer, die als welgesteld bekend staat, met een hamer de slagen onverwacht va:; achteren op het hoofd toegebracht. Zooals bekend is de dader gearresteerd in de schuur an den heer C., bij wien hij ln dienst was en waar hij zich had verborgen. De toestand van het bejaarde slachtoffer gaat vooruit. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond wilde de 19-jarige mej. B. uit Soest met den laatsten trein naar haar haar woonplaats terugkeeren. Juist toen zij ZONDAG 22 DECEMBER. Hilversum 1, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gezongen Mis. 10.45 Gramofoon. 12.15 Orkestconcert en lezingen. 3.00 Relais KRO-PHOHI-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Koorconcert m.m.v. solist. 5.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.00 Koorconeert mm.v. solist. 7.45 Berichten en causerie. 8.15 Orkestconcert en solist. (Om 9.00 Voor dracht.) 10.05 Zang en piano. 10.15 Gramofoonmuziek. (Om 10.30 Berich ten). 10.40—11.00 Epiloog. Hilversum II, 301 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO 12.00 ,AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Sport. Causerie. 9.30 Orgelspel. 9.45 Causerie. 10.00 Zondagschool. 10.30 Vrijz. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 De Octophonikers. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Operaconcert m.m.v. solisten, koor en orkest. 4.10 Pianorecital. 4.30 Kerstliederen. 4.50 Sport. 5.00 VAR A-orkest. 5.30 Sport en gramofoonmuziek. 6.00 Vervolg concert. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Revue-programma. 9.45 Radiojournaal. 10.00 Omroeporkest en soliste. 10.30 Kovacs Lajos en solisten. II.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 11.4512.00 AVRO-Deeibels. MAANDAG 23 DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonpl. 2.353.15 Causerie. 3.30 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 Berichten. 8.05 Bach's „Weihnachtsoratorium", m.m.v. solisten, koor en orkest. (Om 9.30: decla matie). 19.20 Berichten. 10.2511.30 Gramofoonpl, Hilversum n, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 VPRO-morgenwijding. 10.15 Voordracht en gramofoonpl. 11.20 De Zonnekloppers. 12.00 Orvitropia. 12.45 Gramofoonpl. I.001.45 De Flierefluiters en zang. 2.00 Viool en piano. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Orgelspel. 3.50 Zang en piano. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofboonpl. 5.30 E. Walis' orkest. 6.10 Muzikale causerie m.m.v. piano. 7.00 Fotopraa'.je. 7.20 'luit en piano. 7.45 PTT-kwartiertje. 8.00 Berichten. 8.10 Koorconcert m.m.v. orkest en solisten. 9.15 Voordracht. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten. 10.05 „Fantasia". II.0012.00 De Bohemians. DINSDAG 24 DECEMBER, Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. I.15 Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Operamuziek. 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Kerstprogramma m.m.v. solisten, koor en orkest. (Om 8.00 berichten) 10.30 Berichten. 10.3512.00 Vervolg Kerstprogramma. Hilversum U, 301 m. AVRO-uitzending, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. II.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Het Omroeporkest en gramofoonpl, 2.00 Pianorecital. 2.20 Voordracht. 2.40 Viool en piano. 3.00 Gramofoonpl. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Deeibels. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Kovacs Lajos' orkest. 7 15 Kerstliederen. 7.30 Causerie. Berichten. 8.10 Het Omroeporkest, 9.00 Gramofoonpl. 9.15 Radiotooneel met muziek. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.10 Voordracht. 