Burge meester Driessen plotseling overleden. HERDENKING IN DEN RAAD In Memcriam T>KRPK BLAD HRLDF.RSCHT? COURANT VAN ZATHRDAG 21 OFCFMBFR 1935. en burgemeester met initiatief en van groote voortvarendheid. Zijn zakelijk optreden. - Meer stadsbestuurder dan burgemeester. De maatschappelijke loopbaan van den burgemeester. Het eerste entrée len stadhuize. V.r.n I.. bjrgemeester Di essen, burgemeester Houwing en wethouder Verstegen. De Burgemeester en onze Marine. De burgemeester in het publieke leven. Wat onder burgemeester Driessen tot stand kwam. 1 W. F. G. L. DRIESSEN, Een condo'eance register ten Raadbuize. Burgemeester en Wethou- deis deelen mede, dat, in verband met het overlijden van den Burgemeester, voor hen, die van hunne deelne ming wenschen blijk te geven, op de werkdagen van des voormiddags negen uur tot des namiddags half een en van des namiddags twee uur tot des namiddags vijf uur, den Zaterdagmiddag inbe grepen ten RaadHtiize gele genheid bestaat het condo leance-register te teekenen. Den Helder, 20 Dec 1935. Een laatste groet. Het stoffelijk overschot opgebaard in het Stadhuis. B. en W maken bekend, dat er Maandagmiddag van 2 tot 4 uur gelegenhe d be staat. om in het Raadhuis een laatsten groet te brengen aan den overleden Burge meester dezer gemeente. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Dinsdagmiddag ha'feen vanuit het Raadhuis, op de Algemeene begraaf plaats te Huisduinen. Wethouder De Boer loco-burgemeester Geen spreekuur van de wethouders jk en beslist in zijn optreden. Een man met een warm hart voor onze stad. Geheel onverwacht, In den vollen bloei van ztjn leven, Is burgemeester Driessen, Donderdagavond, op 49-jarigen leef tyd, overleden. Met ontsteltenis hebben /Jj, die dageiyhs met hem werkten, Vrydagmor- gen van het droeve gebeuren kennis ge nomen. Nog Donderdag was hy den ge- hcelen dag op het Raadhuis en voor Vry- dag waren de afspraken al gemaakt en regelingen getroffen, doch onverwacht kwam daar de dood tusschen beide en maalde dit nog veelbelovende leven weg. Memento morl, het werd hier wederom ernstige werkeiyidieid. Van het Raadhuis waalt de vlag halfstok als we ons Vrijdagmorgen daar vervoegen voor inlichtingen bij het college. In de bode kamer ratelt de telefoon, in de vestibule rumoeren de stemmen van menschen die den uitslag van een aanbesteding komen opne menhet leven gaat zijn gang. En buiten schynt de winterzon, door de naakte takken van doode boomen, beeld van het vergankelijke en tevens van de onverganke lijkheid, omdat straks uit dezen schijnbaren dood, het leven weder op zal bloeien. Burgemeester Driessen is niet meer. Tot de ambtenaren Wil het nog niet doordringen. Nog gisterenmiddag zagen ze hem de breede deuren van het Stadhuis binnenstappen. ,,'t Was een humane chef", zegt de bode, teiwyl wy even by hem binnenwippen om te wachten tot de wethouder uit het college komt. t „Hy stond altyd klaar om de belangen van het personeel te verdedigen. Hij was vriende- Wk en in alle opzichten „een heer"." „vyf minuten 1 voor achten gisterenavond belde hy me, hij zou een sectievergadering leiden voor de a.s. begróoting. Toen ik in zyn kamer kwam zat hy wat weggezakt in zijn Stoel, met z'n handen onder het hoofd." „Ik voel me niet wel, is er niet een wet houder, die de leiding van de vergadering kan nemen?" zoo zei de burgemeester. Op dat moment kwam juist een van de wethouders het raadhuis binnen. Een dokter werd opgebeld en die adviseerde den burge meester direct naar huis te gaan, wegens overspanning. Daar aangekomen zette de bur gemeester zich bij den haard en voelde zich, Baar zyn