i_D. DE Beste jongens en meisjes. Kmdervriena. Het aanstormende water zou de mannen kapot slaan. Maar Frank zorgde, dat het water er niet kwam. 'Z- :,vv juttertjf Jullie komen er de laatste weken slecht af en al doe ik nog zo m'n best om te maken van m'n correspondentie met jul lie wat er van te maken is, het lukt me niet halt met jullie klaar te komen. Ik zal dus m'n wens herhalen dat ik hoop het in het nieuwe jaai beter te cunnen doen. Nu, met het oog op de Kerstdagen, had ik jullie Dinsdagmiddag willen schrijven, maar het was al over drieën voor ik van de begrafenis van den burgemeester kwam en toen lag er jertf nog ander werk te wachten, zodat de zon alweer iang onder is, nu ik me voo. m'n trouwe schrijfma chine zet, om nog wat aan jullie af te ratelen, 't Vooruitzicht dat ik weer niet klaar zal komen, is niet bemoedigend. Het boek is dezt week gewonnen door: TINY DOL, Jan in 't Veltstraat 71. Boterbloempje. Daar ligt verdraaid jouw Sinterklaasbriefje nog, Boterbloempje Ik denk dat er van al je chocola, waar je over schrijft wel niet veel meer over zal zijn en dat is maar goed ook, vant het zou oud worden, net als je briefje dat ik liet liggen. Vergeet mij niet. Je zal vandaag meer tijd hebben om dit briefje aan jou te lezen dan het briefje aan mij te schrijven. Want n u heb je vacantie, tot 6 Januari, wat een feest. Wil je wel geloven, dat ik wens dat ik ook op die school was van jou, want ik verlang ook wel eens naar va cantie, eens te kunnen doen wat je wilt, je weer eens heerlijk door te laten waaien of schaatsen te rijden, want, als de teeke nen niet bedriegen krijgen we nog wel wat vorst. Als het dan maar in jouw vacantie komt, hè? Theo Punt. Nu heb ik het deftige „Jr.". dat je achter je naam geschreven had, weg gelaten, Theo, want jij en ik en alle vriend jes begrijpen wel dat Theo Punt Sr. niet meedoet. Prettige vacantie, Theo, dat je welkom bent heb ik je natuurlijk niet te vertellen. Harry du Porto, de Waal (T.). Wat is dat schandelijk lang geleden dat ik je briefje ontving, Harry, 10 December is het gedateerd. Je kijkt me vast niet meer aan als ik je tegenkom. En toch kan ik je, met m'n hand op m'n hart verzekeren dat ik niet eerder tijd had. 1 Aan het meisje met een blauw plooirokje, een grijze blouse, een groene of zwarte jas, een witte of zwarte „piene"pet, zoals ze me schrijft, bruine schoenen en lichte kousen, 't Is gewoon een formeel signalement voor de politie-radio-omroep. De naam ontbreekt er nog maar aan en die vergat ze ook op naar briefje te zet ten. Jongens en meisje wie is het boven omschreven meisje? Lena v. Zandwijk. Nee, St. Nicolaas is jou net niet vergeten, Lena, maar je dacht natuurlijk dat ik het wel was, toen je in meer dan twee weken niets meer van mij hoorde. Joop Kloprogge. Wat fijn als je zo'n grote familie hebt, Joop, en dan tenminste zoveel ooms en tantes, die wat met je op hebben en dat met Sint Nicolaas zo royaal laten zien in alle gaven die ze je stuur den. Jij bent een geluksvogel met zulke ooms én tantes en zo'n vader en moeder. Dieuwertje de Wit. De brand van v. Willigen is dus ook voor jou een strop ge worden, bestelde en betaalde speelgoede ren, die op de verjaardag van den groten kindervriend zouden worden gebracht en die op die dag onder het puin lagen. Ja, zo zijn er ook onaangename dingen in het leven. En die moet je nu proberen te dra gen met een opgewekt gezicht. Tineke Wullems. Natuurlijk kan je blijven meedoen, Tineke, al tel je nu 14 levensjaren. Je moet proberen zo lang mogelijk jong te Dlijven, want de jeugd is de meest gezellige en onbezorgde tijd van je leven? Joop v. Bommel. Ik geloof dat ik met 1 het speelgoed dat jfj van den Sint hebt ge had best een gezellige avond bij je door zou kunnen brengen,, Joop. Je electrodoos en je sjoelbak kan je ook nog gebruiken al draag je een lange broek en al ben je de drie kruisjes gepasseerd. Antie Eelman, de Waal (T.). En hoe was je rapport, Antie? Was je hoofd soms zo boordevol met ijs- en sneeuwpret, waar van jullie twee dagen hebben kunnen ge nieten, dat alle taallessen en alle sommen en alle geschiedenis verdrongen waren? Klavertje Vier. Pas op, Klavertje Vier, als jij m'n eigennaam nog eens ge bruikt, dan zet ik de jouwe in de krant. Ik heet „Kindervriend", en anders niet. Eddy v. d. Pol. 