11.40 Carillonconcert. 11.57—12.00 Kerstlied. instapte, vertrok de trein, waardoor zij, mede door de gladheid kwam te vallen. Zij greep zich nog aan het hekwerk van het balkon vast, doch kon zich niet houden, met het noodlottig gevolg, dat haar de beide beenen werden afgereden. Zij is naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd, waar zij Donderdag ls overleden. Voortzetting der behandeling. Voortzetting der behandeling. De 37-jarige arbeider J. C. van G., bijge naamd Puk, uit Oss, thans gedetineerd, heeft zich Donderdag voor de rechtbank te 's-Her- togenbosch te verantwoorden gehad ter zake van het feit, dat hij in den nacht van 19 op 20 April 1927 of daaromtrent, te Oss, tezamen en in. vereeniging met een of meer anderen, gedurende den nacht in de woning van Joh. Hulsman met het oogmerk van wederrechte lijke toeëigening heeft weggenomen een geld bedrag van ongeveer 8 en een geweer, na geweldpleging tegen den bewoner en door be dreiging met geweld, bestaande in het drei gend een geweer op hem richten, daarbij zeg gend hem dood te zullen schieten als hij zijn geld niet gaf. Verd. ontkent. De 35-jarige arbeider J. van B., te Oss, ge detineerd, kan niet zeker zeggen, dat van G. en van S. er geweest zijn. Voor den rechter commissaris heeft hij dit wel verklaard, merkt de president op. Get. zegt, dat nu van G. blijft ontkennen hij zelf ook begint te twij felen. De verdediger mr. Gerrits merkt op dal get. dronken was en vraagt hem of hij zich herinnert, dat de anderen ook dronken waren. Get.: Dat moet wel. De 64-jarige arbeider J. H., gedetineerd, herinnert zich dat bij hem destijds is inge broken. Drie mannen kwamen binnen, tw»:o bleven buiten. Hij weet niet wie het waren, zij waren gemaskerd. Van G. en van B. kent hij niet. Get. is met twee aan het worstelen gegaan, waarop zij zeiden, dat hij na den dood van zijn vrouw toch 100 had gekregen. Hij had gezegd daarmee schulden betaald te hebben. De inbrekers hadden hem een geweer afge nomen en hem ermee bedreigd op zijn hart. De president: Maar je zei juist, dat het niet geladen was, dus dat was zoo erg niet. Get. erkent dat. De inbrekers hebben het geweer meegenomen. Zij hadden 8 gevon den, maar vroegen 30, opdat ieder een tientje zou hebben. „Jullie zijn met z'n vijven, had get. opge merkt, waarop zij antwoordden met de twee anderen niets te maken te hebben. Het O. M. vroeg terugverwijziging van de zaak naar den rechter-commissaris voor nader onderzoek. De verdediger mr. Gerrits meent, dat geen nieuwe verklaringen kunnen wor den afgelegd en verzet zich tegen het ver zoek. De verdediger»vraagt invrijheidstelling van verdachte. Na in raadkamer te zijn geweest deelt de president mee, dat de stukken in handen van den rechter-commissaris zullen worden ge steld, het onderzoek voor onbepaalden tijd wordt geschorst en het verzoek tot invrij heidstelling wordt geweigerd. Ook de zaak tegen J. A. van S. (Menne de Pop), tegen wien eenzelfde dagvaarding was ingebracht, wordt geschorst. Inbraak bij de Boerenleenbank te Heesch. Den 36-jarigen arbeider J. J. v. O. uit Oss, wordt ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 23 op 24 November 1928, te Heesch, tezamen en in vereeniging met een of meer anderen uit de woning van Gerardus Pijnappel heeft weggenomen een geldsbedrag van ongeveer 700 en eenige geldswaardige papieren, alles toebehoorende aan de Coöp. Boerenleenbank, aldaar. Verd. bekent. Hij weet echter niet meer wanneer het precies is geweest. Jac. van B. heeft een raampje uit den muur genomen, is naar binnen gegaan en heeft de deur ge opend. Wie de andere daar heeft geopend, weet