zeggen, wat opknappen. Omstreeks 9 uur begaf hy zich naar zyn kamer, doch even later kwam hij weer beneden en deelde mede, zich door de kou bevangen te gevoelen. Men waarschuwde telefonisch dokter Rienks van den gem. geneesk. dienst, doeh huip mocht niet meer baten. Omstreeks half elf overleed dè burgemeester. De dood kwam onverwacht zoo schre ven we. Wel. voelde de burgemeester zich de laatste weken niet goed. Hij klaagde over een gevatte kou en liet zich al sedert eenigen tyd met een auto van huis halen en brengen. ,.'t Is of hij het gevoeld heeft," zei wet houder Smits, die ontroerd was door dit plot seling verscheiden. „Dinsdagmorgen, bij de ontvangst van den jubileerenden bond van restauranthouders, verzocht hij my de honneurs waar te nemen en met het doosje, waarin de ambtsketen zat, kwam hij op me toe en zei: „Mag ik u de teekenen mijner 'waardigheid overhandigen." „Kom, kom, burgemeester, dat is nog niet noodig," grapte ik nog. „En nu werd hij reeds opgeroepen," zegt de wethouder en staart ernstig naar buiten. „Burgemeester Driessen was een man die niet van praten hield. Zijn besluiten nam hij snel, meestal goed,- en maakte hy een fout dan wist hij die ook te herstellen." Het optreden van burgemeester Driessen kenmerkte zich door groote zakelijkheid. Hij was een nuchtere, scherpe geest, die bij alles de belangen van onze gemeente op het oog had. Als het er om ging de stad, waarvan hij aan het hoofd stond, meerdere bekendheid te geven, dan was geen moeite hem te veel. Veel heeft burgemeester Driessen gedaan voor onze stad. Het was aan zijn initiatief te dan ken dat verschillende landelijke vereenigingen en congresen hun samenkomsten hier hielden. En in verband daarmee streefde hij er ook naar het aanzien van onze stad te verfraaien. „Je moet de menschen wat kunnen laten zien, als je ze naar hier haalt", zoo rede neerde hy en daarom streefde hij naar een ander aspect van onze stad. Hy kon zich van het begin dat hij hier was niet ver eenigen met den bestaanden toestand van pleinen en plantsoenen. Dat was naar zijn inzicht verouderd en met zijn doortastende voortvarendheid bracht hij daarin een radicale wijziging, wat onze stad ten goede kwam. Hier werd een perkje, daar een plantsoentje aangelegd. Een van zijn eerste werken was b.v. de verbreeding van de Prins Hendriklaan. Wat heeft men daar aanvankelijk tegen ge ageerd en, wat is de situatie' verbeterd. Het Koningsplein, de Postbrug, luj was de drijvende kracht tot het uitvoeren van deze werken, die onze stad aantrekkelijker hebben gemaakt als woonstad, wy komen daarop hieronder nog nader terug. Zijn nuchtere zakelijkheid was echter ook oorzaak dat het nauwere contact met de stedelingen, zooals dat onder burgemeester Houwing bestond, zich in mindere mate deed gevoelen. Hij was meer de aristocraat, nuch ter, zakelijk, beslist, correct en voorkomend. „Hij heeft zich buitengewoon geïnteresseerd voor het aanzien van de stad", zoo zei wet houder de Boer ons, „en hij heeft er alles voor gedaan om de beteekenis van onze stad naar buiten uit te dragen. Hij deed zijn uiterste best op elke wijze, den naam van Den Helder bekend te maken en zoo breed ■en zco gunstig megelyk naar voren te bren gen. Hij was een yveraar voor het „Zeebad Huisduinen"." 