't Lijkt net of je öp een presenteerblaadje wordt binnenge bracht, Eddy, en of je me nu vraagt, of ik jt als raadselvriendinnetje aar wil ne men. Maar 't is goed, ik neem je aan. Heidebloempje. Is dat gat in de lucht alweer gedicht, Heidebloempje, dat jij er in gesprongen hebt, toen je zuster je op de dijk kwam vertellen dat je een boek ge wonnen had? Wat een verrassing was dat, hè, en dat vlak voor de vacantie. Geertje Putting. Je hebt me schan delijk lang vergeten, Geertje, en ik zal eens zien of het goede voornemen van je, om weer trouw t< schrijven, ook uitge voerd wordt. Want, beloven is gemakke lijk, maar volbrengen... dat is moeilijker. Harry v. V. Voluit je naam, hoor. Harry. Vandaag, nu jij voor het eerst een briefje van me krijgt kan ik meteen be ginnen je te feliciteeren, want vandaag wordt jij veertien. Nu, van harte, hoor, en een fijn jaar. Leuk om in de vacantie jarig te zijn, hè? Dan heb je een fijne vrije dag. Jopie Rensmaag. Je zusje heeft me zo vriendelijk gevraagd of jij ook mee mag doen, Jopie, en ik kom je nu vertellen dat dat mag, hoor. En hier stop ik, jongens en meisjes. Alle briefjes zijn beantwoord en we kunnen het oude jaar dus met een schoone lei afslui ten. Ik wens jullie nog een prettige Oude-, jaarsavond en een fijn nieuwjaar, met heel veel vreugde en weinig verdriet. (Een waar-gebeurd verhaal). Naverteld door Jenny IHaermans. De nieuwe waterleiding van de stad Portlandin Oregon (Noord-Amerika) zou in werking gesteld worden! Anderhalf jaar hadden arbeiders eraan gewerkt, en nu was de 50 kilometer lange leiding, die voerde van het bekken, dat in het Cascaden-gebergte lag, naar de nieu we watertoren bij Portland, klaar! Precies om 12 uur zou het eerste water in de buizen gelaten worden,en je begrijpt, dat zou een reusachtig plechtig ogenblik zijn! Overal in die streek heerste vreugde, en alle arbeiders hadden vrij die dag. Die arbeiders hadden in verschillende groepen gewerkt, colonnes heet, dat met een mooi woord. En nu zaten de mannen van colonne 6 in hun kamp dat 22 kilome ter van Portland verwijderd opgeslagen was. De mannen zaten nu lekker hun pijpje te roken, en ze verheugden zich erg op het middagmaal. Want een honger dat ze hadden, een honger!!! Maar ze moesten toch nog geduld heben, omdat het nog lang geen tijd was, de stakkers. Het was 10 uur, toen een arbeider van een andere colonne aan den ingenieur van colonne 6 kwam vertellen, dat bij de twin tigste kilometer een aardverschuiving had plaats gehad. Direct ging de ingenieur met de arbei ders twee bleven er alleen achter naar de plek, en toen ze daar aangekomen waren, zagen ze, dat een buizen tunnel (de waterleiding' voerde door tunnels) door de aardverschuiving bedolven was. En nu was het best mogelijk, dat de tunnel in gestort was, waardoor de buis misschien een knik vertoonde. Zó zou het water dus niet door de buis kunnen gaan! De ingenieur zei nu tegen de mannen, dat zij in de buis moesten gaan om te kij ken of er schade was aangericht. En te gen een van de arbeiders, die thuis moest blijven, had hg gezegd, dat deze de hoofd ingenieur, die nu bij het bekken was, moest opbellen en zeggen dat er geen wa ter in de