hij niet meer. Ze kwamen in de keu ken en hebben er een geldkist meegenomen. Deze is op een wagen gelegd, die er toeval lig stond. Met een door verd. bij een smid gestolen voorhamer en tang ls de kast ge opend. Verd. heeft van den buit een goede honderd gulden gekregen. Th. van H. (Dotje) erkent bij de inbraak geweest te zijn. Zijn broer Kootje van B. K. van G. en de B. waren hem in zijn kosthuis komen halen. Met zijn vieren zijn zij bij Pijn appel naar binnen gegaan nadat een raampje en binnendeur geforceerd waren. Men had de brandkast op een handwagen vervoerd. Een der inbrekers had gereedschap gehaald. Toen is de kast geopend en er is 700 uitgehaald. Het O.M. zegt, dat verd. meer dan 30 maal in de registers van Oss voorkomt. Rekening er mee houdend dat verd. onlangs tot 6 jaar ls veroordeeld eischt spr. drie jaar gevange nisstraf. Roofoverval te Dintor. Koosje is verder ten laste gelegd, dat liy in den nacht van 28 op 29 Januari te Din- te tezamen en in vereeniging met een of meer anderen gedurende den nacht in de wo ning van P. G. van Sleeuwen, met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een geldbedrag van 500. Verdachte weet er niets van. Gèt. Johanna A. van Sleeuwen, deelt mede wat er op den bewusten avond is gebeurd. Zij was in het huis van haar vader en had aan de deur hooren morrelen. Toen ze ging kijken stag ze de inbrekers. Haar vader lag op dep grond en werd door een man in be dwang gehouden. Een man met een tasch was aan de brankast bezig. Er is ongeveer 500 gestolen en voorts gouden sieraden. Er waren gaten geboord in de blinden. De ijze ren boom is er afgerukt en dien slag heeft men gehoord. Er waren vier inbrekers. A. H. (Toon de Soep) erkent met Koosje de B. van G. en nog iemand naar Dinter te 11 gegaan. De B. is door het raam naar binnen geklommen en heeft de deur geopend. Toen get. binnenkwam stond van Sleeuwen gewapend met een knuppel. Er was ook een juffrouw, die get. echter niet herkende. Van Sleeuwen dreigde met den knuppel en werd toen overweldigd en ln bedwang gehouden. De B. heeft sleutels uit zijn zak genomen en een ander heeft aan de brandkast gemor reld. Ook de B. was bij de brandkast bezig. Het O.M. acht verd. schuldig. Hij kan h«_m niet anders kwalificeeren dan als een misda diger. De vader van van Sleeuwen heeft zulk een knak gekregen, dat hij later is over leden, al kan men niet zgegen, dat de dood hier het gevolg van was. Wegens beide teil laste gelegde feiten eischte spr. 10 jaar gevangenisstraf met af trek van voorloopige hechtenis. Wegens medeplichtigheid aan den overval stond terecht de 45-jarige landbouwer A. J. van H. uit Heesch, bij Oss. Verd. zegt, dat hij naar Dinter was gereden om er zaken te doen. Hij had iemand meegenomen, die er ook moest zijn, maar weet niet wie dat was. Die man vroeg of hij van Sleeuwen wist te wonen. Later heeft hy van dien man 40 gekregen onder mededeeling, dat hij maar niets moest zeggen. Verd. erkent op een vraag van den president, de woning van Van Sleeuwen te hebben aangewezen. Hij wist echter niet wat de mannen van plan waren. De president leest de verklaring van verd. aan den rechtercommissaris voor, waaruit blijkt, dat toen de verdachte van de inbraak las, hij dacht: Daar heb je het al dat heeft Koosje de B. gedaan. Verder heeft verdachte erkend, dat de B. hem in Oss 40 heeft gegeven voor de inlichtingen, die hij voor de inbraak verstrekt had. Dan wordt gehoord Jac. de B. De president vraagt of hij aan verd. ge vraagd heeft of deze in Dinter van Sleeu wen kende. Get. zegt, van H. niet kennen, hij heeft den man nooit gezien. Johanna