'Ja, voor het Zeebad had hy een warm hart en hij twijfelde niet aan de mogelykheden van onze badplaats. Met groote interesse heeft hij aan de uitbreiding van Huisduinen ge werkt, de aanleg en de verbreeding van de wegen, het Postkantoor, de uitbreiding van het badpaviljoen, het zijn allemaal bewijzen dat hij toekomst verwachtte van Huisduinen. Hij was „de stille kracht" van het Zeebad, zoo zei ons de president commissaris, de heei Biersteker. Met jeugdig enthousiasme kon hij zich op iets werpen, waarvan hij wist, dat het Den Helder of Huisduinen ten goede zou komen en hij had het voorrecht buitengewoon goede relaties te hebben, zoodat wat hij zich eenmaal voor genomen had, niet vaak op moeilijkheden stuitte. En was dit wel het geval, dan wist hij die ook te overwinnen. Als eere-voorzitter van Helders Belang lijksch subsidie verkreeg voor propaganda naar buiten en het was weer aan zijn initia tief te danken dat de vereeniging een jaar- lijksch subsidie bezorgde voor propaganda voor de V.V.V. Als voorzitter van de econo mische commissie deed hy alles wat mogelijk was om Den I-Ielder den naam te geven, dien hij meende dat onze stad rechtens toekwam. Onze stad zal haar burgemeester missen. Burgemeester Driessen was, wat men noemt, een „vakburgemeester". Hij is op de onderste trede van den gemeenteiyken ladder zijn loopbaan begonnen, tot hij in 1928, prac- tiseh gesproken, de hoogste sport bereikte. Geboren in Den Haag, 11 Juli 1886, doorliep hij daar de H.B.S. Als 19-jarige jongeman kwam hij als klerk op een registratie-kantoor. Een jaar daarna, 13 October 1906 begon hij zijn gemeentelijke loopbaan als volontair op de gemeente-secretarie te Ouderkerk aan den IJeel. 1 Juli 1907 werd hij aangesteld als klerk by den burgerlijken stand en op 21 Augustus 1909, volgde zijn benoeming tot ambtenaar van den burgerlyken stand, in dezelfde gemeente, 25 Octcber 1909 werd hij benoemd als adj. commies ter gem. secretarie te Bussum en op 18 Juli 1913, op 27-jarigen leeftijd dus, werd hij benoemd tot burge meester van Westzaan. 1 Maart 1918 werd hij rcgeeringscommissaris voor de rljksgraanver- zameling en uit dien tijd dateert ook zijn eerste kennismaking met onze stad. Een goed jaar na deze benoeming werd hij burgemeester van Koog aan de Zaan, wa.ar hij door zijn krachtig initiatief ook veel be reikt heeft. Als een promotie op zijn arbeid daar volgde 15 November 1928 zijn benoeming tot burgemeester van Den Helder. De heer Driessen was in het bezit van het diploma gemeente-administratie en het diploma staatsinrichting M.O. Het spreekt vanzelf dat een burgemeester van een stad als de onze heel veel met marine-autoriteiten in contact komt en de commandant van de marine, schout bij nacht Kruys, sprak met waardeering over den over leden magistraat. „Het ambtelijk contact was zeer aange naam", zoo zei de commandant. „Alles wat in het belang van de marine en de gemeente was, had zijn warme sympathie." Als lid van de Marincvereoniging en Marine-club had hij vele vrienden onder de marine-officieren. Voor alles wat maar eenigszins in het belang van zijn stad was, gaf Burgemeester Driessen zijn medewerking, zco zeiden we reeds, en tal van lidmaatschappen en eerelidmaatschappen, had hij gaarne aanvaard. Van de volgende vereenigingen was hij voor zitter, lid of eere-lid: Stedelijk Muziekcorps, beschermheer; Hel ders Mannenkoor; E.H.W.V. „De Jutter"; Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Dep. Den Helder en Omstreken; afd. Den Hel der tot Nut van 't Algemeen; Ver. v. Ned. Wegencongres; afd. Den Helder van de Ver. voor Veilig Verkeer; Ver. „Onze Vloot"; Speel- tulnver. „Den Helder"; Ver. tot expl. van een Sportpark „Den Helder"; beschermheer van de Gyrmi.ver. O.Kil.; Ver. Moed, Volharding en Zelfopoffering; Chr. Oranjever.; lid van de Gewestelijke Landstormcommissie; lid van de yaste commissie van het uitbreidingsplan voor N. Holland; Zeebad Huisduinen; eerelid van de Watersportver. H.W.N. Burgemeester