leiding moest gelaten worden, omdat er mannen in de buizen waren. De schacht, waardoor men in de buislei ding kon komen, bevond zich dóAr, waar de leiding het dal, waarin de colonne kam peerde, met een reusachtig boog over brugde. Toen de mannen daarboven aangeland waren, staken zij hun lampen aan, gingen de ladder af en gingen gebukt door de buizen naar de 20ste kilometer. Ondertusschen waren bij het bekken een heleboel mensen samengekomen. Langza merhand was het bijna twaalf uur gewor den, en de waterleiding zou in werking ge steld worden. Een heleboel deftige mensen hielden re devoeringen, en de man, die op de tele foon moest letten, luisterde naar die re devoeringen, en lette niet op de telefoon. Toen de arbeider uit het kamp van co lonne 6 dus opbelde, hoorde de ander dat niet. En alsmaar bleef die telefoon bellen, bellen, bellen! Precies om 12 uur greep de burgemees ter naar de hefboom, en terwijl de heeren zich om de eettafel schaarden, donderden reusachtige watermasa's door de leiding. Ook de telefonist ging naar zijn telefoon terug, en hoorde toen pas het bellen. Hij greep naar de hoorn en hoorde de jobs tijding. Bleek van schrik rende hij daarop naar de sluizenhefboom, en zette hem op „stop". Toen liep hij naar de hoofdinge nieur, en vertelde hem het ongeluk. Het was niet meer mogelijk, om de mensen te waarschuwen. Het water be woog zich met een snelheid van 50 kilo meter per uur door de buizen, en het wai zeker 2 kilometer lopen naar de schacht Onderwijl had de arbeider van de co lonne 6 aan de telefoon gezeten, in de hoop, dat er eindelijk wel eens iemand ko men zou, wat dan ook zo was. Maar toer was het te laat. Er was nog een tweede arbeider achter gebleven in het kamp, zoals ik zonet zei. Dat was nog een jonge jongen, Frank heette hij. Eigenlijk was het geen echte arbeider. Hij hielp den negerkok alleen maar mat het eten klaar maken, en hield de boel zoveel mogelijk schoon. Hij was maar zo'n beetje een Manusje van alles en nu moet je niet denken, dat hij dat leuk vond. Hij zat al die tijd naast de telefoon, er toen het twaalf uur geslagen had, begreep hij, dat het uit was met die vijf mannen in de buis... Maar daar kreeg hij opeens een inge ving. Iéts moest hij doen! Hij had al te lang stil gezeten. Maar toen had hij ook geen ingeving gehad! Hij rende naar het magazijn met ontplofbare stoffen, dat niet ver van de waterleiding gelegen was. Toen hij daar aangeland was, nam hij zo veel dynamiet mee, als hg dragen kon, en maakte er toen een bundel van. Toer stak hij een lont in een van de „dynamiet- worsten". Zo vlug hij lopen kon, ging hi; nu naar de schacht toe. Hij moest daai eerder aankomen dan het water. Hij hoorde in de verte reeds het bruisen van de reusachtige watermassa's. Nog hardei rende hij... Terwijl hg liep, sneed hij eer stuk van de lont af, zodat er nog maai 5 centimeter van over bleef. Vijf seconder zou de lont nu branden. Bij de schacht ontstak hij een lucifer, de lont siste, en direct daarop vielen de dynamietworsten op de bodem van de buis. Nu rende Frank weer terug. Zijn eigen leven moest hij nu redden. Vijf seconden was maar een korte tijd om zich voor een ontploffing in veiligheid te brengen. Hij had ongeveer vijftien meter gelopen, toen de grond onder hem te begon te trillen. En terwijl hjj viel, zag hij om zich heen stukken grond omhoog spuiten. Toen werd het donker om hem heen... De ingenieur, die met colonne 6 in de waterleiding zat, had eerst geen acht ge slagen op de luchtdruk. Toen de luchtstro ming en de druk steeds sterker werden zagen de mannen elkaar aan, en geen var hen durfde te zeggen, wat ze eigenlijk dachten... Toen hoorden zij opeens eer >5^ A

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18