van Sleeuwen bevestigt haar vorige verklaringen evenals Toon de Soep. Deze ver klaart, dat verd. hem de woning van van Sleeuwen had gewezen. De B. wordt weer gehaald en de president doet mededeeling van de verklaringen. De B.: Hij zegt het, maar is het waar? De president: Is het waar wat jij zegt? De B.: Omdat ik het zeivers weet. Do president: H. weet het zeivers ook. Een van beiden liegt. Getuige H. zegt ook te weten van het uit betalen der 40. De Bie weet van geen 40 en kent van H. niet. Op een vraag van den verdediger zegt get.. H. dat het geld eenpaar dagen na de inbraak is uitbetaald. De president zegt tot de Bie, dat hij er misschien wegens meineed nog een jaartje bij krijgt. De B.: In Godsnaam! Medegedeeld wordt, dat tegen de B. een vervolging wegens meineed zal worden in gesteld. Het O.M. gelooft, dat verd. er door an deren is tusschengehaald. De verdediger, mr. E. van Zinniicq Berg- mann, zegt, datm en aan iedereen had kun nen vragen, waar van Sleeuwen woonde. Is dat nu een inlichting als in deze zaak be doeld? PI. vraagt de in vrijheidstelling van den verdachte. Na in raadkamer te zijn geweest, willigt de rechtbank dit verzoek in. Hanneke van Martekus. Heling Tenslotte staat terecht de 46-jarige Han neke van Martekus. Haar wordt ten laste ge legd, dat zij in en omstreeks het jaar 1933 te Oss van het opzettelijk koopen, inruilen en verbergen van door misdrijf verkregen voor werpen een gewoonte heeft gemaakt. Verd. zegt, dat er niets van waar is. De president: Dat is een brutaliteit. Heel Oss weet het. Van alle misdadigers te Oss - bent u waarschijnlijk de grootste. De mis- daidge jeugd is door u zoo opgegroeid. Wa ren ze maar niet zooveel bij u gekomen. Verd. ontkent gestolen goederen te hebben gekocht en zegt, dat ze alles doen, om haar in de kast te krijgen. Get. H. A. v. d. Putten deelt mee, dat hij verschillende zaken, die hrj en van Orsouw gestolen hadden, bij verd. had verkocht. Het geld werd bij verd., die een stille kroeg had, aan bier en sigaretten verteerd. Verd. had hem ook het adres van een zwager gegeven voor een kippendiefstal. De kippen zijn aan haar verkocht en zij werden uitgenoodigd op kippensoep en kippenbout. Verdachte ontkent. Eenige getuigen doen mededeelingen van bij hen gepleegde diefstallen. Wachtmeester de Gier zegt, dat verd. zedelijk zeer slecht bekend staat. Alle dieven en inbrekers waren er welkom. Jongelui werden erheen gelokt. Sinds September bestaat de stille kroeg niet meer. Pres.: De klandisie was verloopen omdat ze allemaal hier zaten! Inspecteur van Kempen zegt verd. al 27 jaar te kennen, ze was altijd verdacht. Het is bj) haar altijd de leerschool voor de jeugd geweest. Steeds waren groote hoeveelheden drank in haar woning aanwezig. Het 0:M. zegt het als waardig slot van de serie zittingen in 1935 te beschouwen, de vrouw, die in vele der Ossche zaken de siot- acte speelde, terecht staat. De getuigenver klaringen zijn overtuigend. De invloed van deze vrouw op de Ossche jongens is buiten gewoon funest geweest. Spr. eischt 6 jaar ge- vangenistraf. De president zegt, dat als de officier kon, hij1 nog meer geëischt zou heb ben. Het O. M.: Inderdaad! Verd.: Het is verschrikkelijk. De pres.: Wat jij gedaan hebt is nog veel verschrikkelijker. Denk daar in de gevange nis maar eens over na. Pleidooi. De verdediger, mr. Pulles, uit Oss, vraagt of verd. nu wel alleen schuldig is. Haar re putatie was slecht, maar zij was spaarzaam, werkzaam en goed voor anderen. De uitspraak in deze en andere zaken wordt bepaald op vandaag over 14 dagen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2