Driessen was ook plaatsver vangend Kantonrechter en als zoodanig heeft hij meermalen de zittingen van het Kanton- gerecht gepresideerd. Als wethouder van publieke werken had Ie burgemeester vanzelfsprekend een grooten invloed bij de uitvoering van tal van openbare werken en het is niet gering wat in de jaren, dat h'j aan het hoofd van de gemeente stond, tot stand kwam. „Hij was bij alles de stuwende kracht", zoo zei de directeur van gemeentewerken, de heer A. J. Dokter. In 1929 werd het gebouw van de Zeevaart school aanbesteed en kwam er het sportter rein voor de scholen aan den Ruijghwcg. In 1930 had de aanbesteding plaats voor de O.L,. School aan het Tuindorp, een gebouw dat een sieraad geworden is voor dat stads deel. Aanbesteed werd de rioleering van den Brakkeveldwég en de aanleg van den weg MiddenvlietDoggersvaart en verder aanleg en rioleering van de zystraten van de Kruger- - Burgemeester Driessen, temidden van het dagelijksch bestuur der gemeente, waarbij nog onze oud-gemeente secretaris, de heer J. Kamman Burgemeester en Wethouders van Den Helder deelen aan de ingezetenen der gemeente mede, dat de Burge meester, de Heer op 19 December 1935 tot hun groot leedwezen na een zeer korte ongesteld heid onverwacht is overleden. De gemeente verliest in den heer Driessen een Burgemeester, die met zijn volle hart voor Den Helder en zijn belangen heeft gewerkt. De pret tige en actieve wijze, waarop door hem leiding is gegeven aan het bestuur dezer gemeente is steeds alom gewaar deerd. De Gemeenteraad en de leden van het dagelijksch bestuur verliezen in den Burgemeester een leider en mede werker, dien zij niet zullen vergeten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. DE BOER, Lo.B. De Secretaris, E. VAN BOLHUIS. E. V. B— straat en het stratenplan achter den Brakke- veldweg'. 'i 1931. In dit jaar geschiedde de bouw van het Postkantoor te Huisduinen, de verbouw van de O.L,. School te Koegras, het inrichten van het speelterrein aan de Breestraat en het aanleggen van verschillende straten aan de Oostziide van den Singel, terwijl de verbree- 'ding van een gedeelte van den Middenweg onderhanden werd genomen. In 1932 kwam het gebouw van het Roode Kruis te Huisduinen tot stand en werd de Zeeboulevard te Huisduinen aangelegd. De Postbrug werd aanbesteed en het Timorpark werd aangelegd, terwijl eveneens de Brakke- veldweg op de Langevliet werd doorgetrokken. In 1933 kwam de nieuwe politiepost met woning tot stand aan de Spoorgracht en de inrichting van de internaten voor de Zee vaartschool, terwijl de verbouw van de Handelsschool tot Kweekschool plaats had. Weer werden verschillende straten aange legd en ook het rywielpad door de duinen kwam tot stand. In 1934 kwam het betonpad te Huisduinen. In 1935 werd het zwembad achter het Oude Raadhuis geopend en werd begonnen met den bouw van een rynwaterkelder te Huisduinen. Een aanvang werd gemaakt met den bouw van de B.L.O.-School en met den verbouw van het hoofdbureau van politie, dat tevens Inhoudt de reorganisatie van de brandweer. Vervolgens was er de aanleg van de nieuwe sportvelden. Ook het nieuwe uitbreidingsplan voor onze gemeente kwam tot stand onder burgemeester Driessen. Dit korte overzicht van de publieke werken, die tydens het bewind van burgemeester Driessen tot stand kwamen, doet wel duide lijk zien, welk een krachtige figuur hy was. Den Helder heeft veel te danken aan bur gemeester Driessen. Te vroeg ging hij heen, deze man, die nog vol levenslust en werkracht was. De dagen des menschen zyn als de bloemen des velds, die heden bloeien en wier stand plaats men morgen niet meer kent. Een woord van diepe waarheid, dat we smarteiyk voelen by dit heengaan. Als gevolg van het overiyden van den Burgemeester zullen de gewone werkzaam heden van den Burgemeester worden waar genomen door den loco-Burgemeester, den heer W. de Boer. De dienst van Gemeentewerken en Plant soenen zal worden waargenomen door den Wethouder, den heer P. S. van dei Vaart. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, W. de Boer, lo, B. De Secretaris, E. van Bolhuis. In verband me-- het overiyden van burge meester Driessen zal Maandagmiddag geen spreekuur van de Wethouders worden ge houden. Als een bliksemstraal uit een helderen, hemel viel het bericht van het overiyden van Burge meester Driessen. Met een gevoel van weemoed herdenken we hem, nog zoo jong, zoo krachtig nog tot zoo veel werken in staat. Levendig herinneren wy óns, na het bedan ken van Burgemeester Houwing, dat by een bezoek in Haarlem, de commissaris der Ko ningin ons o.m. mededeelde, dat onder de sollicitanten was een flinke jonge man. Het was deze, toen nog maar 40-jarige jonge man, die als burgemeester van onze stad in 1928 werd benoemd: W. F. G. L. Driessen. Al heel spoedig bleek, dat hij inderdaad flink was, veel werkkracht bezat en wist wat hy wilde. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat hij in de 8 jaren, die hij in onze stad als burgemeester fungeerde, veel heeft tot stand gebracht. We mogen niet ontvein zen, dat niet alles wat hij wilde, door ieder een met gejuich werd ontvangen, doch over het algemeen zat in hetgeen hy wilde een vaste lijn. Het is niet onze bedoeling om een opsom ming te geven van hetgeen onder zijn leiding is tot stand gebracht, maar één uitzondering willen wij daarbij maken; zijn bijzondere voor liefde voor de ontwikkeling van Huisduinen als badplaats. Behalve als raadslid kwam ik ook dikwijls met hem in aanraking als com missaris van de N.V. Zeebad Huisduinen. Ook daarby dCed hij zich kennen als een man, die met energie de ontwikeling van Huisdui nen in goede banen .eidae. Zoo zal zijn nagedachtenis voor velen in dankbare herinnering blyven. Het past ona niet over zyn persoon te spreken, veien von den hem stug en niet sympathiek; het moge waar zijn, dat hy niet naar gunst of popu'a- riteit streefde, des te meer moet daarom ge waardeerd worden, dat zyn werken in het be lang van onze stad vruchtbaar is geweest. Redevoeringen van weihouder de Poer, van den heer Biersteker en van den heer Schoeffelenberger. I Gisterenavond is de burgemeester in een korte raadsvergadering herdacht. De lantaarns voor het Raadhuis brandden achter rouwfloers, rouwfloers hangt ook om de lampen in het Stadhuis en zwarte sluiers dempen het licht in de Raadszaal, terwyl ook het schilderstuk van L. Pinkhof, achter den leegen zetel van den burgem. met zwart omfloerst is. Ër ts een stille, gedrukte stemming in de zaal. De Raad is voltallig aanwezig, verder wordt de Raads zitting, op gereserveerde plaatsen, bijgewoond door een broer van burgemeester Driessen, den heer J. F. W. Driessen, uit Den Haag; door den commandant der marine, schout bij nacht T. L. Kruys, met zyn adjudant, den luit. ter zee der le kl. I. W. Reynierse; door den stel- llngcommandant, overste Bentz v. d. Berg, met zyn adjudant, kapt. Kalkman, terwyl ook de heer en mevrouw Bakker, op de gereserveerde plaatsen zitting hebben. Op de tribune bevinden zich alle hoofden van takken van dienst, het voltallige secretarie- personeel, hoofden van scholen en tal van be langstellenden. Rede van wethouder de Boer. Wethouder de Boer, loco-burgemeester opent deze zitting met de volgende rede, die met rustige, beheersehte stem wordt uitgesproken: Wethouder D e B o e r Ik open hierbij de vergadering van den raad en heet U allen bij deze droeve plechtigheid van harte welkom, U leden van het gemeentelijk bestuur, maar vooral U, familielid van den afgestorvene, wijlen onzen burgemeester, den heer Driessen, U genoodigden en U, die in zoo ongewoon tal- ryk aantal de publieke tribune vult, in dank baarheid gedenkende den man, die gisteren van ons is heengegaan, zoo onverwacht, na een leven vol van drukken arbeid en groote toe wijding. Ik vraag U, U een oogenblik met my van Uw zetel te willen verheffen, teneinde een moment onze gedachten te bepalen bij hem, die onder zoo droevige omstandigheden van ons Is heengegaan. Vergadering, de zetel hier rechts van mij, staat ledig. Een man is van ons heengegaan, de eerste burger van onze Gemeente, de leider van dezen raad, de voorzitter van het College van Burgemeester en Wethouders. Een man is van ons heengegaan en liet dezen zetel open, een man, die nog jaren lang by ons in dank bare herinnering zal blijven. Burgemeester Driessen werd 49 jaar oud en het was op 15 November 1928, dat hy zyn Intrede deed in de Gemeente, die hem zoo lief geworden is, al bleek dat misschien niet altijd; dat hy kwam in de gemeente, die hij in zyn hart met zich meedroeg, waarvoor hij zooveel gedaan heeft. Wie met my zich herinnert den tyd, dat bur gemeester Driessen hier' kwam en wie toen behoorde tot de raadsleden, die zal met mij nog weten in hoe bijzondere, in hoe précaire, in hoe netelige omstandigheden, déze nieuwe regent kwam in ons midden, maar hij zal zich daarbij herinneren van hoe korten duur het was, dat de toenmalige omstandigheden bleven heerschen, die zal zich herinneren hoe spoedig wy hier weer de normale omstandigheden had den, waaronder het mogelijk werd voor onzen raad zyn arbeid te verrichten in die sfeer, waarin van dien arbeid vrucht kan worden verwacht. Wie eeD oogenblik terugdenkt aan wat onze stad was in November 1928 en wie zich een oogenblik voorstelt, wat onze stad ny gewor den is, die ziet daar een stuk werk, een stuk arbeid, die ziet daar eén stuk bezieling van den man, die gisteren van ons heen ging. Wie dat ziet, die mooie uitbreiding, die nieuwe straten, die pittige woninkjes, niet te stéedseh, niet té dorpsch, maar passend juist in ons milieu, hier in ons Noorden, die gevoelt en weet, dat die man daar heeft liggen een; leven vol arbeid, vol denken, vol studie en vól zorg. Wie ziet, wat overal in onze Gemeente ver rees, wie ziet ook de belangrijke verkeers wegen, vernieuwd, verbeterd, gemoderniseerd, aangelegd voor den tyd, dien wij nu kennen, met zy.i druk verkeer, die ziet daarin vooral den arbeid van dien man, Wy hier in Den Helder zijn ver uit het cen trum gelegen, wij liggen daar geheel aan do Noordpunt van onze Provincie, op een smalle landtong, omstuwd door de golven en de zee. Wie met yiy nog weet hoe wij hier vroeger geïsoleerd waren, weet tevens, dat destijds aan den naam Den Helder in vrywel geheel ons vaderland een bijzondere gedachte kleefde en weet ook, 'hoe men nu over onze gemeente denkt. Hief zien wij weer een stuk welk, een stuk leven; een stuk arbeid, een stuk bedeling van dezen mail, die van ons heen ging e5 die het zoo gppd gemeend heeft met onzè, Ge meente. Deze, man heeft er voor gezorgd, waar hy kon, waar het hem mogelijk was, ver en breed te doen uitklinken den naam vanDen Helder; hy heeft gezorgd, dat de naam van Den Helder - meteere genoemd werd, heel anders en heel wat betèr dan vroeger het geval

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9